Отиди на
Форум "Наука"

Българските книги, които всеки трябва да прочете


Recommended Posts

  • Администратор

По случай 24-ти май се замислихме, кои са българските книги, които всеки трябва да прочете?

Аз ще дам няколко, които според мен са задължителни:

Бай Ганьо - Алеко Константинов

Файлетони - Алеко Константинов

Под манастирската лоза - Елин Пелин / Гераците - Елин Пелин / Елин Пелин като цяло е задължителен!

Йордан Йовкив - всичко

Под игото - Иван Вазов (и какво ли още не от Вазов)

И така като сме тръгнали то може още много неща да се изброяват, но ще оставя на вас продължението. Кои са вашите задължителни български произведения?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Тютюн" и "Осъдени души" от Димитър Димов (най-европейският български романист, според мен, "Поручик Бенц" също си струва), Разказите на Светослав Минков, "Време разделно" от Антон Дончев, поезията на Яворов, цялата; Димчо Дебелянов и Лилиев; поезията на Борис Христов ("Честен кръст") и Георги Рупчев, ранните разкази и повести на Дончо Цончев, публицистиката на Георги Марков и неговите "Мъже", "Портрет на моя двойник" и "Жените на Варшава" (невероятна повест), е разбира се трилогията на Талев, приказките на Каралийчев и "Приказки от цял свят", преразказани от Николай Райнов, това се сещам на първо време, но сигурно съм изпуснал страшно много

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От поетите - Кирил Христов, Теодор Траянов и Петя Дубарова (задължително!);ловните разкази на Емилиян Станев и "Антихрист", "„Балада за Георг Хених“ на Виктор Пасков, "Преди да се родя и след това" на Ивайло Петров, "Бит и душевност на българския народ" на Иван Хаджийски и есетата му (те даже са по-силни), "Строители на съвременна България" от Симеон Радев, "Българският Великден" от Тончо Жечев, 4-те тома История на българската л-ра от Боян Пенев и есетата му.

Знам че изпускам много големи български автори, но тези за мен са най-интересни, въпрос и на лична настройка за четене и възприемане. "Диви разкази" на Хайтов, и дотам от него. Иначе по принцип двамата Славейков (баща и син, особено Пенчо), Багряна, Дора Габе, Радичков, Валери Петров, Смирненски, Вапцаров, Гео Милев, някои работи на Каравелов, Страшимиров.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честит празник, българи!

Освен "хуманитари" има и ... "техничари" (бехме "нация техническа", значи:animatedwink: - технократи?!, ама знаехме, че "Как се каляваше стоманата" не е наръчник по термообработка:animatedwink:)

Научната фантастика също  е литература (светът отива към "Онирофилм" ... с тия ... модерни чипови възможности.:))

Павел Вежинов ( филми направиха - Нощем с белите коне, Сините пеперуди ... и др., ама ... отдавна беше и съм ги позабравил)

Атанас Наковски "Светът вечер, светът сутрин".

Радичков, Дончо Цончев - сте ги споменали, Атанас Ценев ("Живейте без приятели" - по него е култовият филм на "младото" поколение "Сбогом приятели")

... Въобще, във всяка творба има поне едно изречение, поне една мисъл, които неща си струват и ни замислят!

Четете!:) И др...:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много са, но задължителните за всеки българин книги, според мен, са тези:

 

Паисий Хилендарски - "История словеноболгарская"

Личният бележник (тефтерчето) на Васил Левски

Христо Ботев - "Стихотворения"

Пею Яворов - "Стихотворения"

Антон Дончев - "Време разделно"

 

Редактирано от Togarm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Togarm said:

Не смятам, че има нужда от обяснения защо.

Примерно, защото е българин. Ако е такъв.

Аз смятам, че всеки българин трябва да прочете задължително Чудомир , Клифърд Саймък и И. Илф и Е. Петров.

От тия които си изброил само някои стихотворения на Ботев може да станат задължителни.Аз съм българин и смятам , че другите които споменаваш не са задължителни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баба ми казваше " Терсене човек" "Другите наопъки той на терсене" !

