Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 19 минути, Skubi said:

Origo Gentis Langobardorum (Origo Gentis Langobardorum; лат.: Произход на рода на лангобардите) e германско предание (Sage), написано през 7 век по устни разкази.

Еееее туй то....Написано нещо близо 300 години по-късно и го вземат за истина....Сякаш и ние да се обосноваваме на приказните за Крали Марко....

Но аз имах пред вид другото. Че до тези чудесни приказки, да намерян в някой манастир, храм, преписки на български или латински от български сидетели или нещо подобно.

А капакът отгоре би било чудесно ако се намери мястото на битката с останки на труповете на лонгобарди и българи.....

Ами мисля в вбокса има записи, от тая битка, погледни там,ако са ги изтрили, виж в тубето. 

Успех.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 18 минути, Skubi said:

Origo Gentis Langobardorum (Origo Gentis Langobardorum; лат.: Произход на рода на лангобардите) e германско предание (Sage), написано през 7 век по устни разкази.

Еееее туй то....Написано нещо близо 300 години по-късно и го вземат за истина....Сякаш и ние да се обосноваваме на приказните за Крали Марко....

Но аз имах пред вид другото. Че до тези чудесни приказки, да намерян в някой манастир, храм, преписки на български или латински от български сидетели или нещо подобно.

А капакът отгоре би било чудесно ако се намери мястото на битката с останки на труповете на лонгобарди и българи.....

Писмени признания на участниците , трима независими свидетели да разказват , всичко надлежно подписано при нотариус...

А и видеозапис от събитието.И ДНК анализ труп по труп , да видим кои са им наследниците днес.

Скуби , не прекалявай с изискванията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, ДеДо Либен said:

Писмени признания на участниците , трима независими свидетели да разказват , всичко надлежно подписано при нотариус...

А и видеозапис от събитието.И ДНК анализ труп по труп , да видим кои са им наследниците днес.

Скуби , не прекалявай с изискванията.

Би било.....беше вълшебната дума...

Знам че не е така. Но исках да изпъкна, че много пъти взимаме за 100% истина такива извори макар и антични които с 100 200 300 и повече години след събитията описват неща взети от слух. И ги правим доказателства.... 

Но нищо сигурно няма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Skubi said:

Би било.....беше вълшебната дума...

Знам че не е така. Но исках да изпъкна, че много пъти взимаме за 100% истина такива извори макар и антични които с 100 200 300 и повече години след събитията описват неща взети от слух. И ги правим доказателства.... 

Но нищо сигурно няма...

Аха, разбрахме, а да си измисляш може, така ли?  Тука хората от въздуха езици измислят и история творят, на измисленни доводи, деца хранят, и кариера правят, ама за нас е нещо нормално, а като го напише някой древен, се съмняваме. Лонгбардите честно и почтенно си признават. А нашите съвременни историци са къде по-честни, в угода на държави и партий. И приемаме доводите им, нали? :046:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Някак не искате да разберете Скуби. А е прав..

 

Редактирано от Южняк
err
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко ОТ.

Разбираме го ние Скуби , само че на моменти скептицизма и конспиратологията му са толкова крайни , че дразнят.

Ясно е че изворите трябва да се четат критично , да се засичат с други извори , археология , лингвистика , генетика и да се търси зърното в купата плява.

Но пък разбирам и Булгароида , двойният стандарт яко дразни - тоя строг , пуристичен подход се прилага категорично и винаги за българите преди Кубрат , докато за други очевидно са позволени повече волности и интерпретации.Много волности и интерпретации , от които израства солидна история на границата с митологията.

п.с.самият Скуби например , когато става въпрос за модьорите например е склонен безкритично да вярва на всякакви алтернативни и фолкхистъри постановки.

