Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Откога тракийският език стана балтски? Дори и да приемем, че готският език е балтски, то тракийския със сигурност не е нито балтски, нито германски.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
1 hour ago, Frujin Assen said:

Откога тракийският език стана балтски? Дори и да приемем, че готският език е балтски, то тракийския със сигурност не е нито балтски, нито германски.

Може и да е така, може и да не е така.

Аз се чудя друго:

защо когато се заговори за каквото и да е свързано с племената етикирани като траки(а те са доволно много  - повече от славянските? , които са кръстени на реки, долини, гори и т.н. -) , започва антиавтохтонски "кръстоносен поход"?

До колкото ми е известно всички тези племена произлизат от индоевропейците и както и останалите се разселват на вълни във времето( специално за тях има консенсус и той е около 1500 г. пр. н.е.) . Единствено А.Фол поддържа по-крайна хипотеза, но тя не е в синхрон с Генетиката.

 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, БатеВаньо said:

Аз се чудя друго:

защо когато се заговори за каквото и да е свързано с племената етикирани като траки(а те са доволно много  - повече от славянските? , които са кръстени на реки, долини, гори и т.н. -) , започва антиавтохтонски "кръстоносен поход"?

До колкото ми е известно всички тези племена произлизат от индоевропейците и както и останалите се разселват на вълни във времето( специално за тях има консенсус и той е около 1500 г. пр. н.е.) . Единствено А.Фол поддържа по-крайна хипотеза, но тя не е в синхрон с Генетиката.

 

Защото траките в това число одриси, мизи, беси, сапеи, и всички останали южно от Дунав стават част от Римската империя. Победени са и дако-гетите на север от Дунав. И всичко това означава превръщане на траките в римляни. Когато ромеите пишат, че хуни, славяни, авари и българи вършеят из балканите и унищожават, плячкосват, отвличат, и се заселват, те го правят срещу римляните в това число и срещу наследниците на одриси, беси, кикони, сапеи и т.н. И това не са някакви спасителни или освободителни войни, както искат да преиначат нещата някои автохтонци. 

Тоест не е кръстоносен поход, а е реакция срещу неадекватността, фалшификацията, псевдонауката.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тракийски племена кръстени на реки, долини и гори? Май не съм чувал за такива. Знам за обратна зависимост. Бъх чел за областа Астика наречена така на племето което я обитава- Асти.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, makebulgar said:

Защото траките в това число одриси, мизи, беси, сапеи, и всички останали южно от Дунав стават част от Римската империя. Победени са и дако-гетите на север от Дунав. И всичко това означава превръщане на траките в римляни. Когато ромеите пишат, че хуни, славяни, авари и българи вършеят из балканите и унищожават, плячкосват, отвличат, и се заселват, те го правят срещу римляните в това число и срещу наследниците на одриси, беси, кикони, сапеи и т.н. И това не са някакви спасителни или освободителни войни, както искат да преиначат нещата някои автохтонци. 

Тоест не е кръстоносен поход, а е реакция срещу неадекватността, фалшификацията, псевдонауката.

Лично Аз не съм чувал подобни твърдения за освободителни войни.

Не ми се струва правилно да се говори за траки и да се подпъхва термина автохтонизъм. Остава впечатление за манипулация, която провокира реакция.

Качих линк към регистър от 15 век, с прираст на мюсюлманите в Пловдив. Голяма част от процентното покачване се дължи на доброволна смяна на религия, от страна на българите. Поясних българите, защото има летопис, който казва, че в Пловдив живеят предимно българи през 14 - 15 век, последвани от турците колонисти и други(бивши ромей, говорещи гръцки например). Ето пример как част от население се интегрира.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Frujin Assen said:

Тракийски племена кръстени на реки, долини и гори? Май не съм чувал за такива. Знам за обратна зависимост. Бъх чел за областа Астика наречена така на племето което я обитава- Асти.

Допълних Славяни. .... и не е нужно да се хващаш за всяка буква.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 9 минути, БатеВаньо said:

Допълних Славяни. .... и не е нужно да се хващаш за всяка буква.

Ами така си го написал, че ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Ами не ми е много ясно тука...Готите от науката са причислени към германските племена,обаче от тук от там ми изскачат едни паралели с балтите....Вероятно е разяснен въпроса,но аз съм го пропуснал....А балтиските езици-конкретно 


"Латвийският език (latviešu valoda) е балтийски език. Той е официален език на Латвия, където е говорен от около 1 400 000 души. Латвийският е част от източната подгрупа на балтийските езици, които са част от индоевропейското семейство, най-близка до славянските и германските езици"

явно е "контактен"/не знам дали термина е правилен/,и не знам откога е такъв.

