Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, Perkūnas said:

Продължаваш да сипеш врели-некипели и не разбираш изобщо, че се излагаш, понеже не правиш работа между звук и буква. Татарите използват арабска азбука до 1930 г., а при нея каква буква ъ си говорим изобщо?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Хальфин_Азбука_татарского_языка_1778.pdf

 

Хайде излез замалко от твоя виртуален свят, и да почнем отначало. Кажи ми според те в татарския език съществува ли звук Ъ ? Не говоря за буква, за нея после. Щото нещо май говорим за различни неща, щом до арабския опряхме.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Много се радвам, че земята е спасила новооткритите археологически обекти, за разлика от други със съдба на трошляк по линията Русе-Варна.

Апропо някой оглеждал ли е чакъла по тази линия? Струва ми се, че камъчетата с поне една загладена плоскост може да се сглобят.

И аз очаквам да изплува някакъв архив, но силно се опасявам от квалификацията на нашите археолози. Те имат око само за стандартните артифакти.

Останалото за тях е пръст. Дали са в съсстояние да извадят без тримерно разместване артифакт във вид на мокър гнилоч със консистенция на пръст?

Дали въобще ще го забележат?

****

Сега, Южняк или Атом , позволете ми да   не  вярвам на тези   60:40% при кипчаките.  Вие не уточнихте става ли въпрос за хаплогрупи?

Хаплогрупите не са гени.  Само показват пътя кой кого  ...  таковал.  Автозомно, населението си е индоевропейско. Те и снимките го доказват.

Въобще, ваденето на кости е съвсем случайна нищожна извадка от множеството хора за съответната епоха. Лесно може да ни заблуди.

 ***

Понеже напоследък много взехме да вярваме на генетико-историците искам  малко да охладя страстите.  Гените имат свойството бързо да дифундират сред популациите.

Иначе не би могло и да бъде - как ще си изпълнят дарвиновата роля, отредена им чрез половото размножаване - да се комбинират положителните мутации? Значи, използването на гените като трасьори на историческите пътища е силно затруднено. Не случайно генетичната генеалогия през две години се оплита като пиле в кълчища.

Империите са идеалното място за изгубване следите на гените. Нашите траки, бидейки колаборационисти, не са били екстерминирани, за разлика от даките разбойници.

Те са се разтворили в римското население по механизъм подобен на сегашния. Т.е. както ние изчезваме сега. 

Гени се съхраняват в естествени популационни изолати, които стават все по-малко. Например не веднъж съм споменавал келтите. Със специфичните им луничави физиономии. Ирландия, Шотландия и ... Родопите се  подходящите изолати. Така че не се чудете къде са отишли келтите от Тюле.:)

***

Присъединявам се към мнението, че тук във форума се игнорират данни, понеже били приказки, митове, преразкази, късни записи и т.н.  Да не говорим за косвени данни, като например, че има индийски род на име Балхара.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По темата, ранните тюрки масово изгарят мъртвите, чак края на V началото на VIв. започва и трупополагането като се практикува предимно в периферията, знатните тюрки още си ги горят. Мисълта ми е ,че етнически хуните не са тюрки, те и генно не са. Това е голям клинец в ковчега на тюрската теория.И като гледам разкопките се чудя кой от кой е взимал евентуално думи дали хунобългарите от тюрките или обратно, май е обратно . Елементарно е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Exhemus said:

Иначе не би могло и да бъде - как ще си изпълнят дарвиновата роля, отредена им чрез половото размножаване - да се комбинират положителните мутации? Значи, използването на гените като трасьори на историческите пътища е силно затруднено. Не случайно генетичната генеалогия през две години се оплита като пиле в кълчища.

Империите са идеалното място за изгубване следите на гените. Нашите траки, бидейки колаборационисти, не са били екстерминирани, за разлика от даките разбойници.

Мъжката У хромозома поне не се комбинира, това дава възможност да се изследват броя на мутациите и да се построи генеалогично дърво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Exhemus said:

Сега, Южняк или Атом , позволете ми да   не  вярвам на тези   60:40% при кипчаките.

