Отиди на
Форум "Наука"

Може ли някой да ме въдвори във вярата си?


vorfax

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

тоест основната цел на всяка наука е икономия

това е ново за мен. :) Щом това е "основната цел" - ок. И все пак - остава едно съмнение в мен - не знаех че "науката имала цели". Че тя е някакъв тип субект и има цели, посоки, мотиви... Демек - тя си е субект, достатъчно самостоятелен и обособен и си има "свой живот", цели, битие...

Досега смятах че науката е само проявление на целите на човешките същества, но не знаех че тя има "своя цел"

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 422
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

На всички Вярващи и на тези с неосъзната свръхестествена зависимост им се губи нещо , което го има в повечето религии, вери и пр. 

Има Нещо над хората и човек  заедно с всичко негово не е център на Нещата. Хората може и да ги има, а може и да ги няма , този избор на Нещото ще е само дребен епизод в неговата вечност.От тук и това което да обедини множеството , да избегне неизбежното Решение и само  даде жертва, я крак , я ръка:), докато съвсем стане различно от човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това че "има нещо над хората'' е започнало още от пещерите. :) Може и - от преди това. Не че някой може да каже, не и че е толкова важно. И досега срещам често хора, дето... още не не могат да го израснат. И то доста хора. И според тях - "абе... има нещо си там, някъде"... дето ако не е ТО(й) нас нямаше да ни има. Но знае ли човек - защо да не е обратното, след като има основания да се предположи?

Хората може да ги има... или няма, ама заедно с тях ще го няма и бог и още хиляди от другите "съпътстващи". Вече след пещерите, идва ред да измисли и въдвори ВЕчността - все човешко производно си е. Тя Вечността, дори "не знае че я има", ако го няма човека... както и вселена, пространство, време, свобода, ценност - вече от употреба толкова хора свикват че значението на думата има обективно отражение.  Вселената не е чувала за философия, или физика, биология... , а е време да я научим, да знае че някакви си човеци имат претенции че познават какво е  и "отвъд тях". Но става малко странно - същите човеци постулират за 'бог' някакъв си, а всъщност са в голяма степен невежи (и нехаещи) какво се случва в тях самите.

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, ramus said:

това че "има нещо над хората'' е започнало още от пещерите. :) Може и - от преди това. Не че някой може да каже, не и че е толкова важно. 

Хората може да ги има... или няма, ама заедно с тях ще го няма и бог и още хиляди от другите "съпътстващи". Вече след пещерите, идва ред да измисли и въдвори ВЕчността - все човешко производно си е. Тя вечността, дори "не знае че я има", ако го няма човека... Вселената не е чувала за философия, или физика, а е време да я научим, да знае че някакви си човеци имат претенции че познават какво е  и "отвъд тях".

Аха , НО с  хилядолетията Бог става все по сложен, абстрактен за тези от вярващите опитващи да мислят. Стават хуманисти , а по напредналите п;остхуманисти , други неоматериалисти  и пр. Естествения еволюционен път е да изгубят вярата си в Бог и го погребат. Какво още и след този етап , а той вече е тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

следващия "етап" е да отпадне въобще вярването - не бог, или чорапеното чудовище, дядо коледа или "универсалната сила". Не до един обект за вярване, или друг... Когато не се взимат основанията в психичното, изглежда че вярата се определя от обекта за вярване, защото чрез него тя се проявява. Но внимателния анализ показва обратното - зад всички обекти за вярване, има един общ механизъм. Ако отпадне един обект за вярване, другите нейни обекти не се повлияват. Ако отпадне друг обект за вярване - на негово място ще дойде заместител - на принципа "клин - клина, но винаги да има клин".

Така, че - следващия етап е... Но... "дотогава" има твърде много "време"...

