Отиди на
Форум "Наука"

Химици са създали батерия, захранвана от витамини


Recommended Posts

  • Администратор
cc_flowbattery_16x9.jpg?itok=4PAecNc9

E. Grinnell/Harvard Paulson School

Освен за доброто функциониране на организма, витамините може да се окажат подходящи и за зареждане на батерии. В последната версия на органична поточна батерия – която използва органични съединения, базирани на въглерода, вместо метални йони, за пренос на заряди – учените представят молекула, подобна на ядрото на витамин B2, която пренася енергията. Както другите поточни батерии, и тази съхранява енергия в две течности и генерира електрически ток при разминаването на течностите, които си обменят електрони през мембрана. Тъй като течностите може да бъдат съхранявани в огромни контейнери, тези батерии имат потенциала да запазват огромно количество енергия, генерирана от възобновими източници, като слънчева и вятърна енергия. Обикновено в течностите има метали, като ванадия, в качеството им на електронни совалки. Но тези метали са скъпи или корозират.

Органичните вещества, независимо дали произхождат от петрол, растения или други източници, също са добри електронни совалки. Преди две години, учените създадоха първата органична поточна батерия, използвайки вещество, което се намира в растението ревен. Сега същата група съобщава, че е създала подобна батерия с алоксазин – гръбнакът на витамин В2 (горе). Новата батерия би била по-евтина за производство, отколкото тези, които използват метал, тъй като алоксазинът може лесно да бъде приготвен от достъпни материали при стайна температура. Освен това ще бъде по-малко токсична. Вдъхновеният от витамините материал представя нов клас органична совалка, която може да бъде приспособена по различни начини – да повиши волтажа на батерията или да се осъществяват повече цикли на зареждане, например. Но това предстои да бъде демонстрирано.

Източник: http://nauka.bg/a/химици-са-създали-батерия-захранвана-от-витамини

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами това тук http://nauka.bg/a/нов-материал-преобразува-невидимата-инфрачервена-енергия-във-видима-светлина идеята ми е, че може чрез тази технология да се добива електроенергия денонощно  от ИЧ на околното пространство и обекти, особенно в летният горещ сезон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това тук http://nauka.bg/a/нов-материал-преобразува-невидимата-инфрачервена-енергия-във-видима-светлина идеята ми е, че може чрез тази технология да се добива електроенергия денонощно  от ИЧ на околното пространство и обекти, особенно в летният горещ сезон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм чел статията, но си мисля колко ли ще е КПД, и дали ще си заслужава подобен подход.

 

Толкова ли няма кой да зачисти дублираните мнения?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.08.2016 г. at 19:49, Гагов said:

Ами това тук http://nauka.bg/a/нов-материал-преобразува-невидимата-инфрачервена-енергия-във-видима-светлина идеята ми е, че може чрез тази технология да се добива електроенергия денонощно  от ИЧ на околното пространство и обекти, особенно в летният горещ сезон.

 

On 22.08.2016 г. at 9:16, fantom4e said:

Не съм чел статията, но си мисля колко ли ще е КПД, и дали ще си заслужава подобен подход.

 

Толкова ли няма кой да зачисти дублираните мнения?

Колко ще е КПД зависи от самата технология, а ето има и още подобни материали улавящи ИЧ и превръщащи ги в електричество http://nauka.offnews.bg/news/Tehnologii_7/Sazdadena-e-parvata-v-sveta-optichna-antena-prevrashtashta-svetlinata_23614.html  мисля че подобни технологии ще се наложат масово в близко бъдеще, и то най вече заради глобалното екологично замърсяване, от фосилните горива.   :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те подобни технологии се налагат вече поне 20 години, ама нали до скоро нямаше от къде българина да чете научни новини и си мисли че науката е спряла.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, fantom4e said:

Те подобни технологии се налагат вече поне 20 години, ама нали до скоро нямаше от къде българина да чете научни новини и си мисли че науката е спряла.

Не е така, тези технологии може да са тръгнали от 60те години на миналият век, но депърва предстои да се усъвършенстват и да навлязат масово, много открития са били замразени и от после развити и внедрени, само веоените разработки стават веднага, и знаеш защо е така. Вземи например откриването на атомното делене, става някъде през 1938, а първият реактор за атомна енергия е създаден 1951, също много открития в началото не са могли да бъдат реализирани масово, откриването на електричеството от Волта, Фарадей и т.н учени в началото на19 век, не е било приоритет като използваемо чак някъде от 1890г когато за пръв път Чикаго е бил електрифициран и е светнала първата електрическа крушка изобретена от Едисон.

Редактирано от Гагов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цитираш ми новина за ректени, в тема за поточна батерия и ми говориш за атомно делене???

че и ми спориш че нещо не било така, веднага се сещам за оня вучков дет не вярва и се хваща за очите....

On 8/24/2016 at 8:30, fantom4e said:

Те подобни технологии се налагат вече поне 20 години....

 

Преди 11 часа, Гагов said:

Не е така, тези технологии може да са тръгнали от 60те години на миналият век, но депърва предстои да се усъвършенстват и да навлязат масово, ...

къде е разликата?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гагов, да не вземеш да избегаш ти /с малко любезна модераторска помощ/. Щото определено форумът не е за гаражни гении, които дращят глупости.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...