Отиди на
Форум "Наука"

Една шахматна задача


Recommended Posts

  • Потребители

 

2.jpg

Една шахматна задача, в която белите матират черните в два последователни хода. Лесна е.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

@ISTORIK ще хареса тази тема!

 

Я аз да се пробвам :)

Цар на Ф7 - след това Царица на Ф6

Имаше едно време шах към форума...при интерес може отново да сложим :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Всъщност не -  черният ще може чрез двукратно даване на шах и загуба на пешка да си удължи агонията поне с още три хода.

Аз залагам на ходовете - бял цар на Е7 и царица на F8. Така, каквото и да играе, с два xода е мат.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Жоро, близо си, да ви подскажа и на двамата - ключа е в бялата царица, търсете неин пръв ход; идеята е че черните просто нямат алтернатива

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Р. Теодосиев said:

Царица на C4?

Тц - не, после какво? Имаш прикриващ черен офицер при шах

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бял цар на ф7 не ми се струва добра идея, защото това е бял квадрат, а те всичките принципно могат да бъдат заплашени от останалия офицер на черните. Бяла царица на h1 обаче е добре за начало, според мен. Няма да може да си махне офицера, защото царят му остава без защита. Тогава- ако се премести черният цар на г8, белият отива на г7- шах и мат. Ако ли пък премести пешката на г5, белият цар отива на г7- пак шах и мат. Не съм шахматист, но това ми изглежда добър вариант.  

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кал, ако премести пешката на г5, както казваш, бял цар не може да отиде на г7, защото там е бито поле от черен цар, не става

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да казвам ли? че мина полунощ:)Утре ще ви дам още една, или да си оставя тази?

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бял цар на ф7, може би е по-удачно? Това ако е глупав и си премести пешката, де...

Това е засега от мен, че вече е бая късно!

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минути, kall said:

Бял цар на ф7, може би е по-удачно?

Това е засега от мен, че вече е бая късно!

То не е лош ход, но не гарантира задължително мат на следващия ход, удължава го: казвам решението - дама на а1 - черните имат два възможни хода, с царя и с пешката, и при двата се получава мат; при ход с царя, дамата отива на а8; при ход с пешката, белият цар отива на ф8, открива шах по диагонал на дамата, и черния цар няма ход; имат ход и с офицера, но резултата е същия - тогава белия цар взима черната пешка и черния няма ход. Идеята е красива, защото има три алтернативи, но и трите водят до мат. Това е от реална партия между шахматисти, сега не мога да ви цитирам точно кои, но не е измислена.

 

Поправих се естествено, дама на а1, прощавайте, просто вече не фокусирам; всичко друго си е така

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай, белия цар трябва да е на ф7, мисля, че е по-удачно...

Anyway, късно е и ми се спи вече и не мога да го осмисля...

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, kall said:

Чакай, белия цар трябва да е на ф7, мисля, че е по-удачно...

После? имаш един ход още, аз премествам черния офицер на г8, ти си, не става защото ти давам шах и т.н.

Единственото възможно е това - бялата дама на а1, с идея при отместването на царя да открие шах, става нещо като вилица, двойна заплаха; понеже така с букви е малко абстрактно, ще ви кача и графиките2a.jpg2b.jpg

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, ето по-удачните варианти, според мен:

1) Дама на h3, черните местят царя на г8, дамата отива на с8- шах и мат;

2) Отново дама на h3, ход с пешката на г5, бял цар на ф7- шах и мат.

Иначе това с царица на а1 е доста коварно и изящно, де, също го блокира от всякъде...

Тогава при ход на черния цар на г8 царицата се мести на а8- край. При ход с пешката- белия цар отива на ф7- отново край.

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, kall said:

Добре де, ето по-удачните варианти, според мен:

1) Дама на h3, черните местят царя на г8, дамата отива на с8- шах и мат;

2) Отново дама на h3, ход с пешката на г5, бял цар на ф7- шах и мат.

Черните местят пешката, втория случай, цар на ф7, с какво даваш шах, черният цар в случая не е заплашен, а черните имат и ход с пешката; и прескачаш двата си хода лимит

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Черните местят пешката, втория случай, цар на ф7, с какво даваш шах, черният цар в случая не е заплашен, а черните имат и ход с пешката

Да, удължава се безсмислено партията така...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, kall said:

Да, удължава се безсмислено партията така...

Така е, то иначе ясно че белите имат превъзходство и ще направят мат, задачата в случая е в 2 хода:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Царица на а1 при пешка на г5 - цар на ф7 - мат, при офицер на г8 - цар взима на г6 - мат

Редактирано от ymgologanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, ymgologanov said:

Царица на а1 при пешка на г5 - цар на ф7 - мат, при офицер на г8 - цар взима на г6 - мат

Анджак. Точно. И аз това казвам.

 

Преди 9 часа, Р. Теодосиев said:

Имаше едно време шах към форума...при интерес може отново да сложим :animatedwink:

Ако не е проблем и можете, защо не сложите. Можем да играем тук, гледам Историк и Богданов са напред в материала, аз главно си решавам задачи, но тъй като нямам партньори под ръка, не съм играл на живо от доста години и предполагам съм загубил абсолютно форма. Пък и съм на ниво любител от квартала, нито дебюти, нито ендшпили съм наизустявал, карам го в двубоите по махленската система, но ще е интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Б. Киров said:

То не е лош ход, но не гарантира задължително мат на следващия ход, удължава го: казвам решението - дама на а1 - черните имат два възможни хода, с царя и с пешката, и при двата се получава мат; при ход с царя, дамата отива на а8; при ход с пешката, белият цар отива на ф8, открива шах по диагонал на дамата, и черния цар няма ход; имат ход и с офицера, но резултата е същия - тогава белия цар взима черната пешка и черния няма ход. Идеята е красива, защото има три алтернативи, но и трите водят до мат. Това е от реална партия между шахматисти, сега не мога да ви цитирам точно кои, но не е измислена.

 

Поправих се естествено, дама на а1, прощавайте, просто вече не фокусирам; всичко друго си е така

Киров това е шахматна задача , красиво решение , но е абсурд да е партия между реални шахматисти.Всеки , който може да види решението на мат в 2 хода , би се предал дълго преди да стигне в тая нагласена позиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дедо Либене, специално за теб ще ти дам линк след пет минути - прав си, те никога не играят докрай, само чалгаджиите свирят музиката до последния куплет, но е от реална партия, в която единия се е предал, ей сега ще го изровя. Всъщност май си прав, Лойд, Самуел е автор на задачата.

2.jpg

Аз съм се заблудил от начина на изписване, моя грешка, ето го и линка, където можеш да си решаваш на воля

http://chessfield.ru/chess-puzzles

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...