Аз го написах това, затова и аз отговарям. Кипчаките не са 60:40, а са си направо западно-евразийско население с леки източни примеси. Изключение са казахите, но там има силно монголско влияние от по-ново време. Ставаше въпрос за източните скити от изследването. При пробите Scythian_Pazyryk съотношението е 60:40 в полза на източно-азиатските  маркери. При Scythian_AldyBel и Scythian_ZevakinoChilikta отношението е пак 60:40, но в полза на западноевразийските маркери.

В изследването твърдят, че източните скити днес имат биологични наследници изключително (или с други думи "само") сред говорителите на езици  от кипчакската група. Между 40 и 60% източноазиатски маркери при тези източи скити обаче е страшно високо. Естествено, това не означава, че самите кипчаки са наследници само и единствено на източните скити. В много по-голяма степен те се явяват наследници на западноевразийци. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няколко съвременни  гледни точки относно българи и хазари в Хазарски алманах 2016

К ДИСКУССИИ О ЯЗЫКЕ ХАЗАР В. Я. Петрухин

Иную – нетюркскую – интерпретацию разбираемой рунической над писи (как и прочих надписей восточноевропейской руники), а также именослова киевского письма предлагает в публикуемой в данном томе альманаха статье О. А. Мудрак. «Резолюция» прочитана им по-ирански (по-осетински) – «cледует разрешить».

Эпическая память на- родов Поволжья сохранила не образы отдельных «этносов», а син- тетический образ древних хозяев юга Восточной Европы: это алан- гасары (алано-хазары), первобытные великаны, бывшие хозяевами земли до появления настоящих людей – земледельцев [Ахметьянов, 1981, с. 15]; схожий образ известен славянам – это исполины обры – авары, угнетавшие славян в раннем средневековье

Археологический анализ тенденций, характеризующих развитие восточноевропейской степи в послегуннскую эпоху, обнаруживает картину, близкую предлагаемой О. А. Мудраком лингвистической реконструкции: «Гуннское нашествие усилило отток степного населения в предгорья [Кавказа. – В. П.]… но привело не к тюркизации, а к усилению кавказского элемента в культуре сармато-алан, а следовательно, и болгар» [Флёрова, 2001, с. 184]

https://vk.com/doc-15658634_447267013?hash=8b1c5d1bb13bccf494&dl=9d820c1f50d6336453

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Хазарския език /както въобще и цялата им държава/ си е една голяма енигма.Почти няма лични имена,етимологията е малко,надписи няма,народ наследник на хазарите няма.Априори се приема че е тюркски но такъв може да е бил само на управляващата върхушка.Май имаше някакви арабски сведения че ездика им не приличал на този на останалите тюрки.Въобще да правим някакви генерални изводи за хазарския език е много трудно.Още по малко такива свободни съчинения да се определят хазарския и българския език като отделна подгрупа на тюркските езици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, resavsky said:

Хазарския език /както въобще и цялата им държава/ си е една голяма енигма.Почти няма лични имена,етимологията е малко,надписи няма,народ наследник на хазарите няма.Априори се приема че е тюркски но такъв може да е бил само на управляващата върхушка.Май имаше някакви арабски сведения че ездика им не приличал на този на останалите тюрки.Въобще да правим някакви генерални изводи за хазарския език е много трудно.Още по малко такива свободни съчинения да се определят хазарския и българския език като отделна подгрупа на тюркските езици.

 

Т.н. хазарски и прабългарски език се свързват в отделна група на тюркските езици поради известни лексикални остатъци, които показват паралели с чувашкия език. Същите паралели ги има и в унгарския. Т.е. унгарците са заели думи от неизвестен език свързан с чувашкия. Чувашкият език обаче е жив език и подлежи на квалификация. Той е различен от останалите тюркски езици, по същия начин по който осетинския е различен от останалите ирански.

