Отиди на
Форум "Наука"

Родният туризъм и сезон 20016


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

През тази година сас достигнати абсолютни рекорди по туристическа посещаемост за цялата стопанстка история на страната - очакванията са за 11 милиона туристи за 2016 година.

Причините за нарастването са  няколко и са комлексни , засега не искам да навлизам в тази тематика,

Ше спомена една от тези причини, която според мен не следва да се неглижира: централните органи работеха активно "на терен", на място, и постигнаха осезаеми резултати. Имаше и политическа воля за това (вярно е че мутрите сами си "изпросиха" намесата на централната власт, оливайки се). За местните  власти по морето, в общините по морето, общоприето се смята че в немалка степен са или слаби, или корумпирани, и не могат да решат проблемите, свързани с нарушенията на законите наредбите и правилниците, рефлектиращи негативно върху туризма.

Който иска да разбере повече може да погледне и тази публикция, които хвърлят някаква светлина върху причините са увеличението на турстите: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2016/10/27/rekord-stranata-ni-otchita-11-mln-turisti-za-2016-a.320099

 

По- скоро искам да дискутираме една друга страна на туризма и тя е тази че чужденците посетили България, в голямото си мнозиство имат позивитни впечатления върху престоя си и страната или местата където са гостували, а българите,  са с преобладаващо негативни впечателения Едно изследване го потвърждава (за всеки който е чел коментари под публикации, било на чужди туристи, било на българи - това изследване не внася изненада)

http://www.dnevnik.bg/biznes/turizam/2016/11/04/2856844_ot_vsichki_turisti_v_bulgariia_nai-negativni_sa/?utm_source=capital.bg&utm_medium=widget&utm_content=homepage&utm_campaign=owned-media&ref=embed

Забележка: Смятам не може да се говори за преобладаване на т.н. алкохолните туристи в България. Както и в цял свят, и в България има места за летен (морски) алкохолен туризъ., Такива места има във всички Южноевропейски страни ( В Испания има един такова място където е прието турситите да пикаят на улицата, и ,макар и да се чисти редовно, всичко вони на урина)
Слънчев Бряг е в "топа" на европейския алкохолен туризъм, главно заради големината на комплекса и модерните и нови (или реновирани) сгради и хотели; заради цените на алкохола у нас и изобщо ниските цени (ниския стандарт); заради плажовете си, заради Несебър (близостта си с Несебър, който е международна топ дестинация за културен и исторически туризъм), заради близостта си с Бургас и с Варна (заради летищата им)..

Като народ и култура сме скептични и дори цинични; изнервени; обезверени и песимисти сме, нещастни сме (според различните изследвания),но все пак? Чуждестранните туристи, поне тези от Източна, Централна и Средна Европа (дори от Балканите) в голямото си мнозинство са с положителни впечатления от България и престоя си тук.

Моите лични впечатления и усещане са като на мнозинството българи  (чудесата на природата,даденостите и историческите паметници ги имаме и ги виждам, но не им се равдам и не ме очароват, както биха радвали всеки чужденец, който ги вижда и усеща за първи, втори или трети  път, но не живее тук).
Както съм споменавал в други теми,  аз съм си един вид "морски турист" по душа (така както има "планински туристи" по душа,които не могат да "живеят" без да отидат на планина или в планината поне един или два пъти месечно). Да приемем за дискусията,  че имам задоволителен  и актуален поглед върху българското Чернономорие (не цялото), българския черноморски туризъм , и българската черноморска туристическа действителност (и освен това чета и се интересувам), и имам задоволителен и актуален поглед върху този на съседите ни Гърция (Северна Гърция) и Егейска Турция.

ПС

Душката се опитваше да пропонира, че в Русия си имали същите неща за туристите като в България.. Тоя човек изобщо не познава България, или е малко изкукал от пропагандата - не можеш да сравниш Урал или Камчатка с Балкана, Пирин, Рила или Странджа, (да Странджа!), Не можеш да сравниш Смоленск с Пловдив (който е в топа на международните класации) или с Несебър; Нито пък  - Новоросийското Черноморие с Българската Ривиера, или плажове и природа..
В тая връзка, тази година се запознах на нашето море с една украинка (семейство)- жената ме попита на руски дали пречи когато седна на пейката, на която бях седнал, и аз без да се замисля отгорих с "не", После се поправих с "нет",а дъщеричката и започна да си повтаря "не","не", аз се засмях и така се разговорихме. Семейството идва от три години тук., Попитах я защо не ходи в Одеса или около Одеса , и тя ми каза: Там е мръсно, и всичко е "по-руски" еднообразно (*картошки","картошки") и не ни излиза по-евтино от тук


