Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители

Имам колекция от български монети след Освобождението, която съм забутал някъде по кашони из мазето, но си спомням със сигурност, че в нея има 1 и 2 лв. от 1923 г. Скоро отворих един каталог с консултант проф. Петко Павлов, изд.1998 г., и ето какво виждам в него:

scan0001.jpg23.jpg

scan0001.jpg23-2.jpg

scan0002.jpg23-2.jpg

И за двете монети 1 и 2 лв. са показани два варианта, за които пише като разлика единствено, че са сечени в различни монетни дворове. Явно според този каталог разликата е в тиражите, но как биха могли да се различат тези сечени в единия монетен двор от другите? Не питам за цена, питам дали има два варианта, и ако да - как да ги разграничаваме.

В същото време в каталога на БНБ такива различни два варианта не са показани, не са и разграничени, показан е само един вариант; но са разграничени като варианти 1 и 2 лв. сечени през 1925 г.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Явно според този каталог разликата е в тиражите, но как биха могли да се различат тези сечени в единия монетен двор от другите? Не питам за цена, питам дали има два варианта, и ако да - как да ги разграничаваме.

В същото време в каталога на БНБ такива различни два варианта не са показани, не са и разграничени, показан е само един вариант;

Ако ти се падне джакпота, ще почерпиш ли? ;)

Виенската еднолевка е назъбен кант, "бирмингамката" - с неназъбен (поне това е отбелязано по-горе в сканираната страница)

/Ядосвате Върбанов, и затова не ти отговаря ;), иначе - аз съм напълно несведущ в нумизматиката/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, nik1 said:

Ако ти се падне джакпота, ще почерпиш ли? :animatedwink:

Виенската еднолевка е назъбен кант, "бирмингамката" - с неназъбен (поне това е отбелязано по-горе в сканираната страница)

/Ядосвате Върбанов, и затова не ти отговаря ;), иначе - аз съм напълно несведущ в нумизматиката/

 

Ще почерпя, само да ги открия, защото се местих 3-4 пъти през последните години, и голямо ровене ще пада! А за двулевката ми изглеждат напълно еднакви, само като че ли лъвчето на виенската е по-плътно, а другото по-контурно - така ми се струва на снимката. Сега забелязвам и че "Ъ" в България горе на гърба на монетата при двете е различно при 2 лева.

Имах ги почти всичките, без златните и от 1916-та, и първите сантими, май и няколко големи сребърни петолевки от преди 1900-та.

Ами чакам го Върбанов да си каже тежката дума, няма повече да го го ядосвам.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

   Здравейте,

отворена ли е още темата ? 

Да попитам някой всъщност виждал ли е монети от Бирмингамския тираж ?   

Б. Киров - намери ли ги, от кои се оказаха ? 

 

Редактирано от Lans-1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, Lans-1 said:

Б. Киров - намери ли ги, от кои се оказаха ? 

Естествено, от масовия евтин тираж:) за съжаление, никога не ми е вървяло на хазарт.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Б. Киров said:

Естествено, от масовия евтин тираж:) за съжаление, никога не ми е вървяло на хазарт.

То колко пък да са скъпи другите ми е чудно, ако въобще ги има ? Пък и ако вземем под внимание, че са алуминиеви, то качеството най-вероятно ще е доста лошо.

 

Редактирано от Lans-1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Lans-1 said:

То колко пък да са скъпи другите ми е чудно, ако въобще ги има ? Пък и ако вземем под внимание, че са алуминиеви, то качеството най-вероятно ще е доста лошо.

 

 

Нямам представа. В един от каталозите на БНБ въобще не са оповестени, че съществуват. Тук има нумизмати, те да кажат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Б. Киров said:

Нямам представа. В един от каталозите на БНБ въобще не са оповестени, че съществуват. Тук има нумизмати, те да кажат.

