Отиди на
Форум "Наука"

Древната религия на българите


Recommended Posts

Фружине, продължаваш да караш на спомени, сънища и записки както винаги! Лошото е, че Спандю следва твоя пример. Но той го е ударил на религия, не знам защо!?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 383
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 4.09.2016 г. at 9:32, Capitainofmarine said:

Мисля, че българите са били съюз от няколко племена като е имало и небългарски племена това от времето на СВБ. За миксоварваризма можем да говорим, според мен, едва след като Аспарух е тръгнал към дунавските предели и е подбрал / подкарал пред се/ племената и родовете стоящи на пътя му.  

Ако приемем, че българите живеят в Предкавказието от 2 в. до 8 в. няма как да нямат връзки и отношения с местното население. Въпросът е колко силни или слаби са биле. Там нещата се въртят около домашното огнище, Слънцето и Луната, все неща където ги има и у нас. Пак Венедиков пише, че при скитите най-почитана била богинята на домашното огнище Табити. В смисъл, че българите са свързани със скитските предели, а пък и в източниците пише, че са дошли от Вътрешна Скития или пък въобще се възприемат като скити / нови или стари/ , тоест живеещи в този регион. Това няма как да не се отрази на религията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2016 г. at 13:28, Aspandiat said:

Единствен такъв пример при конните народи, за който се сещам, има при хазарите през 9-10 век, при които има свидетелство (най-малкото от Масуди), че в столицата им имало квартали на мюсюлмани, християни, евреи (и юдаизирано местно население) и езичници. Но в случая става дума за проникване на външни, аврамически религии сред местните езически култове, а не на различни езически култове в общото езическо тяло. Така че допускането, че в религиозно отношение българите са били разнородни може да стане хипотеза, единствено ако се открият свидетелства за сродни степни народи, при които да е имало различни езически култове, а не проникване на монотеистични религии сред тях.

Тук стои и въпроса доколко самите християни са се отърсили от старите традиции. Венедиков цитира решенията на Трулския събор, където се осъжда организирането и участието в маскарадни и други игри останали от езичеството. Ето един цитат от събора:

" 24. Никому из числящихся в священном чине, ни монаху, не позволяется ходить на конские ристалища, или присутствовать на позорищных играх. И Если кто из клира зван будет на брак, то при появлении игр, служащих к обольщению, да встанет и тотчас да удалится: ибо так повелевает нам учение отцев наших. Если же кто обличен будет в сем: или да престанет, или да будет извержен. "

" 51. Святый вселенский собор сей совершенно возбраняет быть смехотворцам, и их зрелищам, такожде и зрелища звериныя творить и плясания на позорищи. Если же кто настоящее правило презрит, и предастся которому-либо из сих возбраненных увеселений: то клирик да будет извержен из клира, а мирянин да будет отлучен от общения церковнаго. "

" 57. Не подобает приносить ко алтарю мед и молоко. "

" 71. Учащиеся законам гражданским не должны употреблять Еллинских обыкновений, или быть водимы на зрелища, или совершать так именуемые килистры, или одеваться в одежды, не находящиеся в общем употреблении, ни в то время, когда начинают учения, ни тогда, когда оное оканчивают, ни вообще в продолжении онаго. Если же кто отныне дерзнет сие делать: да будет отлучен. "

" 72. Недостойно мужу православному с женою еретическою браком совокупляться, ни православной жене с мужем еретиком сочетаваться. Если же усмотрено будет нечто таковое, соделанное кем-либо: брак почитать не твердым, и незаконное сожитие расторгать. Ибо не подабает смешивать несмешаемое, ни совокуплять с овцою волка, и с частью Христовою жребий грешников. Если же кто постановленное нами преступит: да будет отлучен. Но Если некоторые, будучи еще в неверии, и не быв причтены к стаду православных, сочеталися между собою законным браком: потом один из них избрав благое, прибегнул ко свету истины, а другой остался во узах заблуждения, не желая воззреть на Божественные лучи, и Если при том неверной жене угодно сожительствовать с мужем верным, или напротив мужу неверному с женою верною: то да не разлучаются, по Божественному Апостолу: святится муж неверен от жены, и святится жена неверная от мужа. "

