Отиди на
Форум "Наука"

Седем мита за Освобождението


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Фактите както виждам никой не ги оспорва, стига сте преливали от пусто в празно.

Фактите никой не ги оспорва, но не се интерпретират правилно!

Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Върбанов, сравнението ти е некоректно. Икономиката на тия развити страни през 2017 е постиндустриална, а икономиката на България в края на 19 началото на 20 век е селскостопанска в индустриален свят. Един век си е бая време и много неща са променени.

Икономиката е наука,и тя има закони с които трябва да се съобразяваме.Законите на икономиката, химията,физиката,...са важели и е трябвало да се спазват на територията на България както тогава, така и днес.Така че сравнението ми е коректно.

 

Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Доколкото схванах, българите се тъпанят и не бързат да плащат тия заеми, но вземат други, понеже няма с какво да развиват държавата.

Не може да се каже, че българите се "тъпанят", защото те действат разумно, развивайки икономиката.Ако не спазва законите на икономиката, България ще стане закононарушител и веднага ще бъде осъдена и наказана със фалит.

 Бай Ганю и в Европа е същия, глупака ако отиде да живее в къщата на Айнщайн няма да стане умен, бедния навсякъде по света му духа през гащите.Та по въпроса за "тъпаненето" ,мисля че тъпанарите са били едни и същи тогава и днес.Колкото и да им се обяснява, не разбират и това си е.

Забелязва се тенденция да се  упреква България че постоянно иска да ощети Русия, а българите се обвиняват в недостатъчно любов към нея.По тоя начин русофилите уверяват братушките, че този случай няма да се повтори, като гарантират бързо и коректно заплащане в злато за поредното освобождение, както и вечна благодарност за оказаните услуги. 

Това е причината България да бъде обвинявана в "тарикатлък", тъпанарене", "бай ганьовщина", "протакане", ......непризнателност.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 96
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Значи Върбанов, българите се правят на неразбрали и  забавят връщането на всички заеми наследени от берлинския договор, не само на този към Русия. Както и ти каза, от наша гледна точка това е правилно.

Колкото до икономиката... Прочетох само част от началото... но от това което схванах в края на 19 и началото на 20 век големите държави като Германия, Франция, Англия, САЩ дават, а не взимат заеми! Държавите със слаба икономика като България, Аржентина и дори Русия вземат заеми. Доколкото схванах, оттам идват и обвиненията в империализъм- големите държави или директно изкупуват икономиките на малките, или придобиват силни лостове за влияние, като им отпускат заеми.

Доколкото знам, големия прелом е с бретънуудското споразумение от 1944. Тогава икономиката се променя коренно. В този смисъл, след като икономиката е променена драстично е некоректно да сравняваш България преди него със САЩ след него.

Ако ще сравняваш икономика, заеми и прочее е добре това да държиш сметка за бретънуудското споразумение и да не смесваш двата периода преди и след него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ivannt said:

... в голяма си част от периода дори с явна конфронтация, с цел защита на националните интереси, се обясняват забавянията и дори неплащането през определени години(това не е прецедент в междудържавните взаимоотношения).
Така се стига до сключената спогодба между българския министър председател Стамболийски и съветското правителство, с което се слага край на плащанията по окупационния дълг. Това не е подарък или израз на добра воля. Болшевиките просто отказват да плащат дълговете на царска Русия, съответно се анулират и дълговете към вече несъществуващия международно правен субект царска Русия.

Значи, ако обобщим, България все пак се чувствала задължена на Русия, но имала военен афинитет, който изместил признателността ѝ с подготовка за война. Правилно ли съм разбрал?

Преди 10 часа, ivannt said:

да се определя сегашното стопанско, политическо, културно, обществено положение, като катастрофа ми се струва "леко" пресилено.

Обезкървяването на България с 1/6, предимно в работоспособната си и образована част за мен си е Национална катастрофа. Аз, щото не съм достатъчно стар, да речем, не очаквам да доживея някога да вземам пенсия, защото няма да има кой да я плати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, vvarbanov said:

 Защо не е доплатен дълга, вече няколко пъти писах както аз така и ivannt.

