Отиди на
Форум "Наука"

Под игото на шльoкавицата


Recommended Posts

  • Администратор

Цялата работа с този роман е провокация и то много добра. Гледах сутрешния блок по БНТ по случай издаването на тази книги и ми направи впечатление, че директно си го казаха хората - провокация!

Друг е въпроса, че вече не се пише толкова много на "латиница" колкото се твърди.

Мина й времето и само се спекулира. 

Няма смисъл да се дървите тук за чест и слава, темата е дали въобще трябваше да се прави тази работа и то точно с "Под игото"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, vorfax said:

Шльокавицата, известна още като чатица, възникна по времето когато интернет чатовете приемаха само латиница.

По него време, доколкото помня добре, имаше начин да се пише на кирилица, напр. съществуваха достатъчно безплатни програми, вкл. такива онлайн, които позволяваха човек да пише на латиница, а да кирилизира с едно натискане на бутон. Сега не си спомням имената им, освен едно: Кредор, въведен от dir.bg.

Единственият проблем технически беше с потребителите, пищещи на Макинтош, защото в началото на деветдесетте не можеше да се използва кирилица от самата операционна система. Аз съм и винаги съм била потребител както на продуктите на Майкрософт, така и на Епъл - що-годе равностойно във времето.  Но това бързо беше поправено.

Пиша това от личен опит: когато интернет все още беше новост за повечето потребители в България, и в зората на възникването на български онлайн услуги, интересът ми към това как се осъществява и променя комуникацията вследствие използването на съвсем новите тогава технологии ме подтикваше лично да проверя новопоявяващите се форуми и чатове.  С повече желание писането на кирилица не беше проблем. И в мирката (irc), и в айсикю, и във форумите и чатовете на Гювеч/АБВ и дир.бг - на кирилица можеше да се пише при добро желание. Не си спомням през PC когато и да било да съм писала на латиница някъде.

Ако някой има други спомени, приемам да бъда поправена. Но това са моите.

---

редакция, защото из недрата на спомените ми изникна това:

https://en.wikipedia.org/wiki/Talk_(software)

Само с това нещо не можеше да се пише на кирилица. Но това беше толкова отдавна, че предполагам, че българските му потребители са били пределно малко. Важно пояснение:  с него се пишеше на латиница - не на шльокавица.

Пример: не "koga izliza6", a "koga izlizash". Техническото ограничение не влияеше на уважението към изписването на звуците според някоя формална азбука. Предимно заради образователния ценз на използващите програмата.

Затова и смея да твърдя, че въпросът никога не е бил технически, а морален: в уважението към езика и грамотността. Ако това уважение и тази грамотност я няма, ше се намерят всякакви извинения да се заобикаля както полагането на усилия за грамотно писане, така и писането на кирилица.

 

Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

Цялата работа с този роман е провокация и то много добра. Гледах сутрешния блок по БНТ по случай издаването на тази книги и ми направи впечатление, че директно си го казаха хората - провокация!

Друг е въпроса, че вече не се пише толкова много на "латиница" колкото се твърди.

Мина й времето и само се спеколира. 

Няма смисъл да се дървите тук за чест и слава, темата е дали въобще трябваше да се прави тази работа и то точно с "Под игото"?

Защо не - идеята е симпатична. Но доста закъсняла.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Gravity said:

Точно така, ако не ти харесва не го четеш. Но ако двама са решили да си пишат по някакъв нестандартен начин, това си е тяхна работа. 

Защо да си връщат дипломите? Това, че при определени уславия използват символи, които не са част от кирилицата, за да пишат на български, не означава, че не могат  да изпозват кирлицата (и че не го правят в други ситуации).

Ами защото след като пишат на мен значи става и моя работа. И да писането на латиница издава сериозна неграмотност. Нееднократно се е потвърждавало. Между другото ако обидиш жена на тема образование и писане на български, много се засягат и почват да пишат на кирилица.:ag: При мъжете трябва повече обработка.

