Отиди на
Форум "Наука"

Нов военноисторически форум


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

http://www.fenixforum.net/

Това е нещо като дубъл на Бойна слава, чието създаване се наложи заради забраната в стария форум да се дискутират войните от 2004 г. насам. Тъй че е с акцент върху съвременните войни и конфликти и изглежда и политика в някакви граници, но и като цяло към военната история.
Тъй че има мегдан за плеядата от баннати от БС каквито и тук има доста, да започнат "на чисто" :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И защо чак сега го обявяваш, като датира от 18 юли 2016 г.?

За това време форумът има вече 135 потребители, 184 теми и 13305 мнения. Или - средно по 72 мнения на тема, по една тема на потребител и по 99 мнения на потребител.

За сравнение, ние имаме 12857 потребители, 14723 теми и 341065 мнения или - средно - по 23 мнения на тема, по една тема на потребител и по 27 мнения на потребител. 

Разбира се, във всяка тема има различен брой мнения, средните стойности служат само за статистически данни и за ориентиране. А много потребители нямат нито едно свое мнение във форума. 

Там имат admin и трима модератори - Thorn, Ksantip и Amazon.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ISTORIK said:

И защо чак сега го обявяваш, като датира от 18 юли 2016 г.?

За това време форумът има вече 135 потребители, 184 теми и 13305 мнения. Или - средно по 72 мнения на тема, по една тема на потребител и по 99 мнения на потребител.

За сравнение, ние имаме 12857 потребители, 14723 теми и 341065 мнения или - средно - по 23 мнения на тема, по една тема на потребител и по 27 мнения на потребител. 

Разбира се, във всяка тема има различен брой мнения, средните стойности служат само за статистически данни и за ориентиране. А много потребители нямат нито едно свое мнение във форума. 

Там имат admin и трима модератори - Thorn, Ksantip и Amazon.

Като сте почнали със статистиката вижте колко страници и мнения има само в една тема.То и затова явно е създаден цял форум - войната в Сирия.

Да се вихрят на воля цяла плеяда борци с бармалеи и басмачи и един човек насреща да ги дразни.

п.с. и в тоя форум виждам плах опит за подобно развитие в съответната тема - постове копи-пейст с десетки снимки на брадати субекти и от двете страни и десетки оцветени карти , ден след ден , ден след ден - голяма информативност , голямо нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, ISTORIK said:

И защо чак сега го обявяваш, като датира от 18 юли 2016 г.?

За това време форумът има вече 135 потребители, 184 теми и 13305 мнения. Или - средно по 72 мнения на тема, по една тема на потребител и по 99 мнения на потребител.

За сравнение, ние имаме 12857 потребители, 14723 теми и 341065 мнения или - средно - по 23 мнения на тема, по една тема на потребител и по 27 мнения на потребител. 

Разбира се, във всяка тема има различен брой мнения, средните стойности служат само за статистически данни и за ориентиране. А много потребители нямат нито едно свое мнение във форума. 

Там имат admin и трима модератори - Thorn, Ksantip и Amazon.

Пропуснато е нещо от статистиката:

Цитирай

Последно регистриран потребител ISTORIK

Форуми постоянно се създават и замират. Въобще лесно е е да се направи форум, трудно е да се поддържа. Тъй че ще видим какво ще излезе.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 17 часа, Galahad said:

Пропуснато е нещо от статистиката...

Форуми постоянно се създават и замират. Въобще лесно е е да се направи форум, трудно е да се поддържа. Тъй че ще видим какво ще излезе.

Аз писах тази статистика преди да се регистрирам или докато чаках одобрение на акаунта. Така че тя не отразява моето включване там.

Сега, малко след като се включих и аз, статистиката ще е малко по-различна.

Форумът има вече 136 потребители (аз все още съм последният), 188 теми и 13 415 мнения. Или - средно по 71 мнения на тема, по една тема на потребител и по 99 мнения на потребител. Има много потребители, които още не са създали своя тема и не са писали по никоя тема.

Най-много мнения (2 672) има Dinain. Моите (към момента) са едва 13 (или 0,10% от всички мнения там).

Колкото до това, какво ще има в този нов форум и колко време ще се задържи над повърхността, зависи от всички негови потребители.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 11/14/2016 at 9:31, ISTORIK said:

И защо чак сега го обявяваш, като датира от 18 юли 2016 г.?

Защото чак сега ми казаха, покрай една сбирка на въпросния форум миналата седмица. 
Преобладават постингите около ИД - нормално, това беше идеята. Имаше идея и към друг форум да се преселят след забраната - към Криле, дори за тук имаше идея, но в крайна сметка това са решили. Аз лично предпочитам този начин за информиране, което става направо в реално време, отколкото да ровя из сайтове и сам да търся.
 

