Отиди на
Форум "Наука"

Какви домашни животни имате или сте имали?


Recommended Posts

  • Администратор

Тази тема е провокирана от мнението на @fixxxsers в темата Полагате ли някакви грижи за фигурата си?

Преди 16 минути, fixxxsers said:

Пак съм провокиран - този път от администратора ( шъ го накажем ). Ама не мога да не му цитирам нещо за кучето:

 "Можете да кажете на едно куче какви ли не глупости и то ще ви погледне с онзи поглед, който казва Господи, ти си ПРАВ!" Dave Barry

Един от най-близките ми "хора" е Айбо - бордър коли.

Както казва @КГ125 "Няма такъв човек като кучето!"

aibo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да видим:

1. Рибки живородки - няма такава терапия просто. Кофти (за съня) е само, ако ги дебнеш като раждат, че го правят нощем и ако сутрин не ги изпревариш си изяждат новородените. Гледахме и в кладенеца някакви хванати от реката. Едно 10 години си развяваха мустаците там.

2. Кучета - улични подобрени, овчарка (повече приличаше на мечка, така се и казваше - Мечо) и средногорски гончета (обичах ги повече от хората).

3. Гъсеница - идеалният любимец, ако си дете. Не изисква специални грижи.

4. Зайци. Умират, ако се грижиш за тях.

5. Петли и пилета. Поддават се на дресиране, никак не са за подценяване.

6. Прасенца сукалчета. Страхотно забавление са.

7. Имали сме катеричка, но не я помня. Зимувала е в хола и се е катерила по пердетата.

8. Котка. Дива история. След като починаха баба и дядо гончетата се гътнаха от мъка и котките вече можеха да приближат имота на село. Една котка закачаше няколко жълтъка от мен и ме помнеше през годините интервали, през които ме виждаше. Не ми харесва да си търка жлезите по мен. Последният път беше проскубана и хърбава. Вероятно старостта я е убила.

9. На село всичко, което мърда може да ти стане домашен любимец. Странно чувство е големи животни като магаре и крава да те слушат, да се познавате и да си имате доверие. Или пък в стадо от 200 овце да разпознаеш своите.

10. Хамстери. Много секс правят и аквариумите започват да преливат.

11. Костенурка. Умряла работа. Ако нямаш ливада под ръка, дини и 20 години да пораснат - по-добре не се занимавай.

12. Таралежи. Спасявахме ги от една дупка, където имаше водомер, привлечени вероятно от водата. Страхотни са. Голям кеф ми правеше да им давам охлюви и червеи. Но бързо умират, вероятно от кърлежите, които живи ги изяждат.

13. Сега се сетих, от язовира се сдобихме и със змиорки, някъде 7 см. Много ги обичах. Вършееха по дъното в ролята на сомове (чистачи) и се излежаваха по растенията.

14. Имахме си и вивариум за охлюви. Не стават за галене и не носят пръчка, като им подхвърлиш, но условията позволяваха да се види как снасят и как се люпят охлюви. По-лесно, впоследствие, се оказа да се наблюдават водни в аквариума, ама не е същото.

От дузина години на село къщата е празна и детството ми свърши необратимо. Вече само ще си спомням за това.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

като пубер гледах тритони - много сладки създания. Сега жената ми натресе една одъртяла котка, която съвсем затвърди мнението ми, че по-глупави и себични от тези домашни любимци няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 36 минути, Last roman said:

като пубер гледах тритони - много сладки създания. Сега жената ми натресе една одъртяла котка, която съвсем затвърди мнението ми, че по-глупави и себични от тези домашни любимци няма.

Съвсем не съм съгласен.

Котаракът ми е по-умен от доста хора, които познавам или поне реагира доста по адекватно.

Кое е това животно, което с нищо не допринася за развитието на цивилизацията, а се ползва от всички нейни блага - котката. Има огромна индустрия стремяща се да задоволи нуждата на това животно. И то се възползва от тази възможност и оцелява. 

А реално полза от съжителството човек - котка няма, но хората се грижат за тях. Защо?

Защото е умно животно 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 45 минути, Б.Богданов said:

Съвсем не съм съгласен.

Котаракът ми е по-умен от доста хора, които познавам или поне реагира доста по адекватно.

Кое е това животно, което с нищо не допринася за развитието на цивилизацията, а се ползва от всички нейни блага - котката. Има огромна индустрия стремяща се да задоволи нуждата на това животно. И то се възползва от тази възможност и оцелява. 

А реално полза от съжителството човек - котка няма, но хората се грижат за тях. Защо?

Защото е умно животно 

 

:D В десятката

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б.Богданов said:

А реално полза от съжителството човек - котка няма, но хората се грижат за тях. Защо?

Идът мишоци. Даже миризмата на котка отблъсква мишките от плевника и хамбара.
Тези, които от малки са бутнати в човешките лапи, могат да се приучат да бъдат гушливи, но като цяло котките са полуодомашени. Те са диви и с прекалено силни инстинкти за лов. И са индивидуалисти и своенравни и себични, това най го мразя в тях.
- Храни ме, пои ме, грижи се за мен, значи човекът е Бог. - мислеше си кучето.
- Храни ме, пои ме, грижи се за мен, значи аз съм Бог. - мислеше си котката.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 8.02.2017 г. at 9:13, Б.Богданов said:

Кое е това животно, което с нищо не допринася за развитието на цивилизацията, а се ползва от всички нейни блага - котката. Има огромна индустрия стремяща се да задоволи нуждата на това животно. И то се възползва от тази възможност и оцелява. 

А реално полза от съжителството човек - котка няма, но хората се грижат за тях. Защо?

Защото е умно животно 

Абе, ако се окаже вярно и половината от това дето се говори за токсоплазмата ( с основен преносител котката ) ще се окаже, че доста голяма роля играе.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Комари.

