Отиди на
Форум "Наука"

За какво първо да се дадат пари в българската армия?


За какво първо да се дадат пари в българската армия?  

23 потребители са гласували

  1. 1. За какво първо да се дадат пари в българската армия?

    • За самолети-изтребители и/или за хеликоптери
    • За патрулни кораби, за фрегати и/или за подводници
    • За бронирани машини за пехотата (БМП)
    • За танкове и самоходни артилерийски установки (САУ)
    • За артилерия, вкл. - и зенитна
    • За ракети
    • За радарни системи
    • За гуми, акумулатори, резервни части и ремонт на наличната все още функционираща военна техника
    • За по-високи заплати на военнослужещите
    • За въззстановяване на началното военно обучение (НВО) в училище и за възстановяване на наборната военна служба (казармата)
      0
    • За създаването на чуждестранен легион, по примера на френския чуждестранен легион
      0
    • За ядрено оръжие
    • За всичко изброено - по равно
    • За нищо; съюзниците ни от НАТО ще ни пазят
    • За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти...)


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ето още една анкета, свързана със стратегията за модернизация и превъоръжаване на българската армия. 

Можете да гласувате по съвест. Можете да гласувате за едно или за повече от едно предложение.

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 214
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Цяла седмица я мислих тази анкета. Надявам се да проявите интерес към нея. 

Уф, че съм разсеян!... Пропуснал съм да включа балисти, катапулти и требюшета.

Някой ще апострофира, че съм пропуснал да пиша и конни отряди. 

Друг ще каже, че Наполеон се е справял и без самолети, БМП-та, танкове и подводници. Но е ползвал конница. И артилерия. 

Трети ще каже, че не съм включил замъци, крепости, валове... 

Макар анкетата да е далеч от любимото ми средновековие, мисля, че съм включил достатъчно възможности. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Гласувах за танкове и САУ, защото нашите са доволно остарели, а точно танковете и артилерията са гръбнака на всяка сухопътна армия. Трябва тежко желязо, няма какво да се лъжем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен, танковете и САУ не са достатъчни. Трябват и БМП. Необходими са също резервни части, акумулатори, гуми, поддръжка и ремонт на наличната техника. 

Нашият сенсей по карате е военен. Разказваше веднъж, че преди някаква мисия в чужбина (не помня вече - къде точно) българският военен контингент поискал 12 резервни гуми. От командването казали, че разполагат в склада само с 9 гуми, но ще им дадат 8 от тях. Той се чудеше защо не им дават и деветата резервна гума. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, ISTORIK said:

резервни части, акумулатори, гуми, поддръжка и ремонт на наличната техника. 

Това е първото. След рекапитулация може да се пристъпи към набавяне на необходимите машини и системи.

1 hour ago, ISTORIK said:

Нашият сенсей по карате е военен. Разказваше веднъж, че преди някаква мисия в чужбина (не помня вече - къде точно) българският военен контингент поискал 12 резервни гуми. От командването казали, че разполагат в склада само с 9 гуми, но ще им дадат 8 от тях. Той се чудеше защо не им дават и деветата резервна гума. 

Защото така работи Фън Шуй. Разходите са Ин. Една част от тях обаче трябва да бъде спестена. Затова не дават 9-тата гума. Тъй като тя остава при тях като Ян. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не би било лошо да мотивирате избора си. За да тръгне дискусията. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заглавието казва първо, ама аз ако искам мога да сложа Х на всички въпроси....Тогава би било по-правилно да кажем 1.2.3. х-а да ударим....

МСМ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е коректно да гласуваш за всички опции. Самоизключващи се са въпросите така.

Ако искаш да гласуваш за всичко изброено, има такава опция - избираш само нея.

Ако си против всякаква модернизация и против превъоръжаване - има два варианта за избор. 

Може да изброиш няколко (2-3) приоритета...

