Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси всякакви


Recommended Posts

  • Потребител

Май не за пръв път подхващам тема, в която възнамерявам да питам доста, но не смятам, че въпросите ми заслужават 10 нови теми.

Та, въпросът ми е следният: Нали има едно явление (сигурно не се изразявам правилно, но ще ме разберете) при което се раждат много женски и малко мъжки сред животните, защото един мъжки може да оплоди много женски и това е оптималния вариант за размножаване на вида. Мисля, че при птиците беше така. Защо при хората не е така и мъжките и  женските деца са равен брой?

Втори въпрос: Как се казваше преструването (хормонално (или по-точно подвеждайки с мирис, вероятно и друго) и външно) на мъжки индивиди като женски, за да се вредят сред женските за копулация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, vorfax said:

.. преструването... на мъжки индивиди като женски, за да се вредят сред женските за копулация?

Сексуална мимикрия?

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

при висшите животни оптималният вариант е по-малко женски и повече мъжки, за да се стимулира вътревидовата конкуренция, съответно да дадат потомство тези индивиди, които ще победят /т. е. тези с 'по-жизнени' гени/. 

По втория въпрос - да, сексуалната мимикрия е, и е се наблюдава даже при хиените. Но там е с обратен знак - т. е. женските хиени мимикрират до мъжки, за да се предпазят от агресията на свои съпернички. Т. е. на първо място тук е индивидуалното оцеляване, не толкова 'вреждането' сред другия пол.

Повечко - в тази уикистатия:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_mimicry

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
On 29.02.2016 г. at 20:45, vorfax said:

Защо при хората не е така и мъжките и  женските деца са равен брой?

Краткия отговор: въпрос на еволюция и биология :)

За да разберем обаче същността на нещата ( а те не са толкова прости както изглеждат ) вярвам, че трябват доста обширни познания ... вероятно има хора с такива, но не вярвам някога да сме на 100% акуратни в отговорите.

 При хората, а и при другите бозайници ( около 99.9%) пола се определя от X и Y хромозоми. От тук лесно можеш да си отговориш какво става когато един сперматозоид носител на Y ( примерно) се слее с ядрото на яйцеклетката, която е винаги X - мъжки индивид, ако сперматозоида е с Х, ще се образуват ХХ - женски индивид. И понеже сперматозоидите са що годе по равно Х и Y ще имаме и относително равен брой мъжки и женски. От тук натам различните видове се опитват да изкопчат предимство от това - едни са станали моногамни, други образуват хареми, има и матриархати. Тук обаче се намесва освен междувидовата борба и вътревидова такава, както и борба между половете - изобщо нещата се усложняват. Явно тази система при бозайниците си е изгодна за повечето видове и всеки си е извлякъл ползата. Все пак има видове, които са се изхитрили и пола им се определя по разни други системи ( за бозайници говоря) - няколко вида леминги, мишки от р. Akodon, че и от род Mus има ( близък роднина на мишките от мазето ) имат два вида Х хромозоми - Х и Х* ( условно така да ги означим) и една Y. Х* е мутирала- много интересна, защото инхибира ефекта на Y и ако се съберат Х*Y - индивида ще е женски ...готино. Женски ще са всъщност XX, X*X, Х*Y - ето ти начин да получиш три пъти повече женски от мъжки ( които са само ХY)! Женските Х*Y са фертилни, но произвеждат само Х* яйцеклетки...следите ли мисълта- тяхното потомство ще е само от женски независимо дали сперматозоида, който се слее с яйцеклетката е носител на Х или Y хромозома. Значи можело! Въпроса е дали е необходимо? За повечето бозайници явно няма нужда.

  При два вида бодливи плъхчета, ендемити за два японски острова пък Y хромозомата е изчезнала ...те нямат дори SRY гена (sex-determinig region Y) и все още не е ясно как се определя пола при тях. И двата пола са с Х0 ( нула) полови хромозоми. Друг един гризач ( полевка ) също е изгубил Y хромозомата си, но и двата пола са ХХ.

  Извън бозайниците разнообразието е още по- голямо, но общо взето мъжкия пол губи войната. При някой риби мъжките са едва 3-5% от популацията. При други животинки се срещат само женски ( партеногенеза)- особено насекоми. ...лоши новини за мъжкия пол. Има един вид огнена мравка, при която мъжките успяват да се самоклонират! Явно генетичния материал на бащата успява при част от яйцата да унищожи генетичния материал на майката и от яйцето се излюпват мъжки- клонинги на баща си!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 1.03.2016 г. at 20:04, Last roman said:

при висшите животни оптималният вариант е по-малко женски и повече мъжки, за да се стимулира вътревидовата конкуренция, съответно да дадат потомство тези индивиди, които ще победят /т. е. тези с 'по-жизнени' гени/.

Никаква пречка няма и обратния вариант да се случва ( и той се случва), т.е. женските да се борят за мъжкия и при тях конкуренцията да е по засилена. Но така или иначе мъжкия при мнозинството видове се е оказал с повечко свободно време, та защо да не бъде той дето ще я води таз борба и от там носител на новото ( нямам смелостта да кажа носител на еволюцията ), но както споменах има го и обратния вариант и разни междинни форми. Сещам се за едни австралийски торбести, дето през размножителния период си покачват нивата на тестостерона ( мъжките) до едва ли не токсични нива и нито се хранят нито ги интересува нещо друго освен да копулират с женските. Накрая измират от изтощение и в цялата популация остават само женски ( все пак бременни ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
On 1.03.2016 г. at 20:04, Last roman said:

при висшите животни оптималният вариант е по-малко женски и повече мъжки, за да се стимулира вътревидовата конкуренция, съответно да дадат потомство тези индивиди, които ще победят /т. е. тези с 'по-жизнени' гени/.

Идеята да има повече женски от мъжки е оцеляване чрез многочисленост. Това само по себе си също подобрява вида - колонизира го на различни климатични пояси и съответно го аклиматизира към различни условия, така че при глобални промени все ще има подвид, който да може да се адаптира към тях.

Голямата численост увеличава и вероятността от повече мутации - и лоши и добри, но пак дава по-добър шанс за оцеляване.

Многочислеността на женския пол позволява и по-бързо възстановяване на популацията. При една чума, примерно, това може да е ключът към оцеляването.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Каква е вероятността да се родят близнаци? По-специално за Европа ме интересува. В Интернет се посочва от 1:40 до 1:285 и не знам на какво да вярвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, vorfax said:

Каква е вероятността да се родят близнаци? По-специално за Европа ме интересува. 

Според последните изследвания: от 0,7 до 1,5%.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи 1 на 66 до 142 деца, или средно 1:104.
Благодаря.

ПП: Крайно любопитно ми беше, че едно на всеки 8 деца започва като в утробата с близнак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи 1 на 66 до 142 деца, или средно 1:104.
Благодаря.

ПП: Крайно любопитно ми беше, че едно на всеки 8 деца започва като в утробата с близнак.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте. Бихте ли ми казали какво е това насекомо. Виждам, че предпочита да излиза вечер, но и през деня не му пречи. Много са и са в апартамент. Прилича на кърлеж, но не е. Възможно ли е да е дървеница? Много ще съм благодарна, ако някой разпознае насекомото. 

IMG_20170717_130611.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Ако модераторът сметне че въпросът не е за този раздел,да го изтрие. Възможно ли е това от гледна точка на биологията и физиката? На мен ми се струва абсолютно невъзможно:

https://dnes.dir.bg/na-fokus/styuardesata-otselyala-sled-padane-ot-10-000-m-snimki-video

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...