Отиди на
Форум "Наука"

С 350 млн. лева от ЕС в България ще бъдат изградени 12 центъра за наука и върхови постижения


Recommended Posts

  • Потребители

Как го измисли това, Калчо? :)

Лесните и евтините пари в България водят до такива последици.. Аз предупреждавам за това години наред (и в тази тема съм го спомянал по друг повод, поводът е Белене) и напомням на левите либерали, и левите икономически нацита от години че първо трябва да се смени чипа на българина/българския управник, за да можем да бъдем като Скандинавска страна..

 

 

Ако трябва да бъда честен, аз съм за намаляване на всички евросубсидии (ако има субсидии, те трява да се дават за провеждането на реформи), за разлика от Ганка и шофьора и Президент, и дори някои от десните, които виждат и свързват членството ни единствено с кохезионните фондове.. 

/ЕС на първо място е свободен пазар за българската просдукция, ама за Ганка и Шофорът и, за които гласувахте или ще гласувате, това е висока топка, защото не четат, само пишат по Фейсбук,  На второ място ЕС е еропейска и регионална сигурност, и чак на трето място са кохезионните фондове/  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

Как го измисли това, Калчо? :)

Лесните и евтините пари в България водят до такива последици.. Аз предупреждавам за това години наред (и в тази тема съм го спомянал по друг повод, поводът е Белене) и напомням на левите либерали, и левите икономически нацита от години че първо трябва да се смени чипа на българина/българския управник, за да можем да бъдем като Скандинавска страна..

 

 

Ако трябва да бъда честен, аз съм за намаляване на всички евросубсидии (ако има субсидии, те трява да се дават за провеждането на реформи), за разлика от Ганка и шофьора и Президент, и дори някои от десните, които виждат и свързват членството ни единствено с кохезионните фондове.. 

/ЕС на първо място е свободен пазар за българската просдукция, ама за Ганка и Шофорът и, за които гласувахте или ще гласувате, това е висока топка, защото не четат, само пишат по Фейсбук,  На второ място ЕС е еропейска и регионална сигурност, и чак на трето място са кохезионните фондове/  

То няма особено отчетлива алтернатива за кого да се гласува, така че не вменявай вина, без да си наясно. Лесните пари навсякъде водят до такива последици, не само в БГ. Неведнъж съм казвал, че еврофондовете са вредни като цяло, ама някои хора викаха, че те били шанса на БГ( за какво точно, не стана ясно) и че с тяхна помощ щяло да станат реформите(ха-ха).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето и еднио интервю по темата с проблема в науката:

http://nauka.bg/интервю-с-петър-голийски-най-големият/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

 Най-големият враг на науката е липсата на идеи в нея. А не липсата на пари.

Oбожавам, когато хуманитарист започне да ми обяснява как парите не са важни, защото sorry ама те истинска наука не са виждали. Докато аз буквално всеки ден се трудя по 12 часа, заливам се с всякакви гадни и миризливи неща и накрая се ядосвам, че резултатите са кофти, то филолозите и хуманитаристите, като цяло просто си четат и пишат. Една от дисертациите по английска филология буквално бе търсене на определени думи в списания... Бях чел дисертация на богослов от СУ, която сравнява креационизма и абиогенезата. Като специалист в моята сфера мога да кажа, че половината й дисертация (за абиогенезата) просто не струваше...

А моето всекидневно 12 часово "удоволствие" ще продължи докато имам пари за консумативи, които са ужасно скъпи... А ако имахме и оборудването на западните научни институци, какви неща можехме да правим... Но нямаме и науката ни ще върви буквално с 20-30 години назад. 

Та тази инвестиция от 300 милиона щеше да е глътка свеж въздух, ако Кунева не започна да ги харчи за различни идиотски, училищни проекти от сорта на - Как децата да разпънат палатка...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Видяхме, че и с пари не става. Но ето и развръзката:

Цялото ръководство на държавната компания "София тех парк" е сменено, съобщи министърът на икономиката Теодор Седларски по време на иновативен форум в технологичния парк. На форума присъства и бившият президент Росен Плевнелиев, който е инициатор на създаването на технологичния парк, а след мандата си получи представителен офис в сградата. Той също разкритикува управляващото го държавно дружество, че бавно се реализира проекта за инкубатора на бизнес идеи и иновации, пише "Медиапул".

DSC_07221.jpg 

Снимка: manager.bg, архив

 

Смяната на ръководството е станала на общо събрание в понеделник, което е било свикано далеч преди острата реакция на собственика на една от най-проспериращите български компания "Уолтопия" Ивайло Пенчев и няма нищо общо в гневното  му писмо от миналия петък, обясни Седларски.

