Отиди на
Форум "Наука"

Една шахматна задача


Recommended Posts

  • Потребители

Ей сега, момент, имам три решени отпреди, но онази май беше най-добра, сега ще ги прегледам и качвам.

4.jpg

Тази е пак с два хода, и ми изглежда по-лесна. Оставям ви да се трудите, приятно решаване, нищо не подсказвам.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 53 минути, ДеДо Либен said:

Дама на а6

Да, единственото решение. Ако вземе с пешката, топът отива на б8 - мат. И нямат друго спасение черните - ако преместят офицера, дамата взема пешката, ако играят пешката, дамата взема офицера. Мат при всички случаи. Днес ще кача още задачи.:) Но и всеки може от линка, който посочих по-горе, пък и от други места, да качва задачи, и аз да има какво да решавам. Има много сложни - с по 3-4-5 и повече хода, някои са направо шедьоври, но искат повече време за решаване, давайте, качвайте и вие. Можете с някоя програмка, която хваща изображения от екрана, ако не се сваля диаграмата, просто да я изрежете като картинка, и готово - аз ползвам faststone capture, има я безплатна и върши добра работа. Ето една, при която белите трябва да матират в 3 хода:

1.jpg

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, ДеДо Либен said:

1.Цд6 - Цв8

2.Кс6+

вариант1    Цс8

3.Тс7х

вариант2     Ца8

3.Та7х

Вярно. Дедо Либене, явно са ти лесни. Трябва да вдигнем нивото. Избери ти някоя да ни затрудниш. Аз сега излизам, но след обяд ще вляза пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Една хубава шахматна задачка, днес бая си поиграх, докато я реша: белите правят черните мат в три хода.

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, ДеДо Либен said:

Не е Og7

1.Tg8(с идея Tg1x) - Od4

2,Oa3

вариант1 - Oe3

3.Ob2x

вариант2 - Oe5

3. Tg1x

 

И аз го проиграх това, но има и по-добър втори ход на черните след топ на г8, и той е пешка на а4, освобождава бялото поле пред черния цар и работата при шах с топа се забатачва, защото черния цар тръгва нагоре. Не е това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Киров , не знам за тебе , ама аз както я играя тая игра черната пешка първоначално е била на а7 , тръгнала е да става царица и е стигнала до а2 , ама греда - черния цар е на а1 и пречи ... та така.

п.с. черните могат да движат само офицера , освен ако белите нямат глупостта да преместят царя си и да освободят място.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, ДеДо Либен said:

Киров , не знам за тебе , ама аз както я играя тая игра черната пешка първоначално е била на а7 , тръгнала е да става царица и е стигнала до а2 , ама греда - черния цар е на а1 и пречи ... та така.

Добре, приемам така е, обаче какво правим при черен офицер на д4, блокира шах с топа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Б. Киров said:

Добре, приемам така е, обаче какво правим при черен офицер на д4, блокира шах с топа?

2.Оа3

ако офицера продължи да пази шаха с топа - Ов2х

ако остане по диагонала да пази полето в2 , мат с топа

п.с. писал съм го - вариант1 и вариант2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, ДеДо Либен said:

2.Оа3

ако офицера продължи да пази шаха с топа - Ов2х

ако остане по диагонала да пази полето в2 , мат с топа

п.с. писал съм го - вариант1 и вариант2

Дедо Либене, има противоход на черните и той е офицер на г7, ако топът го вземе - пат, черните нямат ход, ако не го вземе, а белият офицер дойде на а3, черният го блокира като се връща на д4, откъдето блокира и шах с топа, третият ход на черните кой ще е тогава за мат; задачата е мат в три хода, не в два

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Дедо Либене, има противоход на черните и той е офицер на г7, ако топът го вземе - пат, черните нямат ход, ако не го вземе, а белият офицер дойде на а3, черният го блокира като се връща на д4, откъдето блокира и шах с топа, третият ход на черните кой ще е тогава за мат; задачата е мат в три хода, не в два

ако черните играят Og7

2.Oc5!!! - Od4 (Пази мат с топа от g1)

3.Oc5:d5x

п.с.сега виждам , че черния офицер има връщане и на в2 , но нямам време да го мисля

п.п.с.Киров , Киров , съвсем ме побърка:bash:При първи ход на черните Og7 следва взимането му от белия офицер и става мат в 2 хода.Тук да ти отбележа , че при тия задачи черните са ,,длъжни,, да окажат възможно най-сериозна съпротива , т.е. ако задачата е мат в 3 хода и поради ,,неточен,, ход на черните стане мат в 2 хода , проблема не е в моя телевизор.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я да видим:

Кон на ф5

ако офицера вземе топа - кон на г7 ще не ще взима коня и офицер взима на г7 - мат

ако не вземе - шах с топа на н1 - прикрива с офицера и  топ взима офицера - мат 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, ДеДо Либен said:

ако черните играят Og7

2.Oc5!!! - Od4 (Пази мат с топа от g1)

3.Oc5:d5x

п.с.сега виждам , че черния офицер има връщане и на в2 , но нямам време да го мисля

п.п.с.Киров , Киров , съвсем ме побърка:bash:При първи ход на черните Og7 следва взимането му от белия офицер и става мат в 2 хода.Тук да ти отбележа , че при тия задачи черните са ,,длъжни,, да окажат възможно най-сериозна съпротива , т.е. ако задачата е мат в 3 хода и поради ,,неточен,, ход на черните стане мат в 2 хода , проблема не е в моя телевизор.

Добре, Дедо Либене, твоят вариант - топ на г8, черни играят  офицер на д4, блокират мат с топа долу на г1, бели играят офицер на а 3 (2-ри ход); черни играят офицер на на г7 (пред топа), блокират топа и офицерът им бие полето б2; сега какъв е 3-ия матиращ ход на бели? Ето ти я картинката

3.jpg

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 39 минути, ymgologanov said:

Я да видим:

Кон на ф5

ако офицера вземе топа - кон на г7 ще не ще взима коня и офицер взима на г7 - мат

ако не вземе - шах с топа на н1 - прикрива с офицера и  топ взима офицера - мат 

Вярното решение! Готино е, защото е на принципа "предложение на което не можеш да откажеш" - става с жертви, но е неизбежно; ето го този вариант преди последния ход; той е и единственият, затова е сложен коня в задачата.

4.jpg

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Вярното решение! Готино е, защото е на принципа "предложение на което не можеш да откажеш" - става с жертви, но е неизбежно; ето го този вариант преди последния ход; той е и единственият, затова е сложен коня в задачата.

4.jpg

ако офицера вземе топа - кон на г7 ще не ще взима коня и офицер взима на г7 - мат

Не - черният играе пешката...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Малоум 2 said:

ако офицера вземе топа - кон на г7 ще не ще взима коня и офицер взима на г7 - мат

Не - черният играе пешката...

Не може, това го уточнихме с Дедо Либен по-горе, пешката се движи към линия 1, и е блокирана от царя. Така че единственият възможен ход на черните е да вземат фигурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, ДеДо Либен said:

1.Tf2-c2  с идея  2.Tc2-c4 , може би...

Чакай обмислям - черни играят топ на д5 и не става

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Не става - при дама на е2, черен топ на ф4 взема бял топ на ф2; топ на д1 отива на д4+; пешка на е5 взема топ на д4; дама на с3 от е2 не отива, може да отиде на д3 оттам и шах, но не я пазиш с нищо, царя я взима

Ето положението 2016-06-06_182330.jpg

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...