Отиди на
Форум "Наука"

Ще ни има ли след 100 години - нас, българите, като нация, или - не?


Б. Киров

Recommended Posts

  • Потребител

Евреите са като бръшляна, ние като здравеца. А парите в този им вид са сравнително прясно изобретение. Под този вид имам предвид - непокрити с нищо друго освен честна дума. Да видим докога ще изкарат.

А за ония не ми се мисли. Не ми се и споменават, че трябва да си мия клавиатурата..  Аз съм наследник на Боян Мага, какво да мисля някой с калкулатор в ръцете и цифри в главата.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 373
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 4 минути, sirius said:

Евреите са като бръшляна, ние като здравеца. А парите в този им вид са сравнително прясно изобретение. Под този вид имам предвид - непокрити с нищо друго освен честна дума. Да видим докога ще изкарат.

А за ония не ми се мисли. Не ми се и споменават, че трябва да си мия клавиатурата..  Аз съм наследник на Боян Мага, какво да мисля някой с калкулатор в ръцете и цифри в главата.

Само като малък офтопик, знаеш ли историята на Боян Мага?  Абе що е българско - все е велико, ние сме неизкореними и жилави като здравец; още хиляди години ще ни се радва светът. Можем да претендираме за влияние на Изток и на Запад, на Север и на Юг.

Но ако говорим сериозно, точно тези европейски пари в момента са главният двигател на българската икономика, но те отиват в ръцете на определени фирми; другото сериозно перо на инвестиции са парите, които българите в чужбина изпращат на близките си в България; и горе долу с това се изчерпват сериозните инвестиции - страхотна икономическа перспектива. А когато европейските програми приключат? Какво правим с нашата мощна промишленост, производство и наука? Кой плаща пенсии, осигуровки на чиновници (те стават все повече), социални помощи, медицински осигуровки? Не знам дали някой въобще се замисля за това недалечно бъдеще, защото в България реално произвеждат нещо не повече от 300 000 души в реалния сектор, върху чиито плещи падат останалите 6 милиона и половина. Представи си сега, че в една общност от 25 души работи един, а останалите му викат "давай, на теб се надяваме всички!" Горкият човек.

Link to comment
Share on other sites

Мисля, надценявате ни, т.е.  така наречените евреи и всички групи  организирани на подобен принцип. Няма единен център на световна власт , няма и една сила която да <глобализира>. В момента се води студена война кои съюзи от групите ще поемат глобализирането. Лидерските върхушки изобщо не са  някаква статистическа смес, те са твърде нееднородни, всред тях има доста единици които разбират новият облик на Власт и той не е само възпроизводството и , а придобиването на способност да задават планирано ходът на земната еволюция. Те вече са наясно , за да постигнат това се налага промяна , физическа, в самите властови единици. Процесът започна и никой не е в състояние да спре ходът, дори в момента е възможен т.н. постбиологичен човек.Тези промени налагат и някакъв минимален <пакет> световнообществени  изменения , или един вид съзряло Глобализиране, което ще доведе до Универсализация на всички възможни <форми> в които е възможно да се поддържа Разумна биологична, смесена и каквато и да е система. Това означава Универсализация , еднакви права за съществуване на тези форми, което веднага измества Битието на човека като централна тема в нашата местна еволюция. Процеса ще е дълъг , повече от 4/5 поколения, но в земен мащаб е светкавично бърз, днешното яхване на национализъм и душевнобитов сепаратизъм са инстроментариум , като настане време ще ги изхвърлят от употреба.В момента е нужна крачка назад за народите, желателно е различията между отделните общества в едно не много далечно бъдеще да намалеят , както и те да се поразмесят. На никого и за нищо не е угодно хората да се затрият , но  с времето съвсем без насилие това ще им е съдбата, след като потокът промени  задава едно несравнимо по широко и интересно постбиологично бъдеще.

Сега за България и населението и. Съдбата и е здраво свързана с европейската политика, със неясната съдба на Русия и предстоящия дълъг турски проблем. Световната политика вече разкри дълъг период на дестабилизажия в Турция, дълготрайна криза в Сирия, Ирак, предстояща в Иран. Според разиграването Бг земи и народ е възможно да попадне в едно по тясно турско проникване, както и късно практическо <обединение> на някакъв ЕС и това което наследи Турция.