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Абе точно ти ми е ясно, че го разбираш, но някак подминаваш и другия му нюанс - че изворите са *непълни*. Даде пример с някаква магистрала в Унгария - уж всичко е открито като археология, ама - не - копаят и какво да видят - скитски пласт, аварски пласт, други пластове - това са нови артефакти, нещо от типа ръка да пипне, око да види невиждани неща - земята крие още тайни от миналото, там, където си мислим, че всичко е загубено, изведнъж изскача нещо ново, което хвърля допълнителна светлина, вкарва нови детайли, които мислим че няма откъде да дойдат.

Скуби подхвърли нещо - мислим много народи за безписмени, вкл. прабългарите, защото не сме открили писмени паметници техни, т.е. това е презумпция. А как се води, да речем, счетоводство на държава без писменост? А се е водило, това е цяла империя, ПБЦ. Представи си, че изкочат писмени паметници от счетоводството на пбц, да речем, в канцелариите около преслав и плиска - на някакъв език. Дали ще е тюркски? А ако е...нещо друго? И скуби е прав, винаги има надежда - ето, в унгария нищо не чакали, ама - получили. 

И от мене едно ОТ. Завчера ходих да видя дворцовия комплекс ввъв велики преслав, Още се разкопава, разкрит е сихурно само 1% от всичко, и смава с мащаби. Там разбираш какво е било ПБЦ, мащаба, но не ми е това мисълта. Мисълта ми е че две нови неща ме смаяха. Едното е новооткритата църква от 9-ти век пред манастира патлейна, бквално е извадена от недрата на земята от хълма пред двпорцовия комплекс, изцяло запазена. Та, по покрива на църквата има - ...дебели корени на дървета. Цялата е била под земята хиляда години, до върха на погрива, с метри пръст и почва...над него; израстнали са огромни дървета и корените им са се впили в покрива. Хиляда години...да, не е съвсем новооткрита, разкопите са я засекли още през 1950-те....но - още не са я извадили съвсем. Идеално запазена....и истинска...питам се какви съкровища могат да спят под корените на съседните дървета, ако ме разбираш.

Второто е спалния комплекс на владетелската резиденция. Ако мога, ще постна снимка на каквото видяха очите ми. А то е абсурдно. в една от стените, в хоросана има вграден човешки череп...разбира се, заснех го. Не мисля, че някой е писал - още за това от археолозите ни, не искам да им развалям изненадите....та, тия легенди за вграждането на хора в стените за да е здрав строежа.....дето и сега ги има, че и се практикуват в индо-иранските групи, но и нашата народна памет ги помни; остави другото, но нека да се попитаме - а чий е черепа? Дали наистина Борис е върнал обкования череп на никифор на византийците, както мислеше Глишев, или Симеон го е вградил в най-сигурния трезор - стената на спалното помещение, за да се превърнат победите на прадядо му крум в най-сигурната стена на българското царство? Не знам, но знам, че снимката е в телефона ми и никой още не е писал за това, но и не искам да развалям майтапа на археолозите....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Давай снимка.Това е култово.Макар че си мисля че на чашата - череп мястото и не е там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, bulgaroid said:

Ами според едни познати татари я има, и те може би единственни в света освен македонците произнасят "Българи" правилно, чувал съм ги с ушите си. Даже имат интересен символ за "ъ"- сами са си въвели "1" това е тяхното ъ.Казаха ,че комунистите им махнали ъ-то и до сега официално липсва ама иначе си го имат. За башкирите незнам. А чеченците също имат ъ, както и ингушите. За дагите мисля,че я имат за осетинците незнам.

