Отиди на
Форум "Наука"

Ще ни има ли след 100 години - нас, българите, като нация, или - не?


Б. Киров

Recommended Posts

  • Потребители

Искам в аванс да ви кажа, че историята преди същинският ми въпрос, е измислена и няма нищо общо с реални събития и съществуващи лица, а само с техни символични проекции в приказно време и място. Един вид  Приказка с Отворен Край, който всеки може да допише сам, и всички заедно.

 

Приказка с Отворен Край

„Имало Едно Време 1997 година (Някои я помним).

Тогава един Премиер (този иначе тъй Симпатичен Младеж), казал Вълшебните Думички "Ние сме за единна Европа от Атлантика до Урал; през Зимата обаче, когато месечната заплата ударила 10 долара, а пенсията 5, хората го изгонили с камъни; на негово място се появил изневиделица друг симпатичен Човек със Синя Лента през чело, повел Хората и им обещал:

„Няма да ви предадем, няма да ви изоставим.”

Да ама Не.

Не само ги продал, но ги изоставил.

Той и Авери (под кодово име „мистър 10 процента”) харизали под тезгяха де що има читаво Държавно, взели някакви Пари, наричани от туземното население „комисионни”, а на въпроса „Кажи си?” този Умен и Замислен мъж нищо не казал, а си отишъл обиден при Теменужките.

После дълго мълчал. Тежко мълчание на обиден, огорчен и неразбран човек.

Тези на които Умният и Замисленият продал Собствеността станали Народни Хайдути, наричани на галено от Чуждопоклонници „бизнесмени”. Най-умните и проверените проявявали определен вкус към Банковия Сектор в неговата пирамидална разновидност, но имало и в други „сектори”.

После имало Цар Спасител за 800 дни, после Трима Мъдреци, после Генерал, после пак Те, после пак Генерал, ама Помъдрял.

Междувременно, от 9 милиона „мишлета”, в Приказната Страна останали 7.

Щото когато Корабът потъва, нали...”

 Край на Приказката (гейм оувър)

 

Но защо ви разказвам тази весела и игрива Приказчица?

Ами само за да ви питам: смятате ли, че ние като нация се развиваме по правилния и добър за нас път, работим за просперитета си, и този на децата ни и имаме бъдеще като държава тук, на това място, все още наричано България?

Имаме ли ние суверенитет като държава – под суверенитет разбирам държавата ни принадлежи ли на Суверена (народа, нацията) или не?

Това вече не е символичен въпрос и можете да включите целия си капацитет от познания, за да отговорите аргументирано от икономическа, историческа, социологическа, общо-културна, пък ако щете и философска гледна точка.

Можете и да разширите хоризонта на отговорите не само до нас, а до Европа и даже до света – как виждате бъдещето ни място там, в този глобализиращ се (или не?) свят с оглед на това, което се случва днес и ще се случи утре.

Ще ни Има или Не като нация след 100 години, и ако да защо, и ако не пак защо?

И въобще, мислите ли че след приключването на  Глобализацията въобще ще има нации? Не са ли те отживелица от минало време?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 373
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 2 часа, Б. Киров said:

 

Ще ни Има или Не като нация след 100 години, и ако да защо, и ако не пак защо?

И въобще, мислите ли че след приключването на  Глобализацията въобще ще има нации? Не са ли те отживелица от минало време?

 

Моят отговор. Няма да Ви има.  Предсказал си отговор защо няма да сте в бъдещето,  <минало време> или минало Ви е времето. Сега спи спокойно , 1500 години стигат........................................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има една ясно изразена тенденция към глобализиране. Не глобализация, а глобализиране. Т.е. Някой натиска за глобализиране. Но погледнато от историческия аспект на вечната борба за надмощие, на това му се казва подчиняване или колонизация. 

Къде сме ние? Поглеждат се демографските и макро статистиките и тенденцията се вижда. След пет поколения може да пишем на чужда азбука и да сме се интегрирали. Към Германия.... съмнително. Европа не ни иска, ние и се натискаме. Но според стратегическата дълбочина излиза че сме желани на юг. И така изглежда всички ще са хапи, демек това е най-стабилната позиция, тази в която стоим с изразходване на най-малко енергия. Във физиката му казват потенциална яма. А ние енергия нямаме. Като държавност, ресурси и пр.

