Отиди на
Форум "Наука"

Ужас! Учени от БАН ще правят друг български език! Ето някои от потресаващите промени...


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Съвсем скоро може да се сдобием с тотално променен книжовен български език. Това съобщават от Института по български език (ИБЕ) към БАН, чиито езиковеди са обезпокоени от множеството грешки, които се правят масово от българите.

http://www.dailypress.bg/ужас-правят-друг-български-език-ето-ня/

http://www.goreshto.net/7731/ужас-правят-друг-български-език-ето-ня/

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Кажи, че се шегуваш! :) И е за Фън тема.

Най ми харесаха:

1 hour ago, ISTORIK said:

Тъй като то се бърка масово от българските жители, има предложение пълният член да бъде заличен от езика и да остане само краткият

и

1 hour ago, ISTORIK said:

Учтивата форма също подлежи на преразглеждане. Тя също може да изчезне в писмения български език.

По отношение на първия цитат - чудя се колко българи са шофьори и как са успели да положат теориетичния изпит- листовките. Защото подготовката за изпита предполага научаване на повече правила. Без коментар за водачите на МПС. Не е толкова очеизбождащо дори и само ако се научи, че подлогът ако не е собствено име, винаги е с пълен член.

По отношения на втория - нямам какво да кажа звучи ми като шега ако съм го разбрал правилно. Оставя се свойският мутренско-милиционерски маниер да доминира. "Кво ще обчаш?", "Халеса ли си", "Дай малко назад"...

В английския език е донякъде така, но там се приема, че липсва "ти".

Ми да добавя и аз предложения тогава. "Става на въпрос", "Правиш на проблем" и те така.

 

 

Ако приемем, че е серизно... Не знам, нещата не изглеждат добре. Кога влиза в сила?

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Водата винаги тече по пътя с най малко съпротивление. Много по лесно е да обявим неграмотността за грамотност, отколкото да се образоват неграмотните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ISTORIK said:

Най-съществено място в обсъждането ще заеме правилото за пълен и кратък член. Тъй като то се бърка масово от българските жители, има предложение пълният член да бъде заличен от езика и да остане само краткият.

Тогава категорията 'определеност' ще отпадне.

Преди 1 час, ISTORIK said:

Учтивата форма също подлежи на преразглеждане.

Респектът към събеседника ще се изразява чрез учтиви фрази, макар че е недопустимо с учител или директор да говорим на "ти".

Преди 1 час, ISTORIK said:

Формите „кой“ и „кого“ ще бъдат също дискусирани. Има вероятност да остане само „кой“, понеже тя е по-често използваната форма в разговорния език.

„Свой“ и „негов“ пък може да бъдат причислени като дублетни форми. Така няма да има значение коя ще бъде използвана.

Водещ ще бъде смисълът.

 

Преди 1 час, ISTORIK said:

Най-потресаващата промяна, която може да види бял свят, обаче е свързана с окончанието в 1 л. мн. ч. на глаголите. Има предложение форми като „ходиме“, "четеме", „пишеме“, "ядеме" да бъдат причислени към правилните.

Не мисля, че окончанието на глаголите от ІІІ-то спрежение ще е валидно за всички останали. Случай, при който се ползва несвойственото окончание е само и единствено за различаване от формата за 1 л. ед.ч. в определени диалекти (напр. живееме-живеем).

Преди 1 час, ISTORIK said:

Най-покъртителното в случая е, че не се прави опит незнаещите да бъдат научени, а се променят  същността и обемът на учебния материал.

Понякога практиката налага закона, но тук е проблемно явление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е от сайта на ИБЕ:

Проект „Изследване на обществените нагласи и ценностните ориентации към съвременния българския книжовен език  като фактор при кодификацията на нормите му“

Целта е да се разбере дали за съвременните българи е приемливо да се допуснат в писмения език явления, които са широко разпространени в устната неофициална и официална реч.

За 6 април е била планирана пресконференция, но няма информация да е проведена. 

