Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Мен ми е интересно друго. Комунизма е критикуван, защото били преследвани хора заради тяхната политическа ориентация. Например, когато някой каже "Долу БКП" или "Искаме демокрация" ще го уволнят от работа. Оказва се господа демократи, че вие искате СЪЩОТО, искате тоталитаризъм! Искате да уволнявате хора защото са комунисти и русофили. Искате да уволнявате хора които казват "Долу САЩ, да живее Путин".

Фружине, ти като Модератор Военно дело трябва ясно да кажеш за реалността, такава каквато е ли ще говорим или за някаква виртуална реалност, в която ти си храбрият юнак червеноармеец, сражаващ се с гнилия запад

img3.jpg

Аз нито мога, нито желая да уволнявам някого, нито някога съм го правила.

Преди 51 минути, Capitainofmarine said:

Ами ако погледнем какво си написала , по същество ти обвиняваш офицерския корпус на БНА в русофобия и по-голяма привърженост към комунизма отколкото към отечеството - а това съвсем не е така поне в 2/3 от личния състав на корпуса.. И аз вярвам на личните си наблюдения а не на политпропаганда и агитпроп.

И аз вярвам на личните си наблюдения. БНА беше формирана да действа като част от Съветската армия. Никой в нищо не е обвинявал състава и. Просто беше съкратен със съответните обезщетения.

Тук въпросът не би трябвало да е за това коя система е по-добра, а че се извърши промяна, смяна на социалния модел и държавното устройство  (факт) и тя костваше много средства. Това е основната причина българската армия да е назад във въоръжението и числеността си в сравнeние с армии на държави, в които не е имало такива промени.

Редактирано от Doris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 326
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Мен ми е интересно друго. Комунизма е критикуван, защото били преследвани хора заради тяхната политическа ориентация. Например, когато някой каже "Долу БКП" или "Искаме демокрация" ще го уволнят от работа. Оказва се господа демократи, че вие искате СЪЩОТО, искате тоталитаризъм! Искате да уволнявате хора защото са комунисти и русофили. Искате да уволнявате хора които казват "Долу САЩ, да живее Путин".

Мен па друго ми е интересно.Като как така искате да ползвате екстрите и от двете системи едновременно.Щото както казва същия мой познат - не може и китки и фитки(пуйки).

Иначе този дето навремето ще вика ,,Долу БКП,, , ако се разминеше само с уволнение от работа - с мед да го намажеш.Ама такива бяха времената , в сила беше диктатурата на пролетариата - който много знае , бой по муцуната.И това ви се струваше нормално и правилно (виж тоя рефлекс още е останал у някои тънкообидни потребители).Същите хора сега имат претенции за либерални права и свободи и се обиждат за нещо , което никой не иска да направи.Нали на практика цялата власт е в ръцете на децата и внуците на същите обирджии на мандри , които управляваха след 1944г.

Кой ще ви уволни за ,,Да живее Путин,, , нали веднага ще си ритне ,,трудовата книжка,,.

И тъй като от 9млн. , един милион сте били едикакви си , ние останалите 8млн(каквото е останало от тях). просто искаме да спрете да ни казвате как правилно да живеем.

п.с. А за Капитана - ако е на живо , най-много да ми накривиш капата.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 12 минути, ДеДо Либен said:

Мен па друго ми е интересно.Като как така искате да ползвате екстрите и от двете системи едновременно.Щото както казва същия мой познат - не може и китки и фитки(пуйки).

 

Щото това е номерът! Едни му викат баланс и хармония, други му викат стабилност, трети му викат прагматизъм. 

Що па да не мое и китки и фитки. Я па!

Точно там е решението.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Skubi said:

Т Вижте нашият Орбанчо или по-добре комшуто Ердоганчо....

.:bg:

 

Там е работата, я, че това е една такава една тенденция .... Не ми се прави аналогия с началото на 30-тте години и с изхабяването на стария тип демокрация, по-скоро оплескването й, омацването й, израждането й, ама..... 