Русия може да не е това което е сега, Възможно е една яаст от нея да премине във влиянието на един мащабен блок, Америка , ЕС, Неорусия, а, някаква друга част да е в блок Азия с естествен лидер Китай.Тези предполагаеми два основни блока ще задават Универсализация и пътят. Друг вариант е запазвае на руската държава и формирането на три основни блока, като два от тях е възможно да са в крехък съюз. Кой знае, но при всички случаи , местният национализъм ще угасне, българската нация  вероятно ще изчезне в тези промени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, laplandetza said:

Мисля, надценявате ни, т.е.  така наречените евреи и всички групи  организирани на подобен принцип. Няма единен център на световна власт , няма и една сила която да <глобализира>. В момента се води студена война кои съюзи от групите ще поемат глобализирането. Лидерските върхушки изобщо не са  някаква статистическа смес, те са твърде нееднородни, всред тях има доста единици които разбират новият облик на Власт и той не е само възпроизводството и , а придобиването на способност да задават планирано ходът на земната еволюция. Те вече са наясно , за да постигнат това се налага промяна , физическа, в самите властови единици. Процесът започна и никой не е в състояние да спре ходът, дори в момента е възможен т.н. постбиологичен човек.Тези промени налагат и някакъв минимален <пакет> световнообществени  изменения , или един вид съзряло Глобализиране, което ще доведе до Универсализация на всички възможни <форми> в които е възможно да се поддържа Разумна биологична, смесена и каквато и да е система. Това означава Универсализация , еднакви права за съществуване на тези форми, което веднага измества Битието на човека като централна тема в нашата местна еволюция. Процеса ще е дълъг , повече от 4/5 поколения, но в земен мащаб е светкавично бърз, днешното яхване на национализъм и душевнобитов сепаратизъм са инстроментариум , като настане време ще ги изхвърлят от употреба.В момента е нужна крачка назад за народите, желателно е различията между отделните общества в едно не много далечно бъдеще да намалеят , както и те да се поразмесят. На никого и за нищо не е угодно хората да се затрият , но  с времето съвсем без насилие това ще им е съдбата, след като потокът промени  задава едно несравнимо по широко и интересно постбиологично бъдеще.

Сега за България и населението и. Съдбата и е здраво свързана с европейската политика, със неясната съдба на Русия и предстоящия дълъг турски проблем. Световната политика вече разкри дълъг период на дестабилизажия в Турция, дълготрайна криза в Сирия, Ирак, предстояща в Иран. Според разиграването Бг земи и народ е възможно да попадне в едно по тясно турско проникване, както и късно практическо <обединение> на някакъв ЕС и това което наследи Турция.

Русия може да не е това което е сега, Възможно е една яаст от нея да премине във влиянието на един мащабен блок, Америка , ЕС, Неорусия, а, някаква друга част да е в блок Азия с естествен лидер Китай.Тези предполагаеми два основни блока ще задават Универсализация и пътят. Друг вариант е запазвае на руската държава и формирането на три основни блока, като два от тях е възможно да са в крехък съюз. Кой знае, но при всички случаи , местният национализъм ще угасне, българската нация  вероятно ще изчезне в тези промени.

лапландец, бих ти сложил два плюса за някои неща от анализа, но като извадя два плюса заради последното ти изречение, нищо не слагам, но си с интересно мислене. Това което пишеш си е почти научна фантастика, но някои неща са напълно реално възможни. Най-странната ти идея е Универсализацията с постбиологичен човек. Подхождам много предпазливо към такава идея, а ти я излагаш смело, все едно този човек е току-що произведен в лабораторията ти. Все пак, би ли открехнал поне още съвсем малко какво разбираш точно под "постбиологичен човек", казвам го без всякаква ирония, интересно ми. Моите уважения за останалата част от анализа ти, ще го коментирам натам, да не смесваме темите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, Мага ми е любимец. Знам една версия за него, но знам че са доста.

 

Лапландец, честно, впечатлен съм. Показваш осведоменост. Но аз лично не мисля че така ще се развият нещата. Имам представа, но не чакай аргументи. На нивото на което пишеш наистина няма значение националноста, но това са неща далеч над нивото на темата. На това ниво, ако го стигнем, няма да има проблем да съжителстват (на планетата) различни националности. Но наистина е възможно размиването на националноста каквато я разбираме. Но това са други манджи.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, sirius said:

Лапландец, честно, впечатлен съм. Показваш осведоменост. Но аз лично не мисля че така ще се развият нещата. Имам представа, но не чакай аргументи. На нивото на което пишеш наистина няма значение националноста, но това са неща далеч над нивото на темата. На това ниво, ако го стигнем, няма да има проблем да съжителстват (на планетата) различни националности. Но това са други манджи.