 

Тук се съобщава, че проучването няма за цел промени в книжовните норми:

https://offnews.bg/news/Obshtestvo_4/BAN-izsledva-dokolko-rechta-ni-se-e-otdalechila-ot-knizhovniia-ezik_652169.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 22.04.2017 г. at 15:24, Joro-01 said:

Кажи, че се шегуваш! Ако приемем, че е серизно... Не знам, нещата не изглеждат добре. Кога влиза в сила?

Не, не е шега. Днес не е първи април. 

Тепърва от ИБЕ ще анкетират някаква минимална извадка (около 1000 д.) от всякакви прослойки относно предложенията за промяна. Естествено, те ще анкетират неграмотни и илитерати! И после - грамотните ще бъдат обявени за неграмотни, а неграмотните - за грамотни. 

Вярно е, че в развитието си всеки език търпи някакво опростяване, ама не бива да се стига чак до изпростяване.

Нещата никак не са за подценяване!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Малко след моя пост тук в темата видях потребител, който явно не се ориентира кога да използва пълен и кратък член.

Сетих се за още една полезна промяна - думите от женски род, завършващи с "я" да се изписват в множествено число с "й". Пример: емоций, манипулаций, санкций, оваций и др. Така ще се улесни живота на голяма част от форумната интелигенция.

Един потребител, върл привърженик на "й" искаше да пише някаква книга, май свързана с физиката.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, ISTORIK said:

Най-покъртителното в случая е, че не се прави опит незнаещите да бъдат научени, а се променят  същността и обемът на учебния материал.

Малък тест дали промените са наложителни.

Има ли грешка в цитираното изречение?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това някаква жълтина ли е /съдейки по заглавието съм 100% сигурен, че да/. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, ISTORIK said:

.........Предложението е продиктувано от това, че в столицата масово се говори с това оконачение „е“, а там живее голям процент от българското население.......

Олеле. Падна страната. Вазов се върти в гробът си....Как ще подиграваме маджарите тогава които казвахме, че говорят само ЕГЕШ- МЕГЕШ.....И ние минаваме на Еееееебаси.:058:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 22.04.2017 г. at 20:23, Самодива said:

Сериозно ли?

О4ениг, афгос и подобни ли?

Вишо образувание, очиници, оневерсетет, очилеще...

100ян, 5ко, 5я - някои вече така си пишат имената на листовете за писмено изпитване. 

Desiслава, Станиmira - други пък - така... 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, ISTORIK said:

Вишо образувание, очиници, оневерсетет, очилеще...

100ян, 5ко, 5я - някои вече така си пишат имената на листовете за писмено изпитване. 

Desiслава, Станиmira - други пък - така... 

Това е от пестене на време и или погрешно сменяне на шрифта при писане на СМС по айфончетата и копютера или е само модерно....Неограмотяването в граматиката е друг въпрос. На мен най ми е трудно да разбирам какво говорят по радиото и телевизията. После в София всяка втора дума ми е моля, защото не разбирам какво ми казват. В търновско всичко ми се разбира колкото и бърже да ми говорят.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.04.2017 г. at 21:09, Joro-01 said:

Сетих се за още една полезна промяна - думите от женски род, завършващи с "я" да се изписват в множествено число с "й". Пример: емоций, манипулаций, санкций, оваций и др.

Дори можем да обсъдим и ятовия преглас. Всички форми да са с преглас! Ще има дружно блекане и окане! А за разнообразие подвижното 'Ъ' може да изпадне, за да има логика да напишем 'връх' за ед.ч. и 'връхове' за мн.ч. Ако засегнем и паронимията, тогава няма да обръщаме внимание как някой в магазина си купува шуМка.

On 22.04.2017 г. at 21:24, самотния вълк said:

Има ли грешка в цитираното изречение?