Защото тогава става едно нещо, дето прави Европа слаба като парцал пред тоталитаристите. Орбан и Путин не ги знам какво правят в държавит си, та да са така популярни. Ма другите са до зад ... ни и растат ли, растат. 

А ние лежим на един лист хартия, който може да излезе като тоя на Теодорос Комнинос.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Значи, чета аз за престъпленията на комунизма. Навремето е имало едно обидно понятие "царски офицер". Огромната част от тях са уволнени скоро след 1944, а на тяхно място са назначени неграмотни партизански командири или въобще неграмотни хора. Част от "царските офицери" са държани на служба за да предадат знанията си някъде до началото, средата на 50 те, след което и те са уволнени. Та това беше едно от престъпленията на комунизма. Уволнявани са офицери не защото са направили нещо конкретно, а защото са класово чужди на новата власт. Вие искате да направите същото, да уволнявате хора защото не са достатъчно демократични. През комунизма всичко беше ясно, имаше си БКП и член 1, ясно беше кой задава критериите и осъществява контрола кой е  верен на партията и нейната линия, и кой не. Днес виждаме, как групичка крайнодесни фанатици решават, че те са "новото БКП" и те ще определят кой е демократ, кой комунист, кой да бъде уволнен и кой да бъде назначен. Слава Богу, все още нямаме член 1 (което не им пречи да се държат така сякаш го има).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, ти къде си бил през деветдесетте години на миналия век? Нещо да си чувал за деидеологизирането , деполитизирането , разоръжаването и съкращаването на армията? Всичко това вече се е случило.

Въпросът сега е дали влагането на ресурс  създаването на казарма е най-доброто за България.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе то под тая форма стана всъщност унищожаване на армията .... 

Впрочем защо "деполитизиране" върви с "разоръжаване"?????? 

Голямата тайна е, че армията не беше чак пък така политизирана. 

Махаш членството в БКП, превръщаш политическите офицери в служба по военно възпитание, посъкратени, де, съкращаваш тия пред пенсия, закриваш ГЛАВПУНА и оставяш малка структура, която да обучава офицерите как да разказват на войниците за Балканската война и почваш 

ПРЕВЪОРЪЖАВАНЕ. 

МОДЕРНИЗАЦИЯ на невъзможното за момента за обновяване. 

ИНТЕНЗИФИЦИРАШ учебния процес, опростяваш го, правиш го по-ефективен. 

УНИЩОЖАВАШ фантмащината. ЛИБЕРАЛИЗИРАШ режима на войниците, но държиш на вътрешната дисциплина. 

Непрекъснато говориш за патриотизъм, създаваш обучение на основата на положителната мотивация. 

И готово. 

От всичко това стана само разоръжаването, което начи, че БА беше обект на диверсия. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Навремето е имало проблем, как хем да има едноначалие, хем да има и политически контрол над армията (известните съветски комисари). Накрая го решават елегантно, в задължителен порядък приемат всички офицери в БКП, без да се интересуват искат-не искат, и прочее и изпълняват едновременно две длъжности, на боен и идиологически офицер. За илюстрация един семеен спомен. Баща ми като млад войник бил извикан от командира да го изпитват по политическа линия "Говори ми за положението в Кипър" рекъл офицера, на което баща ми отвърнал "Аз толкова месеци не съм си ходил на село, там не зная какво става, ти ме питаш за Кипър". След което го пратил при сержанта да му обясни за Кипър, и щял да го изпита отново. Сержанта му казал "Защо ме занимаваш с глупости, върши си преките задължения, майната му на Кипър". Това е било политическото подковаване в казармата на баща ми.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, КГ125 said:

Впрочем защо "деполитизиране" върви с "разоръжаване"?????? 

Защото България беше сред победените в Студената война. И както става след всяка война, победителите наложиха условията си.