Отделно ще отговоря на лапландец, но аз също смятам, че е напълно възможен федеративно обединение на националности, без ни най-малко да се накърни тяхната цялост - за мен това е добрият за човешкия вид път на развитие. разбира се, ако говорим за "постбиологичен вид" националост не би трябвало да означава нищо, но това е утопия по мое мнеие, което си е вкоренено качество на човешкия ум, той по принцип е податлив на илюзии, а утопията е вид илюзия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обединение, предполага нещо изкуствено, подтикнато от необходимост, предполага друго обединение и предполага "напрежение" между тях. Което пък предполага недоразвитост. И се връщаме в изходна точка - готови за пуцане.

Съжителство е друга бира. Не предполага обединяване, нито разделяне, нито "напрежение". Което пък предполага развитие.

Според моето виждане.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, laplandetza said:

Мисля, надценявате ни, т.е.  така наречените евреи и всички групи  организирани на подобен принцип. Няма единен център на световна власт , няма и една сила която да <глобализира>. В момента се води студена война кои съюзи от групите ще поемат глобализирането. Лидерските върхушки изобщо не са  някаква статистическа смес, те са твърде нееднородни, всред тях има доста единици които разбират новият облик на Власт и той не е само възпроизводството и , а придобиването на способност да задават планирано ходът на земната еволюция. Те вече са наясно , за да постигнат това се налага промяна , физическа, в самите властови единици. Процесът започна и никой не е в състояние да спре ходът, дори в момента е възможен т.н. постбиологичен човек.Тези промени налагат и някакъв минимален <пакет> световнообществени  изменения , или един вид съзряло Глобализиране, което ще доведе до Универсализация на всички възможни <форми> в които е възможно да се поддържа Разумна биологична, смесена и каквато и да е система. Това означава Универсализация , еднакви права за съществуване на тези форми, което веднага измества Битието на човека като централна тема в нашата местна еволюция. Процеса ще е дълъг , повече от 4/5 поколения, но в земен мащаб е светкавично бърз, днешното яхване на национализъм и душевнобитов сепаратизъм са инстроментариум , като настане време ще ги изхвърлят от употреба.В момента е нужна крачка назад за народите, желателно е различията между отделните общества в едно не много далечно бъдеще да намалеят , както и те да се поразмесят. На никого и за нищо не е угодно хората да се затрият , но  с времето съвсем без насилие това ще им е съдбата, след като потокът промени  задава едно несравнимо по широко и интересно постбиологично бъдеще.

Сега за България и населението и. Съдбата и е здраво свързана с европейската политика, със неясната съдба на Русия и предстоящия дълъг турски проблем. Световната политика вече разкри дълъг период на дестабилизажия в Турция, дълготрайна криза в Сирия, Ирак, предстояща в Иран. Според разиграването Бг земи и народ е възможно да попадне в едно по тясно турско проникване, както и късно практическо <обединение> на някакъв ЕС и това което наследи Турция.

Русия може да не е това което е сега, Възможно е една яаст от нея да премине във влиянието на един мащабен блок, Америка , ЕС, Неорусия, а, някаква друга част да е в блок Азия с естествен лидер Китай.Тези предполагаеми два основни блока ще задават Универсализация и пътят. Друг вариант е запазвае на руската държава и формирането на три основни блока, като два от тях е възможно да са в крехък съюз. Кой знае, но при всички случаи , местният национализъм ще угасне, българската нация  вероятно ще изчезне в тези промени.

лапландец, не надценявам или подценявам етническа група, просто твърдя, че по силата на исторически обстоятелства, в такава група е попаднала свръхсъсредоточена власт върху парите; те са ПРОИЗВОДИТЕЛИ на пари, както има производители на нефт (добив), само че тяхното производство (продукция) в момента е най-големия бизнес в световен мащаб и по тази логика те притежават най-голямата власт да глобализират – имат средството възползват се от него, оперират с него. Може и да са англосаксонци, може и да са скандинавци, няма значение – те произвеждат парите на света и могат да го изкупят, което и правят на парчета.

