Отиди на
Форум "Наука"

Крепостно Право


laplandetza

Recommended Posts

Бизнесът не търси висшисти, а шлосери и механици
Георги Брандийски - 6 октомври 2016, 16:54

Българската икономика трябва да получава млади специалисти, които да остават в България. Нужни са не висшисти, а шлосери, механици и шофьори.

Това заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев, цитиран от Дарик.

Работодателската организация подписа споразумение за сътрудничество с Университета за национално и световно стопанство. По думите на Домусчиев на бизнеса вече са нужни не толкова хора с висше образование, които завършват университета на 26 или 27-годишна възраст, а специалисти със средно образование.

Ректорът на УНСС проф. Стати Статев посочи, че бизнесът и висшите училища ще поискат от държавата да е законово регламентирано работодателските организации да си поръчват обучение в определени специалности. По думите на проф. Статев е редно студентите, които заминават за чужбина след като завършат образованието си, да връщат парите за своето обучение.

Търсенето на кадри у нас ще се увеличи през 2030-а, предлагането ще намалее

"Става въпрос за даване на една сигурност на нашите деца, че те, като завършат, ще останат да работят в България. Защото една част от младите хора отиват да учат в чужбина не защото нашето образование е лошо, а защото не се виждат реализирани в България.

И отиваме от другата страна - не става въпрос за крепостно право, всеки е свободен да избира пътя си. Но след като си приел държавата да субсидира обучението ти в рамките на 20-30-50 000 лева и след това решиш да заминеш на работа в чужбина, добре, за какво ще го направиш? Естествено, за повече пари. Бъди тогава достатъчно добър да върнеш тези пари, които държавата е похарчила за теб, за да ги похарчи за друг, който е решил да остане в България", коментира Статев.

С тези свои думи ректорът на УНСС подкрепи работодателските организации, които поискаха студентите, завършили по държавна поръчка у нас, поне няколко години да работят в България.

Кирил Домусчиев заяви, че липсата на кадри в бизнеса се засилва.

"На нас висшисти чак толкова много не ни трябват, но няма шлосери, няма механици, даже шофьори сега се оплакват в транспортния сектор, че няма, при положение че заплатите на международните шофьори са стигнали вече до 4000 лева, което не е никак малка заплата за българските стандарти. Но няма дори шофьори. Какво да говорим за средни специалисти в заводите за биотехнологии, химия или така нататък. Няма ги тези хора", каза той.

Промени, които да улеснят връзките образование-бизнес, ще бъдат представени пред законодателната власт до края на годината, категоричен е Домусчиев.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 90
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

Господа работодателите вместо да мрънкат да вземат да разберат най сетне, че сме в Европейския, а не в Африканския съюз и да дават европейски заплати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че то, ако имаше европейски заплати, "работодателите" щяха да са шлосери, механици, стругари, фрезисти  и т. н. - в производството въобще...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

По въпроса с тираджийте го четох преди време. За тези хора няма никакъв проблем да си намерят работа в европа. Забравил съм цифрите, но числата бяха в пъти по големи. Кой ще е този идиот, който ще остане да работи за български работодател? Ако не могат да плащат европейски заплати да фалират. Нали живеем в пазарна икономика и който не може да се оправи просто фалира. Когато обикновенните хора обясняват, че заплатите им са малки и не им стигат за нищо, господа бизнесмените казват цинично "Намери си по добра работа". А в случая работниците като предпочитат да работят в европа казват на работодателя "Аз за тия пари няма да ти работя".

В текста на Лапландеца има една сериозна грешка. Не е такъв проблем да се реализираш в България. Проблема е, че в европа ще получаваш много повече пари за същата работа.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, laplandetza said:
Бизнесът не търси висшисти, а шлосери и механици
Георги Брандийски - 6 октомври 2016, 16:54

Българската икономика трябва да получава млади специалисти, които да остават в България. Нужни са не висшисти, а шлосери, механици и шофьори.

Това заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев, цитиран от Дарик.

