Отиди на
Форум "Наука"

Статистика на сталинските репресии


Recommended Posts

  • Потребител

Отварям тази тема, защото това е един много сложен и политизиран въпрос. По принцип традиционно се приема, че Сталин заедно с Хитлер и Мао, са най-масовите убийци в историята. Когато говорим за убитите от Сталин често се споменават цифри от порядъка на 15-30 милиона. Само, че от известно време, на мен ми попадат други данни. Например правозащитната организация "Мемориал", дава  милион и сто хиляди разстреляни. Някои негови противници цитират цифри от порядъка на 700-800 хиляди разстреляни. Например  тук https://sputnikipogrom.com/politics/34901/the-final-breakdown/#.WKR_dtSLRkg. Широко се цитира и проучване от времето на Хрушчов, което говори эа 799 455 убити. Разбира се във всички тези бройки не влизат жертвите на Голодомора, за който се спори дали е изкуствено предизвикан.  Означават ли приведените числа, че традиционната представа за сталинските репресии е силно преувеличена, или данните не са верни? Може ли някой да даде отправка към максимално обективно проучване? Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Мъмрене , строго мъмрене, мъмрене с записване в протокола, заклеймяване и позор пред строя, последно предупреждение, изколючване от Партията и така нататък. Над милиард такива репресии ! И мене са ме мъмрили и пред строя са ме клеймили. Бил съм чавдарче , пионерче, комсомолец . Партиец не . 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изглежда, че по-ниските цифри са по-реалистични. Докато през Перестройката течеше процес на масово демонизиране на сталинистите, сега пък тече обратния процес. Всъщност, нещата са по средата, както обикновено. Пък и малко ли е един милион човека ..... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цял милион не е малко. И на стотинки да ми го дадете - ще му се израдвам. Иначе - ако приемем, че 1млн. са получили смъртни присъди по времето, когато Сталин е начело на държавата, ми не е много, честно казано. Грубо се пада по 33 000 смъртни присъди на година. Ако сравним със братските САЩ за тоз период, при сходно население, то СССР има превес, но не с много. И в двете държави има проблем със спазването на законите. Едните строят комунизъм или каквото там е, току що завършила световна и гражданска война, тежка престъпност и прочее. В САЩ пък някой измъдря сухия закон и следва бум на престъпленията, бум на емиграцията от всякакви етноси и социуми, икономическа криза, общо взето е сложно да се съди така, на ангро. Колкото за голодомора - там пипайте внимателно, че да не излезе така, щото пак в братските САЩ да не са опнали копитата повече народ от СССР и то по едно и също време. Колкото и да мразя конспирациите, това е факт, както и еднаквото укрупняване на земеделското стопанство, пак по едно и също време.

И както казах в една друга тема - Б. Юлин е много ерудиран, но го излових в едно клише и затова имам едно наум с неговите ролики. К. Жуков има друга специализация - събрат е на нашия Аеций, но в тегавите въпроси по Сталинското време е по-прецизен, по мое мнение. Вижте темите на И. Пъйхалов, този поне е изял доста книжки. Ю.Мухин също има попадения, но малко го апе щъркела. Въопще - осторожно с източниците и изводите, най-вече!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Rogi said:

А какво ще рече репресия и репресиран, респективно репресии?

Имам предвид убити по политически причини. Макар, че може да дискутираме и броя на затворниците, лагерниците и депортираните.                                                                                                                                                                                                                                              

Преди 2 часа, КГ125 said:

Изглежда, че по-ниските цифри са по-реалистични. Докато през Перестройката течеше процес на масово демонизиране на сталинистите, сега пък тече обратния процес. Всъщност, нещата са по средата, както обикновено. Пък и малко ли е един милион човека ..... 

По принцип не са малко, но е много по-малко от 20 милиона, каквато цифра нерядко се слага срещу името на Сталин. А жертвите на Хитлер, и на Мао в такъв случай са много повече. Впочем дори в малка Камбоджа комунистите са убили повече хора и то за много по-кратък период. Винаги съм смятал, че депортациите, Гулаг, Големият терор са между най-масовите жестокости в човешката история, а излиза, че не е така. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, звезделин said:

Имам предвид убити по политически причини. Макар, че може да дискутираме и броя на затворниците, лагерниците и депортираните.