А приск казва готски,не германски език,което предполага различия,освен ако германския не му е бил познат,което едва ли е вероятно...А може и термин като германски език да не съществува по това време като обединяващо немските говори понятие....

Но на мен по- ми се струва ,че готския е някакъв балтийски,което веднага го свързва с езика на траките,....и пак ще настане един вой.......

Обаче пък обяснява защо всички бъркат готи с гети!
 

Трудно е да се отговаря на подобна мешаница. Кой твърди, че готсткият е балтийски и с какви аргументи? Кои са паралелите между готи и балти? Какво според тебе ще рече "контактен език" и контактен между кого в крайна сметка - между скитски и германски или между славянски и германски? А тракийският е свързан с балтийските според Дуриданов и литовски учени, техните аргументи сме ги виждали (тая дума е подобна на оная дума).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Бобо said:

Ами не ми е много ясно тука...Готите от науката са причислени към германските племена,обаче от тук от там ми изскачат едни паралели с балтите....Вероятно е разяснен въпроса,но аз съм го пропуснал....А балтиските езици-конкретно 


"Латвийският език (latviešu valoda) е балтийски език. Той е официален език на Латвия, където е говорен от около 1 400 000 души. Латвийският е част от източната подгрупа на балтийските езици, които са част от индоевропейското семейство, най-близка до славянските и германските езици"

явно е "контактен"/не знам дали термина е правилен/,и не знам откога е такъв.

А приск казва готски,не германски език,което предполага различия,освен ако германския не му е бил познат,което едва ли е вероятно...А може и термин като германски език да не съществува по това време като обединяващо немските говори понятие....

Но на мен по- ми се струва ,че готския е някакъв балтийски,което веднага го свързва с езика на траките,....и пак ще настане един вой.......

Обаче пък обяснява защо всички бъркат готи с гети!
 

Гледам погледнал си нещо, това е добре опит да се образоваш, и аз го приветствам. Сега за готи и балти. Какво са балтите, ами най-просто казано това са бившите бойна брадва подложени на силно келтско влияние? А какво са готите, най-кратко, са оригиналдъ германци директно от скандинавия ? Балтите говорят балтски а готите германски. Около 100г. готите мигрират от скандинавия, и се заселват в Померания или сегашното крайбрежие на Полша, следващите години постепенно мигрират на юг като налагат властта си над местните балти,след тях настъпват германско племена и се заселват. Около началото на IIIв готите вече са над Черно море и образуват черняховската култура.Която съответно през 376г са разгромени от хуните и една част бяга в Рим а друга заедно със остготите се подчинява на хуните. От културите в Северна Европа съвместяващи балти и германци после израстват славяните. А на юг черняховци включват готи,балти,сармати и гети или даки или траки. Цялото това обединение заедно с хуни дава началото на Пенковската култура,или антите, която съществува до началото на VIIв и се премества на територията на Дунавска България и дава началото на българската народност. Та няма как готите да говорят на балтски, те до определен период говорят германски, а после обединени с други народи проговарят на български, или славянски както ти харесва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гетите от своя срана са даките, или траки. Предполагам знаеш,Траян завладява гетите и слага край на държавата им. Една част е поробена а друга бяга при сарматите около Днепър и образува гето-сарматска федерация.Когато Рим се изтегля зад Дунав, гетите завземат обратно Дакия но скоро са покорени от готите и са включени в готската държава. Та в един момент готи и гети са заедно. Чак до пристигането на хуните.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Откога тракийският език стана балтски? Дори и да приемем, че готският език е балтски, то тракийския със сигурност не е нито балтски, нито германски.