Преди 5 часа, Togarm said:

Много са, но задължителните за всеки българин книги, според мен, са тези:

 

Паисий Хилендарски - "История словеноболгарская"

Личният бележник (тефтерчето) на Васил Левски

Христо Ботев - "Стихотворения"

Пею Яворов - "Стихотворения"

Антон Дончев - "Време разделно"

Това трябва да е задължително във Българското училище и част от прозата на Ботев.

Бих добавил Чичовци, Под игото, Шипка  на дядо Вазова, разказите на Елин Пелин, разказите на Йовков, Мамино детенце на Каравелов,Яворовата поезия, Димчо Дебелянов, Лилиев, и разбира се

On 24.05.2016 г. at 8:46, Малоум 2 said:

Павел Вежинов ( филми направиха - Нощем с белите коне, Сините пеперуди ... и др., ама ... отдавна беше и съм ги позабравил)

Атанас Наковски "Светът вечер, светът сутрин".

Радичков, Дончо Цончев

 

On 23.05.2016 г. at 23:50, Б. Киров said:

От поетите - Кирил Христов, Теодор Траянов и Петя Дубарова (задължително!);ловните разкази на Емилиян Станев и "Антихрист", "„Балада за Георг Хених“ на Виктор Пасков, "Преди да се родя и след това" на Ивайло Петров, "Бит и душевност на българския народ" на Иван Хаджийски и есетата му (те даже са по-силни), "Строители на съвременна България" от Симеон Радев, "Българският Великден" от Тончо Жечев, 4-те тома История на българската л-ра от Боян Пенев и есетата му.

Знам че изпускам много големи български автори, но тези за мен са най-интересни, въпрос и на лична настройка за четене и възприемане. "Диви разкази" на Хайтов, и дотам от него. Иначе по принцип двамата Славейков (баща и син, особено Пенчо), Багряна, Дора Габе, Радичков, Валери Петров, Смирненски, Вапцаров, Гео Милев, някои работи на Каравелов, Страшимиров.

 

On 23.05.2016 г. at 21:03, Б. Киров said:

"Тютюн" и "Осъдени души" от Димитър Димов (най-европейският български романист, според мен, "Поручик Бенц" също си струва), Разказите на Светослав Минков, "Време разделно" от Антон Дончев, поезията на Яворов, цялата; Димчо Дебелянов и Лилиев; поезията на Борис Христов ("Честен кръст") и Георги Рупчев, ранните разкази и повести на Дончо Цончев, публицистиката на Георги Марков и неговите "Мъже", "Портрет на моя двойник" и "Жените на Варшава" (невероятна повест), е разбира се трилогията на Талев, приказките на Каралийчев и "Приказки от цял свят", преразказани от Николай Райнов, това се сещам на първо време, но сигурно съм изпуснал страшно много

 

On 23.05.2016 г. at 20:48, Р. Теодосиев said:

По случай 24-ти май се замислихме, кои са българските книги, които всеки трябва да прочете?

Аз ще дам няколко, които според мен са задължителни:

Бай Ганьо - Алеко Константинов

Файлетони - Алеко Константинов

Под манастирската лоза - Елин Пелин / Гераците - Елин Пелин / Елин Пелин като цяло е задължителен!

Йордан Йовкив - всичко

Под игото - Иван Вазов (и какво ли още не от Вазов)

Въобще това следва да се чете. Четенето прави окато от сляпото. А който малко е чел си личи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да се включа и аз.

Така.. .

Видях много български и не само произведения. Някои от тях - задължително трябва да се прочетат, други не чак толко. Някои вървят трудно (особено ако на човек не му е интересно или е бил задължен като ученик)Тефтерчето на Левсли - айде нема нужда. С цялото ми уважение. Никого не бих осъдил ако не прочете "Записки по българските въстания", трудна е. За мен лично тетралогията на Талев е много по-интересна.

Алеко Константинов - каквото и да прочетете няма да е грешка;

От Павел Вежинов каквото и да прочетете няма да е грешка, в този ред на мисли - имаме хубава фантастика. Сборникът "Българска фатастика", Една по стара - съкровището на Лизимах - https://chitanka.info/text/20691-sykrovishteto-na-lizimah

Богомил Райнов - въпреки че обслужваше режима, смятам, че пише хубаво.

