Отиди на
Форум "Наука"

Какви мерки биха намалили родноезиковата неграмотност?


Мерки за намаляване на неграмотността  

16 потребители са гласували

  1. 1. Какви мерки биха намaлили лингвистичната неграмотност?

    • Спазване на Конституцията - задължително образование за децата до 16 годишна възраст
    • Привличане на по-грамотни педагози в училищата и в университетите
    • Програми за стимулиране на четенето сред децата (например "Забавното четене" и "Деца четат на деца")
    • Стимули за учителите, работещи с деца от рискови групи
    • Финансиране на училищните библиотеки, за да могат те да закупят повече книги, учебници и учебни помагала
    • Въвеждане на нови образователни стандарти
    • Превръщане на училището в територия, харесвана и желана от учениците
    • Подкрепа на ученическия интерес към ученето
    • Иницииране на срещи между писатели и ученици
    • Осигуряване на достъп до възможности за обучение и завършване на образователна степен на лица, отпаднали от образователната система
    • Създаване на възможности за обучение по програма "Учене през целия живот" (Тази програма има няколко подпрограми - Коменски, Еразъм, Леонардо да Винчи, Грундвиг и др.)
    • Опростяване на граматическите правила на българския език
    • Назначаване на по-грамотни модератори в интернет форумите и фейсбук групите
    • Друго / Други
    • Ve4e ni6to nqma da pomogne!


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 11 минути, Skubi said:

 Както един медия специалист каза, съзтезава ме се кой с колко може да мине под общото културно ниво.

Това е блестящо! Винаги може още повече.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 179
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 56 минути, Б. Киров said:

Да, това е по международния стандарт. Но кажете ми сега, дори за "буквален превод" по този стандарт как да се вмести един издател в рамката, която очертах по-горе. Ако за 320 страници той трябва да плати повече от 5 лева на страница, какъвто е цитираният от мен случай, който е стандартен, това означава, че не може никога да си продаде книгата. От друга страна, 2000 маш. зн. е малко повече от 1 м.стр., следователно, по международните стандарти, този преводач би трябвало да се задоволи с 5 лева дневен приход. Което също е абсурд.

И какво става на практика в нашата българска действителност- нашият преводач превежда по 20 000 знака, 12 страници, за да си докара дневно поне по 60 лева, от което, естествено, страда продукцията му, и като към това се прибавят "спестените" от редактор и коректор пари, крайният резултат е трагикомичен във вид на нещо като книга. Е защо младите, пък и който и да е, да имат респект към книгата и към писаното слово, щом получават такова "нещо", при това трябва да го купуват.

Затова и има лекари - таксиметрови шофьори** и художествени преводачи всичко друго, но не и художествени преводачи :)

(Дори университетски преподаватели с написани книги - таксиметрови шофьори, попаднах на преподавател по международни отношения, който това прави в свободното си време). Но спирам, защото отклоних темата съвсем вече :)

Aко език се учи с четене на книги, то с четене на лошо написани книги - дори малкото, които все пак ги четат - се учат на.... нищо.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Честно да ти кажа, Стинка, не съм 100 процента сигурен, защото, когато се занимавах с книгоиздаване, работех през фирма неригистрирана по ДДС, и не ми връщаха никакакъв ДДС, плащах си го 100 процента в аванс. Това правех, защото знаех от колеги, регистрирани по ДДС какви тежки ревизии се правят всеки месец от данъчните и какви мъки са да си вземеш ДДС. Това означаваше и големи разходи за счетоводство и т.н.

Но пак от тях съм чувал, че е така, в което има логика, защото ти продаваш като стока някакъв н-брой книги, и от там можеш да претендираш връщане на ДДС, докато не си реализирал тази стокова наличност, тя не е на пазара. Може и да греша, ако има тук счетоводители, нека цитират конкретни текстове. 

Не е точно така. ДДС се плаща месечно. Така че като имаш повече покупки, т.е. повече платен ДДС имаш право да искаш връщане, а връщане на ДДС винаги върви с данъчна ревизия. Ти си ползваш данълния кредит (това ДДС, което си платил при покупките) текущо за месеца, а не когато продадеш книгата.

