Отиди на
Форум "Наука"

Троянската война


Recommended Posts

  • Модератор История

Зачетох се за откриването на града. Все пак Троянската война никога не е забравяна и множество пътешественици през Средновековието са проявявали интерес. Но обикновено погрешно са приемали за развалини на Троя далеч по внушителните развалини на Александрия в Троада - най-значимият античен център в околността, основан при Антигон Монофталм през 310 г. пр. н. е. Те са наистина впечатляващи:

Image

Image

Image

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 115
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор История

 

Frank_calvert_portrait.png

Всъщност Троя почти е открита още отпреди Шлиман от местния англичанин Франк Калвърт, който е бил убеден, че градът е именно на Хисарлък (така се казва и хълма с крепостта в Кюстендил :) , който е и собственик на част от земята около него. Той е правел и разкопки там още през 1865 г. и даже е стигнал до зидовете от бронзовата епоха, но за съжаление не имал настойчивостта, а и финансовите възможности на Шлиман. Но когато същият е дошъл, Калверт го е насочил и му е оказал голяма помощ.

 

А и още през 1822 Чарлз Макларън, който бил някакъв "кабинетен топограф", твърдял, че Троя е на мястото на Нови Илион (Хисарлък). Калвърт е бил запознат с дисертацията му по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Още малко за разкопките:

През 2006 г. те продължават под ръководството на австрийския археолог Ernst Pernicka (как по дяволите се произнася това?! ),
Image


а през 2013 г. се подготвят разкопки на the University of Wisconsin-Madison, с ръководител William Aylward. Няколко дена преди екипът да замине за Турция, турците им анулират разрешителното. Нямам идея защо.

През 2014 г. са обявени разкопки от Çanakkale Onsekiz Mart University, които щяха да са първите турски разкопки в Троя. Какво става оттогава насам, не съм в течение.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор История

Надписът почти със сигурност е мистификация на Меларт, който се оказа, че се е занимавал с доста такива мистификации. Подробности:

 

http://polit.ru/article/2018/03/18/ps_mellaart/

https://www.gazeta.ru/science/2018/03/1 ... ml?updated

https://luwianstudies.org/james-mellaar ... hout-life/

https://www.livescience.com/61989-famed ... fakes.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор История

Тука темата малко се позатлачи и обрасна с отклонения, затова я продължих тук http://istoriata.net/viewtopic.php?f=3&t=14 .  

Не се обиждайте - имам съображения.

Идеята ми беше темата да следва следния план:

 

1. Митологична част. Вече готова.

2. Шлиман. Вече готова.

3. Останалите археолози. Вече готова.

4. Местоположение. Вече готова.

5. Отделните стадии на града - стигнал съм до Троя II.

Смятам да продължа до Троя VI и VII, които са съществените и накратко за стадиите след Троянската война до къ6сната византийска епоха. Може би само с няколко изречения.

6. Хетските свидетелства - там ще се радвам на помощ, защото поне за сега на мен са ми мътни.

7. Самата война  в контекста на епохата - кога би могла да е и дали е или не е част от нашествието на морските народи. Там може да си говорим с години :)

8. Всякакви илюстрации, реконструкции и артефакти. Чакам с нетърпение да стигнем тази част. Ще стане супер, има буквално стотици хубави снимки и картинки :)

 

Та идеята ми е, докато не стигнем до стадиите 6 и 7, ако някой иска да се включва, ще бъда изключително радостен, но нека да е там и нека да е като допълнения или уточнения по пуснатите до сега точки. Иска ми се темата да запази прегледност, затова в момента я правя само там и ще се старя да я държа подредена. Затова я и водя там начисто. Това, че станах малко модератор тук, не значи, че ще изтрия сумати ценни постове само защото не са по предпочитаната от мен схема на изложението.

Като стигнем до Ахиява, Вилуса и т. н., ще направя кратко резюме на това, което аз съм схванал и ще прехвърля всичко пак тук за да си начешем езиците на воля.

Съгласни?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.07.2018 г. at 15:58, Thorn said:

Тука темата малко се позатлачи и обрасна с отклонения, затова я продължих тук http://istoriata.net/viewtopic.php?f=3&t=14 .  

Не се обиждайте - имам съображения.

Идеята ми беше темата да следва следния план:

 

1. Митологична част. Вече готова.

2. Шлиман. Вече готова.

3. Останалите археолози. Вече готова.

4. Местоположение. Вече готова.

5. Отделните стадии на града - стигнал съм до Троя II.

Смятам да продължа до Троя VI и VII, които са съществените и накратко за стадиите след Троянската война до къ6сната византийска епоха. Може би само с няколко изречения.

6. Хетските свидетелства - там ще се радвам на помощ, защото поне за сега на мен са ми мътни.