 

Преди 3 часа, Gravity said:

Когато пишат на теб или помежду си?

Ако е второто защо им се караш, какво те засяга?

Ако е първото за какво става дума? За кратко съобщение от три думи или за текст няколко страници? Ако някой ти прати съобщение "tuk sum" или нещо подобно какъв точно е проблема, че им се караш?

п.п. Ти се караш на хората за тези дреболии, пък се възмущаваш, че някой бил агресивен!!!

Ами като в отговор на "tuk sum" получиш "не ти разбирам пиши като хората" какъв е проблема ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, bulgaroid said:

Ами като в отговор на "tuk sum" получиш "не ти разбирам пиши като хората" какъв е проблема ? 

Няма проблем, но той казва, че им се кара. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Gravity said:

Няма проблем, но той казва, че им се кара. 

Ами има право да им се кара. Когато получа служебен есемес на шлюкавица и аз полудявам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, bulgaroid said:

Ами има право да им се кара. Когато получа служебен есемес на шлюкавица и аз полудявам. 

Това не е сврзано с шлокавицата а с непрофесионалноста. Ако получиш есемес (такава дума няма, ако възразяваш срещу използването на символи, които не са част от кирилицата, защо не възразяваш за подобни измислени думи?, или защо  не ги изписваш както са SMS) на диалект пак може да полудяваш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Gravity said:

Това не е сврзано с шлокавицата а с непрофесионалноста. Ако получиш есемес (такава дума няма, ако възразяваш срещу използването на символи, които не са част от кирилицата, защо не възразяваш за подобни измислени думи?, или защо  не ги изписваш както са SMS) на диалект пак може да полудяваш. 

Аз проблем с диалектите нямам и съм за използване на диалектите , за да не се губи многообразието на езика. Не ми пречи ако някой ползва диалект. Интересно е как използващите латиница са най-върли противници на диалектите. Та това ми говори за сериозни комплекси и проблеми с психиката. Та ако ти пишат странно, внимавай, човека е неуравновесен.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мен реакцията е неадекватна. Шльоковицата е софтуерен продукт, а се атакува с печатна книга. Ами издателят да оформи книгата във формат PDF например, и да си я рекламира и разпространява в интернет.

Трябва да си чалнат, за да си купиш „Pod igoto”, след като по книжарниците тя може да се намери отпечатана с нормален текст.

Мисля, че по-оригинално щеше да бъде, ако „Под игото” беше отпечатано на оригиналната кирилица. Тази, която е била употребявана в България през Средновековието. Тогава всички, които празнуват днес „Ден на българската азбука” щяха да се поразмислят малко по въпроса за азбуката и езика, който са говорили българите преди векове. С тази азбука и този език ние се гордеем, но днес не ги ползваме!

Впрочем достатъчно е някой да се заеме да прочете оригиналната „История славяноболгарска” и ще види, че трудно ще разбере за какво се говори в нея.

Тя и кирилицата, която ползваме днес, е била в началото вид шльокавица.

„Гражданският шрифт (на руски: Гражда́нский шрифт), или както е по-популярен като Руска азбука или Руска кирилица, е модификация на кирилицата, въведена от руския цар Петър I в периода 1708-1710 г. Целта на реформата е била да се доближи външният облик на руските книги до западноевропейските книги, тоест до римолатинския шрифт и до шрифта, въведен от Карл Велики.

Двете огромни причини за възникването на гражданския шрифт били т.нар. разкол с кодификацията на църковнославянския език, който бил непонятен за необразования народ, и провежданите всеобхватни по европейски образец реформи на Петър I.

През януари 1707 г. по чернова, съставена вероятно от самия Петър I, армейският щабен художник Куленбах съставя чертежи на тридесет и две малки и четири главни (А, Д, Е, Т) букви. Пълният комплет на шрифта по рисунките на Куленбах е поръчан в Амстердам в печатницата на беларуския майстор Иля Копиевич.