Абе за тракийския не се знае, може да е балтски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така ….след неуспехите Домициан сключва твърде унизителен мир с даките, нещо което войнишката чест на Марк Улпий не може да преглътне. Освен разбира се потъпканата римска гордост, сребърните мини на трансилванското плато са допълнителен стимул проблемът "Дакия" да бъде решен кардинално , без отлагане, без компромис !  След двe  военни кампании вълчето леговище е пратено в небитието и е създадена  новата провинция Дакия ! Включваща територии на съвременни Трансилвания , Банат и Мала Влахия/Олтения .  Гледам в нашата уикипедия (и само там) Буребиста и Децебал са вече с ….гетско гражданство !  Но мен друго ме интересува , ако може наготово да получа аргументирана информация базирана на източници или експерти. Предварително благодаря за което. Та въпросът ми е за земите на съвременните Велика Влахия - Мунтения , Молдова, Бесарабия ….те …..как са ? Това което аз знам - в един момент са провинция на Рим под името на Анте Мизия  , но още по времето на самият и завоевател Траян е преструктурирана като зависима територия - аналог на царство Тракия - управлявано от Одрисо-Сапейски династии изключително лоялни към Рим. Интересуваме где са гетите ?   Ще се опитам да постна и няколко карти да видим може ли да се внесе конкретика ….    ………. не става  ...или аз не мога пействам URL но ...не става

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да постна няколко интересни карти на Римска Дакия . Въпросът ми е , че териториите между Карпатите , Дунав и Днестър - съвременни Велика Влахия, Молдова и Бесарабия не са в границите на империята ! Или за да съм по педантичен - влизат в периода 102 - 117 г. под названието Анте Мизия. Но натам - са аут.  Тоест по всяка вероятност (Х)Адриан се отказва от тези земи , както и от Месопотамия до персийски залив и от Армения до Каспийско море.   ………..Та отклонението ми е по повод за легендарните ГЕТИ и тяхната судба ! Те ли са ...бъдещите ГОТИ ?  И защо ?  Едва ли има народ който да ...клечи на такова ветровито място в продължение на....хилядолетие и не само да не се затрие /претопи, победено, интегрирано, заличено и прочие/ но и да експлодира в пасионарната енергия на бъдещите готи които ще върлуват в продължение на 3 века и ще създадат свои кралства на територията на Рим . Просто такъв аналог в световен мащаб ...няма ! Това което е засвидетелствано - Гетите твърде лесно са победени от персите на Дараявахуш , след това имат локална победа над диадоха Лизимах . Натам се опасявам, че остават като призрачен ...топоним или даващ легитимност политоним…..

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото си спомням даките са тяхна производна или нещо като провинция. Даките всъщност са гети или нещо от сорта.Буребиста ги разширява много на север северозапад. След войната с Рим се оттеглят на север, в останалите си територий,там срещат сарматите и се поомешват с тях. Чакат своето време и когато Рим се изтегля изравняват останалото от него, всичко са овършали. Връщат си заедно със сарматите Дакия и тогава разбират защо Рим е избягал от там,пристигат готите с разни херули,грейтунги и  други и слагат край на гетското царство. Гетите влизат като съставна част на черняховци, оттам предполагам започва смесването на гети и готи. След IIIв техните поселения изчезват и живеят заедно с германците и сарматите. Постепенно се смесват с другите племена и единственната промяна е когато пристигат хуните, те започват също да усядат в черняховските селища. Та може да се каже готи и гети стават едно. Така си продължава и при Пенковската култура докато не започва миграцията на българите при Аспарух, тогава се изтеглят във България. За източници трябва да седна да потърся какво съм запаметил от спора си с графа, за румънците, тогава се постнаха бая неща ако не те мързи потърси из темите имаше бая информация, аз  също  ще потърся. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоест ,готите вече не са съвсем оригинални германци.Това ,което сте написали по горе изглежда напълно правдоподобно,аз всъщност точно затова рових в тази насока,и не очаквах подобна теза от вас,щото бях останал с погрешното впечатление,че отричате каквато и да е връзка между готи и гети.Разбира се,според мен е доста трудно два съвсем различни етноса да се смесят безпроблемно,и в предвид това,че наистина бях чел за някакви сходства на тракийския с балтските езици,просто пуснах такова съвсем повърхностно предположение,че оригиналните готи са балти...

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Бобо said:

Тоест ,готите вече не са съвсем оригинални германци.Това ,което сте написали по горе изглежда напълно правдоподобно,аз всъщност точно затова рових в тази насока,и не очаквах подобна теза от вас,щото бях останал с погрешното впечатление,че отричате каквато и да е връзка между готи и гети.Разбира се,според мен е доста трудно два съвсем различни етноса да се смесят безпроблемно,и в предвид това,че наистина бях чел за някакви сходства на тракийския с балтските езици,просто пуснах такова съвсем повърхностно предположение,че оригиналните готи са балти...