Сега, ясно е, че ще имат конкуренти от други групи, и то най-сериозната им конкуренция по мое мнение е от ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ на стоки, защото производителите на пари заменят своята стока срещу всички други стоки. А засега най-големият производител на стоки с такава философия на развитие се явява Китай. Ерго – Китай е в най-дълбоко изначално противоречие с производителите на пари, защото в повечето случаи получава срещу стоките си празни хартии и трябва да осребрява тези хартии. Ще дойде момент, в който китайците няма да искат повече да осребряват празни хартии срещу реални стоки, а и не само те – целият Трети свят. Затова производителите на хартии без покритие се нуждаят от силна армия, те трябва да могат да се защитят. Опростявам, но се опитвам да изясня.

Основното противоречие в днешния свят е между производителите на реална стойност и продавачите на фиктивна стойност. Това води до сблъсък. Една от двете страни ще получи победа, независимо от това къде са базирани центровете. Тогава ще настане така дългоочакваното Унифициране на ценности и обединение – по един от двата начина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, sirius said:

Обединение, предполага нещо изкуствено, подтикнато от необходимост, предполага друго обединение и предполага "напрежение" между тях. Което пък предполага недоразвитост. И се връщаме в изходна точка - готови за пуцане.

Съжителство е друга бира. Не предполага обединяване, нито разделяне, нито "напрежение". Което пък предполага развитие.

Според моето виждане.

Добре, но отиваме към 19 и 20 век, пълен с войни и насилие, заради липса на върховна власт, която да спре "пуцането" - германия иска да се разширява на Изток, Русия на запад и на изток, и най-малката балканска държавица също иска да се разшири за сметка на съседите; получава се балканизиран свят от автономни единици, всяка от които решава нещата "с пуцане" - органи като Обществото на народите или ООН са смехотворно безсилни - кой би могъл да обуздае мераците на всяка нация да живее по-добре за сметка на други? Съжителство без Рефер, който да говори учтиво с тояга зад гърба, просто е невъзможно. Кой ще е този с Голямата тояга и Учтивия глас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Б. Киров said:

...

Основното противоречие в днешния свят е между производителите на реална стойност и продавачите на фиктивна стойност. Това води до сблъсък. Една от двете страни ще получи победа, независимо от това къде са базирани центровете. Тогава ще настане така дългоочакваното Унифициране на ценности и обединение – по един от двата начина.

Не виждам още ценности. По медиите се говори за икономика, а не за ценности. Абе сложна работа. Има хора, които лесно живеят заедно без особени напрежения. И има други, които буквално помпят напрежение. Как може да има едни и да няма други - не знам. Не знам дори дали е възможно. Но ако помпещите напрежение са съществено по-малко от "поемащите" напрежение, сякаш би могло да има дотолкова ниско "напрежение" че да не се стига до ескалация (например във вид на железни завеси и оръжия).

Да. Аз основното противоречие го виждам като даващ и вземащ. Което сега е във формата описана от теб. Но противоречието е дълбоко, фундаментално. И се сещам за историите на лапландеца; с едни други работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, sirius said:

Не виждам още ценности. По медиите се говори за икономика, а не за ценности. Абе сложна работа. Има хора, които лесно живеят заедно без особени напрежения. И има други, които буквално помпят напрежение. Как може да има едни и да няма други - не знам. Не знам дори дали е възможно. Но ако помпещите напрежение са съществено по-малко от "поемащите" напрежение, сякаш би могло да има дотолкова ниско "напрежение" че да не се стига до ескалация (например във вид на железни завеси и оръжия).

Да. Аз основното противоречие го виждам като даващ и вземащ. Което сега е във формата описана от теб. Но противоречието е дълбоко, фундаментално. И се сещам за историите на лапландеца; с едни други работи.

Няма начин да не се стигне до агресия, ако няма възпиращ фактор - просто човешката природа е такава и никога няма да се промени; някъде спазват правилата, защото знаят че има полицай и той ще ги хване и глоби; другаде знаят че няма и си карат спокойно; постепенно двата типа поведение могат да станат условен рефлекс, но винаги има условие, което изработва рефлекс. Просто няма начин без Рефер. С голяма тояга и учтив глас, ако е цивилизован.