Продължаваш да сипеш врели-некипели и не разбираш изобщо, че се излагаш, понеже не правиш работа между звук и буква. Татарите използват арабска азбука до 1930 г., а при нея каква буква ъ си говорим изобщо?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Хальфин_Азбука_татарского_языка_1778.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк,

никак не е ОТ! По подобен начин стоят нещата и със "скитско/сарматските" археологически находки - една микроскопична част е разкрита, налепени са "политкоректните" етикети и толкова - навсякъде из славянските територии цари страх да се копае, щото не е ясно какво ще излезе отдолу! Прабългарите са "хазари", СМК е хазаро-алано-антска и точка!!! А ние, при тези огромни археологически комплекси на българска територия, даваме повече пари за халтурки на БНТ и  "Бояна филмс" отколкото за разкопки и консервация! По-удобно е да храним прасетата с чалга-помии, отколкото да застанем лице в лице с истината, че имаме повод да сме горди, че сме наследници на Аспарух, Тервел, Крум, Борис или Симеон и да се замислим къде сбъркахме, та сега сме посмешището на ЕС???

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

20170923_152528.jpg

 

 

Част от теменна кост. Утре ще постна останалите снимки, че в момента не мога да пиша нормално с тая виртуална клавиатура.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 13 минути, Южняк said:

20170923_152528.jpg

 

 

Част от теменна кост. Утре ще постна останалите снимки, че в момента не мога да пиша нормално с тая виртуална клавиатура.

Има ли вариант да не говорим за човешки кости?Подобен обичай на вграждане на череп от животно в ново строяща се сграда е съществувал в Пиринска Македония до края на 19 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/24/2017 at 12:29, Atom said:

Някъде по-рано в темата писах, че за мен този въпрос е обвит в най-гъстата мъгла. 

От антропологията нищо не можем да разберем. Тюрките (тези които говорят тюркски езици) са смесен расов тип. В Средна Азия чисти расови типове имаме през бронза - културата Афанасиево и Андроново. От там нататък започва едно голямо смесване. На север с монголоиди от сибирски тип, на юг с дравиди, по средата и едното и другото + смесване с китайски монголоиди. За тюркските езици също не можем да кажем нещо съществено, тъй като по-стари записи от 8-ми век няма.

Ето например две от пробите на източните скити,които публикува Южняк: 

Pop ID                           Steppe_EBA Iran_N  Sub-Saharan   Anatolia_N    Southeast_Asian Euro_HG Northeast_Asian
Scythian_Pazyryk I0562 0.327068     0.01491 0.00555            0.063358       0.069372          0.030549        0.489193
Scythian_Pazyryk I0563 0.285061 0.02253  0.01449 0.032198 0.073729 0.012081 0.559901

В изследването на скитите и сарматите се твърди, че потомците на източните скити се срещат изключително сред съвременните тюркски народи и по-точно сред тези от групата на  кипчакските езици. Същото го казват и от Сибирското отделение на руската академия на науките, които са партньори в това изследване:

Т.е. кипчаците са биологични наследници на източните скити. Кога са се тюркизирали и как, въобще не е ясно. Проблемът е, че тези източни скити са вече достатъчно хибридизирани. В горните проби източноазиатските маркери дори надвишават западноевразийските. Съотношението е 60:40. Т.е. няма накъде повече да се монголизират. 

С една дума мъгла.

На мен пък ми направи впечатление в графиката пусната от теб, че най-близо до нас са "гагаузите"! Кои, къде, кога "гагаузи"? 


От антропологията можем доста да разберем, колкото и да е "смесен" расовия тип, винаги има специфични черти на метисизацията и това дава информация за процесите довели до нея... А при комбинация с ДНК тестове - още повече!! Дори мисля, че за разлика от "моментната снимка "ДНК, която просто ни казва кои са мам и тате, антропологията дава повече материал за размисъл, понеже трайната метисизация предполага трайни процеси на смесване...

В "изследването", което цитираш, са взети предвид 6 проби. Крайно недостатъчно за сериозни изводи, според мен...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ресавски, има. Има и вариант това да е праг и в него да е вградено куче. Човекът с мене беше биоанатом. Нямои от костите определихме - със сигурност има човешки; Имаше обаче и конски. А това.....не съвсем, не го доопределихме,  но шегата би била добра....утре ще пусна контекста на снимката, заснех и кости, които със сигурност са човешки. Дано ги прибере някой на сухо, че в тия дъждове...

