Отиди на
Форум "Наука"

Средните нетни заплати в балканските столици


Recommended Posts

  • Потребители

1. Любляна, Словения - 1,151.09 $
2. Загреб, Хърватска - 876.68 $
3. Атина, Гърция - 763.86 $
4. София, България - 585.54 $
5. Букурещ, Румъния - 580.85 $
6. Подгорица, Черна гора - 521.28 $
7. Сараево, Босна и Херцеговина - 466.92 $
8. Прищина, Косово - 428.09 $
9. Белград, Сърбия - 392.10 $
10. Скопие, Македония - 366.20 $
11. Тирана, Албания - 303.44 $

Източник: https://www.numbeo.com

Четох доста коментари, че в България е развит сериозно сивия сектор, а в другите балкански държави дори и да го има не е толкова голям, колкото при нас. Не мисля, че това отговоря на истината, но ми е интересно да "чуя" вашето мнение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За София заплатите са горе-долу това, което е записано. За останалите не съм сигурен. Проверих за Скопие, Белград и Сараево - данните не са верни. Числата горе се приближават до средните нетни заплати в Македония, Сърбия и Босна като цяло, а не само и конкретно за столиците.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но пък провинцията ни е много по-западнала отколкото в другите страни от региона, айде без Македония и Косово.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

България е доста по-добре от повечето държави на балканите. Босна си е бедна и малко по малко се оправя, Сърбия ми казаха, че е доста по-зле от миналата година. Македония, Албанния и Косово няма да ги коментирам, Черна Гора освен курортите на морето всичко друго включително и Подгорица, който на град не мяза са бедни, а вече другите държави част от ЕС са си доста развити, като Словения си е Австрия от всякъде.

Интересно ми е в Истанбул какви са заплатите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, mnogoznaiko said:

1. Любляна, Словения - 1,151.09 $
2. Загреб, Хърватска - 876.68 $
3. Атина, Гърция - 763.86 $
4. София, България - 585.54 $
5. Букурещ, Румъния - 580.85 $
6. Подгорица, Черна гора - 521.28 $
7. Сараево, Босна и Херцеговина - 466.92 $
8. Прищина, Косово - 428.09 $
9. Белград, Сърбия - 392.10 $
10. Скопие, Македония - 366.20 $
11. Тирана, Албания - 303.44 $

Източник: https://www.numbeo.com

Четох доста коментари, че в България е развит сериозно сивия сектор, а в другите балкански държави дори и да го има не е толкова голям, колкото при нас. Не мисля, че това отговоря на истината, но ми е интересно да "чуя" вашето мнение :)

Опасявам се, че нито едно цифра по-горе няма връзка с тъжната действителност. Тъжна за нас, разбира се.

Първата проверка, която направих бе с Румъния. Според Institutul National de Statistica средната месечна заплата за месец януари 2017 г. в цяла Румъния (не в столицата, а в цялата страна) е 685.47 евро или 1340, 60 лева. Това е много повече от показаното в горната колонка.

При това пак да отбележим - става дума за цялата страна, не за Букурещ. В Букурещ средната заплата, вероятно е около 1000 евро и нагоре - доста повече от посочената абсурдна сума от 585 щатски долара.

Това беше само първата проверка на Вашата информация...............

Освен това, смятам за редно в тази класация да бъде включена и Турция, където минималната нетна гарантирана от държавата заплата е 452 евро на месец. За цялата страна. В щатски долари това прави 485 щ.д. или точно толкова колкото е посочено като средна работна заплата в столица на една държавата-членка на ЕС - София!!!!!!!

Малко сравнение с цените на недвижимостта в Анкара и в София. При средна заплата около 30% по-висока в Анкара и в пъти по-добра инфраструктура, цените на недвижимите имоти в турската столица са с около 20% по-ниски.

В Истанбул е още по-интересно..............

Редактирано от Doncho Peev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В България има много сериозно развита сива икономика, това сериозни вдига доходите на много хора :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
On 20.04.2017 г. at 11:20, Doncho Peev said:

Малко сравнение с цените на недвижимостта в Анкара и в София. При средна заплата около 30% по-висока в Анкара и в пъти по-добра инфраструктура, цените на недвижимите имоти в турската столица са с около 20% по-ниски.

В Истанбул е още по-интересно..............

Според проучванията, които съм правил, и от информацията която имам от първа ръка, мога да потвърдя, че в Турция цените на имотите са традиционно по-ниски от тези в България. Бележка: Сравнението е на цените на съпоставими имоти- съпоставими по площ и по характеристиките на местонахождението (град, село, големина на селището, близост до голям град, крайбрежие или вътрешност) .

