Отиди на
Форум "Наука"

nik1

Recommended Posts

  • Модератор антропология

Страхотни снимки, ник1. Обаче си ги снимал от опасно място, скалата, която си катерил (южния фланг на залива с каньончето) е изключително опасна поради ронливостта си.

Link to comment
Share on other sites

Преди 15 минути, Южняк said:

Страхотни снимки, ник1. Обаче си ги снимал от опасно място, скалата, която си катерил (южния фланг на залива с каньончето) е изключително опасна поради ронливостта си.

Извинете ме, но какво е страхотното на снимките? Кое ви харесва в тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

отсъствието на хора. :) Иначе и аз съм се катерил там, не е чак толкова опасно.

Южняк, дето се навряхме с тебе преди година беше къде дъде по-екстремно.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Преди 25 минути, Last roman said:

отсъствието на хора. :) Иначе и аз съм се катерил там, не е чак толкова опасно.

Южняк, дето се навряхме с тебе преди година беше къде дъде по-екстремно.

Хм, и това е естетически критерий? Интересно.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Липите" - неохраняемият плаж и близката горичка

Тази година, един ден след моето пребиваване на този плаж, се е случило нещастие - удавил се е човек, млад мъж. Съветът ми към плуващите и къпещите се на този плаж (и по-принцип), е винаги когато влизат във водата, да се оглеждат и да внимават за мъртви течения, и за дупки, без значение дали има ли други хора ввъв водата 

Photo-0368.jpg

Photo-0364.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Captain Nemo said:

Хм, и това е естетически критерий? Интересно.....

Несправедливо е автора да бъде обвинен в естетика.:) По -скоро ми се струва една припряност на принципа " Кой е по по -най " ,поради което и в един пост се повтарят снимки. Както е казал Пикасо- " Дайте ми музей или пространство и аз ще го напълня" Пикасо разбира се може да бъде простен дори само заради белия гълъб.

В този смисъл нека бъдем снизходителни и да оставим всеки да покаже " визитната " си картичка във фотографията ,нивото на възможностите си и степента на  излагация.:biggrin: По отношение на последното някои хора могат да бъдат в конкуренция единствено със себе си.

 

 

12321333423_5b94517d3a_c.jpg

 

12321170185_be626af34c_c.jpg

 

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Captain Nemo said:

28694522580_127e584cc5_c.jpgDSC04123 by Romeo Ninov, on Flickr

Браво. Майсторство е да снимаш отражението на обекта във водата.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Captain Nemo said:

Хм, и това е естетически критерий? Интересно.....

Да се разберем ако може:

Първо: Не съм фотограф (в смисъла в който сте вие), не съм творец (в смисъла в който сте вие), така че можем да приемем че изкуството (артът) ми е далечен (с изключение, доколкото като малък имах успехи в т.н. "художествено слово"). Не търсете висока художествена стойност или майсторство на снимките, още повече че си нямате идея с какво снимам..

Второ: Форумът не е професионален.

Всеки човек си има някакви ететически критерии, и за мен е доста необяснимо как уж големи хора, и то артисти, твърдят убедено обратното. Критериите са строго лични, както и разбиранията за това какво е красиво и/или естетично (не говоря за външната човешка красота, която се възприема почти еднакво от всички хора), и те може да са напълно различни.. Предполагам че Южнякът е харесал суровата природа и суровата "сила", която е представена в  снимките.

ПС

За мен лично например е странно, че въпреки голямото ви майсторство https://www.flickr.com/photos/romeoninov/, имате предпочитания основно към пезайзжите и натуралните снимки (а и също не виждам хора на снимките ви :). За мен лично това е малко "странно" , но това си е ваш избор ..Достатъчно интелигентен и толерантен съм да го разбера , и да не ви натяквам моето виждане за вашата за мен странност..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, nik1 said:

Да се разберем ако може:

Първо: Не съм фотограф (в смисъла в който сте вие), не съм творец (в смисъла в който сте вие), така че можем да приемем че изкуството (артът) ми е далечен (с изключение, доколкото като малък имах успехи в т.н. "художествено слово"). Не търсете висока художествена стойност или майсторство на снимките, още повече че си нямате идея с какво снимам..

Второ: Форумът не е професионален.