" 82. На некоторых честных иконах изображается, перстом Предтечевым показуемый агнец, который принят во образ благодати, чрез закон показуя нам истиннаго агнца, Христа Бога нашего. Почитая древние образы и сени, преданныя Церкви, как знамения и предначертания истины, мы предпочитаем благодать и истину, приемля оную, как исполнение закона. Сего ради, дабы и искуством живописания очам всех представляемо было совершенное, повелеваем отныне образ агнца, вземлющаго грехи мира, Христа Бога нашего, на иконах представлять по человеческому естеству, вместо ветхаго агнца; да чрез то созерцая смирение Бога-Слова, приводимся к воспоминанию жития Его во плоти, Его страдания, и спасительныя смерти, и сим образом совершившагося искупления мира. "

http://www.agioskanon.ru/vsobor/006.htm

 

 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

филип симидов.jpg

Написаното от Филип Симидов в книгата му „Прочутият Филип Тотю войвода”, потвърждава сведенията на Продължителя на Теофан и Теофилакт Охридски. Разбира се, обредът не е привнесен от Индия, а си е съществувал по земите, където населението е било в контакт с римляните и гърците и е практикувало тяхната езическа религия („елинското суеверие”, както го нарича Фотий).

За тази религия Павсаний в Описание на Елада” бележи:

 [1] 1. В гим­на­сии, нахо­дя­щем­ся неда­ле­ко от пло­ща­ди, воз­двиг­ну­та мра­мор­ная ста­туя Герак­ла, тво­ре­ние Ско­па­са. Есть храм Герак­ла и в дру­гом месте: весь этот уча­сток назы­ва­ют Педи­зой (местом игр); посе­ре­дине участ­ка нахо­дит­ся храм, а в нем древ­нее дере­вян­ное изоб­ра­же­ние, худо­же­ствен­ное созда­ние Лафая из Фли­ун­та. Тут при жерт­во­при­но­ше­ни­ях они соблю­да­ют сле­ду­ю­щие обы­чаи. Они рас­ска­зы­ва­ют, что когда Фест при­был в Сики­он, то он застал, что они при­но­сят Герак­лу жерт­вы толь­ко как герою. Фест ни в коем слу­чае не поз­во­лил им это делать, но насто­ял на том, чтобы они при­но­си­ли ему жерт­вы как богу. И доныне еще сики­он­цы, при­но­ся ему в жерт­ву овцу и сжи­гая бед­ра на жерт­вен­ни­ке, часть мяса поеда­ют как от насто­я­щей жерт­вы богам, а дру­гую (уни­что­жа­ют) как при­не­сен­ную в жерт­ву герою. Из того празд­ни­ка, кото­рый они справ­ля­ют в честь Герак­ла, пер­во­му дню дав наиме­но­ва­ние… «Име­на», вто­рой день они назы­ва­ют «Герак­ле­я­ми». (Павсаний. Описание Эллады, кн. II, гл. 10)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Сродните степни народи" най-често имат сходен начин на живот и подобно стопанство. Оттам нататък са различията - етнически, културни, генни, религиозни! А "цивилизованите" им съседи твърде малко са се вглеждали в бита им, какво остава за религията...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Собака в погребальном обряде варварского населения Северного Причерноморья в скифо-сарматское время

http://www.academia.edu/32238345/Синика-2006-Собака_в_погребальном_обряде_варварского_населения_Северного_Причерноморья_в_скифо-сарматское_время

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Има оригинален средновековен извор, в който един по един са изброени имената на българските езически богове. Изобщо не го видях споменат в темата.

За по-интересно ще публикувам утре, ако някой не ме изпревари. Не е секретен. Широко известен източник е. 

Дали академик Бешевлиев го е чел?!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Doncho Peev said:

Има оригинален средновековен извор, в който един по един са изброени имената на българските езически богове. Изобщо не го видях споменат в темата.

За по-интересно ще публикувам утре, ако някой не ме изпревари. Не е секретен. Широко известен източник е. 

Дали академик Бешевлиев го е чел?!

Бъди по конкретен ако обичаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, resavsky said:

Бъди по конкретен ако обичаш.

Благодаря ти за въпроса, иначе "щех да бегам да се скрия"........

"Ходенето на Богородица по мъките", апокриф - XII век. Споменати са имената на четири божества, които българите са почитали в езическия период - Троян, Хърс, Велес, Перун. Изброени са точно в този ред.

Изрично е посочено, че е имало техни каменни статуи. Това е безценна информация, която би била полезна в тази тема. 

