Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 10 минути, КГ125 said:

А ти знаеш ли КАКВО беше военното обучение в ШЗО? Това беше нещо, което се помни цял живот. 

И не, никой не е искал да ти изкарва "цялата цивилизация". Ръкописите не горят, цивилизациите не се изкарват. Лафовете от БНА още не значат военно обучение. 

Резултатът на едно добро такова е именно тоя старшина-школник, сиреч "фазан*", за който пишеш. 

Той не е дошъл от Философския факултет, а от ШЗО. 

Знам КАКВО беше военното обучение в ШЗО, защото съм карал такова обучение в ШЗО. След редовната служба. И не ми чети лекции, нито ме познаваш, нито те познавам.

Ще приключа участието си тук в тази тема само с една суха цифра: Мобилизирането на два набора в казармата днес означава 2 процента от БВП на България. Ти знаеш ли КОЛКО са тези пари - 2 милиарда лева. Ти откъде предлагаш да се вземат!?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 326
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

А защо да значи това 2% от БВП? 

Отде ще се вземат ли? Видя ли какво става на югоизток. Скоро България ще е много напечена граница на ЕС. С 20 000 армия, от която 7000 секретарки. 

Е, после вече бюджета й ще се управлява от другаде, та оттам ще се вземат колкото дадат. 

Като си бил в ШЗО, знаеш, че постижението на оня школник се дължи на обучението му там, което, колкото и странно да е, е военно. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, КГ125 said:

А защо да значи това 2% от БВП? 

Това съм го обяснил много ясно в по-горен пост, а и не е необходимо да си математик, за да го видиш сам - защото 50 000 души в казармата са точно 2 процента от работното население в България днес, само заради това. Но разходите за тях ще се стоварят отгоре върху бюджета, а те са много повече от тези 2 процента.

 

Преди 4 минути, КГ125 said:

Като си бил в ШЗО, знаеш, че постижението на оня школник се дължи на обучението му там, което, колкото и странно да е, е военно. 

Постижението на онзи школник, името му е Кисьов, не се дължи на общата му подготовка в ШЗО, а на живия му и остър ум, на доброто му образование в МЕИ и на бързата му ориентация в ролята му на оперативен дежурен, какъвто беше в конкретния момент. Това един тъп човек и след 20 години служба и с три големи болта на пагона няма да го стигне.

Лека нощ!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И твърдиш, че горните качества се постигат БЕЗ военна подготовка?!  Т.е. ние сме добри войници, ако не се обучаваме като такива, а имаме жив остър ум, добро образование в МЕИ и бърза ориентация? 

Това са смешки. 

50 000 от безработното население, между училището и първия работен ден. Могат впрочем и да не са 50 х. 

А как армията генерира национален доход е всеизвестно, като генерира сигурност и като е сериозен потребител на индустриални и други продукти. 

Само вам, пацифистите, не е ... 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Впрочем, четейки горното, който е бил в БНА знае колко високо бяха подготвени офицерите. В т.ч. и тези, които се бяха поддали на комунистическата фатмащина, от която горе така се оплаква народа. Това е, защото военните училища бяха на много високо ниво. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 часа, Б. Киров said:

Постижението на онзи школник, името му е Кисьов, не се дължи на общата му подготовка в ШЗО, а на живия му и остър ум, на доброто му образование в МЕИ и на бързата му ориентация в ролята му на оперативен дежурен, какъвто беше в конкретния момент. Това един тъп човек и след 20 години служба и с три големи болта на пагона няма да го стигне.

Лека нощ!

Стига го и още как. 

Интересно как "Кисьов" научи какво значи "оперативен дежурен" (впрочем, на какво дежурен?) и как да действа той без да мине през школата си :animatedwink: 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, КГ125 said:

Интересно как "Кисьов" научи какво значи "оперативен дежурен" (впрочем, на какво дежурен?) и как да действа той без да мине през школата си

Оперативен дежурен офицер в Командния пункт, откъдето се осъществява пуск на ракетите в един зенитно-ракетен дивизион, господин Познавачо. Школниците веднага встъпваха в такова дежурство, след инструктаж и след пристигането им в дивизиона. Такова оперативно дежурство се даваше 24 часа в денонощието, отделно имаше дежурен офицер, комадващ цялото поделение, когато командирът отсъства. Присъствах на тази учебна тревога в качеството си на планшетист от ВУ, взвод за управление. Сега ясно ли ти е, или искаш още детайли?

