Отиди на
Форум "Наука"

Александър и Фружин неяснота в началото


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Тъй. Чета значи тук за смъртта на цар Иван Шишман. След битката при Ровине турците отиват при Никопол, искат лодки от Шишман, минават реката, заемат Никопол и обезглавяват царя. Дотук всичко понятно. Неяснотите почват след това. Синовете Александър и Фружин избягали във Видин. Султана обаче ги поискал от Иван Срацимир и те избягали в Унгария. Тук за мен има някой неясноти.

Очевидно е, че Шишман се е надявал да мине метър, иначе нямаше да прати лодки и да отвори Никопол. Очевидно той е бил заловен. Най важните хора след него са престолонаследника му и другият му син. Обаче, те заминават за Видин. Какво имаме сценка от роман за деца и юноши, при която принцовете се крият в двореца и по таен проход напускат градът? Или са пуснати? Ако са пуснати явно султана размисля и ги иска. Обаче Срацимир ги пуска. Да добавя, че във Видин има турски гарнизон и цар Иван Срацимир е верен турски васал, който едва ли би посмял да се се противопостави на волята на султана.

Целият този разказ на мен ми звучи невероятно, сякаш съшит с бели конци. Нещо тука понамирисва.

Просветлете ме!

 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Синовете Александър и Фружин избягали във Видин. Султана обаче ги поискал от Иван Срацимир и те избягали в Унгария. Тук за мен има някой неясноти.

 

 

Това са неверни неща ! Фружин бяга в Унгария , а Александър приема исляма под името Искендер и е назначен за санджак бей на Самсун. Ма това са известни неща

 

Преди 1 час, Frujin Assen said:

В моите записки, откъде съм го записал не зная.

Затова се пише кой е авторът на такива записки, за да стават за смях те, а не ти Фружине.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Той Фружин вероятно е роден късно около 1390 година и тогава е бил невръстно момче.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Според моите записки Сашко е пленен в битката при Никопол през 96, бил е с унгарците.

Май ми се изясни, явно съм взел информация от някой недостоверен източник. Случва се и на най добрите.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то си е казано достатъчно ясно - Александър приел исляма, а Шишман отказал и бил посечен. Сиреч станало е 1395г. Втори е въпросът дали Доган бей управлява Никополския санджак или е комендант само на Никопол, а Искандер вече като мюсюлманин управлява бейлъка. Между битката при Никопол и тази при Анкара Александър се озовава управител на Самсун. След битката при Анкара всеки си се връща в земите си. След битката при Чамурли, но неизвестно след колко точно, са разменени санджаците на Джунеид и на Александър и той става управител на Смирненската област до смъртта си. Това е съдбата на Александър.

За Фружин нещата са доста по-тъмни. Най-вероятно с майка си отива при брат й деспот Стефан, а после се озовава в Унгария. Тъй като похода от 1396г. е подготвян още от 1394г. обаче не е изключено Фружин да е бил при Сигизмунд и там да го е заварила битката при Ровине и екзекуцията на Шишман. Той се споменава покрай пратеничество на Сигизмунд до албанците, тъй че втората версия е твърде вероятна.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ровя сега. Гледам, май взема участие още след битката при Анкара. Това което чета е, че за пръв път взема участие в боеве през 1404/05 когато като унгарски поданник (ако така мога да се изразя) заедно с Мирчо стари навлиза в Добружа и воюва с турците. Демек е бил на 14 години, а отгоре на всичко вече е на унгарска служба. Май ще да е бил роден преди 1390.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това някой си е съчинявал, предполагал, но няма точни данни. На няколко места Фружин е споменат поименно, а другаде се предполага че става дума за него. Но може да е Константин, може да е Александър.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело

Намерих някакви по обширни неща, но отново без автор(.

Фружин е роден в края на 70 те от първата съпруга на Иван Шишман. През 1395 когато пада Никопол и е убит Иван Шишман те са в Оряхово. Бягат във Видин. След като султана ги поисква от Иван Срацимир те бягат в Унгария и минават на унгарска служба. И двамата участват в битката при Никопол където Александър е пленен, а Фружин се спасява. Спасени са от ромейски кораб. Когато краля минава пред Галиполи турците екзекутират пленници от битката. Един от тях е Александър, но той проявява слабост и приема исляма за да се спаси.