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

Разбрахте ли какво ви говоря. Не съвсем:) Вашият Бог, какшото и да е , обекта ви на „мъчение„ , несигурност и т.н.т. , от Повелител се превръща в един странен Пътеводител. Преминавате на друго ниво, при най силните години на развития Бог в организ. религия , тази Вяра с паспорт е давала легитимност,признание сред религ. хорски свят, а сега иде епохата когато идващия Пътеводител ще ви дава тескере за пред портите на локалния космически разум.:)

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, ramus said:

следващия "етап" е да отпадне въобще вярването - не бог, или чорапеното чудовище, дядо коледа или "универсалната сила". Но... "дотогава" има твърде много "време"...

Този етап от много време е постигнат. Забележи , светът на идеите, визиите се движи много по бързо от този на наука, технологии, а какво да говорим за общество, стопанство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не... аз не разбирам нищо - не се притеснявайте, пишете си спокойно. Гледам карта-гид сте ми направили - от кое ниво идвам, къде отивам... Аз от вярата нищо не разбирам - затова и чета тук, апологетите и компетентните, да науча и аз нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

Този етап от много време е постигнат.

да, чета и се уча от най-знаещите... Браво на тия думи. Велики са - баси аз още живея някъде в пещерите. :)

Link to comment
Share on other sites

Случва се да не знаеш. Нормално при такова световно устройство и многобройни единици да съществуват разлики на индивид. и групово ниво  в стратегически концепции измерими с векове и ери. Всички сме от един „отбор„ но ще оцелеят само малцина , като  интелект. еволюционни течения , или изглежда по вероятно бързо прераснали в нов постчовешки период.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

уааауууу. Надявам се да ми простиш - незнаенето. Ама като чета такива неща - имам леката надежда че... и аз ще се науча някой ден. А дано... ( ама надали  :) )

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, ramus said:

уааауууу. Надявам се да ми простиш - незнаенето. Ама като чета такива неща - имам леката надежда че... и аз ще се науча някой ден. А дано... ( ама надали  :) )

Няма да дойде този ден, за теб няма утре..................:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, ramus said:

това е ново за мен. :) Щом това е "основната цел" - ок. И все пак - остава едно съмнение в мен - не знаех че "науката имала цели". Че тя е някакъв тип субект и има цели, посоки, мотиви... Демек - тя си е субект, достатъчно самостоятелен и обособен и си има "свой живот", цели, битие...

Досега смятах че науката е само проявление на целите на човешките същества, но не знаех че тя има "своя цел"

Да, така с кавички, всичко е наред. Схванали сте същността на отговора. :)

Ами естествено че целите ги поставят правещите наука, трябва ли за всеки термин да изписваме по статия? Интернета няма да вмести всичко тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да, колеги - не може нищо да вмести толкова големия обем от знания, с които всеки от вас разполага. Не трябва нищо - но съм поласкан - вече ме похвалихте - схванал съм същността (на нещо си ). Сега - бележника очаквам да ми поискате. :) поне 2.50 дееее, да не се отчайвам толкова че "другия колега" вече ми предрече "липсата на утре"...

Link to comment
Share on other sites

Тогава отново. Вярата е променена, заменена или убита. Чрез натрупаното от материалния свят ( наука, опит, записани епохи) връх заема Търсенето  , ровенето за нов опит, знание за заобикалящото.В момента основното ядро на цивилизацията е в този период. Все още липсва стройна мотивациона система оправдаваща , насочваща и ускоряваща това Търсене, копане из „материалните недра„:) Ето с това иде следващия период.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Тогава отново.

о неее, о нееееее. О миг, спри... Апят двойка. :)

За да стане сценката по-добре, може да си намеря отнякъде чин и да пиша тук от него.

