Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Миклош Ерди който е минал по трнассибирският път открива предимно от бронз, но има от керамия и мед. Описва 125 вида от бронз, 98 от керамия и 35 от рисувани на скала.

Леенето на бронз е сложна работа. Затова по-малкити от две а големите от четири части са ляти и после завърени...

http://etdk.adatbank.transindex.ro/pdf/reg_sido.pdf

 Картинките на краят на статията.....

Нещо имам проблеми с унгарския. Със същия успех можеше да публикуваш на суахили. Картинките нищо не  ми говорят. Като сме почнали ето много интересна статия за хуните и котлите им. https://ka.wikipedia.org/wiki/ჰუნები :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Нещо имам проблеми с унгарския. Със същия успех можеше да публикуваш на суахили. Картинките нищо не  ми говорят. Като сме почнали ето много интересна статия за хуните и котлите им. https://ka.wikipedia.org/wiki/ჰუნები :ag:

Къде е българският ? Виждаш колко сме ганьовци.....Кат не Ти е на български и картинките не разбираш. Егеш мегеш ти спира акъла.....Хем това са предимно карти на Азия и котли събрани по начина на изгледа ни....Но без мускалчета.....:ag:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10/13/2017 at 12:27, Raven said:

Хуните са си хуни, археологически уловими колкото си щеш. Между другото държал съм в ръцете си оргинален хунски череп, сплескан като пъпеш. В една изнесена експозиция в Унгария, но не можах да си направя селфи че охраната много надничаше. Вече къмто времето когато говорим за страви и медоси хуните са от сто години в ЕС, и хун вече е име на племенен съюз, към който има всякакви нехуни като славяни, германи, алани и тн.Но самите хуни са си сто про оргинал, дори и пълен самун като мен може да отличи тия окръглени очници, изхвръкнали скули и това плоско като тава лице което е имаше въпросният череп...

Аз си запазвам правото да не приемам на 100% коректността на унгарските датировки... Ако хуните бяха наистина толкова ясно разграничими археологически, нямаше да се позоваваме на прочутите котли и оттам нататък да се спори за всеки странен гроб или череп дали е хунски, аварски или просто на някакъв евразийски метис!

Цитирай

.Малкото хунче няма как да е в сарматска среда защото такава след 4-5 век няма, има само хуни. Културната и езикова интеграция винаги е еднопосочна както казах, откъм завоевателите. За това и ние днес ако че имаме бол тракийски ген не можем да гмъцнем на тракийски.Хунските имена хич не са малко дори и по времето на атила, а това е краят на хунската епоха. Хелфен ги разглежда и се опитва да им прави анализ. Дори и тогава бита и културата на европейските хуни си остава напълно азиатска и нетипична за европейските народи, тоест степни номади, с подвижни шатри, коне, добитък и тн. Това Европа не го е виждала откакто първите кроманьонци започват да усядат.

От това подчертаното следва, че хуните са ИЕ говорящи, щото нали така, таковата, иначе става много сложно за обяснение! Кофти стъпка...

Индийци, китайци, перси, народите на Индокитай на Луната ли живеят, та  "бита и културата на европейските хуни си остава напълно азиатска и нетипична за европейските народи"???? Европейските народи, тоест римляните (предполагам това имаш предвид, щото останалите са си в най-добрия случай полуномади!) най-малкото воюват с номади от Причерноморието нонстоп, за да се изненадат от... "азиатските" номади наречени хуни!!! Изненадват се от примитивността на бита им и свирепостта, което е нормално за примитивните култури! Нима примитивните  и свирепи маори или хавайците, иначе уседнали земеделци, не докарват Кук до потрес??? 
Мнозинството от "хунските" имена са от ИЕ произход, чичо Ото го посочва и не се опитва да прави никакви внушения по темата с имената, което е достойно от негова страна, в една епоха, в която разделението изток/запад чисто политически влияе на историческата наука много повече, отколкото днес... В днешмни дни все по-малко учени се стремят да изкарат Европа някакъв оазис на доброто, а Азия - простор на злото, както беше в ония години!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10/13/2017 at 18:07, bulgaroid said:

Като гледам археологията идват точно от средна Азия, и са си арий отвсякъде,

В този случай хуните ще са най странните арии които европейците са виждали. До такава степен странни, че повечето летописци дори се съмняват че са хора. Вероятно поради "леката монголоидност", която пък и без това днес се отрича от западните учени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, isav said:

Мнозинството от "хунските" имена са от ИЕ произход, чичо Ото го посочва

Няма такова нещо, тюркските са повече, брой ги ако искаш. Най много са тези с неопределен произход, тук е въпрос на записване и транскрибция.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Няма такова нещо, тюркските са повече, брой ги ако искаш. Най много са тези с неопределен произход, тук е въпрос на записване и транскрибция.

