Отиди на
Форум "Наука"

Трябва ли да се дават пари за отбрана?!


Warlord

Одобрявате ли увеличението на военните разходи?  

15 потребители са гласували

  1. 1. Одобрявате ли увеличението на военните разходи?

    • Да.
    • Не.
    • Не мога да преценя.
      0
  2. 2. Трябва ли изобщо да се дават пари за военни разходи?

    • Да
    • Не
    • Не мога да преценя.
      0


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, dora said:

Николко, но защото  това няма никакво отношение към войната в Югославия. И войната в Югославия няма връзка с тероризма. 

Нещо не ме разбрахте. Въпросът ми е конкретно към колегата, който твърди, че атентатите в Лондон били в отговор на самолети и ракети из Близкия изток. Самолети и ракети имаше и в Сърбия. По логиката на колегата в Лондон би трябвало да щъпуркат и терористи-сърби. Та аз питам колко са те и колко терористични акта са извършили досега. Може да съм ги пропуснал, не чета английски новини 24/7 все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 80
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Нещо не ме разбрахте. Въпросът ми е конкретно към колегата, който твърди, че атентатите в Лондон били в отговор на самолети и ракети из Близкия изток. Самолети и ракети имаше и в Сърбия. По логиката на колегата в Лондон би трябвало да щъпуркат и терористи-сърби. Та аз питам колко са те и колко терористични акта са извършили досега. Може да съм ги пропуснал, не чета английски новини 24/7 все пак.

Разбрах ви :)

Само посочих защо логиката, която използвате, е неприложима.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 40 минути, sir said:

Нещо не ме разбрахте. Въпросът ми е конкретно към колегата, който твърди, че атентатите в Лондон били в отговор на самолети и ракети из Близкия изток. Самолети и ракети имаше и в Сърбия. По логиката на колегата в Лондон би трябвало да щъпуркат и терористи-сърби. Та аз питам колко са те и колко терористични акта са извършили досега. Може да съм ги пропуснал, не чета английски новини 24/7 все пак.

Сир, логиката на въпроса ви е такава:

Водата не е желязо;

дървото не е желязо;

следователно водата е дърво.

Формална логика, която в двете си части е вярна, но при синтеза не е.

Също такава е аналогията ви между войната в Югославия, войната в Близкия изток и липсата на атентати на Запад в единия случай, но наличието на такива в другия. Нещата са несравними.

Впрочем, Дора ви е отговорила много по-аргументирано от мен.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, разбрах. Ще си разтягаме локуми. Аз питам защо няма сръбски тероризъм (пък и не само сръбски, то все едно американците и англичаните само в ислямския свят са се месили), отговорът явно е "ами щото го няма сред четирите вълни на Рапoпорт". А защо го няма там? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Да, разбрах. Ще си разтягаме локуми. Аз питам защо няма сръбски тероризъм (пък и не само сръбски, то все едно американците и англичаните само в ислямския свят са се месили), отговорът явно е "ами щото го няма сред четирите вълни на Рапoпорт". А защо го няма там? 

Тероризъм винаги е имало ... от "Великолепната седморка", насам, значи.:)

Трябва да се организира отбрана и то не само с "чужди" наемници ами и с уседналите. Малко обучение - решава смелост за борба до голяма степен.

Та, пари за отбрана трябва да се дават. Въпросът е разумно да се употребят. Това е работа на държавата.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

The religion of peace strikes again.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои хора тук живеят в свой собствен свят.

В техния свят все още някъде там горе лети героят Списаревски на витлов изтребител, с допотопна картечница от преди 70 години, без радар и без космическо разузнаване.

В техния свят ние трябвало "да защитаваме една тясна ивица земя между Страджа и морето" (при това срещу наш съюзник?!) и това било достатъчно. Поговорете по въпроса със собствениците на приватизираните хотели-казина-вертепи "Пинцес" в София и Пловдив или пък с момичетата, които "заработват" покрай тези вертепи. Те щели да "защитават" нещо си на Странджа. Идете и защитете тези момичета в София и Пловдив, като сте толкова ербап! Те са пред очите ви, не са в чукарите на Странджа!