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В БС има тема, в която се говори за този нов форум, много е голяма даже, ама аз като не съм влизал там не с месеци, ами - с години, откъде да знам... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 11/15/2016 at 15:21, Warlord said:

Защото чак сега ми казаха, покрай една сбирка на въпросния форум миналата седмица. 
Преобладават постингите около ИД - нормално, това беше идеята. Имаше идея и към друг форум да се преселят след забраната - към Криле, дори за тук имаше идея, но в крайна сметка това са решили. Аз лично предпочитам този начин за информиране, което става направо в реално време, отколкото да ровя из сайтове и сам да търся.
 

Каква забрана към Клуб ,,Криле" имаш предвид Главатар?

Това в червения цвят, е го разбрах, наистина.:117:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11/14/2016 at 0:37, Warlord said:

http://www.fenixforum.net/

Това е нещо като дубъл на Бойна слава, чието създаване се наложи заради забраната в стария форум да се дискутират войните от 2004 г. насам. Тъй че е с акцент върху съвременните войни и конфликти и изглежда и политика в някакви граници, но и като цяло към военната история.
Тъй че има мегдан за плеядата от баннати от БС каквито и тук има доста, да започнат "на чисто" :))

Уорлорд, мисля, че строгиян модераторски контрол/надзор във форуми ,,Бойна слава", макар и доста консервативен, рестриктивен, е в крайна сметка правилен! Това е най-прекият начин да не се допуска спамене на поразия и разводняване на теми из форума...Като един от първите / ако несе лъжа, първият български научен интернет исторически форум - Бойна ,,Слава", конституира и завеща една задължаваща традиция!

Мисля, че Форуми ,Бойна слава", следа да си оста(ат в така харектерия консервативно-доктринално-научен стил, а не да се превръщат в говорилня. Действително, на пръв поглед изглеждат малко крайни опитите на администраторите и модераторския екип на БС, да поддържат толкова ,,стерилен" форума, но според мен поне, това е правилният подхо. Иначе, разни пичлемета, ще създават нови и нови безумни теми, с които да избутват назад полезните такива...

Нека Форуми ,,Бойна слава" си останат, страго, историчеки насочени...Мисля, че така е редно..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 14.11.2016 г. at 0:37, Warlord said:

Тъй че има мегдан за плеядата от баннати от БС, каквито и тук има доста, да започнат "на чисто"...

Преди 19 часа, andreiS40 said:

Уорлорд, мисля, че строгият модераторски контрол/надзор във форуми ,,Бойна слава", макар и доста консервативен, рестриктивен, е в крайна сметка правилен! Това е най-прекият начин да не се допуска спамене на поразия и разводняване на теми из форума... Мисля, че Форуми ,Бойна слава", следва да си останат в така харектерия консервативно-доктринално-научен стил, а не - да се превръщат в говорилня. Иначе, разни пичлемета, ще създават нови и нови безумни теми, с които да избутват назад полезните такива...

 

Андрей, да не би да намекваш, че баннатите и прогонените - като нежелани тамошни събеседници - са превръщали БС в говорилня, пускали са тъпи теми и спам, с други думи - са отравяли тамошната атмосфера?!

Ако се опитваш да кажеш това, трябва да ти кажа, че не е така. Може и да има изключения, разбира се - които във всеки форум пускат тъпи теми или спам, обиждат и др. под. 

Но... 

Когато някой модератор започне да скрива твои теми и мнения, без да имаш наказание или рестрикции за писане (тоест - да се вижда написаното от теб само след като модератор го направи да е видимо), ти става ясно, че за част от екипа ти не си желан събеседник. Особено обидно е, ако това, да те модерират без да си го предизвикал, се случва в разделите, в които си експерт или поне - специалист. А това се случва, понеже съответният модератор, бидейки докторант по история, е решил, че вече знае всичко за всичко, а ти си му направил съвсем невинна и бегла забележка, че има нещо, с което той не е съвсем наясно, и има още какво да научи.

(Дори и аз не зная всичко за всичко! Макар учениците ми да вярват, че знам повече от всички други хора, които познават, или пък - че аз се крия зад търсачката Гугъл, която се допитва до мен, преди да даде резултат, когато някой се допитва до нея. Всеки ден чета и научавам по много нови неща. Това, че някой е решил, че е достигнал някакво недостижимо ниво, от което нататък вече няма какво да научи, си е негов проблем. Аз не разсъждавам така.)