Важно е да се спомене, че има и изключения от тези тенденции: например цените на имотите (апартаментите) в Кършиака в Измир са космически, и непознати за БГ (Кършияк имаме и  в Пловдив, думата буквално ознавачава "на другия бряг", в Измир там живеят богаташите, в Пловдив Кършияка тепърва  се оскъпява).
 

--------------------

Защо имотите са по- евтини в Турция отколкото в България?
Най-важната причина за по-ниските цени на имотите е, че в Турция много се строи - регулациите са по-слаби и имат повече мегдан за строене [1]. На пазара има по-високи нива на предлагане .


[1]Турците имат една отскорошна традиция да инвестират в строежа на къщи, които са някъде в близост до морето, както ние строим по селата си, затова двуетажна къща в близост до морето може да се купи на прилични цени. 

В България не знам да има продажби и предлагане на такива имоти (по морето се продават масово апартаменти и студия, защото беше презастроено с тях, а пък руснаците взеха че секнаха, Или дори започнаха да си продават своите имоти за евро, защото кекавата руска рубличка пак "настина", горката)
То всъщност май няма такива имоти вече по морето ни, (визирам южното което ми е познато), защото всички къщи са направени на хотели (с изключения, в защитените Ахтопол, Синеморец и Резово).
Апропо, декар земя в село Бродилово или в село Кости , и двете села са навътре в Странджа - на 12 и съответно на 23 километра от морския бряг, се предлага на пазара за ...90 000 евро

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

Апропо, декар земя в село Бродилово или в село Кости , и двете села са навътре в Странджа - на 12 и съответно на 23 километра от морския бряг, се предлага на пазара за ...90 000 евро

Предлага се, но няма кой да я купи. Ето виж тук:

http://www.alo.bg/obiavi/imoti-prodajbi/kashti-vili/?region_id=2&location_ids=297

Къщи с по половин декар в Бродилово за по 15-16 000 евро. даже и това ми се вижда непродаваемо. Аз имам 6-7 дка в Ясна поляна, което е близо до Бродилово, и така си стоят от години, братовчед ми там казва, че ако някой ми предложи по 1500 лв. за декар, веднага да продавам. Хайде в селото в регулация можеш да искаш максимум 10-на хиляди евро за декар, но се съмнявам бързо да продадеш. Преди години, когато направиха чартърното летище до Приморско, няколко души продадоха декар за около 30 000 лева и сега за тях се говори като за исторически личности.:)

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Б. Киров said:

Предлага се, но няма кой да я купи. Ето виж тук:

http://www.alo.bg/obiavi/imoti-prodajbi/kashti-vili/?region_id=2&location_ids=297

Къщи с по половин декар в Бродилово за по 15-16 000 евро. даже и това ми се вижда непродаваемо. Аз имам 6-7 дка в Ясна поляна, което е близо до Бродилово, и така си стоят от години, братовчед ми там казва, че ако някой ми предложи по 1500 лв. за декар, веднага да продавам. Хайде в селото в регулация можеш да искаш максимум 10-на хиляди евро за декар, но се съмнявам бързо да продадеш. Преди години, когато направиха чартърното летище до Приморско, няколко души продадоха декар за около 30 000 лева и сега за тях се говори като за исторически личности.:)

ОК, разбирам :)

И на мен ми свършиха плюсовете - включването ти е много полезно и информативно за мен, ще обясня по-долу.

Замислих се дали не греша за "90 000-и" евро (все пак се занимавам с числа и имам добра памет за числа).
Всъщност най-старите обяви (трите най- стари) сочат горе долу толкова, а по- новите обяви не съм ги гледал. Отказах се да гледам преди една година (или по-малко), защото  имаше само няколко оферти на високите нива на цените, Сега  виждам че в новите обяви цените са паднали много

Тайната ми мечта е да живея в близост до морето, не го крия, а харесвам Южното черноморие.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, nik1 said:

ОК, разбирам :)

И на мен ми свършиха плюсовете - включването ти е много полезно и информативно за мен, ще обясня по-долу.

Замислих се дали не греша за "90 000-и" евро (все пак се занимавам с числа и имам добра памет за числа).
Всъщност най-старите обяви (трите най- стари) сочат горе долу толкова, а по- новите обяви не съм ги гледал. Отказах се да гледам преди една година (или по-малко), защото  имаше само няколко оферти на високите нива на цените, Сега  виждам че в новите обяви цените са паднали много

Тайната ми мечта е да живея в близост до морето, не го крия, а харесвам Южното черноморие.