В моя въпрос е включен неизплатения (впоследствие изпаднал) дълг, защото ако беше изплатена в обещаните срокове първата част, то щеше да се изплати и втората, преди да се измени политическата конюнктура. То ако се изчака достатъчно може и България и Русия да няма, но ако това е оправдание за отпадане на дълг, здраве му кажи.

Харесах останалите разсъждения. Все пак, да попитам, защото не знам, какво е отношението на Русия към този исторически акт. Те вярват ли си, че безкористно са водили сражения на Балканите, че са били тук за да ни освобождават? Какво знае по въпроса средно статистическия руснак, какво пише в учебниците им по историята и какво политиците им твърдят?

Преди 10 часа, vvarbanov said:

... най процъфтяващите икономики имат най големи дългове.

Аз съм забелязал, че и на тях най-много дължат.

Преди 1 час, vvarbanov said:

Забелязва се тенденция да се  упреква България че постоянно иска да ощети Русия, а българите се обвиняват в недостатъчно любов към нея.

Много се размиха тези граници. Аз лично не съм усетил някой да ми натяква, че нещо дължа на Русия. В крайна сметка Русия е променила радикално българската история изкарвайки ни от Османско иго. Това поне съгласни ли сме всички? Възможно ли е да го знаем без да изпитваме чувство за благодарност? И това чувство прави ли ни русофили, в смисъла да защитаваме руските интереси в България? Всичко е поляризирано - русофили и русофоби. За израсналите в комунизма, са явни пристрастията, но не мисля, че новите поколения са се убили от признателност докато в същото време наричат руската война Освободителна.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък мисля, че точно обратно - болшинството български медии яко се опитват да помпат русофобия, ма що ли въпреки всичко не се получава нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, kramer said:

Аз пък мисля, че точно обратно - болшинството български медии яко се опитват да помпат русофобия, ма що ли въпреки всичко не се получава нещо.

И кои са точно тия - болшинството(рус.) български медии , че не ги виждам нещо.Като изключим Капитал и Дневник , които са с пренебрежимо влияние върху медийната среда , всички останали са джентли настроени към Русия и руските интереси.И съответно помпат яко русолюбие , първо и задължително условие за родолюбие у българите.

Е вижте го тоя юнак , казват си всичко вече в прав текст , не им дреме , знаят че каквото и да говорят нещата не могат да се объркат.Да си спомним и оня там наследник Толстой в миг на простодушие какви ги наприказва.

http://dnes.dir.bg/news/makedonia-rusia-25427094?nt=4

Обърнете обаче внимание кой им е най на сърце , най така го люблят на Балканите... неизненадващо ,,братята,, сърби.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Що да е изненадващо? ПСВ сърбите воюват на руска страна, ВСВ сърбите пак воюват на руска страна. Вярно, през втората половина на 20 век българите бяхме най версия съюзник на СССР, но и Югославия беше приятелска страна. След 1989 България мина в другия лагер, Сърбия -не. И сега се чудиш, защо руския посланик обича Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Що да е изненадващо? ПСВ сърбите воюват на руска страна, ВСВ сърбите пак воюват на руска страна. Вярно, през втората половина на 20 век българите бяхме най версия съюзник на СССР, но и Югославия беше приятелска страна. След 1989 България мина в другия лагер, Сърбия -не. И сега се чудиш, защо руския посланик обича Сърбия.

По-рано в темата пак така ме цитирахте и ги плескахте едни такива , успоредни на партийната линия.

Но казано е - Глобален модератор е писател , а не читател.Писал съм - неизненадващо , значи не съм изненадан.Пък кой е изненадан и се нуждае от лекции , прояснения и оправдания - не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.03.2017 г. at 17:38, kramer said:

Аз пък мисля, че точно обратно - болшинството български медии яко се опитват да помпат русофобия, ма що ли въпреки всичко не се получава нещо. 

За русофилията е ясно : това е страстна любов към всичко руско, затварят се очите и се целува наред  .

