Отиди на
Форум "Наука"

Анти кампания срещу природозащитните организации


Recommended Posts

  • Администратор

Във в. Капитал публикуваха много интересна статия за това как анти-кампанията срещу природозащитните организации е прах в очите.

MythBusters: Зелените милиони

Има ли нещо вярно в кампанията срещу природозащитните организации

 

 

 

Quote

Прокуратурата разпореди проверка на три екологични проекта след публикации във в. "Труд", съобщи държавното обвинение в понеделник. Информацията идва след продължителната кампания срещу природозащитни организации, водена от страниците на "Труд", "24 часа", сайтовете "Блиц", "ПИК" и др. Кулминацията беше списък с "фрапантни обществени поръчки", чрез които "зелените олигархични кръгове" са прибрали "тлъсти пачки" (вариращи от десет, през десетки до 250 млн. лв.) за "оплождане на пеперуди" и "броене на лешояди".

Тъй като става въпрос за сериозни обвинения към сдружения, свързани с опазването на околната среда и с над 20-годишна история – като "Българска фондация Биоразнообразие", "Българско дружество за защита на птиците", "Зелени Балкани" и "Световен фонд за дивата природа WWF", решихме да проверим част от проектите в разпространения списък.

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/03/14/2722996_mythbusters_zelenite_milioni/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Капитал е собственост на Иво Прокопиев който е идейния ръководител на "кръгът Капитал" също обвиняван за получаване на сериозни парични суми от чужди фондации. Прочее хората стоящи в "зелените олигархични кръгове", "кръгът Капитал", и някой други кръгове (включително политически) са едни и същи. Поради което на написаното от вестник Капитал не бива да се вярва на 100%, тъй като те са страна в спора.

А спора май както винаги ще излезе че е класическия "Кой ще вземе едни пари".

Link to comment
Share on other sites

Аз съм лично засегнат тук. Първо имам лични дразги и <война> със сегашния гладен прокурор. Задействането на репресията е съвсем поръчково, това ви го гарантирам. Този , пълният обвинител е зависим от времето му на редови прокурор, както и от слугинажа му в пловдивско.Известни са ми няколко от каналите с които му се задаваха преди години поръчките, сега от приятели разбрах и за новите пътища , достъп до услугата.

 От друга страна екоологичните организации също са нечисти, техните <банди> както и експерти , екологични , в държавните и общински бюрокрации, както и в корпорации и големи фирми, занимавам се пряко с тях.

Link to comment
Share on other sites

Между другото някой да сезира главния прокурор и министерство на финансите за начина на взимане на този последният дълг, избързването ще донесе загуби , за около поне  4 до 6 милиона евро.

Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, Frujin Assen said:

Капитал е собственост на Иво Прокопиев който е идейния ръководител на "кръгът Капитал" също обвиняван за получаване на сериозни парични суми от чужди фондации. Прочее хората стоящи в "зелените олигархични кръгове", "кръгът Капитал", и някой други кръгове (включително политически) са едни и същи. Поради което на написаното от вестник Капитал не бива да се вярва на 100%, тъй като те са страна в спора.

А спора май както винаги ще излезе че е класическия "Кой ще вземе едни пари".

Преекспонира се кръг Капитал, де да са с това влияние..............

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не искам да влизаме тук толкова към политиката колкото към полезността на тези проекти.

Защото като ги погледнах ми се струват ОК, проблема в заглавията "преброяване на лешоядите" е само в това, че у нас има толкова малко лешояди, че трябва да се организират огромни средства, за да можем да ги преброим и основния проблем не е в това, че трябва да броим лешоядите, а че се стигна до тук...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Има съмнения, че лешоядите са просто повод да се платят едни пари на правилните хора.

Преди време гледах едно тв предаване в което авторите разследваха някакъв ремонт-смяна на дограма на някаква детска градина, че получили сигнал за корупция. Преди ремонта хората маркират дограмата и го заснемат, минава време, ремонта завършва, дограмата уж е подменена... обаче знака си стои. Показваха го на отговорника за ремонта, а той пък им показа документите и им каза в общи линии "Имам документи, всичко е законно идете на майната си с вашите разследвания". Ясно е, че в случая е ставало въпрос едни хора да вземат едни пари. Съмненията са, че лешоядите се броят само на страниците на документите, а парите се "усвояват" от правилните хора.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, laplandetza said:

Известни са ми няколко от каналите с които му се задаваха преди години поръчките, сега от приятели разбрах и за новите пътища , достъп до услугата.

