Отиди на
Форум "Наука"

Учителската заплата


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 2 часа, *abi* said:

Хайде да не намесваме ромите.

100% съм сигурна, че в 52-ро е няма нито едно ромско дете.

Точно така, но този вид пропаганда и популизъм се толерира (поради едни причини) от медии и форуми ,   а поради други причини се толерира (допуска)  и в училище от учителите.

ПС

Ако пуснем един сърч в нашия форум наука с думата "мангал" или "манго" ще излезнат немалко съобщения, нацвъкани с плюсове., Знам защото имам набито око и съм ги виждал и чел..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 232
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 28 минути, Самодива said:

Заявявам, че досега не съм чула колега да нарече ученик изверг, дори насаме, в лични разговори; докато за идиот/че не мога да отрека - използва се. 

 

Не разбрах само между колеги ли се употребява тази дума?

Наричането на някого "идиот" е вербален тормоз, вид агресия..Да разкажа един случай   Почти всяка сутрин на път за работата ми минавам пеш покрай няколко училища (училищата са  са едно до друго). Една сутрин чух как млада учителка крещи в двора на училището на един тинейджър, и се закава да го пребие ("идиот ще те пребия" и т.н). Беше грозна картина

Разбирам, че това е изолиран случай,  изолирано поведение, но все пак се случва (а не би трябвало да се случи нито един път)

 

Цитирай

Агресивното поведение не се толерира, по-скоро има страх, примирение и безнадежност, както и надежда, че ще оцелеят 1-2 години до пенсия. 

Толериране в най-широкият смисъл означава "допускане", "позволяване" на някакво поведение, с останалото съм съгласен.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, nik1 said:

Не разбрах само между колеги ли се употребява тази дума?

Толериране в най-широкият смисъл означава "допускане", "позволяване" на някакво поведение, с останалото съм съгласен.

1. Не съм чула колега да се обръща към ученик с идиот, даже и в ситуация, която е на ръба на излезе извън контрол. Това, че аз не зная, не означава, че не се е случвало.

2. Станах жертва на явно неуспешен опит за лаконичност, както и да е.

Редактирано от Самодива
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16/03/2017 at 22:43, Самодива said:

Подробности не са ми споделили, вероятно се е отразило в диференцираното заплащане. Поне мен така ме санкционираха по точката за лоялност.

Те и тази година не скриха отсъствията и пак предложиха същите ученици за наказания.

 

 Имах предвид не какво е било наказанието, а на базата на какво се налага то. Правилник, в който пише, че учителите отговарят за отсъствията на учениците?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Интересите на директорите диктуват да има повече учители и ученици в повереното им училище. Така те взимат повече пари лично и затова този въпрос е първостепенен за тях. Друг интерес на ръководителите на училища е да нямат в колективите си личности, които могат да оспорят или поставят под съмнение техни решения. Това означава, че назначаванията са на послушни, примирени и готови да служат на ръководството хора. Което пък води до влошаване качеството на учебния процес, което и без това не е никак високо. Така се убива най-важната цел на средното образование- да учи и възпитава децата. Назначените послушковци обикновено са слаби преподаватели, те много добре знаяьт това и само чинното им поведение пред директора гарантира оставането им в училище. Синдикатите също са в пряка услуга на директорите и от тях почти не се чува и дума против някои техни действия. Колко например са направените финансови ревизии за начина на харчене на бюджета на средните училища? Публична тайна е,че директорите хвърлят огромни средства от общия бюджет за ремонти, защото така усвояват комисионни от майстори и фирми. Купуват се понякога и ненужни пособия, обзавеждане и други подобни вещи, само и само да има вариант за получаване на пари на ръка. Това се знае, но никой не си прави труда да го преустанови. Хвърлят се едни пари на директорите и нека те да ги харчат както искат. Системата е пълна с корупция, но поради относително малките суми никой не се интересува от това. Стига да няма стачки и протести. А това, че няма и добро образование, е въпрос, който очевидно не интересува никого в България.