 

Link to comment
Share on other sites

Айде добро утро. :) Подобрило се е качеството. Тази година за първи път след 2005 бях на бг черноморието. За около 10 дни . Пакет олинклузив , в малък хотелски комплекс на южното черноморие в началото на сезона. Доволен съм. Бяхме компания с деца и осигурени детегледачки. Имахме три коли на разположение.По морето не се задържахме много , за възрастните и най вече мъжката част:),обиколихме всичко на юг от Бургас, навлезохме в Странджа.Тази година това което мога да получа като комплекс, настаняване, качество и дадености на обкръжение,цена в Бг, е по добро от всички други  наоколо ,Гърция, Турция , по адриатика, не могат да ми предложат по/ добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз още съм на ниво хипария и предпочитам да няма нищо, никакъв олинклузив, никакви хотели, дискотечки, голф игрища итн. - само природа. С голямо съжаление установих, че това вече е на път да изчезне дори от Иракли. Та по тоя параграф Гърция си остава далеч по-добрата опция от Бетономорието.
Друго което прави впечатление от изнесените статистики, е че примерно над 1 млн. румънци са дошли като туристи тука, което също е рекорд за 2016. И още по фрапантното е че за лятото юни-август повече гърци са посетили България отколкото българи - Гърция, 270к на 230к.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Тва вярно ли е? Що тогава реват, че нямало туристи?

Или това лято не са ревали?..

Или реват щото будали няма, като нашите работодатели...

А ти как "палаткуваш", нали било забранено?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Падна тая забрана, това беше просто кратък фишек, който да отклони вниманието и след тихичкото дръпване на поредния заем от 1 млрд. го отмениха.
За липса на туристи ми се струва, че вече никой не мрънка, просто държавата не си прибира данъците от всичко това. Пример - данъчната проверка на Приморско (или там където стана боя на паркинга) над милиард неприбрани данъци от едно единствено малко градче, заради корупция и нефункционалност на системата. Реално ако държавата надлежно си прибере данъците от всички курортни селища за една година и външния дълг ще бъде изплатен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 3 часа, Joro-01 said:

Тва вярно ли е? Що тогава реват, че нямало туристи?

Или това лято не са ревали?..

Или реват щото будали няма, като нашите работодатели...

А ти как "палаткуваш", нали било забранено?

 

Забраната за бивакуване падна, което не знам дали е толкова добре за туризма и туристите.

(В Гърция има забрана и нарушителите се глобяват с 400 кинта, когато ги хванат.. Може да се бивакува само на определени места (по ртегланментираните къмпинги.. Тая година на Самотраки с полицейски хайки бяха изловили сума ти незаконно бивакуващи палаткаджии)

Какво имам предвид - просто мутренските общини не се интересуват от чистота и условия по тези места , и затова на всеки девствен (защитен) плаж или място, има следи от къмпингуването.
Далеч съм от мисълта, че къмпингуващите са "рушители" и "цапатели", напротив, ама колкото и да се старат и да пазят, следите остават
Например няма кошчета/контейнери за боклука (или има само едно бетонно кошче), на общината не и пука  ( морските общини са сред най -богатите общини в България, имам предвид бюджетите и средствата им отчетени за жител, в относителни стойности, тези общини са сред най-богатите в България), какво става тогава? Разчита се на ентусиасти и доброволци , ама и те горките не могат да се справят...

 

Преди 7 часа, laplandetza said:

Айде добро утро. :) Подобрило се е качеството. Тази година за първи път след 2005 бях на бг черноморието. За около 10 дни . Пакет олинклузив , в малък хотелски комплекс на южното черноморие в началото на сезона. Доволен съм. Бяхме компания с деца и осигурени детегледачки. Имахме три коли на разположение.По морето не се задържахме много , за възрастните и най вече мъжката част:),обиколихме всичко на юг от Бургас, навлезохме в Странджа.Тази година това което мога да получа като комплекс, настаняване, качество и дадености на обкръжение,цена в Бг, е по добро от всички други  наоколо ,Гърция, Турция , по адриатика, не могат да ми предложат по/ добро.