Разбира се, пита се: ами парите - откъде ще дойдат? Това вече е тема на друга дискусия. Дали ще са дарения, дали данъци, дали всеки военен ще се самооблага, дали ще се събират с SMS-и... Това е проблем на моментното правителство. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, ISTORIK said:

Не е коректно да гласуваш за всички опции. Самоизключващи се са въпросите така.

Ако искаш да гласуваш за всичко изброено, има такава опция - избираш само нея.

Ако си против всякаква модернизация и против превъоръжаване - има два варианта за избор. 

Може да изброиш няколко (2-3) приоритета...

Разбира се, пита се: ами парите - откъде ще дойдат? Това вече е тема на друга дискусия. Дали ще са дарения, дали данъци, дали всеки военен ще се самооблага, дали ще се събират с SMS-и... Това е проблем на моментното правителство. 

Виж парите е това което най малко ме тревожи....Както ни казваха на МБА, когато определиш точната цел и подходът към нея парите са най-лесното. 

Аз гласувах единствено за заплатите на военослужещите.

Защото колкото и модерен чогун да купуваш за обслужването му трябва грамотен персонал. Бих дал и приоритет на вишето обучение във воените академии включително и в чужбина на най-достойните кандидати. Съответни степендии за нуждаещите се, за да не бъде пречка бедноста на едно семейство.

Заедно с това бих дал субсидии на разните цивилни факултети в различните университети да разработват такива методи, технологии с които може да се максимализират загубите на евентуалните агресори би било нападение по суша, вода, въздух, интернет.....

Какво имам предвид.

Например унгарските оптични прибори бяха на световно ниво, защото след ПСВ им забраниха да имат военна индустрия за тежка техника. Но за картографията бяха нужни такива оптични прибори, които в даден момент почнаха да ги произвеждат за артилерията, авиацията....

Или.

Разработиха такива едно и двупилотни самолети в мазето на техническият университет, където първичната цел беше  раз и сглобяваемоста за да се може чрез стандартни врати да се изнасят-внасят.....

И това всичко в цивилни университети...

Значи бих наблегнал на една стратегия която почва с УЧИТСЯ, УЧИТСЯ, УЧИТСЯ. И то с учителите на учителите....СМСМ

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, insighting said:

Това е първото. След рекапитулация може да се пристъпи към набавяне на необходимите машини и системи.

Защото така работи Фън Шуй. Разходите са Ин. Една част от тях обаче трябва да бъде спестена. Затова не дават 9-тата гума. Тъй като тя остава при тях като Ян. :)

Виц на деня

Купих си книга за Фън шуй, прочетох я и сега не знам къде да я оставя!?

 

 

Старото - да не се изхвърля!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гласувах "За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти..." защото дори ако вложим абсолютно всички приходи на държавата само за армията, пак ще сме толкова уязвими, колкото и сега. Просто няма как да си "изравним" силите... със съседите например. Все едно да си въобразяваме, че ако храним изобилно някое врабче, то ще ни защити от орела. Или от лешояда...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самолетите са най-спешното в момента. Иначе и аз съм съгласен, че наземната бронирана техника е гръбнака на армията, но все още имаме достатъчно макар и остарели танкове и БМП-та. Въпроса обаче е, че вървят и вършат работа, а и някоя машина да се прецака няма да е болка за умиране. На изтребителите обаче им изтече ресурса и в един момент просто ще изпопадат в полет, може и жертви да има така. И ще трябва направо да закриваме ВВС, което е повече от недопустимо.
По принцип добре беше решено от предишната комисия - тази година - нови изтребители (8 и в перспектива евентуално още 8), догодина бюджета да отиде за ВМС - (2 многоцелеви кораба за бреговата охрана, които ще бъдат конструирани у нас) и следващата вече - за сухопътните сили.
Само че Каракачанов върна за преразглеждане избора на Грипен и комисията сяда да заседава вече за хиляден път, заговори се пак дали въобще да даваме пари за самолети. Ще се правят нови оценки на офертите. Явно добри комисионни се взимат за всяка оценка. Нищо че вече N на брой бяха правени и Каракачанката колкото и да се е оял от скоро е във властта и само той още не беше облажил от оценките.
Та не знам дали има смисъл въобще да си правим анкети и дискутираме има ли пари и за какво да ги дадем, щото навярно всичките вече са отишли за оценки...