Прочети повече в Blitz.bg: http://www.blitz.bg/analizi-i-komentari/sotsdeputat-oproverga-ministr-za-otmyanata-na-delegiranite-byudzheti_news221162.html

Да синтезирам: Делегираните бюджети за този момент са най-голямата опасност и зло в системата. Трябва незабавно да се промени икономическата система, дори в посока връщане на стария тип отношения,  когато държавата се явява работодател на учителите.

Аз обаче като скептичен човек  не съм сигурен, че политиците искат корекции и отнямана същесвуващото положение, Защо мисля така:Ако старото положение се върне, те ще трябва да носят отговорност за тази система, а и най-важното - ще бъдат на "прицел" при всяка учителска стачка.
Учителски стачки сега няма заради "спиращият" ефект на доктрината за делегираните бюджети и децентрализацията, която беше въведена заедно с това, Учителски стачки сега няма  заради това че делегираните бюджети  са дали "божествената" и "небожествена" власт в ръцете на директорите (защото техните заплати, бонуси и  и привилегии зависят пряко от броя на  учениците, което пък е в противоречие с базови стандарти с които се осигурява качеството на дейностите ), и които директори от своя страна назначават и толерират послушните учители  и служители..(Благодаря от мое име и на Самодива, че подвигна въпроса).

-------------------------

Та в тази връзка за мен е по-интересен въпросът накъде сме се запътили като държава и общество. Няма ли политици (ако не партии), които да вникнат в тези проблеми (вярно е че на "мода" са популистите, невежите и антистемните, но все пак)? Нямаме ли журналистика и журналисти, които да ги е грижа (вярно е че и пресата не е много свободна, ама все пак)?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

 Имах предвид не какво е било наказанието, а на базата на какво се налага то. Правилник, в който пише, че учителите отговарят за отсъствията на учениците?

Не зная, предполагах само следствието от наказанието. Дори не зная дали по някакъв начин са реагирали синдикатите в училището. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, dora said:

 Имах предвид не какво е било наказанието, а на базата на какво се налага то. Правилник, в който пише, че учителите отговарят за отсъствията на учениците?

Ако правилно съм разбрал, Самодива описва примери за неформален натиск върху учителите за да прикриват такива нарушения,  като целта е запазване на  статуквото на броя на учениците (и изобщо на статуквото)

----------------------

Бих добавил и следното:  Този тип финансиране е създаде феномена напълно неграмотни ученици (алитерати)  - такива които не могат да четат и/или не знаят таблицата за умножение. аз лично познавам едно такова дете на 12 години от малцинството, което в момента учи в шести клас.(това момиче не разчита и стрелкови часовник).

Този тип финасиране изглежда довежда и до прогресивен спад на фунцкионалнат грамотност на българските ученици (механизмите са подобни на горните).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самата образователна реформа няма нищо против, като приветства четирите години за грамотност да не са обвързани с грамотността:

Цитирай

Чл.122. Ученик в начален етап на основното образование продължава обучението си в следващия клас, независимо от годишните оценки. Чл.124/1/ Учениците не полагат изпити за промяна оценката и не повтарят класа.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, nik1 said:

Бих добавил и следното:  Този тип финансиране е създаде феномена напълно неграмотни ученици (алитерати)  - такива които не могат да четат и/или не знаят таблицата за умножение. аз лично познавам едно такова дете на 12 години от малцинството, което в момента учи в шести клас.(това момиче не разчита и стрелкови часовник).

Това може би е ученик със СОП. В такъв случай би трябвало да има изготвена индивидуална програма за обучение и план за работа с ученика през учебната година. Освен това екипът за личностно развитие на ученика заседава два пъти месечно и отчита напредъка в обучението. 

Учениците със СОП не повтарят класа - чл. 126 от Закона за предучилищно и училищно възпитание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

СОП специални образователни потребности ли означава? Хубаво е да се изписва значението на абревиатурата (и други термини и съкращения), за такива като мене примерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Самодива said:

Учениците със СОП не повтарят класа - чл. 126 от Закона за предучилищно и училищно възпитание.