По принцип имам от обикновенните та започнх да ровя за инфо в нета и така попаднах на темата. Стори ми се доста интересна и в интерес на истината няма никаква информация за въпросната Бирмингамска емисия. За каталозите на БНБ също си прав. Може би единственото място където са описани е въпросния каталог с консултант проф. Петко Павлов, изд.1998 г. Та ми стана интересно това мит ли е или реалност. Искренно се зачудих, защото зная,че най-редките са от 1916, но от четене по форуми знам, че ги има тук там включително и в БНБ имало екземпляр. А за тези сега и чувам, не че съм толко вещ, но наистина ми се събуди интереса. Та за това и питах някой въобще въждал ли ги е. Ако не, то прави ли ги по - редки от знаменитите от 1916 се чудя 

Редактирано от Lans-1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

On 22.06.2016 г. at 16:58, Б. Киров said:

Ами чакам го Върбанов да си каже тежката дума, няма повече да го го ядосвам.

За съжаление не съм запознат добре с българското модерно монетосечене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, vvarbanov said:

 

За съжаление не съм запознат добре с българското модерно монетосечене.

 

Върбанов, все пак, благодаря за отговора. То каквото и да беше казал, моята монета си е от големия тираж. Но само да отбележа за Ланс-1 това, че на снимката в моя каталог се виждат разлики между двете монети - и в контура на лъвчетата и в изписването на буквата "ъ" в "България"; защо в каталога на БНБ не е отбелязано, не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Върбанов, все пак, благодаря за отговора. То каквото и да беше казал, моята монета си е от големия тираж. Но само да отбележа за Ланс-1 това, че на снимката в моя каталог се виждат разлики между двете монети - и в контура на лъвчетата и в изписването на буквата "ъ" в "България"; защо в каталога на БНБ не е отбелязано, не знам.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така си е, успех ти пожелавам. А за тези митични монети от 1916, наистина са много редки, и когато събирах преди години почти само те ми бяха останали непопълнени в колекцията от бълг. монети след Освобождението, та тогава разбрах от нумизмати колко са редки и ценни.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Така си е, успех ти пожелавам. А за тези митични монети от 1916, наистина са много редки, и когато събирах преди години почти само те ми бяха останали непопълнени в колекцията от бълг. монети след Освобождението, та тогава разбрах от нумизмати колко са редки и ценни.

Това е факт за 1916. То не случайно и се е наводнило с фалшификати. Въпреки, ча как изчезва такъв тираж си остава мистика за мен. Между другото и релефа на 3-ката на двулевката ми се вижда различен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, makebulgar said:

Тиража не е бил пуснат в обращение и е бил претопен.

 

 

Да, може би, но лично съм виждал 2 лева от 1916 в колекционер, има отделни бройки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Lans-1 said:

Между другото и релефа на 3-ката на двулевката ми се вижда различен.

И това, но най-очевидната разлика е в носовката (ъ) във Виенския и "ъ" в Бирмингамския тираж, поне това се набива на очи. Може би този каталог, който е издаден през 1998, което значи че е правен поне година по-рано го е отразил, после по някакви причини е отпаднала.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Причината за по-високата цена на монетите, сечени в Бирмингам, е, че днес от тях има в наличност много малко.

1 и 2 лв. 1923 г..jpg

Снимките на 2-та лева са еднакви. Изглежда съставителят на каталога не е имал „бирмингамки”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен в каталога от 98 това не е снимка - нещо като рисунка е.

Истината е че аз също не съм виждал Бирмингам - и до някаква степен не е ясно дали тази монета е съществувала, затова и в повечето каталози я няма. Твърди се че има такива, но и никой не е виждал, или поне не ми е познато да има снимани, което поставя под съмнение и че ги има. Други пък ги приемат за вид проби - истината е някъде там.

Все пак запазена 1923 е достатъчно скъпа, не колкото 1916, но все пак в минтови състояния, ама хич не е евтина. Мисля че преди време се продаваше във MS63 за по около 3-4 000, ама и MS63 не се среща всеки ден само за инфо. Тъй че ако някой си мисли че ей така под леглото или на село ще си намери такава - няма да стане, тази монета окислява, даже от въздуха в стаята.