 От друга страна екоологичните организации също са нечисти, техните <банди> както и експерти , екологични , в държавните и общински бюрокрации, както и в корпорации и големи фирми, занимавам се пряко с тях.

лапландец, доколкото разбирам от думите ти: имаме една поръчкова публикация в медия, контролирана от заинтересовани лица и фирми, която предизвиква поръчков отговор-опровержение в друга медия, имаща зад гърба си други заинтересовани лица и фирми с противоположни интереси; двубоят на двете заинтересовани групировки е украсен и увенчан с поръчкова намеса на съдебната власт, задвижена със скрити за публиката механизми от по-мощната в момента групировка.

Това не се ли наричаше корупция на чист български език?

Само че след като всички виждаме и разбираме очевидното, ти имаш ли някакво предложение за решение на проблема с корупцията в този й вид?

 

Link to comment
Share on other sites

    <<<<<........ Това не се ли наричаше корупция  .......>>>>

Това не е корупция , така функционира вашата система.При вас е примитивно, по видно , някак <милиционерски> . В други държави също се действа чрез силовите и  правораздавателни системи. Това е един всеобхватен системен <порок>. По такива механизми Елитите осребряват Власт и осигуряват финансов кръговрат.Съперничеството между разните групи , <банди> .минава през Държавата , като някои от <държавните служители> са част от групи и групировки.

<<.....  ти имаш ли някакво предложение за решение на проблема  ...>>

Имам , само на местно ниво няма да избегнете този проблем , но може да го <култивирате>. Радикално решение въвлича голяма част от Света.Конкретно няма да изложа нищо сега , няма да има развитие тук .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минути, laplandetza said:

    <<<<<........ Това не се ли наричаше корупция  .......>>>>

Това не е корупция , така функционира вашата система.При вас е примитивно, по видно , някак <милиционерски> . В други държави също се действа чрез силовите и  правораздавателни системи. Това е един всеобхватен системен <порок>. По такива механизми Елитите осребряват Власт и осигуряват финансов кръговрат.Съперничеството между разните групи , <банди> .минава през Държавата , като някои от <държавните служители> са част от групи и групировки.

<<.....  ти имаш ли някакво предложение за решение на проблема  ...>>

Имам , само на местно ниво няма да избегнете този проблем , но може да го <култивирате>. Радикално решение въвлича голяма част от Света.Конкретно няма да изложа нищо сега , няма да има развитие тук .

Е ти вече изложи съвсем конкретно нещо тук и това е начин да се решат поне частично такива проблеми - чрез тяхното осветляване в общественото мнение. Начинът? Чрез независими медии, не контролирани от "бандите". Когато излязат в светлина, корумпираните и свързаните с тях започват да усещат "жега", и нещата тръгват в положителна посока, бавно или по-бързо. Така е било с американската мафия през 30-те и нейните връзки с корумпирани магистрати и политици, така са почнали и нещата в Италия през 70-те срещу корупцията на политическата класа и връзките й с мафията. радикално лечение няма, но очевидни подобрения са налице.

Друг вариант е режимът на Бенито Мусолини пак в Италия, когато мафията на практика преустановява всякаква дейност, но това не е добро решение, според мен. След идването на американците през 1945, мафията отново излиза от укритията си и е важен фактор в политическия живот до споменатите от мен 70 години на 20 век.

Надценяваш ролята на "елитите".

Link to comment
Share on other sites

<<<<  ...... Надценяваш ролята на "елитите". .......>>>

Така е , но няма как постоянно когато говоря да съм по подробен.

Друго време сме , това което казваш няма да сработи. Властта ще фабрикува все по дълбоко и нагло виртуално битие за простолюдието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Р. Теодосиев said:

Не искам да влизаме тук толкова към политиката колкото към полезността на тези проекти.