 

Препоръчвам преглед на страници 386-425, с особено внимание на тия  между 398 и 420!
Вкратце, според чичо Ото:
Германски или германизирани -

Аттила, Бледа, Едекон, Лаударик, Онегезий(?), Рагнар, Руга(Руа, Ругила)

Ирански - 

Аисхман, Амбазук, Балас, Хормидак, /Хорсоман/Хорсомант, Стиракс, Глонес, Заберган, Зартир

Тюркски - 

Алтиас(?), Атакам, Басих, Берихос(??), Денгизих, Еллак, Елмингейрос, Елминзур, Емнелзур, Ерекан, Ескам, Илигер, Кутилзис, Мундзук(Мундиук/х, Мундиос, Мунджук!!!??? - Джинко от Ямбол :animatedwink:), Сандил(х), Золбон (?? не е етимологизирано през тюркски дори!)

Неопределени по произход:

Адамис, Аиган, Акум, Анагайос, Аргик, Аскан, Баламбер, Балах, Боарикс(?!?!?!), Бохас, Ернах, Еслас, Гордас(Грод), Губулгуду, Халазар, Харатон, Хелхал, Хиниалон, Куридах(ос), Мамас, Муагерис, Одолган, Оебарсиос, Саноецес, Сигизан, Симмас, Синнион, Скоттас, Суника, Таррах, Тургун, Улдин, Улдах, Улциндур, Зилгибис

"Хибридни" - 

Апсих, Апсикал, Курсих, Тулдила

Неясни - 

Алатар, Донатос, Модарис, Сенгилах(ос), Уалипс, Зеркон, Вар.

Това, което съм подчертал са "хунски" имена от 6 век и насетне! Когато "истински хуни" вероятно отдавна вече няма, а всички мисковарвари просто са били наричани "хуни"!

 

ПЛЕМЕННИ Имена (давам ти хендикъп!:)

Акатири(Акацири)(тука никой не може да обясни прехода г->к!, за да е "агач-ари" от тюркски), Улцинзури(ултинджури?), Ангисцири, Бардори, Барселт, Кадисени,  Залои, Сабири, кутригури, утигури, оногури, битигури, тусури(тунурси, тонкарси, тункарси), соросги...

 

На стр.441-442 е систематизирал имената по племенен или държавен принцип, за улеснение...

Там, САМО ЗА АТИЛОВИТЕ ХУНИ пише:

тюркски: Базих, Берихос(??), Денгизих, Еллак, Емнетзур, Ерекан, Ескам, Мундзук(джук), Оебарсиос(?), Улдин(?? няма етимология), Ултзиндур

Германски: Атила, Бледа, Едекон, Лаударик, Онегезий, Руга

ирански: Хормидак

Хибридни: Курсих, Тулдила

неясни: Адамис, Харатон, Ернах, Еслас, Мамас, Скоттас, добавил е и Октар, което не е разглеждано преди в текста...

От "тюрките" на Атила съмнение будят Берих, Улдин и Оебарсиос, от неясните  има само едно със смислена тюркска етимология - Ернах, но при много лингвистични натъманявания... Интересни са и коментарите му за Еллак, Ерекан и Денгизих.

Миш-маш...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, isav said:

Препоръчвам преглед на

Тоест, както вече казах, тюркските са повече и като имена на атилови хуни, и като имена на общи хуни или пост хуни /вкл. прабългари/ и като племенни имена.

Абсолютно съм съгласен че това са почти напълно свободни предположения, няма нищо сигурно при транскрибции през няколко езика, просто отбелязах мнението на Хелфен. Изобщо, както съм обяснявал вече безброй пъти, това е една от настолните ми книги и лафове от типа "Хелфен казва че сюнну или хуните били европоиди или марсоходи" не минават. Атрактивни автохтонци като К.Милчев и сродните му души го разбраха с малко повече обяснения.