Работодателската организация подписа споразумение за сътрудничество с Университета за национално и световно стопанство. По думите на Домусчиев на бизнеса вече са нужни не толкова хора с висше образование, които завършват университета на 26 или 27-годишна възраст, а специалисти със средно образование.

Ректорът на УНСС проф. Стати Статев посочи, че бизнесът и висшите училища ще поискат от държавата да е законово регламентирано работодателските организации да си поръчват обучение в определени специалности. По думите на проф. Статев е редно студентите, които заминават за чужбина след като завършат образованието си, да връщат парите за своето обучение.

Търсенето на кадри у нас ще се увеличи през 2030-а, предлагането ще намалее

"Става въпрос за даване на една сигурност на нашите деца, че те, като завършат, ще останат да работят в България. Защото една част от младите хора отиват да учат в чужбина не защото нашето образование е лошо, а защото не се виждат реализирани в България.

И отиваме от другата страна - не става въпрос за крепостно право, всеки е свободен да избира пътя си. Но след като си приел държавата да субсидира обучението ти в рамките на 20-30-50 000 лева и след това решиш да заминеш на работа в чужбина, добре, за какво ще го направиш? Естествено, за повече пари. Бъди тогава достатъчно добър да върнеш тези пари, които държавата е похарчила за теб, за да ги похарчи за друг, който е решил да остане в България", коментира Статев.

С тези свои думи ректорът на УНСС подкрепи работодателските организации, които поискаха студентите, завършили по държавна поръчка у нас, поне няколко години да работят в България.

Кирил Домусчиев заяви, че липсата на кадри в бизнеса се засилва.

"На нас висшисти чак толкова много не ни трябват, но няма шлосери, няма механици, даже шофьори сега се оплакват в транспортния сектор, че няма, при положение че заплатите на международните шофьори са стигнали вече до 4000 лева, което не е никак малка заплата за българските стандарти. Но няма дори шофьори. Какво да говорим за средни специалисти в заводите за биотехнологии, химия или така нататък. Няма ги тези хора", каза той.

Промени, които да улеснят връзките образование-бизнес, ще бъдат представени пред законодателната власт до края на годината, категоричен е Домусчиев.

Незнам кой е този Георги Брандийски, но е АХМАК КОПИЛЕ МРЪСНО НА n-та СТЕПЕН. Ако има предател, изрод който да изнемогва родината в чужди интереси тогава той със сигурност е между тях. Как може да говори такива неща? Това означава страната да я направи за мащабна работилница за сглобяване на готови неща. Понеже китай става скъп, капиталът на ново се връща към източна европа. Това означава, че заплатите в източно европейските страни ще се стараят да ги държат на низко....

Знаели този зародиш на говедо, че финландците защо са на първо място в света по-всякакви едукационни показатели? Защото има един национален консенс, че независимо от управляващата партия за обучение от детска градина до университет в държавният бюджет има апсолютен приоритет... Че педагозите са най-добре платените от вишеобразованите?

Наверно знае, но на него джобът му е пред благото на българите..... 

Link to comment
Share on other sites

<<<<...... Знаели този зародиш на говедо, че финландците защо са на първо място в света по-всякакви едукационни показатели? Защото има един национален консенс, че независимо от управляващата партия за обучение от детска градина до университет в държавният бюджет има апсолютен приоритет... Че педагозите са най-добре платените от вишеобразованите? .....>>

 

Scubi,  другарю, приятелю, говориш с вменени фрази за финландското образование. Няма как да се сравним с теб, ти далеч от Финландия, аз прекарал там почти 10 години, както и доста време в няколко европейски държави.