Що за дивня е това? Може ли да се опиташ да дефинираш понятието? Ако да речем, не ми харесва политическия ти уклон, проявен тук във форума и взема че те гръмна, как мислиш, като политически убиец ли ще ме съдят или като криминал? Ако имаш предвид "статья 58" - има си материал в нета - рови, копай, споделяй, ще се радваме!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Мисля тия 800 000 смъртни присъди са от 1922 до 1955. В лагерите е имало не само политически, но и криминални елементи, убийци, педофили и прочее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Rogi said:

Що за дивня е това? Може ли да се опиташ да дефинираш понятието? Ако да речем, не ми харесва политическия ти уклон, проявен тук във форума и взема че те гръмна, как мислиш, като политически убиец ли ще ме съдят или като криминал? Ако имаш предвид "статья 58" - има си материал в нета - рови, копай, споделяй, ще се радваме!

Не мисля, че е конструктивно да се заяждаме. Историята не е точна наука така, че е ясно, че никога няма да може да се направи напълно точен списък на жертвите на политическите убийства. Нито ще има пълен консенсус за това, какво е политическо убийство. Винаги ще има спорове за броя, както и за това кои хора трябва да бъдат включени. Но можем да се опитаме да направим ориентировъчна реконструкция. Статия 58, наказваща извършващите контрареволюционна дейност, може да бъде основата, но тя не включва убитите без съд и присъда, както и някои други жертви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Frujin Assen said:

Мисля тия 800 000 смъртни присъди са от 1922 до 1955. В лагерите е имало не само политически, но и криминални елементи, убийци, педофили и прочее.

Да въпреки диктатурата , разстрелване и унищожаване на хора без съд и присъда сигурно не е имало въпреки сказките. Друг е въпроса могат ли да те подвеждат под съд за антисъветска дейност ?  От днешна гледна точка съд се полага за антидемократична дейност а за антисъветска не се полага съд и присъда, даже се полага възнаграждение. Друг е въпроса че много интелигентни хора осъдени в лагерите например с прирсъда 10 години без право на переписка - поща  реално са осъдени на смърт. Просто организма им не може да издържи нормите и суровия климат в лагерите. Отделно и гонката от страна на стражи и съкамерници. "Мобинг" има в почти всяка фирма даже в най - богатите държави в света. Но докато при мобинг - издевателства можеш да напуснеш фирмата, то при издевателства на другите осъдения не би могъл да напусне лагера. Точни цифри са невъзможно но трябва да знаем реално осъдените на смърт и може би към тях да добавим тия осъдени на 10 и повече години. 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Що се отнася до бройките, там въпроса е много сложен. Знаем, че човек има склоноста да преувеличава. Като почнете от древните гърци които изкарват персийците милион, минете през всички средновековни хронисти които винаги и навсякъде виждат невъзможно огромни армии и стигнете до днешно време. Примерно нашите имигранти. Доскоро се говореше за милион българи зад граница, вече говорят за два милиона. За отделните градове е още по голям цирк. В Чикаго еди колко си, в Лондон незнам колко си... ако обаче сумирате всички цифри, ще се окаже, че България не е 7 милиона, а поне 12 милиона.

Та по същия начин и с жертвите на ... (каквото се сетите).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Frujin Assen said:

Що се отнася до бройките, там въпроса е много сложен. Знаем, че човек има склоноста да преувеличава. Като почнете от древните гърци които изкарват персийците милион, минете през всички средновековни хронисти които винаги и навсякъде виждат невъзможно огромни армии и стигнете до днешно време. Примерно нашите имигранти. Доскоро се говореше за милион българи зад граница, вече говорят за два милиона. За отделните градове е още по голям цирк. В Чикаго еди колко си, в Лондон незнам колко си... ако обаче сумирате всички цифри, ще се окаже, че България не е 7 милиона, а поне 12 милиона.

Та по същия начин и с жертвите на ... (каквото се сетите).

Това е така, но, данните за убийствата на Хитлер и някои други диктатори, показват определено по-сериозни цифри. А винаги съм мислил, че Сталин с нищо не им отстъпва и даже ги превъзхожда. Излиза, че съм бил в сериозна грешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сталин може да има някаква вина, но не чак толкоз.Той не е самодержец, има министри, ръководни кадри на партията, области сума ти и членове на компартията.Ако се разпредели отговорноста между всички, то Сталин ще изгледа по дребен от неща(с)тен килър на сицилианската мафия.

