Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
On 5.06.2017 г. at 17:47, ISTORIK said:

Стига сте говорили общи приказки, де! Кажете кои бяхте на срещата, на какви теми бяха разговорите, какво ядохте и пихте... Какво пропуснаха всички други, които не успяха да дойдат...Конкретизирайте! Няма да се измъкнете с общи приказки.

Ами за миналия път не мога да дам подробен отчет, защото аз и Богданов, като закъснели попаднахме в изолатора. Т.е. в края на масата до две буржоазни лелки живеещи в САЩ и прекомерно приказливи. Държиш ли да знаеш за какво са били разговорите с тях (през 90% от времето говореха те)? А за останалите, доколкото дочух в една от паузите обсъждаха компютърни игри, тъй че не съжалих особено за отреденото ми местоположение :animatedwink:
 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 38 минути, Warlord said:

Ами за миналия път не мога да дам подробен отчет, защото аз и Богданов, като закъснели попаднахме в изолатора. Т.е. в края на масата до две буржоазни лелки живеещи в САЩ и прекомерно приказливи. Държиш ли да знаеш за какво са били разговорите с тях (през 90% от времето говореха те)? А за останалите, доколкото дочух в една от паузите обсъждаха компютърни игри, тъй че не съжалих особено за отреденото ми местоположение :animatedwink:
 

еееееее не само игри, а и болната тема за армията и нейните самолети... :058:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Предлагам за по-натам - ако искате телемост за хората дето е са от София. Ето как:

1. Избираме кръчма с WiFi и що годе читав интернет. В Пловдив да кажем, тамошната група прави същото по същото време;

2. Някой се жертва и носи лаптоп. Ако позволят пък (що да не помечтаем) да го пуснем на някой телевизор с VGA (или аналога му с преходник) кабел.

Казах аналога му щото ако някой дойде с HP лаптоп, те имат някакво измислено VGA (вероятно защото не им се плаща патент са си разработили техен "стандарт", ama neka Богданов или пък някой с адвансед IT познания да ме поправя :) )

И... Наздраве по компа :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От следващата седмица започвам работа в София. Ще се виждаме и офлайн. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 часа, ISTORIK said:

От следващата седмица започвам работа в София. Ще се виждаме и офлайн. 

Е щом е така да го изместим за следващата седмица. И без туй за днес ентусиазма нещо не е на ниво :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 часа, ISTORIK said:

От следващата седмица започвам работа в София. Ще се виждаме и офлайн. 

Супер!

Успех!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Все още не съм сигурен къде ще работя (дали в Бизнес парка или в небостъргача срещу Експо центъра). В петък ще се прибирам в Пловдив понеже жена ми претърпя инцидент (скъса си ахилесовото сухожилие и е с гипсиран крак, та се наложи да се върне от София в Пловдив, да се лекува). Но се очертава четиримата - с тъщата и котаранчо - да станем нови столичани. В момента нямам снимка на котето, но то изглежда горе-долу така. 

 

ginger-tabby.jpg

kot.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май е проблем за учени хора да организират запой::)

http://nauka.offnews.bg/news/Matematika_18/Ima-li-matematika-v-birata-video_80661.html

 

Последствие, има много ... неизвестно!

Пийте по чаша червено вино, ако искате да запеете хубави песни!

С бира - не става. Пречат "балончетата"...:ab:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 40 минути, Малоум 2 said:

Май е проблем за учени хора да организират запой::)

http://nauka.offnews.bg/news/Matematika_18/Ima-li-matematika-v-birata-video_80661.html

 

Последствие, има много ... неизвестно!

Пийте по чаша червено вино, ако искате да запеете хубави песни!

С бира - не става. Пречат "балончетата"...:ab:

...

Ами ела и ти де. Хич да не е с мене ще бистриш разни..

Тука сме го бистрили (обяснили, не че няма обяснение), ама пак.. Защо при гинес балончетата вървят надолу? Азотът (или CO2) е по-тежък от водата? :animatedwink:

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Joro-01 said:

Ами ела и ти де. Хич да не е с мене ще бистриш разни..

Тука сме го бистрили (обяснили, не че няма обяснение), ама пак.. Защо при гинес балончетата вървят надолу? Азотът (или CO2) е по-тежък от водата? :animatedwink:

 

Благодаря, винаги съм се чувствал поканен, но не съм от София, а пътуването не ми се отразява добре.

Накъде ще пътуват и колко ще са устойчиви мехурчетата зависи от много фактори, както са казали в статията и е хубаво, че имат математически модел с който гадаят по правилен начин.:) Само знам, че Архимед е намесен, паралелно с повърх. напрежение, вискозитет, температура и разтворимост на газове в течности. (Правил съм система за газирана вода - с въглероден диоксид.