И така, след пет поколения, тук там някой в евро региона на турция, може има препечатка на Ботев и Левски и да си я бута по таваните като спомен от дядо си. И нищо чудно да е добре, защото в европа да е по-зле. А америка да преоткрива света след големия бунт на видиотените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, laplandetza said:

 

Моят отговор. Няма да Ви има.  Предсказал си отговор защо няма да сте в бъдещето,  <минало време> или минало Ви е времето. Сега спи спокойно , 1500 години стигат........................................

много интелигентен отговор, лапландец: а откъде ги измисли 1500? то тогава нации въобще не е имало, ама сигурно не си ходил до 8 клас, тогава се учеше това за нациите.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Б. Киров said:

много интелигентен отговор, лапландец: а откъде ги измисли 1500? то тогава нации въобще не е имало, ама сигурно не си ходил до 8 клас, тогава се учеше това за нациите.

Знам , не е имало. След векове идва време пак да няма, но Вие ще изчезнете преди това........................

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глобализацията... като всяко политическо понятие, и тя е теоритично преувеличена. Едва ли не, историята свърши. Всъщност това е или процес на овладяване на повечето култури от една - и тя хич не ми харесва - или процес на пълно освобождение на индивидите и народите от всякакви излишни ограничения. 

Представят я за второто, но е първото. Само че в реалността, разбира се, тя няма да се доведе докрай, защото нито една политическа тенденция не стига до теортичния си край (и слава тебе, Всемогъщий, за това). 

Тъй че, ще има опозиция на съвременните глобализационни практики и то именно от нео-националистични позиции. Последните имат така някои нови форми - преплитат се с възраждане на стари идеологии или по-точно преосмислянето им, като например ставащото в Турция, па и в Русия частично. 

Та, в този  момент сме, г-н Киров, на настоящия етап. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, sirius said:

Има една ясно изразена тенденция към глобализиране. Не глобализация, а глобализиране. Т.е. Някой натиска за глобализиране. Но погледнато от историческия аспект на вечната борба за надмощие, на това му се казва подчиняване или колонизация. 

Къде сме ние? Поглеждат се демографските и макро статистиките и тенденцията се вижда. След пет поколения може да пишем на чужда азбука и да сме се интегрирали. Към Германия.... съмнително. Европа не ни иска, ние и се натискаме. Но според стратегическата дълбочина излиза че сме желани на юг. И така изглежда всички ще са хапи, демек това е най-стабилната позиция, тази в която стоим с изразходване на най-малко енергия. Във физиката му казват потенциална яма. А ние енергия нямаме. Като държавност, ресурси и пр.

И така, след пет поколения, тук там някой в евро региона на турция, може има препечатка на Ботев и Левски и да си я бута по таваните като спомен от дядо си. И нищо чудно да е добре, защото в европа да е по-зле. А америка да преоткрива света след големия бунт на видиотените.

От друга страна, Сириус, след Освобождението Източна Румелия и Княжество България имат общо население 4,5 млн, значи ни остават още 15-20 години, за да се върнем в тази точка, пък може би, Дай Боже (лапландец, това е към теб, знам че си атеист), да тръгнем пак нагоре?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, laplandetza said:

Знам , не е имало. След векове идва време пак да няма, но Вие ще изчезнете преди това........................

лапландец, явно си радетел и работник на глобализацията; и как си го представяш ти лично този Нов Световен Ред - той и Хитлер говореше за него и пращаше хора в концлагерите, които според неговата преценка не заслужаваха да ги има; ммда, даже цели нации пращаше там...А относно учтивата форма на българския език, който очевидно така добре владееш, това лично към моята персона ли е насочено? Защото работата вече става лична, или се обръщаш приятелски към всички българи?