За заплащането , не е най високото за учители в Европа и изобщо не е най високото за вишисти.От 3500 до 5500/6000 според позицията и стажа<някои имат и допълнителни пари>. Админастр.учебните и ръководните са друга работа.Чрез системата за образование се обръщат милиарди от бюджета и попадат в ръцете на правилните фирми и хора, това е инструментариум от десетилетия във финландското управление, по тази причина е доволно финансирано. Обучението им е определено доста поид нивото на това в НРБ преди над 25 години то е и под нивото в много от сегашните бг училища за тази по културна и,или по бяла част от деца.Превъзхождат за момента в основното и средно образ. по езиково обучение. За финландците Не е приоритет  да имат образовано население, имат професионално образование , но като цяло населението им не е по образовано от бялата част на българското. Те произвеждат индивиди , на които им  е Саботирано общото образование , така е и в други центр.европ. и западни държави.Като цяло учителите им не блестят с интелект, статистически, не са по напред от българските преди 20/15 години, за момента нямам сведения.

Контактувам с много образовани ,тясно, хора, знам от първо лице. Контакти имам с адвокати, икономисти, научни работници, инженери, лекари специалисти, психолози, офицери от полиция , армия, държавна и местна номенклатура, администратори, журналисти, дипломат.предст, скрити и явни служители на Тяхната сигурност. Контактите в много случаи са съвсем директни, природни, сурови и с последици....., но не за мен !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

По въпроса с тираджийте го четох преди време. За тези хора няма никакъв проблем да си намерят работа в европа. Забравил съм цифрите, но числата бяха в пъти по големи. Кой ще е този идиот, който ще остане да работи за български работодател? Ако не могат да плащат европейски заплати да фалират. Нали живеем в пазарна икономика и който не може да се оправи просто фалира. Когато обикновенните хора обясняват, че заплатите им са малки и не им стигат за нищо, господа бизнесмените казват цинично "Намери си по добра работа". А в случая работниците като предпочитат да работят в европа казват на работодателя "Аз за тия пари няма да ти работя".

В текста на Лапландеца има една сериозна грешка. Не е такъв проблем да се реализираш в България. Проблема е, че в европа ще получаваш много повече пари за същата работа.

На работодателите не им стига акъла за това

Българска черта е, и не е само при работодателите:

- отиваш в БГ хотел- кенефът оакан от предишния гост , в банята топки косми са запушили сифона, дистанционното е със изхабени батерии, а хладилика мирише, на терасата боклуци и мравуняци (тея неща ги пиша от личен опит, и то не единичен!) обаче хотелиерът гледа да ти вземе парите, а ако му кажеш че има проблем гледа лошо (не му стига акъла да разбере че втори път няма да стъпиш там, и ще пишеш в букинга лоши отзиви, и в края на краишата рефлектора върху него, "Как беше сезона" го питам, "нямаше сезон" (в сериозен и откровен отговор)

-на младите лекари и инженери заплатите им са мизерни - скъсали си задниците от учене, скъсват си гъзовете от работа (по-старите са се уредили и не се натискат да работят) обаче никой не ебава това положение- ни държавата (за лекарите), ни частника работодател ,после младите си взимат шапките и отиват в чужбина..А после разните големи пишман -политици  се чудят и маят, кво става..(пак от личен опит ги пиша тези неща)

Българска мутро-село-тъпотия-селяния - ще ме обвините пак в българомразство, ама точно това е българската работа,

/нали ходя често в Гърция, в най-евтиното селско хотелче е в пъти по-хубаво от звездни такива, да ти е кеф, кеф,кеф да отидеш там втори път  -и чистота- всичко свети,  и отношение, и удобства, и всичко което  поискаш,/

Как ще се оправим с тоя софтуер на ума (мутро-село-тъпотийски) аз не знам, ако някои знае нека да ми каже, моля!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само за сравнение БНП на европейските страни през 1890 и 1913; сравнени са и населенията на държавите през тези две години. Проучването е правено от двама британски икономисти през 2011 г., като брутния продукт в ам.долари е приравнен към цените от 1990 г., в проучването подробно е обяснена методиката им.

