Отиди на
Форум "Наука"

Подвеждащи реклами в козметиката


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Подвеждащи реклами в козметиката

Подвеждащи реклами...

Кремът за бръчки с ефект на ботокс. Магическият крем с охлювна слуз, която съживява кожата ви. Хидратиращият лосион с хиалуронова киселина, премахващ години от лицето ви (както твърди секси певицата, чийто сингъл в момента се върти по радиата).  Всички те имат нещо общо… те са подвеждащи реклами.

 

За съжаление,

Безброй много козметични продукти са жертви на неверни и/или подвеждащи реклами.

Да, правилно прочетохте – жертви. На пазара има много добри опции за грижа за кожата, но с присъствието на толкова много популярни реклами с подвеждащи и неверни твърдения, дори уважавани компании се виждат принудени да правят същото, поставяйки „фалшиви етикети“ на иначе прекрасни продукти. Това кара хората да се объркват. Но защо една козметична компания ще рекламира продукт чрез неособено активна съставка, особено когато въпросният продукт съдържа други, по-полезни неща? Отговорът се крие в  съставки, които по една или друга причина са станали известни и потребителите ги търсят. За съжаление, те са преекспонирани, на тях им се приписват практически невъзможни качества, и реалният им ефект е или нулев, или много далеч от рекламирания.

Кой позволява това? Нямаме ли регулаторни органи, които да следят тези неща?

Отговорът е да, разбира се… но

Регулаторните органи рядко наказват за подвеждащи реклами

Те могат да следят за безопасност и наистина, рядко може да се види продукт, който да е наистина токсичен, но това не е особено утешаващо. Ние плащаме сериозни пари за продукти, които не вършат това, което сме искали от тях. И трябва да внимаваме и сами да се пазим от грешно решение. Нещо повече… дори цената не е критерий. Много скъпи продукти са почти напълно безполезни, или са със състав, еднакъв с този на много по-евтин продукт. Така плащаме само за марковото име на опаковката.

Без да знаем какво съдържа, козметичният продукт е безполезен
Без да знаем какво съдържа, козметичният продукт е безполезен

Какво можем да направим ние, като потребители, за да се защитим?

  1. Имайте предвид, че използването на подвеждащи твърдения не прави компанията и нейните продукти непременно лоши. За да направите информиран избор, е необходимо да можете да прочетете какво се съдържа в него, както и в какви количества.
  2. Не се заблуждавайте, че „това не ми влияе“ – рекламните отдели на козметичните компании нямаше да влагат огромни суми в тези кампании, ако не работеха.
  3. Познавайте „анатомията“ на човешката клетка и кожа и как работят те. Човешката клетка е изградена от няколко компонента. В друг пост ще опиша по-подробно каква е общата „матрица“ на човешката клетка и на различните типове кожни клетки в частност.
If skin could tolerate only isotonic solutions, beach would be impossible.
Изотонична термална вода – капка в морето

4. Бъдете наясно с основни понятия по химия и физика и какво означават. „Киселина“, „химия“, „синтетичен“ се използват често, за да се изплашат потребителите от конкретен продукт на конкуренцията. Много потребители нямат познания по химия или познат фармацевт, лекар или козметолог , който да им помогне в лабиринта на козметиката. Типичен пример е  твърдението, че изотоничните води са по-полезни от други.

5. Не се доверявайте на „Съдържа…“

Много продукти твърдят, че съдържат важна съставка – витамини, натурални масла или други, които биха повлияли добре на вашата кожа. Впоследствие обаче ефектът не е е толкова добър. Защо?

Погледнете етикета със съдържанието на своя продукт. Забелязвате ли нещо? Много от продуктите съдържат по една „прашинка“ образно казано от нашумяла добавка, за да има право да твърди, че я има. В този пост за законите в ЕС съм обяснила как можете да прецените приблизително какво е количеството на всеки компонент в продукта си. Добър показател са консервантите – ако са изброени преди вашата желана и рекламирана съставка, това означава, че във вашия продукт има повече консерванти, отколкото това, което се рекламира толкова шумно!

В заключение – имайте предвид, че първата задача на всяка компания е да продаде продуктите си. Това не е непременно лошо – но означава, че трябва да внимаваме какво взимаме. Съдържанието на продукта, както и базисни познание по химия, физика и анатомия, са най-добрата ни защита.

http://pharmeticviews.com/2016/06/16/подвеждащи-реклами/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Last roman said:

Магическият крем с охлювна слуз, която съживява кожата ви.

Не, че нещо, ама охлювите имат бръчки Mr. Green

В наши дни жените никога не са харчили толкова много милиарди за козметика. Или прогресивно погрозняват, или изпростяват и искат да имат хубава корица, защото друго нямат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

те харчат от памтивека за какво ли не. Което е причина за не една война и за упадъка на доста империи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Last roman said:

те харчат от памтивека за какво ли не. Което е причина за не една война и за упадъка на доста империи.