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, КГ125 said:

Глобализацията... като всяко политическо понятие, и тя е теоритично преувеличена. Едва ли не, историята свърши. Всъщност това е или процес на овладяване на повечето култури от една - и тя хич не ми харесва - или процес на пълно освобождение на индивидите и народите от всякакви излишни ограничения. 

Представят я за второто, но е първото. Само че в реалността, разбира се, тя няма да се доведе докрай, защото нито една политическа тенденция не стига до теортичния си край (и слава тебе, Всемогъщий, за това). 

Тъй че, ще има опозиция на съвременните глобализационни практики и то именно от нео-националистични позиции. Последните имат така някои нови форми - преплитат се с възраждане на стари идеологии или по-точно преосмислянето им, като например ставащото в Турция, па и в Русия частично. 

Та, в този  момент сме, г-н Киров, на настоящия етап. 

И аз имам сходно виждане. Много интересни мисли има във "Война и мир" от Л.Н.Толстой по този повод, и то в книга писана преди 156 години. Там един от героите Пиер Безухов става масон, преминава през всички фази на психическо и интелектуално развитие, за да стигне до просветление накрая - разбира го, когато вижда, докато лежи ранен, колко малка и нищожна е фигурата на великия Наполеон на фона на руското небе. Тогава му става ясно, че всички, които се опитват съзнателно да променях хода на историята са всъщност само парата в свирката на нейния локомотив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, аз съм уверен че ще излезем. Ами за да не се търкаляме от яма на яма, трябва се събудим, да изпием три лъжички "майната му", да закусим с люта зелева чорба и сланинка и да видим какво има за правене. Като спим сме в пот.яма. Будните могат да проявят енергия, да разберат, и да направят нещо. Например да си отговорят "искам ли аз държава, или не искам". Да ровнат в историята и да се разберат, какво е то това нещо държава и от какво и как се прави. И т.н. и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, Б. Киров said:

лапландец, явно си радетел и работник на глобализацията; и как си го представяш ти лично този Нов Световен Ред - той и Хитлер говореше за него и пращаше хора в концлагерите, които според неговата преценка не заслужаваха да ги има; ммда, даже цели нации пращаше там...А относно учтивата форма на българския език, който очевидно така добре владееш, това лично към моята персона ли е насочено? Защото работата вече става лична, или се обръщаш приятелски към всички българи?

 

Работник не ми подхожда. Оператор на <системна< глобализираща единица, това е по коректно, хахаха.

Не е задължителен какъв да е Нов ред, но с такъв е по интересно и полезно.Въпросът не е Дали Вие Ще , а Кога Ще, забележи , няма акцент към причинителя в бъдещето , неговата позиция е отворена, а дали То или бившото Вие, квото Бог дал , нали съм атеист............................. хахах....

Нищо лично , играта е такава, премести към следващия ход............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е КГ. Някои пишат за глобализацията като да вятър - дуе откъди доле. Ми не "дуе" - някой нещо прави с метлата и дига пушилка. Ще трябва проверим и "наокаме" ако трябва да му земем метлата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, sirius said:

О, аз съм уверен че ще излезем. Ами за да не се търкаляме от яма на яма, трябва се събудим, да изпием три лъжички "майната му", да закусим с люта зелева чорба и сланинка и да видим какво има за правене. Като спим сме в пот.яма. Будните могат да проявят енергия, да разберат, и да направят нещо. Например да си отговорят "искам ли аз държава, или не искам". Да ровнат в историята и да се разберат, какво е то това нещо държава и от какво и как се прави. И т.н. и т.н. 

Да, но как конкретно да стане, защото констатацията ти че "ще излезем" означава, че сме пропаднали. Ето КГ говори за Русия и за Турция - обаче какво всъщност става в тези две държави - ние имаме ли реална и обективна информация? Можем ли да търсим нещо от техния опит, което е сходно с нашия? В Турция, доколкото знам, тръгват по пътя на умерената ислямизация и мераците за нео-османска Империя? В Русия само бог знае какво става - там, доколкото следя някои руски и западни медии, започва истинска борба за власт между президента и парламента, с доста предатели в правителството. Едните са радетели за суверенна държава, другите са защитници на натрупаните си в съдружие със западни корпорации капитали.