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 минути, Шпага said:

Гласувах "За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти..." защото дори ако вложим абсолютно всички приходи на държавата само за армията, пак ще сме толкова уязвими, колкото и сега. Просто няма как да си "изравним" силите... със съседите например. Все едно да си въобразяваме, че ако храним изобилно някое врабче, то ще ни защити от орела. Или от лешояда...

Ако не дадем нищо за отбрана това врабче няма да може да ни пази не само от орела ами и от останалите врабчета.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Warlord said:

Ако не дадем нищо за отбрана това врабче няма да може да ни пази не само от орела ами и от останалите врабчета.

Е, да:ah:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българската армия беше доведена до това състояние от своя собствен висш команден състав. Някои от тях са вече пенсионери и раздават акъл от парламента, други продължават "да служат".

Без тоталното изриване на тези некадърници, няма никакъв смисъл да се дават пари за армията. Дори и 50 стотинки биха били неоправдан разход!

Щателна служебна атестация за реалния командния състав, който носи отговорност, с възможност за последващо уволнение в запас. Армията ни може да се развива само с нови хора. Не с тези...........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, Doncho Peev said:

Българската армия беше доведена до това състояние от своя собствен висш команден състав. Някои от тях са вече пенсионери и раздават акъл от парламента, други продължават "да служат".

Без тоталното изриване на тези некадърници, няма никакъв смисъл да се дават пари за армията. Дори и 50 стотинки биха били неоправдан разход!

Щателна служебна атестация за реалния командния състав, който носи отговорност, с възможност за последващо уволнение в запас. Армията ни може да се развива само с нови хора. Не с тези...........

Това е емоционално, но по принцип съм съгласен.

Ще го кажа по друг начин: неоправдано е и 1 стотинка да се дава – в българската армия трябва да се инвестира.

Да наливаме вино в стари мехове е загубена кауза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Frujin Assen said:

Гласувах за танкове и САУ, защото нашите са доволно остарели, а точно танковете и артилерията са гръбнака на всяка сухопътна армия. Трябва тежко желязо, няма какво да се лъжем.

Ако се замислим, там е най-реалистично да се постигне максимално с минимални инвестиции. Защото при танковете през последните десетилетия се минава с модернизация на старите конструкции, малко държави произвеждат нови танкове. А Т-72 спокойно могат да бъдат модернизирани до ниво на напълно съвременни машини. И цената на модернизацията на всички налични Т-72 би била само част от цената за закупуване на нови изтребители. 

 

Аз лично гласувах за всичко по равно. Защото няма част от армията ни, която да не е въоръжена с музейни експонати. Вчера гледах зарята по случай днешния ден. Не видях нито една част, чието представително подразделение да е въоръжено е нещо различно от античните АК. Модел разработен в края на втората световна война и спрян от производство някъде през 70-те. Нямаше дори АКМ. За модернизираните варианти на АК производство на нашите заводи и дума не може да става (макар че в някои отношения превъзхождат дори руските съвременни модели). А са българско производство... Та това е нашата армия. Музейни експонати, носени от хора, отишли в армията, защото нищо друго не става от тях. Та не е само до един параметър, който трябва да се подобри, трябва всички да бъдат подобрени. Като с най-голям приоритет е една чистка от хората, които са там само защото нищо не става от тях и привличане на хора, които не са просто слабоумни ретланслатори на заповеди (каквито бяха поне 90% от професионалните военни по времето когато аз бях в казармата), а интелигентни и компетентни личности, способни да мислят и взимат самостоятелни решения. Но това е въпрос извън обхвата на зададената анкета. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Шпага said:

Гласувах "За нищо; има по-важни сектори (образование, здравеопазване, социални плащания, пенсии, европроекти..." защото дори ако вложим абсолютно всички приходи на държавата само за армията, пак ще сме толкова уязвими, колкото и сега. Просто няма как да си "изравним" силите... със съседите например. Все едно да си въобразяваме, че ако храним изобилно някое врабче, то ще ни защити от орела. Или от лешояда...

