Отиди на
Форум "Наука"

Учителската заплата


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 минути, dora said:

На какво основание се прилага тази санкция?

Подробности не са ми споделили, вероятно се е отразило в диференцираното заплащане. Поне мен така ме санкционираха по точката за лоялност.

Те и тази година не скриха отсъствията и пак предложиха същите ученици за наказания.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 232
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Преди 13 минути, vorfax said:

Диференцираното оценяване пък, за което има комисия, но с химикала накрая Директора пише еднолично, беше поредната гавра, която узаконява, че послушните ще бъдат поощрявани, а непослушните - ощетявани. Иначе да се накаже дисциплинарно или уволни учител е толкова лесно... Примерно отидеш по нужда в тоалетната по време на дежурство.

Диференцираното оценяване е абсолютен фарс - оценяват се ангажименти, а не работа, качества или резултати. Това е валидно както за учителите, така и за директорите, тъй като показателите за оценяване ги определя министерството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Омазахме темата.

По-назад писах, че учителите вземат колкото е минималната заплата, но имах предвид минималната учителска - 660 лв., а не минималната за страната - 460 лв. Така че има какво още да се желае и в следващите години двете ще се изравнят, както и опитите на политическото управление да създаде редица мерки и теглилки за допълнително доплащане, затвърждавайки решимото си желание да превърне образованието в приоритет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, T.Jonchev said:

Диференцираното оценяване е абсолютен фарс - оценяват се ангажименти, а не работа, качества или резултати. Това е валидно както за учителите, така и за директорите, тъй като показателите за оценяване ги определя министерството.

Ние имахме свободата да предлагаме критерии по отделните показатели и съответните точки. Обаче те се приемат, ако ги хареса директора  и в зависимост любимците каква ангажираност са имали през годината.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, имали сте, но те са подчинени на формалните показатели, изфабрикувани от министерството и няма как да не са също формални в значителна степен. Освен това комисиите много внимават да не им се налага да дават оценки, базирани на неколичествени параметри, защото това е свързано с лична отговорност, т.е. с оспорване и  неприятности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Делегирани бюджети - хвърлих едно око на нормативния документ, ама ми се видя толкова скучен, че ми се развали настроението

(на всекиму хем по равно, хем според потребностите)

В Щатите с по-хубавата според онова българче образователна система, училищата се издържат от.. местните такси, Хубаво,лошо,няма оставени на произвола на съдбата без училища деца, няма мафия, има ред, правила, и обучение и възпитание в отговорност, в същото време ги обуичват и в толерантност

Да, вярно е че там училищата в богатите квартали са по-добри, (това е така, защото постъпленията от местните такси и данъци са по-високи в местата, където живеят по-богати хора), но ако трябва да избирам между различни училища, VS мафия, безаконие, съсипване и БГ-антиутопичния престъпнически "социализъм", то ще предпочета първото, защото дава някакъв шанс на една част от децата..

(Аз само като ви чета и се депресирам)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, vorfax said:

 Без връщането на санкциите, от които да страдат извергите в училищата, практиката да страдат невинните и ощетяваните от същите тези изверги ще продължи и ще руши образованието

 

+100

Само да добавя, че са практика случаите, в които невинните напускат (доброволно се преместват) заради виновните.

Кротките хора, един път за винаги прозрели, че няма да има санкции за насилниците (санкциите за са учителите ако престъпят правото на слободия на насилника) взимат децата си и ги местят, колкото е възможно по-далеч. За съжаление там децата им попадат на поредния булинг - физически и психически тормоз от всякакво естество - етнически обиди, псувни, нагло и просташко поведение дори от страна на момичета.

Има семейства делящи филията на две, само и само да измислят начин да запишат децата в подобия на по-контролирана среда, крепени от надеждата, че 12-те години все пак ще приключат...някога.

Възхитена съм от оптимизма на Дора, права е по същество, но практиката тук ще го убие още на третия месец в допир със системата.

Мълчат, стискат зъби, молят се всеки ден да не им пребият/убият децата и така до бленувания Университет, до който ако се изкласи, значи са оцелели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, nik1 said:

(Аз само като ви чета и се депресирам)

 

Нормално.