 

Преди 4 минути, laplandetza said:

 

Работник не ми подхожда. Оператор на <системна< глобализираща единица, това е по коректно, хахаха.

Не е задължителен какъв да е Нов ред, но с такъв е по интересно и полезно.Въпросът не е Дали Вие Ще , а Кога Ще, забележи , няма акцент към причинителя в бъдещето , неговата позиция е отворена, а дали То или бившото Вие, квото Бог дал , нали съм атеист............................. хахах....

Нищо лично , играта е такава, премести към следващия ход............

Шах! шега, в началото никой не дава шах, хората си разгръщат фигурите към центъра, винаги се борят за центъра.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Тук проблемата е гигантска.Едно е общото влияние на външните фактори, друго , локалната динамика вътре и около България. Вече поехте по една посока от която на този етап и в средно бъдеще няма връщане , има шанс в по дълбока перспектива , но с външна помощ.

Групите от върхушката се продадоха , а и бяха излъгани , изгубиха потенциала и сега те са в яма , има само едно клатене и  презимяване.Вече се вижда подмяната на населението в разгара си е , скоро ще има удар и в единството на нацията , а след това е само въпрос на столетие, или десетилетия да промените статута си , т.е. държавност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Честно казано, лапландец, ти си най-несистемния играч, който виждам в този форум. Играеш вероятно добре покер, и си психолог - и сега ще те питам, шоков ефект на страх ли целиш с тези объркващи въпроси, защото явно си доста образован и човек с опит, нещо като "пияната сабя" ли го играеш - добре ще те попитам в темата, къде виждаш хората от твоята национална или етническа група в бъдещия глобален свят? Въобще пука ли ти какъв си по националност или етнос?

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, Б. Киров said:

 

Шах! шега, в началото никой не дава шах, хората си разгръщат фигурите към центъра, винаги се борят за центъра.

 Неее, не се играе така , предпочитам да спечеля за каузата твоята кралица, тя ще помогне да свършим всичко подло и хладнокръвно, без излишни загуби, кръвни и блажни, това е хуманния начин. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Б. Киров said:

Честно казано, лапландец, ти си най-несистемния играч, който виждам в този форум. Играеш вероятно добре покер, и си психолог - и сега ще те питам, шоков ефект на страх ли целиш с тези объркващи въпроси, защото явно си доста образован и човек с опит, нещо като "пияната сабя" ли го играеш - добре ще те попитам в темата, къде виждаш хората от твоята национална или етническа група в бъдещия глобален свят? Въобще пука ли ти какъв си по националност или етнос?

Хммм, принуден съм на такова поведение, честно не го желае, наложено ми е.

Не ми пука , нямам група  по  видова наследственост. Нещата са сложни , а и НЕбезопасни. Едно нещо ще си позволя да кажа съвсем сериозно и без игра, Бъдещето на всички Вас е прецакано, съпротивата е вероятно безмислена, добруването на човешкия вид не е цел на локалната еволюция и всъщност това се опитва да Ви <говори> настъпващата Глобализация,  ако кажете Универсализация изобщо няма да объркате........................ Гледайте си семействата, научете , ако им е дадено децата да мислят и да са жадни за всичко около тях , не да го имат , а да го <почувстват> има значение, макар и края да се вижда..............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такова нещо като обективна информация е много рядко. Киров малко ще се отклоня, но е добре да се изясни. Информацията е много интересен термин, тя наверно идва от in-form. Като формата е един вид познаваемост, като езика - може да имаш най-обективната "информация", но на китайски, което автоматично я прави безформена за получателя - демек не е информация. Това пък показва, че информацията винаги се предава на индивидуално ниво. Ако разбираш от волтметър, ще можеш да разчетеш какво показва. Ако някой друг ти казва какво показва -метъра, то вече е включено и юнашко доверие. И в масовия случай ние приемаме нещо за информация, чрез най-често кривото си разбиране. Изкривеното, защото от хилядолетия по нашето разбиране се буха от много страни. Разделението е И заради това.