От съвременните чувашки и осетински, лингвистите правят изводи какви са били изходните езици - скито-сарматски и огурски (хуно-български). Според мен обаче това е спекулативен подход. За да са коректни изводите, сравнителното езикознание изисква поне още един жив "огурски" или "скито-сарматски" език, а такива няма. От друга страна през 6-7 век в западните степи имаме  езици от няколко групи. Говорителите на тези езици влизат във всякакви конфигурации и племенни съюзи. Да се говори за "Език" (един) е непродуктивно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Тези лексикални остатъци в българския език са много повече от иранские езици отклокото от тюркските.Дайте тогава древния български език да бъде отделен в отделна подгрупа на иранските езици.А това че чувашите говорят на езика на Аспарух е абсолютно произволно твърдение.Те дори не могат да произнесат правилно думата "българин".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Тези лексикални остатъци в българския език са много повече от иранские езици отклокото от тюркските.Дайте тогава древния български език да бъде отделен в отделна подгрупа на иранските езици.А това че чувашите говорят на езика на Аспарух е абсолютно произволно твърдение.Те дори не могат да произнесат правилно думата "българин".

Че то и съседите ни не могат.

Сърбите казват булгари

Унгарците в булгария живеят болгари

Другите не ги знам....

Само ние си знаем, че в България, живеят българи, които говорят български....И си клатим главите обратно кат европейците....:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, Skubi said:

Че то и съседите ни не могат.

Сърбите казват булгари

Унгарците в булгария живеят болгари

Другите не ги знам....

Само ние си знаем, че в България, живеят българи, които говорят български....И си клатим главите обратно кат европейците....:ag:

Античните македонци си го казват много добре ........И в Северна Гърция са ме питали " ти българин ли си" / а не булгарос да речем/.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 12 часа, tervel said:

Няколко съвременни  гледни точки относно българи и хазари в Хазарски алманах 2016

К ДИСКУССИИ О ЯЗЫКЕ ХАЗАР В. Я. Петрухин

Можеш ли да дадеш линк към сайта, където са качени останалите томове от Алманаха или само този е онлайн?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Хазарските вождове отбили арабската инвазия през 20 година на 8 век носят имената Бурджил и Толмач.Не ми звучат никак тюркски.Но за Хазарския каганат като цяло знаем толкова малко че не могат да се направят никакви изводи.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Всъщност потомци на хазарите май има.Това би трябвало да са така наречените планински евреи които и до ден днешен населяват част от Кавказ.Въпреки че има различни теории за произхода им най достоверната е че говорим за част от населението на  Хазарскияг каганат - всъщност прекалено очевидно нещо.Малката подробност която смущава всички изследователи е че тези планински евреи са иранозеични и всъщност говорят на едни доста странен ирански диалект.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Aspandiat said:

Можеш ли да дадеш линк към сайта, където са качени останалите томове от Алманаха или само този е онлайн?

В рутракер има т.1-10 и т.12-14...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1/9/2016 at 17:25, makebulgar said:

Чета една статия в сп.Военна История за Бунта на Виталиан - https://historyofwars.files.wordpress.com/2013/10/voenna-istoria-8-v1-1.pdf      , и попадам на следното твърдение:

Въпросът е дали наистина вече не се поставя под съмнение скито-сарматският произход на хуни и българи. Въпросът е също кои са тези български и световни учени, които твърдят това!

 

 

Много неща се считат за решени :) Ето една разработка , КОИ са хуните и какво общо имат с българите.
https://www.academia.edu/27407999/Някои_съображения_за_хуните

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 27 минути, old bozman said:

Много неща се считат за решени :) Ето една разработка , КОИ са хуните и какво общо имат с българите.
https://www.academia.edu/27407999/Някои_съображения_за_хуните

Все се надявах че форума се  излекувал от болестта наречена "ганчоценовщина".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, resavsky said:

Все се надявах че форума се  излекувал от болестта наречена "ганчоценовщина".