В техния изкривен свят някакви непонятни хора, дошли отникъде, се напъват да "атакуват европейската цивилизация", вероятно просто защото имат много свободно време и не им се гледа телевизия.

В техния странен свят, отразяващ вероятно "спомени" от далечното им детство,  българската войска представлява някакво реално формирование, с реални задачи и морал, с реални командири и щабове (според телевизионните изявления на полк. Венелин Новаков дори командванията на отделните родове войски са закрити!!!). 

Някак си ми е жал да вадя тези хора от техния транс, от техния собствен нереален свят на спокойствие, фантасмагории, здрав сън и добра храна. Нека си останат там където са. На никого не пречат и никой не ги взема на сериозно.

Безобидни чудаци, ще каже някой. Не съвсем, защото фантасмагориите на тези господа ще бъдат използвани за превъртането на поредната грандиозна далавера. Но това е друга история.......

Да се върнем на "парите за отбрана". Ако отворите, който и да е сериозен анализ на Станфорд, Колумбийския университет, безбройните американски НПО в областта на международните отношения, американския Конгрес и т. н. много рядко ще срещнете понятието "разходи за отбрана" (defence budget).  Обикновено се говори за "разходи за национална сигурност" (national security expenditures). Където разходите за военното ведомство в САЩ - Пентагона са само малка част от тях.

Дали разходите за здравеопазване са съществена част от разходите за национална сигурност? Разбира се. Това е национална сигурност!!! 

Дали разходите за защита на хората по селата и градовете от разбойници и насилници (но, не с танкове и самолети!!!) са разходи за национална сигурност. Че какво друго да са? Това е национален приоритет! Или би трябвало да бъде!

Дали разходите за преодоляване на демографската криза са разходи за национална сигурност? Точно такива са.

Колко ли работни места могат да се разкрият с 1,5 милиарда щатски долара? Предполагам доста.

Колко ли български майки биха се радвали гордели, че децата им са намерили достойна работа в България?

Колко ли детски живота могат да бъдат спасени с тези пари? Предполагам много, макар че дори един единствен е достатъчен!!!

Забравете.............

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Проблемът може би се крие в липсата на национален идеал и национална доктрина, в която да са разписани националните приоритети (например: преодоляване на демографската криза, подобряване на здравеопазването, повишаване на националната сигурност, намаляване на престъпността, разкриване на нови работни места, увеличаване на БВП, увеличаване на заплатите и пенсиите, на майчинските и детските помощи, реформиране на образованието, влизане в шенгенската зона и в еврозоната, подобряване на пътната и железопътната инфраструктура и др.).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обаче на хора, които сами работят против собственото си здраве и здравето и бъдещето на собствените си деца, трудно би могла държавата да им помогне. 

Майки раждат извънболнично; родители не ваксинират децата си; родители пушат в присъствието на децата си, които вдишват дима от техните цигари; родители харчат парите от детските помощи за алкохол, цигари и хазарт... Списъкът е много дълъг, затова спирам дотук. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледайте какво става в Лондон, мой познат е гледал днес клип от инцидента кажа ,че най-са го потресли писъците. Иначе нека сме пацифиссти, важното всеки да е в мир със себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, sir said:

Да, разбрах. Ще си разтягаме локуми. Аз питам защо няма сръбски тероризъм (пък и не само сръбски, то все едно американците и англичаните само в ислямския свят са се месили), отговорът явно е "ами щото го няма сред четирите вълни на Рапoпорт". А защо го няма там? 

Защото няма условия за възникването на терористично движение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.06.2017 г. at 13:12, Frujin Assen said:

Да не говорим за братята роми. Те могат да служат в трудови войски, където да ги научат да четат и пишат (защото училището не се справя с това)

Брей, доста цинично мнение. Моите наблюдения са пък, че дори в селата за ограмотяването на циганите се полагат достатъчно и отгоре и те излизат грамотни. Ако ти си въобразяваш, че някакви войски могат да се справят по-добре от квалифициран персонал за тази задача,то ти падаш от Марс. Разбирам, че медиите ползват учителите за бърсалка и оправдание за всички проблеми съпътстващи новите поколения растящи в свободията на държавата ни, но такова неуважение заслужава шамар.