Страхотна илюстрация и метафора на основното противоречие е Уморените коне ги убиват, нали? на Сидни Полак, там едни винаги танцуват до изтощение и смърт, докато други винаги прибират парите от това шоу. Има и зрители, които плащат, за да гледат.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, laplandetza said:

 

Сега за България и населението и. Съдбата и е здраво свързана с европейската политика, със неясната съдба на Русия и предстоящия дълъг турски проблем. Световната политика вече разкри дълъг период на дестабилизажия в Турция, дълготрайна криза в Сирия, Ирак, предстояща в Иран. Според разиграването Бг земи и народ е възможно да попадне в едно по тясно турско проникване, както и късно практическо <обединение> на някакъв ЕС и това което наследи Турция.

Русия може да не е това което е сега, Възможно е една яаст от нея да премине във влиянието на един мащабен блок, Америка , ЕС, Неорусия, а, някаква друга част да е в блок Азия с естествен лидер Китай.Тези предполагаеми два основни блока ще задават Универсализация и пътят. Друг вариант е запазвае на руската държава и формирането на три основни блока, като два от тях е възможно да са в крехък съюз. Кой знае, но при всички случаи , местният национализъм ще угасне, българската нация  вероятно ще изчезне в тези промени.

Според твоята прогноза, България вероятно в по-далечна перспектива, когато Турция влезе в ЕС като предмостие към Близкия изток, ще се слее постепенно с Турция и това ще бъде естествен процес. Това е старата идея за "дуализъм" между България и Турция, водеща началото си още от Възраждането и на практика просъществувала с Източна Румелия преди Съединението. Хипотетично всичко е възможно, даже го е имало на практика за известно време, но е било отхвърлено с оръжие от българския народ тогава. Защо и на какво основание може да се осъществи отново, кажи аргументи?

Твърдиш че съдбата на България, която е здраво свързана с европейската политика, също така е свързана с неясната съдба на Русия. И по-натам изясняваш две теоретични възможности от неясната съдба на Русия - едната да премине под влиянието на мащабен блок Америка, ЕС, Неорусия (за пръв път използваш този дефиниран от самите руснаци термин); и тук правиш доста странния за мен извод "а друга част" (което означава разцепване на две части от Русия или че имаш предвид сега същинската Русия, а в първия вариант Украйна, която тълкуваш като част от Русия) да премине в блок Азия с естествен лидер Китай. Обръщам внимание специално на този ти абзац, защото той ни засяга като държава и нация. В хипотезата ти, че Русия (същинската Русия, а не Украйна) ще премине към Америка и ЕС (това означава и към НАТО) в съчетание с Турция към този блок, на практика България става вътрешна страна в блока, защитена от две мощни армии в него - турската и руската - и НАТО като цяло. Това би бил един идеален вариант за България, според мен, защото елиминира почти всички военни заплахи, а също така и геополитически такива, като и хибридни войни, етнически напрежения, стари вражди, фобства и филства и всички простотии с които сме облъчвани сега. Но ми изглежда прекалено хубаво, за да е вярно. Първо - защото това преминава през "пречупването" на суверенитета на Русия и приемането от нейните лидери и граждани, че те са държава "втора цигулка" в Североатлантическия алианс; на Русия в този случай ще бъде отредена ролята на военен пост на Запада срещу Азия - тя поема военната тежест срещу Китай и от основен враг се превръща във важен съюзник. Хипотетично това е възможно, само ако бъде сломена гордостта и амбицията на Русия да бъде един от световните лидери. Как виждаш на практика да се получи това?

Вторият ти вариант присъединява Русия към китайската сфера в Азия и това на практика е евроазийската идея, вече изпълнена със съдържание. Но, твърдиш ти, при този вариант, Русия отново ще играе "втора цигулка", защото пък сега ще стане военният буфер между Китай и Запада. И отново минаваме през същите условия за пречупване на нейния елит и граждани и примирението им, че вече не са Велика сила, каквато са във военно отношение, докато имат собствено командване и контрол върху ядрения си потенциал. Този вариант за нас българите е разбира се по-лош от гледна точка на сигурност, защото Русия е на една ръка разстояние през Черно море и Румъния, а ще бъде в противостоящ на Запада блок, и то вече под китайски контрол.

Трети вариант за самостоятелна Русия при теб отсъства.

Можеш ли аргументирано да се обосновеш върху какви факти и техния анализ си изградил тази твоя интересна прогноза за бъдещето?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен ще ни има, защото според един от гигантите в статистиката (Джордж Бокс ) всички модели са грешни. Колкото по-дългосрочен е един модел (предсказание) толкова по-погрешен е той.

