Отиди на
Форум "Наука"

Защо гърмят крушките с нажежаема жичка


Recommended Posts

  • Потребител

Писна ми да купувам крушки с нажежаема жичка, и те след 2 до 3 най много седмица и изгарят. Някои от тях направо се взривяват като ги включа, това на какво се дължи ? и защо при луминисцентните енергоспестяващи няма изгаряне чрез взривяване ?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 70
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Все пак не мисля да се отказвам от крушките с нажежаема жичка, защото светлината от луминисцентни лампи ми е много противна, мисля да си купя от онези димерни ключове и с тях да включвам крушките с нажежаема жичка, за да не изгарят толкова бързо. Но дали димирането ще удължи живота на крушките ?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Провери си напрежението, никога не съм виждал да гърми крушка, това трябва да е от силното напрежение. На едно и също място ли гърми или навсякъде където я сложиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Благодаря за темата и затова, че "ми" оживяваш форума.

Нека напомним закона на Ом, който гласи: Големината на тока е пропорционална на напрежението и обратно пропорционална на съпротивлението или - I=U/R

Нека напомним, че съпротивлението на металите се покачва с покачване на температурата. Това им свойство се използва при болометрите ( болометър - вид температурен сензор).

Какво става:

В първия момент светването - ако съпротивлението е 15 пъти по-малко (говоря наизуст, може да е и повече, може да се сметне) падът на напрежението в жичката е толкова пъти по-малък и съответно токът, който протича през жичката е толкова пъти по-голям. Вдига се бързо температура на границата на възможностите на жичката. Това също се смята. В нашия случай обаче така, че на производителите да им излезе сметката. Да кажем така че вероятността за се случи с нова лампа е процент (вероятно е доста по-малко) - една от 100.

Какво става с времето  през живота на ламата? Волврамът грее с температура 2500°K. Въпреки инертния газ и частичния вакуум, волфрамовата жичка се разрушава. От повърхността на жичката се изпаряват атоми (процесът изпаряване във вакуум се използва за метализиране на пластмаси, но тук е нежелан), нишката / жикчата докато работи губи постоянно от механичната и якост и полезно сечение. И това може да се сметне. Голямата повърхност на жичката (навита, че и двойно) много допринася да е силен този ефект.

 

Като искаш лампи с нажежаема жичка, използвай халоген. При тях изпаряването е решено, като в газовата смес има праи на Йод, които "хващат" волфрамовите атоми и ги "връщат" (отлаагат) на жичката. Затова и животт им е по-дълъг, при положение, е работят и на по-висока температура - Към 3000°K, ние го виждаме като по-бяло. За предпочитане халогени при ниски напрежения и с адаптер / захранване. Защо - при 12V жичката е по-къса и по-дебела, съответно и с по-малка повърхност. Това значи, че ще светят по-бяло и ще живеят по-дълго. Цената може да не ти хареса.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Навсякъде съм си сложил LED Крушки, цената не е за харесване, но качеството си струва. За една година се избиват от разхода на ток, не изгарят и светят по-добре (лично мнение) няма я тази жълта светлина и не дразнят окото.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Гагов said:

Писна ми да купувам крушки с нажежаема жичка, и те след 2 до 3 най много седмица и изгарят. Някои от тях направо се взривяват като ги включа, това на какво се дължи ? и защо при луминисцентните енергоспестяващи няма изгаряне чрез взривяване ?

Добро утро, Жоро каза какво се случва при употреба , но аз да допълня. За ЕС пазара , ако са останали такива крушки, последните внасяни партиди нарочно са некачествени, защо е така, ясно е , в този бизнес има само няколко реални картела, производителите са зависими, ще минете на луминисцентни и от новотехнологичните, на подходящата висока цена.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Съгласен, така е. Има едно предимство при лампита с нажежаемите жички, но не съм уеден (и не знам доказано лие), че е важно. Напомнят на слънцето и дневната светлина, ако им се разгкеда спектъра.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Р. Теодосиев said:

Навсякъде съм си сложил LED Крушки, цената не е за харесване, но качеството си струва. За една година се избиват от разхода на ток, не изгарят и светят по-добре (лично мнение) няма я тази жълта светлина и не дразнят окото.

За разхода на ток, за една година, съмнително, но ако калкулираш зелият разход, ще си на загуба. Качеството , по добро е , но зависи какво ти е необходимо.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Joro-01 said:

Съгласен, така е. Има едно предимство при лампита с нажежаемите жички, но не съм уеден (и не знам доказано лие), че е важно. Напомнят на слънцето и дневната светлина, ако им се разгкеда спектъра.