On 3.06.2017 г. at 13:12, Frujin Assen said:

... да се научат на някаква професия- примерно строителство, та като излязат от казармата да има какво да работят.

Не бой се, който е искал - работи това далеч преди да е станал пълнолетен. На терен.

On 3.06.2017 г. at 13:12, Frujin Assen said:

... За момчетата от бедни семейства възможността да преминат някакво професионално обучение безплатно си е огромен плюс.

Аз съм от бедно семейство. И нямам нужда да ме учат да бъда пастир, неуважаеми Борисов.

On 3.06.2017 г. at 13:12, Frujin Assen said:

... Отделно редовното хранете под часовник с качествена храна и физически упражнения ще подобрят здравословното състояние на всички момчета и момичета в казармата.

Къде е тая качествена храна? Тая повърня, от която се крадеше редовно всичко читаво, не задоволяваше нуждите на войничетата нито откъм витамини, нито откъм белтъчини, нито откъм енергия. Всички си харчеха зачислените пари по лавките и разчитаха на семействата си. Аз криех филии по джобовете си. Как може такива фантазьори да се изказват за казармата изобщо? Или просто пишете за неща, когато сте служили преди 30 години? На село продукцията гниеше и се прахосваше, защото не можех да ходя да помагам. Вие знаете ли едно време, когато мъжете са отивали в казармата, с идеята за реална война, каква беда е било това за семейството? Какво става със семейство лишено от своята сила, с деца и съпруги, които 3 години не са виждали бащите и съпрузите си? И това го е имало, деца да не познаят бащите си. Но там се е влизало, с мисълта, че след подготовката се отива на война, така, както днес се учи чужд език с идеята, че ще се ползва на чужда земя. Различни времена, очевадно!

Това, че казармата разбива режима и здравето е отделен въпрос. То да беше само тях с мед да ги намажеш.

On 3.06.2017 г. at 13:12, Frujin Assen said:

... Защо казвате, че казармата е загубено време, когато тя се счита за стаж.

Загубено, прахосано, пропиляно, ИЗГНИЛО ВРЕМЕ. Еб@л съм ти стажа, исках да съм здрав и силен, да помагам на семейството си, да приложа наученото от амнайсетте години учене, да творя и да работя. Казармата ме запозна със страна от българската реалност, която ме направи антипатриот и нихилист. Казармата ми попречи да работя и да съм здрав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно Списаревски: Агитирането с емоционален аргумент е достатъчно основание да подмина това като аргумент. Факта, че се привежда героична саможертва на един български войн, за да се оправдае наборната служба днес, е просто абсурден.

Като цяло темата е ясно - пристрастни военни обясняват как ще оправят България като Симеон СаксКуборготски. Чак да ти домилее, защото намеренията им към Ада са добри, а личният им опит и радостно детство са пряко свързани с добре развития Стокхолмски комплекс. И сега, когато някой им посочи належащите проблеми, насреща им ще завалят аргументите "ама Левски, ама Ботев, ама Списаревски". Събудете се, днешните Левски, Ботев и Списаревски са в се евакуирали в САЩ, Франция и Гърция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Doncho Peev said:

Безобидни чудаци, ще каже някой. Не съвсем, защото фантасмагориите на тези господа ще бъдат използвани за превъртането на поредната грандиозна далавера. Но това е друга история...

+ Специални поздрави на г-н Пеев за великолепно написания му постинг.

Много е лесно да напишеш „The religion of peace strikes again.”, много е красиво да се възвисиш в поза на горд патриот.

Но не е отговорно.

Защото думите имат значение и всичко, което всеки един от нас пише тук също има реално значение – четат го много хора, написаното формира мнение, мнението оправдава позиция, позицията е отправна точка за действия.

Внимавайте какво пишете, господа военнолюбиви патриоти, защото зад вашите думи и гърбове, и благодарение на тези думи, могат да бъдат откраднати милиони грешно събрани български левчета. И вероятно ще бъдат, точно както са били.

Това ви го пиша не от позиция на „пацифист”, а от позиция на прагматик, на който му е писнало да го лъжат демагози.

