Отиди на
Форум "Наука"

Единственият шанс за хората е генно-модифициране и напускане на Земята, твърди учен от "Харвард"


ISTORIK

Recommended Posts

  • Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

Тъй че новите колонии в космоса, ако нямат връзка със стария свят, и ако той бъде унищожен, най-вероятно ще си останат примитиви на днешното ниво, и никаква генетика няма да промени това..

Освен ако не започнат да се развиват по някакви други опции. Обаче тази връзка със Стария свят се дължи на цялостния обмен човек-природа. Щом се ограничи разнообразието на средата и спре информационния поток, имаме застой (Австралия). За това се питам как ще се развиват на планета където няма...нищо. Докато ние тук все още откриваме нови видове, има неизследвани места, има още толкова да учим. Колко да "научиш" от Марс? Всяко винтче на купола, ограничен брой растения, свита територия за мн. дълъг период от време, а на вън - едно голямо, еднообразно "нищо особено", дори е под въпрос да бъде наричано "красиво" или "вдъхновяващо". Биха могли само да се възползват от огромна база данни, качена на носители, която да им дава стимул да превърнат онова в това. Стига да не загубят данните и разбира се смисъла...Накратко - да изживеят Битие като Богове за някакъв странен брой "дни". Звучи толкова познато!

Интересното е, че това "познато" може да се се разгледа от ракурса на нагодената генетика  :) Искам да кажа, че идеята да се ползва "външна намеса" от "добре запознати" не ни е чужда от древността. Всъщност ние сме живели поколения наред с нещо като научна фантастика, която днес се оказва възможна и сме подготвени за нея още от древността. Измислили сме го? Добре, при това много отдавна и ни се е виждало съвсем логично някой да го може, дори сме твърдели, че се е случило. Типично в стила на "сбъднатите" НФ книги - прим. Жул Верн реализиран във вече разказани като "преживяни" истории.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 часа, *abi* said:

Освен ако не започнат да се развиват по някакви други опции. Обаче тази връзка със Стария свят се дължи на цялостния обмен човек-природа. Щом се ограничи разнообразието на средата и спре информационния поток, имаме застой (Австралия). За това се питам как ще се развиват на планета където няма...нищо. Докато ние тук все още откриваме нови видове, има неизследвани места, има още толкова да учим. Колко да "научиш" от Марс? Всяко винтче на купола, ограничен брой растения, свита територия за мн. дълъг период от време, а на вън - едно голямо, еднообразно "нищо особено", дори е под въпрос да бъде наричано "красиво" или "вдъхновяващо". Биха могли само да се възползват от огромна база данни, качена на носители, която да им дава стимул да превърнат онова в това. Стига да не загубят данните и разбира се смисъла...Накратко - да изживеят Битие като Богове за някакъв странен брой "дни". Звучи толкова познато!

Интересното е, че това "познато" може да се се разгледа от ракурса на нагодената генетика  :) Искам да кажа, че идеята да се ползва "външна намеса" от "добре запознати" не ни е чужда от древността. Всъщност ние сме живели поколения наред с нещо като научна фантастика, която днес се оказва възможна и сме подготвени за нея още от древността. Измислили сме го? Добре, при това много отдавна и ни се е виждало съвсем логично някой да го може, дори сме твърдели, че се е случило. Типично в стила на "сбъднатите" НФ книги - прим. Жул Верн реализиран във вече разказани като "преживяни" истории.

Не съм съгласен.

Първо информационния поток не е нубно да секва. Естествено директна телефонна връзка ще е невъзможна, но имейллите ще работят без проблем.

Колко ще научиш от Марс... Несавнимо повече отколкото от Земята досега и за цялото оставащо време на планентат ни, ако не излезем от нея. Една колония на Марс за да оцелее устойчиво ще си произвежда и винтчетата. Няма област от науката и познанието дето ще е по-бедна от същата на Земята. Биологията ли? Медицината? Нищо подобно :) Единствено археологията :)

 

"Нищо особено" на Марс ли?