Русофобията е омраза към всичко руско.Това както и русофилията са заболявания. Нормалния индивид може да харесва нещо, да предпочита друго, трето да му е безразлично или да обича четвърто и пето .Например да харесва фолксфаген, пред москвич.Не е русофоб, който харесва руски писатели,руснаците, културата им,  ,........Може да не харесва руската рубла, а да предпочита долара.Според русофилите обаче, тоя който не харесва нещо руско е русофоб.Или обичаш Русия или не я обичаш.Или си с нас или си против нас.

Това черно бяло виждане е следствие на заболяването "гранично личностно разстройство"  . То е по известно като "емоционално нестабилно разстройство на личността" и се лекува с терапия.Социалните фактори, депресията, тревожността са едни от причините за дихотомията.

Целта на пропагандата е да  генерира тревожност ,така предизвиква емоционални разстройства и хората по лесно се поддават на манипулации.Това предизвикване на психически разстройства трябва да се забрани и сигурно ще стане, но за сега е кьорава работа.Абе не го забраняват защото по цял свят управляващите имат полза от него и го използват.

Конспирациите предизвикват тревожност, гейовете, мигрантите,гейропа,САЩ,Сорос,атлантическите ценности,либерастите, демокрацията,....са представени като заплаха.Обикновенно едни и същи хора се страхуват(или си избират) от тия неща.Емоционално неустойчивите губят представа с реалноста и логика.

Например обичат Царя Освободител, той е човека от когото е зависело освобождението.Накъдето каже натам тръгва войската.От руския народ нищо не зависи ,където му кажат там отива.Това е все едно водачът на автомобила, накъдето иска там кара.От колата не зависи къде иска да отиде.Та едни хора избиха цялото семейство на човека който ни освободи и когото почитат русофилите.Но те харесват и слагат цветя и на неговите убийци.Значи обичаш семейството си, но обичаш и хората които са ги избили.И това се намира в една глава.

Русофилите обичат москвича, но си купуват опел, не си вземат руски телевизор и не отиват да работят и живеят в Русия където всичко е прекрасно.Предпочитат от Европа ,от далече да обичат Русия.Значи, те обичат не тази, а някаква измислена, хипотетична Русия, където всичко е най хубаво.

Нормално е лошите спомени да избледняват.Те депресират , не може да се трупат защото индивида ще заболее психически.Това е естествена защита на организма, за това възниква носталгията, защото се забравят лошите неща.Русофилията обаче съществува главно благодарение на омразата към Турция.За да може да съществува любовта към Русия тази омраза се подклажда целенасочено повече от 130 години.Тя е избирателна, например не мразим гърците заради византийското робство. 

Идеологиите се крепят на любовта и омразата.Бог е добър защото се бори срещу злото(дявола).Комунизма води борба с капитализма и империализма.Русофилите трябва да са американофоби и да се борят ,-тука е по сложно и трябва да каже Путин.Защото целите динамично се сменят.Преди Турция беше враг, защото свали руския самолет, но сега са приятели.Това касае и нашите русофили, те трябва да продължават да мразят по традиция турците, заради миналото(робството), като същевременно харесват Турция  в зависимост от отношенията които има с Русия в момента.

Далавера все пак има.Ако цял живот не извършваме грях,накрая ще попаднем в рая.През соца може да не живеем добре, но като построим комунизма ще си починем и всеки ще яде без да работи.

Сега ,ако излезем от НАТО  и да ще да ни освободи Русия от ЕС, икономиката ни ще стане като американската, а заплатите  като европейските.:)

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Върбанов, рядко ти се случва, но трябва да призная, че поста ти е смислен и наистина добър. Сложих ти плюс, защото наистина си го заслужи.

Тия дни четох за "вселена 25" и си мислех, че човек е създаден изначално не за да живее спокойно, а напротив да е под стрес и заплашен. По този начин важното е не противника да бъде победен, а самият процес на борба. Психически подобно нещо е и хазарта. Всеки човек може да си направи у тях рулетка и да си я върти, или да залага на спортни състезания на един лист, без да дава пари. Но така не е интересно, не рискуваш, не си под стрес. Комарджийте играят не за да спечелят, а да са под стрес.