Редактирано от Б. Киров
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Философията на ШЗО е незаменима. Практически това превръщаше всеки български вишист в реален офицер.  Това го няма никъде в света. Е на филми като " Спасяването на редник Райън" се опитаха да ни го покажат, но в реалността едва ли е било така.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 26 минути, RIZAR said:

Философията на ШЗО е незаменима. Практически това превръщаше всеки български вишист в реален офицер.  Това го няма никъде в света. Е на филми като " Спасяването на редник Райън" се опитаха да ни го покажат, но в реалността едва ли е било така.

Не трябва да се поставя знак за равенство между ШЗО след отбиване на редовната военна служба и ШЗО през първата година на нея.

Аз също съм бил в ШЗО през първата година от войниклъка, след като завърших техникум. Повечето бяхме със средно образование. Имаше само 9 момчета в нашата рота с висше. 

В британската армия също за една година изкарват офицери. Не говоря за академията Сандхърст. 

 

Редактирано от Б.Богданов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, КГ125 said:

Kойто е бил в БНА, знае колко високо бяха подготвени офицерите. Това е, защото военните училища бяха на много високо ниво. 

A сега нивото на военните ни училища не е ли също толкова високо? 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

сега приемат 20 човека годишно. Подборът е с базиран на доста високи изисквания. 

Редактирано от Б.Богданов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, ISTORIK said:

A сега нивото на военните ни училища не е ли също толкова високо? 

Сега нивото е в пъти по-зле ! За мотивация, за патриотизъм и други подобни неща въобще да не говорим. Да кажем и не на последно място, че днес в армията не останаха най-издържливите, най-добре подготвените, най-амбициозните офицери и генерали, а най-големите нагаждачи и ветропоказатели, които по пътя на охлюва катерят планината. С охлюви и китки магданози армия не се прави , трябват орли и катили  като президент Радев, а те днес са по-голям кът от всяко едно друго време на съвременната българска история. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, КГ125 said:

Впрочем, четейки горното, който е бил в БНА знае колко високо бяха подготвени офицерите. В т.ч. и тези, които се бяха поддали на комунистическата фатмащина, от която горе така се оплаква народа. Това е, защото военните училища бяха на много високо ниво. 

 

 

Високо , високо , колко да е високо.... колкото орела Радев , викат некои.

Да ви имам височината.Ако това ще ви е нивото - благодаря.

Редактирано от ДеДо Либен
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, ДеДо Либен said:

Високо , високо , колко да е високо.... колкото орела Радев , викат некои.

Да ви имам височината.Ако това ще ви е нивото - благодаря.

Дедо Либене, къде се загуби , бре ? И какво му е лошо нивото на Радев ??? Позаинтересувай се какъв катил е бил и тогава казвай благодаря. Половината офицери от БА да са му на малкото пръстче , еша си няма България за опазване на границите си.

Ние можем да искаме генерали като Вазов и офицери като Дрангов, но това е положението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, RIZAR said:

Ние можем да искаме генерали като Вазов и офицери като Дрангов, но това е положението.

Рицарю, то списъка си е дълъг, генералите Вазови са двама , с Дрангов не свършват офицерите ни, аз в тоя почетен списък никак не искам да забравяме полковник , народен лечител Петър Димков. А българското офицерство, което не позволи на комунистите да изкарат танковете, го погуби военен министър Луджев, след Луджев ние нямаме офицерска гилдия.

За президента генерал Радев  искам по делата да съдя. И понеже никак не ни се получава за казармата без емоции да дискутираме , ще взема да ви поставя един американски филм за една война за ВОВ на СССР.

Та този филм , без да е това целта му показва едно нещо -  дава да се разбере , само наборната армия може да подготви войска редовна и запасна и само народната , масовата, тоталната война на народ срещу агресор може да съхрани независимостта на един народ.

Професионалните армии са експидиционни сили които са за , днес го наричат, мироопазващи действия в чужди държави. Нека има и това експедиционен корпус но нека най -сетне да се даде възможност на народа ни да може сам да защити свободата си , ако се наложи.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Why We Fight  е христоматиен пример за пропаганден  милитаристичен филм. На всичко отгоре е от една отдавна отминала епоха.

1 hour ago, Capitainofmarine said:

А българското офицерство, което не позволи на комунистите да изкарат танковете, го погуби военен министър Луджев, след Луджев ние нямаме офицерска гилдия.

Но тези офицери също бяха комунисти и повече верни на СССР (Русия), отколкото на България.  Смяната на офицерството от социалистическата БНА  беше неизбежна след смяната на характера на държавата и външнополитическата и ориентация.

 

Редактирано от Doris
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Doris said:

Но тези офицери също бяха комунисти и повече верни на СССР (Русия), отколкото на България.