Първата таблица е БВП, втората население, третата картинка е уводната страница на проучването. Подчертал съм с червено държавите, с които сме били съпоставими като брутен продукт и население през онези две десетилетия. Вие ми кажете защо сега ние сме където сме, а тези държави са където са. Между другото, годините 1887-1894 са премиерството на Ст. Стамболов и най-бързия икономически растеж за България, вижда се и в цифрите. За мен най-фрапиращото сравнение е това между България и Гърция - има нещо тотално сбъркано в развитието на България след тези години, дори и през 30-те и 40-те, когато Гърция "дръпва" напред във всяко отношение. Да не говорим за периода 1950 - 1980, тогава годишният им растеж средно е по около 9-10 процента.

gdp.jpg

nas.jpg

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

И от мен една картинка.;

10624898_10204689737745413_272965642412372374_n.jpg

Процентното съотношение на брутния вътрешен продукт на глава от населението на България по паритети на покупателната способност (по данните на Медисън) към този на развитите западноевропейски страни и САЩ за три базови години – 1938, 1975 и 2010.
 
Автор: Пресиян Борисов
Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, laplandetza said:

 

Scubi,  другарю, приятелю, говориш с вменени фрази за финландското образование. Няма как да се сравним с теб, ти далеч от Финландия, аз прекарал там почти 10 години, както и доста време в няколко европейски държави.

За заплащането , не е най високото за учители в Европа и изобщо не е най високото за вишисти.От 3500 до 5500/6000 според позицията и стажа<някои имат и допълнителни пари>. Админастр.учебните и ръководните са друга работа.Чрез системата за образование се обръщат милиарди от бюджета и попадат в ръцете на правилните фирми и хора, това е инструментариум от десетилетия във финландското управление, по тази причина е доволно финансирано. Обучението им е определено доста поид нивото на това в НРБ преди над 25 години то е и под нивото в много от сегашните бг училища за тази по културна и,или по бяла част от деца.Превъзхождат за момента в основното и средно образ. по езиково обучение. За финландците Не е приоритет  да имат образовано население, имат професионално образование , но като цяло населението им не е по образовано от бялата част на българското. Те произвеждат индивиди , на които им  е Саботирано общото образование , така е и в други центр.европ. и западни държави.Като цяло учителите им не блестят с интелект, статистически, не са по напред от българските преди 20/15 години, за момента нямам сведения.

Контактувам с много образовани ,тясно, хора, знам от първо лице. Контакти имам с адвокати, икономисти, научни работници, инженери, лекари специалисти, психолози, офицери от полиция , армия, държавна и местна номенклатура, администратори, журналисти, дипломат.предст, скрити и явни служители на Тяхната сигурност. Контактите в много случаи са съвсем директни, природни, сурови и с последици....., но не за мен !

Прав си. Аз не съм живял в Филандия само сестрами живее там и до ден днешен. Пиша на базата на тези инфота които ежедневно се получава в пресата за Пиза изследване, за едукатио статистики и прочие....Например на Гуардиян https://www.theguardian.com/education/2015/jun/17/highly-trained-respected-and-free-why-finlands-teachers-are-different

Затова може да съм заблуден и не на топ в информацията. Но и ударението не ми беше върху съревнованието на статистики ами в това, че в една сравнително бедна страна, как могат всички, повтарям всички политически и не политически сили да разработят един дългогодишен план/20–40г./ към който /независимо дали са на власт или не/ се придържат. И не почват след всеки избори в коренни основни промени, модернизации, както при нас е привичка за съжаление....

А да сръвняваш със това какво е било преди 20-25 години в източна европа. Не е ли доказателство за това, че от стабилният дълготраен режим на комунистите се получиха такива силни училиша в бивщите комунистически страни? 

Само дето с езиците....Унгарците за 6-10 годишно обучение на руски успяват да научат само това: Товарищ учителница Я докладиваю вам, состав класса трицать два учеников. никто не отсуствует.:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Б. Киров said:

Само за сравнение БНП на европейските страни през 1890 и 1913; сравнени са и населенията на държавите през тези две години. Проучването е правено от двама британски икономисти през 2011 г., като брутния продукт в ам.долари е приравнен към цените от 1990 г., в проучването подробно е обяснена методиката им.