Редактирано от Doncho Peev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Малко леко са ти объркани нещата в главата пич... Я ги виж тия богове не се ли споменават за пръв път в любимата ти ПВЛ като изконно руски божества. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, decapitator said:

Малко леко са ти объркани нещата в главата пич... Я ги виж тия богове не се ли споменават за пръв път в любимата ти ПВЛ като изконно руски божества. 

Здрасти, пичозен! Главата ми е наред. Твойта как е? (Влизам в стила на опонента си, който явно се харесва на форумното братство.)

Кои точно божества са "изконно руски"?

Какъв по произход е цитирания от мен източник? На какъв език е бил написан?

Да не стане като с "черните българи", за които не беше чувал............ Кажи ни още за какво не си чувал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да ви кажа на "вас"? Кои вас? Черни българи плячкосват Херсон в средата на X-ти век според документ съставен в XIV-ти век, коет според Дончо било доказ, че те биле край Меотида в VII-ми...
Я са виж пак на същото място, в коет прочете за "черните българи" кои божества са посоченi като изконно руски от руските князе и после пак ела да си поговорим, панимаеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, decapitator said:

Да ви кажа на "вас"? Кои вас? Черни българи плячкосват Херсон в средата на X-ти век според документ съставен в XIV-ти век, коет според Дончо било доказ, че те биле край Меотида в VII-ми...
Я са виж пак на същото място, в коет прочете за "черните българи" кои божества са посоченi като изконно руски от руските князе и после пак ела да си поговорим, панимаеш?

Цитирай къде в текста на договора на Игор от 944 г. споменатите богове са определени като "изконно руски", пичозен.

Чакам от теб цитат на словосъчетанието "изконно руски" или извинение, адресирано до всички форумни членове!

Любопитно ми е и твърдението ти, че документ "съставен в XIV" в християнска Русия може да говори за Перун като за бог на християнския по това време руския княз? Макар че защо не? Ако го е съставял някой "декапитализиран", е могло да стане и през 22 век. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чети внимателно, че не смятам да изпадам в допълнителни разяснения!
Тия договори дет ги размяташ тука от два дни са запазени в преписи, които от своя страна са интегрирани в т. нар. ПВЛ известна още като Начална руска летопис (труд от компилативен характер). Най-ранният препис на тоя компилативен труд е датиран 1377 г. и е известен като Лаврентиева летопис. Сещаш ли се накъде отиват нещата?
Та в тая Лаврентиева летопис четем за договора от 907 г. следното:
"Thus the Emperors Leo and Alexander made peace with Oleg, and after agreeing upon the tribute and mutually binding themselves by oath, they kissed the cross, and invited Oleg and his men to swear an oath likewise. According to the religion of the Russes, the latter swore by their weapons and by their god Perun, as well as by Volos, the god of cattle, and thus confirmed the treaty.35"
А пък за началните години от управлението на Владимир:
"Vladimir then began to reign alone in Kiev, and he set up idols on the hills outside the castle with the hall: one of Perun, made of wood with a head of silver and a mustache of gold, and others of Khors, Dazh'bog, Stribog, Simar'gl, and Mokosh'.80 The people sacrificed to them, calling them gods, and brought their sons and their daughters to sacrifice them to these devils. They desecrated the earth with their offerings, and the land of Rus' and this hill were defiled with blood.".

И сега истинският въпрос - кой си ти, че да ти се извинявам и откога келеши преставляват форума? 
Айде!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пичозен, не се обяснявай, а се извинявай! Никакъв цитат не подкрепя идиотщините ти за "изконно руски" богове.

И няма значение какъв съм. Самият факт, че ми задаваш такъв въпрос ("кой съм, че да ми се извиняваш") е признак на гърмяща простотия. Демонстрираш манталитет на слуга, който се извинява само на господаря си. Затова се интересуваш кой съм. 

Извинение дължиш не на мен, а на хората, които четат този форум. Те ще решат дали да те извинят.

Аз лично не се интересувам от теб. Не ме интересува дали си олигарх или работиш в "Чистота". За мене няма никакво значение. 

Айде, пичозен!

Редактирано от Doncho Peev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако академик Бешевлиев беше прочел и разбрал написаното в този собствено домашен извор, нямаше да ни занимава с издирването на "Тангра" и нямаше да съчинява небивалици, представяйки ги като епиграфски паметници. 

Ама нали прабългарите били нещо "степно", "номадско" и "тюркско" трябва да се намери и някакъв "Тангра" някъде там.