Затова има един лаф, че истината не се дава и не се взема - до нея се стига. И то по съвсем нелек път. Процеса е свързан с много интелектуална работа, работа на интелекта. И не всеки го хваща този път. Който се оставя да го ин-формират, най-често е просто формиран.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, Б. Киров said:

И аз имам сходно виждане. Много интересни мисли има във "Война и мир" от Л.Н.Толстой по този повод, и то в книга писана преди 156 години. Там един от героите Пиер Безухов става масон, преминава през всички фази на психическо и интелектуално развитие, за да стигне до просветление накрая - разбира го, когато вижда, докато лежи ранен, колко малка и нищожна е фигурата на великия Наполеон на фона на руското небе. Тогава му става ясно, че всички, които се опитват съзнателно да променях хода на историята са всъщност само парата в свирката на нейния локомотив.

Мда - "Война и мир" днес я позабравяме, но всъщност това, което соц литературите свенливо наричаха "народна идея" в нея всъщност си е чиста проба 19 вековен класически, ерго позитивен национализъм )))) 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, Б. Киров said:

Ето КГ говори за Русия и за Турция - обаче какво всъщност става в тези две държави - ние имаме ли реална и обективна информация? Можем ли да търсим нещо от техния опит, което е сходно с нашия? В Турция, доколкото знам, тръгват по пътя на умерената ислямизация и мераците за нео-османска Империя? В Русия само бог знае какво става - там, доколкото следя някои руски и западни медии, започва истинска борба за власт между президента и парламента, с доста предатели в правителството. Едните са радетели за суверенна държава, другите са защитници на натрупаните си в съдружие със западни корпорации капитали.

Гледам тука книгата на Давутоглу - от 80-тте не е излизало такова нещо, обобщена държавна идеология. Нова, опираща се на стари отречени традиции и на обобщено политологично знание, на традицията на западната политология, с добавена ислямска ! такава, разбира се, избирателно. 

Това е процес на формиране на нещо ново и то е антитеза на глобализацията, така както я разбират 90-тте години на 20 век. Друг такъв център е Русия, третият е Китай, следвани от Иран. Свръхинтересен пъзел. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 51 минути, КГ125 said:

Глобализацията... като всяко политическо понятие, и тя е теоретично преувеличена. Едва ли не, историята свърши. Всъщност това е или процес на овладяване на повечето култури от една - и тя хич не ми харесва - или процес на пълно освобождение на индивидите и народите от всякакви излишни ограничения. 

Представят я за второто, но е първото. Само че в реалността, разбира се, тя няма да се доведе докрай, защото нито една политическа тенденция не стига до теоретичния си край (и слава тебе, Всемогъщий, за това). 

Тъй че, ще има опозиция на съвременните глобализационни практики и то именно от нео-националистични позиции. Последните имат така някои нови форми - преплитат се с възраждане на стари идеологии или по-точно преосмислянето им, като например ставащото в Турция, па и в Русия частично. 

Та, в този  момент сме, г-н Киров, на настоящия етап. 

Глобализация - на фона на неоколонизация и на контраколонизация (колонизираните колонизират колонизаторите). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, sirius said:

Има една ясно изразена тенденция към глобализиране. Не глобализация, а глобализиране. Т.е. Някой натиска за глобализиране. Но погледнато от историческия аспект на вечната борба за надмощие, на това му се казва подчиняване или колонизация. 

Значи от тук нататък приемаме по-точния термин за лошото значение на "глобализация" в смисъл на една нова колонизация, и лично ще имам предвид това, когато се говори за глобализация - разбирам нео-колонизация, но в световен мащаб, глобусът. Остава открит въпросът - кой е в състояние като потенциал да колонизира целият глобус и да му наложи свой модел на цивилизация; само един играч ли е в състояние да направи това или има конкуриращи се такива? И какво очаква "колонизираните" - присъединяване към метрополията ли и асимилиране, както е било в рамките на Римската империя с провинциите й, или нещо съвсем различно? Например, хипотетично, ако победилият Глобализатор е САЩ - ще съществува една световна държава Световни съединени щати или ще бъде нещо от рода на днес съществуващия ЕС с относителен суверенитет на провинциите Германия, Франция и т.н., но интегрирани като федеративни единици в тези Световни съединени щати. Ами ако световният глобализатор е Китай или някой друг? Но според мен това са невъзможни хипотези и нациите ще се запазят като държавни форми, също и както семейството.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, laplandetza said:

Хммм, принуден съм на такова поведение, честно не го желае, наложено ми е.