Първата таблица е БВП, втората население, третата картинка е уводната страница на проучването. Подчертал съм с червено държавите, с които сме били съпоставими като брутен продукт и население през онези две десетилетия. Вие ми кажете защо сега ние сме където сме, а тези държави са където са. Между другото, годините 1887-1894 са премиерството на Ст. Стамболов и най-бързия икономически растеж за България, вижда се и в цифрите. За мен най-фрапиращото сравнение е това между България и Гърция - има нещо тотално сбъркано в развитието на България след тези години, дори и през 30-те и 40-те, когато Гърция "дръпва" напред във всяко отношение. Да не говорим за периода 1950 - 1980, тогава годишният им растеж средно е по около 9-10 процента.

gdp.jpg

nas.jpg

 

1.jpg

Интересна статистика.....Наистина. Как успяват да извадят данните зя Филандия когато тя в 1115 година пада под шведско а после при Петърчо под руско робство и като самостоятелна се освобождава едва на 10. 12. 1917. година....

Link to comment
Share on other sites

Не си прав за Финландия. Преди шведско не е имало държава.Под руско по късно , виж след наполеоновите войни.Робство не е имало, на практика руснаците им създават , поне играят ключова роля, държавност. Във Финландия както и в Русия имало е гражданска война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, Skubi said:

Как успяват да извадят данните зя Филандия когато тя в 1115 година пада под шведско а после при Петърчо под руско робство и като самостоятелна се освобождава едва на 10. 12. 1917. година....

Скуби, можеш да си изтеглиш целия файл на статистиката от този линк. В уводната част авторите са обяснили подробно каква методика са използвали, какви източници и как са ги съпоставяли.

https://www.lse.ac.uk/economicHistory/pdf/.../EuroGDP2.pdf

 

Специално за Финландия, тя е била автономно Велико княжество, ето два текста от уики, български и английски, за това; предполагам, че са имали и собствена статистика, но това може да се провери.

"

По време на Наполеоновите войни Финландия отново е окупирана от руски войски и на 29 март 1809 година е обявена за автономно Велико княжество в лична уния с Руската империя. През следващите десетилетия страната се развива мирно, като постепенно нараства ролята на финския език и култура. Нараства ролята на Хелзинки, който се превръща в главен град на страната. През 1835 година е публикуван националният епос „Калевала“, а през 1892 година финският език получава равен статут с шведския. Важна роля в този процес има възникналото през 60-те години националистическо движение на феноманите.

През 1866 – 1868 година Финландия е засегната от масов глад, при който загиват около 15% от населението. През следващите години страната постепенно се възстановява, появяват се първите модерни промишлени предприятия, изграждат се железопътни линии и плавателни канали.

През целия 19 век Финландия се ползва със значителна автономия – разполага със собствен парламент и правителство и руските власти рядко се намесват във вътрешния живот на Великото княжество. През 1906 година е въведено всеобщо избирателно право, но тази либерална реформа е извършена в момент, когато руското правителство променя политиката си спрямо Финландия, ограничавайки нейната автономия. Този процес предизвиква недоволство в страната, като дори са извършени няколко атентата срещу руски представители."

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BD%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F

 

Nevertheless, in 1809, Finland was incorporated into the Russian Empire as the autonomous Grand Duchy of Finland. In 1906, Finland became the second nation in the world to give the right to vote to all adult citizens and the first in the world to give all adult citizens the right to run for public office.[10][11] Following the 1917 Russian Revolution, Finland declared itself independent.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз съм чел че има много митове за финладското образование, но както и да е - не съм там за да коментирам или да си създам мнение

Иначе,  учителите са важни (да са млади,мотивирани, да има малки културно-възрастови разлики между тях и децата), но и системата е важна.
В "България на три скорости", "Разделени сме на Източна Руменлия и Княжество България" - додох примера със средното образование във Видин,който е много показателен за състоянието на системата и управляващите ни (пак същата работа, на никой отгоре не му дреме за образованието, има само само приказки по време на избори и демагогия).. като говорим за образование има и един допълнителен фактор, който отежнява ситуацията - това са самите учители ("гилдията"), които са против всякакви реформи и промени, които могат да ги засегнат..Те са толкова силни че могат да съборят всяка власт, по-силни са от полицаите и тяхната гилдия..