Що родител е в депресия след случая в 52-ро...нещо да се чува за мерки след случая с 52-ро? Нищо. Влакът си крета, образованието с него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, vorfax said:

Без връщането на санкциите, от които да страдат извергите в училищата, практиката да страдат невинните и ощетяваните от същите тези изверги ще продължи и ще руши образованието

Ами ето, вижте, това е едно от нещата, което ме скандализира. Учителите да считат, че поверените им деца са изверги. Ако това не е отрицателно отношение, не знам кое е.

Детето е дете. Проблемното дете също е дете.  Ако в отношението на учителя към децата битува подобна враждебност, не може да се очаква, че той наистина ще работи с децата по какъвто и да било начин, освен с наказания и санкции. А такива доказано не работят.

Проявата на агресия не решава въпроса с агресията, напротив. Защото затвърждава у децата убеждението , че агресията е единствен метод.

Ако вкъщи виждат агресия, на улицата виждат агресия и дори в училище виждат само агресия, това я легитимира, превръща я в поведенческа норма.  Ако мен може да ме бият, значи и аз мога да се бия. Ако на мен може да ми крещят, значи и аз така мога - и трябва да се отнасям с другите, защото дори институцията се държи така. При това положение агресията няма как тя да бъде прекратена никога.

Децата, вкарани в ситуация на системна агресия във всички възможни среди няма как да се научат, че съществуват и други стратегии за разрешаване на конфликти. Ако и училището съдейства на това и дори настоява на правото да упражнява агресия като метод за решаване на проблемите, то децата са обречени. Не само проблемните, всички.

Затова и написах някъде по-горе, че децата на България са изоставени от всички. Най-лошото е, че са изоставени и от учителите, които явно са се отказали от тях. Като "отказали" е меко казано, ако в очите на учителите децата са "изверги". Това вече е омраза...

Толкова ли е трудно, кажете ми - и това е към всички - да се опитваме да съхраним малкото останала нормалност? Защото не е нормално едно дете да се нарича "изверг". За мен абсолютно не е нормално. Всичко ли е загубено?

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може да звучи еретично за повечето тук (всички сме жертви на популистичната пропаганда и сме възприели "лявата образователна" народопсихологична парадигма) , но "качество" се постига по следните начини:

- Чрез свободен пазар и конкуренция

- Тогава когато заплатите на учителите не са свързани с (1) броя на учениците, с (2) оценките давани от учителите на учениците, и (3) учителите не са подложени на натиск да дават по-високи фиктивни оценки

(vorfax ме подсети да спомена второто, когато дискутирахме делегирания бюджет. Не казвам нищо ново- аз самият например се подчинавам на такива стандарти и нормативи при работата си в частната компания; Традиционно, аз и екипът ми, и другият отдел които разботи под същите стандарти, сме оценявани като най-добрите в компанията, Не се хваля, аз не съм някакъв Анщайн, имам доста недостатъци като човек, показвам връзките между принципи и резултати)

При всяка друга система, резултатите ще са подобни, защо се учудваме на положението?

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, dora said:

Ами ето, вижте, това е едно от нещата, което ме скандализира. Учителите да считат, че поверените им деца са изверги. Ако това не е отрицателно отношение, не знам кое е.

Детето е дете. Проблемното дете също е дете.  Ако в отношението на учителя към децата битува подобна враждебност, не може да се очаква, че той наистина ще работи с децата по какъвто и да било начин, освен с наказания и санкции. А такива доказано не работят.

Проявата на агресия не решава въпроса с агресията, напротив. Защото затвърждава у децата убеждението , че агресията е единствен метод.

Ако вкъщи виждат агресия, на улицата виждат агресия и дори в училище виждат само агресия, това я легитимира, превръща я в поведенческа норма.  Ако мен може да ме бият, значи и аз мога да се бия. Ако на мен може да ми крещят, значи и аз така мога - и трябва да се отнасям с другите, защото дори институцията се държи така. При това положение агресията няма как тя да бъде прекратена никога.

Децата, вкарани в ситуация на системна агресия във всички възможни среди няма как да се научат, че съществуват и други стратегии за разрешаване на конфликти. Ако и училището съдейства на това и дори настоява на правото да упражнява агресия като метод за решаване на проблемите, то децата са обречени. Не само проблемните, всички.