(Но, като цяло (писал съм го вече) - организмът има две основни задачи: да се отърве от газовете и топлината, получени в процес на хранене и разпадане на връзките в хранителните продукти-вещества. "Храним" се с информацията от връзките - повечето вещества като се разпаднат отделят СО2 и вода + топлина. Локално, не бива да се превишават 42О Ц , щото настъпва коагулация на белтъци и те не си вършат работата - лошо, демек. Не бива и рязко да се охлажда чревният тракт, щото може да настъпи гърч - не се изпълнява перисталтиката автоматизирано, боли много и е лошо...:ac:. Внесените газовете пък, действат разбъркващо (малко добро), но и нарушават динамиката на движения (вакуумните процеси) "налягане-засмукване" за предвижване на полутечните и течни консистенции в определена правилно посока (не добро). Да не говорим, че събирането на газовете в по-късен етап е в дебелото черво -зад стомаха и близо до диафрагмата - това адски нарушава ритъма на сърцето, заради променен резонанс за допиращите се кухини, въпреки че са "изолирани" помежду си, трептенията се пренасят механично  и ... даже може да спре пулсацията на сърцето!(много лошо при кофти резонанс - и механични повреди са възможни - не знам, докторите-лекари да кажат. Лично на мен ми е спирало сърцето от глътка бира, затова се чувствам длъжен да предупреждавам за подобни неща. Извинявайте.)

Затова казвам - пийте чаша червено вино! Без газирани !..Другите алкохолни напитки са с  кофти последствия...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 49 минути, Малоум 2 said:

Благодаря, винаги съм се чувствал поканен, но не съм от София, а пътуването не ми се отразява добре.

Накъде ще пътуват и колко ще са устойчиви мехурчетата зависи от много фактори, както са казали в статията и е хубаво, че имат математически модел с който гадаят по правилен начин.:) Само знам, че Архимед е намесен, паралелно с повърх. напрежение, вискозитет, температура и разтворимост на газове в течности. (Правил съм система за газирана вода - с въглероден диоксид.

(Но, като цяло (писал съм го вече) - организмът има две основни задачи: да се отърве от газовете и топлината, получени в процес на хранене и разпадане на връзките в хранителните продукти-вещества. "Храним" се с информацията от връзките - повечето вещества като се разпаднат отделят СО2 и вода + топлина. Локално, не бива да се превишават 42О Ц , щото настъпва коагулация на белтъци и те не си вършат работата - лошо, демек. Не бива и рязко да се охлажда чревният тракт, щото може да настъпи гърч - не се изпълнява перисталтиката автоматизирано, боли много и е лошо...:ac:. Внесените газовете пък, действат разбъркващо (малко добро), но и нарушават динамиката на движения (вакуумните процеси) "налягане-засмукване" за предвижване на полутечните и течни консистенции в определена правилно посока (не добро). Да не говорим, че събирането на газовете в по-късен етап е в дебелото черво -зад стомаха и близо до диафрагмата - това адски нарушава ритъма на сърцето, заради променен резонанс за допиращите се кухини, въпреки че са "изолирани" помежду си, трептенията се пренасят механично  и ... даже може да спре пулсацията на сърцето!(много лошо при кофти резонанс - и механични повреди са възможни - не знам, докторите-лекари да кажат. Лично на мен ми е спирало сърцето от глътка бира, затова се чувствам длъжен да предупреждавам за подобни неща. Извинявайте.)

Затова казвам - пийте чаша червено вино! Без газирани !..Другите алкохолни напитки са с  кофти последствия...

...

Моля :) Не знам защо реших, че си в/от София;

Аз попитах за това :animatedwink: ти разви.. Да, намесен е Архимед. Мехури се отделят по-интензивно далече от стените (в централната част), което значи, че мехурчетата там са повече, течността (сместа от двете фази, за кратост бира) е с по-ниска плътнист (по-малка маса) и съответно там брата ще се издига. Съответно тази покрай стените трябва да започне да пада - заради по-високата си плътност и като компенсаторно течение.

Храним се с информация от връзките.. Горим. Точно така както се горят горивата, но без пламък, а каталитично. Не като в ДВГ и котлите, а по-скоро като в горивните клетки. Става с клетките, по-точно във всяка (условно!) клетка. Влиза гориво (енергийно въглеводородно съединение, на което му изгаряме (окисляваме) въглерода и водорода. Отпадък - CO2 и H2O. Чисто горене.С хрната постъпват и резервние части, не само горивата. На тебе оставям да (си) отговориш коя от съставките  - белтъци, мазнини и въглехидрати се ползва предимно за части и градеж. Има и баластни вещества, наречени още влакнини или модерното напоследък фибри, чиято роля е да стимулират перисталтиката на червата (червата и стомахът са перисталтични помпи за вискозни флуиди :animatedwink: ) както и да чистят разни мазнотийки (отлагания) по стените им.

Иначе съм изпитвал такива ефекти, но не живея заради това втори живот като теб. И си прав, за предупрежденията, но важи за хора като тебе - умните хора - Айнщайн и Файнман например са избягвали алкохола. Направо не са пиели.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 16 часа, Малоум 2 said:

че имат математически модел с който гадаят по правилен начин.