 

За онези, които не са изгледали интервюто с полковник Венелин Новаков, бивш началник отдел „Системен анализ” към МО, ще отбележа само няколко ключови фрази на полковника:

„Най-важното за една армия е да знае дали ще напада, дали ще се отбранява или ще се предава.”

„Продължават да лъжат експертите, тях ги привличат казионно, на тях им се казва слушай, ти трябва да изпълняваш еди какво си.”

„Те не са командващи, те са командири те не са годни за решаване на геостратегически задачи, те не мислят какво може да се използва.”

„Всичко може да се използва, Миг 29 са с ресурс до 2029 година, така ги закупихме през 90-те”

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Пример за това как хубаво се учат братята роми в училище.

Това момче абсолютно няма нужда от професионално обучение, нито от грамотност! Директно може да използва всичко научено в живота ... като общ работник (в най добрия случай).

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.06.2017 г. at 15:38, Warlord said:

Е с какво ше се бият тия хора бе баце, с линейки ли? :Д

Кои, кои хора, искам да ми отговориш? Останалите пенсионери или циганите, които се завръщат от гурбет, защото тук тока и водата им са безплатни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

Пример за това как хубаво се учат братята роми в училище.

 

Не ти прави чест, че използваш клоаката на медийните "сензации" като средство да дискутираш. В предложени клипове отдолу излиза за онова лапе, което знаеше факти от енциклопедия и което възрастни хора определиха за гений, професор и нам си какъв. от него клип сигурно извода е, че образованието ни е на космическо ниво.

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.06.2017 г. at 17:55, Frujin Assen said:

Утре Ердоган от който вече е вдигнала ръце Европа като каже "Искам си България" ние какво правим?

Отговори на въпросът си. Какво правим? Обявяваме им война и превземаме Константинопол на нож ли?

Хубаво е да изреждате какво не можем с наборна служба, ама е хубаво да не премълчавате, че същото не го можем и с наборна служба.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Frujin Assen said:

Знам за пич, който взе безплатно книжка за кранист и сега работи в София за 3000 лв. Ако не беше армията сега тия момчета щяха да работят по строежите като общи работници. Това го казвам специално за тези които твърдят, че времето в армията било изгубено.

icon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gificon_mrgreen.gif.3c3c87a66b237d3883f7a880bab70373.gif

Аз напускам тази тема, тук лъсват дълбоки психически проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Doncho Peev said:

Някои хора тук живеят в свой собствен свят.

В техния свят все още някъде там горе лети героят Списаревски на витлов изтребител, с допотопна картечница от преди 70 години, без радар и без космическо разузнаване.

В техния свят ние трябвало "да защитаваме една тясна ивица земя между Страджа и морето" (при това срещу наш съюзник?!) и това било достатъчно. Поговорете по въпроса със собствениците на приватизираните хотели-казина-вертепи "Пинцес" в София и Пловдив или пък с момичетата, които "заработват" покрай тези вертепи. Те щели да "защитават" нещо си на Странджа. Идете и защитете тези момичета в София и Пловдив, като сте толкова ербап! Те са пред очите ви, не са в чукарите на Странджа!

В техния изкривен свят някакви непонятни хора, дошли отникъде, се напъват да "атакуват европейската цивилизация", вероятно просто защото имат много свободно време и не им се гледа телевизия.

В техния странен свят, отразяващ вероятно "спомени" от далечното им детство,  българската войска представлява някакво реално формирование, с реални задачи и морал, с реални командири и щабове (според телевизионните изявления на полк. Венелин Новаков дори командванията на отделните родове войски са закрити!!!). 

Някак си ми е жал да вадя тези хора от техния транс, от техния собствен нереален свят на спокойствие, фантасмагории, здрав сън и добра храна. Нека си останат там където са. На никого не пречат и никой не ги взема на сериозно.

Безобидни чудаци, ще каже някой. Не съвсем, защото фантасмагориите на тези господа ще бъдат използвани за превъртането на поредната грандиозна далавера. Но това е друга история.......

Да се върнем на "парите за отбрана". Ако отворите, който и да е сериозен анализ на Станфорд, Колумбийския университет, безбройните американски НПО в областта на международните отношения, американския Конгрес и т. н. много рядко ще срещнете понятието "разходи за отбрана" (defence budget).  Обикновено се говори за "разходи за национална сигурност" (national security expenditures). Където разходите за военното ведомство в САЩ - Пентагона са само малка част от тях.

