Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 12 минъти, alvassareiro said:

Напротив, причините за озададняването на балканците са именно в условията, които създава  Османската империя - само на християни/арменци/евреи е позволено да се занимават с търговия, т.е да трупат капитали и да пътуват, и само те са обособени в особени категории население и селища. 

Сега ти ми обясняваш как бароковите къщи на Пловдив и Корпривщица, и заможните семейства, се дължат на съборното начало на православието...Айде няма нужда.

Алва, стига глупости. По отношение на бизнеса Портата е неутрална и не са занимава със забрани или поощрения на това или онова вероизповедание. Има достатъчно литература по въпроса.

Къщите действително не се дължат на съборното начало, а на това, че в ОИ се дава възможност за развитие на средната класа. Тези условия обаче са валидни за всички.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 288
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 7 минъти, Aspandiat said:

Китай го закъса през 2015 г. Оказа се, че той е повече задлъжнял от... САЩ. Официален дълг на САЩ - 18 трилиона долара, дълг на Китай - 28 трилиона, като между 2007 и 2014 г. той е скочил от 7 на 28 трилиона, тоест 4 пъти. Борсовите индекси в Китай тръгнаха рязко надолу миналата година, някои заговориха за "китайска 2008 г." В момента част от тези доларови резерви на Китайската държава се предоставят на средни и големи компании като помощ, които те да дават на бивши и настоящи клиенти под формата на еднократен кредит за закупуване на китайски стоки, като кредитът не подлежи на връщане. Накратко - сума, подарък, при условие, че я похарчиш за внос от Китай.

Ще ти отговарям на части, защото не съм Сторъкия Шива, за което се извинявам (не че не съм Сторъкия, а че ще отговарям на части):

Цитирам Справочника с факти на ЦРУ, общодостъпен и според мен меродавен:

GDP (purchasing power parity):

$18.09 trillion (2014 est.)

$16.86 trillion (2013 est.)

$15.65 trillion (2012 est.)

note: data are in 2014 US dollars

 

Public debt:

14.9% of GDP (2014 est.)

14.7% of GDP (2013 est.)

note: official data; data cover both central government debt and local government debt, which China's National Audit Office estimated at RMB 10.72 trillion (approximately US$1.66 trillion) in 2011; data exclude policy bank bonds, Ministry of Railway debt, China Asset Management Company debt, and non-performing loans

country comparison to the world: 156

 

Поразгледах тук архивите на форума, и виждам, че започне ли този тип "оборване" на опонент точка по точка, изправен съм срещу Система, а както е известно и най-калпавата Система е по-добра от липса на такава; та аз не съм в система и нямам система, така че предварително се считай за победител в спора, ама да ви видим, ще се пробвам, пък какво сабя покаже, няма да съм първия и последния тук, станал жертва на "здравите сили".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минъти, Aspandiat said:
Преди 21 часа, Б. Киров said:

Забележете - за последните десетина години, до 2012 Русия почти изравни БВП с този на Германия

С този на Италия, не на Германия.

БВП на Германия (пак оттам)

GDP (purchasing power parity):

$3.748 trillion (2014 est.)

$3.69 trillion (2013 est.)

$3.675 trillion (2012 est.)

note: data are in 2014 US dollars

country comparison to the world: 6

GDP (official exchange rate):

$3.874 trillion (2014 est.)

 

БВП на Русия

GDP (purchasing power parity):

$3.577 trillion (2014 est.)

$3.556 trillion (2013 est.)

$3.51 trillion (2012 est.)

note: data are in 2014 US dollars

country comparison to the world: 7

 

Тук само отбелязвам, че ако ти беше прав за Италия, "работиш" за моята теза, но не си, сега ме мързи да ти цитирам БВП на Италия, но той е около половината от германския, а наистина преди години руския беше колкото него, което правеше Русия второразредна европейска икономическа сила - петрола ги вдигна нагоре, петрола ги дърпа надолу. Диалектика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минъти, Aspandiat said:

Всъщност при Ленин и болшевишката банда престъпници няма никакъв опит за модернизация на Русия. Самият факт, че столицата е преместена от Петербург, който е символ на прозападния стремеж на Русия при Петър Първи, в старата Москва на Иван Грозни, е красноречив знак, че болшевиките реазиатизират Русия и връщат към монголските нрави от времената преди 18 век.

Ти направо ме срази, не бъди тъй жесток с тази твоя стоманена логика - щом са преместили столицата в Москва, значи са азиатци, нихната... Не ти ли иде на ум, че са започнали гражданска война и не им е било като на Петър Първи да се разширяват на запад, ами им се е наложило да сключват Брест-Литовски договор и да мислят как да оцеляват, та затова са се посвили към Москва..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще се върна към един мой пост, който се подмина без коментар -

Давам и един линк - Владимир Путин. Россия: национальный вопрос

Общо взето в статията е залегнало цялото противоречие пред днешна Русия:

"Историческая Россия – не этническое государство и не американский «плавильный котел",

От една страна управляващите в Русия не искат и не могат да я преформатират на национална държава с нация от етнически тип:

Quote

"Глубоко убежден, попытки проповедовать идеи построения русского «национального», моноэтнического государства противоречат всей нашей тысячелетней истории. Более того, это кратчайший путь к уничтожению русского народа и русской государственности."