Ник, тези обявени цени обикновено нямат нищо общо с действителността. Ако наистина си спестил някой лев и искаш къща по тези места, просто се вдигаш, отиваш на място и разпитваш местните. Ще видиш каква огромна разлика има между обявените и реалните цени, да не говорим за пазаренето, където можеш да смъкнеш цената почти наполовина. :)

Аз всъщност имам половин декар в Ясна поляна в регулация, но честно да ти кажа, нямам желание да живея там. Имам братовчед, който се занимава с животновъдство и градинарство /май е единствения луд в селото на който му се работи това/, винаги мога да му гостувам, но Южното черноморие стана много пренаселено и мръсно като плаж, от десетина години не ходя на море там.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Добре де, дайте някой справочник. А още по добре няколко. Хвърляте някакви цифри във въздуха и толкоз. Аз си признавам, че не зная нито един такъв източник (икономиката не ми е слабост). А то какво да коментираме, някакви летящи цифри, които не можем да проверим доколко са верни. Нищо лошо към вас, може да сте се объркали.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Frujin Assen said:

Добре де, дайте някой справочник. А още по добре няколко. Хвърляте някакви цифри във въздуха и толкоз. Аз си признавам, че не зная нито един такъв източник (икономиката не ми е слабост). А то какво да коментираме, някакви летящи цифри, които не можем да проверим доколко са верни.

Всички публикувани цени минават през имотни агенции /или повечето, но тия дето ги пишат направо пак гледат от агенциите/; затова казвам, отивате на място и питате местните хора за цени.

http://gabrovo.imoti.info/pcgi/info.cgi?act=5&f1=0&f2=1&f3=2&f4=%E3%F0%E0%E4%20%C3%E0%E1%F0%EE%E2%EE

Ето тук, например, има цени на някаква агенция за имоти на апартаменти в Габрово, като най-ниските тръгват от 40 000 лв., първите два не ги броя защото явно са в окаяно състояние.

Да, обаче, жена ми има приятелка в Габрово, която от една година не може да продаде 70 кв. тухлен апартамент в центъра за 30 000 лева, няма купувач.

п.с. сега поразгледах и видях, че има и други ниски цени. Направо не е истина какви са разликите със София, тук само за година-две излетяха почти двойно нагоре и пак се наду балона.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 39 минути, Frujin Assen said:

Добре де, дайте някой справочник. А още по добре няколко. Хвърляте някакви цифри във въздуха и толкоз. Аз си признавам, че не зная нито един такъв източник (икономиката не ми е слабост). А то какво да коментираме, някакви летящи цифри, които не можем да проверим доколко са верни. Нищо лошо към вас, може да сте се объркали.

На място се проверява най-добре (съгласявам се с Киров), но например обявените продажни цени на студия в Бургас/Слънчев бряг са в диапазона 11 до 16 хиляди евро

http://www.nikareal.eu/bg/imot/novo-obzavedeno-studio-11000-evro/

http://www.nikareal.eu/bg/imot/izgodno-studio-v-centyra-na-slynev-bryag/

 

Преди 43 минути, Б. Киров said:

п.с. сега поразгледах и видях, че има и други ниски цени. Направо не е истина какви са разликите със София, тук само за година-две излетяха почти двойно нагоре и пак се наду балона.

"Трите скорости" набират скорост? http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/03/24/2495726_specialna_tema_bulgariia_na_tri_skorosti/

 

Ще е вярно ли да се каже че причините за балона в София са следните: емиграцията, подобряване на условията за живот и на инфраструктурата, високият икономическия растеж през последните две години http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/02/01/2910709_sofiia_e_proizvela_blizo_40_ot_bvp_prez_2015_g/,  намаляване на лихвите, икономическите очаквания..

https://fakti.bg/imoti/230488-nakade-tragnaha-cenite-na-jilishtata-v-sofia

-----------------------

Ако София е създала 40 процента от БНП на България за 2016 година (който e  90 милиарда лева), то значи говорим за брутен продукт от 36 милирда лева, или 18 милиарда евро по номинал.Тогава брутния продукт на един софиянец за 2016 година е около 14 хиляди евро по номинал

(стойностите са два пъти по-високи от средните за България)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Добре де, дайте някой справочник. А още по добре няколко. Хвърляте някакви цифри във въздуха и толкоз. Аз си признавам, че не зная нито един такъв източник (икономиката не ми е слабост). А то какво да коментираме, някакви летящи цифри, които не можем да проверим доколко са верни. Нищо лошо към вас, може да сте се объркали.

Ето някои обявени цени за имоти на Турската Ривиера

http://www.rightmove.co.uk/overseas-property/property-53654141.html

 

http://www.rightmove.co.uk/overseas-property/property-44914362.html?showcase=true&premiumA=true

 


 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, nik1 said:

На място се проверява най-добре (съгласявам се с Киров), но например обявените продажни цени на студия в Бургас/Слънчев бряг са в диапазона 11 до 16 хиляди евро

http://www.nikareal.eu/bg/imot/novo-obzavedeno-studio-11000-evro/

http://www.nikareal.eu/bg/imot/izgodno-studio-v-centyra-na-slynev-bryag/

 

Преди 9 часа, Б. Киров said:

п.с. сега поразгледах и видях, че има и други ниски цени. Направо не е истина какви са разликите със София, тук само за година-две излетяха почти двойно нагоре и пак се наду балона.