„Случаят с липсващата топлина” онагледява факта, че всички модели са грешни. Множество симулации на глобалното затопляне от миналото (представяни на престижни научни форуми като The intergovernmental panel on Climate change) предсказваха, че глобалното затопляне е факт и температурите ще се покачват с 0.21 °C на година. Моделът отговаряше на реалността до 1998 година, когато са измервани най-високи температурни пикове, но от тогава, от 17 години насам температурите остават постоянни, а предсказаният модел се проваля… За този почти двадесет годишен период от време температурите са се покачили едва с 0.04 °C (а трябваше с 0.21 °C на десетилетие), което означава, че глобалното затопляне се забавя, противно на очакваното. Или по-скоро моделът е грешен.

Несериозно е да се прави прогноза какво ще е населението ни през 2100 година например.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Позволих си "волността" да редактирам заглавието на темата, за да има малко по-голяма яснота какво точно се обсъжда тук, ако на нея попадне потребител, който я вижда за първи път. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, heimy said:

Според мен ще ни има, защото според един от гигантите в статистиката (Джордж Бокс ) всички модели са грешни. Колкото по-дългосрочен е един модел (предсказание) толкова по-погрешен е той.

„Случаят с липсващата топлина” онагледява факта, че всички модели са грешни. Множество симулации на глобалното затопляне от миналото (представяни на престижни научни форуми като The intergovernmental panel on Climate change) предсказваха, че глобалното затопляне е факт и температурите ще се покачват с 0.21 °C на година. Моделът отговаряше на реалността до 1998 година, когато са измервани най-високи температурни пикове, но от тогава, от 17 години насам температурите остават постоянни, а предсказаният модел се проваля… За този почти двадесет годишен период от време температурите са се покачили едва с 0.04 °C (а трябваше с 0.21 °C на десетилетие), което означава, че глобалното затопляне се забавя, противно на очакваното. Или по-скоро моделът е грешен.

Несериозно е да се прави прогноза какво ще е населението ни през 2100 година например.

винаги съм гледал на статистическите модели, според които се правят прогнози за това какво ще бъде населението, с пълно недоверие. Особено дългосрочните. И то не заради методиката им, а заради това, че боравят с числа, без да отчитат куп други неща. Каква е например икономиката, политическата ситуация, причините за миграция и смъртност и т.н. Ако поради някакво историческо събитие, например, се промени цялата обществено-политическа основа в едно общество, възможно е точно за това миграцията да намалее драстично, икономиката да тръгне рязко нагоре, раждаемостта да се повиши, смъртността да намалее, хората да започнат да се завръщат  - тогава целият статистически модел, който сам по себе си може и да е верен при старите условия, вече не може да се приложи. Това е все едно врачка да предсказва по звездите.

Link to comment
Share on other sites

От къде знам и от къде имам някаква информация , нямам търсена такава, между другите занимания попада при мен по нещо, все пак обществата се градят от отделни личности, а пък те си имат <история> и за съжаление на някои някой им оценява бъдещето. Всичко е толкова трудно да се прогнозира, отделните индивиди могат да имат огромен потенциал, понякога са способни на съдбовни непредвидимости , за тях ,за малцина, за много , за милиони и милиарди,и това може да е опасно за всички нас , или така е добре да го кажем, но дали е така....

Този терми Постбиологичен човек, отдавна е в употреба. За такъв според мен можем да приемем Всичко което не включва нормална физиология и анатомия, това означава , че терминът трябва да се коригира, промените могат да засягат малко или много , но всичко да е биологични, възможно е и небиологична намеса, някакво преливане, напълно възможно е  , според мен най желано, Променлив носител и  организация на Системата.

Дали вече има <коригиран> човек , т.е. с различна анатомия и, или физиология , съвсем съм убеден  има такива индивиди.Не мога да докажа , а и не искам........

После за погледа ми към Световната карта...........