По думите му смяната на ръководството, което издържа едва шест месеца начело на дружеството, било планирано. На общото събрание е взето решение бордът да се намали от петима на трима.

Кои са новите ръководители на технологичния парк Седларски отказа да съобщи и препоръча на журналистите да следят вписването на промяната в Търговския регистър. Проверка сочи, че все още не е подадено заявлението за новия борд.

Новите лица в него досега не са били в управлението и не са били свързани по никакъв начин с управлението на парка, каза министърът на икономиката. Влизат млади и амбициозни хора, които могат да управляват такива проекти и да вземат решения, добави Седларски. Той аргументира смяната на старото ръководство с бавната му работа и пропуски в нея.

Отстраненият директор на "София тех парк" Иван Симеонов също не пожела да съобщи кой е неговият наследник и кои са останалите членове на борда. Той коментира, че не се чувства жертва на взетото решение. За шестте месеца на управление съм поставил основата за развитието на технопарка, заяви Симеонов.

"Пак ще повторя, несериозно е да се говори, че сме се бавили предвид, че са подписани договори с хоризонт 20 години напред. Наука не се прави от днес от утре", каза отстраненият шеф.

Обиколка на сградата на технологичиня парк потвърди думите на Ивайло Пенчев, че почти няма наематели. Министърът на образованието Николай Денков коментира пред журналисти, че според него комплексът работи на минимум, но нямало как да бъде другояче, "защото наука без пари не се прави". 

http://www.glasove.com/categories/novini/news/smeneno-e-cyaloto-rykovodstvo-na-sofiya-teh-park

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Last roman said:

Видяхме, че и с пари не става.

Всъщност пари за експерименталните изследвания си трябват, и то наистина много, ако искаме науката ни да е на световно ниво(експерименталната най-вече). Но проблемът най-вече е и в това как те се харчат. Много от академичните ни "светила" не са хора, на които трябва да се дават пари ей така, за едното голо обещание(крадат, или за да сме културни, "усвояват" здраво). Абе строга отчетност трябва да има, просто казано. И като минимум поносими работни условия и нормално заплащане на научния персонал. 

А самият "хай-тек" център си беше просто от самото начало замислен като средство за усвояване на средства. На всеки би му станало ясно само при един поглед върху приоритетните области на изследвания, които Ник1 така пламенно защитаваше, горкия. "Високи технологии в туризма", това сериозно ли?

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3/13/2017 at 16:49, kall said:

То няма особено отчетлива алтернатива за кого да се гласува, така че не вменявай вина, без да си наясно. Лесните пари навсякъде водят до такива последици, не само в БГ. Неведнъж съм казвал, че еврофондовете са вредни като цяло, ама някои хора викаха, че те били шанса на БГ( за какво точно, не стана ясно) и че с тяхна помощ щяло да станат реформите(ха-ха).

 

Шансът с получаването на тези пари е да ни управляват непопулисти (да си изберем да ни управляват непопулисти и истински ситемни играчи и хора които правят политики, а не политика чрез фейсбук) и тези пари да се използват за реформиране на страната (инфраструктурите, институциите, образованието и съдебната система) .

А да, много важно в тази връзка: ако всички като теб казват "ами то няма алтернатива", няма как да дойдат да ни управляват други  освен популисти и антидемократи (антисистемни играчи)..

Да, има още едно нещо, което не разбираш, и не го разбра като намек в по-горния ми пост - на този етап фондовете са необходими, като буфер. Фондовете устройват напълно популистите и антисистемните играчи (това е така в Унгария и в Полша, в Гърция, и в България  ! Да го доказвам ли и аргументирам или сам можеш  да четеш и да мислиш? ), но ако парите по кохезионните програми свършат, антисистемните играчи и популистите са способни да унищожат всичко положително, и да обърнат "каруцата"

В тази връзка да ти напомня: Посланията на антисистемния ни играч звучаха като от друга планета в Берлин и Брюксел (нали се досещащ че не визирам само десните европейци) , Тук той публично каза преди 2 дни (преповтори казаното от предизборната си кампания)   че ще даде СЕТА на Конституционния съд (без разбира се да го е чел, и без да има юридическа обосновка за това сезиране), 
/Това бяха два изолирани случая, но тенденциите за това какво могат да направят популистите и какво правят, как " играят" , са видни още от 30-години на 20-ти  век до днес , в различни държави и континенти/

Та мисли повече и по-нашироко , вместо да скачаш, тролиш, и да се ядеш.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С пари става, но те трябва да се харчат разумно и с някаква идея.