Подобрило се е там, където наистина на туризма се гледа професионално и като бизнес който трябва да се изгради  и подържа с необходимата култура. (Няма как да не се подобри туристическия бизнес за тези години, всеки бизнес се подобрява и се учи от грешките си)

Да ама, все още на хотелите масово се гледа освновно или единствено като на недвижима собственост и инвестмънт. Направил си пари- изпираш ги или ги инвестираш в хотелска сграда, и собственост, от която дори и да не печелиш от нея от туристическите услуги,  за 10 години стойността и ще се удвои като на недвижима собственост и имот намираща се на атрактивно място.
(Пазарът по тези курортни места се развива и цените на имотите по морето скачат,нарастват повече отколтона други места; така е в цял свят, В Турция например местните селяни по егейското крайбрежие са станали милионери от имотите си, откакто туризмът започна да се развива там)
В горната връзка- в края на септември бях на Свети Влас за няколко дни в един "инвестиционен" хотел в близост до морето- в студио и само с нощуване . Уж хотелът е нов, уж си има всичко, но не ми се говори за него, няма да отида там повече..

За Турция: Не съм убеден, че Турция не може да ти предложи по-добър пакет за парите които даваш тук за същия, ама както и да е - няма да споря..Аз лично за догодина една от почивките си я предвидил за Турция (живот и здраве разбира се, има много време дотогава).Това дето го викаш че са дадености, може да ги намериш навсякъде в някакъв вид и особености . На мен лично са ми интересни хората и културата, архитектурата,инфраструктурата , и пътуванията, умея да се сливам във всяка балканска култура, и в Турция "намирам" всичко, което ми трябва, включително модерните им градове, (ах красивият Измир), чистотата, и уредения им публичен транспорт..
В тази връзка: Забравете за Южното Черноморие извън силния сезон, ако сте решили да ползвате публичен транспорти и не сте от София,не тръгвате от София, ами сте от Пловдив или друг град :animatedwink:.Няма дирекна връзка за никъде на юг от Бургас (само до Бургас се отива), а пък рейсовете с бусчетата от Бургас до градчетата и местата на юг от Царево са цифром и словом.. едно или две в денонощието..Визирам публичния транспорт до тази част, които е извън силния летен сезон,но има и среден и слаб летен сезон, Слабият сезон който продължава чак до края на септември (ако времето е недъждливо и слънчево може да се плажува и плува до10 октомври)
Няма никакъв проблем да има по-редовни рейсове (или повече бусове) а цените на билетите им да са по-високи .На тоя който иска да почива, едва ли ще му се счупи хатъра за 10-20 или дори 30  лева по-скъп автобусен билет. В Турция, като туристическа страна, това превозвачите го знаят, ама ние все още си пасем овцете, берем доматите, или перем парите си, това не го разбираме (превозваческите фирми)

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://www.blitz.bg/obshtestvo/regioni/plen-absurd-plazht-v-akhtopol-tuka-ima-tuka-nema-sobstvenik_news420076.html

Тези нямаха концесия за плажа, и го "концесионираха" нелегално, с очакване подходящите (купените) хора от общината да им дадат концесията в предстоящия в края на месеца търг . На миналогодишните концесионери им бяха спрели концесията заради нарушения, и се правеше нов търг (резултатите от който са се знаели месец преди търга, защото са били купени)

Покрай цялата криминална история "намазах" малко - бях на този плаж в края на юни, и за четирите дни през които бях ,не се появи никоя мутра за да ме таксува нелегално

Ходих на този плаж и през август за няколко дни, същите чадъри си бяха там, заели практически целтата ивица по ширина , и се таксуваха, а морето през всичките дни беше пълно с плаващи найлони, празни кофички,и тарелки (тарелки за кюфтета и пържоли). Всичкият боклук изглежда "извираше" някъде от заведенията по плажа или в града.
Един ден група непознаващи се доброволци и самаряни спонтанно започнахме да събираме боклука, който плаваше в морето и стигаше до брега.  За около час и половина от участък от плажа с дължина 15 метра, извадихме толкова боклуци че с тях натъпкахме един 50 -литров чувал..

С две думи: Мила родна картинка..

Идва редът на Синеморец (плажовете Велека и Бутамята), на Липите, а и на Силистар..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Туристите в БГ идват основно заради ниските цени, това е реалността, не че действително сме нещо, което си заслужава. Туризмът, за който сме най-добра дестинация, е ограничен и бутиков. Идеята за масов туризъм в БГ е пълна идиотия, съседните ни страни Гърция и Турция имат много по-добри възможности за такъв. Единственият ефект от масовия туризъм в БГ е облагодетелстване на структурите на подземния свят, щото контролът върху тая икономическа дейност в страната ни е почти нулев. А, и замърсяването плюс застрояване на иначе някога красиви и девствени природни кътчета. Не за първи път съм бил против идеята за туризма като основно перо в нашата икономика, но "като ми пееш Пенке, ле..."

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, nik1 said:

 

 

Забраната за бивакуване падна, което не знам дали е толкова добре за туризма и туристите.