Какво значи оригинални германци? Колко вида германци има? Няма такъв филм, има германци,това е. И не пишем свободни съчинения за да изглежда правдоподобно, пишем какво е било. Дали ти харесва ли не си личен избор и всъщност не е от значение за крайния резултат. Какво значи да отричаме, или го е имало или не. Готите са германци, явно имаш нещо против, но такива са фактите, славяните също наполовина напримерно са германци само,че там имат участие вандалите и лугийте, макромани и квади. 

Ако имаш впредвид черняховци те основно са германци защото готите са водеща сила там. Разни вестготи и остготи.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, bulgaroid said:

Какво значи оригинални германци? Колко вида германци има? Няма такъв филм, има германци,това е. И не пишем свободни съчинения за да изглежда правдоподобно, пишем какво е било. Дали ти харесва ли не си личен избор и всъщност не е от значение за крайния резултат. Какво значи да отричаме, или го е имало или не. Готите са германци, явно имаш нещо против, но такива са фактите, славяните също наполовина напримерно са германци само,че там имат участие вандалите и лугийте, макромани и квади. 

Ако имаш впредвид черняховци те основно са германци защото готите са водеща сила там. Разни вестготи и остготи.

Не може някой,който и да е той,да твърди ,че траките гети изчезват,и после на тяхно място се появяват германците готи,и да очаква ,че който и да е,ще му повярва!!!!!

А точно това е "официалното становище" на науката история,или поне аз с такова впечатление съм останал от това,което съм прочел.

С други думи-всичко що е трак -изчезва!

Това имах в предвид.

А готите след Черняхово,каквито и да са били преди това,и въпреки езика който говорят/който и да е той/-едва ли биха могли да се нарекат чисти германци!

Защото един германец няма как да твърди,че дедите му са участвали в Троянската война-най малко....

ПП И ,наистина,както беше казал някой явно добър историк,но съм забравил името и ще цитирам по памет...

"Ако ние не разберем Черняхово-никога няма да разберем истинската история на Европа"!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тъй, малко елементарно инфо от уикипедията (достъпна за всички, но неизползвана непонятно защо).

https://ru.wikipedia.org/wiki/Готский_язык

Готският език е единственият източно германски език който може да бъде възстановен, тъй като Улфила превежда на него Библията. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Argenteus

Пояснявам. 

Голямо количество готи приемат християнството и се заселват в Мизия "столицата" им е Никополис ад Иструм. Техния религиозен водач епископ Улфила успява да издейства за тях да се преведе Библията на готски.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Вулфила

Така че, по отношение на готския език няма ни най малки съмнения, готския е ГЕРМАНСКИ език. 

Откъде идват готите? Смята се, че готите идват от Скандинавия, но има ли доказателства? Отговорът е ДА! Швеция исторически е сбор от две големи племена скани и ... готи. В Швеция има две големи области Скания и Готлад (днес Йотланд) и остров в балтийско море Готланд. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Не може някой,който и да е той,да твърди ,че траките гети изчезват,и после на тяхно място се появяват германците готи,и да очаква ,че който и да е,ще му повярва!!!!!

А точно това е "официалното становище" на науката история,или поне аз с такова впечатление съм останал от това,което съм прочел.

С други думи-всичко що е трак -изчезва!

Това имах в предвид.

Явно последните изнесени факти предизвикват при теб когнитивен дисонанс,:ag: нищо с времето ще свикнеш. Тази история дето си я учил в училище ако си спомняш нещо то нея по-добре го забрави. Да славяните са смес от германци и балти, и нищо повече, няма древни славяни няма хилядолетна история,появяват се в IV-Vв. и говорят на койне. Българите от своя страна са добре разбъркана смес от хуни,алани и някой друг кавказец в допълнение на черняховци дето са смесени балти,германци,сармати и траки. Като прибавим и гръкоговорящи ромей от балканите се получават българи,те може и да са гърцизирани траки но това не променя факта,че всъщност са ромей. 

Къде видя заместване,аз написах, че траките гети са покорени от готите? И да ти кажа бая хора вярват,просто можеш да отвориш и да погледнеш така ли е или не,ти си мислиш,че тука си разказваме алтернативна история и си моделираме както ни харесва ли?:al: 

Преди 1 час, Бобо said:

А готите след Черняхово,каквито и да са били преди това,и въпреки езика който говорят/който и да е той/-едва ли биха могли да се нарекат чисти германци!