София техпарк наистина е пълен с много хубава, но и много скъпа апаратура. И какво от това? За да работи някой с тези апарати трябва да има проекти, трябва да има пари за консумативи. А за да заработи апаратурата в тези лаборатории някои от консумативите струват хиляди левове. Само стандартнтие вещества при анализ на различни продукти струват стотици левове и то за количества от един грам примерно...

От къде да дойдат тези пари?

Истината е, че без идея тези апарати стоят като музейни експонати. А най-тъжното е, че някои чиновници са взели комисионна за закупуването им на куп. Това е гарантирано.

 

Мен лично ме притеснява, че се разрешава на студенти от СУ да се пускат да си "играят" там, защото някои от апаратите струват стотици хиляди и не може да се дава достъп на хора, които дори не знаят какво представлява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 часа, kall said:

 

А самият "хай-тек" център си беше просто от самото начало замислен като средство за усвояване на средства. На всеки би му станало ясно само при един поглед върху приоритетните области на изследвания, които Ник1 така пламенно защитаваше, горкия. "Високи технологии в туризма", това сериозно ли?

Недей да тролиш и демагогстваш, че дяволите ще те вземат..

Туризмът не хай-тек област (това го знам по-добре от теб, например защото чета много повече от теб ) , и не съм казал че е такава (ако го твърдиш значи си и лъжец). Освен това,  програмата по дефолт не изключва middle i low-технологичните сектори; По дефолт тя е насочена към такива научни изследвания,чрез които може да се осигури "интелигентен" растеж
 ("Интелигентият растеж" се свързва с иновациите и знанията, но не задъжително с hi-tech постиженията, продуктите и секторите)

Туризмът генерира 5 процента от БНП на България, заетите в него са 250 хиляди човека, и показва устойчив усреднен растеж през последните 10 години, В тази връзка, за мен е нормално и принципно правилно да  се отделят средства и в тази насока.

Ти зачеркваш, поне в началото на дискусията зачеркваше, напълно туризма с мотива, че той не е важен (или е крайно маловажен пред други според теб "приоритетни" области, или не знам защо) - твое виждане, което не споделям..

И за да не се опитваш отново да забуждаваш и демагостваш, ще спомена че само една част от програмата е насочена към туризма. По-точно, туризмът е само една от рекреативните индиустрии, към които е насочена програмата:

 

Цитирай

 

ИНФОРМАТИКА И ИКТ”

• производства, особено Fabless и нови подходи за дизайн и/или асемблиране;

• ИКТ подходи в машиностроене, медицина и творчески индустрии (във връзка с другите три тематични области), вкл. дигитализация на културно-историческо наследство, развлекателни и образователни игри

• 3D дигитализация, визуализация и прототипиране;

• Big Data, Grid and Cloud Technologies;

• безжични сензорни мрежи и безжична комуникация/управление;

• езикови технологии;

• уеб, хибридни и "native" приложения, уеб базирани приложения за създаване и експлоатиране на нови услуги и продукти;

• използване на нови възможности във връзка с аутсорсинг и ИКТ- базирани услуги и системи

 

 “МЕХАТРОНИКА И ЧИСТИ

• производство на базови елементи, детайли, възли и оборудване, ТЕХНОЛОГИИ” 2 вграждани като част от мехатронен агрегат или самостоятелно съставляващи такъв агрегат

• машиностроене и уредостроене, вкл. части, компоненти и системи, с акцент върху транспорта и енергетиката

• инженеринг, реинженеринг и продължаване на жизнения цикъл на индустриални машини, уреди и системи

• роботика и автоматизация на процеси

• проектиране и производство на високо-технологични продукти и/или участие в над-национална производствена верига, вкл. в аеро-космическата индустрия

• био-мехатроника

• интелигентни системи и уреди, „интелигентни домове“ – „интелигентни градове“

• чисти технологии с акцент върху транспорта и енергетиката (съхранение, спестяване и ефективно разпределение на енергия, електрически превозни средства и еко-мобилност, водород- базирани модели и технологии, безотпадни технологии, технологии и методи за включване на отпадъчни продукти и материали от производства в други производства).