И азсе надявах данямапразни приказки,поне от модератори,

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Atom said:

 

Т.н. хазарски и прабългарски език се свързват в отделна група на тюркските езици поради известни лексикални остатъци, които показват паралели с чувашкия език. Същите паралели ги има и в унгарския. Т.е. унгарците са заели думи от неизвестен език свързан с чувашкия. Чувашкият език обаче е жив език и подлежи на квалификация. Той е различен от останалите тюркски езици, по същия начин по който осетинския е различен от останалите ирански.

От съвременните чувашки и осетински, лингвистите правят изводи какви са били изходните езици - скито-сарматски и огурски (хуно-български). Според мен обаче това е спекулативен подход. За да са коректни изводите, сравнителното езикознание изисква поне още един жив "огурски" или "скито-сарматски" език, а такива няма. От друга страна през 6-7 век в западните степи имаме  езици от няколко групи. Говорителите на тези езици влизат във всякакви конфигурации и племенни съюзи. Да се говори за "Език" (един) е непродуктивно.

Незнам, чувашите и татарите не се разбират, от думата изобщо.Чувашкия идеално се разбира с угорските езици, защо го пишат тюрски не е ясно, ако е заради няколко заемки сигурно са прави.Тюрските думи в чувашкия са по-малко от тези в руския, ама го пишат тюрски, а пък те се разбират с марийците,ама пък с, татари и въобще всякакви тюрки не се разбират, ама пък говорят тюрски,ама пък с фино-угорските народи говорят без преводач,що така като са тюрки?:ag: !! Чудни са делата на съветските учени. От нищо нещо! :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, resavsky said:

Тези лексикални остатъци в българския език са много повече от иранские езици отклокото от тюркските.Дайте тогава древния български език да бъде отделен в отделна подгрупа на иранските езици.А това че чувашите говорят на езика на Аспарух е абсолютно произволно твърдение.Те дори не могат да произнесат правилно думата "българин".

Е тука не си прав,единственно те и татарите я пройзнасят без грешка. Ама пък помежду си ни цък ни мък. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, resavsky said:

Всъщност потомци на хазарите май има.Това би трябвало да са така наречените планински евреи които и до ден днешен населяват част от Кавказ.Въпреки че има различни теории за произхода им най достоверната е че говорим за част от населението на  Хазарскияг каганат - всъщност прекалено очевидно нещо.Малката подробност която смущава всички изследователи е че тези планински евреи са иранозеични и всъщност говорят на едни доста странен ирански диалект.

Пробвай с ашкенази.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Skubi said:

Че то и съседите ни не могат.

Сърбите казват булгари

Унгарците в булгария живеят болгари

Другите не ги знам....

Само ние си знаем, че в България, живеят българи, които говорят български....И си клатим главите обратно кат европейците....:ag:

Някой румънци могат. Албанци също.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, bulgaroid said:

Е тука не си прав,единственно те и татарите я пройзнасят без грешка. Ама пък помежду си ни цък ни мък. 

Знам само че произнасят името на нашата държава като "Булгаристан" а не като "Българистан" да речем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, resavsky said:

Знам само че произнасят името на нашата държава като "Булгаристан" а не като "Българистан" да речем.

Ами не, за това съм сигурен.Питал съм и съм чул. Точно татари и чуваши произнасят точно "България" като мен и теб, това в разговорния, в писането е по руски.Аз бях много учуден ама е така. Имат си нашето "ъ" и си го ползват хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както вече писах  тюрките от ден на ден все по-древни стават. Днес разбрах ,че тюрския е на около 10 000г. от него произлиза индоеропейския,разните там скити и сармати само на турски са маали, и арийски ни цък ни мък. Чак после се развалила работата. Та древните обитатели на Европа си говорели на турски и те така. Фактически индоарийте като пристигнали в Индия само на тюрски говорели а после от местните проговорили арийски, това ред подобни епохални открития може да се видят тукhttp://pereformat.ru/2014/04/arbins/

Чувствам как местните подръжници със сълзи на очите и треперещи ръце ще се впуснат в дебрите на научната фантастика.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...