Същото важи и за особено популярното по тия места "всички прабългарски имена са ирански". Има само три лични имена с горе долу изяснена етимология, и те са общо иранско, тюркско и старомонголско, останалото е мрак и мъгла.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.10.2017 г. at 23:14, Skubi said:

Къде е българският ? Виждаш колко сме ганьовци.....Кат не Ти е на български и картинките не разбираш. Егеш мегеш ти спира акъла.....Хем това са предимно карти на Азия и котли събрани по начина на изгледа ни....Но без мускалчета.....:ag:

 

Разбрах :ag: Не знаеш руски. Добре. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.10.2017 г. at 10:33, Raven said:

В този случай хуните ще са най странните арии които европейците са виждали. До такава степен странни, че повечето летописци дори се съмняват че са хора. Вероятно поради "леката монголоидност", която пък и без това днес се отрича от западните учени.

То там проблема е в друго,нарича се страх. То и за картагенците сме чели глупоси написани от древните. А леката монголоидност първо трябва да се докаже. По-скоро ИДЧ-то ги е стресирало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, bulgaroid said:

Разбрах :ag: Не знаеш руски. Добре. 

Нищо не си разбрал, затова търчиш след вагоните до коловоза когато сменяме парната машина....:bg:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.10.2017 г. at 10:56, Raven said:

Няма такова нещо, тюркските са повече, брой ги ако искаш. Най много са тези с неопределен произход, тук е въпрос на записване и транскрибция.

 

Ще броим, няма проблем. Само някой да гарантира какви са и почваме. Щото май са минали покрай тюрските.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Skubi said:

Нищо не си разбрал, затова търчиш след вагоните до коловоза когато сменяме парната машина....:bg:

Ми тогава що не прочетеш ами гледаш картинки само?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, isav said:

 

ПЛЕМЕННИ Имена (давам ти хендикъп!:)

Акатири(Акацири)(тука никой не може да обясни прехода г->к!, за да е "агач-ари" от тюркски), Улцинзури(ултинджури?), Ангисцири, Бардори, Барселт, Кадисени,  Залои, Сабири, кутригури, утигури, оногури, битигури, тусури(тунурси, тонкарси, тункарси), соросги...

 

 

Акацири и Савири не са хуни. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Raven said:

Тоест, както вече казах, тюркските са повече и като имена на атилови хуни, и като имена на общи хуни или пост хуни /вкл. прабългари/ и като племенни имена.

Абсолютно съм съгласен че това са почти напълно свободни предположения, няма нищо сигурно при транскрибции през няколко езика, просто отбелязах мнението на Хелфен. Изобщо, както съм обяснявал вече безброй пъти, това е една от настолните ми книги и лафове от типа "Хелфен казва че сюнну или хуните били европоиди или марсоходи" не минават. Атрактивни автохтонци като К.Милчев и сродните му души го разбраха с малко повече обяснения.

Същото важи и за особено популярното по тия места "всички прабългарски имена са ирански". Има само три лични имена с горе долу изяснена етимология, и те са общо иранско, тюркско и старомонголско, останалото е мрак и мъгла.

Ами просто сравнение с тюрските имена дава абсолютно несъответствие. Нищо общо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, bulgaroid said:

Ми тогава що не прочетеш ами гледаш картинки само?

Виж нещастнико. Аз което ти дадох е една научна работа от румънският университет Бабеш Бояи. Тя е на унгарски но накраят преди литературата са изложени видовете хунске котли разпределини по форма и разни карти къде са намерени. И с най простият гугли преводач можеш да го разгаде един с поне 50 ику пипи.

А ти каквито ги  слагаш на боариш език, ти копирах списъкът на кои комшийски езици можеш да го прочетеш същото, но понеже няма на български пипито се запъва....И после само пише глупости... Картинките за теб бяха предназначени....:117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, bulgaroid said:

То там проблема е в друго,нарича се страх. То и за картагенците сме чели глупоси написани от древните. А леката монголоидност първо трябва да се докаже. По-скоро ИДЧ-то ги е стресирало.

