Отиди на
Форум "Наука"

"Идея: всички младежи в запаса на армията."


Recommended Posts

  • Потребител

Дали в тази идея има смисъл? Или е поредната приумица?

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjktcHhmODKAhXBkywKHWDFBaMQqQIIGzAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vesti.bg%2Fbulgaria%2Fobshtestvo%2Fideia-vsichki-mladezhi-v-zapasa-na-armiiata-6049515&usg=AFQjCNFx8D9EWDhE6cg92wWLNiDPo17TjQ

"Всички младежи, които са навършили пълнолетие да се вписват в запаса на армията.

Това е едно от предложенията в Закона за резерва на Въоръжените сили, който предстои да бъде обсъден, предаде Дарик.

Идеята е да се събере информация и да се определи кои момчета за коя военна специалност ще са подходящи, след което да преминат обучение. След това, ще се водят на отчет.

В момента в запаса на армията фигурират само мъже, които вече са преминали някакъв вид подготовка и са положили военна клетва. В повечето случай, обаче, те отдавна са навършили пълнолетие.

Офицерът от запаса полк. Цанко Цанков, председател на Съюза на бившите офицери и сержанти „Клуб 199" поясни как ще става подбора:

Служителите във военните окръжия ще провеждат срещи с всички момчета в съответната община, когато навършват 18 години. Така ще получат от тях информация за здравословното състояние и образованието им.

От своя страна, военните ще разясняват на младежите какво включва службата и ще ги агитират да се запишат в определени военни специалности.

За записването във военната подготовка все пак ще бъде искано съгласие, а за времето на курса ще получават възнаграждение е записано още в предложението."

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 345
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Вече от няколко години се реализират какви ли не неадекватни идеи, та и тази от тях.

Няма значение колко голяма армия имаш, ако тя няма намерение да се сражава за теб. Половината от работещите българи работят в чужбина. Там са и техните деца. По какъв начин ще бъдат докарани в България за да загинат защитавайки пенсии от 120 лева и винетки от по 160лева. Да речем, че дори младежите да минат обучение каква полза от това, при положение, че щом замирише на война ще се изнесат от страната?!?

Какво означава да се раздаде на гладен народ оръжие?!? Бастилията не е превзета от селяни със сопи, а от разбунтували се войници от редовната наборна армия. "Аврора" не е бил кораб транспортиращ работници до завода, а военен кораб.

Та това са ползите!

Да погледнем вредите.

Първо не е ясно как ще се плаща за тази армия за да може няколко полковника да се чувстват началници. Да приемем, че обучението е 6м. и годишно минават през него 200 000 младежи. Това означава по 100 лева за униформа, минимум 10лв. дневно за храна. Отделно вода, ток, отопление, олъжие, боеприпаси, поддръжка на учебни съоръжения. В България заплатата е 400 лева, а пенсията 120лв. Откъде ще се вземат пари.

За да се поддържа тази безполезна армия обаче ще трябва да се орежат парите за модерни оръжия. Така ще имаме голяма армия въоръжена с черешови топове, с които ще се опитва да сваля Стелтове или МИГ-ове според ситуацията.

Вместо да се пробутват такива безумни идеи щеше да е по-добре да се помисли примерно как да се вдигнат доходите на населението. Защото някой за да защитава България, той трябва да е доволен от живота с нея и да не иска да допусне да го замени с друг. Тогава при военна опасност обучението може да се проведе сравнително бързо. Но ако парите вместо да са хвърлят за храна на войници та доставят радост на неколцина полковници, че са големи началници са отивали за модерно въоръжение, то тогава тази армия има шансове за успех. Но ако парите са били изяждани, само за да има кой да вика ура докато преминава някой закръген полковник и не е оставали нищо за модерно въоръжение, то тогава най-разумното е при заплаха от война направо да се бяга от България, защото шансовете за успех са нулеви.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 часа, Шпага said:

За записването във военната подготовка все пак ще бъде искано съгласие, а за времето на курса ще получават възнаграждение е записано още в предложението."