Братя, лъжат ни, гримирането е вид измама и трябва да се криминализира.

 Освен това объркват и еволюцията.Ако не се гримира, с грозна маймуна никой не ще да прави секс.Освен това и умните докато се чудят дали да се размножат, простите не му мислят много.За туй напоследък все повече грозни и прости хора виждам.Че и бедни, бедните няма какво друго да правят и се репродуцират повече от богатите.Така хората стават все по бедни, грозни и прости.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Last roman said:

те харчат от памтивека за какво ли не. Което е причина за не една война и за упадъка на доста империи.

Зад всеки успял мъж стои една жена. А зад всеки неуспял - няколко Mr. Green

Малко сексизъм за събуждане Mr. Green

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, vvarbanov said:

Братя, лъжат ни, гримирането е вид измама и трябва да се криминализира.

Един френд си нарисува мустачки - тънки и елегантно завъртяни, сещате се. И жените му се смяха, санким не си рисуват очните линии, устните, веждите... Ето това е як сексизъм. А веднъж някаква кифла, която е нещо като киборг, защото била мината като с баданарка в як зид от грим, арматура и др. дяволски приспособления го нарекла "изкуствен". Ирония ли е било, не знам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Не, алкалната диета НЕ действа и НЕ лекува рак

Не съм на 'ти' с медицината, но научих доста покрай работата си. Наскоро правих кратко представяне на продукта "Фотостим". За тази статия обаче ми се наложи да изчета една папка документация. Трудността възниква при избор на подходящ начин за предаване на информацията, тъй като здравето е много деликатна тема. 
 

Цитирай

Подвеждащи реклами в козметиката

От бяла козметика се въздържам, защото съм алергична. Затова си приготвям домашна. По същия начин подхождам и с парфюмите.

Цитирай

Погледнете етикета със съдържанието на своя продукт. Забелязвате ли нещо? 

Има едно полезно приложение, което често ползвам: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mand.etiketka

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 37 минути, insighting said:

От бяла козметика се въздържам, защото съм алергична. Затова си приготвям домашна козметика. По същия начин подхождам и с парфюмите.

Би било интересно в една нова тема да споделиш своя опит с другите потребители, пък някой друг също би могъл да сподели някакъв свой опит. Мисля, че ще бъде прелюбопитно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, ISTORIK said:

Би било интересно в една нова тема да споделиш своя опит с другите потребители, пък някой друг също би могъл да сподели някакъв свой опит. Мисля, че ще бъде прелюбопитно. 

Не съм сигурна доколко е удачно да има такава тема в научен форум, защото мрежата изобилства от споделени опити. Достатъчно е да се зададе определена фраза в Гугъл, напр. 'домашен крем за лице', за да се открият множество рецепти. Това важи и за парфюмите. Всичко се прави въз основа на етерични масла. Производството им обаче е много трудоемко и скъпоструващо. Затова повечето от тях, продавани в търговската мрежа, са натурализирани. Лечебни свойства имат само чистите етерични масла, които са предназначени за вътрешен прием, а синтетичните масла се използват главно в парфюмерийната промишленост.

Напр. крем "Ахромин" е предназначен за чувствителна кожа. Моята обаче не го понесе. Лесно си направих подходящ. В началото просто обогатих детски крем с няколко капки портокалово масло и ефектът беше поразителен. Иначе крем за премахване на пигментни петна приготвих в домашни условия от пчелен восък, портокалово масло, масло от шеа и розова вода.  

От научна гледна точка тези многокомпонентни органични съединения имат завидни функционални свойства. 

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, makebulgar said:

Гримът на жените привлича 33% повече мъже http://www.blitz.bg/news/article/446396

По-любопитното би било да се обясни защо. Според мен това, което е на подсъзнателно ниво, като имитацията на възбуда (червило, блажна боя, "разширени" от грим очи) е по-маловажното. Нацапаната жена в кръчма подава няколко сигнала, които са далеч по-важни:

  • "обръснала съм си краката"
  • "достъпна/лесна съм и свободна", като второто често е правопропорционално на цената на ланеца на желаещия сношаване мъжкар
  • "имам достатъчно време и пари за да се грижа за тялото си" и следователно не работи селска работа (синоним на неориентирана и задръстена) и дава пари за да изглежда голото ѝ тяло хубаво или поне неотблъскващо

Както Фройд е казал, всичко опира до секс.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

продължаваме с лъжите в козметиката;

http://pharmeticviews.com/2016/09/22/още-5-лъжи-козметиката/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...