"Трите скорости" набират скорост? http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/03/24/2495726_specialna_tema_bulgariia_na_tri_skorosti/

 

Ще е вярно ли да се каже че причините за балона в София са следните: емиграцията, подобряване на условията за живот и на инфраструктурата, високият икономическия растеж през последните две години http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/02/01/2910709_sofiia_e_proizvela_blizo_40_ot_bvp_prez_2015_g/,  намаляване на лихвите, икономическите очаквания..

https://fakti.bg/imoti/230488-nakade-tragnaha-cenite-na-jilishtata-v-sofia

-----------------------

Ако София е създала 40 процента от БНП на България за 2016 година (който e  90 милиарда лева), то значи говорим за брутен продукт от 36 милирда лева, или 18 милиарда евро по номинал.Тогава брутния продукт на един софиянец за 2016 година е около 14 хиляди евро по номинал

(стойностите са два пъти по-високи от средните за България)

София като гледам цифрите за доходи на човек е друга държава в България. По номинал доходите са близо два пъти по-високи, но цените, все пак, не са два пъти по-високи. Според мен, една от причините и то съществена е европейското финансиране, което се изсипва като златен дъжд върху София, защото София минава някак гратис в повече при това финансиране, тя се ползва от големия процент, който идва към България като цяло, но реално, ако е оценявана самостоятелно, не би получила тези пари от европейските помощи.

Цените на жилищата, според мен, тук се надуха и спекулативно през последните няколко години. Те сега надхвърлят цените от 2007 г., когато беше най-големия имотен балон не само у нас, но и по света, преди кризата.

Цените в Дружба, например, където са главно панелки с изтичащ срок на годност, са над 600-700 евро за квадрат, това си е някаква лудост, защото Дружбите не са добър квартал за живеене, а и панелките, колкото и да ги санират...

Има по мое мнение и психологически момент в този ръст на цените. Едно фалита на КТБ, което направо стресна хората, те извадиха парите изпод дюшеци и банкови сметки и започнаха да ги влагат в някакви ценности. За българина върховна ценност е недвижимия имот, и това обяснява ръста на търсене на имоти в София. Имам познат, който продава автомобили втора ръка - почти по същото време бизнеса му тръгна забележително нагоре, след апартамента българина цени най-много колата си:); другото е агресиваната политика на банките да дават кредити, някои свалиха лихвата до 3-4 процента за ипотечни кредити, невероятно, но факт. И много хора се възползват, само че като свалиха цената на кредита банките, строителните предприемачи и брокерите на имотите надуха цените на недвижимостта, някак си синхронно им се получи с банкерите.

Така или иначе, като гледам обобщените цени на кв.м, засилили са се към 800-900 евро за квадрат, за същите цени можеш да си купиш например имот в Калифорния или по американските курорти, нещо пресилени ми изглеждат софийските, времето ще покаже. Моето мнение е, че след 5-6 години ще паднат почти толкова рязко както се качиха.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Б. Киров said:

 

Цените на жилищата, според мен, тук се надуха и спекулативно през последните няколко години. Те сега надхвърлят цените от 2007 г., когато беше най-големия имотен балон не само у нас, но и по света, преди кризата.

Цените в Дружба, например, където са главно панелки с изтичащ срок на годност, са над 600-700 евро за квадрат, това си е някаква лудост, защото Дружбите не са добър квартал за живеене, а и панелките, колкото и да ги санират...

Има по мое мнение и психологически момент в този ръст на цените. Едно фалита на КТБ, което направо стресна хората, те извадиха парите изпод дюшеци и банкови сметки и започнаха да ги влагат в някакви ценности. За българина върховна ценност е недвижимия имот, и това обяснява ръста на търсене на имоти в София. Имам познат, който продава автомобили втора ръка - почти по същото време бизнеса му тръгна забележително нагоре, след апартамента българина цени най-много колата си:); другото е агресиваната политика на банките да дават кредити, някои свалиха лихвата до 3-4 процента за ипотечни кредити, невероятно, но факт. И много хора се възползват, само че като свалиха цената на кредита банките, строителните предприемачи и брокерите на имотите надуха цените на недвижимостта, някак си синхронно им се получи с банкерите.

Така или иначе, като гледам обобщените цени на кв.м, засилили са се към 800-900 евро за квадрат, за същите цени можеш да си купиш например имот в Калифорния или по американските курорти, нещо пресилени ми изглеждат софийските, времето ще покаже. Моето мнение е, че след 5-6 години ще паднат почти толкова рязко както се качиха.