Link to comment
Share on other sites

Колко ще струва водката на Марс. Колко марсиански години ще си изплащат ипотеките на червената планета.Коя централна банка или <Резерв> ще печатат Бит Марсите / местната съюзнощатска и на автономните републики валута. Ще има ли акциз за лосионите, одеклоните и пр.Каде ще е централата на отРовено Марсианско общество.      Колко важни неща има да се решават, лелееее , колко ли трилиони долароевраки ще , <инвестираме>, още държавни заеми...................ей, ееей , събуди се бе !:):beer:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се по-сложно... Започваме от това, че за да живеят пълноценно им трябва атмосфера. Ако ги модифицират вече ще е различнони мн. от базата ни данни може и да не е нужна. Ще си трупат своя. ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 44 минути, laplandetza said:

Колко ще струва водката на Марс. Колко марсиански години ще си изплащат ипотеките на червената планета.Коя централна банка или <Резерв> ще печатат Бит Марсите / местната съюзнощатска и на автономните републики валута. Ще има ли акциз за лосионите, одеклоните и пр.Каде ще е централата на отРовено Марсианско общество.      Колко важни неща има да се решават, лелееее , колко ли трилиони долароевраки ще , <инвестираме>, още държавни заеми...................ей, ееей , събуди се бе !:):beer:

Наздраве и не тебе! :)

Първите заселници, особено ако няма да се връщат няма да имат грижа кое колко струва. Ще имат някакви удобства и квоти за ползването им и толко. Бит марсите и устойчива колония, може и да не доживеем с тебе, но аз съм 100% убеден, че ще ги има. Може би под други имана и при друга стрктура на колониалното общество. Въпрос на време. И по-малко на пари

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 18 минути, *abi* said:

Струва ми се по-сложно... Започваме от това, че за да живеят пълноценно им трябва атмосфера. Ако ги модифицират вече ще е различнони мн. от базата ни данни може и да не е нужна. Ще си трупат своя. ?

Ще трупат. Това си е наука. Всяка наука там ще си се развива. И да, сложно е.

Но наличната база ще е нужна. Много дълго, да не кажа винаги. Ще се изучава с поколения. До там да се стигне.

 

Аз бих заминал. Ако питате. Няма да вземат мене, обаче. Сума ти критерии няма да покрия, тежа 110 кг (106 след 1,5 дни тежък грип), хапвам колкото.. поне двама здрваи човека... Е силен съм като за трима ама днес се работи с компютри и машини, така че изброеното са все минуси.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

<<<<<........... Бит марсите и устойчива колония, може и да не доживеем с тебе, но аз съм 100% убеден, че ще ги има.  .............>>

 

Мала,мале, прогресот чука на джама, нема има дуварйе да ни делят. 

Всичко ще си имат, значи , социални мрежи , нещо ......СкафандърБук, Моогъл , Джетър и всекакви такива. Вероятно и брадати марсонафти с претъпкани раници.... тик/так ............ тик.так..........Времето ви изтече, гейм оувъ !        Желаете ли нова игра, Господине ?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 15 минути, laplandetza said:

<<<<<........... Бит марсите и устойчива колония, може и да не доживеем с тебе, но аз съм 100% убеден, че ще ги има.  .............>>

 

Мала,мале, прогресот чука на джама, нема има дуварйе да ни делят. 

Всичко ще си имат, значи , социални мрежи , нещо ......СкафандърБук, Моогъл , Джетър и всекакви такива. Вероятно и брадати марсонафти с претъпкани раници.... тик/так ............ тик.так..........Времето ви изтече, гейм оувъ !        Желаете ли нова игра, Господине ?:)

Да, ще има и нови игри - като загубиш ти се разхерметизира помещението.

Погребването на хората ше е разграждане на съставние елементи и съединения. Примерно от един труп ще се добиват 3 кофи фода, кофа въглерод, някъв грам сяра, азот и фосфор, от които ще се синтезират храни.

К'во ще кажеш за идеята ми, вирусе, даряващ време?

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Joro-01 said:

Да, ще има и нови игри - като загубиш ти се разхерметизира помещението.

Погребването на хората ше е разграждане на съставние елементи и съединения. Примерно от един труп ще се добиват 3 кофи фода, кофа въглерод, някъв грам сяра, азот и фосфор, от които ще се синтезират храни.

К'во ще кажеш за идеята ми, вирусе, даряващ време?