Ако се видим някой път /на живо/ доста ще поспорим за валидността на мат. модели.

Аз съм привърженик на идеята, че има свят на математиката, който не е свързан с човека, вероятно и свят на естетиката и т.н. Може да де направи аналогия с идеята, че квантовомеханичните закони са толкова фундаментални, че работят при липса на материя, дори и липса на пространство време . . .  :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Б.Богданов said:

Ако се видим някой път /на живо/ доста ще поспорим за валидността на мат. модели.

Аз съм привърженик на идеята, че има свят на математиката, който не е свързан с човека, вероятно и свят на естетиката и т.н. Може да де направи аналогия с идеята, че квантовомеханичните закони са толкова фундаментални, че работят при липса на материя, дори и липса на пространство време . . .  :):)

Добре --> отлично!:)

Па си е извор на теми за дискусии в  "Кръчма"... (знаеш ми афоризма: "Цяла нощ обменяха мисли и на сутринта си тръгнаха с празни глави":)) - основно философски теми за спорове.

Понятието за материя, при предположение за наличие на зърнест модел на вакуума (кванти от Планкова дължина, нагоре по "размери") - вече иска тълкуване с ДОПЪЛНЕНИЕ, което да включва и за недосегаемата форма на материя, от която да се образува позната ни, измервана материя.

(Ако евентуално съм прав по хипотезата за непрестанно образуване на обектите, следва: Ние, Човеците, интуитивно наричаме материя само това, което има маса (условно - на покой) и това, което осъществява връзките между "масивни" обекти, кванти - вещева и полева форма на материята.

Математиката на струнната хипотеза е показала, че има възможност за разглеждане на струните като изначални, за направа структура от "планковите" обекти - линейни обекти, центриращи към линия (ос на пренос на импулс с вълни) и/или - затворени обекти, които се центрират към точка (условен център на образувание - масивни обекти). Единственото което им трябва на струнниците,за да са окончателни, е именно, непрестанното образуване на познатите ни обекти, за да могат да "сложат" граници-ограничения по мащаб (размери на масивните). Но, спорът вече се пренася във философски води - метафизика на предполагаемото:) ... как се "правят" познатите ни обекти, от непознатите кванти ... дреболии, недосегаеми с експеримент, ЗАЩОТО - там е част от "невидимата част" от материята?!

В този смисъл ми се струва, че си прав - има матмодели, "живеещи" самостоятелно, предположително, недоказуеми с експериментална проверка ... ама, какво? Да ги анатемосаме ли, да ги изхвърлим ли?.. Най-лесно е да не се "признават"!.. само за "кръчма" да са...:ab:

Е, мисля си, с предположенията в  хипотезата ми, тези модели биха се признали за удачни, по КОСВЕНИ доказателства с възможността за изчисляване на  "граничните" стойности на наблюдаваните обекти. Ако от тях модели "произтече" целият "наблюдаем" Свят! И при това - всички "стари" знания за закони да се съдържат като "частен" вид, в тях!)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, Thorn said:

В петък да речем, ми е последна възможност. После вдигам гълъбите. На някой пие ли му се?

Аз идвам в София утре сутрин (20.06), но в петък се прибирам в Пловдив. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много кратко ще продължи софийското ти жителство и кариера :) 

Ми ако има кворум за петък ще дойда.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 6/19/2017 at 9:30, Б.Богданов said:

Може да де направи аналогия с идеята, че квантовомеханичните закони са толкова фундаментални, че работят при липса на материя, дори и липса на пространство време . . .  :):)

Аз отдавна съм достигнал до подобно заключение, но по спомени не бяхте съвсем съгласни с мене когато съм го изказвал.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 6/19/2017 at 21:29, Thorn said:

В петък да речем, ми е последна възможност. После вдигам гълъбите. На някой пие ли му се?

Значи петък след 7 съм на линия. Кажи къде само.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Nyamam fonetik... Sorry, je regrette beaucoup.

Za utre/petak...

Ili shte si patuwam za Plowdiw ili - ne. Ako ne, shte se obadq na nyakogo da doyde da me wzeme ot nebostarga4a na Via militaris / Carigradsko shosse (po-wisokata sgrada na ekspo centara) i da me dowede w kruchmata.

 

On 20.06.2017 г. at 10:47, Warlord said:

Много кратко ще продължи софийското ти жителство и кариера :) 

Ми ако има кворум за петък ще дойда.

Tazi sedmica se obuchawam. A prez uikenda si patuwam do plowdiw, za da moga da obgrijwam tyshtata (80 godishna) i jena mi (s operaciq na ahilesowo suhojilie). Imame kwartira na MS Musagenica/Mladost. Ne znam kak se kazwa ulicata, na koyato jiweem.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Същото ли място, хора? В случай, че се стигне до среща, имам предвид.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй като гледам май до никъде няма да се стигне щото организацията ни пак е на ниво българска държавна бюрокрация :animatedwink:

Все пак ако някой иска да се видим, аз ще съм в района на Сточна гара довечера към 19:30-20:00

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...