 

“ИНДУСТРИЯ ЗА ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ И БИО-ТЕХНОЛОГИИ”

• методи за чисто производство, съхранение, преработка и достигане до крайния потребител на специфични български съставки, средства и продукти (вкл. кисело мляко, мед и пчелни продукти, 3 хляб, вино, млечни и месни продукти, етерични масла, бира, билки и билкови продукти, козметични средства и продукти)

• производство на специализирани храни и напитки (бебешки и детски, „космически“ храни)

• производство на инструменти, оборудване, консумативи за медицинска и дентална диагностика и терапия и/или участие в над- национална производствена верига

• персонална медицина, диагностика и индивидуална терапия, лечебни и лекарствени форми и средства

• медицински и лечебен туризъм с акцент върху възможностите за персонализация (немасов, а персонален туризъм)

• нано-технологии в услуга на медицината

• био-технологии с пряко приложение за здравословен начин на живот

• „сини“ технологии и приложение на нови методи и технологии в устойчивото ползване на речни и морски ресурси

 

“НОВИ ТЕХНОЛОГИИ В КРЕАТИВНИ И РЕКРЕАТИВНИ ИНДУСТРИИ”

• културните и творческите индустрии (според дефиниция на ЕК: архитектура, архивно дело и библиотекарство, артистични занаятчийство, аудио-визуални форми (филми, ТВ, видео игри и мултимедия), културно наследство, дизайн, вкл. моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио;

• компютърни и мобилни приложения и игри с образователен, маркетинг и/или развлекателен характер

• алтернативен (селски, еко-, културен и фестивален) и екстремен туризъм и спорт (за стимулиране на несезонен, немасов, а постоянен нишов туризъм);

• производство на стоки и съоръжения с пряко приложение в тези сфери (напр. национални (регионални) носии, велосипеди, стени за катерене и др. стоки за алтернативни и екстремни спортове, костюми, декори, материали за исторически възстановки, специализирана екипировка и оборудване, печатни издания)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Шансът с получаването на тези пари е да ни управляват непопулисти (да си изберем да ни управляват непопулисти и истински ситемни играчи и хора които правят политики, а не политика чрез фейсбук) и тези пари да се използват за реформиране на страната (инфраструктурите, институциите, образованието и съдебната система) .

А да, много важно в тази връзка: ако всички като теб казват "ами то няма алтернатива", няма как да дойдат да ни управляват други  освен популисти и антидемократи (антисистемни играчи)..

Да, има още едно нещо, което не разбираш, и не го разбра като намек в по-горния ми пост - на този етап фондовете са необходими, като буфер. Фондовете устройват напълно популистите и антисистемните играчи (това е така в Унгария и в Полша, в Гърция, и в България  ! Да го доказвам ли и аргументирам или сам можеш  да четеш и да мислиш? ), но ако парите по кохезионните програми свършат, антисистемните играчи и популистите са способни да унищожат всичко положително, и да обърнат "каруцата"

В тази връзка да ти напомня: Посланията на антисистемния ни играч звучаха като от друга планета в Берлин и Брюксел (нали се досещащ че не визирам само десните европейци) , Тук той публично каза преди 2 дни (преповтори казаното от предизборната си кампания)   че ще даде СЕТА на Конституционния съд (без разбира се да го е чел, и без да има юридическа обосновка за това сезиране), 
/Това бяха два изолирани случая, но тенденциите за това какво могат да направят популистите и какво правят, как " играят" , са видни още от 30-години на 20-ти  век до днес , в различни държави и континенти/

Та мисли повече и по-нашироко , вместо да скачаш, тролиш, и да се ядеш.

 

И кои са тия системни играчи? Посочи поне един такъв от сегашните политически сили в БГ. Няма да намериш дори един. Впрочем, прекалено много политиканстваш, а форумът е замислен за друго. Ти да не си действащ политик? Определено ще отнесеш "поздрави", ако е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, nik1 said:

Недей да тролиш и демагогстваш, че дяволите ще те вземат..

Туризмът не хай-тек област (това го знам по-добре от теб, например защото чета много повече от теб ) , и не съм казал че е такава (ако го твърдиш значи си и лъжец). Освен това,  програмата по дефолт не изключва middle i low-технологичните сектори; По дефолт тя е насочена към такива научни изследвания,чрез които може да се осигури "интелигентен" растеж
 ("Интелигентият растеж" се свързва с иновациите и знанията, но не задъжително с hi-tech постиженията, продуктите и секторите)

Туризмът генерира 5 процента от БНП на България, заетите в него са 250 хиляди човека, и показва устойчив усреднен растеж през последните 10 години, В тази връзка, за мен е нормално и принципно правилно да  се отделят средства и в тази насока.

Ти зачеркваш, поне в началото на дискусията зачеркваше, напълно туризма с мотива, че той не е важен (или е крайно маловажен пред други според теб "приоритетни" области, или не знам защо) - твое виждане, което не споделям..