И още нещо от 1403 до 1406 Фружин е в Естергом в двора на краля като негов съветник.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Темпларе, недей да говориш когато не ги разбираш нещата, а се запознай с фактите! Има такова фентъзи, че и по голямо. Един път и аз да те просветля.

 

Тия трите текста и сам ги хванах, ама виж това ми изглеждаше логично. Излъгаха ме... за мой срам.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Не знам, щом Дума и Десант са източници аз оставам безмълвен. Но пък постът ти доказва за сетен път простотията българска, особено на т.н. журналисти.

ПП Бай дъ уей не съм чел нито едно от трите памфлетчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ако Фружин е роден през 70 те години на 14 век то как през 1444 г. ще вземе участие в злополучния поход на Варненчик?На 70 години ?Малко вероятно.Той излиза сравнително късно на политическата сцена.Някъде в края на първото десетилетие на 15 век Затова приемам че е роден някъде 1385-90 година.Още повече че по всичко изглежда че за разлика от брат си Александър никога не е обявяван за съцар.Вероятно поради детската си възраст.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 27 минути, Frujin Assen said:

Абе май е. Мисля беше в бояновския поменик се пее вечна памет на цар Фружин.

Този поменик е крайно неточен.Там са включени и царе като Шегмон,Яков,Куман и какви ли още не.Такива няма.Включени са висши ариктократи котито не са царе.Вероятно и с Фружин е подобна схемата.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, resavsky said:

Този поменик е крайно неточен.Там са включени и царе като Шегмон,Яков,Куман и какви ли още не.Такива няма.Включени са висши ариктократи котито не са царе.Вероятно и с Фружин е подобна схемата.

Шегмон и Сигизмунд - крал на Унгария, а по-сетне император на СРИ. Яков е Яков Светослав и човекът сериозно се е гласял за поста цар. С Куман е по-интересния момент дали е собствено име на доста влиятелен български феодал или става дума за Чака. Помениците са списъци на царе и доста влиятелни феодали, тъй че като имена са интересни, но трябва да се внимава с титлите, защото понякога това е списък с имена едно под друго, като на първия има цар, а след това за следващите имена липсва титлата и е по подразбиране. В резултат от всичко това се получават и разни такива титли "деспота царя". Императорите действително до един момент си служат с деспот като с императорско название, но в случая човека си е само деспот, а цар е резултат от объркване от списъка.

Иначе Фружин е пуснал доста фантасмагории, които нямат никакво потвърждение в изворите.

Цитирай

 

Фружин е роден в края на 70 те от първата съпруга на Иван Шишман. През 1395 когато пада Никопол и е убит Иван Шишман те са в Оряхово. Бягат във Видин. След като султана ги поисква от Иван Срацимир те бягат в Унгария и минават на унгарска служба. И двамата участват в битката при Никопол където Александър е пленен, а Фружин се спасява. Спасени са от ромейски кораб. Когато краля минава пред Галиполи турците екзекутират пленници от битката. Един от тях е Александър, но той проявява слабост и приема исляма за да се спаси.

И още нещо от 1403 до 1406 Фружин е в Естергом в двора на краля като негов съветник.

 

Туй са пълни измишльотини. Първо Шишман по-скоро няма втора съпруга, а дъщерята на Лазар е женена за Александър. Иначе дъщерята на Лазар е сестра на деспина Оливера - жената на Баязид, която е имала доста голямо влияние върху него и на нея приписват "заслугата" той да се пропие. По време на битката при Никопол Александър е по-скоро управител на Самсун и не е известно да е участвал на страната на който и да е. Заловен е по-скоро през 1395г. и тогава се е потурчил. Единственото вярно е, че Фружин е, че Фружин е пребивавал в Унгария.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Модератор История

Александър става управител на Самсун чак 1413 година.Затова си има изрични сведения.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор История

Най логи(но е че Александър си остава управител на Никопол макар и в компанията на силен турски гарнизон.Има си изрични сведедения че е командирован в Мала Азия чак 1413 година.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...