 

 Да въобще не съобразих - за следите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-голямата посещаемост тази година уви, не е плод на български успехи, а на проблеми в други страни. По-конкретно заради проблемите в Турция много хора се отказаха да идат там и от немай-къде дойдоха тука. На второ място заради войната в Крим и санкциите срещу Русия много руснаци и украинци било по финансови, било по визови причини също им се наложи да дойдат тука. Тъй че заслугата за рекорда я дължим не на българските управляващи, олигарси и милиционери-хотелиери, а на Путин и Ердоган. Работещите в сектора споделят, че е имало туристи, но това са били много бедни хора. Показателно е, че миналата година Карфур затвори единия си хипермаркет в Бургас точно през лятото, а тази година и другия, който обаче успя да изкара поне лятото.

При това положение няма за какво да се радваме - много хора дойдоха тук, тъй като нямаха възможност да идат другаде, но тъй като в нашите курорти нищо не се е подобрило, ефектът ще е много лош. 

На първо място всеки турист гледа да посети ново място, тъй че тези, които през следващите години ще имат възможност да идат и другаде повече няма да дойдат тук.

Доста хора са видели лошите условия в нашите курорти, тъй че ще ги популяризират и това също ще доведе до бъдещ отлив.

Link to comment
Share on other sites

Преценям , за пример, това което е угодно за мен. Да предположим има много подобни на мен, хора с бг произход с някаква адресна регистрация , бивша или настояща в бг, т.е. има къде да отседнат за достатъчно време и имат сигурност в това, роднини, имоти и пр. Аз съм от тези, а има хиляди като мен , харчещи отпускарски пари с хиляди левове. Признавам , до тази година много средства отидоха в други държави. Тази година основната част от прахосаните средства се поеха от бг туристическия бизнес и всичко свързано с него. За мен дневен преход дори по лошата бг пътна мрежа от 400 километра не е проблем. При вас всичко е на едно зареждане разстояние , близо е и има голямо разнообразие. Само споменавам, отседнали в черноморския хотел, а запили в къща за гости с отлична кръчма някъде на 100 километра. Къде тази свобода , динамика мога да имам, разполагам със всичко, коли, връзки , приятели и съчетано с добро обслужване и обстановка, никоя конкуренция не може да предложи подобно. Освен това, беломорието, Истанбул  са достатъчно близо за всеки. Сутрин , в началото на сезона мога да си пия кафето в Одрин, към обед съм на турското беломорие, вечер се прибирам в Бг. Или алтернатива е за един ден се организира поход към гръцкото крайбрежие в района на Александрополи.Мога да си наема къща в района на язовирите със всичко което ми е по сърце, през ловния сезон също имате добри предложения. Имате много , ма главата ви не е увряла още !:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, kall said:

Туристите в БГ идват основно заради ниските цени, това е реалността, не че действително сме нещо, което си заслужава. Туризмът, за който сме най-добра дестинация, е ограничен и бутиков. Идеята за масов туризъм в БГ е пълна идиотия, съседните ни страни Гърция и Турция имат много по-добри възможности за такъв. Единственият ефект от масовия туризъм в БГ е облагодетелстване на структурите на подземния свят, щото контролът върху тая икономическа дейност в страната ни е почти нулев. А, и замърсяването плюс застрояване на иначе някога красиви и девствени природни кътчета. Не за първи път съм бил против идеята за туризма като основно перо в нашата икономика, но "като ми пееш Пенке, ле..."

Донякъде съм съгласен, но не със всичко..
Като изключим Гърция с нейните 14 хиляди километра брегова ивица, множеството турситически дестинации и страни са на същия хал или по-лош хал от нашия със застрояването и тълпите. Това. което се дава по рекламните дипланки и снимки - на плажове, китайски стени и райски кътчета, няма нищо общо с това което е в действителност. Това, което се представя е фотошопирано.  Китайската стена може да падне под тежестта на мулти-километричните туристиически върволици хора върху нея,но снимката и е фотошопирана - върху стената няма един човек ; Райските кътчета са по-зле от Ахтополския  плаж откъм чистота; На големите бразилски плажове хората се стъпкват един друг като на излизане от мач на ЦСКА и Левски; Пред плошадите и градинските на Айфеловата кула има.. вавилонско стълпотворение..

Апропо, в "люлката на туризма" в Турция -Кушадасъ (70 хиляден град), има 2 обществени плажа - единия е дълъг 300 метра, а другия т.н. женски (кадънлар плажъ) е с дължина около 2 пъти по-малка от този в Ахтопол т.е кажи речи е с дължина 800-900 метра, Населението на Кушадасъ през сезона нараства до..1 милион човека. В уикито пише че населението му до 500 000, но от една местна българка, Рени (българска туркиня) имаща туристически бизнес там, и живееща от 25 години там, знам че населението на Кушадаса достига до 1 милион..