 

Преди 24 минъти, Galahad said:

Да приемем, че обучението е 6м. и годишно минават през него 200 000 младежи

Няма начин годишно да минават 200 000 ако е по желание, едва ли ще минават и 20 000; иначе за няколкото полковника дето ще се правят на началници си напълно прав, ама това ни е нивото. Навремето на такива им викахме "куфари" в казармата, защото винаги си носеха лични куфарчета в които крадяха продукти от столовата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма толкова младежи на година - преди 1989 г. по 60 000 влизаха годишно в БНА. Сега, разбира са такава цифра не е възможна. Но идеята е добра и трябва да стане на 100%!

Иначе като дойде криза освен да ревем пред репортерите, докато аскерът идва от юг, за друго няма да ставаме. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма пари. По-смислено е да се върне принудителния труд по бригадите, но не е хуманно. Най-добре ще е да вкарат някаква форма на чиракуване при завършване на специално или висшо образование, което да се брои и за практика, защото най-голямата критика към българското образование е, че то не е свързано с практически умения, каквито са нужни на работно място.

Иначе тези "молби" да се вкарат младежите в казармата, за да спрат да си бръснат краката, идат от жени по социалните мрежи, които не са носили менци на 1 километър в живота си, та този зов е с нови думи "не останаха свестни мъже за хубава парантия като мен".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, КГ125 said:

Няма толкова младежи на година - преди 1989 г. по 60 000 влизаха годишно в БНА. Сега, разбира са такава цифра не е възможна. Но идеята е добра и трябва да стане на 100%!

Иначе като дойде криза освен да ревем пред репортерите, докато аскерът идва от юг, за друго няма да ставаме. 

Кой аскер ще идва от юг???Тоя дето преди 1989-та щяхме да пресрещаме с ,,мощната,, си армия или викаш с тая нова , чутовна идея ще спираме бежанците...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може и да не идва аскера, може и да са си тъпи по презумпция военните, но не за това иде реч. КОЙТО ИСКА трябва да има възможност да се научи да борави с оръжие и разни други военни работи. По-тъпи ли са от нас швейцарците, че го правят и всеки запасняк си държи оръжието у дома? Това е личен избор. А знаещите да си служат с оръжие мъже винаги ще бъдат вдигнат показалец към самозабравили се властници, ще им свети  по една предупредителна лампичка в мозъчетата, иначе - стадо овце.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минъти, Б. Киров said:

Може и да не идва аскера, може и да са си тъпи по презумпция военните, но не за това иде реч. КОЙТО ИСКА трябва да има възможност да се научи да борави с оръжие и разни други военни работи. По-тъпи ли са от нас швейцарците, че го правят и всеки запасняк си държи оръжието у дома? Това е личен избор. А знаещите да си служат с оръжие мъже винаги ще бъдат вдигнат показалец към самозабравили се властници, ще им свети  по една предупредителна лампичка в мозъчетата, иначе - стадо овце.

Който иска може и сега да се научи и да постреля, колкото му душа иска, на всяко стрелбище. А идеята за въоръжаване на населението, с цел оказване на натиск върху политиката... Кой ще решава кое е правилно, кой ще спре тези, които искат с оръжие да повлияят негативно за лични интереси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колкото му душа иска да постреля на някой с бойно оръжие на всяко стрелбище ще му струва доста скъпо, а ако отиде да се обучава по желание, ще му плащат за това. А за това кой ще решава не знам, не съм казал и че хората ще го направят, а че политиците ще си го имат на ум; затова са сега напъните в Америка да им ограничават правата за лично оръжие, защото политиците ги е страх от въоръжения народ, а не защото някой психар е застрелял хора на улицата.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пропускаш това, с което се включих в темата - няма пари. Ако идел сам - плаща, а ако го извикат било безплатно? Безплатен обяд? Няма такова нещо. Не е безплатно, а е по-скъпо. Амунициите пак ще бъдат закупени, но с данъци. Ще се заплаща и допълнително за персонал, превоз, бази и прочие. Такива акции са полезни за единици - лейтенанти, които те пращат на стрелково обучение без патрони, старшини, които изтриват от менюто ти храна и напитки, за лично облагодетелстване. Личен опит.