Друго обидно е, когато администраторът каже, че не желае в НЕГОВИЯ ЛИЧЕН ФОРУМ да се пишат неща, които НА НЕГО лично не са му интересни. Преди да пуснеш тема, трябва ли да му се обадиш, за да го попиташ дали темата, която възнамеряваш да стартираш, ще му бъде интересна? Предпочитал да броим болтовете и нитовете по военната техника, а не искал форумът да се превръща в исторически. ?!

Трето обидно е да искаш разрешение от администратор или модератор да напишеш мнение по дадена тема в разделите по нова и/или по най-нова и съвременна история, а след това да чакаш този, на когото си писал, да благоволи да те удостои с отговор. 

Естествено, че сам ще си тръгнеш... 

Има хора, които бяха банвани там, преселиха се тук, но след време пак прописаха там. А има и такива, които от години не са влизали в този сайт. Но не - (единствено) защото там им се забранява да пишат за съвременните конфликти, пък това им е интересно. 

Колкото до форум "Феникс", аз му пожелавам успех! Да се надяваме, че ще се задържи в интернет!

Колкото и отскоро да съществува обаче, наскоро и оттам си тръгнаха хора, които са недоволни от модерирането му. Къде ще се прехвърлят, не е ясно. Ще се върнат ли след време там, това също не се знае.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бойна слава е консервативен форум, и в това няма нищо лошо, т.е. няма нищо лошо да си остане такъв..Нека да има и такива форуми..

Не съм съгласен с намека ти Историк, че има някакво избирателно или специално отношение към "наши" и "ваши", към "едни" или "други". В Бойна слава се регистрирах и започнаха да пиша (но в техния консервативен и по-строг научен стил) без да имам каквото и да е статукво, или гръб, и съм доволен от модерирането им и модераторите. Никога не са ми скривали мнение , а в нашият либерален форум това се е случвало (разбира се и аз имам вина за това) 

Отвсякъде си тръгват хора, от това не става "трагедия" за форумите (драмите са персонални разбира се) ..Забележка: Невски един от най-ерудираните форумци от нашия, си би шута от нашия форум.. Алвата ни е забравил вече, т.е индиректно си е "тръгнал", а и един път си беше "тръгнал" директно, добре че КГ125 го върна

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не твърдя, че БС като цяло се модерира лошо.

Казвам само, че някои тамошни модератори се взимат прекалено насериозно и са имали или имат лично отношение към някои тамошни потребители. Които са предпочели да си тръгнат сами. А дали ще се върнат някога...

Разбира се, че от това не следват антични трагедии. 

Всеки форум преживява приливи и отливи на всякакъв тип потребители. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, ISTORIK said:

Не твърдя, че БС като цяло се модерира лошо.

Казвам само, че някои тамошни модератори се взимат прекалено насериозно и са имали или имат лично отношение към някои тамошни потребители. Които са предпочели да си тръгнат сами. А дали ще се върнат някога...

Разбира се, че от това не следват антични трагедии. 

Всеки форум преживява приливи и отливи на всякакъв тип потребители. 

Едно семейство  сме и ще си позволя да си го кажа право: И в случая с Невски и в първия случай с Алвата историята беше подобна, някои от нашите  модератори взеха по-сериозно "нещата" (хайде да не казвам "взеха се по-насериозно" и превърнаха спора в проява на лично отношение ), и доведоха до подобно развитие..

Искам да кажа, че във всеки форум има такива случай на "модериране".. Пиша в китайски и руски форуми,пишех в Абеве-то навремето, знам какво е, но в БС заради консервативния си стил и заради това че правилата се спазват по-стриктно, тези случаи са рядки, или наистина става дума за отношение към хора, които не се вписват в стила ..

/КГ125 ми е приятел, и ми е помагал като юрист и човек, но ако проследиш неговия случай в БС, там го предупреждаваха многократно да се аргументира и да не прави "агитация", но той е малко по-емоционален, и не се вписа там/

Както и да е..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Форума на "Бойна слава" е по-стар от нашия, а ние сме от края на 2005 година, вече 11 години пишем, четем, коментираме и разсъждаваме заедно над историята и науката. Там имат една политика, тук имаме друга, в новия форум имат тяхна. Всеки форум се развива самостоятелно...

Когато пишеш в един форум с години, няма как да не ти станах пишещите в него някак близки и да започваш да ги познаваш. Но хайде да спрем да коментираме БС, че темата тръгва в една друга посока, а е зададена много ясно.