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, Южняк said:

Скуби подхвърли нещо - мислим много народи за безписмени, вкл. прабългарите, защото не сме открили писмени паметници техни, т.е. това е презумпция. А как се води, да речем, счетоводство на държава без писменост? А се е водило, това е цяла империя, ПБЦ. Представи си, че изкочат писмени паметници от счетоводството на пбц, да речем, в канцелариите около преслав и плиска - на някакъв език. Дали ще е тюркски? А ако е...нещо друго? И скуби е прав, винаги има надежда - ето, в унгария нищо не чакали, ама - получили.

Винаги ме е учудвала немърливостта на историците ни по икономическите въпроси. ПБЦ се представя за централизирана държава, но някак без данъчна система - пълен абсурд. Археолозите ни предпочитат да копаят крепостни стени и дворци, но досега не съм срещал описание на една  яма за отпадъци. От тях се получава страшно много информация за това каква е била диетата и икономиката на древните. Дали например преобладават едрите или дребните животни, какво земеделие преобладава - градинско или зърнени култури. За оръдия на труда пък изобщо няма смисъл да се говори. Описани са хаотично и човек въобще не може да се ориентира какви промени настъпват в земеделието или скотовъдството например.

Имаше една тема тук икономика на ПБД. Накрая се озовахме под кривата круша.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

П.С. При все колебанията ми, интуицията ми подсказва по-зловещия вариант. Не е кучешки, но не е и точно черепът-чаша. Нещо друго, но нека не бързаме - сигурен съм, че археолозите ще си свършат добре работата, макар и по-бавно, отколкото ни се иска, но пък по-сигурно, отколкото спекулациите ни....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До толкова, че маджарите имат една балада за зидарят Келемен който трябвало да построи замъкът на Дева. Но което строили през деня рухвало през ноща. Събрали се зидарите и решили, че на който жената първа дойде на другия ден, ще я обият, изгорят и прахта и ще примешат към хоросана. И така и става. Жената на Келемен иде първа и нея я вграждат в стената. Има разни варианти, че жива, други че само кръвта и примесват към материала.  

Това за куче под прага. При някои народи има суеверието, че добрите духове които Ти пазят къщата, шатрата, имота живеят под прагът. Затова на много места не е прилично да стъпиш на прагът. Даже при юртите слагат такава висока дъска, че обизателно трябва да прекрачиш...Навярно затова е поставено кучето там. Да пази.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Мда полугръкът Симеон явно не е посмял да скъса с корените си.Традициите при българите са нещо повече от сериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Може пък сградата да е малко по-стара? Целият комплекс е подчертано християнски, ти го знаеш това. Може и да не е бил строен на голо място, а върху сгради с по-стара традиция. Целя комплекс е изява на ярко християнство, наднационално. Архитектурата на останалите сгради е гръко-римска, има три големи бани с подово отопление, което прилича на римското от армира. Баните са измежду най-красивите сгради, отоплението е идентично с това във вила армира от римската епоха - традицията от римските времена е спазена и то точно от нас....което е малко смешно, а през 10-в. в западна европа още карат на кога ги намокри дъжда, докато тука хигиената си е античната. С едно-единствено (мащабно) изключение от римската традиция и аз баш него намерих да постна....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И да е имало стара сграда вероятно е била съборена до основи.С оглед характера на Симеон едва ли е възможен нов вариант.Йоан Екзарх не говореше ли за нов дворец?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ти ги знеш по-добре от мен тези неща. Да, с оглед на характера на симеон - на тези останки там не им е мястото. Не знам, други да кажат...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Южняк said:

Може пък сградата да е малко по-стара? Целият комплекс е подчертано християнски, ти го знаеш това. Може и да не е бил строен на голо място, а върху сгради с по-стара традиция. Целя комплекс е изява на ярко християнство, наднационално. Архитектурата на останалите сгради е гръко-римска, има три големи бани с подово отопление, което прилича на римското от армира. Баните са измежду най-красивите сгради, отоплението е идентично с това във вила армира от римската епоха - традицията от римските времена е спазена и то точно от нас.....