Затова и написах някъде по-горе, че децата на България са изоставени от всички. Най-лошото е, че са изоставени и от учителите, които явно са се отказали от тях. Като "отказали" е меко казано, ако в очите на учителите децата са "изверги". Това вече е омраза...

Толкова ли е трудно, кажете ми - и това е към всички - да се опитваме да съхраним малкото останала нормалност? Защото не е нормално едно дете да се нарича "изверг". За мен абсолютно не е нормално. Всичко ли е загубено?

 

Изглежда така (поне докато не се смени "икономичеката система" с друга)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

Изглежда така (поне докато не се смени "икономичеката система" с друга)

Ако се върви по този път, дотогава пораженията, нанесени на обществото, ще са дълбоки и необратими.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, *abi* said:

  За съжаление там децата им попадат на поредния булинг - физически и психически тормоз от всякакво естество - етнически обиди, псувни, нагло и просташко поведение дори от страна на момичета. 

Имате предвид етнически обиди от типа "мръсен българин", отправени от ромски индивиди в българско училище ли?

В повече от половината училища скоро няма да има нито "мръсни", нито чисто етнически българи. И смяната на "икономическата система" или на каквото и да е система, няма да е ваш проблем. Няма смисъл да се вълнувате толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, Doncho Peev said:

Имате предвид етнически обиди от типа "мръсен българин", отправени от ромски индивиди в българско училище ли?

В повече от половината училища скоро няма да има нито "мръсни", нито чисто етнически българи. И смяната на "икономическата система" или на каквото и да е система, няма да е ваш проблем. Няма смисъл да се вълнувате толкова.

Ромите не са негативно настроени към българите, Дончо

Има доста изследвания за междуетническите отношения и предразсъдъци (всяка година излиза таков), ромите гледат на "българите" и тяхната култура като нещо добро

/Сега ако кажа че ромите не са идиоти и искат по-добър живот, такъв като на българите, сигурно пак ще ми се сърдете и насторойвате срещу мен, но това казват резултаите от изследванията и анкетите. Съвсем друга "бира" е какво могат да постигнат те с тази си култура и народопсихология. То и ние искаме да живеем като скандинавци или американци, ама не ни се получава, нали така?/ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, *abi* said:

Възхитена съм от оптимизма на Дора, права е по същество, но практиката тук ще го убие още на третия месец в допир със системата.

За мен училището е последният бастион на доброто. Затова и по никакъв начин не искам да приема, че то е абдикирало от тази си роля, и че това е в реда на нещата. Нито че за това може да има някакви извинения.

Извинения не, реформи - да. Мащабни и наложителни веднага.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите коментари върху стратегиите, предложени от Румиела Маркова.

Не отричам, че има отлични попадения, но за съжаление според мен има и много плява. Понеже има разминаване между слайдовете и текста, от поста на nik1, използвах като база текста. Предварително се извинявам за дългия пост.

13.  Позволявайте на ученика да «запази своето лице». Ако вие му позволите да изпълни тази безвредна своя игра, инцидентът ще бъде изчерпан по-скоро.

Рядко играта е безвредна. Имах ученик, който обичаше да ходи по первазите на прозореца, а бяхме на висок етаж; друг  пък обичаше да обръща всички столове и затова избутваше другите деца, като по-слабичките падаха, защото не успяваха да се противопоставят.

Как се осигурява сигурността на всички? Ами загубеното време за успокояване на класа?

14.  Установете зрителен контакт.

Почти е невъзможно при някои състояния.

Правете писмени забележки.

На ученик, който не може де чете?

Или са насочени към родител, който смята, че му завиждате и нарочно тормозите детето му и не приема, че то има проблем с поведението?

15. Разрешаващо поведение.

Пак ли?

Стратегия 3. Временно прекъснете урока.

А как сме с времето?

Стратегия 4. Премествайте учениците.

Времето, времето.

Използвайте и «Стол за размисъл».

Няма ли да се изтълкува този стол като място на срама/наказанието при по-малките ученици. Представям си как го сочат с пръст, докато учителя въдвори отново ред.

17.  Махнете зрителите.

Къде да отидат другите ученици?

Дръжте под ръка специален тефтер. Когато ученикът започне да ви досажда, отворете тефтера и кажете: «Съгласна съм да изберем време за обсъждане на този въпрос с теб. Днес в три и петнайсет съм свободна. Устройва ли те това време?»