Но сега времената са други. Връщането назад показва, че сегашното състояние на армията е  поради обективни обстоятелства, а не заради неспособност, както някои тук внушават. Така че, има място за оптимизъм по отношение на бъдещето на нашите въоръжени сили.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, ми то вече мина това нещо. Сега сме в нови условия. 

О, никакви обективни причини няма. Причините са изцяло субективни и са: 

 - страхът от антидемократични смутове, евентуално, знае ли човек. Глупаво, но ..

- част от процеса на общо унищожаване на държавността;

- част от процеса на отклоняване на обществени средства от общонародно значими сектори, като пътищата или армията например и насочването им към области, от които по-лесно могат да бъдат откраднати. 

- външна намеса за отслабването на България, проведена и прикрита под формата на неефективност и корупция. Щото тия работи са като водата - има ли слабо място, тя си го допробива... 

 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.05.2017 г. at 19:06, Doris said:

Но тези офицери също бяха комунисти и повече верни на СССР (Русия), отколкото на България.

 

Преди 14 часа, Doris said:

Никой в нищо не е обвинявал състава и.

И ето от къде започна спора ни. Не обичам да споря, но като офицер, макар от запаса капитан, държа на честа на пагона. Дядо ми е бил царски офицер, уволнен през 1947г от комунистите , имаше офицерски кръст за храброст от участието си във ВОВ и също съветски "За отвагу". Имал е всички основания да псува комунистите - но заради честа на пагона не го е правил. За моите си основания да псувам комунистите мълча - пещерния антикомунизъм има обратен ефект - само сплотява и бетонира все повече бетонните глави.

 

Преди 14 часа, Doris said:

И аз вярвам на личните си наблюдения

Аз съм служил 2год и 10 дни войник, картечар ВОС 221/2 , после ШЗО, после университет и успоредно военна катедра в университета, после по време на следдипломната специализация успоредно военна катедра във института за подготовка на чуждестранни студенти в Ленинград.

Та на това се базират моите лични наблюдения. Твоите на какво се основават?  Служба в армията? Разкази на доверен човек с личен опит в армията? Може би на вестник "Работническо дело" или "Наръчник на либералния агитатор" издателство Сорос.

За последните две извинявай, написах ги, за да мога да ти обясня, единия от фундаментите на държавноста , на държавата , при това държавнотворчески фундамент е армията. Ако се взреш в анкетата на сателитната тема -анкета във военния форум, ще се досетиш , че тези които са служили след 1992-93 до 2005-2007год. са най-негативно настроени срещу армията, и срещу наборната армия.Защо, защото имало извращения у защото си чистели след хранене , оправяли си леглата , и нищо не били научили а само им се отнемала личната свобода и прочие. Та точно по това време в българското общество под победния марш на либералния антикомунизъм беше срината българската държавност и държавнотворческа идея, бяха разрушени под обяснението /цитирам те от по-горни постове/ "декомунизация, деполитизация"  стълбовете на държавата - армия, разузнаване, дипломатически корпус. Отварям скоба, за да не бъда погрешно разбран, да се застраховам , както по-горе намекнах, след като си завърщих образованието , се случи така, че имам огромното основание да бъда зле настроен срещу комунистите. Та връщам се на думата си, дотолкова тези либерални агитатори настроиха българския народ срещу армията , че днес не ще и да чуе за наборна армия. Надява се други да ни защитят и не се замисрят че "Бог дава ала в кошара не вкарва" , че за да ти помогнат - първо трябва да си помогнеш сам. И това са същите тези българи , които преди 100 и малко повече години наритваха бизнеса и дюкянчетата които имаха в странство и се връщаха доброволци, за да се запишат доброволци в армията. Какво се е променило пак са българи, пак е България, пак родината е мащеха и пак българина търси спасение в гурбета!? А се е случила промяната в главите , на българина либералните агитатори му обясняват непрекъснато, че отечеството му е най-лошото, че е безполезно да се опитва да промени хода на събитията в отечеството, че трябва само да получава а не да дава на отечеството, че отечеството е в непрекъснат дълг пред индивида.Разбираш ли - подмениха ни елементарните християнски морални устои - вяра, дълг , семейство, деца, отечество, това  което създаде през вековете до буквално вчера това което наричаме християнска демокрация - цивилизация на Европа, подмениха ги под уверенията за либерална равноправност и равенство пред закона, като че ли това не е факт и дело на европейската християндемокрация от времето на Френската революция насам и като че ли е възможно да сме равни аз и работниците ми. Ето затова е нужна държава, за да ме притиска мене и изравнява с мене работниците ми. Тази държава трябва да си има стълбовете и единия от тях е армията.