Детски книжки имаме хубави

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
On ‎24‎.‎5‎.‎2016‎ г. at 7:46, Малоум 2 said:

 Сините пеперуди ... и др., ама ... отдавна беше и съм ги позабравил)

 

 

Има ли ги на филм? Да знам да потърся, че не излизат нещо.. Не Синята пеперуда, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От Уикито

http://bgf.zavinagi.org/index.php/Павел_Вежинов

...

Разкази

...

Има цялостно творчество.

Не бях влизал там - не е филмиран "Сините пеперуди", в грешка съм.

Пък съм забравил "Бариерата", "В един есенен ден по шосето" , "Белият гущер"

Ами "Следите остават"?..

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 35 минути, Thorn said:

Земя на прицел на Свобода Бъчварова. 

"Литургия за Илинден", тогава. Не го забравих, просто не го споменах. Струва си да се прочете, но е мое мнение. По мотиви този роман е филмът "Мера според мера"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето го и моят топ...хм...10,да кажем: "Записките..." на Захари,"Видрица"-та на попа,"Бит и душевност на нашия народ" и "Оптимистична теория за нашия народ" на Иван Хаджийски,"Летопис на смутното време" на Мутафчиева,"Задочните репортажи" на Марков,всичко на Хайтов,тетралогията на Талев,всичко на Чудомир и "Белене..." на Стефан Бочев,

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Видрица"

"Под игото"

"Чичовци" и въобще дяда ви Вазов

"Записки по българските въстания"

"Строителите на съвременна България"

"ЕДИН ОТ ПЪРВА ДИВИЗИЯ"

Николай Райнов, Светослав Минков, 

Елин Пелин и Йордан Йовков всичкото, на последния особено Военните разкази

Иван Хаджийски - всичкото от А до Я!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От Вера Мутафчиева - "По белия свят" и "Аз, Анна Комнина"

Паисий Хилендарски - История славяноболгарская

Захари Стоянов - "Записки по българските въстания"

Иван Вазов - "Епопея на забравените"

Допълнително ще добавя още.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Получи се едно надприказване/надписване в иначе една тема, която можеше да е много полезна...Хубаво беше срещу всяко предложено заглавие да се обоснове с две думи, защо е задължително !  Какво, човек (българина) е загубил като не го прочел. Не какво би спечелил, защото всяка прочетена книга е един плюс, а какво е изгубил/изпуснал. @Историк,  кажи ми защо пускаш в тази категория "Аз Анна Комнина" ? Едно приятно четиво и ....дотук. Фантансмагорията на Мутафчиева в случая си е направо вредна : най-великия Комнин е изкаран пияница и чудовище, а любимият и епитет за Османската империя "разкапана" е вкаран и тук в думите на селянката Зое, която "знае", че разкапаната и автократория е позакърпена от Алекси. Наистина "задължително"  четиво. Също и други мнения, че трябва да се прочете всичко от някои....мисля, че няма автор на който цялото му творчество да е шедьовър (независимо писател, поет, музикант, художник, актьор, режисьор). Иначе се излиза от графа задължителни и се залита към пристрастия /фенщина

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Евристей said:

Получи се едно надприказване/надписване в иначе една тема, която можеше да е много полезна...Хубаво беше срещу всяко предложено заглавие да се обоснове с две думи, защо е задължително !  Какво, човек (българина) е загубил като не го прочел. Не какво би спечелил, защото всяка прочетена книга е един плюс, а какво е изгубил/изпуснал. @Историк,  кажи ми защо пускаш в тази категория "Аз Анна Комнина" ? Едно приятно четиво и ....дотук. Фантансмагорията на Мутафчиева в случая си е направо вредна : най-великия Комнин е изкаран пияница и чудовище, а любимият и епитет за Османската империя "разкапана" е вкаран и тук в думите на селянката Зое, която "знае", че разкапаната и автократория е позакърпена от Алекси. Наистина "задължително"  четиво. Също и други мнения, че трябва да се прочете всичко от някои....мисля, че няма автор на който цялото му творчество да е шедьовър (независимо писател, поет, музикант, художник, актьор, режисьор). Иначе се излиза от графа задължителни и се залита към пристрастия /фенщина

