Отиди на
Форум "Наука"

Средните нетни заплати в балканските столици


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 10 часа, nik1 said:

Как да преценим действително кое от двете се случва: икономически възход в дадения сектор (на имотите, на пазара на имотите), или ипотечен имотен балон (вижте забележка)

Ако сме в състояние да го преценим, ще можем да си изкарваме прехраната като икономически оракули:), но за съжаление не знам да има такива професионалисти.

Моето мнение е, че "софийския балон" на имотните цени ще се спука, заради неправенето на структурни реформи в икономиката в частност и в цялата държава като цяло. Ще имаме едно повторение на гръцкия вариант, поради тези отложени реформи, не ми се иска това да се случи, но пътя на Гърция с усвояването на европейски помощи неефективно напомня на това, което се случва сега с тези помощи в България. Накрая го плати и плаща цялото им общество.

Освен това, вдигането на цените на имотите в София започна кампанийно - периодично се появяваха представители на брокерски фирми и строителни предприемачи по медиите, които доказваха как пазара се оживява и колко високи стават цените, още преди да има оживление на този пазар, а банките точно по същото време, преди около 2-3 години изкараха ипотечни продукти с ниски лихви. Но тези банки не предложиха такива кредити за развитие на бизнес, а това вече е индикатор.

Затова мисля, че Булгароид е прав, като говори за "местно балонче".

Между другото, цените на имоти в Букурещ са почти същите като софийските, но румънците направиха някои структурни реформи в съдебната си система и икономиката, които им осигуряват здрава основа за развитие и реална стойност на имотите в столицата. В България случаят не е точно такъв.

Дали съм прав или не, времето ще покаже. Дано не съм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глейте как се правят ... заплати (!?!):) (от един друг форум ми попадна, ама не разбирам икономика... и разкрития на печалби и затова го показвам - в помощ на други:))

 

 

Може и да ви е интересно...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Малоум 2 said:

Глейте как се правят ... заплати (!?!):) (от един друг форум ми попадна, ама не разбирам икономика... и разкрития на печалби и затова го показвам - в помощ на други:))

Много забавно клипче, авторът има страхотно чувство за хумор. Глобализация.

Изпуснали сме влака обаче - празни офиси у нас бол, но ще си останат такива.

1247ab4ebccc3618f1c993a163ae46cd2cd8a44a-mid_1329843785003_planinska_elsha.jpg.697a0cc7c371dc88e748dd6a07f8a64d.jpg

Никой като Пепси или Амазон няма да регистрира местен клон по ред причини.

Ето един непълен списък на офшорни зони, добре познати и на нашите "бизнесмени", но уви, ние ще ги гледаме през крив макарон:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Офшорна_компания

Изпуснали са в българската уикипедия само щата Делауеър, който е най-голямата офшорна зона в света.

Не виждам никакъв шанс България да влезе в този клуб. Пък и защо? :ac:

 

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3.06.2017 г. at 20:39, Б. Киров said:

Много забавно клипче, авторът има страхотно чувство за хумор. Глобализация.

Изпуснали сме влака обаче - празни офиси у нас бол, но ще си останат такива.

1247ab4ebccc3618f1c993a163ae46cd2cd8a44a-mid_1329843785003_planinska_elsha.jpg.697a0cc7c371dc88e748dd6a07f8a64d.jpg

Никой като Пепси или Амазон няма да регистрира местен клон по ред причини.

Ето един непълен списък на офшорни зони, добре познати и на нашите "бизнесмени", но уви, ние ще ги гледаме през крив макарон:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Офшорна_компания

Изпуснали са в българската уикипедия само щата Делауеър, който е най-голямата офшорна зона в света.

Не виждам никакъв шанс България да влезе в този клуб. Пък и защо? :ac:

 

 

По-голямата част от  страните в списъка са или под шапчицата (короната) на онази мила дама Елизабет Втора,  или са бивши британски колонии/територии.

a0c991c725b258fd53b93e1e9a469f08_680x_54

 

Ще изброя малко известните членове (бивши и настоящи, повече настоящи) на Британската общност: Сейшели, Мавриций, Гренада,Кайманови острови, Барбадос, Белиз, Антигуа и Барбуда, Бахамските острови, а на останалите говорят имената (Гърнси и Джърси са острови в Ламанша, те са коронно владение на Дамата)

Маршаловите острови са бишва USA -територия,
а Аруба е под шапчицата на една друга мила дама Beatrix05.jpg

 

Което донякъде дава сламка към отговора на въпроса "защо България не е този клуб"

Отговорът е: нямаме англосаксонските закони, правораздаване и  и върховенство на закона..
По просто казано: никоя компания не би рискувала с "гнили ябълки", мухлясали и негодни закони и правораздаване,   мафиотизирано държавно обвинение, и недосегаем главен прокурор, който изнудва бизнесмени и политици, и търгува с влияние

(иначе имаме 10 процентен корпоратривен данък, които би следвало да привлича компаниите да създават офиси тук, но това не се случва)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 29.05.2017 г. at 21:30, Б. Киров said:

Аз имам 6-7 дка в Ясна поляна, което е близо до Бродилово, и така си стоят от години, братовчед ми там казва, че ако някой ми предложи по 1500 лв

Аз търся да купя! Обожавам Странджа. Има някаква магия в нея.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...