Цените ги надуват банките, щото няма желаещи за кредити, никакви. Никой не иска да инвестира, да не е луд. Банките нямат оборот само свободни пари, затова надуха балона с жилищата, до година ще се пукне и ще приберат урожая(парите на балъците) 

Цените в Дружба отдава гонят 900-1000 евро на квадрат. И няма жилища за продажба ,клиенти има ама стока няма. Дружба е по-добър квартал за живот от повечето, Младост например, или Слатина. Панелките са скъпи щото новото строителство за нищо не става. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, bulgaroid said:

Цените ги надуват банките, щото няма желаещи за кредити, никакви. Никой не иска да инвестира, да не е луд. Банките нямат оборот само свободни пари, затова надуха балона с жилищата, до година ще се пукне и ще приберат урожая(парите на балъците) 

Да де, и аз същото казвам.

 

Преди 9 минути, bulgaroid said:

Цените в Дружба отдава гонят 900-1000 евро на квадрат. И няма жилища за продажба ,клиенти има ама стока няма. Дружба е по-добър квартал за живот от повечето, Младост например, или Слатина. Панелките са скъпи щото новото строителство за нищо не става. 

За Дружба гледах цените на имотната агенция от линка на Ник, но ако реално гонят 900-1000 евро на квадрат и няма жилища за продажба, не съм се интересувал конкретно, направо за мен е някакъв парадокс. Познавам го този квартал, защото често ходех там по работа, не знам какво толкова му вдига цената. Да кажем метрото може да е някакъв фактор. Иначе преобладават панелките, напоследък гледам и ново строителство. В ниското е, всички пушеци падат там. Но щом казваш 900-1000 сигурно е така, не съм проверявал конкретно. В Младостите също заради метрото скочиха цените.

На Слатина какво му е като квартал за живеене, комуникативно място, озеленен. Но това са лични виждания, не задължавам никой с тях.

Иначе за синхронното надуване на цените на жилищата в София съвместно от банки и брокери съм напълно съгласен с теб. И многото идващи от провинцията хора, които продават там имоти и ги влагат в недвижимост в София, вместо да плащат наеми. Те и наемите последваха цените на имотите, даже ги надскачат.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

 

 

За Дружба гледах цените на имотната агенция от линка на Ник, но ако реално гонят 900-1000 евро на квадрат и няма жилища за продажба, не съм се интересувал конкретно, направо за мен е някакъв парадокс. Познавам го този квартал, защото често ходех там по работа, не знам какво толкова му вдига цената. Да кажем метрото може да е някакъв фактор. Иначе преобладават панелките, напоследък гледам и ново строителство. В ниското е, всички пушеци падат там. Но щом казваш 900-1000 сигурно е така, не съм проверявал конкретно. В Младостите също заради метрото скочиха цените.

На Слатина какво му е като квартал за живеене, комуникативно място, озеленен. Но това са лични виждания, не задължавам никой с тях.

Иначе за синхронното надуване на цените на жилищата в София съвместно от банки и брокери съм напълно съгласен с теб. И многото идващи от провинцията хора, които продават там имоти и ги влагат в недвижимост в София, вместо да плащат наеми. Те и наемите последваха цените на имотите, даже ги надскачат.

В Дружба няма апартаменти за продажба, каквото излезе се купува на секундата. Локацията там е много добре ,няма задръствания има метро, стоят няколко скоростни пътя. По-спокойно е и има много магазини, последните години много хора се ориентират натам. Пушеците са на всякъде.

Пак казвам балона ще се пукне, поредната измама. В момента дават кредит само да минеш покрай банка. Ще стане като 2008г. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, bulgaroid said:

Пак казвам балона ще се пукне

Могат да не са съгласни колегите с това, но аз съм, също мисля, че балонът ще се пукне, но смятам, че това ще стане след 4-5 години, а не след година.

Тия дни непрекъснато ми се къса интернет връзката, може конкурентите на доставчика ми да работят по въпроса, знам ли, от 3-4 дни постоянно е така.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някои анализатори отричат да има имотен балон, аз лично мисля (поне като първа и работна хипотеза), че още е рано да се каже със сигурност какво се случва.

https://fakti.bg/imoti/230833-shte-imame-li-nov-imoten-balon

Все пак данните не покават всеобщо поскъпване на имотите, Поскъпват определени имоти и в определени места (градове), което, както отбелязахме се дължи на множество причини.

Парите на КТБ, понижаващите се лихви са важни , но също така е важно че, хората днес са по-склонни (от колкото са били преди една година ) да извадят спестяванията от влоговете си и да ги инвестират, Това е заради заради подобреният икономически живот и повишените окачвания за разстеж (банките у нас кредитират само процент от покупките)

Въпрос(въпроси) за размисъл в тази връзка: в Китай има ли имотен балон? А в Германия, която е страната с най-бързо развиващ се имотен пазар в момента, има ли имотен балон ?