Дали разходите за здравеопазване са съществена част от разходите за национална сигурност? Разбира се. Това е национална сигурност!!! 

Дали разходите за защита на хората по селата и градовете от разбойници и насилници (но, не с танкове и самолети!!!) са разходи за национална сигурност. Че какво друго да са? Това е национален приоритет! Или би трябвало да бъде!

Дали разходите за преодоляване на демографската криза са разходи за национална сигурност? Точно такива са.

Колко ли работни места могат да се разкрият с 1,5 милиарда щатски долара? Предполагам доста.

Колко ли български майки биха се радвали гордели, че децата им са намерили достойна работа в България?

Колко ли детски живота могат да бъдат спасени с тези пари? Предполагам много, макар че дори един единствен е достатъчен!!!

Забравете.............

Като цяло хубаво мнение, макар и в доста патетичен стил. Хубаво е все пак изясним някои термини.

National security: A collective term encompassing both national defense and foreign relations of the United States with the purpose of gaining: a. A military or defense advantage over any foreign nation or group of nations; b. A favorable foreign relations position; or c. A defense posture capable of successfully resisting hostile or destructive action from within or without, overt or covert.

Официална американска терминология. Какво влиза в американската система за национална сигурност може да се провери лесно с два клика в гугъл. Разбира се, говорим за официална документация, а не за уикипедия, където можем да прочетем, че елементи на националната сигурност били борбата с глобалното затопляне и "empowerment of women".

Също така нека да не бъркаме понятията с престъпността. Престъпленията, които засягат националната сигурност, са общо-взето едни и същи и ясно дефинирани навсякъде. Държавна измяна, саботаж, шпионаж, тероризъм и т.н. Битовата престъпност не е в тоя списък. Което не значи, че борбата с нея не трябва да е приоритет. Напротив. Само че отделен и паралелен приоритет, а не "дайте да вземем от самолети и да дадем за патрулки по селата" или за линейки или за каквото се сетите там. Така не става и, съжалявам много, но с подобни внушения поне аз лично никога няма да се съглася.

Що касае defense budget - да, точно това понятие се използва за разходите за отбрана в Щатите. И няма да го срещнем "много рядко", понеже минава с отделен закон през Конгреса, който обикновено генерира значителен медиен отзвук и на който - изненада - му викат defense bill.

Така че американците много добре са си организирали нещата в сферата. 

Преди 3 часа, dora said:

Защото няма условия за възникването на терористично движение.

Ясно. На час по лъжичка. Добре, приключваме, явно няма смисъл.

Преди 2 часа, Б. Киров said:

господа военнолюбиви патриоти

Тука военолюбци няма. Има хора, които искаме България да разполага с адекватен боен капацитет. Такъв в момента нямаме, това са фактите. Елементарно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.06.2017 г. at 20:59, Б. Киров said:

capital.png.ffbf067e5b0a89ebb6afec0877ac4ebe.png.2665fa78ebe7e46339f1548c27053b55.png

Ако цитираното и подчертано от мен е вярно, от него излиза, че средното възнаграждение в българската армия е около 3000 лева; разделям две трети от сумата, заделена от бюджета на бройката на състава на армията, заедно с цивилните към нея служители, и се получава приблизително това.

Но най-ниската заплата там сега е малко над 600 лева, колко е най-високата и как се получава средната заплата от 3000 лева?

Данните се вземат от счетоводството. Какво значи разходите за възнаграждения да са почти 2/3 от общите разходи? В общите разходи на бюджетните предприятия се включват разходите за заплати, социални осигуровки, канцеларски материали, командировки, учебна и научноизследователска дейност, обзавеждане, храна, медикаменти, постелен инвентар и облекло, охрана на труда, стипендии, месечни добавки за деца, отглеждане на деца, издръжка на лек транспорт, пощенски, телефонни и др. услуги, ремонт, еднократна помощ при раждане, други разходи. Информация за тези разходи може да получите от Отчета за приходите и разходите.