ПС Да не се лъжем, в България гилдиите са част от мутро-мафиотската триада:(1) легалната мафия- мутрите(2) политически партии, и (3)гилдиите, всички те в България  са ситуирани и еволюирали така, че обслужват само и главно своите корпоративни интереси. 

Link to comment
Share on other sites

Scubi said :

<<...... че в една сравнително бедна страна, как могат всички, повтарям всички политически и не политически сили да разработят един дългогодишен план/20–40г./ към който /независимо дали са на власт или не/ се придържат. И не почват след всеки избори в коренни основни промени, модернизации, както при нас е привичка за съжаление.... >>>

 

За да разбереш това как става е нужно да познаваш обществото в страната и неговият елит. Това е невъзможно да се случи в средиземноморието или на балканите.Обяснениятя не са кратки, е искам да навлизам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 10/7/2016 at 8:55, laplandetza said:

Българската икономика трябва да получава млади специалисти, които да остават в България. Нужни са не висшисти, а шлосери, механици и шофьори.

Това заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев, цитиран от Дарик.

Работодателската организация подписа споразумение за сътрудничество с Университета за национално и световно стопанство. По думите на Домусчиев на бизнеса вече са нужни не толкова хора с висше образование, които завършват университета на 26 или 27-годишна възраст, а специалисти със средно образование.

Ректорът на УНСС проф. Стати Статев посочи, че бизнесът и висшите училища ще поискат от държавата да е законово регламентирано работодателските организации да си поръчват обучение в определени специалности. По думите на проф. Статев е редно студентите, които заминават за чужбина след като завършат образованието си, да връщат парите за своето обучение.

Домусчиев наистина мисли като феодал, за него „бизнеса” са олигарси, организирани в текезесета. Това е кауза пердута, такова мислене. Даже през ум не им минава на тези хора, че „бизнес” могат да бъдат и хората от средната класа, и те са гръбнака на пазарните икономики. Но колкото по-зле, толкова по-добре, този „механизъм” сам ще се счупи, защото е несъстоятелен икономически. Иначе Въпросният господин Домусчиев си е изнесъл част от производството в САЩ и работи с американски работници, лошо няма, добър му е и отборът (Лудогорец), човекът е способен, но мисли като соц-феодал, а това е безперспективно. Но не го разбират, лошо за тях. А младите и кадърни българи с образование си биха камшика отдавна, те отказват да участват в тази постановка. Това пък което предлага ректорът, да си връщат парите на държавата, си е реставрация на закона от соца, където също имаше такъв закон - щом не работиш "по разпределение", връщай парите.

Link to comment
Share on other sites

Да се върнем на темата.От мой поглед народът на България само ще спечели при лесно достъпно образование със едно задоволително качество.Образованите млади хора ще захранват предимно икономиките на развития Свят, но по пряк и косвен начин те са обвързани с територията и населението на страната. При стабилна образователна политика, децата им и децата на техните деца могат да предпочетат да се изучат професионално,бакалаври , магистри, и като старт в научна кариера в България.Ще носят приходи. Оттеглилите се професионално специалисти, при една сравнително спокойна обстановка също могат да захранят една скромна част от икономиката в страната. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, laplandetza said:

При стабилна образователна политика, децата им и децата на техните деца могат да предпочетат да се изучат професионално,бакалаври , магистри, и като старт в научна кариера в България.Ще носят приходи. Оттеглилите се професионално специалисти, при една сравнително спокойна обстановка също могат да захранят една скромна част от икономиката в страната. 