Защото като ги погледнах ми се струват ОК, проблема в заглавията "преброяване на лешоядите" е само в това, че у нас има толкова малко лешояди, че трябва да се организират огромни средства, за да можем да ги преброим и основния проблем не е в това, че трябва да броим лешоядите, а че се стигна до тук...

Прочетох цялата статия, на мен проектите ми се видяха полезни. Освен това там ясно се сочи с цифри, че природозащитните организации усвояват за изпълнение сравнително малка част от парите, повечето пари се усвояват от общините и държавата. С една дума, тезата на автора е, че критиките към "зелените" са прах в очите на хората, хвърлян от близки до олигарх медии.

Звучи логично, но коментарите под статията от гражданите показват, че хората не са толкова наивни, за да вярват на едната или другата страна и разбират ясно, че става въпрос за пари, а не за принципи.

Не знам дали крадат зелените директно от пари за проекти, но силно ме впечатли наскоро излъчен по телевизия репортаж със скрита камера, заснела един техен представител, който увещаваше предприемач, че за да му "мине" проекта за строителство в общината, трябва да им плати 100 000 евро, даже си ги поиска в банкноти по 100 и го заснеха как ги взима. Така че май "бизнеса" е в това да казваш "не", а не в това да казваш "да" - поне така беше в този конкретен случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дайте да не откриваме топлата вода - който плаща, той поръчва музиката. По микрофона, Той може да обяви една песен, а на музикантите съвсем друга. Да не мислите че грийн пийс не са лост за ръчкане на неудобни проекти? 

Личния ми опит със "зелени балкани" е трагичен. Още преди повече от десет години. Аз съм върл планинар и планината ми е като дом. И те решиха да ми забраняват палатка и пр. Държаха се сякаш планината е тяхна. Всичко което постигнаха е да се отнасям с дълбоко съмнение относно дейноста им.

Та и сега, финансирани от вън организации се изказват "граждански". Блажени вярващите. На това му се казва благовиден инструмент за ръчкане на вътредържавни процеси. Не че не правят и полезни неща, но не това е причината да се финансират.

Този начин на управление е известен много отдавна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, sirius said:

Личния ми опит със "зелени балкани" е трагичен. Още преди повече от десет години. Аз съм върл планинар и планината ми е като дом. И те решиха да ми забраняват палатка и пр. Държаха се сякаш планината е тяхна. Всичко което постигнаха е да се отнасям с дълбоко съмнение относно дейноста им.

Сириус, нещо не ми е съвсем ясно - пишеш, че са ти забранили палатка в планината, но нали скоро същите организации блокираха центъра с протест срещу забраната за свободно палатково къмпингуване по черноморското крайбрежие, би ли обяснил по-конкретно каква е тази забрана?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Росене, да си се замислял, защо за тия има стотици хиляди и милиони левове, а примерно за Бг наука няма нито лев? Ние също работим за науката. Слочаенос !1!1

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Frujin Assen said:

Росене, да си се замислял, защо за тия има стотици хиляди и милиони левове, а примерно за Бг наука няма нито лев? Ние също работим за науката. Слочаенос !1!1

Отговорът е много прост: в днешно време пари се отпускат за проекти в определени сфери и има куп изисквания за това кой и с какви партньори може да кандидатства за финансиране по тях. В конкуренция с проекти от още 27 държави на ЕС.
Отделно на всичко се вижда, че в описаните случаи НПО взима много малък дял от сумата, за разлика от общината или РИОСВ (или други отдели на министерствата).
И айде стига с такива изстъргани опорни точки: нямало пари за наука. Има и пари за проекти за наука, но там се иска доста повече акъл, какъвто очевидно липсва на територията на България.