Но пък вземат някакви финансови субсидии, поради което за такива се водят и напълно здрави деца, дори с по-висок успех, спрямо останалите, което е отново сред престъпленията изпълнени от личните лекари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17 Март 2017 г. at 18:48, *abi* said:

Имам предвид точно обратното - "мръсен циганин" на съученик, който не е ром, а и да беше ром няма никакво значение. Обиждат се на "ром", на "турчин" и на какво ли не помежду си, засягайки малцинства, които дори не са "помирисвали".

Значи не става дума за "етническа обида" или обида на етническа основа, а за най-обикновена простотия. Вие ме подведохте. Надявам се не съзнателно.

Интересно ми е, "abi", Вие какво точно очаквате от децата и от техните родители, които ежедневно са подложени бруталността и простотията на мутро-олигархията в България и корупцията, която сее тази система?

Отиваш на работа и шефа ти се държи с теб като с роб на мутро-олигарх, отиваш в общината или дори в австрийската верига "Била" и някаква лелка ти отговаря с вулгаризми, отиваш в чешкия ЧЕЗ и служителите се гаврят с тебе (шефът им от Чехия взема точно 100 000 евро заплата на месец), отиваш във френската Софийска вода - и там същото.

Освен брутална мутро-олигархия и чужди монополисти, има ли нещо друго в тази страна? Какво искате от учениците? Да си затворят очите и ушите и да си говорят така, както никога през живота си никой не им говорил и не са виждали да се говори, за да не би случайно да наранят Вашата нежна душа?

Ами няма как да стане! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, vorfax said:

Но пък вземат някакви финансови субсидии, поради което за такива се водят и напълно здрави деца, дори с по-висок успех, спрямо останалите, което е отново сред престъпленията изпълнени от личните лекари.

Знаете ли каква е процедурата, по която едно дете се определя като такова със  СОП? (Това към всички)

В закона за предучилишната и училищна подготовка пише какво е СОП:

27. "Специални образователни потребности" на дете и ученик са образователните потребности, които може да възникнат при сензорни увреждания, физически увреждания, множество увреждания, интелектуални затруднения, езиково-говорни нарушения, специфични нарушения на способността за учене, разстройства от аутистичния спектър, емоционални и поведенчески разстройства.

Посочва се какви оценки им се пишат, кога се преместват в специално училище, че се изготвят индивидуални планове. Но не виждам да пише как едно дете се определя като СОП и от кого. Конкретно за децата с езиково-говорно нарушения, нарушения на способността за учене, аутизъм и емоционално-поведенчески разстройства, където личният лекар не е компетентен да издаде такава оценка.

В някои от страните в Западна Европа това става шестмесечно наблюдение в специализирана детска градина след направление от детската консултация и сред поредица от тестове от психолог, психиатър и логопед. Ако детето още не може да бъде тествано (напр. защото не разбира какво му говорят и не може да следва инструкции) в шестмесечния период на наблюдение задачата на учителите е то да стигне до ниво, на което провеждане на тестова за оценка може да се случи. В резултат на това му се дава препоръка за по-нататъчното образование, по специализиран индивидуален план, съвместно с психолог/психиатър, логопед и ако е необходимо личен асистент в училище, докато свикне да следва учебния процес.  Това се уговаря на среща между общинския отговорник за образованието, учител, лично занимаващ се с детето в специализираната детска градина, психолога/психиатъра, извършил тестовете, директора на училището, в което детето ще учи и училищния психолог. Междувременно в техники за подпомагане на детето се обучават и родителите, напр. Pivotal Response Treatment за децата с аутизъм и синдром на аспергер.

Това и защото ме заинтригува развоят с едно дете в 19 столично училище, преместено там от 20то, а по-рано тази година премествано и в трето училище, без по мое мнение на никое от първите две училища да е ясно, че става дума за СОП, както и точно какъв. Както и според мен липса на квалификация на учителите и в 20, и в 19 училище да работят с дете със СОП. Особено когато е пропуснат (пак по мое предположение) процесът на ранна интервенция в детската градина.