Всеки човек си има някакви ететически критерии, и за мен е доста необяснимо как уж големи хора, и то артисти, твърдят убедено обратното. Критериите са строго лични, както и разбиранията за това какво е красиво и/или естетично (не говоря за външната човешка красота, която се възприема почти еднакво от всички хора), и те може да са напълно различни.. Предполагам че Южнякът е харесал суровата природа и суровата "сила", която е представена в  снимките.

ПС

За мен лично например е странно, че въпреки голямото ви майсторство https://www.flickr.com/photos/romeoninov/, имате предпочитания основно към пезайзжите и натуралните снимки (а и също не виждам хора на снимките ви :). За мен лично това е малко "странно" , но това си е ваш избор ..Достатъчно интелигентен и толерантен съм да го разбера , и да не ви натяквам моето виждане за вашата за мен странност..

Аз разбирам всички тези неща за професионализма и творчеството. Само че ми е странно как не се проявява интерес от снимащите млко да разучак телефона/камерата с който снимат за да могат да постигнат малко по-добър ефект, малко по-добри снимки. Виждам проблеми, които според мен са непростими даже и за аматьори, например хоризонта (то от там идва името му) не е хоризонтален, много снимки са преекспонирани, наситеността на цветовете ги прави (леко пресилено) почти черно-бели снимки. Също композицията обикновено е под всяка критика, като често може да се коригира с просто изместване на камерата или човека с двайсет сантиметра в някоя посока. 

Винаги съм си мислел че човешкото желание за красота е нещо, което е заложено във всеки и не може да се премахне. И не можете да ме убедите че вашите критерии за красиво са до такава степен различни че да приемате това, което 99% от хората биха приели като лошо,грозно за красиво.

По повод на това, което снимам - никой не може да е универсалист, да снима всичко. А хора по принцип не снимам поради простата причина че условностите и законовите рамки са доста ако искате да продавате подобни снимки.

П.П. А снимките, които Южнякът е харесал са сурови снапшоти, които не биха били приложими даже и за документални цели

П.П.П. И може би е разумно да пуснем нова тема в която да дискутираме подобни неща без да "замърсяваме" снимковите теми

Редактирано от Captain Nemo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, Captain Nemo said:

Аз разбирам всички тези неща за професионализма и творчеството. Само че ми е странно как не се проявява интерес от снимащите млко да разучак телефона/камерата с който снимат за да могат да постигнат малко по-добър ефект, малко по-добри снимки. Виждам проблеми, които според мен са непростими даже и за аматьори, например хоризонта (то от там идва името му) не е хоризонтален, много снимки са преекспонирани, наситеността на цветовете ги прави (леко пресилено) почти черно-бели снимки. Също композицията обикновено е под всяка критика, като често може да се коригира с просто изместване на камерата или човека с двайсет сантиметра в някоя посока. 

 

Това вече е друга приказка. "Говори" за моите умения/неумения, знание/незнание, и можехте да го споменете точно така в началото, вместо да отмествате въпроса в популистична насока - за естетиката. 

/То е същото като да кажете на някого че е с много нисък интелект или няма такъв,.. защото не разбира от софтуер или механично инженерство/

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, nik1 said:

Това вече е друга приказка. "Говори" за моите умения/неумения, знание/незнание, и можехте да го споменете точно така в началото, вместо да отмествате въпроса в популистична насока - за естетиката. 

/То е същото като да кажете на някого че е с много нисък интелект или няма такъв,.. защото не разбира от софтуер или механично инженерство/

Ако има достатъчно желаещи (поне двама-трима) мисля че можем да направим някаква форма на обяснения и "обучение" тук във форума :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 42 минути, Captain Nemo said:

И не можете да ме убедите че вашите критерии за красиво са до такава степен различни че да приемате това, което 99% от хората биха приели като лошо,грозно за красиво.

:) Не съм сигурен че в случая се касае за 99 процента. Всъщност, според моите изчисления са 50 на 50. Двама човека до днес са харесали "много" тези снимки (аз не ги харесвам, но това е друга тема), и докото разбирам двама са на обратното мнение..:) 