Неприложимо при някои увреждания съпътствани с ХАДВ.

18.  Използвайте техниката на отстраняване (временна изолация) на ученика Отстраняване в рамките на класната стая.

Повтаря се с №15.

Отстраняване в други класове (кабинети).

Прекрасно, да нарушим дисциплината и в други класове.

Отстраняване с прилагане на сила.

Тук нямам думи.

Викайте на помощ отряда «Кой?». Отрядът «Кой?» извежда нарушителя мълчаливо.

Интересно, какъв е съставът на този екип и къде е ситуиран в очакване на проблем?

20.  Информиране на други хора за поведението на ученика:

Организиране на срещи на ученика и учителя, информиране и на родителите на ученика.

Ами ако родителят е вдигнал ръце от него или пък въобще не се интересува?

22.  Когато ученикът слуша как другите планират да си поправят грешките, той се учи на начини как да поправя своите.

Абсолютно неработещо. Това не може да е предложение от възрастен човек.

23. Учениците в никакъв случай не трябва да сравняват своите албуми на постиженията!

Невъзможно, особено малките ученици са по-импулсивни. Дори да се забрани, във всеки клас има групички и пак ще има подмятания и шушукания.

28. Предложете на родителите да станат ваши партньори и те задължително ще се съгласят, защото това касае техните деца.

Това задължително съгласие особено ми хареса.

Редактирано от Самодива
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, dora said:

Проявата на агресия не решава въпроса с агресията, напротив. Защото затвърждава у децата убеждението , че агресията е единствен метод.

Уверявам ви, че към децата, които са изверги, учителите не проявяват агресия, а страх.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Doncho Peev said:

Имате предвид етнически обиди от типа "мръсен българин", отправени от ромски индивиди в българско училище ли?

В повече от половината училища скоро няма да има нито "мръсни", нито чисто етнически българи. И смяната на "икономическата система" или на каквото и да е система, няма да е ваш проблем. Няма смисъл да се вълнувате толкова.

Имам предвид точно обратното - "мръсен циганин" на съученик, който не е ром, а и да беше ром няма никакво значение. Обиждат се на "ром", на "турчин" и на какво ли не помежду си, засягайки малцинства, които дори не са "помирисвали". Дари "набедените" да бяха от малцинства - от къде на къде, и кой по дяволите ги учи да говорят така? Улицата? Семейството? Кой носи отговорност за поведението на тези деца се пита в задачата....Говорим за деца от най-централните училища на Столицата, при това претендиращи да са елитни.

И не, не ги учат учителите на подобно поведение:) Нито са в състояние да го овладеят, камо ли да носят отговорност за него. Говори им се, дават им се примери, но...И да, факт е, че по улицата чуват какво ли не от възрастните. Поведението влияе деградиращо в мащаб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, dora said:

За мен училището е последният бастион на доброто. Затова и по никакъв начин не искам да приема, че то е абдикирало от тази си роля, и че това е в реда на нещата. Нито че за това може да има някакви извинения.

Извинения не, реформи - да. Мащабни и наложителни веднага.

Без сътрудничество с родителите нищо не става.

А родителите масово не сътрудничат.

Точно обратното - пречат, месят се, действат своеволно и неправомерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, nik1 said:

Ромите не са негативно настроени към българите, Дончо

Има доста изследвания за междуетническите отношения и предразсъдъци (всяка година излиза таков), ромите гледат на "българите" и тяхната култура като нещо добро

/Сега ако кажа че ромите не са идиоти и искат по-добър живот, такъв като на българите, сигурно пак ще ми се сърдете и насторойвате срещу мен, но това казват резултаите от изследванията и анкетите. Съвсем друга "бира" е какво могат да постигнат те с тази си култура и народопсихология. То и ние искаме да живеем като скандинавци или американци, ама не ни се получава, нали така?/ 

 

Хайде да не намесваме ромите.

100% съм сигурна, че в 52-ро е няма нито едно ромско дете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, dora said:

Ами ето, вижте, това е едно от нещата, което ме скандализира. Учителите да считат, че поверените им деца са изверги. Ако това не е отрицателно отношение, не знам кое е.