7. Самата война  в контекста на епохата - кога би могла да е и дали е или не е част от нашествието на морските народи. Там може да си говорим с години :)

8. Всякакви илюстрации, реконструкции и артефакти. Чакам с нетърпение да стигнем тази част. Ще стане супер, има буквално стотици хубави снимки и картинки :)

 

Та идеята ми е, докато не стигнем до стадиите 6 и 7, ако някой иска да се включва, ще бъда изключително радостен, но нека да е там и нека да е като допълнения или уточнения по пуснатите до сега точки. Иска ми се темата да запази прегледност, затова в момента я правя само там и ще се старя да я държа подредена. Затова я и водя там начисто. Това, че станах малко модератор тук, не значи, че ще изтрия сумати ценни постове само защото не са по предпочитаната от мен схема на изложението.

Като стигнем до Ахиява, Вилуса и т. н., ще направя кратко резюме на това, което аз съм схванал и ще прехвърля всичко пак тук за да си начешем езиците на воля.

Съгласни?

Хвърлих един поглед много ми хареса ! Като малък 2 теми ме интересуваха от Древната история - Троянската Война и Вавилонската кула ! Дълги години купувах всякакви книги които виждах на тези 2 теми. Отделно статии и така натаък.

Спомням си някога като студент ме впечатли една интересно написана тънка донякъде академична книжка на руски за Троянската война ! Торн е показал много интересна политическа карта на тогавашния Егейски свят - държавиците и героите участвали в Тр В.  А в тази тънка книжка някакъв руски учен разглеждаше не Героите а Боговете участвали в войната . Там са например Аид, Аполон, Афродита които се "бият" на страната на троянците и азиатците . А Атина , Хера се бият на страната на гърците ( ахейците ) . Интересното е че изследвайки историята на тия богове троянските богове се оказват местни малоазиатски или кипърски богове. А ахйските богове са си европейски от европейска Елада.  Този учен твърдеше че самата Елена "виновничката" за войната била някаква местна богиня в Мала Азия.  

Мисля си, че разните местни богове постепенно са се обединявали в общоелински богове. Боговете живеят някакъв свой живот, така както хората , героите и държавите. Едни държави се издигат други пропадат трети се обединяват или претопяват . Класическите елински богове часто имат по няколко имена. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
On 23.05.2017 г. at 14:47, Aspandiat said:

Винаги съм се чудел що дирят етиопи във война, водена в Западна Анатолия.

1. Етиопи от Куш (Етиопия)

2. Етиопи от Източен Куш (по-късната Бактрия). 

Но и в двата случая са много отдалечени от театъра на бойните действия. 

Етиопи е прозвище означаващо "тъмнокожи". Зевс също е бил наричан етиоп - "Zeus Aethiops"

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител
On 4.07.2017 г. at 17:40, Южняк said:

Сега ще ти обясня как се налагат схващания по брутален начин. Горе долу по Шлиманово време един австрийски лекар стига до извода, че много от болестите се дължат на микроорганизми. Всъщност формулира концепцията за патоген и микроорганизъм. Създава концепцията за...хигиена и кара другите лекари да си чистят инструментите с хлорин и алкохол и да си мият ръцете. Разделя заразноболните и умрелите от бременните. Смъртността в болницата му пада десетина пъти. В отговор е унищожен морално и материално от няколко академии на науките, филипики срещу него публикуват редакторите на най-големите научни медицински списания. Забранено му е да практикува, защото е "луд" - "привиждат му се микроорганизми" и "кара лекарите да си мият ръцете, с което ги обижда на чистота". Лишаването от практика не е достатъчно - вкаран е в лудница, заради "халюцинации - варва, че болестите се причиняват от малки невидими организми". В лудницата е убит при неясни обстоятелства. 

Кой е този австрийски лекар?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор История

Золото Трои»: научно-исследовательский проект по изучению коллекции Генриха Шлимана в ГМИИ им. А.С. Пушкина

ГМИИ им. А.С. Пушкина при поддержке золотодобывающей компании «Полюс» приступает к реализации научно-исследовательского проекта по изучению группы предметов из всемирно известной Троянской коллекции Генриха Шлимана. В процессе первого этапа проекта будут изучены 65 ювелирных изделий из всех хранящихся в музее 13 кладов. За ходом исследования можно будет следить на сайте museumconservation.ru

Link to comment
Share on other sites

On 4.09.2018 г. at 17:19, makebulgar said:

Етиопи е прозвище означаващо "тъмнокожи". Зевс също е бил наричан етиоп - "Zeus Aethiops"

Етиопи не означава "тъмнокожи", а "блестящи" - "блестящо изглеждащи"..

------------------------------------

Браво за темата!!!

Преди две лета ходих в Триа, музея е много добър...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, skiahtro said:

Етиопи не означава "тъмнокожи", а "блестящи" - "блестящо изглеждащи"..

------------------------------------

Браво за темата!!!

Преди две лета ходих в Триа, музея е много добър...

Темата в момемента е стагнирала, но на istoriata.net е доста по-обширна. Ще я продължа.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...