И още един въпрос в тази връзка: Каква част от нарастването на цените на имотите и развиването на имотния пазар се дължи на нарастване на кредитирането, и каква част се дължи на това че хората размразяват сметките си и спестяванията си, нараснали твърде много в годините на възстановяване от кризата?

Искам да кажа че "класическия" американски имотен балон няма аналогии днес. Балонът, спукал се през 2008 в САЩ, го раздуха федералното правителство ("трите политики" на Федералното правителство), заедно с квази-държавните банки, най-известните от които са тъй наречените "Фани Мей" и "Фреди Мак".  Анализът на кредитополучателите спрели да плащат (и спукали балона) разкрива, че основното ядро са хора без стабилни доходи, без стабилна работа и с много нисък процент на самоучастие и притежание на собствени активи.

Ето една публикация по този въпрос:

Цитирай

 

Колапсът на американския ипотечен пазар и последвалата икономическа криза

Текущият период на икономически трудности трябва да се определи ясно, преди да бъде анализиран. Първо, той е изключително концентриран в развитите икономики, основно тези в Европейския Съюз и САЩ. Като цяло, развиващите се и по-бедните икономики продължават да се развиват сравнително добре, макар, че почти всички заради намалял износи и чуждестранни инвестиции също показват по нисък икономически ръст от 2009 година. Второ, икономическата криза започва след колапса на американския ипотечен пазар през 2007-2008, но бива удължена и подсилена от европейската дългова криза, започнала две години по-късно.

Колапсът на американския ипотечен пазар се причинява от факта, че критичен за финансовата система брой кредитополучатели спират да плащат ипотеките си. Анализът на тези кредитополучатели разкрива, че основното ядро са хора без стабилни доходи, без стабилна работа и с много нисък процент на самоучастие и притежание на собствени активи. Банкерите в САЩ ги наричат NINJA кредитополучатели (no income no job & assets). Когато говорим какво е причинило колапса на ипотечния пазар, трябва да се запитаме каква е причината най-големите банки с едни от най-умните, образовани и високо платени банкери да отпуснат 20- и 30-годишни ипотеки за огромни суми на кредитополучатели, които никога няма да могат да ги изплатят?

Американските политици и левият политически и икономически кръг в целия свят изляха огромни средства в PR пропагандната машина, за да убедят гласоподавателите, че причината за горното е основно алчността на банкерите и липсата на достатъчна регулация на банковия сектор. Но здравият разум подсказва, че един алчен банкер, който печели от дългосрочното изплащане на лихва, няма никакъв стимул да даде ипотека на кредитополучател, който няма да я изплати. Напротив, алчният и умен банкер би внимавал много на кого дава ипотека. Ето защо, истинската причина се корени в стимула, който е получила американската банкова система да раздава такива ипотеки. А този стимул идва по три направления, като всички са свързани с държавната политика.

Първият стимул е в ролята на няколко квази-държавни банки, най-известните от които са тъй наречените Фани Мей и Фреди Мак. Те се създават към и след края на Голямата Депресия като целта им е да стимулират ипотечното кредитиране, така че да помогнат на повече американски граждани да си купят къща (т.е. да постигнат американската мечта). До към 90-те години, тези квази-държавни банки нямат особено влияние. Това се променя през 1992 при Джордж Буш старши, когато се гласува Housing and Community Development Act, който постепенно напомпва тези банки на стероиди. Администрацията на Клинтън през 1999 удря още няколко допълнителни „инжекции“. Какво правят Фани и Фреди? На разбираем език, те изкупуват ипотеки от търговските банки и ги препродават на инвеститори на изключително ниска доходност, разчитайки на държавната гаранция за изплащането им в случай, че кредитополучателите спрат да плащат. Така квази-държавните банки стимулират търговските банки да дават повече ипотеки на рискови кредитополучатели с ниски доходи, тъй като търговските банки няма да печелят толкова от изплащането на ипотеката, а от сложните финансови операции по нейната препродажба. Резултатът е огромното разширяване на рисковите ипотеки, гарантирани непряко от държавата (Agency backed), достигащи чудовищния размер, показан от следната графика:

Screenshot - 1.6.2014 г. , 12_35_38

 

Вторият стимул е директната намеса на американската държава в ипотечния пазар чрез закони като Housing and Community Development Act и Community Reinvestment Act, както и допълнителни по-малки законодателни и изпълнителни политики, изградени върху тях. Тези закони задължават банките да осигурят равен достъп на различни квартали, общини и области до ипотечни кредити, без дискриминация относно пол, раса, религия или други личностни характеристики, включително благосъстояние. С други думи, под „миловидния“ претекст за борба срещу дискриминацията, американските политици задължават банките да кредитират на ниски лихви граждани, които не разполагат с парите да си платят ипотеката. Нито образованието и квалификацията, която да им позволи в обозримо бъдеще да започнат работи с доход, който би им позволил да изплащат безпроблемни ипотечния си кредит. Има и още дълга редица ефекти, но дори този стига да илюстрира тяхната същност – брутална държавна намеса в ипотечния пазар, изкривяваща стимулите за кредитиране и внасяща съществен риск в системата.