Мислиш ли сериозно, че това ще се случи - децата им и децата на техните деца да предпочетат научна кариера в България? Защо да го правят, като очевидно ще имат много повече основания да предпочетат такава, където техните родители са започнали новата си кариера, а те са получили образование и с него възможности за по-добър живот? Според мен, ако това се случи, то ще е в малкия процент на изключенията, които потвърждават правилото. А това пък, пенсионираните емигранти да се върнат да захранват икономиката на страната, макар че е възможно за някои от тях, е като да чакаме трохите от трапезата на други.

Link to comment
Share on other sites

Б.Киров каза>

 

<<<<.... Домусчиев наистина мисли като феодал, за него „бизнеса” са олигарси, организирани в текезесета. Това е кауза пердута, такова мислене. Даже през ум не им минава на тези хора, че „бизнес” могат да бъдат и хората от средната класа, и те са гръбнака на пазарните икономики.  ....>>>

 

Тъй като нещата са свързани ще се отклоня отново. В много от малките развити държави се наблюдава една колективизация на бизнеса , подобно като в ткзс/та. Имам наблюдение , колегите организират нещата по следния начин. Най общо има главни кръгове, кооперативи от едър бизнес, в една Финландия например те са около 3, 4, не повече и са неразделно вплетени.  Т,н, средна класа е в употреба от тези кръгове , които не са само бизнес, а управленски, в тях са ключови крила на силовия апарат.По  средната класа има кръгове, обръчи и пръстени. Тук не е възможно да си в апарата и на доволна позиция, дори и най дребната, ако нямаш закрилник. Често се шегуваме по между си , с позицията < Личен Милиционер>, като личния лекар. Не се шегувам ,това е реалност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, laplandetza said:

Тъй като нещата са свързани ще се отклоня отново. В много от малките развити държави се наблюдава една колективизация на бизнеса , подобно като в ткзс/та. Имам наблюдение , колегите организират нещата по следния начин. Най общо има главни кръгове, кооперативи от едър бизнес, в една Финландия например те са около 3, 4, не повече и са неразделно вплетени.  Т,н, средна класа е в употреба от тези кръгове , които не са само бизнес, а управленски, в тях са ключови крила на силовия апарат.По  средната класа има кръгове, обръчи и пръстени. Тук не е възможно да си в апарата и на доволна позиция, дори и най дребната, ако нямаш закрилник. Често се шегуваме по между си , с позицията < Личен Милиционер>, като личния лекар. Не се шегувам ,това е реалност.

Съгласен съм, това се нарича кооперация на съсловен принцип, имало го е и в България с т.н. "еснафи" по време на Възраждането, а и след това; но не бива да бъркаме "текезесета" с кооперации, текезесетата (после ДЗС-та) си бяха ОДЪРЖАВЕНИ насилствено "кооперации", нищо "кооперативно" или съсловно нямаше в тях, там действаше принципа на казармата и принудата. Така че двете неща са коренно различни и противоположни. Според мен.

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, Б. Киров said:

Мислиш ли сериозно, че това ще се случи - децата им и децата на техните деца да предпочетат научна кариера в България? Защо да го правят, като очевидно ще имат много повече основания да предпочетат такава, където техните родители са започнали новата си кариера, а те са получили образование и с него възможности за по-добър живот? Според мен, ако това се случи, то ще е в малкия процент на изключенията, които потвърждават правилото. А това пък, пенсионираните емигранти да се върнат да захранват икономиката на страната, макар че е възможно за някои от тях, е като да чакаме трохите от трапезата на други.

Възможно е , зависи от това каква позиция ще си завоюва нашата олигархия на световната и най вече европейска сцена. Ролята на нашета образов. система може да бъде изцяло обслужваща. В нея може да се положе основата в един бъдещ специалист, научен работник, а след това качественият материал отива да бъде употребен в подходящите условия, извън България.  Начало на научна кариера, не е нужно голяма инвестиция, може да  стане реалност и сега работи , познавам доста хора които в студентските си години се включиха в програми, проекти, екипи и бяха привлечени на вън.Доста докторанти напуснаха. Обратното, вече доста младежи получават образование до бакалавър или магистър и след това се връщат в развития свят.