Ако ме извиниш за метафората, това което може да ни защити не е самото врабче, а начина по който врабчето може да подпомогне хилядите мравки да изядат нападащия ги орел. Най-голямата грешка на съвременните медии е че представят войната като сблъсък на една армия с друга. Всъщност е сблъсък на едно общество с друго. Като армията е само най-подготвената част от обществото, тази която постоянно трябва да поддържа готовност за бърза реакция. Но основната сигурност не я създава армията, създават я обикновените хора и тяхната устойчивост на външна инвазия. Така че болестта на нашето общество е наложения ни мързел, според който трябва да преотстъпим на армията и полицията тотален монопол върху нашата сигурност, а ние трябва да заемем ролята на добре гледани (не толкова добре в нашия конкретен случай) прасенца за угояване. А това е сигурна рецепта за бързо поражение. Всеки индивид е лично отговорен за собствената си сигурност. Полицията и армията съществуват само за да му помогнат! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, angelmr said:

Ако ме извиниш за метафората, това което може да ни защити не е самото врабче, а начина по който врабчето може да подпомогне хилядите мравки да изядат нападащия ги орел.

Никакво врабче, никакви орли и никакви мравки. Има една риба. Риба, вмирисана откъм главата. Риба за изхвърляне.

В понеделник, ако не се лъжа, слушах полковник Венелин Новаков - един достоен български офицер, в предаването на Милен Цветков.

Просто го чуйте какво говори. Той казва буквално: "Българската армия бе разрушена от тъпоумни военни, мои колеги". В момента тази армия не разполага с командващи. Със съгласието на тези тъпоумници бяха закрити дори командванията на отделните родове войски. Те не са способни на стратегическо мислене. Те са прости изпълнители. Те не мислят за въоръжение и дори не разполагат с независима експертна компетентност. 

Това се казва в открит ефир от един български полковник!

Ето ви и линка!

http://play.novatv.bg/programi/chasut-na-milen-tsvetkov/844789?autostart=true

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ISTORIK said:

Не би било лошо да мотивирате избора си. За да тръгне дискусията. 

Гласувах за резервни части, акумулатори, гуми, поддръжка и ремонт на наличната техника. Смятам, че това е първата стъпка. Следва оценяване на наличността. Това, което няма да се ползва, може да се продаде. За придобиването на машини и системи са необходими два сценария.

Няма смисъл да се заделят средства за начално военно обучение. Спомням си, че военното обучение в училище си беше пълна загуба на време. Правихме си снимки в час с научния арсенал. Обаче само трима души от целия випуск реално преминаха подготовка. Защото останалите носехме полички. Често отивах да помагам на някое от момчетата, та да мога да стрелям и аз. Самообучавах се по стрелбищата. Затова обичах панаирите. И заради захарния памук. :)

Един закон в икономиката гласи, че ако нещо не работи, то трябва да се пусне в мрежа. Ако вземем принципа на Меткалф за икономическата стойност на една мрежа, ще видим, че сам по себе си човек дава 0. Ако се включи втори човек, икономическата стойност на мрежата ще е 4. С още един ИСМ ще се увеличи на 9 и т.н.

Сега си представете какво можем да пуснем по мрежата, за да раздвижим застоя. При нулев бюджет ще получим ИС, ако продадем нещо. Иначе няма откъде да дойде тази стойност. Ако само включваме хора, значи все едно се занимаваме с реферален маркетинг. А сега си представете, че заплатите и бонусите идват от това, което продаваме. Но никой нищо не продава и не купува. Тогава ИСМ още ще е нулева.

Мисълта ми е, че има начин да се повишат заплатите. Но въз основа на продажби, а не да се вземат от данъкоплатеца. Но ние не умеем да продаваме. А това е най-важната професия. Страхуваме се или не знаем как да предложим нещо някому.