1. Голодомора представлява ограничена консумация на храна.Което от своя страна води до нарушение на хранителните навици.Тази небалансирана диета намалява имунитета и индивидите стават податливи на заболявания.Може да се каже, че не липсата на храна, а различните инфекции, вируси, както и отключените наследствени заболявания са главната причина за увеличения процент на смъртни случаи. 

2. Убитите със съд или без него все са били виновни за нещо и няма значение точно за какво са разстреляни.Точно по тоя начин  е осъден Ал Капоне, най могъщия мафиот от Чикаго.Значи не е осъден за убийствата които е извършил, а за укриване на данъци.И в това няма нищо лошо.

3.Има известна истина, че в Гулаг много зеки са починали от измръзване.Но някои по приспособени в еволюционно отношение индивиди са оставали живи.Това е доказателство за съществуването на естествения подбор така широко рекламиран от Дарвин.Би следвало упреците за починалите да се отправят към въпросния господин.

4.До сега на земята са умрели милиарди, починалите при управлението на Сталин са пренебрежително малък процент от тях.

5.Въобще не е вярно , че при Сталин заради репресии са починали най много хора.Има безброй паралелни вселени и в някоя от тях има двойник на Сталин, който е избил повече народ. Няма как нашия Сталин да е номер 1 сред тях, все някой паралелен щеше да ни каже досега.:116:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-добре е да някой админ да затваря и тази тема! Или пък да не се затваря, но да се следи и тъпните да се трият, както аз не цирикам, когато мен ме тривнат. Ако ще политизираме - давайте, ако ще историчарстваме - да го правим! Като ще къдрим тема за налагане на наказанието "смъртна присъда" по времето на управлението на Сталин - хубаво. Като напишем, че по това време държавите, които не прилагат подобно наказание са екзотика - става цирк във форума. А държава с упорито умъртвяване е и САЩ, даже и досега, пък в РФ вече е отменено. И да не влизам за пореден път в задочен спор с иманяра Върбанов - трийте и заключвайте, по мое мнение. Към автора - или страдате от синдром на начална неграмотност, или пробвате политическа провокация във форумеца, който с огромна радост следя от години. Ако не - дайте да сравним репресираните (осъдени със смъртна присъда) в Княжество и Царство България, за периода 1878 - 1944, най-примерно. Колко са измрели от глад през периода, има и такива, колко от малария, колко от туберкулоза, тиф, дизинтерия и прочее. Или - да направим разбор на романа "Пеперудата". Там има ли репресирани и по коя статия ще ги броим? Сталин дали няма пръст в присъдата на Ришар? Аман от глупости...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Rogi said:

И да не влизам за пореден път в задочен спор с иманяра Върбанов - трийте и заключвайте, по мое мнение.

Що да ме трият?Аз спазвам закона за КЦ и копая в темата според правилата на форума.Намерените ценности не ги крия, а веднага уведомявам  и ги предавам.Няма защо да влизаш в спор с мене, трябва да проявиш поне малко толерантност към по "красивите и умните" от тебе.

Темата е ясна, и това не е да правим обзор на престъпността по целия свят от древността до наши дни.А да се опитаме да установим броя на жертвите на сталинските репресии.Значи трябва да се копае само на територията на СССР и то при царуването на Сталин.По дълбоко или чак в САЩ няма нужда да се правят иманярски трапове.Такива нерегламентирани разкопки не са в темата.

Според мен няма значение дали индивидите са избити със или без съд.Убитите по заповед,по план, осъдените по разпореждане   " Ста́линские расстре́льные спи́ски " , ....също са жертви на репресии. 

  Кражбата на един хляб е криминално деяние.Но осъждането на смърт за тази кражба е терор и репресии.

Приемането на репресивни закони, не анулира репресиите.

Да не забравяме да сложим в числото и най малките, за тях има "Детски Гулаг" и специален закон.

---------------------

СОВЕТ НАРОДНЫХ КОМИССАРОВ СССР

ЦЕНТРАЛЬНЫЙ ИСПОЛНИТЕЛЬНЫЙ КОМИТЕТ СССР

ПОСТАНОВЛЕНИЕ

от 7 апреля 1935 года № 3/598

О МЕРАХ БОРЬБЫ С ПРЕСТУПНОСТЬЮ СРЕДИ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ

В целях быстрейшей ликвидации преступности среди несовершеннолетних ЦИК и СНК Союза ССР постановляют:1) Несовершеннолетних начиная с 12-летнего возраста, уличенных в совершении краж, в причинении насилий, телесных повреждений, увечий, в убийстве или в попытках к убийству, привлекать к уголовному суду с применение всех мер уголовного наказания.