Детето е дете. Проблемното дете също е дете.  Ако в отношението на учителя към децата битува подобна враждебност, не може да се очаква, че той наистина ще работи с децата по какъвто и да било начин, освен с наказания и санкции. А такива доказано не работят.

Проявата на агресия не решава въпроса с агресията, напротив. Защото затвърждава у децата убеждението , че агресията е единствен метод.

Ако вкъщи виждат агресия, на улицата виждат агресия и дори в училище виждат само агресия, това я легитимира, превръща я в поведенческа норма.  Ако мен може да ме бият, значи и аз мога да се бия. Ако на мен може да ми крещят, значи и аз така мога - и трябва да се отнасям с другите, защото дори институцията се държи така. При това положение агресията няма как тя да бъде прекратена никога.

Децата, вкарани в ситуация на системна агресия във всички възможни среди няма как да се научат, че съществуват и други стратегии за разрешаване на конфликти. Ако и училището съдейства на това и дори настоява на правото да упражнява агресия като метод за решаване на проблемите, то децата са обречени. Не само проблемните, всички.

Затова и написах някъде по-горе, че децата на България са изоставени от всички. Най-лошото е, че са изоставени и от учителите, които явно са се отказали от тях. Като "отказали" е меко казано, ако в очите на учителите децата са "изверги". Това вече е омраза...

Толкова ли е трудно, кажете ми - и това е към всички - да се опитваме да съхраним малкото останала нормалност? Защото не е нормално едно дете да се нарича "изверг". За мен абсолютно не е нормално. Всичко ли е загубено?

 

Предполагам, че написалият "изверг" не е учител. Но, че имат на разположение отявлени хулигани, които са хулигани, както и да се мъчим да го извъртим - ами да имат. И побойници, и хулигани, и манипулатори. Виждала съм деца с такъв нагъл поглед, че човек се чуди дете ли е или вече навършило 30-те. А когато си отвори и устата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, nik1 said:

Ако вкъщи виждат агресия, на улицата виждат агресия и дори в училище виждат само агресия, това я легитимира, превръща я в поведенческа норма.  Ако мен може да ме бият, значи и аз мога да се бия. Ако на мен може да ми крещят, значи и аз така мога - и трябва да се отнасям с другите, защото дори институцията се държи така. При това положение агресията няма как тя да бъде прекратена никога.

Директно - колкото любов да виждат в къщи и колкото и да бъдат пазени от улицата - пораженията нанесени от училищната среда са доста. Училищната ни среда буквално прелива от агресия и тя не е по вина на учителите. Децата с такова поведение са доста. Не са "единчини случаи" - това се опитваме да ти преразкажем.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Самодива said:

28. Предложете на родителите да станат ваши партньори и те задължително ще се съгласят, защото това касае техните деца.

Това задължително съгласие особено ми хареса.

И на мен това много ми хареса! :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, *abi* said:

Имам предвид точно обратното - "мръсен циганин" на съученик, който не е ром, а и да беше ром няма никакво значение. Обиждат се на "ром", на "турчин" и на какво ли не помежду си, засягайки малцинства, които дори не са "помирисвали". Дари "набедените" да бяха от малцинства - от къде на къде, и кой по дяволите ги учи да говорят така? Улицата? Семейството? Кой носи отговорност за поведението на тези деца се пита в задачата....Говорим за деца от най-централните училища на Столицата, при това претендиращи да са елитни.

И не, не ги учат учителите на подобно поведение:) Нито са в състояние да го овладеят, камо ли да носят отговорност за него. Говори им се, дават им се примери, но...И да, факт е, че по улицата чуват какво ли не от възрастните. Поведението влияе деградиращо в мащаб.

Родителите, лидерите, медиите, примерите за подражание, т.е. обществото..

Учителите не ги учат на нищо лошо, но заради това че толерират такова поведение (най-общо казано поради различните страхове или неангажираност) не ги научават и на нищо добро. (най-лесния начин злото да победи е когато добрите хора не правят нищо).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заявявам, че досега не съм чула колега да нарече ученик изверг, дори насаме, в лични разговори; докато за идиот/че не мога да отрека - използва се. 

Агресивното поведение не се толерира, по-скоро има страх, примирение и безнадежност, както и надежда, че ще оцелеят 1-2 години до пенсия. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...