Друг начин е да поискаме помощ. Често не я получаваме, защото не знаем как точно да си я поискаме. Преди години имаше един просяк на нашия пазар. Та той не пропускаше нито един човек пред него, без да му поиска дребни монети. И искаше само по 10 ст. Умолително казваше: "Дай 10 стинки", а получаваше много повече. Защо 10 ли? Защото напомня десятъка и звучи справедливо.

А ние зле продаваме и зле просим. И все сме гладни. Обаче котаракът ми е страхотен просител и продавач. Цяла нощ мрънка и ви, докато не ме накара да стана и да му отворя вратата. А тази сутрин си получи полагаемата храна, застанал чинно пред празните панички от снощи. Да ни е жив и здрав, наскоро навърши 10 год., има още какво да науча от него. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Нека да направим едно кратко сравнение с армии на държави горе долу подобни на нашата

ЕКВАДОР

Сухопътни сили

Танкове

Леопард 1а5 30 броя (в производство от 1964)

Леопард 1в  30 броя

АМХ-13 108 броя  (конструиран в края на 40 те в производство от 1952 до 1964)

Бронирани машини

ЕЕ-9 32 броя (в производство от 1974)

ЕЕ-3 10 броя (в производство от 1980)

ЕЕ-11 32 броя (вариант на ЕЕ-9, производството е прекратено през 1987)

АМХ-VCI  80 броя (в производство от 1957)

AML-252  27 броя (в производство от 1959)

ERC-90   10 броя (в произвоство от 1979)

БТР-3       10 броя произведени скоро (това е украинска версия на БТР-80)

Артилерия

MK F3  12 броя  155 мм САУ (произвеждано от 1962 до 1997)

М114 12 броя 155 мм гаубица (в производство от 1942)

М198  12 броя 155 мм гаубица (модернизиран вариант на М114 произвеждан от 1965 до 1978)

М101 30 броя 105 мм гаубица (в производство от 1941)

М2А1 24 броя 105 мм гаубица (модернизиран вариант на М101)

ОТО Мелара модел 56 24 броя 105 мм гаубица (в производство от 1952)

РСЗО

RM-70 8 броя (чешки вариант на ГРАД производство от 1971)

БМ-21 ГРАД 10 броя (в производство от 1962)

Минохвъргачки

М-66 12 броя 160 мм (в производство от 1968)

М81 412 броя 81мм (в производство от 1952)

ПТУР

Spike 244 броя (в производство от 1981)

Корнет 288 броя (в производство от 1994/8)

М67  380 броя (в производство от 1962 до 1975)

Зенитни оръжия

Бофорс 40 мм 30 броя (от ВСВ)

GDF-003 35 мм 30 броя  (производство от 1985)

ЗУ-23-4 34 броя (производство от 1964 до 1982)

М163   70 броя (производство от 1968)

ОСА 6 броя (производство от 1971)

MIM-72 18 броя (производство от 1967)

Blowpipe ПЗРК 220 броя (в производство от 1975)

ЕКВАДОРСКИТЕ ВВС

10 Чита (юарска модернизация на Мираж ІІІ)

8 Кфир (безлицензно копие на Мираж ІІІ)

Мираж 3, френски изтребител в производство от 1959)

 

 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

ЕДНА АФРИКАНСКА СТРАНА ГВИНЕЯ

АВИАЦИЯ

МиГ-21 3 броя

Ми-17 2 броя

Ми-24 3 броя

Сухопътни войски

Т-54 8 броя

ПТ-76 16 броя

ЕЕ-9 3 броя

Пираня бронетранспортьор 50 броя

БРДМ-2 25 броя

БТР-60 8 броя

Д-30 122 мм гаубици 6 броя

81 мм минохвъргачки 50 броя

неизвестно количество ПТУР Малютка (от 50 те)

Неизвестно количество ПЗРК Стрела-2м

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...