В този смисъл русофилите както и комарджийте сами си търсим врагове за да изпаднем в стрес. Същото обаче важи и за либералите. Стои един либерал в най бедната страна на европа и разсъждава, как за това са виновни тия мръсни гадове комунистите. Той е уверен в съществуването на някакви "тъмни сили" ръководени от "мрачния властелин", които сън не спят да затрият "доброто". Той трябва да им се противопостави, трябва да ги победи! Това си е стрес. Тоест, това което си написал за русофилите важи за всички изкушени от политиката.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, ДеДо Либен said:

По-рано в темата пак така ме цитирахте и ги плескахте едни такива , успоредни на партийната линия.

Но казано е - Глобален модератор е писател , а не читател.Писал съм - неизненадващо , значи не съм изненадан.Пък кой е изненадан и се нуждае от лекции , прояснения и оправдания - не знам.

Упс, грешка. Прочел съм само отгоре- отгоре твоя текст.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Интересно! Пуснах невинен пост, бях изплющян немедлено от неизвестен модератор, темата уж заключена, пък после си се развила волно до 4 страници, ама моето изтриване си остана. Ако целта е да не пиша тук - казвайте бързо и да се махам?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, Rogi said:

Интересно! Пуснах невинен пост, бях изплющян немедлено от неизвестен модератор, темата уж заключена, пък после си се развила волно до 4 страници, ама моето изтриване си остана. Ако целта е да не пиша тук - казвайте бързо и да се махам?

 

Темата аз я затворих, защото беше пусната наръх 3 март. Хем честваме празник, хем се караме- не става така. После като мина празника бе отворена отново. Прегледах темата, за да възстановя поста ти- скрити твои мнения не видях. Политика на форума е НИЩО и НИКОГА да не се трие- само се крие, поради което аз съм раздвоен. Ти твърдиш, че си писал пост, а аз такъв не видях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Frujin Assen said:

Ти твърдиш, че си писал пост, а аз такъв не видях.

Възможно е темата да е била затворена докато е пишел и когато е натиснал да публикува просто да не се е появило.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
On 3.03.2017 г. at 17:28, Capitainofmarine said:

Защо винаги на този празник ще се намери някой да пусне късче говно в кацата с мед?!

Многознайко, ако разгледаш митовете и забравиш за Дневника  на българските политкоректници, ще видиш, че това което си писал  1-во  е невярно 2-ро е антибългарско.

Съветвам те да вземеш да опиташ да поръзсъждаваш на тема , как наложената от нелиберализма политкоректност налага затваря устата на демокрацията , унищожава плурализма , лишава дори от свободата на изказване на лично мнение и създава митове които целят формиране на ново обществено мнение..

Ако се вгледаш в 7-те мита изтипосани от теб на форума, ще видиш, че на практика те целят изкривяване на историческите факти и създаване на на определени обществени и политически настроения.

Така че извини ме но ако имаше възможност бих ти сложил минус на този пост.

 

Ми то с мислене не става а фактите са такива. И седемте точки са верни. Като общия извод трябва да звучи като " Поради поредица от дипломатически грешки на Руското правителство се стигна до освобождението на България, Като трябва да отбележим,че не това беше целта на войната. За цялата работа ние сме много благодарни, ама ако може да спрете да ни го натяквате "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.03.2017 г. at 21:53, Aspandiat said:

Горкият грантаджия Момчил Дойчев, доцент по политически науки, дори не е чувал, че в Русия до 1897 г. няма златни рубли, а сребърни. Златният стандарт е въведен чак през 1897 г. при съдържание от 0,774 гр злато в 1 рубла. Което, ако имаше през 1878 г. златни рубли, щеше да прави не 32,5 тона злато срещу въпросните 10 680 250 книжни рубли, а 8,224 тона злато.