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Процедурата е разписана в Наредбата за приобщаващо образование. 

Чл. 14. (1) Общата подкрепа за личностно развитие в детската градина, която е
насочена към превенцията на обучителните затруднения, се изразява във включване на
отделни деца в дейности според техните потребности, установени след ранното
оценяване по чл. 8, ал. 3, т. 1 и 2, като:
1. обучение чрез допълнителни модули за деца, които не владеят български език;
2. прилагане на програми за психомоторно, познавателно и езиково развитие;
3. индивидуална и групова работа при установени езикови и/или емоционално-

поведенчески, и/или сензорни затруднения.
(2) Дейността по ал. 1, т. 1 се извършва от учителите в групата в детската градина,
а по т. 2 и 3 - от психолог, логопед или от друг педагогически специалист при
необходимост - рехабилитатор на слуха и говора и др.
(3) Учителите в групата установяват напредъка на всяко дете, което е включено в
дейности по ал. 1, поне два пъти в рамките на учебната година въз основа на материали
от дейността му - рисунки и други творчески работи на детето, както и в резултат на
писмени становища от логопеда, психолога или от друг специалист за развитието на
детето. За резултатите от напредъка на детето учителите изготвят доклад до директора.
Материалите, становищата и докладът се съхраняват в детското портфолио и в личното
образователно дело на детето.
Чл. 20. Общата подкрепа за личностно развитие в училището за целите на
превенцията на обучителните затруднения по чл. 15, т. 9 се изразява във включване на
отделни ученици в дейности, като:
1. допълнително обучение по учебни предмети с акцент върху обучението по
български език, включително ограмотяване на ученици, за които българският език не е
майчин;
2. консултации по учебни предмети и допълнителни консултации по учебни
предмети, които се провеждат извън редовните учебни часове;
3. логопедична работа с учениците.
Чл. 27. В случаите, когато дете или ученик получава обща подкрепа, съответно по
чл. 14 или по чл. 20, и не се отчита напредък в развитието му в рамките на три месеца
от началото на предоставянето на подкрепата, учителите в групата на детето, съответно
класният ръководител на ученика, обсъждат с координиращия екип по чл. 7 и с
родителя, представителя на детето или с лицето, което полага грижи за детето,
насочването на детето или на ученика за извършване на оценка на индивидуалните му
потребности от екип за подкрепа за личностно развитие.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чл. 69. (1) Оценката на индивидуалните потребности на дете или ученик е процес
на събиране и анализиране на специфична информация за неговото функциониране -
силни страни, затруднения, потенциал за оптимално развитие, участие в
образователния процес, възможности за реализация.

(2) Въз основа на обсъждането на информацията по чл. 22, ал. 1 и 2 се определят
децата и учениците, на които следва да се извърши оценка на индивидуалните им
потребности с цел осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие.

23
(3) За извършването на оценката родителят, представителят на детето или лицето,
което полага грижи за детето, представя следните документи:

1. заявление до директора;
2. статуси от проведени предварителни изследвания и консултации -
психологични, логопедични, медицински - при наличие на такива, в зависимост от
потребностите на детето или ученика;

3. всички документи, съдържащи информация за здравословното състояние и
социалното положение на детето, документи, издадени от съда, както и други
документи, които имат отношение към обучението и образованието на детето или
ученика, включително документи от детската градина при наличие на такива,
необходими за извършване на оценката по чл. 68, ал. 2;

4. протокол от специализирана по профила на заболяването лекарска
консултативна комисия и/или решение на териториална експертна лекарска комисия
(ТЕЛК), и/или на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) с приложена
лична амбулаторна карта, съдържаща информация за проведени изследвания,
консултации, епикризи и други, които удостоверяват заболяването - при деца и
ученици с хронични заболявания.