Този закон е работил добре и това са част от разстреляните деца на Бутовския полигон:

Расстрелянные на бутовском полигоне

1923 года рождения (14-15 лет):
1 - Бороненков Михаил Петрович - г. Брянск. - род.1923 - см.1938-3-16
2 - Голев Петр Антонович - Москва. - род. 1923 - см.1938-3-7 

1922 года рождения (14-16 лет):
1 - Абрамов Алексей Федорович - Каширский р-н, МО, д. Кишкино. - р.1922 - см.1938-3-7 
2 - Алпатенков Николай Петрович - Западная обл., Людиновский р-н, д. Печки. - р.1922 - см.1938-2-17 
3 - Васильев Виктор Сергеевич - Москва. - р.1922 - см.1938-3-14 
4 - Виноградов Василий Ефремович - Ухтомский р-н, МО - 1922 - см.1937-8-23 
5 - Иванов Владимир Никитич - Москва. - р.1922 - см.1938-2-17 
6 - Новиков Николай Алексеевич - Можайский р-н, МО - р.1922 - см. 1938-3-8 
7 - Сахаров Николай Степанович - Мордов. АССР, г. Саранск. - р.1922 - см. 1938-3-7 
8 - Шамонин Михаил Николаевич - Москва. - р.1922 - см.1937-12-9 

-----------------------

Трябва да прибавим в сметката и репресиите срещу вече репресираните и разстреляни врагове на народа.

"Документ № 27

Оперативный приказ НКВД СССР № 00486 «Об операции по репрессированию жен и детей изменников родины»

15.08.1937"

------------

   Не зная всички, но се надявам най вече на помощта на Роги, Фружина и Душко за да уточним броя на пострадалите от сталинските репресии .

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Смъртта на 5 човека на трагедия смъртта на 500 000 е статистика.Стара истина.Никой не знае точната бройка.Само в най страштага 1936 година има поне 300 000 смъртни присъди.Отделно си има разкулачване,голодомора и какво ли още не.По времето на депортациите на народите по времето на ВСВ един господ знае колко народ е убит.Просто няма статистика.А ако под репресираните се имат предвид и тези от лагерите /които не са само в Сибир между другото/ цифрата става наистина ужасяваща.Всъщност от всички сталински репресии по мое скромно мнение най страшно е разкулачването което връща селското стопанство на страната във времето отпреди Петър Първи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Rogi said:

Най-добре е да някой админ да затваря и тази тема! Или пък да не се затваря, но да се следи и тъпните да се трият, както аз не цирикам, когато мен ме тривнат. Ако ще политизираме - давайте, ако ще историчарстваме - да го правим! Като ще къдрим тема за налагане на наказанието "смъртна присъда" по времето на управлението на Сталин - хубаво. Като напишем, че по това време държавите, които не прилагат подобно наказание са екзотика - става цирк във форума. А държава с упорито умъртвяване е и САЩ, даже и досега, пък в РФ вече е отменено. И да не влизам за пореден път в задочен спор с иманяра Върбанов - трийте и заключвайте, по мое мнение. Към автора - или страдате от синдром на начална неграмотност, или пробвате политическа провокация във форумеца, който с огромна радост следя от години. Ако не - дайте да сравним репресираните (осъдени със смъртна присъда) в Княжество и Царство България, за периода 1878 - 1944, най-примерно. Колко са измрели от глад през периода, има и такива, колко от малария, колко от туберкулоза, тиф, дизинтерия и прочее. Или - да направим разбор на романа "Пеперудата". Там има ли репресирани и по коя статия ще ги броим? Сталин дали няма пръст в присъдата на Ришар? Аман от глупости...

Честно казано, не разбирам агресивния Ви тон. Целта на темата не е да се политизира, нито да се стига до караници между хора с различни идеологически възгледи. Целта е само да се потърси историческата истина. Ако толкова не Ви харесва темата, може да не я четете. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Борис Юлин за колективизацията.

Накратко. Има два пътя. Първият е този на кулаците. По нашенски чорбаджийте. Когато малко на брой хора владеят цялата земя и карат хората да им аргатуват за мизерно заплащане и се гаврят с тях както си искат. Това е ситуацията днес в България. Другият е колективизацията. Аксиомата е, че няма място за дребните стопанства в днешния свят.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Frujin Assen said:

Борис Юлин за колективизацията.