Това можеш да го изчоплиш от клавиатурата - но дали е вярно!?

В 9-и ОМСБат. на 9-а ТБр Горна баня през 1983-85 година 6 от офицерите бяха членове на БКП  - комбата, политиката, шпеца, комсомолския секретар, командира на Мх-ето и щабара - това са лични наблюдения!!!

Как можеш да твърдиш нещо, което нито си виждала, нито си чувала, нито си пипала?!

Офицерския корпус на БНА беше доминиран от комунисти но в 2/3 и от състава си не беше комунистически - много офицери затова и не получаваха предвижване по йерархията защото не стават членове на БКП.

Дорис от интилигентни същества не съм очаквал пещерен антикомунизъм - ти мъ уби , ша ти лежа на съвеста !

Да беше изгледала филма - па тогава се произнеси, - апропо там се споменава България и не като съюзник на Германия а като окупирана страна - странно защо ли? И странно защо и са на службите за сигурност на САЩ да правят пропаганден филм?

Много бързо лепите етикети - а не бива.

Редактирано от Capitainofmarine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Capitainofmarine said:

Това можеш да го изчоплиш от клавиатурата - но дали е вярно!?

В 9-и ОМСБат. на 9-а ТБр Горна баня през 1983-85 година 6 от офицерите бяха членове на БКП  - комбата, политиката, шпеца, комсомолския секретар, командира на Мх-ето и щабара - това са лични наблюдения!!!

Как можеш да твърдиш нещо, което нито си виждала, нито си чувала, нито си пипала?!

Офицерския корпус на БНА беше доминиран от комунисти но в 2/3 и от състава си не беше комунистически - много офицери затова и не получаваха предвижване по йерархията защото не стават членове на БКП.

Дорис от интилигентни същества не съм очаквал пещерен антикомунизъм - ти мъ уби , ша ти лежа на съвеста !

Да беше изгледала филма - па тогава се произнеси, - апропо там се споменава България и не като съюзник на Германия а като окупирана страна - странно защо ли? И странно защо и са на службите за сигурност на САЩ да правят пропаганден филм?

Много бързо лепите етикети - а не бива.

Болщинството(рус) от тях бяха и все още са(също и по други места - Милиция , Прокуратура) комунисти и русолюбци като начин на мислене.

Както казва един познат - все едно от един такова са правени.Възпроизвеждат се небиологично - гледаш млади хора , пък като поработят в съответните служби и хващат правилния , ,,патриотичен,, калъп.

Та  така , пещерен-мещерен , уби -муби , не ни вменявайте вина , че не можем да издържим на тъпата упоритост на ватнишката правда(па рус.)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, ДеДо Либен said:

Високо , високо , колко да е високо.... колкото орела Радев , викат некои.

Да ви имам височината.Ако това ще ви е нивото - благодаря.

Радев е първокласен офицер. Нещо повече, първокласен генерал. Така мислят и в едно много престижно мѣсто в САЩ. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Doris said:

 

Но тези офицери също бяха комунисти и повече верни на СССР (Русия), отколкото на България.  Смяната на офицерството от социалистическата БНА  беше неизбежна след смяната на характера на държавата и външнополитическата и ориентация.

 

Като цяло бяха верни на държавата и на България. Страдаха от недостатъци, и то много. Но като подготовка бяха на високо ниво. 

И са. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, ДеДо Либен said:

Болщинството(рус) от тях бяха и все още са(също и по други места - Милиция , Прокуратура) комунисти и русолюбци като начин на мислене.

Както казва един познат - все едно от един такова са правени.Възпроизвеждат се небиологично - гледаш млади хора , пък като поработят в съответните служби и хващат правилния , ,,патриотичен,, калъп.

Та  така , пещерен-мещерен , уби -муби , не ни вменявайте вина , че не можем да издържим на тъпата упоритост на ватнишката правда(па рус.)

ДеДо , ми то аз бях хлапе като падна комунизма на 25г., вече кандидатствам за пенсия. Мина много време вярно е, но пък и сега ти на мене да ми обясняваш след като съм жив свидетел нещо не върви. Излиза че в Прокуратура и Полиция и Армия днес едни служители - столетници.

Пък, въздържай се с ватнишката квалификация, ако е на живо ще получиш в мутрата!

Да ти припомня ли че в 9млн България на 09.ноември имаше 1млн членове на БКП. И всички накъсали партийните си билети или книжки /както и там да сте си го наричали/  след 10 ноември  - станахте днес политкоректни евро-пропагандатори либерали и върли американофили и модератори на най-новата ни история.