Ще се загребе от същите тези пари, които не ни достигат с минус 15 милиарда за последните няколко години. А и с плюс 15 милиарда здравеопазването, инфраструктурата, пенсионното осигуряване, образованието, науката са ни цъфнали преливаме от субсидии. Ирония. В криза сме.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минъти, vorfax said:

Пропускаш това, с което се включих в темата - няма пари. Ако идел сам - плаща, а ако го извикат било безплатно? Безплатен обяд? Няма такова нещо. Не е безплатно, а е по-скъпо. Амунициите пак ще бъдат закупени, но с данъци.

Ворфакс, май двамата с теб сме хипер-суперактивни във форума днес; не знам как е при теб, аз просто си работя друга работа на компютъра и между другото се забавлявам като зевзек. За парите си прав, ама тук вече можем да отворим нова тема защо ги няма в държавата и се боя, че ако направим това ще трябва да седя денонощно пред компа и няма да ми остане никакво време за друга работа, та по-добре да не я отваряме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Във връзка с публикации в медиите за промени в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България (ЗРВСРБ) Ви уведомяваме, че в Министерството на отбраната в момента тече процес на обсъждане на изменения на закона. В тях не се предвижда провеждането на задължителна военна подготовка. Всички промени изцяло ще съответстват на Конституцията на Република България. Преди съответните текстове да бъдат внесени за гласуване в Министерски съвет и в Народното събрание те ще бъдат предложени на обществено обсъждане и ще бъдат координирани със становищата на парламентарно представените партии.

---

Всички, които биха искали да се пробват като войници в БА, могат да погледнат тези сайтове - за конкурси за кандидатстване за свободни места в поделенията на БА.

http://www.md.government.bg/bg/documents_obiaviKonkursi.html

http://www.mod.bg/bg/

http://www.comd.bg/

---

Във френския чуждестранен легион също можете да се пробвате. Ако условията в БА не ви кефят...

https://azlegionerat.wordpress.com/category/%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/

http://www.legion-etrangere.com/

 

 

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 минъти, ISTORIK said:

Във френския чуждестранен легион също можете да се пробвате. Ако условията в БА не ви кефят...

хе-хе

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има една уловка обаче...

Ако не ви приемат в БА - поради зравословни проблеми (Мен, например, ме спряха заради по-висок диоптър от допустимия, който е пренебрежимо малък; затова започнах да работя по специалността си!), слаба физическа подготовка, слаба психическа подготовка или по някаква друга причина, не се надявайте на по-голям успех при кандидатстването си в легиона!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак някакви false flag-ове се размахват, с цел да отклонят вниманието на обществото от надлежащите проблеми на страната.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минъти, ISTORIK said:

Има една уловка обаче...

Щом Ален Делон са го приели, няма начин да не ви приемат

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 5.02.2016 г. at 0:11, Б. Киров said:

 

Няма начин годишно да минават 200 000 ако е по желание, едва ли ще минават и 20 000; иначе за няколкото полковника дето ще се правят на началници си напълно прав, ама това ни е нивото. Навремето на такива им викахме "куфари" в казармата, защото винаги си носеха лични куфарчета в които крадяха продукти от столовата.

Ами то и сега имаме армия от 20 000. Имаше един много хубав виц през соца. Тодор Живков пита съселянин от Правец доволни ли са хората от него. Съселянинът отговаря, че не били доволни, защото всичко се изнасяло за СССР и българите нямало какво да ядат. Живков контрирал, че нямало как малка държава като България да изхрани великия СССР. Съселянинът тогава му припомнил, че когато Живков пасял на село кравите, една от тях му докопала торбичката и му изяла храната; и кравата не се наяла, и Тошо останал гладен. 

Та и с тази идея същото - парите за модерно оръжие ще идат да радват неколцина полковника, че са шефове, а в крайна сметка армията ни ще е пак малка.

On 5.02.2016 г. at 0:31, КГ125 said:

Няма толкова младежи на година - преди 1989 г. по 60 000 влизаха годишно в БНА. Сега, разбира са такава цифра не е възможна. Но идеята е добра и трябва да стане на 100%!