Та прочее не са много хората които са ме впечатлили в този форум , с интелект и с поведение. Много моля, прости - изглежда отстрани, че ти се нахвърлям а целта ми е, да се опитам да променя мнението поне на един от хората, които искрено уважавам , а защо не и на тези които прочетат!

С искрени приятелски чувства!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Capitainofmarine said:

Та на това се базират моите лични наблюдения. Твоите на какво се основават?  Служба в армията? Разкази на доверен човек с личен опит в армията? Може би на вестник "Работническо дело" или "Наръчник на либералния агитатор" издателство Сорос.

Служба не, работа. Мога да ти кажа и точно каква, но  първо ми отговори кое е според теб най-важното качество, което служещият в армията и работещият за армията на дадена държава трябва да притежават? Без значение коя е тази държава, хубава ли е или лоша? Питам, за да разбереш и ти какво искам да  кажа.

Преди 10 часа, Capitainofmarine said:

на българина либералните агитатори му обясняват непрекъснато, че отечеството му е най-лошото,

E, аз твърдя обратното в горния ми пост, но вие с КГ не сте съгласни. :animatedwink:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Този спор за комунистите в БНА отдалечава от основната тема за казармата. Според мен е напълно излишен. Всички, които са служили в БНА знаят, че тя беше силно политизирана. Дали ли са били комунисти - не знам, но бяха партийци. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Силно е много силно да се каже. Аз съм служил в много специално поделение и раб.ми място бе под земята, с много електроника, станции и пр. Следяхме въздушното пространство в югоизточна България. И чак толкова политизиране не видях. Щото политизиране е да се говори за полит система и в частност за партията. Основното бе отбрана на свободното отечество, Родина и пр. Отбрана! Партията бе някъде по-назад. Незнам при офицерите как е било. Но помня имахме един взводен лейтенант, който обичаше да гледа уестърни. Сега си давам сметка, че това е почти предателство. Щом един човек харесва чужда култура, той трудно ще се бори за своята. Но затвореноста на системата си изигра своята обратна страна. Всички бяхме готови предатели. И това стана 90-те години -  предадохме се без дори да го съзнаваме.
Е, сега няма какво да отбраняваме защото други ни отбраняват. Ако искате го    наречете рекет, ако искате окупация - все сме вътре.

Най-важното качество на войника е лоялност и дисциплина. Лоялност за да не предаде Родината и дисциплина за да може да я отбранява. За другото - до където му стига мансардата и/или мускулите. Е, ние дотолкова бяхме политизирани, че загубихме пропагандната война. Ами няма държава ако хората не я искат. Това и стана. 

Въпроса е СЕГА къде сме?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 19 минути, sirius said:

който обичаше да гледа уестърни. Сега си давам сметка, че това е почти предателство.

Е чак пък предателство..... Имаше и руски такива, спомням си Въоръжен и много опасен.

Всяка седмица в продължение на половин година съм гледал Среднощен експрес. Прожектираха го в казармата, вероятно с пропагандна цел - да ни наплашат от турците..