(4) При извършването на оценката се вземат предвид и:
1. резултатите от ранното оценяване на развитието на детето и на риска от
обучителни затруднения;

2. документите от личното образователно дело на детето или ученика и материали
от портфолиото на детето;

3. други документи, при необходимост, по преценка на екипа по чл. 68, ал. 2
 

Чл. 71. (1) Оценката на индивидуалните потребности на деца и ученици, за които
има индикации, че са със специални образователни потребности, се извършва от
психолог, логопед, ресурсен учител, а при деца и ученици с увреден слух или с
нарушено зрение - и от рехабилитатор на слуха и говора или от учител на деца и
ученици с нарушено зрение, съвместно с учителите в групата в детската
градина/класния ръководител и с учителите, които преподават на ученика в училището.
Оценяват се познавателното развитие, комуникативните умения, социалните умения,
физическото развитие, адаптивното поведение, психичните реакции, семейното
функциониране.

(2) Оценката на индивидуалните потребности на деца и ученици в риск се
извършва от психолог и/или от социален работник в детската градина или в училището
съвместно с учителите в групата в детската градина/класния ръководител и с
учителите, които преподават на ученика в училището. Оценяват се рисковите и
защитните фактори в ситуацията на детето или ученика и неговата среда.

(3) Оценката на индивидуалните потребности на деца и ученици с изявени дарби
се извършва от учителите в групата в детската градина/класния ръководител и от
учителите, които преподават на ученика в училището, съвместно с психолога или
педагогическия съветник. Оценяват се конкретните области на изявени дарби и
способности.

(4) Оценката на индивидуалните потребности на деца и ученици с хронични
заболявания се извършва от психолога съвместно с учителите в групата в детската
градина/класния ръководител и с учителите, които преподават на ученика в училището,
с медицинския специалист в здравния кабинет в детската градина или училището в
сътрудничество с личния лекар на детето или ученика. Оценява се здравословното
състояние на детето или ученика и влиянието му върху обучението.

(5) При извършване на оценката може да участват и други специалисти извън
посочените в ал. 1 - 4 по предложение на координиращия екип по чл. 7.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, dora said:

личният лекар не е компетентен да издаде такава оценка.

Значи греша кой точно е, но е несъмнено медицинско лице (към което съсловие тая лична неприязън, види се по поредната причина за това). Несъмнено е и че има деца със СОП, които не би трябвало да са такива. Също така има деца, които са били със СОП, след това вече не са, но продължават да се водят като такива.

ПП: Привеждането на нормативни актове е излишно, недейте заема форумно пространство. По официални данни България е най-корумпираната страна в ЕС и има защо.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, vorfax said:

Несъмнено е и че има деца със СОП, които не би трябвало да са такива. Също така има деца, които са били със СОП, след това вече не са, но продължават да се водят като такива.

От наблюденията ми има много по-голям брой деца със СОП, които не са обхванати. Причината е, че родителите отказват да признаят проблемите и крият медицински експертизи, за да не се разбере. Обяснението най-често е, че е малко по-мързеливо детето. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Самодива said:

Процедурата е разписана в Наредбата за приобщаващо образование. 

Благодаря, Самодива.

Имате ли наблюдение доколко това се прави, както е описано?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

Имате ли наблюдение доколко това се прави, както е описано?

Поне в нашия град  - да. Стига родителите да подадат молба за обследване, иначе процесът спира.

Няма случай детето да има решение от ЛКК или ТЕЛК и да не получава ресурсна помощ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3/17/2017 at 11:30, dora said:

Ами ето, вижте, това е едно от нещата, което ме скандализира. Учителите да считат, че поверените им деца са изверги. Ако това не е отрицателно отношение, не знам кое е.

Детето е дете. Проблемното дете също е дете.  Ако в отношението на учителя към децата битува подобна враждебност, не може да се очаква, че той наистина ще работи с децата по какъвто и да било начин, освен с наказания и санкции. А такива доказано не работят.