1916 вече също не е толкова ултра рядка. През последните години вече има 10 грейднати 2 лева, като последните 2 лева се продадоха за около 17 000 Евро, което е определено висока цена, но сякаш вече не толкова невъзможна. Имайте в предвид че това е отново MS63 и това си е качество за завиждане. Мисля че такава 1 лев беше продавана на около 3-4 000 лева, така че поне 1 лв и 50 ст 1916 не са по-скъпи от качествена 1923-та

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, roca said:

Според мен в каталога от 98 това не е снимка - нещо като рисунка е.

Истината е че аз също не съм виждал Бирмингам - и до някаква степен не е ясно дали тази монета е съществувала, затова и в повечето каталози я няма. Твърди се че има такива, но и никой не е виждал, или поне не ми е познато да има снимани, което поставя под съмнение и че ги има. Други пък ги приемат за вид проби - истината е някъде там.

Все пак запазена 1923 е достатъчно скъпа, не колкото 1916, но все пак в минтови състояния, ама хич не е евтина. Мисля че преди време се продаваше във MS63 за по около 3-4 000, ама и MS63 не се среща всеки ден само за инфо. Тъй че ако някой си мисли че ей така под леглото или на село ще си намери такава - няма да стане, тази монета окислява, даже от въздуха в стаята.

1916 вече също не е толкова ултра рядка. През последните години вече има 10 грейднати 2 лева, като последните 2 лева се продадоха за около 17 000 Евро, което е определено висока цена, но сякаш вече не толкова невъзможна. Имайте в предвид че това е отново MS63 и това си е качество за завиждане. Мисля че такава 1 лев беше продавана на около 3-4 000 лева, така че поне 1 лв и 50 ст 1916 не са по-скъпи от качествена 1923-та

Малиии ...., опасни сте. Страшна муха ми вкарахте. Днес ще я снимам моята двулевка и ще я кача тук. Ще Ви помоля за приблизителен коментар има ли смисъл да се занимавам с грейдване. Знам, че понякога излиза солено. Но ако има смисъл бих я грейднал. По отношение на окисляването съм се опитал да я съхраня до колкото е възможно. Като цяло мисля, че все още е в добро състояние, но очаквам и вашите мнения и насоки дали да я грейдвам, като хора по-вещи от мен. Ще кача и еднолевката, която не е в толко добро състояние, но все пак за инфо. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук няма мухи...има колекционерски монети и не колекционерски. Грейда е нещо помощно. Може да продаде по-лесно, а може и да е безсмислен.

Виждал съм и негрейднати монети който и без да са в капсула се продават твърде добре, но съм виждал и хиляди на който притежателите им си мисля че струват много повече отколкото реалната им стойност, просто защото някъде в интернет имало снимка и цена на "същата". Така че Нумизматиката е хоби, и то скъпо когато гониш качество, а и бизнес - примерно за грейдващите компании :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, roca said:

Тук няма мухи...има колекционерски монети и не колекционерски. Грейда е нещо помощно. Може да продаде по-лесно, а може и да е безсмислен.

Виждал съм и негрейднати монети който и без да са в капсула се продават твърде добре, но съм виждал и хиляди на който притежателите им си мисля че струват много повече отколкото реалната им стойност, просто защото някъде в интернет имало снимка и цена на "същата". Така че Нумизматиката е хоби, и то скъпо когато гониш качество, а и бизнес - примерно за грейдващите компании :)

Балгодаря за отговора ! Идеята ми с грейдването не е с цел ценообразуване. Като цяло нямам намерение да се разделям с монетата. Аз самия наследих колекция с голяма част от бг монетите и искам да я допълня максимално. Въпросната двулевка ми е единствена и според мен е доста запазена, но както споменах от скоро се занимавам и все още имам оскъдна информация, особенно по отношение на оценката на дадена монета дали е MS AU XF VF F и така нататък .В случай, че реша да я пратя за грейдване то ще е по-скоро за моя информация и с цел запазването на състоянието на монетата, капсулирането също е важен момент. Аз така и така не разполагам с подходящата за целта среда.

Но както и да е стига друнках, качвам я въпросната госпожа ;). Както е видно от снимките вече има окисляване на места. Та моля за вашата приблизителна оценка и мнение за монетата, както и съвет как да спра процеса на окисляване. Снимана е с телефон и не съм сигурен до колко ще се вижда, но ... 