Иначе като дойде криза освен да ревем пред репортерите, докато аскерът идва от юг, за друго няма да ставаме. 

60 000 младежи влизаха годишно, ама службата беше 2-3 години и имаше и запасняци. А това как прогнозируемите от вас 20 000 мераклии ще спрат втората по големина армия в НАТО след тази на САЩ при това след като парите за самолети са изпукани за кефа на полковници мечтаещи да са шефове е направо смешно. С какво ще бъде спрян аскера - с черешови топове, защото старите МИГ-ове в момента са си кажи-речи каквото са били черешовите топове по време на Априлското въстание. 

On 6.02.2016 г. at 2:10, vorfax said:

По-смислено е да се върне принудителния труд по бригадите, но не е хуманно

При положение, че у нас заплата от 420 лева е изключително популярно явление срещу 2450$ безусловен базов доход в Швейцария остава да върнат и ангарията, ласкаво наричана "бригада".

А що се отнася до девойките жадуващи да се върне казармата ще ми е много весело да дадат мнение относно опцията да мобилизират и тях и да ги научат да перат, гладят, готвят, шият, чистят и други полезни навици за една мома. :biggrin: Предусещам буря от възмущение, особено сред най-пламенните радетелки на казармата. Защото много ме съмнява някоя добра майка да подкрепи идеята.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минъти, ISTORIK said:

Има една уловка обаче...

Ако не ви приемат в БА - поради зравословни проблеми (Мен, например, ме спряха заради по-висок диоптър от допустимия, който е пренебрежимо малък; затова започнах да работя по специалността си!), слаба физическа подготовка, слаба психическа подготовка или по някаква друга причина, не се надявайте на по-голям успех при кандидатстването си в легиона!

Да се измъкнеш за "слаба психическа подготовка"... просто нямаше как да стане това :D А за физическата подготовка, мисля, че имаше само едно условие, което може да те отърве (освен, ако не си инвалид, естествено) и то е ако си под 50 кг. Тъй, ама един на военната комисия беше 47, вписаха го за годен, заобясняваха как имало яйце на обед, пък кашкавал, пък не знам си какво. Тъй че всичко беше под ножа.

Ако не се уважава човешкото достойнство и изобщо останалите човешки права, в казармата от мамино детенце може да излезе мъж. В днешните условия обаче не виждам ползата от нея. Аз бях. Нито на дисциплина ни учеха, нито на военна подготовка. Имаше голям страх сред началството да не ни обидят или да не се контузим, защото следваше помилване на тях и в досието им се вписваше всяка жалба за спомената майка. Благодарение на казармата оглупях невероятно много и загубих много мускулатура и издръжливост, които бях натрупал работейки преди да вляза.

Пак казвам, връщането на казармата е саркастична обида от страна на коври (да не бъда съвсем циничен) към днешните момци. Но днешните моми имат не по-малко нужда от това да научат какво са трудова дисциплина или навици. В Израел мисля военната служба беше и за момичета. Имат нужда и те, повече от всякога.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Last roman said:

Пак някакви false flag-ове се размахват, с цел да отклонят вниманието на обществото от надлежащите проблеми на страната.

Днес гледах интервю на Калин Терзийски. Той каза, че едно време революциите са се вдигали на маса и в кръчмите, а сега във Фейсбук. На площада нема никой...

Преди 21 минъти, Galahad said:

При положение, че у нас заплата от 420 лева е изключително популярно явление срещу 2450$ безусловен базов доход в Швейцария остава да върнат и ангарията, ласкаво наричана "бригада".

Аз го посочвах като възпитателен метод, не че на полето има продукция, която няма кой да прибере. Качеството на труд и продуктивността в България е много ниска. Децата ни се учат да се забавляват, но не и да работят. Липсва съвестта, липсват трудовите навици, а те на стари години не могат, просто не могат да се придобият. Това са моите наблюдения, но те са многократно потвърдени в ежедневието.