Сега вижте как изглеждат разходите от Бюджет 2017:

budget.png.23c3b47249c21a5a6bbad07dc2ebf9c4.png

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 22 часа, Doris said:

Ако под нашественици  имаш предвид имигрантите, британската икономика не може без тях. Българите също са част от тези имигранти.

Ами те така са си го направили. И кой знае защо българските и румънските гастарбайтъри им пречат, но сирийските лентяи, чакащи за помощи и взривяващи бомби са им ок.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 19 часа, dora said:

Недейте така, Близкият изток много важен за британската империя. Голяма част от бъркотиите там са забъркани благодарение на британците. Не мога да не напиша това въпреки всичките ми пристрастия към тях.

Говоря за положението в момента, не за изминали войни и събития. Екипите им в Сирия са изключително от консултанти, реално участващи в бойни действия части нямат. И дори в момента в Сирия има повече българско оръжие и техника, отколкото британски, но нас не ни считат за играч и враг срещу когото целенасочено да организират атентати.

Междувременно вижте в Сърбия какво става - от някакъв парад в Ниш оня ден (дори не в столицата), само на 100 км от тук.
Не знам комфортно ли ви е около нас навсякъде да се дрънчи с оръжие, а ние да стоим по средата с голи ръце и свалени гащи?!
18839012_1716952881665457_70420645253098

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виждам 28 бронирани коли/незнам местно производсво или купежни/ но наверно са скъпички спряма щучката с която мога за аламинут да ги направя на чугун.

RPG7 -  1400€ ей от тук: http://users.atw.hu/eroberer/FPNP/Realism/oldalak/heavy.htm

Да са по два РПГ/за сигурно, по талибански/-та 56х1400=78 400. Значи за близо 160 000 лева тези машинки ги правя суровина за втора употреба а седящите вътре сръбски четници на чипс....

Да не говорим за молотов коктейла който е още по-евтин защото бензин или ракия всеки има в къщи.....

Ама да плашат бабичките и възхищават децата са чудесни когато опушват градът....:ag:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, Warlord said:

 И кой знае защо полските, българските и румънските гастарбайтъри пречат с нещо на англичаните, но арабските, индийските и пакистанските лентяи, чакащи за помощи и взривяващи бомби, са ОК..

Поляците, българите и румънците заемат работни места, които никой "уважаващ себе си" (?!) англичанин няма да пожелае. От друга страна, те отварят собствени фирми и стават работодатели, отварят нови работни места. И плащат данъци, с които държавата плаща социални помощи на свои и чужди лентяи. 

Моя братовчедка е учила за операционна медицинска сестра. Работила е дълги години в някаква английска болница. Предимно е давала тежки нощни смени, в които се е налагало да се правят спешни тежки операции. Сега тя дава по-малко дежурства там. Създала е и собствена клиника за разкрасителни процедури. Вуйчо ми беше шофьор на такси в Лондон. Когато се пенсионира, той ми сподели, че познава лондонските улици по-добре от пловдивските.

Българите в Англия са там, за да учат, за да работят и да печелят (повечето пращат пари на семействата си в България), а не - за да лентяйстват. Те са нежелани, понеже понякога се случва да са по-квалифицирани от англичаните и предпочетени за някои по-атрактивни работни места. 

Малко отклонение. Преди години брат ми и жена му завършиха право (той) и икономика (тя) във Франция и Белгия (по програма Еразмус). Опитвайки се да си намерят работа, той - в правна кантора, а тя - в банка, са били предпочетени пред много други кандидати. Обаче от местното бюро по труда забраняват на съответните кантора и банка да ги наемат, понеже са чужденци, а други 200 французи чакат да заемат точно тези две работни места. Тогава двамата заминаха за Канада и там работят (след като той трябваше да завърши и канадско право) по специалността си.

Колкото до негрите, индийците, пакистанците и арабите в Англия и Франция, те са предпочитани, понеже са били част от английската и френската колониални империи и на тях се гледа като на "свои". От друга страна представителите на колониите се отнасят с робско уважение и към най-обикновените англичани и ги съросват (наричат ги "сър"). А европейците в Англия (включително поляци, българи и румънци) имат високо самочувствие поради своите знания, умения и качества и не съросват всеки срещнат англичанин.  

 

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...