Много са полезни за поддържането на фигурата, но за съжаление само нощем :(

(въртиш се, въртиш се, по някое време ставаш, палиш лампата и с дебнене и подскоци провеждаш малко кървави сцени... по тавана - където най-трудно се мият после).

Гррррр!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, dora said:

Комари.

Много са полезни за поддържането на фигурата, но за съжаление само нощем :(

(въртиш се, въртиш се, по някое време ставаш, палиш лампата и с дебнене и подскоци провеждаш малко кървави сцени... по тавана - където най-трудно се мият после).

Гррррр!

Извинявай, ама сигурно много чистиш.

Домашен любимец трябва да ти е ... паякът, дето ще си плете паяжини по ъглите и ще си хваща комари.:ag:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Малоум 2 said:

Извинявай, ама сигурно много чистиш.

Домашен любимец трябва да ти е ... паякът, дето ще си плете паяжини по ъглите и ще си хваща комари.:ag:

...

A, паяци обичам :) съвсем сериозно, много са ми симпатични :)

Извън кръга на шегата, имала съм всевъзможни животинки, но предпочитанията ми винаги са били към котките.

И понеже сме в научен форум, ето нещо любопитно:

https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201002/personality-differences-between-dog-and-cat-owners

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Котки, котараци, котенца... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Често прибираме и лекуваме болни, сгазени или осакатени кучета, най гадното е когато трябва да го приспиваш.

От по интересните животни съм имал една малка пепелянка, около двадесетина сантиметра, хванахме я на ахтопол преди близо тридесетина години в един изкоп за канал, уж да я пуснем но се задържа няколко месеца в къщи. Накрая я пуснахме в едни ливади под Драгалевци.

Иначе ирландски сетери, тарантули, аквариуми всякакви, папагали, индийски пръчици....в момента само 500 л. аквариум и една тарантула.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Рибки. Тук влизат 2 вида сомчета, гупи ( за да има жива храна за останалите видове рибки, понеже се въдеха като зайчета ), хелери, скаларии, златна рибка.

2. Гълъби. Гледахме ги само около година.

3. Зеленоглава патица на 2 пъти. Баща ми и дядо ми бяха ловджии и се случи 2 пъти да донесат у дома зеленоглави патици леко зашеметени, но без рани. Та по-малката веднага се присламчи към белите и шарените юрдечки на двора, макар и да се случваше от време на време да отлита някъде из града и после да се връща отново като дойде време за хапване.

4. Фазани 6 бройки - 3 мъжки и 3 женски. Красиви и доста своенравни животинки бяха. 

5. Юрдечки - много досадни животни, когато те изберат за твой любимец. Следват те като кучета и не те оставят на спокойствие да си изядеш една круша на сянка под дървото.

6. Пътпъдък. Гледахме го около година.

7. Кокошки и петли, пуйки, прасета, на селото ми магаре, пак там и в родния ми град също сме гледали овце, кози.

8. Костенурки вече не помня колко бройки. Баща ми понякога носеше по някоя малка или по-голяма костенурка намерена по време на лов и ние като деца ги губехме много бързо в двора на село. Може би затова дядо ми 10-15 години по-късно на границата на двора ни със съседите беше видял 10тина малки костенурчета :D

9. Таралежи. Често намирахме таралежи и сме ги оставяли да си ходят където искат из нас и сме ги вадели от разни шахти или дупки.

10. Тритон. В един недовършен строеж като ученици бяхме намерили тритони и ги занесохме в училището ни в кабинета по биология. Там в един 200+ литров аквариум ги гледахме до началото на лятната ваканция, като участвахме всички ученици, а после ги върнахме със сестра ми и сина на учителката ни там от където ги взехме.

11. Зайци. На село все още гледаме няколко бройки, макар и сега да са декоративни само.

12. Кучета сме имали много. Сибирска лайка, лудогорско гонче, 2 сетера, разни други без порода или кръстоски между различни породи. Лайката като беше мъничка дори ми открадна креслото за себе си, а вечер идваше да спи на леглото до мен ( по гръб ) и се завиваше сама с МОЕТО одеало.

13. Котки. Много, много котки. В момента в родната ми къща има около 10-11 бройки, като през годините почти всяка зима е имало някое болнаво дето е живяло до печката в хола. Та едно от тях слушаше като кученце, не докосваше храна, ако не му я сложиш в паничката дори да мине покрай нея и искаше винаги да е в обсега на ръцете ми когато заспива. 

14. Скорпиони. Гледал съм си няколко пъти и бяха много интересни. Когато им осигуриш укрития и ги оставиш сами да си хващат храната е интересно да ги наблюдаваш.

Към всичко това мога да добавя и животинки, които ни имаха доверие, макар и да не бяха домашни. Невестулка, която ни следеше с интерес, авлигите, които всяка сутрин пееха на прозореца на хола само на метър от мен, синигерите, които хранехме на терасата всяка зима, разни паячета дето се налагаше да изхвърляме отново и отново, зелена дървесна жаба, която по 5 пъти на ден изнасях от банята и връщах на асмата и тя отново и отново се катереше по къщата и се връщаше през прозореца, гущерите и лястовичетата за които ловяхме мухи за да ги храним и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказва се че доста хора имаме аквариум. Имам гурами - златен мъжки и син женски, вишнев цвят барби или бабуси не знам как се казва точно по български , разбойник Лабео и сомовеикоито сами се размножаапт. Преди месец към рибките в аквариума купих и 3 жабки. Продавача каза че няма да си пречат риби и жаби . Имаме и куче имали сме костенурки и таралежи. В България винаги по двора или в къщи е имало и има котки .

IMG_20180309_211538.jpg

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...