Не ми пука , нямам група  по  видова наследственост. Нещата са сложни , а и НЕбезопасни. Едно нещо ще си позволя да кажа съвсем сериозно и без игра, Бъдещето на всички Вас е прецакано, съпротивата е вероятно безмислена, добруването на човешкия вид не е цел на локалната еволюция и всъщност това се опитва да Ви <говори> настъпващата Глобализация,  ако кажете Универсализация изобщо няма да объркате........................ Гледайте си семействата, научете , ако им е дадено децата да мислят и да са жадни за всичко около тях , не да го имат , а да го <почувстват> има значение, макар и края да се вижда..............

лапландец, идеите ти стават все по-странни и странни. "Добруването на човешкия вид не е цел на локалната еволюция" ни казвала настъпващата Универсализация? Все още се надявам че разговорът ни е на почвата на здравия разум а не за 4-ти километър и те питам, ако можеш, все пак да изясниш мисълта си, кое е "цел на локалната еволюция", ако не човешкия вид? Някакъв извънземен "вид" ли имаш предвид, или ново поколение киборги, които "ще добруват" след Универсализацията? И "края" на какво се вижда? За Апокалипсис ли намекваш? Надявам се все пак да не дойдат едни хора с бели престилки да се поинтересуват от нас след тези ни диалози.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да Киров, Глобализиране става само еднополюсно, иначе няма как. Само бегло надникване в историята показва - досега няма такова нещо като глобална колонизация. Има "днеска има, утре няма". И като гледам, китай стои като голям камък през доста дълга история. Европа му е до пъпа по история. А америка тъкмо е направила 40 дена. А колонизиране не става само със сила и младежка дързост. И акъл трябва. Така погледнато америка и китай са в двата края на скалата сила-акъл. Остава да има държава и със сила и с акъл. То пък и мерак за колонизиране трябва...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, sirius said:

Да Киров, Глобализиране става само еднополюсно, иначе няма как. Само бегло надникване в историята показва - досега няма такова нещо като глобална колонизация. Има "днеска има, утре няма". И като гледам, китай стои като голям камък през доста дълга история. Европа му е до пъпа по история. А америка тъкмо е направила 40 дена. А колонизиране не става само със сила и младежка дързост. И акъл трябва. Така погледнато америка и китай са в двата края на скалата сила-акъл. Остава да има държава и със сила и с акъл. То пък и мерак за колонизиране трябва...

В Америка има една група елитни банкери, които контролират ФЕД, те по националност са американци, но повечето от тях са етнически евреи. Евреите, както е известно, са доста древна и жилава цивилизация, с огромен политически, търговски и финансов опит - тези хора имат достатъчно умствен потенциал и амбиции да поискат своя реванш, и мисля че задкулисно работят от много години за него. Знам че звучи конспиративно, но тяхната ГЛОБАЛНА финансова власт е реалност и те я упражняват посредством всички Централни банки в Западния свят, те са "печатарите" на долари и евра, а с пари можеш да постигнеш не по-малко, отколкото с ядрени бомби, даже много повече, при това оставаш жив и невредим. За тяхната Власт говоря, когато имам предвид Глобализиране. Това е тяхната версия, разбира се, все още на пътя им стоят някои много сериозни прегради в лицето на Китай, Русия, развиващи се икономически гиганти от Третия свят (те са си измислили това определение). Европа вече е колонизирана от парите, погледни какво става с безотчетното печатане на "количествени улеснения" от ЕЦБ, а по чие решение, на политиците ли. Според мен не, те са кукли на конци. ЕЦБ е истинската икономическа власт в Европа.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...