И за да не се опитваш отново да забуждаваш и демагостваш, ще спомена че само една част от програмата е насочена към туризма. По-точно, туризмът е само една от рекреативните индиустрии, към които е насочена програмата:

Има само един демагог във форума и той много добре си го знае :-) И вече веднъж бе хванат в крачка много грозно, но не си взе поука(впечатляващ инат). Посочи с конкретни примери какви изследвания може да се направят в областта на туризма, че ми е много интересно(няма да го направиш, разбира се, но за всеки случай аз да си питам).Впрочем, виж си мненията по-назад в темата, извърташ се като фурнаджийска лопата. А и туризмът очевидно е самоиздържащ се бизнес-сектор, макар че 5 процента от БНП не са кой знае какво. Защо трябва да се меси държавата в него и да се отделят средства, които иначе могат да отидат наистина за научна дейност? За да могат разните туристически фирми да се специализират в крадене на евросредства, затова ли? А, забравих, ти имаше познати ТИМ-аджии :-) Това шега, разбира се, със сериозни елементи на истина. И сега зачерквам туризма, кое му е научното и приоритетното в сравнение с космическите изследвания например? Иначе е хубаво да се чете, но е и важно какво се чете. Ако информацията ти е погрешна, то всякакви последващи логически конструкции са въздух под налягане. А списъкът на направленията по програмата, дето си го пльоснал, ясно показва за какви глупости става дума.  Самите случващи се в държавата събития около "хак-тек" центъра ясно показват кой крив и кой прав обаче, но както е казано в новозаветните текстове, "който има уши да чуе, нека слуша, който има очи да види, нека гледа"(или беше другояче?).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, kall said:

Има само един демагог във форума и той много добре си го знае :-) Добре, радвам се за теб . И вече веднъж бе хванат в крачка много грозно, но не си взе поука(впечатляващ инат). Много пъти пъти този човек беше хванат грозно в крачка, не само един път Посочи с конкретни примери какви изследвания може да се направят в областта на туризма, че ми е много интересно(няма да го направиш, разбира се, но за всеки случай аз да си питам). Не знам, защото не ми е работа да пиша програми,  по същата логика-  защо ти не ми покажеш  твоите програми за да ги коментираме? Впрочем, виж си мненията по-назад в темата, извърташ се като фурнаджийска лопата. Кои мнения и в какво се "извъртам" според теб? А и туризмът очевидно е самоиздържащ се бизнес-сектор, макар че 5 процента от БНП не са кой знае какво (самоиздържането за мен значи че секторът е жив и перпективен)

Цитирай

 

 Защо трябва да се меси държавата в него и да се отделят средства, които иначе могат да отидат наистина за научна дейност? Е***и и цървула дето си, не се усещаш колко си невеж и тъп?!? Програмата е съобразена с конктретни регламенти и директиви на ЕС (а сега де ти ми кажи кои са те), а не е предназначена за даване на пари за всякави научни изследвания!   За да могат разните туристически фирми да се специализират в крадене на евросредства, затова ли? Демогствастваш А, забравих, ти имаше познати ТИМ-аджии :-) Това шега, разбира се, със сериозни елементи на истина. В случая лъжеш, познатият ми е пенсиониран служител на ТИМ, което не е същото като "служител на ТИМ" И сега зачерквам туризма, кое му е научното и приоритетното в сравнение с космическите изследвания например? Чакам да ни илюстрираш към кой документ на ЕС  ще направиш референция   Иначе е хубаво да се чете, но е и важно какво се чете. Ако информацията ти е погрешна, то всякакви последващи логически конструкции са въздух под налягане. Крадецът вика "дръжте крадеца" или просто си признаваш? Това се отнася за теб защото, на теб ти липсват "тонове" инфорация,А списъкът на направленията по програмата, дето си го пльоснал, ясно показва за какви глупости става дума.  Самите случващи се в държавата събития около "хак-тек" центъра ясно показват кой крив и кой прав обаче, но както е казано в новозаветните текстове, "който има уши да чуе, нека слуша, който има очи да види, нека гледа"(или беше другояче?). Та за кое си "прав" не разбрах, че ако парите отидат за БАН, ще е по-различно от прословутия Хай-Тек център??!?!? Явно някои хора нямат "нито уши, нито очи , а са тръгнали онмово да учат другите. Жалка история.. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, kall said:

И кои са тия системни играчи? Посочи поне един такъв от сегашните политически сили в БГ. Няма да намериш дори един. Впрочем, прекалено много политиканстваш, а форумът е замислен за друго. Ти да не си действащ политик? Аз не съм политик нито бивш, нито действаш, ама ти си ч..джия, с който никаква дискусия не може да се води. Определено ще отнесеш "поздрави", ако е така.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...