Преди 21 минъти, Galahad said:

А що се отнася до девойките жадуващи да се върне казармата ще ми е много весело да дадат мнение относно опцията да мобилизират и тях и да ги научат да перат, гладят, готвят, шият, чистят и други полезни навици за една мома. :biggrin: Предусещам буря от възмущение, особено сред най-пламенните радетелки на казармата. Защото много ме съмнява някоя добра майка да подкрепи идеята.

Именно.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 2/5/2016 at 10:29, Шпага said:

За записването във военната подготовка все пак ще бъде искано съгласие, а за времето на курса ще получават възнаграждение е записано още в предложението."

Явно няма да пожъна полулярност, ама тук вече се повтарят все едни и същи неща. Коментирам само това "За записването във военната подготовка все пак ще бъде искано съгласие" и го приемам. Това е все едно да оспорвате правото на хората да се записват в школи по карате примерно, ами има си такива хора, това ги влече. Мен лично казармата хич не ме влече и никога не ми е харесвала и напълно споделям крилатата войнишка фраза "само проспаното време в казармата не е проспано", обаче имах колега от университета, който си мечтаеше да мине на парад пред царя в офицерска униформа, защото дядо му бил царски офицер. Пак ви повтарям "ще бъде искано тяхното съгласие" - какви 20 000, какви крави, какви 5 лева

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минъти, vorfax said:

Днес гледах интервю на Калин Терзийски. Той каза, че едно време революциите са се вдигали на маса и в кръчмите, а сега във Фейсбук. На площада нема никой...

Аз го посочвах като възпитателен метод, не че на полето има продукция, която няма кой да прибере. Качеството на труд и продуктивността в България е много ниска. Децата ни се учат да се забавляват, но не и да работят. Липсва съвестта, липсват трудовите навици, а те на стари години не могат, просто не могат да се придобият. Това са моите наблюдения, но те са многократно потвърдени в ежедневието.

Именно.

Много българи се справят чудесно в чужбина, но там ги мотивират не със "съвест" и "За Родину", а със заплата. Когато мотивацията е "съвест", тогава изпълнението е "скътавка".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Galahad said:

Много българи се справят чудесно в чужбина, но там ги мотивират не със "съвест" и "За Родину", а със заплата. Когато мотивацията е "съвест", тогава изпълнението е "скътавка".

Е, не е ли това затворен кръг? Като започнеш да произвеждаш 5 пъти повече, логично ще получаваш 5 пъти по-висока заплата. Ние сме сред последните в ЕС по критерии производителност. Когато всеки се скатава, на никой не му е съвестно, че през работно време си почива, а това, което прави става некачествено, тогава не е ли виновна липсата на съвест, че цялата държава е на това ниво? Ние сме живото олицетворение какво става, когато всеки смята, че може да прецака държавата, защото е по-хитър. Заради тарикатите икономическия ни прогрес е толкова мижав. Ние сме страната на тарикатите. Навсякъде, където съм работел съм правил повече отколкото ми е работа, къде защото сам съм искал, къде защото ми го искат, но никога не съм се правил, че не мога, което съм го наблюдавал, особено при циганския етнос. И не съм го правил за отплата, а защото съм мъж и работата не ме плаши. Шефовете и приятелите, които се облагодетелстват от моето старание се чувстват като тарикати, че нещо са ме преметнали, че са много хитри, че са успяли да ме накарат да им свърша нещо за без пари, че чак се възгордяват. И така става, защото съм някаква шибана бяла лястовица в страната на мързелите. Преди някой да се учи да бъде работник, съпруг, баща, приятел, колега, сътрудник, шеф, първо трябва да се научи на възпитание. Тумора на нашето общество е ниският морал, защото политиците, които псуваме заради безочливото им поведение са просто представителна извадка на болното ни общество. Икономическата криза не е причина, а следствие на безотговорното отношение към изграждането ни като личности. Затова нямаме и гражданско общество, защото сме единици от индивиди, а не от личности. Някога са умирали за "родину", сега е нарицателно за мухлясал морал. Резултата е виден за всички.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 2/5/2016 at 10:29, Шпага said:

 

Браво, Шпага! Един точен и бърз удар и виж какви сопи се развъртяха от страна на "умната" мъжка част на човечеството.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...