Защото един германец няма как да твърди,че дедите му са участвали в Троянската война-най малко....

ПП И ,наистина,както беше казал някой явно добър историк,но съм забравил името и ще цитирам по памет...

"Ако ние не разберем Черняхово-никога няма да разберем истинската история на Европа"!

Чисти наций няма никъде и няма и да има. Та чисти или мръсни готите са си готи.А и много от тях се изтеглят на запад където създават държави,това вестготи,това остготи, това подчинените на готите гепиди,някой като херулите се завръщат в скандинавия, и т.н. Но много германци остават и продължават да живеят там като дават началото на Пенковската култура и после Дриду или Плиско-преславската. Каква тогава е разликата,ще попиташ,а може и да не питаш ама аз ще ти кажа,да не вземеш да попиташ пък да няма кой да ти каже? :ag:

Края на черняховската култура идва с хуните, те са новите господари, и те също се разселват сред черняховците. От това смесване се получават Пенковци.

Та има ли траки през V-VI в. не траки като народност или племена или език няма,отдавна са претопени и са се превърнали в ромей. Друга част участват в формирането на антите или бившите черняховци, после Пенковци, и накрая българи. Те също са изгубили език и култура и участват във формирането на бъдещия български етнос. Можем ли да говорим,че българите са траки? Ами не, можем да кажем,че българите имат процент тракийска кръв, но не можем да кажем,че са траки. Можем ли да претендираме за тракийското наследство,да можем все пак имаме нещо от траките.  

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, bulgaroid said:

 Да славяните са смес от германци и балти, и нищо повече, няма древни славяни няма хилядолетна история,появяват се в IV-Vв. и говорят на койне. Българите от своя страна са добре разбъркана смес от хуни,алани и някой друг кавказец в допълнение на черняховци дето са смесени балти,германци,сармати и траки. Като прибавим и гръкоговорящи ромей от балканите се получават българи,те може и да са гърцизирани траки но това не променя факта,че всъщност са ромей. 

 

Булгароиде, след като си заслужи нобелова награда с твърдението, че хуни има и днес, сега си на път да откриеш и топлата вода!

Вече ви давах лекцията на Клим Жуков за произхода на славянините. И о чудо!!! той също твърди, че славяните са смес от угро фини, балти, германци и още някакво още по ранно индоевропейско население родствено на угро фините. Разбира се, той говори за източните славяни, а ние сме южни, демек трябва да внесем поправка на липсващи угрофини и внесени балканци и други по южни народи. Също така и той твърдеше, че славяните се образуват като народ в 4-5-6 век. 

Тоест ти откриваш нещо, което науката твърди отдавна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Frujin Assen said:

Булгароиде, след като си заслужи нобелова награда с твърдението, че хуни има и днес, сега си на път да откриеш и топлата вода!

Вече ви давах лекцията на Клим Жуков за произхода на славянините. И о чудо!!! той също твърди, че славяните са смес от угро фини, балти, германци и още някакво още по ранно индоевропейско население родствено на угро фините. Разбира се, той говори за източните славяни, а ние сме южни, демек трябва да внесем поправка на липсващи угрофини и внесени балканци и други по южни народи. Също така и той твърдеше, че славяните се образуват като народ в 4-5-6 век. 

Тоест ти откриваш нещо, което науката твърди отдавна.

Фружине тия теми ги писахме отдавна, и доколкото си спомням не беше много съгласен, ама участваше и значи си ги чел, ама си забравил и сега искренно се учудваш. Помниш ли когато спорихме има ли славяни в България, или не помниш? Още тогава ти казах, славяните са едно а ние тука  не сме от тях. А тъй като ние българите сме преки потомци на хуните,това какво значи според теб? 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Frujin Assen said:

Тъй, малко елементарно инфо от уикипедията (достъпна за всички, но неизползвана непонятно защо).

https://ru.wikipedia.org/wiki/Готский_язык

Готският език е единственият източно германски език който може да бъде възстановен, тъй като Улфила превежда на него Библията. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Argenteus

Пояснявам. 

Голямо количество готи приемат християнството и се заселват в Мизия "столицата" им е Никополис ад Иструм. Техния религиозен водач епископ Улфила успява да издейства за тях да се преведе Библията на готски.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Вулфила

Така че, по отношение на готския език няма ни най малки съмнения, готския е ГЕРМАНСКИ език. 