Принципно основната причина в България да няма по-малки ставки за ДДС за определени продукти е заради злоупотребите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По темата не трябва според мен да се повишава грамотността на всички! Далеч  не на целият народ му трябва да е като учител по български език. Който за работата си му трябва - Да. Но за останалите не! Това е просто излишно влагане на ресурси и от индивида и от обществото. На един шофьор, фермер или продавачка в магазин, работник на лента... не им трябва перфектно владеене на езика.............. Това е негативно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, stinka (Rom) said:

Ти си ползваш данълния кредит (това ДДС, което си платил при покупките) текущо за месеца, а не когато продадеш книгата.

Не може да се ползва данъчен кредит, ако издаването на съответната книга се осъществява по проект, т.е. чрез финансиране. На повечето издатели им отпускат средства (дори от чуждестранни фондове).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

резултат е трагикомичен във вид на нещо като книга. Е защо младите, пък и който и да е, да имат респект към книгата и към писаното слово, щом получават такова "нещо", при това трябва да го купуват.

Резонно е тогава да се запитаме ако крайният резултат е предварително ясен, не защо някой трябва да го купува. а защо някой изобщо трябва да се хаби да го издава.

Не мисля, че издателите не си дават сметка за това, което произвеждат. Но в последните двадест години се издава изключително много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Току-що попаднах на класацията за любимите книги на 18-годишните. 

Проучването е проведено сред 680 ученици на възраст 17-19 години в София, областни центрове и по-малки населени места през февруари – март 2017 г.

Поредицата за Хари Потър на Дж. К. Роулинг е номер 1 в списъка. Сред първите 18 книги има един български автор - Антон Дончев с “Време разделно”. 

За съжаление съм съгласна с мнението на Г. Лозанов, че младите по-скоро изброяват книги, които са виждали, за които са чували и за които е престижно да кажеш, че ги харесваш. 

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6232006

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При съвременното ниво на политическата система и състоянието на институциите институциите НИКАК няма да може да се преодолее неграмотността. 

Говорят празни приказки, занимават обществото с празни работи, а по същество не могат да се оправят с едно 10 годишно идиотче в едно училище и с не по-малко видиотените му родители.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, dora said:

Резонно е тогава да се запитаме ако крайният резултат е предварително ясен, не защо някой трябва да го купува. а защо някой изобщо трябва да се хаби да го издава.

Не мисля, че издателите не си дават сметка за това, което произвеждат. Но в последните двадест години се издава изключително много.

Малко статистика, за да се видят мащабите на това бедствие, стихийното издаване в малки тиражи:

През 2015 г. са издадени 8 221 книги, има се предвид заглавия, с тираж 3 900 628 и 1 099 брошури с тираж 1 003 029, съобщават от Националния статистически институт.

В сравнение с предходната година през 2015 г. броят на издадените книги и брошури се увеличава с 1 805 (24%), докато средният тираж намалява от 536 през 2014 г. на 526 през 2015 г., или с 1.9%.

Според признака „предназначение на литературата” през 2015 г. разпределението на изданията по раздели е следното:

- художествена литература за възрастни - 3 035 заглавия с тираж 1 485 000;

- научна литература - 1 859 заглавия с тираж 529 хиляди;

- учебна литература - 1 614 заглавия с тираж 671 хиляди;

- популярна литература - 1 521 заглавия с тираж 999 хиляди;

- литература за деца и юноши - 837 с тираж 1 002 000, от които детската художествена литература е представена с 451 заглавия с тираж 420 хиляди;

- други - 454 заглавия с тираж 217 хиляди.

https://news.bg/culture/8-221-knigi-v-3-900-628-broyki-izdadeni-u-nas-prez-2015-a.html

Слава Богу, на вестниците и жълтата преса падат драстично тиражите, свършиха им читателите.

Обаче и у нас ще дойде модата "печат по поискване", когато на почти книжарска цена ще можеш да си издадеш книга в 1 брой. Така всички неосъществени автори ще получат удовлетворение:); ето братята индийци предлагат такава услуга,

https://pothi.com/faq/private-publishing-and-printing/

единична книга за подарък по дизайн и вкус на клиента на ниска цена, само че пощенските разходи ще бъдат скъпи в този случай.