 

Link to comment
Share on other sites

Забравих , напълно подкрепям , пък и в някаква степен работя за това , преминаване към Универсализация . Исторически макар и несъзнателно в далечното минало, ние винаги сме работели за такова развитие

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, laplandetza said:

Забравих , напълно подкрепям , пък и в някаква степен работя за това , преминаване към Универсализация . Исторически макар и несъзнателно в далечното минало, ние винаги сме работели за такова развитие

Ако под това разбираш да приемаме че по рождение всеки човек се ражда пълноправен с другите хора, независимо от пол, раса, вероизповедание, националност или социално положение - напълно те подкрепям, и сам бих работил за такава кауза. Но че сме равни по ум, талант, или предпочитания - тук никога не би трябвало да търсим универсализация, защото светът ще стане толкова сив и скучен, че просто можем да го оставим на компютрите или изкуствения интелект, както и да се нарича той. Шекспир или Айнщайн не могат да се универсализират със селския идиот като способности, макар че и тримата имат равни човешки права да съществуват и живеят свободни.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Б. Киров said:

Ако под това разбираш да приемаме че по рождение всеки човек се ражда пълноправен с другите хора, независимо от пол, раса, вероизповедание, националност или социално положение - напълно те подкрепям, и сам бих работил за такава кауза. Но че сме равни по ум, талант, или предпочитания - тук никога не би трябвало да търсим универсализация, защото светът ще стане толкова сив и скучен, че просто можем да го оставим на компютрите или изкуствения интелект, както и да се нарича той. Шекспир или Айнщайн не могат да се универсализират със селския идиот като способности, макар че и тримата имат равни човешки права да съществуват и живеят свободни.

 

Равноправие , само това, НО в сила за Всичко. С други думи основната идея за право на съществуване на повече от един <вид> носител на Разум по планетата Земя и отвъд нея.

Link to comment
Share on other sites

За Русия. За тази държава, световна сила, е напълно възможен и вариант на разпадане, като това се случи след поредица от <кризи> . Местните олигархии ще бъдат притиснати да споделят власт , но и ще получат нови възможности. В такъв вариант на делене Русия не е стабилна от това което имаме сега. За сравнение Китай е с доста по добър стоеж.След поредица от междинни групирания за Света стабилно състояние ще има при не повече от  три равноправни центъра, като вариант само с два е най/вероятен. Това означава условна блокова конструкция.В самите центрове, или блокове, изобщо не са изключени вътрешни властови течения и бури.Националните държави няма да залязат просто ей така за десетилетие,две, процеса ще е достатъчно дълъг , та масите да <забравят> етапите и изобщо да не се различава тревожно тенденцията. Към края на Унифицирането ще настъпи етап на сливане , един световен Екип за управление, НО преди това вече ще е факт глобално намаление на населението и началото на физическия край на старият Човек, в този момент вероятно изобщо няма да има непроменени хора, всички ще са постчовеци  , но в неперспективна степен на промени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, laplandetza said:

За Русия. За тази държава, световна сила, е напълно възможен и вариант на разпадане, като това се случи след поредица от <кризи> . Местните олигархии ще бъдат притиснати да споделят власт , но и ще получат нови възможности. В такъв вариант на делене Русия не е стабилна от това което имаме сега. За сравнение Китай е с доста по добър стоеж.След поредица от междинни групирания за Света стабилно състояние ще има при не повече от  три равноправни центъра, като вариант само с два е най/вероятен. Това означава условна блокова конструкция.В самите центрове, или блокове, изобщо не са изключени вътрешни властови течения и бури.Националните държави няма да залязат просто ей така за десетилетие,две, процеса ще е достатъчно дълъг , та масите да <забравят> етапите и изобщо да не се различава тревожно тенденцията. Към края на Унифицирането ще настъпи етап на сливане , един световен Екип за управление, НО преди това вече ще е факт глобално намаление на населението и началото на физическия край на старият Човек, в този момент вероятно изобщо няма да има непроменени хора, всички ще са постчовеци  , но в неперспективна степен на промени.

Приемам за съвсем реален анализа ти, вероятно в общи линии нещата ще се развиват по този път. За България и живеещите в нея конкретно е много важно обаче кой от вариантите ще се осъществи - една стабилна и лоялна към Запада Русия, интегрирана икономически и военно със Запада, е най-добрия вариант за нас. Дали е възможен - друг въпрос.

Вариант две - Русия стабилна, силна и просперираща като трети център на световна власт - пак не лош вариант, при положение, че води балансирана политика към Европа и двете страни намерят общи допирни точки на интереси, а такива реално има много. Ние нямаме никакъв интерес от напрежение между Запада и Русия. И всъщност имаше такъв период на партньорство, но явно балансите на сили се променят динамично.

Трети вариант - разпокъсана и разклатена отвътре Русия - най-лошият вариант за нас. Дори по-лош от този, Русия да формира блок с Китай.