Откъде идват готите? Смята се, че готите идват от Скандинавия, но има ли доказателства? Отговорът е ДА! Швеция исторически е сбор от две големи племена скани и ... готи. В Швеция има две големи области Скания и Готлад (днес Йотланд) и остров в балтийско море Готланд. 

 

Фружине.Знам за библията.Както поясних при моето включване,а може и да не съм-не помня,но аз чета форума доста отдавна, и доста редовно.Много съм научил от тук,но извинявайте,против природата ми е да се доверявам на сляпо дори и когато ме убеждава доказан авторитет.

Приемам я като аргумент,но винаги с "едно на ум"!

Но в случая това не е толкова важно,защото готите ,дори и да са немскоговорящи,един език само прави ли народ?И  материалната и духовната култура вече им е друга след Черняхово.И ние сме славяни...,ма не съвсем.Това имах  впредвид,но ако не се вмествам в терминологията ви-извинявайте!

ПП И не ,че е важно какво  мисля аз,и как приемам нещата.....това си е мой проблем.Но предполагам много хора мислят като мен-а нали се притеснихте за читателите.....

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.08.2018 г. at 15:16, Frujin Assen said:

Тракийски племена кръстени на реки, долини и гори? Май не съм чувал за такива. Знам за обратна зависимост. Бъх чел за областа Астика наречена така на племето което я обитава- Асти.

Думата Асти просто означава племе:) / Асти-анакс  от Илиадата значи племенен вожд, в случая е преведено като лично име, каквото правиш и ти/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ново генетично изследване: Не сме тюрко-българи, както обичат да ни наричат руски автори

Генетично сме близки с унгарците, хърватите и словенците, отдалечени сме от траките

 

8-годишно генетично изследване на траките, прабългарите и съвременните българи сочи, че сме отдалечени от траките като генотип, а очаквано сме най-близо до прабългарите. Това обяви пред бТВ Десислава Нешева, генетик в Катедрата по медицинска генетика на МУ.

Тя уточни, че от съвременните българи като материал е изследвана кръв, а от прабългарите и траките – костен материал, предимно зъби.

Славяните не са изследвани, защото има много малко запазен материал заради обичая да изгарят труповете на починалите, уточни ученият.

Нямаме нищо общо с дълбоко вкореняваната у нас вяра за тюркско-алтайския ни произход. Български учени по медицинска генетика на Медицински университет в София, от Института по микробиология, Института по антропология и Националния археологически институт с музей при БАН работиха по мащабен проект за проследяване на произхода на българите. Родните ни учени работиха съвместно с Флорентинския университет „Ренци“, чиято лаборатория изследва генетичния материал. За да съставят генетичната карта, според която сме наследници на траките и прабългарите, генетиците се връщат пет хилядолетия назад. Те взели кости и зъби, намерени в тракийските некрополи. Генетичният материал от прабългарите датира от нашето летоброене (VIII-X в.). След сравняване на пробите от миналото с тези на 900 съвременни българи, полученият резултат лаконично гласи: европейска популация, най-близка до унгарци, хървати, словенци, румънци и италианци.

Погледнем ли генетичната карта, ще видим, че траките са по-отдалечени от съвременните българи и от прабългарите, докато прабългарите и съвременните българи са много по-близо разположени.

Българо-италианското проучване показа също, че древните българи имат западноевразийско-европейски произход, тоест те са индоевропейски народ, който е дошъл и се е смесил с местното териториално население. Заблуда е, че османското иго е повлияло на смесването на българските и турските гени. При сравняването на генетични данни на българи и прабългари с различни евразийски популации резултатите доказват, че нямаме нищо общо с алтайо-монголските народи, а историята, че българите са хуно-татарски народ е абсурдна, според акад. Ангел Гълъбов от БАН. Има политически причини за разпространението на идеята, че сме славяни и сме част от славянското семейство. Това е тезата и на сегашните руски автори, които продължават да ни наричат тюрко-българи. Това обаче е пълен абсурд и не отговаря на истината, твърди акад. Гълъбов.

https://www.faktor.bg/bg/articles/novo-genetichno-izsledvane-otdalecheni-sme-ot-trakite-no-i-ot-tyurkite

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И откъде тая близост с италианците?

ПП а въпросните траки -кой народ е най близко до тях,и има ли такъв сред изследваните....щото ако се окаже ,че и генетично са изчезнали....ще е "малко" странно...Ще зема да прегледам пак темата на Южняка..🤔

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...