Че парите от туризма облагодетелстват подземния свят - съгласен съм, само че навсякъде в света (без белите страни в Европа и Америка) се повтаря същата схема  - пране на пари, неплащане на данъци, проституция, наркотици (Като изключим проституция и наркотиците в Турция, смята се че тези необложени пари от туризма облагодетстват и хората от армията и политиката- част от хотелите са техни)

Масовият туризъм е идотия разбира се, изобщо платеният турзиъм е идиотия, но така работи капитализмът и туризма- "опакова" нещо си в някаква лъскава представа, и го предлага на масовия потребител..

В тази връзка: тази година видях тъпчещи се летовници един връз друг  (върху главите си) на Китенския плаж, при условие че плажоветете на съседно Приморско са с обща дължина поне 15-20 пъти по-голяма от тази на китенския плаж, ивицата на Приморско е 2 пъти по-широка, и на плажовете на Приморско имаше достатъчно място (Бях в Приморско ,почивах в Приморско -ММЦ-то, и  отскочих до Китен).

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Ако ще избирам извън Бг , Турция определено ми е фаворит. Има такива спокойни и красиви места, погледнете тяхното анатолийско черноморие. Малки спретнати хотелчета, красива природа , напред море, зад теб планина и никакви тълпи туристи.

Link to comment
Share on other sites

Отлично. С нашите пътувания гледаме да подбираме места в Европа където ходят малко чужденци. Основно туристи са местни или стеснен кръг хора. Какви места има в  Естония, прибалтийски републики. Чехия, Словакия, Унгария, Германия, Австрия и пр. Хората ни се радват, едно заради бизнеса, друго съвсем искрено , просто чужденците не са толкова чести гости, а като видят бели хора , семейни с нормално държание, добре им става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според анализите догодина в България се очакват повече туристи.
-Имиждът ни се подобрява - (1)влезнахме в няколко топ-класации, (2)условията се подобряват, ненавсякъде  там където се работи целенасочено.
-Турция и Египет не са привлекателни както преди няколко години за руските,белруските и украинските туристи (политическата нестабилност там се увеличи, заедно с  атентатите)

Предимствата тук са:
-по близко е до Европа
-европейците и българите могат да правят нискобюджетни почивки,
-не е скучно и провинциално-консервативно (като в Гърция),
-има много млади хора,
-космополитно е  (тази година видях чернокожи семейства и дечица, китайци, италианци и турци.. Турците харесват нашите курорти, заради това че могат да "изплакнат окото". В Турция жените не са красиви, не са сами, и освен това монокините не са познати)
-в близост до курортите (200-300 километра от тях) има повече културни иисторически забележителности, отколкото в Турция и Гърция
-планините ни и горите ни са по-добри от тези в Гърция и Турция
-плажовете ни са добри (не всички плажове при съседите са толкова добри)
-няма морски таралежи (при съседите има)
-водата в морето е бракична (за мен лично тя е е за предпочитане пред солената морска

Недостатъците:
-Лоша или неразвита инфраструктура
-Чистота на общите части (подобрява се, построиха се модерни пречиствателни станции)
-Чистота в хотелите (тя е проблем и при братята турци)
-Сравнително ориенталско отношение към чужденците и гостите (избирателно отношение)

Само Гърция ни превъзхожда в положителния смисъл, Гърците са европейци в това си начинание, въпреки че там шофирането не е европейско. За гърците знаците и марковровките най-често не важат, а полицията им не се занимава  с движението, още повече откакто глобите станаха космически . Не е парадокс, просто гърците са женствена/мека култура, и полицаите не искат да си имат, и не искат да създават проблеми на съгражданите си,(колите паркират и спират като правило на забранените със знаци места за престой и паркиране, а полицаите не им обръщат никакво внимание, дори и да ги сгазят)

В Турция няма "лабаво" при пътната полиция, която е навсякъде, и цъка фишове наред..Но типичното ориенталско отношение към туристите е най-забележимо и характерно в Турция, Всички търговци на дребно или на средно са малко или много мошенници, и не е вярно че всички от тях се пазарят . Пазарят се тези, които са на пазара, или държат сергийките и ориенталските магазинчета, а тези които държат магазини по курортите, без големите вериги, лъжат най-спокойно чужденците, касови бележки не се дават, и рекламации не се приемат, и на много места няма обявени цени

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...