Проявата на агресия не решава въпроса с агресията, напротив. Защото затвърждава у децата убеждението , че агресията е единствен метод.

Ако вкъщи виждат агресия, на улицата виждат агресия и дори в училище виждат само агресия, това я легитимира, превръща я в поведенческа норма.  Ако мен може да ме бият, значи и аз мога да се бия. Ако на мен може да ми крещят, значи и аз така мога - и трябва да се отнасям с другите, защото дори институцията се държи така. При това положение агресията няма как тя да бъде прекратена никога.

Децата, вкарани в ситуация на системна агресия във всички възможни среди няма как да се научат, че съществуват и други стратегии за разрешаване на конфликти. Ако и училището съдейства на това и дори настоява на правото да упражнява агресия като метод за решаване на проблемите, то децата са обречени. Не само проблемните, всички.

Затова и написах някъде по-горе, че децата на България са изоставени от всички. Най-лошото е, че са изоставени и от учителите, които явно са се отказали от тях. Като "отказали" е меко казано, ако в очите на учителите децата са "изверги". Това вече е омраза...

Толкова ли е трудно, кажете ми - и това е към всички - да се опитваме да съхраним малкото останала нормалност? Защото не е нормално едно дете да се нарича "изверг". За мен абсолютно не е нормално. Всичко ли е загубено?

 

От семейството. Преди 40 години пак беше така. И то въпреки, че сред интелигенцията на първо място поставяхме учителите. След тях лекарите.

После вторите отпаднаха, прави се всичко възможно и първите да бъдат махнати...Жалко..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3/18/2017 at 22:41, Самодива said:

Това може би е ученик със СОП. В такъв случай би трябвало да има изготвена индивидуална програма за обучение и план за работа с ученика през учебната година. Освен това екипът за личностно развитие на ученика заседава два пъти месечно и отчита напредъка в обучението. 

Учениците със СОП не повтарят класа - чл. 126 от Закона за предучилищно и училищно възпитание.

Детето няма стимули да учи . Според мен няма нито едно от изброените затруднения -общително е, емоционално зряло е, и говори на турски и на български, почти без акцент. В случая по-собеното е че родителите не му отделят никакво внимание и детето не ги интересува изобщо - просто казано то е напълно "изпуснато". (Баща му го интересува ракията, а на мащехата му е все тая)

Не всички момичета от това малцинство (турчеещи се цигани) са "изпуснати" . Момичето има едно братовчедче, което е само на майка и татко, то няма тези затрудения.

Момичетата от тази общност обикновено се женят ("пристават" или просто бягат от бащината къща) по на 15-16 години, Виждам някаква  тенденция тази култура да се промени - някои родители предпочитат децата им да завършат средно образование и ги натискат да продължават да ходят на училище.. 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В "Шоу на Канала" - майтапи: по повод, че трябва образование, за да се работи, един "ром" каза:

--А, аз имам образование. Трети клас образование... Това бяха, най-хубавите ми, десет години от живота!:)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Малоум 2 said:

В "Шоу на Канала" - майтапи: по повод, че трябва образование, за да се работи, един "ром" каза:

--А, аз имам образование. Трети клас образование... Това бяха, най-хубавите ми, десет години от живота!:)

...

Третокласнички блондинка и брюнетка са в бар. Коя ще поръча питиетата? Блондинката, защото е пълнолетна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да се върнем на темата:

1. След като учениците не са особено мотивирани да учат, живеят в среда, която ги възпитава, че материализма е по-важен от някакви си там духовни ценности, а народните ни будители са на път да заспят своя вечен сън, трябва ли да имат (условно) високи заплати учителите?

И помощен въпрос:

2. Не е ли образованието ни на това дередже тъкмо защото то се неглижира, както и грижите за онези, които са на фронтовата/челната позиция - учителите? Ако имахте властта да унищожите българското образование не бихте ли направили точно това, което днес е реалността за педагозите? Какво повече бихте могли да им сторите?

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...