За последния етап от развитието на нациите и Унифицирането, което прогнозираш, просто нямам достатъчно информация как реално стоят нещата с възможността да бъде създаден такъв нов тип разумен живот; интересно е като идея, разкрива огромни възможности, но не знам дали изобщо е осъществимо, пък и според мен е въпрос на поне стотина години, докато започне да се осъществява в световен мащаб, а не като изолирани експерименти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

винаги съм гледал на статистическите модели, според които се правят прогнози за това какво ще бъде населението, с пълно недоверие. Особено дългосрочните. И то не заради методиката им, а заради това, че боравят с числа, без да отчитат куп други неща. Каква е например икономиката, политическата ситуация, причините за миграция и смъртност и т.н. Ако поради някакво историческо събитие, например, се промени цялата обществено-политическа основа в едно общество, възможно е точно за това миграцията да намалее драстично, икономиката да тръгне рязко нагоре, раждаемостта да се повиши, смъртността да намалее, хората да започнат да се завръщат  - тогава целият статистически модел, който сам по себе си може и да е верен при старите условия, вече не може да се приложи. Това е все едно врачка да предсказва по звездите.

Именно. Статистическите модели като цяло са точно, АКО се вземат под внимание всички фактори. Но всеки един фактор, който не се внася под внимание носи степен несигурност... Затова много се дразня оня дърт професор не от БАН, а от БАНИ, който постоянно твърди, че до 2100 година България ще изчезне, което просто няма как да се случи.

Най-малкото празна територия и то плодородна няма да остане.

Не е важно какви хора ще живеят тук, а дали ще се запази културата ни. То и сега живее по тези един определен етнос, който въобще не съхранява културата ни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, heimy said:

Именно. Статистическите модели като цяло са точно, АКО се вземат под внимание всички фактори. Но всеки един фактор, който не се внася под внимание носи степен несигурност... Затова много се дразня оня дърт професор не от БАН, а от БАНИ, който постоянно твърди, че до 2100 година България ще изчезне, което просто няма как да се случи.

Най-малкото празна територия и то плодородна няма да остане.

Не е важно какви хора ще живеят тук, а дали ще се запази културата ни. То и сега живее по тези един определен етнос, който въобще не съхранява културата ни...

Хейми, сто процента споделям мнението ти и раздразнението ни е взаимно - също се вбесявам от такива черни пророци на унищожението. Просто нямам наличен плюс днес, имаш го от мен утре.

За това че този етнос не споделя културата ни до голяма степен сме си виновни и самите ние, ние просто не съумяваме да им предложим такъв вариант при който те да станат част от нас и да е добре и за нас и за тях - тоест да станем НИЕ. Пример - чернокожите американци в щатите, да все още има расово делене, но погледни какво постигнаха за 50-60 години в това отношение, сега там да кажеш "негър" е обида, а много от тях са прекрасно интегрирани в обществото и наистина са горди че са американци. Въпрос на подход. Ако можем да си направим страната такава, че когато отидем където и да е по света да кажем "горд съм че съм българин" и това да почива на реални съвременни постижения, това е пътя.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко е въпрос на политика.

Но съм склонен да вярвам на една друга прогноза (която не е българска, а академична от чужбина) - населението на развитите страни (най-вече Европа) ще намалява, а това в по-слабо развитите ще се увеличава. Очаква се огромен бум в Африка.

Причината ми я даде една приятелка: Как да имам деца, когато нямам финансова стабилност и собствен дом?

Или с други думи хората с образование и някакъв интелект са готови да правят деца след наличие на определени условия. Имат висока летва.

Link to comment
Share on other sites

Преди 25 минути, heimy said:

Всичко е въпрос на политика.

Но съм склонен да вярвам на една друга прогноза (която не е българска, а академична от чужбина) - населението на развитите страни (най-вече Европа) ще намалява, а това в по-слабо развитите ще се увеличава. Очаква се огромен бум в Африка.

Причината ми я даде една приятелка: Как да имам деца, когато нямам финансова стабилност и собствен дом?

Или с други думи хората с образование и някакъв интелект са готови да правят деца след наличие на определени условия. Имат висока летва.

Това общо е така, населението в Европа лека по лека ще се смесва и подменя, нужно е поизглаждане на различията. Едно ново полуразнородно <метиско> мнозинство.  Това ще е , но как ли ще премине в черна Африка, ами Индокитай,  кой ще умеси Китайците!, ........хахах,  не е целта заличаване на расите, а просто по малко на брой такива.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...