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.05.2017 г. at 21:35, КГ125 said:

 

И на какво от това не може да бъде обучен един нормален млад човек за половин година?

Няма пари бе човек, защо обясняваш колко е лесно да станеш войник? Аз бях. Имахме две стрелби с калашник с 1 пълнител и една разходка - ходене на полигон без стрелба. Иначе в отчета сме стреляли като на война.

Бях в противотанкова батарея. Реално нямахме нито една стрелба с ракета с комутативен заряд.

За екскурзиите до полигона нямаше достатъчно транспорт, седяхме наблъскани в камионите, с риск да паднем от тях, въргаляйки се по земята.

Храната беше под всякаква критика - и като качество и като количество. В казармата за първи път видях свинско изразяващо се в сланина върху кокал.

Живяхме месец в общежитие, което беше забранено да се помещава. На село знам какво е мирис на лайна и урина, чистил съм на добитъка, нито ме е срам, нито ме е гнус, но миризмата в общежитието ме доведе до състояние на отчаяние.

Улучих студена зима. Аз съм калено момче, един от милите ми спомени са как капитана ми заявяваше, че или ще си закопчея яката или останалите са длъжни да я разкопчеят. Правил съм физзарядка в 5 сутринта при минус 20 градуса, по термометър. Може да е било незаконно, но мен времето никога не ме е командвало и не се впечатлих от времето, а от това как останалите искат да умрат, защото им е сефте. Някои от момчетата сигурно ще обясняват после как са станали мъже този ден. Облаците от кадящите въглища на единствената печка ни будеха със задушаване сутрин. Ходеше се по ред с желязна количка, в един склад с пропаднал покрив, където ни отмерваха няколко килограма въглища и парченца дърво, колкото да послужи за разпалка. Чупехме от падналия покрив, събирахме клонки от дърветата, за да може да запалим огъня. После за тези парчета дърво се изискваше изключителна изобретателност за да бъдат пръснати. Често въглищата бяха сипвани с лопатата направо със снега и тлееха едва-едва.

На фона на тази мизерия в действащо поделение да обясняваш как можело да започнем в евакуирана България въоръжаване и войниклък е пълна липса на връзка с реалността.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи какви батаци е имало преди забравяме - освен за да не се повторят. 

А що се отнася до някои неудобства - чудо голямо. Поне това членовете на един народ си дължат един на друг. СЛУЖБА се казва.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, КГ125 said:

Значи какви батаци е имало преди забравяме...

Хайде оправи първо здравеопазването, пенсионерите, майките и доходите на работещите и като забравя за тях ще се пиша доброволец и камикадзе, ако речеш.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, vorfax said:

Няма пари бе човек, защо обясняваш колко е лесно да станеш войник?

Така даже по-добре. Въвеждаме наборна казарма. Въвеждаме Военен данък. Въвеждаме алтернативна служба. Който иска да служи - служи, който има пари и не иска да служи - откупува се, който няма пари но не иска да служи, ама много не иска - взема военен заем и пак се откупува. Който не иска да служи много не иска но и никак няма пари работи безплатно в социални грижи - грижи се за бабички , дядовци и гладни замръзнали циганета-. Военния данък в размер на издръжката която държавата има като разход на еденица военнослужещ за времето на службата му , някъде около 5 хиляди евро.:bg:

 

Преди 41 минути, vorfax said:

На фона на тази мизерия в действащо поделение да обясняваш как можело да започнем в евакуирана България въоръжаване и войниклък е пълна липса на връзка с реалността

Другия вариант е международна хуманитарна помощ във вид на тубички Вазелин или овлажняващ интим гел. :ag:

Не разбираш ли, реалноста е такава че ако искаме да има България - трябва да има .казарма и войниклък. Не може заради твоите неприятни спомени да унищожим държава и народ с 1300 годишна история. Ами моите внуци ? За тях искаме бъдеще! А ти карай  спокойно тебе  вече няма да те вземат ти си отслужил. Остави тези на които предстои те решат за себе си, натрапваш мнение!