Накратко. Има два пътя. Първият е този на кулаците. По нашенски чорбаджийте. Когато малко на брой хора владеят цялата земя и карат хората да им аргатуват за мизерно заплащане и се гаврят с тях както си искат. Това е ситуацията днес в България. Другият е колективизацията. Аксиомата е, че няма място за дребните стопанства в днешния свят.

 

Даже в свръхбогатия Евр. Съюз дребните фермери живеят само благодарение на дотациите от Съюза. Сега какво е положението не знам, но преди години 50 % от бюджета на братските страни отиваше в селското стопанство. Именно тези разходи бяха главния въпрос на спорове межжу комисарите и Генералсния секрестар на Съюза и кралство Великобритания. Отначало като част от Съюза, кралство Великобритания си извоюва особенни права - да не плаща за дотации на селското стопанство и да не получава такива сел стоп дотации. Сега въпроса става безсмислен, Англия напсука. Но дребното селско стопанство е безпреспективно. Има перспектива само ако чрез дотации се развива селски туризъм или екологично свръх чисто производство. Това могат да си го позволят само най - богатите страни , а ние нито през 1944 нито сега сме. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.02.2017 at 21:17, Skubi said:

 

В първите години на перестройката в Огонек четох сърцераздирателен разказ, как убиец чекист случайно вижда детето на враг на народа убит от него и го взема и усиновява. После осиновява оде 17 - 18 деца изучава ги прави ги лекари, инженери, учители и т. н. Много плакахаме и сълзи се ронеха на журнала Огонек. Разбира се после се оказа измислица, но човека си получи гранта. 

Червени и бели с оръже в ръка воюваха един против друг и победата се извоюва с помощта на винтовката. Както войната между Севера и Юга в САЩ, революциите във Франция , Англия и така до Бялата и Червената Роза и Марий и Сула. 

За народа раздлика кой е победител почти няма. Популата Марий или Оптимата Сула . Имаше еднос тихотворение - Марий и Сула съща изгода същата участ чака народа ...

https://alterinformation.wordpress.com/2014/08/20/989420124/

Как Великобритания извърши най-големия геноцид в човешката история?

Само през първия от безбройните гладомори в Индия умират от глад 10 млн.души. „Бенгалския глад“ е най-големия геноцид в човешката история, но за него не пише нищо в учебниците.  Бенглският глад е 1770, последван от още няколко вълни през 1783, 1866, 1873, 1897 и последно през 1943-44 по времето на Уинстън Чърчил.

death-hooper_famine.jpg

Въпреки „Бенгалския глад“ индийците не знаели все още, че това е само първия път, когато десетки милиони ще измрат от глад, причинен от алчността за печалби на Великобритания. Най-смъртоносния глад, след „Бенгалския“ от 1770-те идва по времето на Уинстън Чърчил, през 1943г., когато от глад измират над 3 млн.души. Гледката била ужасяваща, хората пълзяли по улиците и ядяли от труповете на умрелите, за да оцелеят. Така остава въпроса дали Уинстън Чърчил, човекът който спаси Великобритания от масовия убиец Хитлер е не по-малко чудовищен убиец от самия него. Когато правителството в Делхи изпраща снимката по-долу на Чърчил, за да опише ужаса, британския премиер отговаря в шеговития си стил „Тогава защо Ганди е още жив?!“.

abandoned.jpg

Всеки може да обвини този сайт за съмнителен, аз също не мога да кажа информацията там дали е 100 % истина .

http://rodina-bg.com/index.php?m=108&id_news=1661&lang=1

Американска писателка от индийски произход обвини Уинстън Чърчил в геноцид
 

Американската писателка от индийски произход Мадхушри Мукерджи обвини британския лидер от годините на Втората световна война Уинстън Чърчил в геноцид, пише The Daily Telegraph. В последната си книга „Тайната война на Чърчил” тя се опитва да докаже, че той е виновен за гладната смърт на около един милион души в Индия през 40-те години на миналия век. Японската окупация на Бирма спира доставките на ориз от тази страна в британската колония, а оризовите полета в Западна Индия през военните години се засяват с юта (Corchorus capsuloris) за армейски нужди.

( Методите на мистър Чърчил не ви ли напомнят методите на другаря Сталин ? Врага ще ни унищожи, нужни са жертви за ПОБЕДАТА " )

От това растение се правят войнишки мешки и др. В подобни условия, утвърждава Мукерджи, Чърчил е отказал да предостави помощи на гладуващите индийци, позовавайки се на липса на свободни кораби.