На 1 януари 1708 г. Петър подписва следния указ: "(...)с изпратената от холандската земя, от града Амстердам азбука, съставена от изкусни в печатното дело люде, да се напечати книгата Геометрия на руски език… и другите граждански книги също да се печатат със същата азбука."

По същество новият шрифт е типографско адаптиране на използваната дотогава славянска писменост към латинското писмо използвано тогава (антиква). Премахнати са писането на ударения и титли, както и различните изписвания на букви в началото и средата на думите. Въведени са несъществуващите дотогава малки букви. Главните букви са уеднаквени с подобните по външен вид латински букви. Буквата Ѧ е заменена с Я, произлизаща от ръкописната форма на Ѧ, но и съвпадаща огледално с латинско R. Буквите Д и Л също получават нова форма, въведени са буквите Й и Э. Освен това са въведени и арабските цифри за означаване на числа, които заменят използвания дотогава кирилски цифри. Ръкописният вариант на гражданския шрифт се развива към втората половина на 18 век. През първата четвърт на 19 век гражданската азбука е възприета в Сърбия и България и постепенно измества църковнославянската такава.” Граждански шрифт – Уикипедия

Разбира се, че след като вече има достатъчно технически възможности в интернет да се пише и на кирилица, използването на шльокавица не трябва да се поощрява. Но това не трябва да става чрез обезобразяването на текстовете на българските писатели класици.

Впрочем в съвременните компютри на каква кирилица пишем? Гледам, че има букви ы, э, които ги няма в съвременната българска азбука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, К.ГЕРБОВ said:

Впрочем в съвременните компютри на каква кирилица пишем?

На македонска, ако се вярва на последните бисери по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, dora said:

По него време, доколкото помня добре, имаше начин да се пише на кирилица, напр. съществуваха достатъчно безплатни програми, вкл. такива онлайн, които позволяваха човек да пише на латиница, а да кирилизира с едно натискане на бутон. Сега не си спомням имената им, освен едно: Кредор, въведен от dir.bg.

Колегата vorfax е прав (да, и това се случва понякога:)), а Вашите спомени са с няколко години закъснение. Когато вече можеше да се комуникира онлайн, още нямаше нито кредор, нито флекс тайп, нито пък дир и гювеч. Освен това кредор не работеше така, както се го описали. Така че vorfax е съвсем прав - в първите години беше невъзможно, а в следващите няколко сравнително трудно (технически, а не "морално") да се пише на кирилица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше програма, която превеждаше написани на шльокавица диалектни текстове. Попаднах на нея преди време, когато изучавах Perl. Скриптът 62c.SlackBuild се разпространяваше под GPL. А иначе има универсални дешифратори, които удобно биха могли да бъдат вградени в сайтовете. В зората на Интернет беше трудно да се пише на кирилица. Спомням си, че факсовите сървъри в чужбина не я разпознаваха.

P.S. Относно зашльоканото иго на „Жанет 45“ мога само да кажа, че с този акт издателството започва да деградира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, sir said:

Колегата vorfax е прав (да, и това се случва понякога:)), а Вашите спомени са с няколко години закъснение. Когато вече можеше да се комуникира онлайн, още нямаше нито кредор, нито флекс тайп, нито пък дир и гювеч. Освен това кредор не работеше така, както се го описали. Така че vorfax е съвсем прав - в първите години беше невъзможно, а в следващите няколко сравнително трудно (технически, а не "морално") да се пише на кирилица.

Добре, приемам поправката :)  С две уточнения.

Първото свързано и talk: да се пише на латиница е едно, на шльокавица - друго. Да се пише на латиница все пак означаваше да се зачитат правилата на някоя писменна система (наличната, в случая на английския език като език на копмютърните технологии -  даденият пример с sh.), тоест да не се пише неграмотно. Докато шльокавицата е неуважение към правописните правила изобщо - на никой език. Това неуважение според мен се появи не по технически причини, а заради разширавянето на възможността да се ползва интернет до буквално всеки - хора с много различен социален и образователен ценз. В началото потребителите с интернет вкъщи бяха много ограничена категория хора, и цензът им беше висок. Затова и грамотността им беше висока. По-късно грамотността в интернет се срина драматично, заради достъпа и на най-неграмотните.