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Capitainofmarine said:

Който иска да служи - служи, който има пари и не иска да служи - откупува се, който няма пари но не иска да служи, ама много не иска - взема военен заем и пак се откупува... някъде около 5 хиляди евро.:bg:

Това е рекет и дискриминация. Имам съмнения, че си живял по времето и на ергенския данък. То от там има и виц - не е редно едни да са щастливи, а да не си плащат!

Във всеки случай разговорът отново страни от най-избягвания въпрос в тази тема. От къде ще се вземат парите, или по-точно казано, от кого ще ги вземете? Пределно ясно е, че работещите плащат социалните осигуровки на безработните, пенсиите, здравното осигуряване, инфрасткутурата, майчинските надбавки, социалните помощи, инвалидни и др. И докъде стигнахте - да искате от работещите да плащат издръжката на още неработещи, които пък няма да могат от своя страна да плащат сметките на други неработещи, защото самите те ще са заети с козируване. Цинична се превърна тази тема, цинична.......

Преди 2 минути, Capitainofmarine said:

Който не иска да служи много не иска но и никак няма пари работи безплатно в социални грижи - грижи се за бабички , дядовци и гладни замръзнали циганета-.

Това е изцяло погрешна концепция. Защо според теб е справедливо или прогресивно младежите завършили своето образование да бъдат принуждавани да работят за без пари? Защо не им позволяваш да работят за пари? Остава въпросът какво става с всички онези служители, на които се заплаща да вършат онова, което искаш младежите да им свършат за без пари. Остава въпросът и тези младежи нямат ли си свои баби и дядовци, за които да се грижат, та държавата ще им назначава такива? Аз докато бях студент ходех три дена да гледам болния ми дядо. Той също трябва да яде, животните да се нахранят, катетърът му опикаваше дрехите и т.н. Не всички млади са прайдохи и безделници и имат нужда от наказателни акции.

Преди 2 минути, Capitainofmarine said:

Другия вариант е международна хуманитарна помощ във вид на тубички Вазелин или овлажняващ интим гел. :ag:

Е, виж, тука нацели право в десетката. Казармата е сцената, на която най-големите простаци могат да открият изява. Теми за вазелин и анално онождане са си баш на мястото, особено при наличието на разгонени кочове наблъскани в казарма с ограничени социални контакти с представители на другия пол.

Преди 2 минути, Capitainofmarine said:

Не разбираш ли, реалноста е такава че ако искаме да има България - трябва да има .казарма и войниклък.

В момента държавата България съществува, а в нея няма наборна служба. Противоречиш си! За сметка на това сърцето на България, нейната нова смяна, душата, работната сила, младостта и образоваността са извън пределите на тази държава. И нехайството за социалното положение в държавата е единствената причина за това. Предложения как да се утежни това бреме на неуспелите и неможещи да се евакуират от разграбваната държава с ширещо се беззаконие са ГЕНОЦИД!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, sirius said:

Най-важното качество на войника е лоялност и дисциплина. Лоялност за да не предаде Родината и дисциплина за да може да я отбранява.

Точно! Лоялност, вярност - това е най-важното в армията. За всяка организация е важно, но за армията е задължително.  Проблемът е, че днес живеем в една държава, но си представяме различни Родини и това, което за един е предателство, за друг е чест и героизъм. И докато в професионалната армия лоялността към държавата се заплаща , то в наборната се разчита  на възпитание и не е хич сигурно какво ще излезе.