 

Да комплексът не е бил строен на голо място, а върху аула построен от Омуртаг според шуменски археолог доц. Стойчо Бонев. Пак според него, баните, водоснабдителната система и различни части от аула са инкорпорирани в двореца на Симеон. 

 

... върху висока равна тераса, е издигнат Големият царски дворец, определян доскоро, съвършено погрешно, като „Вътрешен град“. Той е изграден на същото място, където повече от половин век преди това живее и се развива аулът Преслав. При своята работа в края на ІХ в. строителите не стъпват на празен терен. В стария аул те заварват сполучливо ситуирани постройки, хигиенни съоръжения, централизирана водоснабдителна мрежа. При организиране на вътрешното пространство в районите, където Дворецът съвпада с територията на аула, са взети предвид съществуващите архитектурни и благоустройствени конструкции. Някои от тях след реконструкции, преустройства и добавки се вместват успешно и в Дворцовия център. Строителната програма, реализирана специално за неговото устройване, обаче е много по-грандиозна и впечатлява и днес с мащабите си. Издигната е нова Тронна палата, която заедно с Двореца на аула, обособяват ядрото, официалната част на владетелската резиденция...  

http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/BG_grad.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Южняк said:

Скуби подхвърли нещо - мислим много народи за безписмени, вкл. прабългарите, защото не сме открили писмени паметници техни, т.е. това е презумпция. А как се води, да речем, счетоводство на държава без писменост? А се е водило, това е цяла империя, ПБЦ. Представи си, че изкочат писмени паметници от счетоводството на пбц, да речем, в канцелариите около преслав и плиска - на някакъв език. Дали ще е тюркски? А ако е...нещо друго? И скуби е прав, винаги има надежда - ето, в унгария нищо не чакали, ама - получили. 

 

Българската държава демонстрира пълна незаинтересованост по отношение на обектите свързани исторически с прабългарите и изобщо с проблема за техния произход. Плиска изисква огромни средства за проучвания които със сигурност биха довели до уникални резултати и биха се върнали многократно. Всяка година се отделят някакви мижави средства (за да се имитира някаква дейност) и се копае на час по лъжичка ... а Кабиюк е тотално забравен и май въобще не се копае и проучва, костите на набързо погребаните елитни български войни от Кюлевча така си стоят неизследвани генетично. 

Това са резултатите от проучванията в Плиска само за последната година >

http://www.focus-news.net/news/2017/09/07/2433478/gl-as-andrey-aladzhov-arheolog-shte-se-opitame-da-prosledim-s-elektromagnitometar-traseto-na-noviya-taen-hodnik-v-pliska.html

Съвместно с геофизици от Виена са засечени нови интересни обекти в Плиска - неизвестни досега езически храм, две нови църкви, участъци от укрепления на болярски имения и други интересни структури.

 

http://focus-radio.net/до-края-на-седмицата-се-очаква-да-започ/

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Прави сте разбира се  .Но много се отклонихме от темата.

  П.П.Плиска и Преслав са две от трите места които държавата е длъжна да проучи незабавно археологически без оглед на средствата които ще похарчи.Третото е Рилския манастир.Държава която съумява да издържа един милион цигани чрез социални помощи ще намери средствата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Прави сте разбира се  .Но много се отклонихме от темата.

  П.П.Плиска и Преслав са две от трите места които държавата е длъжна да проучи незабавно археологически без оглед на средствата които ще похарчи.Третото е Рилския манастир.Държава която съумява да издържа един милион цигани чрез социални помощи ще намери средствата.

A дали иска?

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...