И второто, говорех за станалите популярни в българия форуми и чатове - съгласна съм, че това е няколко години по-късно. Но и те минаха през същия процес - от малко на брой и интелигентни - грамотни -  потребители, до постепенното им тотално опростачване и обезграмотяване. Шльокавицата се наложи от все по-малко грамотните. Тоест исторически тя дойде тогава, когато вече можеше да се пише на кирилица. Грамотните пишеха или на кирлица - в българските форуми и чатова, или на английски/латиница с английски правопис там, където кирилица няма.

В сравнение, този форум е оазис.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Frujin Assen said:

Ма те имат ли? Аз съм имал случаи, когато се карам на хората да не пишат на шльокавица да ми се обиждат (както и Ворфакс сега, вместо да се засрами, той става агресивен).

Ти си мега неадекватен! От какво да ме е срам, аз съм грамотен, пиша на кирилица и като видя коментар на шльокавица подминавам. Твоето задръстено съзнание не допуска, че това, на което сме учени ти и аз не е това, на което са учени нашите прадеди и няма да е това, на което ще се научат нашите наследници. Престани с личните нападки и опитай да коментираш темата обективно.

Факта, че не успя да отговориш на моите въпроси, е красноречив, че ти си страхливец и шовинист. Защото по твоята логика Кирил Философ е най-долния човек и предател на националните интереси. Освободи съзнанието си и току виж вместо злъч си успял да генерираш смислен диалог.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Много се забавлявам.

 

Образованите хора си пишата на латински, обаче напоследък се напълни с простаци, които пишат на някакъв вулгарен език, та и го наричат италиански!

Образованите хора пишат на катаревуса, а не на гадното димотики!

Образованите хора пишат с китайски йероглифи, а не с примитивните хирагана и катагана!

 Хохохохо!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, dora said:

И в мирката (irc), и в айсикю, и във форумите и чатовете на Гювеч/АБВ и дир.бг - на кирилица можеше да се пише при добро желание.

Тъкмо за мирката и ICQ съм чел че са родителите на шльокавицата. Сега проверих, че кредор е създаден година след ICQ и 14 години след irc. Пропусна да коментираш невъзможността да се пише на кирилица и на първите мобилни телефони и проблемите, които създаваше в Windows. Между другото, докато бях в казармата, пусках SMS-и на шльокавица (телефона изобщо нямаше кирилица), а заради ограничението на символите, което увеличаваше цената на изпратеното съобщение, ме научиха на ценния трик с 6-ш и ч-4.

Преди 20 часа, dora said:

Затова и смея да твърдя, че въпросът никога не е бил технически, а морален:

Така или иначе условията за възникване на "нова" азбука, синтез на две други азбуки, е била налице и то достатъчно дълго, за да принуди българите да я усвоят. Но отново подчертавам разликата с твоето мнение - това не е бил личен избор, а принуда, поради липса на алтернатива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много от граматически неграмотните шльокат, за да не си личи, че са граматически неграмотни. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, JImBeam said:

Много от граматически неграмотните шльокат, за да не си личи, че са граматически неграмотни. :animatedwink:

Не мисля. Пред кой можеш да минеш за грамотен пишейки на лайняница? Само пред друг неграмотен. А ако другият е неграмотен, то няма значение как му пишеш, той няма нужната грамотност за да разбере, че си неграмотен и да те укорява за това.

Но момента на модата го има. Дадох примера, при който писането НА КИРИЛИЦА беше индикация, че "не мога да пиша".

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е нали точно това пиксах, явно не си разбрал - прочети го бавно и внимателно :)

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...