Историята с Невски продължи близо година, много ЛС си разменихме с него, а и не само двамата си писахме. Нещата там бяха малко на принципа "принципно е!" от негова страна и резултата е на лице, аз се сещам и за още няколко потребители, които вече години не пишат, но са оставили своя белег тук и той си личи в по-старите теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Има една стара народна мъдрост че за всеки влак си има пътници.Както и за всеки форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, nik1 said:

И в двата случая - и с Невски и с Алвата историята беше подобна, някои от нашите  модератори взеха по-сериозно "нещата" (хайде да не казвам "взеха се по-насериозно"!) и превърнаха спора в проява на лично отношение, и доведоха нещата до подобно развитие.

Искам да кажа, че във всеки форум има такива случаи на "модериране".

Предполагам, че не визираш мен. Аз дори не знам какви са били "изпълненията" на двамата потребители и на "някои" от тукашните модератори. Форумът вече е прекалено голям и аз не смогвам да огрявам хем навсякъде, хем едновременно, хем по всяко време. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 11/30/2016 at 2:23, andreiS40 said:

Каква забрана към Клуб ,,Криле" имаш предвид Главатар?

Това в червения цвят, е го разбрах, наистина.:117:

 

Не забрана към Криле. Явно съм се изразил неясно. Поради забраната в БС да се дискутират съвременните конфликти, политиката и тн. имаше предложение желаещите от БС да дискутират тези неща да се изселят в Криле, защото там е позволено. Но сами знаете (ако сте ги чели) за какви темерути иде реч в Криле и защо не се получи въпросното преселение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 30.11.2016 г. at 19:24, nik1 said:

/КГ125 ми е приятел, и ми е помагал като юрист и човек, но ако проследиш неговия случай в БС, там го предупреждаваха многократно да се аргументира и да не прави "агитация", но той е малко по-емоционален, и не се вписа там/

 

 

Абеее, не точно така стоят нещата, но аз уважавам чуждата собственост, така да се каже. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 30.11.2016 г. at 16:45, nik1 said:

а и един път си беше "тръгнал" директно, добре че КГ125 го върна

Аз и Невски бих го върнал, но нямам контакт. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Абе накратко, в БС, особено покрай Сирия се събра сборище от идиоти, които "спореха" в съвършено кръчмарски стил. При това доста често, това което казваха, само по себе си можеше и да е интересно. Такива трябва да се отсяват и възпитават и накрая се научават, има доста примери. Но това си иска доста модераторска работа, а модераторите бяха кът, един след друг доста се отказаха и като по някаква причина никой не е модерирал такива теми няколко дни те естествено ставаха мазало. И изведнъж някой модератор се събужда, но обикновено такъв, дето не следи много темата и вместо плевене на бурените, за по лесно изкореняваше цялата градина. С триене на съществени мнения заради един неприемлив ред, гонене на хора с кусури, но пък интересни и т. н. Накрая собственика, който уж се беше дезинтересирал и не се занимаваше с форума и някои от модераторите, които очевидно бяха по-равни от другите, решиха да махнат съвременната проблематика. Аз още страдах от убиването на средновековните дискусии от едно време, така че това ми дойде вече в повече, т. е., не че съм приплакал точно за сирийската тема, но по същия начине се убиваше и всяка средновековна дискусия, Ресавски да ми е свидетел! Очевидно това се беше превърнало във фирмен стил, а аз осъзнах, че лично за мен това е неприемливо. Та взех си шапката и вече има нов форум. Който иска да пише там - добре дошъл за всякакви теми. Той не е само за Сирия или поне на мен ми се иска да не е само за Сирия.

 

Защо не дойдох тук ли? Ами защото имаше момент, когата наистина нивото беше ниско, (поне за историческите дискусии), сега слава богу е доста по-добро. Но и тук не избегнахте изобилие от междуличностни дрязги, обидени ценни участници, дето напускат (Камен например) и т. н. Не ми се влизаше в място, което не познавам добре отвътре и да се чудя кое доколко е приемливо, все пак аз може и да имам регистрация от не помня кога и да познавам доста от хората, все пак не съм вътрешен, а и не всички модератори ми допадат (сори, за толкова години свикнах аз да съм модератор, а не мен да ме модерират :)

Така, че това е положението с новия форум, просто още един форум в нета, който в момента е за съжаление основно за войната в Сирия. Нищо повече и нищо по-малко.