Не знам дали е така,за имитир. на слънчево греене, аз съм доволен от няколко вида луминисцентни , които ползвам. Трябва да знаете , при нас , есен зима, пролет, ползваме изкуст. осветление почти целодневно.

Редактирано от laplandetza
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 минути, laplandetza said:

Не знам дали е така, аз съм доволен от няколко вида луминисцентни , които ползвам. Трябва да знаете , при нас , есен зима, пролет, ползваме изкуст. осветление почти целодневно.

За вас знам.

Днес вече диодите са по-добрата опция. Преди няколко години не беше така.

А това което имам предвид е, че спектърът на черно тяло (топлинния) има някаква равномерност на цветовете, кокато бял LED e Максимум в синьо и останалото се поделя между червен, зелен и син цвят, с много малки междинни цветове

qwkQ8.png

Screen+Shot+2012-09-23+at+12.17.53+PM.pn

solar spectrum1

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Първата е бял диод, втората е нагреваема жичка, третата е слънце. Не открих подходящите, но вгледайте се. Пак казвам, това за мене не е проблем. И не е доказано, че е. Светлината от LED се състои предимно от RGB. Максимумът в синьото е, защото се използва син диод, който със синята светлина (като по-високоенергетична) възбужда фотолуминофор. Подобен ще е спектърът и на луминисцентните лампи заради сходния принцип на работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Тази ако я доразвият и пуснат е добра опция:

MIT-Efficient-Incandescents_0.jpg?itok=C

Преодолява основния недостатък на нагреваемите жички - да излъчва 90% от енергията в невидима за човека светлина - ИЧ част от спектъра.

Спомената е в този форум някаъде назад.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 37 минути, laplandetza said:

За ЕС пазара , ако са останали такива крушки, последните внасяни партиди нарочно са некачествени, защо е така, ясно е , в този бизнес има само няколко реални картела, производителите са зависими, ще минете на луминисцентни и от новотехнологичните, на подходящата висока цена.

Навсякъде по-света в последните години е така - развойните лаборатории целят да покрият гаранционния срок, но точно, не и след него ако може, затова загатнах с процнтите на крушките. Освен всичко друго трянбва и да се насрчава потреблението. Конспираторите го наричат "Програмирано остаряване".

Link to comment
Share on other sites

<<<...  Освен всичко друго трянбва и да се насрчава потреблението. >>>

Не искам да си губя времето, но говорим за климатични споразумения, устойчиво развитие, на този фон това отива  под ударите на международното право, като престъпление срещу човечеството....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Гагов said:

Писна ми да купувам крушки с нажежаема жичка, и те след 2 до 3 най много седмица и изгарят. Някои от тях направо се взривяват като ги включа, това на какво се дължи ? и защо при луминисцентните енергоспестяващи няма изгаряне чрез взривяване ?

Застото е програмирано. Според един договор трябва да гармят. На ЛЕД круските това наверно сте го върши електрониката.....Селави :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По Рождество 1924 г. в Женева, Швейцаршя се събират няколко важни личности производители на електрически крушки, сред които американецът Томас Едисън, холандецът Антон Фредерик Филипс (основател на концерна Филипс - Royal Philips Electronics N.V), германецът Карл Фридрих фон Сименс (баща му основава Siemens & Halske AG, известните днес като Siemens AG) французинът Пол Блавие (La Compagnie des Lampes) с цел изготвянето на таен план. Те създават тайния картел Феб (Phoebus - по името на древен римски бог на слънцето и светлината, което е директен окултизъм и в противоположност на християнството). В картела влизат Osram, Philips, Tungsram, Associated Electrical Industries, ELIN, Compagnie des Lampes, International General Electric и the GE Overseas Group. По това време те успели да удължат работата на една крушка до 2500-3000 часа. Но на тайната среща конспираторите решили, че трябва да се намали живота на крушките, които се продават до 1000 часа. Така потребителите ще трябва по-често да си купуват крушки и те ще правят по-големи печалби. 
През следващата 1925 г. те направо създали "Комитет 1000 часа", чиято основна цел била навсякъде пред производителите на електрически крушки да се спре да се произвеждат крушки с по-дълъг живот. Картелът направо забранява на другите компании произвеждащи електрически крушки да се предлагат, рекламират и продават електрически крушки с повече от 1000 часа. Дейността на Феб се свързва контрол и обмяна на патентите за Европа, Америка и дори колониите от третия свят Азия и Африка. Това е първият световен картел на производители, който контролира продукцията и разпространението й. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво, минавам на светодиодни крушки, хем са енергоспестяващи хем имат по дълъг живот, на всичкото отгоре, и вече максимално се доближават до спектъръ на слънчевата светлина. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Joro-01 said:

Тази ако я доразвият и пуснат е добра опция:

MIT-Efficient-Incandescents_0.jpg?itok=C

Преодолява основния недостатък на нагреваемите жички - да излъчва 90% от енергията в невидима за човека светлина - ИЧ част от спектъра.

Спомената е в този форум някаъде назад.

Тази халогенна ли е ? ама и те светят гадно със един жълтеникав отенък .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Joro-01 said:

Благодаря за темата и затова, че "ми" оживяваш форума.

Нека напомним закона на Ом, който гласи: Големината на тока е пропорционална на напрежението и обратно пропорционална на съпротивлението или - I=U/R

Нека напомним, че съпротивлението на металите се покачва с покачване на температурата. Това им свойство се използва при болометрите ( болометър - вид температурен сензор).

Какво става:

В първия момент светването - ако съпротивлението е 15 пъти по-малко (говоря наизуст, може да е и повече, може да се сметне) падът на напрежението в жичката е толкова пъти по-малък и съответно токът, който протича през жичката е толкова пъти по-голям. Вдига се бързо температура на границата на възможностите на жичката. Това също се смята. В нашия случай обаче така, че на производителите да им излезе сметката. Да кажем така че вероятността за се случи с нова лампа е процент (вероятно е доста по-малко) - една от 100.

Какво става с времето  през живота на ламата? Волврамът грее с температура 2500°K. Въпреки инертния газ и частичния вакуум, волфрамовата жичка се разрушава. От повърхността на жичката се изпаряват атоми (процесът изпаряване във вакуум се използва за метализиране на пластмаси, но тук е нежелан), нишката / жикчата докато работи губи постоянно от механичната и якост и полезно сечение. И това може да се сметне. Голямата повърхност на жичката (навита, че и двойно) много допринася да е силен този ефект.

 

Като искаш лампи с нажежаема жичка, използвай халоген. При тях изпаряването е решено, като в газовата смес има праи на Йод, които "хващат" волфрамовите атоми и ги "връщат" (отлаагат) на жичката. Затова и животт им е по-дълъг, при положение, е работят и на по-висока температура - Към 3000°K, ние го виждаме като по-бяло. За предпочитане халогени при ниски напрежения и с адаптер / захранване. Защо - при 12V жичката е по-къса и по-дебела, съответно и с по-малка повърхност. Това значи, че ще светят по-бяло и ще живеят по-дълго. Цената може да не ти хареса.

Определено така е, и аз съм съгласен.:animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 39 минути, Гагов said:

Тази халогенна ли е ? ама и те светят гадно със един жълтеникав отенък .

Не е. Разработена от MIT (Масачузецкия дехнологичен институт) и е икономична като диод. Дискутирали сме я тук:

Нещо линкът не е както искам, страница четвърта от този (под)форум.

Едит: стана си, там праща

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 42 минути, Гагов said:

Тази халогенна ли е ? ама и те светят гадно със един жълтеникав отенък .

Няма как да бъде иначе. За да светят по към синия край на спектъра (видимо по-бяло или по-малко жълто), трябва да са с работна температура 4 000 °К и дори 6 000 °К. Няма материал дето ще си запази формата. Дъговите лампи светят (почти) така, но не са опция.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Заваряването с елекрожен е дъгово, така че..

Първите дъгови лампи (и доста след тях) са такива. Днес под това понятие* се разбират газоразрядни дето светят бяло, с по-малък инензитет и светенето им е по-скоро лминисценция. Дял от светлината им се пада и на топлинно излъчване. Натриевата лампа, живачната лампа с високо налягане и метал халогената и някои ксенонови се водят такива,

Ето една съвременна:

https://blog.vikiwat.com/wp-content/uploads/2014/04/1.jpg

 

Всички газоразрядни дето светят мн. инетензивно (ярко) и работят при високо налягане ги наричат така. Там свети дъгов разряд. В пурите свети тлеещ.

Едит: *друг въпрос е, че това понятие днес не се използва много

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...