Наистина навлязох в офтопик, но спирам по този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди малко ми изпратиха линк към това:

http://www.sociopower.net/kazana-duma/item/1251-knigorazprostranenieto-e-porochno-zaradi-nas-avtorite.html

Оставям настрани правописните грешки в случая - съдържанието е важна добавка към това, за което се заговорихме. И спирам и аз :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, dora said:

Преди малко ми изпратиха линк към това:

http://www.sociopower.net/kazana-duma/item/1251-knigorazprostranenieto-e-porochno-zaradi-nas-avtorite.html

Оставям настрани правописните грешки в случая - съдържанието е важна добавка към това, за което се заговорихме. И спирам и аз :)

+++, свършиха ми наличните за днес, в този линк е казано всичко и повече от това, което дискутирахме днес. Авторката само се е ДОКОСНАЛА до уродливата система в българскато книгоразпространение и книгоиздаване и е потресена. Нещата са още по-зле, от описаното от нея. Мисля че се досещам и с кой конкретно е бил нейният диалог, имал съм диалози с този човек. Нищо лично, той е поставен в такава ситуация. Но си мисля, че тя е един благороден дон Кихот, тръгнал да атакува ветрената мелница с копието си, пожелавам й успех, стискам й палци. Има в себе си едно непобедимо оръжие - талант и съзнание, че го притежава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същото и като с БНБ. Книгоиздаването играе спирачка.  Като оправданието са парите, за прикритие на реалните причини.
Борците за справедливост - донкихотовци. Чудна подкрепа с виртуални плюсчета и реално осмиване.

Колкото БНБ е българска и работи за българските интереси,
толкова и "националните" медии
толкова и книгоразпространението
толкова и "бизнеса" - КРАБ, КРИБ, СКРАБ и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, sirius said:

Борците за справедливост - донкихотовци. Чудна подкрепа с виртуални плюсчета и реално осмиване.

Къде го видя това "реално осмиване", Сириус?

Да си Дон Кихот за мен не е осмиване, а най-доброто нещо, което може да се каже за един човек. В конкретния случай Розмари Де Мео е победила системата, тя показва на всички автори алтернативата, Дон Кихот е сразил Великаните. Въпреки всичко. Направила си е собствен сайт, откъдето единствено продава книгата си, която издава сама. Талантлив автор е, за това говори интересът на читателите и продадените по този начин нейни книги, нейната популярност, защото аз знаех за нея много преди да прочета текста в този линк. Не знаех само за конфликтите й с книгоразпространителите и книгоиздателите. Респект към такива хора. Само в тяхно лице виждам надеждата. Тя е направила, каквото трябва да се направи и е спечелила своята лична победа. Ако я последват и други, победата й няма да бъде само лична.

Моята лична подкрепа се състои в това, че ще си купя нейната книга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Моята лична подкрепа се състои в това, че ще си купя нейната книга.

Аз също ще  си я купя. При все че не споделям нито езотеричната част от нагласите й, нито мога да взема етнографските й занимания насериозно. И дори въпреки това, че правописният расист у мен се възмути и ядоса от това как пълни членове са наслагани навсякъде в горното - нещо, което в моите очи е направо смъртна присъда за един автор :))

Ще си купя книгата само в подкрепа на неконформизма й.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, dora said:

Аз също ще  си я купя. При все че не споделям нито езотеричната част от нагласите й, нито мога да взема етнографските й занимания насериозно. И дори въпреки това, че правописният расист у мен се възмути и ядоса от това как пълни членове са наслагани навсякъде в горното - нещо, което в моите очи е направо смъртна присъда за един автор :))

Ще си купя книгата само в подкрепа на неконформизма й.

За книгата й не мога да се произнасям, преди да я прочета. Научих за нея от жена ми, на която са споделили нейни колежки от книжната борса, с възхищение.

Неконформизмът на Розмари Де Мео в този й сблъсък със системата на книгоиздаване и книгоразпространение в България е знаков, за този, който може да го оцени като такъв. Не е тук мястото да се разпростирам защо и как, бих споделил това на лична поща със собствениците на този сайт.

За правописните грешки, бял кахър, ако е талантлив автор. Правопис може да се научи и коригира от редактори и коректори, на талант никой не ще те научи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Киров, ти си човек на думите. Би трябвало да знаеш какъв смисъл носят, какво о-значават. 
Розмари НЕ Е победила системата - заобиколила я е. Това са различни работи. 
Заобикалянето ли е алтернативата? В твоите думи ти остави книгоразпространителите на мястото им, и предлагаш заобикаляне. Това ли е алтернативата според теб?
Да заобикаляме пречките вместо да ги отстраняваме? Какъв е смисъла на такава "система"?