IMG_6278.JPG

IMG_6279.JPG

IMG_6283.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като е съвременна монета, позволявам си качване или цитиране на цени. Ако някой модератор прецени че е чак толкова във разрив с правилата или насочеността на форума, нека изтрие и качи само снимки, но не мисля че тук е чак толкова прегрешение.

http://www.ebay.com/itm/VERY-RARE-SET-2-BULGARIAN-COINS-1-LEV-2-LEVA-1923-BULGARIA-NGC-MS62-CERTIFIED-/360653875026

Това е MS62. Най-висок грейд на серията е мисля МС65. Имай в предвид че при грейда всяка една единица нагоре и количеството грейднати от определен грейд монети също рефлектира на цената. Т.е. ако има 25 монети с МС62 и 3 МС65, макар МС 65 да не е много по-висок грейд (максимума трябва да е ПР68-70) е възможно да струва пъти повече. Друга тема е че цената в е-бей според мен е висока, и може да се намери много по-прилична за тази монета в това качество. Това друга тема.

Твоята вече е с видна корозия. Така при грейд тя не може да получи цифров грейд (това е наличието на число за степен) и ще е вече повредена такава (дали корозия, дали чистене или петна...в една категория).Това обаче няма да попречи и няма да я върнат (ако една монета не може да се грейдне, просто плащаш транспорт и услуга и ти я връщат без грейд) и ще вземе грейд AU или UNC Details. Според мен обаче няма да си заслужава плащането и затова по-добре купи капсули - не са скъпи. Така ще можеш да я затвориш и да я предпазиш от атмосферни влияния без да се поврежда повече :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, roca said:

Тъй като е съвременна монета, позволявам си качване или цитиране на цени. Ако някой модератор прецени че е чак толкова във разрив с правилата или насочеността на форума, нека изтрие и качи само снимки, но не мисля че тук е чак толкова прегрешение.

http://www.ebay.com/itm/VERY-RARE-SET-2-BULGARIAN-COINS-1-LEV-2-LEVA-1923-BULGARIA-NGC-MS62-CERTIFIED-/360653875026

Това е MS62. Най-висок грейд на серията е мисля МС65. Имай в предвид че при грейда всяка една единица нагоре и количеството грейднати от определен грейд монети също рефлектира на цената. Т.е. ако има 25 монети с МС62 и 3 МС65, макар МС 65 да не е много по-висок грейд (максимума трябва да е ПР68-70) е възможно да струва пъти повече. Друга тема е че цената в е-бей според мен е висока, и може да се намери много по-прилична за тази монета в това качество. Това друга тема.

Твоята вече е с видна корозия. Така при грейд тя не може да получи цифров грейд (това е наличието на число за степен) и ще е вече повредена такава (дали корозия, дали чистене или петна...в една категория).Това обаче няма да попречи и няма да я върнат (ако една монета не може да се грейдне, просто плащаш транспорт и услуга и ти я връщат без грейд) и ще вземе грейд AU или UNC Details. Според мен обаче няма да си заслужава плащането и затова по-добре купи капсули - не са скъпи. Така ще можеш да я затвориш и да я предпазиш от атмосферни влияния без да се поврежда повече :)

Отново благодаря за отговора ! Точно това ми беше въпроса, дали въобще да се занимавам с изпращане.

В е-бея май бг монетите са доста понадути по дефолт, но както каза това е друга тема. Пък и идеята ми не е ценообразуване. Не смятам да я продавам, по-добра едва ли ще ми се падне скоро :animatedwink:

Редактирано от Lans-1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, roca said:

.. по-добре купи капсули - не са скъпи. Така ще можеш да я затвориш и да я предпазиш от атмосферни влияния без да се поврежда повече :)

За обикновените капсули ли говориш? Изолация са някаква, макар на мен да ми се искаше да бъдат някак херметически, а не просто опаковка. Даже си мисля, че книжните опаковки с найлончета, обират влагата далеч по-сполучливо.

ПП: В auction.bg може да се добие по-реална представа за стойността на български монети. Тези примерно са поне 4 пъти по-евтини от eBay.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...