Правилно.:)

Лавина -https://chitanka.info/text/2744/3#textstart   

 
Лавина
 
-харесах си въпрос - (по памет, от филма - книгата трудно се намираше) - ...не е толкова интересно защо заспиваме. По интересно е, защо се събуждаме!?:)
 
(пп Не е само биологичното "защото сме гладни". Яснота "идва"  от философска интерпретация - бая мислене се хаби, цялостно... и това е хубавото на четеното и видяното)
Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 25.05.2016 г. at 13:51, vvarbanov said:

Аз смятам, че всеки българин трябва да прочете задължително Чудомир , Клифърд Саймък и И. Илф и Е. Петров.

Тук ще се съглася с Върбанов, и ще се обоснова защо: всеки превод, по закона за авторско право, на практика е авторско произведение на съответния език. Обяснявам, преводът на Валери Петров на Шекспир, е авторска собственост на Валери Петров ( върху оригиналните текстове на Шекспир няма авторски права, но върху българските текстове на В.Петров има); в този смисъл български книги са и българските преводи на чуждата класика и не само, на всеки чужд автор. Добрият преводач е също толкова автор, колкото и добрият автор, той е автор. Много от нашите големи писатели са и големи преводачи. И понеже става въпрос за Илф и Петров, те са ми от настолните книги, и доста неща от тях мога да цитирам, но и там има по няколко превода, които според мен са на съвсем различно художествено ниво, за мен старите са по-добри, имам предвид даже не тези на ИК Народна култура, а най-старите, онези правени преди 9 септември 1944 и малко след това. Даже смятам да открия в раздел литература специална тема за книгите на Илф и Петров, наистина си заслужават, а си мисля че поколението след 1989 г. просто не може да ги разбере, защото не познава контекста в който са писани.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Тук ще се съглася с Върбанов

Киров, благодаря ти за дружелюбната подкрепа, но промених мнението си.Съжалявам приятелю думите на бабата на capitainofmarine ми оказаха силно въздействие и аз осъзнах грешката си.

 

On 25.05.2016 г. at 16:20, Capitainofmarine said:

Баба ми казваше " Терсене човек" "Другите наопъки той на терсене" ! 

Признавам, права е , всички трябва да се поучим от нейните изказвания.

 

On 25.05.2016 г. at 16:20, Capitainofmarine said:

Това трябва да е задължително във Българското училище и част от прозата на Ботев.

Бих добавил Чичовци, Под игото, Шипка  на дядо Вазова, разказите на Елин Пелин, разказите на Йовков, Мамино детенце на Каравелов,Яворовата поезия, Димчо Дебелянов, Лилиев, и разбира се

Тук споделям напълно разбиранията и за задължителното изучаване на така изброените поети и писатели.

 

On 25.05.2016 г. at 16:20, Capitainofmarine said:

Въобще това следва да се чете. Четенето прави окато от сляпото. А който малко е чел си личи.

 Капитане, виждам че съм паднал много ниско в очите на баба ви, предайте и моите извинения и пожелания за крепко здраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Б. Киров said:

Тук ще се съглася с Върбанов

Киров, благодаря ти за дружелюбната подкрепа, но промених мнението си.Съжалявам приятелю думите на бабата на capitainofmarine ми оказаха силно въздействие и аз осъзнах грешката си.

 

On 25.05.2016 г. at 16:20, Capitainofmarine said:

Баба ми казваше " Терсене човек" "Другите наопъки той на терсене" ! 

Признавам, права е , всички трябва да се поучим от нейните изказвания.

 

On 25.05.2016 г. at 16:20, Capitainofmarine said:

Това трябва да е задължително във Българското училище и част от прозата на Ботев.

Бих добавил Чичовци, Под игото, Шипка  на дядо Вазова, разказите на Елин Пелин, разказите на Йовков, Мамино детенце на Каравелов,Яворовата поезия, Димчо Дебелянов, Лилиев, и разбира се

Тук споделям напълно разбиранията и за задължителното изучаване на така изброените поети и писатели.