И моля да разберете, че едно НПО (като "Зелени Балкани") не е нито законодателна, нито изпълнителна власт, та да забранява или разрешава къмпингуването. Гениалната забрана за палатки дойде от мутристърката с розовото шалче и кръговете зад нея, ако ме разбирате правилно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И какво му е лошото на забраната на опъване на палатки в Иракли? Когато бях там направо не можех да повярвам колко е мръсно! Ама изумих се, не го очаквах въобще! Всяка педя от храстите зад плажа беше покрита с ползвана тоалетна хартия, кърпички, превръзки, найлонови торбички, разни опаковки... Ама плътно! Опитвах се намеря някакво място, от което да снимам без да хвана боклуците в кадър, не намерих и се отказах, само някакви снимки с поглед към небето през някои от храстите бяха горе долу възможни. Майната им на такива "къмпингуващи", трябва да им натресат сериозни глоби и като не си ги платят - частен съдебен изпълнител, плюс хиляда лева разноски и да си продадат и палатките и пак да имат да плащат още!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не знам дали схванахте от описанието колко мръсно беше наистина. Много буквално. Понеже явно няма къде да ходят на тоалетна освен в зелената ивица зад плажа, там въобще нямаше празно място. Един квадратен метър празен нямаше!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, не е приятно да отидеш някъде в планината и да се въргалят купища боклуци из храстите, но такава е картинката и в много паркове в столицата, а за тротоар без кучешки ф---ии в квартала не се сещам. И това е проблем на възпитанието. Мен много ме ядосва фактът, че ще се изучава Паисий в 4 класа, а никъде в училище не се правят кампании за почистване на планините например или доброволческа дейност с инвалиди/слепи хора/домове за старци. Повярвайте ми от това ще има трикратна ползва.

При къмпингуването проблемът е, че просто липсва инфраструктура за къмпингуване, няма къмпинги, няма тоалетни. Т.е. всякаквото къмпингуване е диво (а за почивка в палатки и каравани има бая търсене). Е какъв е смисълът от тотална забрана, след като от този продукт може да се печели, стига това да се организира по някакъв цивилизован начин? Ясно е, че в БГ се мисли по сталински: няма къмпингуване, няма проблем, а се действа, гонейки винаги максимална застроена площ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Виждането на "Бг-материала" за патритиозъм е такова :най-важното и единствено важното е децата да знаят за Паисий, а другото кучетата го яли

"Цивилизацията" в България няма да я има поне още сто години (пет поколения),..... а след това ще стане още по-зле:) , защото материалът ще стане в пъти по-лош от сегашния (представете си какво можем да очаква от цигани и сдухани и бедни пенсионери)

 -----------------------------

А, то навскякъде се цапа, няма как като се къмпингува да се очаква, че хората ще си събират в торбички лайната, или да се стискат, само че в цивилизованите страни ,  тоя въпрос са го решили просто и "гениално" - има си създадена инфраструктура и тя се поддържа (от общините да кажем) За незнаещите, ей го къде е Дедеагач:

https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BA%D1%8A%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3+%D0%B2+%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81

--------------------------------------------------------------

То цялото ни черноморие е мутринско владение (Викат му Черномутрието, дори имаме и село Мутросел), какво да очакваме от "мутринистърката" 

(Тая дама си позволи да лъже по една медия, че в Западна Европа къмпингуването било забранено (?)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС 

Черноморските общини са сред най-богатите в България ./Съпоставено с броя на жителите, бюджетите на повечето са по-големи от тези на София или Пловдив/

Което значи, че повечето от тях няма да срещнат  затрудения да поддържат къмпинги, като не е задължително къмпингите да са безплатни..

Да и според изчисленията къмпингуващите внасят повече средства (пресметнато в относителна степен) в местната икономика, отколкото внасят почиващите в хотелите на "първата линия", болшинството от които предлагат он-инклузив пакети (по просто казано- он-инклузив туристите са най-малко харчещите, а парите им отиват главно в туроператорите и касите на компанните на хотелиерите)

Да ама не (както се казва), в милата ни България няма такъв филм..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
 
Quote

 

Репортаж

Добре дошли в Мутросел! Welcome to Bulgaria

Почти цялата истина за българския туризъм, или защо простият човек лесно настива

 

 

ttp://www.segabg.com/article.php?issueid=4246&sectionid=5&id=0001201

 

 

 

Quote

Румен Драганов: България може да увеличи поне три пъти броя на къмпингите

http://www.investor.bg/novini-ot-chernomorieto/464/a/rumen-draganov-bylgariia-moje-da-uvelichi-pone-tri-pyti-broia-na-kympingite-213197/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...