ИЧД-то ще е. А не това че били "ниски, мургави, кръглоглави, с плоски лица, безбради, с малки сплескани носове, с малки, дълбоко поставени в черепа, почти невидими проблясващи очички.....". Даже аутопсии им правили, което за онези времена си е проява на интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виждам, че макар и форум да се казва тук предимно монолози има на помазани или мислищи се за умни хора. Така, че е съвсем безразлично кой, какво казва. За хунските котли това ми е последното, защото хич не ме интересуват, статистики или други измишлйоти. Досега на нито една картинка, филмче или файл нито един не ми каза, че еееее дай преведи това или онова, защото ми е интересно, но нали тоз скаман маджарски не го разбирам....Само един прирер за края. В научната работа на Каталин Шидо описва, изобразяваните хунски котли върху стени на пещери от четири региона. Podkamen I, II,  Pissanaira gora (Sulyek), Kizil Kaya, Bol'shaia boiarskaia pisanista. Според Каталин китайски учени са определили, че тези рисунки /Kizil Kaya/ са някъде от първи век сл.Хр. Пише за аналогии с намерени останки и тнт. Няма значение....Важното е сега, че описва една крива пръчка, тояга с която бъркат, смучат, нещо в котлите ама никой незнае какво...Гадае се да не е ритуал или нещо друго, защото е открила една фигура с 6 пръста/шамански белег/....Съвсем случайно, знам /или гъдая/ за какво може да служи тази крива пръчка....Знам защото съм имал късмета да работя с нея....

Но никой не го интересува в тази кататония от копи, пасте, и академични проповеди..... 

Воздра. 

Link to comment
Share on other sites

Йероним  пише: „Хуните учат псалтира и топлият скитския студ с топлината на вярата: Златорусата и русата гетска  войска е обкръжена с църковни палатки. Те (скитите или хуните) може би затова се бият против нас (римляните) с равна на нашата храброст, защото изповядват същата вяра”.

При липсата на каквито и да е монголоидни погребения е повече от очевидно кои са хуните.

Време е да престанете с фантазиите

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ами сещай се :ab: Докога ще ги дъвчете тия котли.

Хуните са владели огромна територия, водили са безброй битки. Оставили са планини от  кости, включително и на Балканите

Нищо монголоидно няма намерено.

Фантазиите на базата на описанието на Атила са профания.

Едно единствено, силно преднамерено сведение става основа на цяла теория. Ами дайте тогава да вярваме за русалките и морските чудовища.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Досега на нито една картинка, филмче или файл нито един не ми каза, че еееее дай преведи това или онова, защото ми е интересно, но нали тоз скаман маджарски не го разбирам.

Предполагам, все някъде научните статии на различни национални езици са представени, дори и само в резюме, на английски. Поне така трябва да бъде или е добре да се прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, ilianm said:

При липсата на каквито и да е монголоидни погребения е повече от очевидно

При липсата на каквото и да е четене по въпроса е повече от очевидно че спорът е загуба на време.

 

В повечето изследвани хунски погребения има наличие на монголоидност в най различна степен. Това прочее е азбучен факт в европейската антропология, първите монголоиди се появяват в края на четвърти век и са свързвани с хуните.

 

Котлите имат много тълкувания, котелът винаги се е приемал до голяма степен като символ, при скитите има легенда в тази връзка, на енисейските писаници има котли и церемонии с тях, при еничарите котелът е знаме и символ. Личният котел на Хаджи Бекташ /казан и шариф/ е една от светините на корпуса, символизира бойното единство, ако престъпник стъпи в него може да бъде помилван. Всяка орта си има собствен котел който е нещо като полковото знаме и има ритуал относно използването му. Хунските котли са били заравяни с някакъв ритуал, това е възможно обяснение за него и за предназначението им.

Редактирано от Raven
Link to comment
Share on other sites

Преди 24 минути, Raven said:

При липсата на каквото и да е четене по въпроса е повече от очевидно че спорът е загуба на време.

 

В повечето изследвани хунски погребения има наличие на монголоидност в най различна степен. Това прочее е азбучен факт в европейската антропология, първите монголоиди се появяват в края на четвърти век и са свързвани с хуните.

 

Дай да ги видим. Ама да не са на хю ну и подобни азиатци, набедени за роднини на Атила

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, ilianm said:

Дай да ги видим

Разбира се, заповядай.

https://www.google.bg/webhp?hl=bg&dcr=0&sa=X&ved=0ahUKEwj04abM9_nWAhWQOsAKHXTjBVgQPAgD

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...