Третият стимул е държавната намеса през паричната политика на централната банка (Федералният Резерв). Преди някой социалист да „изкряка“, че ФЕД е частна банка, нека уточня, че ръководството и задачите на ФЕД се определят от Президента. След технологичната криза, Федералният Резерв (за пореден път) намалява основният лихвен процент, помпайки евтини и лесни пари в американската икономика. Това напомпване идва през редица канали, включително позволявайки на квази-държавните банки Фани и Фреди да се финансират по-евтино. Но евтините пари напомпвани от централната банка дават грешен сигнал в икономиката – например те подлъгват предприемачите, че нивата на спестявания са високи, докато реално те не са такива. (подлъгват и кредитополучателите, че е възможно дълги години да са ниски лихвите и да се плаща ниска месечна вноска) В няколкото години преди да избухне ипотечния балон цените в основните метрополиси в САЩ нарастват с над 10% всяка година. Хората без жилища виждат това и си казват – да си купя жилище пък в най-лошия случай ако си загубя работата ще я продам на по-висока цена. Предприемачите пък увеличават предлагането, т.е. построяват повече недвижима собственост, отколкото обществото има нужда. Резултатът е криза на свръхпредлагането и именно това се случи в САЩ. Австрийската икономическа школа е особено фокусирана именно върху тези ефекти на паричната политика и поради това успява с голяма точност да предскаже колапса на американския ипотечен пазар (за разлика от кейнсианците, които за пореден път се чудят какво става и до последния момент убеждават гражданите, че всичко е наред). Тук идва и същественият въпрос дали изобщо е възможно централна банка успешно да определя „цената на парите“, но този въпрос ще разгледам в друга коментарна статия за 24 часа.

И така американската финансова система реагира по предсказуем начин на всички тези държавни и непазарни стимули – започва се бясно раздаване на ипотечни кредити на кредитополучатели без възможност да ги върнат, като въз основа на тях се изработват сложни финансови инструменти, от които се извличат огромни печалби (да, вина имат и рейтинговите агенции, които недооцениха риска в някои от инструментите с които инвестиционните банки пакетираха индивидуалните ипотеки и ги продаваха на институционални клиенти и една на друга. Между другото, голяма част от инвестиционните банки и техните служители също инвестираха свои пари в тези инструменти, което доведе до фалита на Lehman, спасяването от фалит на Merrill Lynch чрез сливане с Bank of America, и на Bear Stearns чрез поглъщане от JPMorgan Chase, фалита на десетки по- малки финансови институции в САЩ, както и наливането на няколко стотин милиарда долара от парите на данъкоплатците в инвестиционни банки и застрахователя AIG. Десетки хиляди банкери също платиха цена, загубвайки работата си и/или инвестиции и пенсионни застраховки. В Европа, подобна причина за кризата бяха държавните политики за стимулиране на сектора недвижими имоти и ипотечното кредитиране в Англия и Испания, докато в останалите по-богати страни ефектът на ипотечните балони в САЩ се отрази предимно чрез загубите на десетки банки и институционални инвеститори, които се бяха набълбукали с американски ипотечни облигации.

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чувал съм, че в Китай има страхотен имотен балон, и когато той се спука ще настъпи краят на всичко. Не ме карай да вадя доказателства, не съм икономист- това съм чул, така съм го разбрал-така го предавам.

http://www.zamunda.net/banan?id=385820&hit=1&t=movie

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

Някои анализатори отричат да има имотен балон, аз лично мисля (поне като първа и работна хипотеза), че още е рано да се каже със сигурност какво се случва.

https://fakti.bg/imoti/230833-shte-imame-li-nov-imoten-balon

Все пак данните не покават всеобщо поскъпване на имотите, Поскъпват определени имоти и в определени места (градове), което, както отбелязахме се дължи на множество причини.

Парите на КТБ, понижаващите се лихви са важни , но също така е важно че, хората днес са по-склонни (от колкото са били преди една година ) да извадят спестяванията от влоговете си и да ги инвестират, Това е заради заради подобреният икономически живот и повишените окачвания за разстеж (банките у нас кредитират само процент от покупките)

Въпрос(въпроси) за размисъл в тази връзка: в Китай има ли имотен балон? А в Германия, която е страната с най-бързо развиващ се имотен пазар в момента, има ли имотен балон ?