 

А и не е голяма тайна - Динайн е собственик.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 часа, Thorn said:

Защо аз не дойдох тук ли? Ами защото имаше момент, когато наистина нивото беше ниско, (поне - за историческите дискусии), но сега, слава Богу, то е доста по-добро. Но и тук не избегнахте изобилие от междуличностни дрязги, обидени ценни участници, дето напускат (Камен, например) и т. н. Не ми се влизаше в място, което не познавам добре отвътре и да се чудя кое доколко е приемливо, все пак аз може и да имам регистрация от не помня кога и да познавам доста от хората, все пак не съм вътрешен, а и не всички модератори ми допадат (сори, за толкова години свикнах аз да съм модератор, а не мен да ме модерират.) 

Не знам кога е бил този момент, вероятно през пролетта на 2006 г. (По-късно ли?) В по-предишен момент форумът беше дори съвсем празен. Имаше само имена на раздели. Спомням си, че веднъж го посетих, но в него нямаше нищо. По-късно администраторите му пуснаха в БС тема за сп. "Българска наука", за сайта и за форума. И тогава аз се преместих тук, предложих идея как да бъдат структурирани разделите по история и започнах да развивам и тях, и останалата част от форума, доколкото знанията и интересите ми го позволяват. За съжаление тук доста стари (но интересни) теми спят своя "зимен сън", в очакване някой да ги пробуди за нов живот. 

 

Колкото до форум Феникс... Тук много късно излезе информация за него. Щеше да бъде много хубаво, ако някой от вашия екип беше дошъл тук и да го беше рекламирал. 

Ако някой не чете БС или просто не е влизал там отдавна, няма как да е прочел тамошната тема, в която се говори, че ще се прави нов форум. 

(Срам ме е да си призная, но аз не съм влизал там с години. Имам достатъчно работа с наглеждането поддържането на научния форум + куп други офлайн дейности - работа, семейство... и не ми остава много време за чуждите форуми. И нямам представа как се развива модерирането там от късната пролет или от началото на лятото на 2006 г. насам. А пък да знаете на какви интересни френски исторически форуми попаднах миналата година! Ще трябва да си взема отпуск оттук, за да ми остане време да им обърна подобаващо внимание!) Отклоних се от основната си мисъл...

Някои теми съдържат твърде много мнения (например темата за войната в Сирия вече е набъбнала на 322 страници!) и стават много трудни за проследяване. Особено - от страна на някой нов потребител. Затова рекламата на форума трябваше да бъде по-мащабна още през лятната ваканция. За да може повече интересуващи се да се включат в такива мащабни теми на един значително по-ранен етап. Както и да е, станалото - станало... Трябва да се мисли за рекламата на форума оттук насетне - онлайн и офлайн. Трябва и да се пооправят заглавията на някои теми (хем, за да станат граматически по-правилни, хем и търсачките да ги намират по-лесно). 

Добре би било новият форум да не се фокусира единствено върху съвременните конфликти, понеже те все някога ще приключат. Трябва да се мисли стратегически за паралелното развиване и на останалите форумни раздели. Разбира се, насоката на развитие на който и да било форум зависи много както от интересите на всички негови потребители, така - и от дейността на неговия екип (създаване на раздели, на теми, попълването на темите, рекламата, оптимизацията за търсачки, външният вид на форума - цветове, лого и др.)

Откакто съм в тукашния екип и аз свикнах повече да модерирам чуждите писаници, а не - мен да ме модерират. Много ми харесва възможността сам да се модерирам, когато има защо (добавяне на нова информация, редакция на заглавието или на изреченската структура на част от текста и др. под.).

В новия форум ми харесва това, че мога да си модерирам мненията - да ги "ремонтирам" или да добавям нови неща в тях (вместо да моля някой модератор да ми променя текста в постингите и после да чакам незнайно колко време такава промяна да се случи) и без да съм модератор. Тоест, нямам лимит от определено време да го правя, а после тази възможност да изчезва. Това е прекрасно! 

За съжаление обаче не мога да оправя погрешно написаните заглавия на някои теми, без да имам такива модераторски права там - да влизам в първото мнение по темата и да оправям заглавието й), затова съм писал в няколко теми как да се промени заглавието им. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 4 часа, ISTORIK said:

 

В новия форум ми харесва това, че мога да си модерирам мненията - да ги "ремонтирам" или да добавям нови неща в тях (вместо да моля някой модератор да ми променя текста в постингите и после да чакам незнайно колко време такава промяна да се случи) и без да съм модератор. Тоест, нямам лимит от определено време да го правя, а после тази възможност да изчезва. Това е прекрасно! 

 

Това е технически пропуск, който скоро ще бъде поправен. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи трябва да стана модератор и там, за да мога да си модерирам мненията по всяко време (без да злоупотребявам с тази функция, разбира се!) и, за да оправям заглавията на темите. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...