Отлична идея ! МВР ли ще казва Кой ?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дълбоко се съмнявам, че ще имат тези екстри. 1. Ще има отнемат време, а то ще е строго разпределено. 2. Такива екстри подтикват към носталгия, а целта ще е да няма такава.

Това няма да е като в Космическата станция - след 1 година в къщи и си пращат видеоклипчета. Онези там ще са колонизатори и колкото по-бързо се откажат от близките си лични връзки със Стария свят, толкова по-добре. За това няма да имат голяма част от нашата база данни. Всичко ще е строго филтрирано единствено в полза на колонизирането. Научна информация изчистена от всякакви ревливи маргаритки и котенца.

Може много да се глезим по темата, но ако ще я обсъждаме сериозно, то нека да се концентрираме малко. Иначе да си ходя и да сипвам ракията :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

Отлична идея ! МВР ли ще казва Кой ?:)

Вие. Нали това ви е работата или пак нещо не съм разбрала добре?  :116:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 минути, *abi* said:

Дълбоко се съмнявам, че ще имат тези екстри. 1. Ще има отнемат време, а то ще е строго разпределено. 2. Такива екстри подтикват към носталгия, а целта ще е да няма такава.

Това няма да е като в Космическата станция - след 1 година в къщи и си пращат видеоклипчета. Онези там ще са колонизатори и колкото по-бързо се откажат от близките си лични връзки със Стария свят, толкова по-добре. За това няма да имат голяма част от нашата база данни. Всичко ще е строго филтрирано единствено в полза на колонизирането. Научна информация изчистена от всякакви ревливи маргаритки и котенца.

Може много да се глезим по темата, но ако ще я обсъждаме сериозно, то нека да се концентрираме малко. Иначе да си ходя и да сипвам ракията :)

И на тебе наздраве, тогава.

Към тебе не съм показал несериозност, нали? Или греша?

Влизам в тона на Лапландеца.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 минути, *abi* said:

Дълбоко се съмнявам, че ще имат тези екстри. 1. Ще има отнемат време, а то ще е строго разпределено. 2. Такива екстри подтикват към носталгия, а целта ще е да няма такава.

Това няма да е като в Космическата станция - след 1 година в къщи и си пращат видеоклипчета. Онези там ще са колонизатори и колкото по-бързо се откажат от близките си лични връзки със Стария свят, толкова по-добре. За това няма да имат голяма част от нашата база данни. Всичко ще е строго филтрирано единствено в полза на колонизирането. Научна информация изчистена от всякакви ревливи маргаритки и котенца.

Може много да се глезим по темата, но ако ще я обсъждаме сериозно, то нека да се концентрираме малко. Иначе да си ходя и да сипвам ракията :)

Колко да е илрирана научната информация? Първите заселници ще има някакви доставки и съпорт от земята.

Тя работата там, колкото и да е изследователска ще е фокусирана върху оцеляването и то по най-ефективния начин. Така че инженерството там и аналитичните методи ще са водещи.

Медик/ хириург (и биолог) не може да няма. Докато телата ни а такива поне.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Относно маргаритките и котрнцата. Не знам засега да се предлага забрана, членовете от екипажа да си носят някакви емоционални споменим, снимки и неща от земята. Набляга се на устойчива психика, постижимо е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега даже ги стимулират, но мисиите са кратки, около година. В тази връзка се чудя марсианските доживотни ли ще са? Не гледах нито един епизод от поредицата.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На принципа далече от очите, далече от сърцето май е по-добре да ограничат лигавите котенца...Ако аз трябваше да ходя там не бих взела дори стари чорапи със себе си. Всичко ново дори и щях да ги задължа пастата ми за зъби да е без марка или от ново марс-брандиране. Иначе какво да колонизирам с ревове?  Музика? Тя е доста подъл сувенир...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 часа, Joro-01 said:

Относно маргаритките и котрнцата. Не знам засега да се предлага забрана, членовете от екипажа да си носят някакви емоционални споменим, снимки и неща от земята. Набляга се на устойчива психика, постижимо е.