И в тази връзка - моля ви - направете въпроси, конспект и напишете "програмата" за седмицата - кой час, по какво. Че двойки - добре. Ама с отсъствията... Все пак да опитам и аз да слезна от дърветата, на които явно съм още

Link to comment
Share on other sites

Хах :) , какво се е случило, нищо , разговаряме. Това е един от моите варианти, а не се ограничавам само в това, но за сега изглежда обещаващо:)Рядко се случва да чуя интересни за мен неща, неуморно търся, винаги , без почивка, докато се намеси сивата госпожа и ни раздели:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такъв сарказъм е излишен. В един такъв разговор се предполага, че всеки е усвоил една базова терминология за комуникация, за да може да разбере какво означават изрази като "науката (или религията) си поставят за цел...". Това е достатъчно разпространен жаргон, по-възрастните си спомнят едно време, когато "конгресът си поставя за цел...". Смисълът на такива изрази е еднозначен, и предполагам, за всички тук. Трябва да се обясняват само новите, неинтуитивните понятия. А ако има някой, за който това е трудно или невъзможно, предполагам че просто е сбъркал мястото...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Усвояването на "една базова терминология за комуникация" може да се (и се) отнася и за вярващите. В Библията, Корана, Буда, Харе и пр.

Точно това "усвояване" всъщност е набиването на собственото критично мислене в една задна дупка. И от там нататък "разбирането" на съответната терминология. И пренебрегването на субектите в съответния раздел на вярата, за сметка на "самата вяра". ВЯРАТА се слага на пиедестал. И се уважава. "Разбира".


Всъщност посочената аналогия е много точна. За конгреса и науката. В основата стои едно и също нещо - поставянето на пиедестал, поставянето на "нещото" като абсолютно, не подлежащо на съмнение или критика.

И ако човек все пак повярва или "разбере", той се включва в съответната група. Той става принадлежащ и. И с това пътя му на самостоятелна единица приключва. И много хора дори се радват че са част от едно голямо нещо. И вътре в нещото, те си чешат славата и егото и всички са хапи.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, dora said:

 В обществените науки :)

Които, ако се следва логиката, че взаимодействие може да има само между материални обекти, всъщност не съществуват :)

Не мога да се сетя за нито един пример за взаимодействие на нематериални обекти. Ще ми помогнете ли?

Всяка една абстракция, която може да се назове е фин материален обект, а не е нематериален обект. Защото всяка абстракция е творение на нечий човешки ум, а не съществува в свободно състояние в природата и най-важното, независимо от природата. А човешкият ум се основава на мозъчните процеси, които се помещават в мозъка, който е част от човешкото тяло, което е творение на материята. Следователно учените са прави да се занимават с взаимодействия между материални обекти и техните фини производни, което е същото. До доказване на противното, а именно, да дадете пример за взаимодействие между поне 2 нематериални обекта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, ramus said:

... Винаги за мен субекта е определящ. Без учен(и) не би имало "наука". Както е и за морала, етиката, законите, правото - всичко се върти около човешкото битие и начина по който човешките същества екзистират. 

Така ли?:ab: А аз си мислех, че за теб "отразителят" е определящ, тъй като:
 

Цитирай

 

"Третото - ОТРАЗИТЕЛЯ им, :)

защото само според него са налице - и обекта и субекта. Той ги създава, дели, въвежда критериите, по начина, по който са му съответни да ги ползва. Всичко тръгва от него, направено е за него... за неговите цели, потребности, нужди."

 

Може би не съм разбрала каква според теб е разликата между "субект" и "отразител"... но като гледам тези две твои изявления, май и ти самият не си СЕ разбрал.

Link to comment
Share on other sites

Продължавам , условният етап от прехода Вяра към забравата и , начало на някакво организирано ,енергично Търсене е сега, периодът Нула. Според мен настоящата епоха е забележителна , защото от тук нататък пътят на „духовността„ се универсиализира , т.е. все по слабо зависи от конкретната форма носител на разум. 

Търсене ще премине в поне още две фази с радикални промени на всяко ниво.  В последната му част ще се споменава друг вид обединение на разумни носители, различно от такова ползващо спецификата на носителя.

Следващият на Организирано, мотивирано ,планувано пътуване (търсене) в необятната материя. Той ще е извън човешката история, други ще са главните действащи герои.