Така че, седи си в пещерата и сред пещерняци проповядвай пещерен антикомунизЪма на пещерняците по стара привичка..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

Това можеш да го изчоплиш от клавиатурата - но дали е вярно!?

.......

Вярно е.

За мен  това е минало , наистина ми е чудно, поради каква причина се впрягаш толкова.

Работата е в това, че когато се правят сравнения с постиженията на други държави, Гърция например, трябва да се отчете и това, че ние минахме през един исторически катаклизъм , което беше свързано и с разоръжаване и съкращаване на армията. Ето това исках да кажа, а  не да заклеймявам комунизма.

А филмът си е пропаганда отвсякъде, макар и архивна.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Мен ми е интересно друго. Комунизма е критикуван, защото били преследвани хора заради тяхната политическа ориентация. Например, когато някой каже "Долу БКП" или "Искаме демокрация" ще го уволнят от работа. Оказва се господа демократи, че вие искате СЪЩОТО, искате тоталитаризъм! Искате да уволнявате хора защото са комунисти и русофили. Искате да уволнявате хора които казват "Долу САЩ, да живее Путин".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Мен ми е интересно друго. Комунизма е критикуван, защото били преследвани хора заради тяхната политическа ориентация. Например, когато някой каже "Долу БКП" или "Искаме демокрация" ще го уволнят от работа. Оказва се господа демократи, че вие искате СЪЩОТО, искате тоталитаризъм! Искате да уволнявате хора защото са комунисти и русофили. Искате да уволнявате хора които казват "Долу САЩ, да живее Путин".

Има един унгарски писател не ми се вярва да го познавате Георги Молдова се казва /комунист от пуританският вид/, който написа една книга в 1972 г.  с зъглавието Хитлер в Унгария. covers_68438.jpg?1395365308

Там пише, че той бива тайно хиберниран с цел след 25 години да го съживят. Съживява се и вижда, че германия е разделена на две. Едната страна сътрудничи с либералните и ближе дупито на евреите а другата с комунистите. Затова се отвратява и решава да се премести в Унгария като последният доверен приятел на рейхът. Минава съвсем спокойно под своето си име и паспорт, защото името му не фигурира в никакви списъци на търсени личности...и пристига в Унгария....и така на татък. Но най интересното, след като превзема с преврат едно село, местният полицейски отива при него и го пита кого трябва да арестува. Той му казва, че в общината има един списък и според него трябва да действа.

-Нор господин Хитлер! Този списък са го съставили комунистите!

-Няма значение! Запомнете, при всички мащабни промени, винаги едни и същи лица трябва да се арестуват!

И това е то. ВСИЧКИ ГОСПОДА ИСКАТ ТОТАЛИТАРИЗЪМ стига да имат възможност да го изградят. Вижте нашият Орбанчо или по-добре комшуто Ердоганчо....

Или прегледайте миналите годинки на Путинчо.....Само си спомнете как накара госпожа Меркел да се напикае когато пусна кучето, хем знаеше, че тя има фобия защото е хапана.:bg:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Doris said:

Вярно е.

За мен  това е минало , наистина ми е чудно, поради каква причина се впрягаш толкова.

Ами ако погледнем какво си написала , по същество ти обвиняваш офицерския корпус на БНА в русофобия и по-голяма привърженост към комунизма отколкото към отечеството - а това съвсем не е така поне в 2/3 от личния състав на корпуса.. И аз вярвам на личните си наблюдения а не на политпропаганда и агитпроп. И за да не съм голословен ето :

 

Преди 14 часа, Doris said:

Но тези офицери също бяха комунисти и повече верни на СССР (Русия), отколкото на България.  Смяната на офицерството от социалистическата БНА  беше неизбежна след смяната на характера на държавата и външнополитическата и ориентация.

По принцип не обичам да се задълбавам и да вадя очите на хора , които уважавам ,заради интелекта . Извини ме !

И ще напомня един факт, който агитпропчиците днес забравят удобно. При 9 + млн  население на България през 1989год БКП наброяваше 1+ млн. Днес всички тези позастарели бивши комунисти / 65-70/ годишни и техните дечица са главни агитпропчици на либералната демокрация, която в методите си не е далеч от тоталитаризма.

Разбира се Чърчил е прав, че от демокрацията по-добро няма , но той далеч не е имал в предвид либерализма и неолиберализма. Европа е континента на християндемокрацията. Отплесквам се извини!

Дразня се защото на нас все комунистите са ни виновни , все търсим външен и вътрешен враг - а това е една от чертите на тоталитаризма.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...