Във всеки случай, това, че нашата армия вече е преустроена и деполитизирана е плюс по отношение на други, големи, но с несигурна лоялност към властта като турската.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Doris said:

Точно! Лоялност, вярност

:ae:Аз пък, пак не съм съгласен!:ag:

Вижте сега приятели, допреди малко пяхме мантри за деполитизация, за декомунизация и сега да ми говорите

1 hour ago, Doris said:

но с несигурна лоялност към властта

а власта какво е - сравнително кратковременно политическо проявление на икономическите интереси на определена икономически обособена част от обществото, която успява ....... да наложи своята воля над цялото. Верноста е към останалото което прави това политическо проявление - кратковременно/ в смисъл цивилизационен кратковременно/ държавата и държавната система и даже  държавнотворческата и морална идея.

Затова като се кълне военния човек дава клетва пред родината ,пред отечеството.

Кълна се , да бъда , верен, честен,, храбър, дисциплиниран и бдителен войн!

Лоялноста е друга категория , тя е към фирмата , към боса на фирмата и прочие. Те армиите не са от вчера и уставите в тях и клетвата не са измислени а са изстрадани  с безброй човешки животи - в буквалния смисъл на думата. Всяка дума и всяко действие са със дълбок съзнателен и подсъзнателен ефект.

Та верноста прочее , не е към власта на държавата а към суверена на държавата и власта - народа, в единна цялост с държавнотворческата съзидателна морална идея и държавата като система за регулация на отношенията в обществото - което общество е вътре в държавата.

Уф сложно, аз го разбрах - а вие?!:ae:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубава темичка. Колкото са за, толкова ще са против, доводи различни. Би трябвало да има военно обучение, защото не виждам поколението родени след 1989 година (повечето, не искам някой да се обиди) как ще го приемат задължително привикване :) Наборна служба техничеки за да има, би трябва да се започне сега и реално след 5 години да действа. Защо ли ще кажете? Тези наборници къде ще живеят, учат, тренират? Цялата материална база беше срината за 28 години преход, това което остана здраво или по чудо е цяло (неразграбено) и пустее, или е в частни ръце (на наши хора). Мисленето е различно, всеки се научи да иска само права и свобода, та така  :) 

Написах го като о. р. старши лейтенант ( наборна служба и ШЗО - Пуевен дъге :), после разведка! в Ямбол ) само!, както съм набор 75, поради едни технически причини свързани с челен сблъсък с митологично животно трол - тип старшина на рота (сигурно още е със зъби от металокерамика) :)

Редактирано от Бачо Кольо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Бачо Кольо said:

... челен сблъсък с митологично животно трол - тип старшина на рота (сигурно още е със зъби от металокерамика) :)

В смисъл, че някой му е избил оригиналния набор от зъби ли? Питам, защото в тази тема се просмуква твърдението, че 18-23-годишни мъже имат нужда от вкарването в казарма за да се научат тепърва какво е мъдрост, морал и ценности. Най-идиотското е, че в казармата обикновения редник почти няма досег с хора със сериозно военно или даже висшо образование, каквито са капитани и лейтенанти, за майори и генерали - никакъв шанс. Обикновения редник бива "школуван" от ефрейтори, развеждан на занятия от (младши) лейтенанти и му се раздава снаражение от старшина. Нашия старшина беше откровен пияница, вонеше на водка и гнили ябълки, които не знам защо складирваше, но не раздаваше. Двата ефрейтора бяха задници, младши лейтенанта ни (онзи с вида и IQ-то на прегазен броненосец) беше непрекъснато гълчан от по-висшестоящи. Преди това бях в Плевен. Там ефрейторите също бяха задници, но школувани в това да бъдат задници. Аз, както споменах помагах в документацията и изпуснах много - оказа се само време. За два дена се подготвих за изпита и го взех с отличие. Калашника също го разглобявах най-бързо, вече споменах, и изниква въпросът какво по дяволите са правили останалите месец и половина???

Сега ми излизате и с клетвата за вярност към родината. Моите уважения, Capitainofmarine, но клетва дават и най-омразните ми хора на света, а аз хич не умея да мразя, прави си изводите - лекарите. Клетва дават и съдиите. Клетва дават и депутатите.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...