 

On 25.05.2016 г. at 16:20, Capitainofmarine said:

Въобще това следва да се чете. Четенето прави окато от сляпото. А който малко е чел си личи.

 Капитане, виждам че съм паднал много ниско в очите на баба ви, предайте и моите извинения и пожелания за крепко здраве!

 

п.п.Не зная как ,но се получиха два еднакви поста.Искам да помоля администратора да изтрие единия от тях.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Киров, благодаря ти за дружелюбната подкрепа, но промених мнението си.Съжалявам приятелю думите на бабата на capitainofmarine ми оказаха силно въздействие и аз осъзнах грешката си.

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Киров, благодаря ти за дружелюбната подкрепа, но промених мнението си.Съжалявам приятелю думите на бабата на capitainofmarine ми оказаха силно въздействие и аз осъзнах грешката си.

Върбанов и Капитане, и двамата сте ми приятели, щом си говорим и пишем тук – нали идеята на форума е да среща, а не да разделя хората. Независимо за какво и как спорим, страстите приключват със съответния спор, а след това си оставаме приятели. Ето защо, поздравявам и двама ви, а и всички приятели в този форум, с няколко цитата от „Златния телец” на И. Илф и Е.Петров в първия превод на тази книга на български от Васил Юруков през 1935 година, издадена в библиотека "Мозайка от знаменити съвременни романи":

„Животът, господа съдебни заседатели, е сложно нещо, но това сложно нещо, господа съдебни заседатели, се отваря просто, като чекмедже. Само трябва да знаете как.”

„Гениална комбинация, блестящо изпълнена докрай! Антично приключение! С една дума – висока класа!”

„Финансовата пропаст е най-дълбоката от всички пропасти. В нея може да се пада цял живот.”

„Разбира се, аз не съм ангел. Аз нямам криле, но чета Углавния кодекс. Това е моя слабост.”

„Бензинът от вас – идеите от нас.”

„Утихнаха балалайките, гуслите и позлатените арфи. Аз дойдох при вас като юридическо лице при юридическо лице.”

„Може би ще пожелаете да ви работя даром или да ви дам ключа от квартирата където си държа парите, а и на всичко отгоре да ви кажа къде няма милиционер?”

„Нима вярата в човечеството не струва един милион рубли?”

 

П.С. Явно има нещо нередно в редактора на сайта, защото и при мен повтаря по два пъти поста.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Капитане, и двамата сте ми приятели

 Връщам приятелския жест с цитати от руски автори с цитат от една любима повест: " ...Серые гармонии труб играли. Шторы скрыли густую пречистенскую ночь с ее одинокой звездою. Высшее существо, важный песий благотворитель сидел в кресле, а пес Шарик, привалившись, лежал на ковре у кожаного дивана. От мартовского тумана пес по утрам страдал головными болями, которые мучали его кольцом по головному шву. Но от тепла к вечеру они проходили. И сейчас легчало, легчало, и мысли в голове у пса текли складные и теплые.

"Так свезло мне, так свезло, — думал он, задремывая, — просто неописуемо свезло. Утвердился я в этой квартире. Окончательно уверен я, что в моем происхождении нечисто. Тут не без водолаза. Потаскуха была моя бабушка, царство ей небесное, старушке. Правда, голову всю исполосовали зачем-то, но это до свадьбы заживет. Нам на это нечего смотреть".

.

А крилатата фраза е : " Шарикову больше не наливать!"

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Капитане, не ви цитирам, защото постовете се повтарят при цитат, нещо се е объркало тук, и то от вчера, виждам и че в пост на Атом към мен е станало същото.

Поздравявам изборът ви да цитирате Булгаков, той е голям автор. "Кучешко сърце" наистина е забавна повест.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  Ильф и Петров, аднака, умели видеть почти на век вперёд:

Капитане ,като председател на клуба на Пикетните Жилетки ще кажа , -  "Бабата ви е умна глава, аз не бих сложил пръст в устата и."

  Киров,   «Грузите апельсины бочках братья Карамазовы»  

  

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...