Учените и инженерите изглежда не сме хората с най-устойчива психика (?)..(какъв е емотиконът за плезене:)

 

Типът "учен" изглежда е по-уравновесен от типа "конструктор, изобретател и откривател", но в същото време типът "учен" не е имунизиран с волски нерви  и търпение ; Търпението и инатът не са му присъщи, те са присъщи да кажем на на по-посредствените, условно казано да кажем земни хора,  а не на концентуалистът и мозък "учен"

Това изглежда е ирония, "Земния" човек няма да се качи на кораба с колонизатори на Марс, там че ще преобладава типът "конструктор, изобретател и откривател", човекът с свои нестандартни идеи, който пък не е най-уравновесения и устойчив тип (какъв е емотиконът за плезене:)

Аз съм тип "учен" (4), понякога "художник, изобретател, конструктор" (6), т.е картинката 4 ми импонира най-много, 6 по-малко, другите - никак

1acf869d0936871c667814c6264fcb9e.jpg

Тип 4 – учен
 
Често тези личности се абстрахират от реалността и попадат в свой собствен свят. Могат да разсъждават изключително задълбочено, обмислят добре всяка своя крачка и са душевно уравновесени. Това най-често са хората на изкуството – аниматори, театрални режисьори, актьори, циркови артисти и други.
 
Тип 6 – художник, изобретател, конструктор
 
Сигурно се досещате, че това са личности с голямо въображение и висока креативност. Често се занимават с нещо в сферата на интелектуалното и художественото творчество. Имат технически наклонности и за жалост – по-ниско самочувствие. Интроверти са, но не се влияят от другите, а следват собствените си принципи и морал. Доста са емоционални, а мотивацията им идва от собствените уникални идеи, които непрекъснато се въртят в главата им.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 21 часа, laplandetza said:

В крайна сметка всяка колония ще има нужда от своите Боливъри, Фиделовци , Че та и пр.:)

Дали ще има нужда от такива колонията?

Ако сме достатъчно елементарни да се изживеем като богоподобни и ако богоподобните смятат, че това им е нужно, наподобявайки креативността на боговете си.

Ако обаче сме решили да се изживяваме като Богове, то можем да си направим каквато планета си наумим, че е полезна. И ако като истински Богове си наумим, че новата планета ще е на други принципи, морал и етика, то може горепосочените да се окажат...ненужни/излишни. Въпрос на божествено творчество.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

<<.... И ако като истински Богове си наумим, че новата планета ще е на други принципи, морал и етика, то може горепосочените да се окажат...ненужни/излишни. Въпрос на божествено творчество. ////////////

 

Това е идеята де, нали за това сме тук. Един ваш умен беше казал , < Човекът е Човек когато е на Път > Кратко и изпълнено със съдържание, само заменете думата Човек с променлива от горна величина, която е съставена  поредица от подпроменливи по разни зависимости които се появяват и изчезват , без напълно изяснени <закони>.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Свидетели сме на "новия морал", на "новите принципи" и на "новата етика" на по-стари и на по-нови политици, имащи амбицията да бъдат "бащи на нацията" и да ни оправят за "800 дни" и така нататък. Ама избирателите не били разбрали семантиката и конотацията на изказването. Че трябвало "като му дойде времето" да викаме неволята и после да се оправяме сами. 

Какви ли нови лакърдии, обещания и политически програми ще предложат политиците на избирателите си на новата планета? 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би не разбирам правилно идеята на модифицирането, но суперхюмъна би трябвало да започне и да мисли различно несуперхюмън - страничен ефект. Поради новите възможности ще има друго отношение към себе си и една от опциите е социалният модел да се промени към излишък на нужди. Защо да имитира остарелите социални модели ако няма полза от тях. Докато тук някак си му ги натрапваме, което показва, че на пук на претенциите сме един дол дренки с предците :) Но той така или иначе ще ги отхвърли в полза на нещо по-необходимо му, в друг вид социална архитектура. За това си мисля, че лигави котенца и артефакти на носталгията са нашата визия, за необходим емоционален товар. Друго е да си живееш с идеята, че ще те има генетично устойчиво 300-400 години и можеш да си посадиш я ръка, я крак...дълбоко се съмнявам, че суперхюмъните ще са навити да се занимават с 4 годишни мандати и куп глупости забавни на нас "цяла вечност". Още на 120 им година ще им станат адски скучни повторенията в модела. То и на нас към 60-тата гни година ни писва до....смърт.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...