И още един въпрос в тази връзка: Каква част от нарастването на цените на имотите и развиването на имотния пазар се дължи на нарастване на кредитирането, и каква част се дължи на това че хората размразяват сметките си и спестяванията си, нараснали твърде много в годините на възстановяване от кризата?

Искам да кажа че "класическия" американски имотен балон няма аналогии днес. Балонът, спукал се през 2008 в САЩ, го раздуха федералното правителство ("трите политики" на Федералното правителство), заедно с квази-държавните банки, най-известните от които са тъй наречените "Фани Мей" и "Фреди Мак".  Анализът на кредитополучателите спрели да плащат (и спукали балона) разкрива, че основното ядро са хора без стабилни доходи, без стабилна работа и с много нисък процент на самоучастие и притежание на собствени активи.

 

 

Точно балонче си е. Малко и сладко,засега скоро ще помете спестяванията на много хора. Надува се предимно в София, причината е проста в провинцията е невъзможно, там няма условия. Мераклийте за инвестиций няма, никой не инвестира в Бг. няма в какво и банките се усетиха. Климата за инвестиране тука е ужасен, корупция, лошо законодателство, липса на работна ръка, принудително установен таван за заплати,непрекъснат натиск от държавни институций, и не на последно място ниската покупателна способност на населението. Всички фактори изключват каквото и да е развитие. Единственния път остава стройтелството,  то затова и свалиха лихвите просто без това банките загиват. Сега ще продават колкото могат на всеки пожелал да купи, само се иска да има желание. Това естественно на фона на общата разсипия няма да издържи дълго, моята прогноза е максимум година. После идва цунамито.

Няма прилика с САЩ естественно, икономиките са различни. Интересно кой ще ни е виновен тогава ? Аз залагам на ЕС , ама може и щатите да са ни виновни. Приемам басове.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Чувал съм, че в Китай има страхотен имотен балон, и когато той се спука ще настъпи краят на всичко. Не ме карай да вадя доказателства, не съм икономист- това съм чул, така съм го разбрал-така го предавам.

http://www.zamunda.net/banan?id=385820&hit=1&t=movie

Точно това може би имах предвид - голямата част от анализаторите очакват балона да се спука, но той не се пука..

Как да преценим действително кое от двете се случва: икономически възход в дадения сектор (на имотите, на пазара на имотите), или ипотечен имотен балон (вижте забележка)

Забележка: Има се предвид кредитен, ипотетечен  балон, В цитата на статията авторът, който е икономист, го нарича с тази дума,  Киров и Булгароид също го свързаха с кредитите, лихвите и кредитирането, аз също смята че трябва да се говори за кредитен/ипотечен имотен балон
--------------

Цените на имотите в градоветете в цял свят растат (а какво да кажем за изключенията, например Лондон, където в квартала Мейфеър цените достигнаха до 55 000 лири за квардатен метър). Защо? Причините или разказчетата са поне два.

- "Всички в Града" (в българския вариант звучи като "Всички в София")

- "Забрани за Трилион долара" (презасторяването и пренаселването на градовете довеждат до създаване и приемане на все повече регулации и забрани, оскъпяващи имотите)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето няколко линка към актуални цени на апартаменти в Атина, някои са на половин цена на панелките в софийски квартали на цена кв.м.

https://prian.ru/price/2617299.html

 

https://prian.ru/price/2558557.html

 

https://prian.ru/price/2555474.html

 

https://prian.ru/price/2558553.html

 

 

В Халхидики могат да се намерят още по-ниски цени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

Точно това може би имах предвид - голямата част от анализаторите очакват балона да се спука, но той не се пука..

Как да преценим действително кое от двете се случва: икономически възход в дадения сектор (на имотите, на пазара на имотите), или ипотечен имотен балон (вижте забележка)

Забележка: Има се предвид кредитен, ипотетечен  балон, В цитата на статията авторът, който е икономист, го нарича с тази дума,  Киров и Булгароид също го свързаха с кредитите, лихвите и кредитирането, аз също смята че трябва да се говори за кредитен/ипотечен имотен балон
--------------

Цените на имотите в градоветете в цял свят растат (а какво да кажем за изключенията, например Лондон, където в квартала Мейфеър цените достигнаха до 55 000 лири за квардатен метър). Защо? Причините или разказчетата са поне два.

- "Всички в Града" (в българския вариант звучи като "Всички в София")

- "Забрани за Трилион долара" (презасторяването и пренаселването на градовете довеждат до създаване и приемане на все повече регулации и забрани, оскъпяващи имотите)

 

Ами да сме по-точни ипотечен ама и строителен.  Надуването на цените на жилищата е следствие но и част от проблема. Няма как да има прилика с Китай, там икономиката работи и като локомотив тегли всичко. Тука се чака на европарите, ама да се откраднат, има разлика.А най-лошото е, крадците не инвестират, те само трупат налични, това също е проблем, икономиката се задъхва.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...