Въобще не му завиждам на покойния академик. Колкото повече време минава и колкото повече изследвания се правят в областта на прабългаристиката, толкова по-смешни ще изглеждат неговите произведения. Нещо като случаят с академик Литаврин, ама още по-зле. Литаврин все пак има оправданието, че не е българин (и поради това не е толкова заинтересован от тематиката), докато при Бешевлиев и това оправдание липсва......

В България имаме каменни статуи на поне четири божества - категорично. Нито един от тях не носи името Тангра. Иначе апокрифът нямаше да пропусне името на върховния бог, или на един от върховните богове.

И не виждам нищо смущаващо, че част от боговете са славянски и са почитани и от източните славяни. Вече стана дума, че Аспаруховите българи през 7 век по език също са ВЕЧЕ славяни. Очевидно, до голяма степен, те са били славяни и по религия.

Така сочат писмените извори, с които разполагаме.

И както виждате, тук изобщо не става дума за политика, за русофилство и русофобство. По идея, учените в комунистическа България би трябвало да са русофили, ама ние виждаме, че Бешевлиев, академикът!!! на комунистическа България Веселин Бешевлиев, е точно обратното.

Защото тук иде реч за професионални умения. Не за политики и разтягане на наукообразни локуми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Doncho Peev said:

Вече стана дума, че Аспаруховите българи през 7 век по език също са ВЕЧЕ славяни. Очевидно, до голяма степен, те са били славяни и по религия.

С огромен респект ще попитам , къде стана дума и с какво тази дума е потвърдена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 20 минути, Doncho Peev said:

Вече стана дума, че Аспаруховите българи през 7 век по език също са ВЕЧЕ славяни. Очевидно, до голяма степен, те са били славяни и по религия.

Да попитам как е станало това славянизиране на Аспаруховите българи през 7 век. Защото по това време българите, дошли с Аспарух по Дунава, са северно от Кавказ, не по-западно от устието на Дон, а славяни източно от Днепър няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Capitainofmarine said:

С огромен респект ще попитам , къде стана дума и с какво тази дума е потвърдена.

Споменах го в темата за произхода на титлата "княз".

С какво е потвърдено? Това е хипотеза. Имам аргументи в нейна полза, но в този момент Вие може да я приемете или да я отхвърлите. Това е Ваше право.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Aspandiat said:

Да попитам как е станало това славянизиране на Аспаруховите българи през 7 век. Защото по това време българите, дошли с Аспарух по Дунава, са северно от Кавказ, не по-западно от устието на Дон, а славяни източно от Днепър няма.

Според мен, Аспаруховите българи, или оногундурите в средата на 7 век се намират по средното и долното течение на Днепър, както на запад, така и на изток от реката. Това, според мен, са централните земи на оногундурите. Именно в този район те живеят, при това от доста време, в тясно съседство с местните славяни. Оногундурите нямат нищо общо с Кавказ и дори Азовско море е в тяхната далечна източна периферия, където се подвизават подчинените им "черни българи".

Не знам защо смятате, че източно от Днепър няма славяни през 7 век?

Ако не се лъжа, готите в Крим 250 години по-рано воюват и със славяни, при това сраженията се водят най-вероятно източно от реката, където е и Крим. Ако бъркам, ме поправете. Това е част от дискусията и аз ще го приема спокойно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Doncho Peev said:

Според мен, Аспаруховите българи, или оногундурите в средата на 7 век се намират по средното и долното течение на Днепър, както на запад, така и на изток от реката. Това, според мен, са централните земи на оногундурите. Именно в този район те живеят, при това от доста време, в тясно съседство с местните славяни. Оногундурите нямат нищо общо с Кавказ и дори Азовско море е в тяхната далечна източна периферия, където се подвизават подчинените им "черни българи".

Не знам защо смятате, че източно от Днепър няма славяни през 7 век?

Ако не се лъжа, готите в Крим 250 години по-рано воюват и със славяни, при това сраженията се водят най-вероятно източно от реката, където е и Крим. Ако бъркам, ме поправете. Това е част от дискусията и аз ще го приема спокойно. 

Уногондурите на Аспарух пристигат директно от Кубан-Кавказ. На Днепър са Кутригурите, незнам какви племена има Батбаян или Котраг но част от Кутригурите се присъединява към Аспарух и това се вижда при разкопките.Най-интересното е че бившите Анти плътно следват българите и масово се установяват при тях. Другаде просто изчезват. Изтеглят се заедно с българите на юг, имам предвит.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...