При едно лесно достъпно, безплатно образование, напълно безплатно професионално образование със сигурност ще се вдигне стойността на всички етнияески групи в България. Само за едно поколение е възможно да има един немалоброен образован цигански елит. След три поколения този елит е възможно да се смеси със сегашния управленски.Това не е ли перспектива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, laplandetza said:

При едно лесно достъпно, безплатно образование, напълно безплатно професионално образование със сигурност ще се вдигне стойността на всички етнияески групи в България. Само за едно поколение е възможно да има един немалоброен образован цигански елит. След три поколения този елит е възможно да се смеси със сегашния управленски.Това не е ли перспектива.

Това е много-много добра перспектива, но ми се струва, че по начина, по който сега се мисли и процедира е невъзможна. Как я виждаш да се реализира, когато мнозинството от ромското малцинство се сегрегират в началното и средно образование, а родителите им по никакъв начин не се поощряват от държавата децата им да получават качествено основно и средно образование, а гледат на раждаемостта като източник на точене на пари от "социалната държава" под формата на "помощи", които всъщност са политически рушвет за гласоподаватели и "мир да има". Откъде ще дойде тази маса сравнително образовани младежи роми в университетите, за да се квалифицира за управленски и научни кадри, които да станат елит в истинския смисъл на думата. Може да има отделни единици способни и образовани ромски младежи, но докато не ги интегрираш ПЪЛНОЦЕННО в начално и средно образование без етническо разделяне, просто няма да стане. А държавата се прави, че не вижда проблема - той е в сегрегацията на ромите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, laplandetza said:

Възможно е , зависи от това каква позиция ще си завоюва нашата олигархия на световната и най вече европейска сцена.

Според мен, може да си завоюва такава позиция, колкото тежи като възможности за производство в собствената си страна, и тъй като тя е паразитно ориентирана, а не производителна и иновативна - тежестта й ще е малка; може да специализира на външния пазар в политически слугинаж и посредничество, което се нарича компрадорска роля, вземане на посреднически процент от сделки. Но посредникът си е посредник, той е бреме и за двете страни, защото ги товари допълнително, и в удобния момент и двете страни във всяка сделка гледат да се отърват от него и да работят на късо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Грешиш Лапландец. В момента българското образование все още е горе долу добро така да кажа "на изпарения". Не е възможно чрез образование да се създаде никакъв елит. Нито цигански, нито български. Всеки който получи добро образование и наистина е способен просто ще избяга в чужбина. Тези които останат в България няма къде да работят, защото няма икономика. При липсата на икономика може да съществува работа само за хуманитаристи (адвокат, лекар, учител), но при тях самата бройка е ограничена физически. На толкова хора им трябват толкова лекари-ако са повече няма да имат пациенти. Но например индустрията не е ограничена. Може да се строят все нови и нови заводи в които да са нужни все нови и нови инжинери.

Спомням си римската империя... Когато остготите превземат Рим и вземат властта в Италия става нещо много интересно. Цитирам по памет "Всеки кадърен гот иска да стане като римляните, и само презрените (разбирай лумпени) римляни искат да са като готите". Демек всеки ром който спечели не пари, а уважение (лекар примерно) незабавно бива приет като равен от българите. Е пита се в задачата дали един уважаван ром, който има стабилен и висок доход ще поиска да има нещо общо с ромите лумпени от гетата?

Link to comment
Share on other sites

Тъй де за тези неща Киров, се иска на кормилото да са образовани хора, които хем могат да дерибействат , властват  и осребряват, хем да имат усет на завършения манипулатор . Ние нямаме в момента такъв елит.Всичко зависи от следващото поколение приемници как ще се подберат, как ще се случва, ако не е прекалено селектирано шанса е голям за някаква промяна.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...