Но тъй като през 1878 г. рублите са сребърни, при курс 1:15 на златото спрямо среброто, въпросните 10 680 250 книжни (сребърни) рубли ще отговарят на 548 килограма злато. А не на 32,5 тона злато.

Ето и линкове, да не рече някой, че съм голословен:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Золотой_рубль

https://ru.wikipedia.org/wiki/Денежная_система_Российской_империи_1885—1896_годов

 

Абе, грантаджийска работа...  Колкото по-неграмотна, толкова по-креслива.

Явно е така ама тия дето са писали тия опуси явно са от същия сой. Дълга е 21 236 500 рубли и 87 копейки. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.03.2017 г. at 23:18, Du6ko said:

Доколкото ми е известно в Руско турската освободителна война от висшото турско командване само Осман паша си е турчин. Той от всички паши се оказва най - способният и като стратег и като тактик. И той е единственният който не извършва престъпления срещу цивилното българско население. За разлика от "европейските" си колеги паши които колят и опожаряват. 

Изобщо не е вярно има достатъчно турци в командването. Да не кажа 99%

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.03.2017 г. at 10:01, vorfax said:

Всъщност, от прочетеното разбирам, че Русия е искала покриване на разходите си, в което напълно може да се вмести представата за безкористна война. Отделно, че и не сме платили всичко. Ултимативното изискване по закъснялото заплащане, както и отказа от лихви, за мен лично ми позволяват да титулувам Русия Освободителка на България.

А ако ти открия сташната тайна че, сме си платили до стотинка с лихвите и даже доста отгоре. Как ще приемеш нещата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.03.2017 г. at 12:27, vorfax said:

А защо инициативно не сме се сетили навреме и изцяло да платим разноските на братушките за военните действия срещу поробѝтелите ни?

Защото никой не иска само пари а и територий. Та затуй....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.03.2017 г. at 22:30, Frujin Assen said:

Разбира се!

Майката искала просто секс, а детето било просто страничен резултат.

Давай носи от 11 дере вода как Русия не ни е освободила и въобще не сме им длъжни за нищо!

Никой не отрича освобождението. Само ако може да се пише истината, кое как е станало и защо? А не да се пишат глупости за братската любов и безкорисната помощ,такива работи. Да може народа да е наясно и да не се заблуждава ,че някой много го обича и ще му помогне,е така заради добротата си и от човеколюбие, няма такова нещо. Също е полезно да се знае и кои каква роля е играл и какво точно е искал. 

И накрая да попитам освен благодарност какво още дължим ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.03.2017 г. at 13:00, Frujin Assen said:

Що да е изненадващо? ПСВ сърбите воюват на руска страна, ВСВ сърбите пак воюват на руска страна. Вярно, през втората половина на 20 век българите бяхме най версия съюзник на СССР, но и Югославия беше приятелска страна. След 1989 България мина в другия лагер, Сърбия -не. И сега се чудиш, защо руския посланик обича Сърбия.

Извинявай ама това изобщо не е вярно. Правилно е да се каже Русия воюва на страната на Сърбия през ПСВ, и то защото Сърбия беше стратегически съюзник на Русия,какъвто е и в момента. Докато ние в тая роля не сме били никога дори и след 1944г. И няма как Русия да избере нашата страна срещу Сърбия, винаги ще е обратното.ВСВ,Сърбия и Русия бяха съюзници по недоразумение и чиста случайност. И още един куриоз Сърбия и Русия са съюзници само когато Сърбия иска а не обратното. И са съюзници много за кратко,преди 1918 , и за кратко след 1945г. Сърбите се сещат за Русия чак 1989г. когато всички са срещу тях и никой не ги иска. То и сега е така никой не ги иска и те слагат паметници на Путин,и се просълзяват а преди 20г. ни обясняваха какви васали сме на СССР и как руснаците ни мачкат. Та нещата са много различни от простото обяснение.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

дедко либен и нелегалния антиквар са врло подковани русофоби, за кво се абиш да спориш с них? по убаво с талавизора ти, по мое го убедиш логически.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...