А заглавието на книгата ми подсказва, че авторката е стигнала до нещо интересно. Много съм любопитен какво пише в нея.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

За книгата й не мога да се произнасям, преди да я прочета. Научих за нея от жена ми, на която са споделили нейни колежки от книжната борса, с възхищение.

Неконформизмът на Розмари Де Мео в този й сблъсък със системата на книгоиздаване и книгоразпространение в България е знаков, за този, който може да го оцени като такъв. Не е тук мястото да се разпростирам защо и как, бих споделил това на лична поща със собствениците на този сайт.

За правописните грешки, бял кахър, ако е талантлив автор. Правопис може да се научи и коригира от редактори и коректори, на талант никой не ще те научи.

По принцип аз не отдавам голямо внимание на грамотността, освен в случаите на предявени претенции.

Например когато в началото на един пост се заявява "Аз съм грамотен", а в края има правописна грешка. Или при тази госпожа, която претендира да е и голям автор и успешен издател и способен търговец - не върви при такава висока летва да се представяш с нескопосан текст. Някак си е като да твърдш , че си принцеса, а пък под ноктите ти да има черно.

Преди 35 минути, sirius said:

Да заобикаляме пречките вместо да ги отстраняваме?

Интересно, как си представяш отстраняването на търговията? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ееееехеее, Дорис....   а здравето търговия ли е? А колко ли струва на мама бъбречето? А знанието стока ли е? А Родината?

Кое е по-важно от н.в. Долара? Бива ли по-важно да се определя от по-малко важно? А здравия разум колко ли струва?

Един Човек преди 2000г ни е дал пример, помните ли?
Търговията е за стоката. И пак - здравето стока ли е? А знанието? А критичното мислене?

Лекар или търговец на здраве? Учител или продавач на разбиране?

 

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, sirius said:

А заглавието на книгата ми подсказва, че авторката е стигнала до нещо интересно. Много съм любопитен какво пише в нея.

От сайта ѝ става ясно, че е събрала български обичаи. Малко ме притеснява да не им е повярвала, защото води курсове по магия, памет на водата, дървета-покровители и т.н. със забележката, че възрастни не се допускат, защото било доказано, че обърквали нещата.

С нейното "духовно учение" повече прилича на поредния гуро, отколкото на автор.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 19.05.2017 г. at 9:40, Б. Киров said:

Галахаде, моите уважения, но не стоят така нещата с ДДС при книгите. Веднага обяснявам защо. Издателят плаща всичко в кеш, докато стигне до готовия продукт - авторски хонорари, преводач, рецензенти, редактори, коректори, предпечат, печат и хартия. В печатницата и при покупка на хартия му начисляват цялото ДДС. Така, с тези големи разходи накуп, продукцията му отива на борсата на едро. И там се появяват едни хора, които наричаме благозвучно дистрибутори, а иначе са търговци на едро, собственици на вериги книжарници. Тези хора, когато още нямаше ДДС, вземаха 20 процента търговска отстъпка от издателите, тоест разпространяваха им книгите срещу 20 процента за тях. Когато обаче се появи ДДС, тези хора казаха - 20 процента са малко, ние плащаме и ДДС. И се започна рекет - сега търговската отстъпка надминава 50 процента от коричната цена. Но и това им е малко на търговците, те не плащат веднага, а вземат на консигнация, разсрочено плащане книгите. Но и това не ги задоволява, разсроченото плащане става безсрочно. И тъй като никой не се занимава да ги санкционира и контролира, държавата е абдикирала от тези функции, те стигнаха до положението въобще да не плащат взетите на консигнации книги. Няма власт, освен мутрите, които да ги накарат да си платят. разбираш ли за какво иде реч, и защо една книга, която в печатницата струва 5-6 лева като труд и материали, се появява на пазара с цена 30-40 лева? Е как да има големи тиражи и качество. Но в основата е ДДС и неангажираността на държавата да е регулатор в търговските отношения между производител и дистрибутор.