Следва етапът Материогенезис, т.е. недостатъчност на „движение„ из възможните пътища , необходимост от да кажем вид експериментиране със създаване на нови вероятни светове, или както сега ги наричате епоха на Божиите дела.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, SAlexandrov said:

Добрата новина за вярващите е, че сциентизмът е отричан от философите, понеже представлява изключително несъстоятелна гледна точка. Твърдението "ти трябва да вярваш само в това, което може да бъде доказано научно" сам по себе си не може да бъде доказано научно.

Всъщност не само за вярващите, това е добра новина за всички, защото такъв възглед представлява своеобразен идеен - "религиозен" -  фундаментализъм: свежда по прескриптивен начин всички възможни интерпретации на каквото и да било до много ограничен клас. Такъв редукционистки поглед всъщност е фанатизъм. Също толкова несъстоятелен, колкото и религиозният.

Това при условие, че в науката има огромен брой недоказано от самата нея. Не само всяко аксиоматично тврърдение, на което науката залага, е такова, но и в науката има стотици недоказани неща. Ето списък от математиката:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unsolved_problems_in_mathematics

Ето списък oт физиката:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unsolved_problems_in_physics

Проблемът с аксиоматиката на науката е не по-малък, отколкото на която и да било друга сфера - философия, богословие.

Затова претенцията, че науката е решение за всичко, както и че има задължителен приоритет в човешкото знание, е обикновена арогантност.

Тя не се споделя и от много от учените - и слава богу. Не само исторически, и днес.

Да не говорим, че е автоматично оборима от обстоятелството, че всяко абстрактно понятие - не само бог - е недоказано от науката, защото няма материален смисъл, не е обвързано с материален обект и не се намира в сферата на нейните занимания.

Това ознавава да зачернем цялата човешка мисъл:  етиката, морала, социалните взаимоотношения, емоционалния свят, всички изкуства*

И какво ли не, всъщност.

Метафорично казано всичко, което не се изчислява по формула.

---

*Да, математически модели могат да бъдат открити у Бах, примерно. Но не могат да бъдат открити в 80% (грубо казано) у останалите композитори :). Примерно казано. И тогава - цялата класическа музика - в боклуджийската кофа на историята, поради липса на доказуемост по научен път?! :)

Иначе това е една чудесна книга: https://en.wikipedia.org/wiki/Gödel,_Escher,_Bach:)

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 21 минути, dora said:

Това при условие, че в науката има огромен брой недоказано от самата нея. Не само всяко аксиоматично тврърдение, на което науката залага, е такова, но и в науката има стотици недоказани неща. Ето списък от математиката:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unsolved_problems_in_mathematics

Ето списък oт физиката:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unsolved_problems_in_physics

Проблемът с аксиоматиката на науката е не по-малък, отколкото на която и да било друга сфера - философия, богословие.

Затова претенцията, че науката е решение за всичко, както и че има задължителен приоритет в човешкото знание, е обикновена арогантност.

 

Тук, разбира се, трябва да внимаваме.

Това, че има неоткрити закони от физиката, например, не значи, че там е Бог. Опасно е да се залита в т.нар. "бог на дупките", защото ако казваме "науката не го е открила, там е Бог", в един момент науката ще открива все повече и повече неща и ще измества въпроса за божественото. Богословието отдавна е отрекло "бога на дупките", още през 19-ти век евангелистът Хенри Дръмонд е постулирал, че нямаме право да казваме, че Бог е в липсата на познанието. Пак повтарям - богословието е отрекло "бога на дупките", а не Ричард Докинс (въпреки че има цяла глава в "Делюзията Бог" за това).

Съвсем друго е обаче да твърдим, че науката не е единственият източник на познание. Разбира се, че това е така. Има и други области на познанието. Има рационална интуиция зад това, което откриваме в математиката и в логиката. Има, разбира се етично познание и има и метафизично познание. Не на последно място има и богословско познание. Както казва Уилиам Лейн Крейг, ние трябва да преутвърдим християнството като традиция, която дава познания.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...