Красотата, отнесена към материалното и душевното е доста абстрактно понятие. Много хора откриват красота в чалгата (в "класическата" чалга се пее основно за любов, а много хора намират това за красиво) , други я ненавиждат, т.е. намират я отблъскваща и харесват рок например (дори с трошенето на китари и "пикаенето" от сцената) ; Трети намират рока за отблъскващ (аз съм от тези хора), и харесват поп, техно или там каквото.. 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Харесах снимките на Ник от Силистар, особено 1, 3, 4 и 6, защото в тях го има неговия поглед за красиво и неочаквано, не говорим за техника и изкуство на фотография. Оставил е своето настроение и виждане в тези снимки, и тъй като съм бил на същото място, за мен това негово настроение и виждане вярно е уловило духа на мястото. Иначе в състезанието за техническо майсторство няма граници нагоре, в занаята винаги някой по-велик от другите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 5 часа, Captain Nemo said:

Хм, и това е естетически критерий? Интересно.....

aбсолютно. Check this;

10325209_10153059861009952_5947148457516547311_n.jpg11698900_10153058502049952_7801743756845735400_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Last roman said:

aбсолютно. Check this;

11698900_10153058502049952_7801743756845735400_o.jpg

 

Тази ти снимка щеше да бъде по-добра ,ако беше избегнал сенките на хората или ги беше изчистил. Иначе не отговарят на собствения ти критерий за качество:bleh:

Освен ,ако не става въпрос за сенките на Евридика и Орфей:bleh:

 

моето предложение в темата:

 

30221722974_b5a3e344cf_c.jpg

 

14347658853_07bfb668bf_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тъкмо това й е хубавото на снимката. Аз лично не ги пудря. :animatedwink: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Last roman said:

тъкмо това й е хубавото на снимката.

Противоречиш си . При друг ефект  -при теб дефект:bleh:

 

Преди 2 минути, Last roman said:

 Аз лично не ги пудря. :animatedwink: 

Е ,това е вече висша степен умение.  :biggrin: 

 

едно ненапудрено предложение :bleh:

 

12321335113_aecdefd336_c.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Специално за чувствителните души, доловили кривина в някоя от снимките ми:

13686700_10153909511349952_6618425860190751147_n (1).jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 21 часа, Captain Nemo said:

Извинете ме, но какво е страхотното на снимките? Кое ви харесва в тях?

Привет, Captain Nemo, действително не прозвуча добре репликата ми и още докато я писах ми мина през ум, че може индиректно да бъде разтълкувана като критика към вашите снимки, а то *не е така*. Поради което ви поднасям извинения за нетактичното си включване в темата. Римлянина (директно) и ник1 (индиректно) ме познават, поради което им беше ясно кое ме грабна в снимките на ник1. Моля, не го тълкувайте като квалификация за вашите снимки или въобще като квалификация за качеството на постнатите снимки - ник сам ви каза, че е любител. Не бих си позволил да критикувам ничии снимки, включително вашите, напротив.

Ник, гледам, че си открил и Липите, друго страхотно място; да ти кажа нещо за силистар, по едно време не се бях прибирал в България в течение на цели десет години; прибрах се на 19-ти ноември и от летището в София - право на силистар, видях го такъв, какъвто си го заснел (римлянина е прав, че през лятото не е същото), цял ден плуване в залива на 20-ти ноември, помня температурата на водата все едно беше вчера - 14 градуса и половина, беше топъл и тих ден, пълен пущинак без жив човек наоколо и като ти гледах снимките си го спомних тоя момент от живота ми и това място, все едно бях там, за което още веднъж благодарности +.

Следващия път опитай Мидения плаж на Маслен нос, той е най-труднодостъпния плаж според мен по цялото ни черноморие, но и най-необикновения (трябва или голям мерак, или добър джип, за да се стигне до него, но си струва, вкл. през лятото).

Римлянин, трябва да ти кажа, че последващо правих проучвания какво ще да е този феномен от снимката ти, и установих, че за съжаление вероятно не е кратер на "магмен" вулкан, а кратер на угаснал "кален" вулкан - такива, ама действащи, се оказа че ги има около 200 активни в черно море, което не знаех, т.е. покрай ахтополския вулкан поне научих нещичко за геологията на черно море:

Слава Богу, тоя от снимката ти, дето го открихме край Ахтопол, май е угаснал (ама кой знае...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Южняк said:

 Поради което ви поднасям извинения за нетактичното си включване в темата. 

 

адмирации за вас и възпитанието ви!!:)

 

Преди 14 часа, Last roman said:

Гледай и се учи:

 

Обекта е заснет зле. "Нивелацията" ти е убягнала. 

 

27534611913_5c49970d9b_c.jpg

 

 

28735616950_d527c8316e_c.jpg

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...