Една шпация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чак пък ужас. Особено неща като кой/кого. Почти никой не използва "кого" в разговорната реч, а пък да не говорим за тотално отпадналото "кому". При свой/негов също не виждам кой знае какъв проблем. Нормално развитие/опростяване на езика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Чак пък ужас. Особено неща като кой/кого. Почти никой не използва "кого" в разговорната реч, а пък да не говорим за тотално отпадналото "кому". При свой/негов също не виждам кой знае какъв проблем. Нормално развитие/опростяване на езика. 

Ами, чак пък никой ... Ако сте в такава среда - какво да кажа ... То си е ... въпрос ... ъ-ъ-ъ ... на среда, ма...а м..у!

А иначе, мисля, че в някои случаи е напълно допустимо и разбираемо (като в този форум) да се ползват (да се чете "ползуват") нек'ви (да се чете "някакви") други форми на лит. език с презумпцията, че съфорумците знаят за к'во ( да се чете "какво") стаа (да се чете "става") въпрос. Не смятам, че в специализираните сайтове, по една или друга приична, тряа (уф, писна ми, знаете кво имам предвид) да се пише книжовен бългърски. Съвсем друго е при официалните документи. Има си книжовен език и ако искаш да си българин - ми научи български!

 

 

Редактирано от boyko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.04.2017 г. at 15:38, Frujin Assen said:

Водата винаги тече по пътя с най малко съпротивление. Много по лесно е да обявим неграмотността за грамотност, отколкото да се образоват неграмотните.

Фружине, то това ясно, ама утре кат не знаят таблицата - да земем и математиката да отречем ли? Или физиката и химията? Всъщност, то специално в химията (и още по-специално за некои субстанции) със сигурност са по-напред от нас :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 минути, boyko said:

Ама утре, кат' не знаят таблицата - да вземем да отречем още и математиката, физиката и химията ли?

Само таблицата за умножение и Менделеевата таблица да махнат и - готово! Всички, които не разбират математиката и химията, изведнъж ще започнат да ги разбират. Уж, де... Ама най-хубаво би било да се забранят формулите в тези три науки (математика, химия, физика). Всичко, което се обяснява с формули, би могло да се изрази и с думи. Да... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, sir said:

При свой/негов също не виждам кой знае какъв проблем. Нормално развитие/опростяване на езика. 

Дали няма проблем?

Потърсих приятеля Си

Потърсих приятеля Ми

Приятелят Ми ме търси

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, самотния вълк said:

Дали няма проблем?

Потърсих приятеля Си

Потърсих приятеля Ми

И какъв е проблемът? 

По-горният спам за "тряа" и "стаа" не подлежи на коментар. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 47 минути, самотния вълк said:

Потърсих приятеля си.

Приятелят ми ме търси.

Нека правим разлика между притежателни местоимения и притежателно-възвратни местоимения!

 

Примери за първите:

Това вашето дете ли е?

Вуйчо ми ме подсети да си напиша данъчната декларация. 

Майка ми ме търси по телефона.

Това е моята жена.

 

Примери за вторите:

Грижете се за своите деца!

Потърсете приятеля си в болницата! 

България ще изгражда национална система за радиолокационно опознаване "свой-чужд".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, ISTORIK said:

Нека правим разлика между притежателни местоимения и притежателно-възвратни местоимения!

 

Примери за първите:

Това вашето дете ли е?

Вуйчо ми ме подсети да си напиша данъчната декларация. 

Майка ми ме търси по телефона.

Това е моята жена.

 

Примери за вторите:

Грижете се за своите деца!

Потърсете приятеля си в болницата! 

България ще изгражда национална система за радиолокационно опознаване "свой-чужд".

Точно затова ги дадох примерите. Едното изречение го написах грешно. Защото, поне мен много ме дразни, когато не се прави разлика. По телевизията пишман журналисти ги ползват, както им падне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Определено не ми харесва това, че главният прокурор отива на срещи извън неговия офис", каза лидерът на НФСБ.

Цитат от новинарските сайтове.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Новинарските сайтове, както и много вестници (очевидно и за слепите!), НЕ ползват услугите на коректори. Или, ако ползват такива услуги, плащат на тези хора нищожни суми и съответните специалисти си гледат работата през пръсти. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...