( Чърчил не е имал излишни кораби за някакъв си ориз. В Британия корабите са кът и трябыва да се ценят. Чърчил не е звяр - садист който избива аборигените, а мисли за величието на ИМПЕРИЯТА .

Сталин му е била нужна ВАЛУТА, но не за вили на Лазурния или Слънчев Бряг или Флорида, не за яхти и къщи в Лондон а за ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯТА на СССР.  СССР не е можел да продава машини на САЩ, Англия и Германия а сел. хоз. пролдукти . В името на ПОБЕДАТА са нужни жертви. )  

В резултат от това, в Калкута и щата Западна Бенгалия от глад са загинали над един милион души. Освен това, писателката публикува нови документи, от които става ясно, че по времето на описваните събития британски кораби редовно са превозвали зърнени храни в страните от средиземноморския регион, където не е имало толкова остър недостиг от продоволствия. Най-циничното е, че курсът на плавателните средства е минавал точно край индийския субконтинент. Мадхушри Мукерджи също така твърди, че Чърчил многократно е игнорирал предложения за доставка на помощи от храни за Индия от страна на САЩ и Австралия, даже когато американците са искали това да става с техни кораби. Писателката подчертава и че когато жителите на Калкута са умирали от глад, представителите на английската колониална администрация са живеели на широка нога и са поръчвали пищни вечери в ресторантите и клубовете на града. Отказа на Уинстън Чърчил да помогне на гладуващите, Мукерджи си обяснява с неговите „расистки убеждения”. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Накратко. Има два пътя. Първият е този на кулаците. По нашенски чорбаджийте. Когато малко на брой хора владеят цялата земя и карат хората да им аргатуват за мизерно заплащане и се гаврят с тях както си искат. Това е ситуацията днес в България. Другият е колективизацията. Аксиомата е, че няма място за дребните стопанства в днешния свят.

Каква е връзката с темата?

 

Преди 2 часа, Du6ko said:

Даже в свръхбогатия Евр. Съюз дребните фермери живеят само благодарение на дотациите от Съюза. Сега какво е положението не знам, но преди години 50 % от бюджета на братските страни отиваше в селското стопанство.

Тия дотации какво отношение имат със сталинските репресии?

 

Преди 1 час, Du6ko said:

Как Великобритания извърши най-големия геноцид в човешката история?

Не ни интересува бенгалския глад, ами "голодовката" в СССР.

 

Преди 1 час, Du6ko said:

Сталин му е била нужна ВАЛУТА, но не за вили на Лазурния или Слънчев Бряг или Флорида, не за яхти и къщи в Лондон а за ИНДУСТРИАЛИЗАЦИЯТА на СССР.  СССР не е можел да продава машини на САЩ, Англия и Германия а сел. хоз. пролдукти . В името на ПОБЕДАТА са нужни жертв

Каква победа, това не е война!Тоя лозунг "В името на ПОБЕДАТА са нужни жертви." върви през войната.Като няма война не са нужни жертви.И каква файда от идустриализация като измрат хората?Значи за доброто на хората ще ги идустриализираш, като ги избиеш чрез гладна смърт.На човек най напред му е необходим въздух, вода, храна.Има пирамида на Маслоу.На първо място не е индустриализацията, а храната.Най напред хората трябва да оцелеят и едва след това да направят идустриализация.Не може да изнесеш житото да умреш от глад и да купиш машини.

  Потребностите се определят и степенуват по следния начин.

   

  1. Физиологични: храна, вода, сън, здраве, секс.

  2. Екзистенциални: подслон, безопасност, обезпеченост.

  3. Социални: социални връзки, общуване, привързаност, загриженост за другите и внимание към себе си.

  4. Престижни: самоуважение, уважение от страна на другите, признание, постигане на успех и висока оценка, развитие в работата.

  5. Духовни: познание, себереализиране.

Ако потребностите от по-ниско ниво не са удовлетворени, човек не може да премине на потребностите от по-високо ниво. Например ако физиологичните му нужди от храна и вода не са удовлетворени, човек не може да премине към потребност от по - висок ранг, например - тази от сигурност.  https://bg.wikipedia.org/wiki/Пирамида_на_потребностите_на_Маслоу

Тая хипотеза , че зарад хатъра на индустриализацията, Сталин заради доброто на хората ги е избил с гладна смърт е глупава.

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...