Никой не се съмнява, че намаляването на ДДС ще е в полза за издателите (и най-вече за някои любими олигарси-издатели, което е и причината да се пробутва тази идея). Намаляването на ДДС-то обаче по никакъв начин няма да направи книгата по-достъпна, тъй като издателя ще си добави разликата към печалбата. На второ място ще се въртят разни далавери от рода на: "Под игото" за 50 лева с безплатна бутилка шампанско (шампанско, не пенливо вино - сиреч пенливо вино от Шампан, което е доста по-скъпо). От това ще печелят само шепа олигарси, а масата ще си остане също тъй неграмотна. Полза от намаляване на ДДС само за отделни продукти има когато тези стоки са с държавно-регулирани цени, като напр. газта и тока. В този случай намаляването на ДДС-то няма да може да се калкулира в повишаване на цената без съгласието на държавата (втори е въпросът, че някои от споменатите издатели имат и бизнес с горива).

Ако идеята е една книга да бъде достъпна за широк кръг читатели, то решението е да се намали срокът на авт. права след смъртта на автора, които в момента у нас са на най-високата граница 75г., докато в конвенциите са посочени и други граници като 25г.и 50г. Сещате се, че мъртвия автор не печели нищо, а основния кяр отново е за издателите. Ако това се промени, такива книги много по-рано могат да станат достъпни.

Сега с оглед по-горните коментари, да разграничим три категории правописни грешки. Имаме случайни грешки - това не е неграмотност, а те са станали инцидентно, това е временно и случайно явление. Както със споменатата правописна грешка "наРРед". За тези случаи не са необходими никакви мерки. Втората група е от незнание - това е трайно, но временно и подлежащо на промяна явление и именно за него може да се обсъждат мерки за ограмотяване. В третия случай човекът просто е тъп, а за съжаление това е завинаги. В този случай никакви мерки не могат да помогнат, което се вижда и от един от по-горните коментари.

А сега за наслада нещо, което преди малко смъкнах за вас от фейсбука. За размисъл дали с такива Калинки в МОН имаме някакъв шанс за грамотно население: 

18556185_10155298397449431_2113970858212467528_n.thumb.jpg.cd099d57bc056f6a48c41aeb6839fa18.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, vorfax said:

От сайта ѝ става ясно, че е събрала български обичаи. Малко ме притеснява да не им е повярвала, защото води курсове по магия, памет на водата, дървета-покровители

Обредите са от старата религия. Спомням си, че Розмари започна с Оренда преди 8 години. Водеше семинари в планината. Посетилите ги се завръщали въодушевени по домовете си. Розмари имаше леля на преклонна възраст (професор), която пишеше книга, но не разбрах дали успя да я завърши, защото точно тогава си закрих профила в социалната мрежа.

Преди 14 часа, Galahad said:

А сега за наслада нещо, което преди малко смъкнах за вас от фейсбука. За размисъл дали с такива Калинки в МОН имаме някакъв шанс за грамотно население

Неправилно членували. И са написали първо болднатия текст, а после - подчертания. Обаче решили да го изведат отгоре в курсив, но мястото му не е там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бележката на Galahad е правилна. МОН бълват документи с правописни грешки, с което показват, че грамотността не е приоритет за Министерството на образованието. В случая посланието е ясно - грамотността не е чак толкова важна, щом от МОН могат да си позволят това, защо не и простосмъртните?

За форматирането на документите - тотална компютърна неграмотност, плашеща и шокираща, този пример по-горе е нищо.

Същата компютърна неграмотност генерира документи, които повтарят една и съща информация безброй пъти и изискват попълването ѝ отново и отново. Още не са открили какво са формули, свързани документи, полета...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПП: Между другото, не съм сигурен, но мисля, че правилното изписване не е "19 май", което се чете "деветнадесет май", а "19. май". Същото правило важи за изписването на класовете, примерно "7. клас", а не "7 клас".

"Прочетете откъса от разказа "Албена" от Йордан Йовков..." звучи сякаш чакаме за нещо Йовков, а не че той е автора, където частицата "на" щеше да избегне и повторението.

След "тема" филолог ми е посочвал, че трябва да има двоеточие, но не знам дали е задължително.

Друго, което МОН 50:50 улучва е как се пишат кавички и десетична запетая на български стандарт.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...