От друга обаче не се отказват от православието, славянството, руския етнос и т.н. - не искат да формират национална държава с нация от граждански тип:

Quote

Русский народ является государствообразующим – по факту существования России. Великая миссия русских – объединять, скреплять цивилизацию.

Превославието например има специален статут:

Quote

Федеральный закон от 26 сентября 1997 года № 125-ФЗ «О свободе совести и о религиозных объединениях», заменивший Закон РСФСР от 25 октября 1990 г. № 267-I «О свободе вероисповеданий», в преамбуле содержит признание «особой роли православия в истории России»

 

Не знам как ще се опитат да решат проблема, но според мен в една модерна държава е невъзможно. Не си представям например САЩ като единно цяло в  което да се натъртва, че британскитият етнос е държавообразувателен. Подобни творения могат да съществуват само ако се обединяват от нещо друго - ЦАР или външен враг са подходящи.

 

 

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хора, ако взема да участвам в тази тема (беля си взех че я отворих), просто ще ми отиде на кино цялата работа, дето ме чака да си я свърша, затова сега ви оставям, но ще прочета всичко, когато мога, струва си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Atom said:

Алва, стига глупости. По отношение на бизнеса Портата е неутрална и не са занимава със забрани или поощрения на това или онова вероизповедание. Има достатъчно литература по въпроса.

Къщите действително не се дължат на съборното начало, а на това, че в ОИ се дава възможност за развитие на средната класа. Тези условия обаче са валидни за всички.

Напротив, хич не си наясно. В империята основните данъкоплатци са християните, а за да плащат данъци, трябва да произвеждат. И богатеят. А селищата с особен статут са само и единствено християнски. 

Ти изобщо наясно ли си с спахийско-ленната система в империята? 

Изобщо дажев края на 19 век почти цялата търговия и пари в империята са в арменски или гръци ръце, неслучайно почнаха арменски и гръцки геноцид младотурците.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Quote

Забележете - за последните десетина години, до 2012 Русия почти изравни БВП с този на Германия

 

Айде сега. За богатството на една страна се съди не само по БВП, а и неговото разпредение. А то се мери с Коефициент на Джини. Като Русия стигне Германия по Джини Ела ми се Обади.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще си позволя да направя корекция относно индекса.

той не е измервател на богатството на дадена държава, а индикира съотношението богат-беден вътре в опреденено общество. Колкото по клони към 0, толкова социалната сртратификация е по-незначителна, от което следва, че обществото е с висок процент средна класа.

Измервателят за национално богатство си е само един - БВП.

Разпределението е малко в страни.

Не си спомням вече много добре, в коя тема бях пуснал експортни данни за Русия,а и времето за дискусии ми е дефицит , но инфото се характеризираше с над 90% процента експорт на суровини. Та при създалата се ситуация, като изключим оръжейната промишленост, Русия е изпаднала в състояние на полу-колония, източник на природни ресурси. Не съм си правил труда да разбера дали не е било винаги така.......

Редактирано от БатеВаньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето още няколко статии по руските национални дилеми:

Размывание границ между гражданским и этническим

Гражданская нация в России: нужна ли и возможна ли?

Кто, зачем и как противопоставляет русское российскому

Стать новым народом

Това е положението. Единствената европейска империя, оцеляла до 21 век търси своята национална идентичност. Докато не я намери ще се опитва да оцелее - със самоизолация, търсене на външни врагове и други подобни способи. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, alvassareiro said:

 

Най-напред искам да се извиня на Алва и Атом за абсолютно необмислената си реплика Момчета, Атом и алвасарейро, прощавайте, ама трупате глупост връз глупост и оцапвате всичко с безмислените си спорове.”, която е резултат от невнимателно четене от моя страна.

Алва ми подава много хубав пас: „Айде сега. За богатството на една страна се съди не само по БВП, а и неговото разпределение. А то се мери с Коефициент на Джини. Като Русия стигне Германия по Джини Ела ми се Обади.”  

Кога ще ги стигнат германците, руснаците, Алва, когато се откажат от византийското си наследство ли? Право в десетката, за това говорим – че по този индекс огромната част от БВП остава в много тънка прислойка, средната класа е слаба, тези под чертата на бедността много. Огромен проблем. При това не е свързан с византийското наследство (дали?); или с националната идентичност, както твърди Атом?

Къде изчезна загадъчният господин Aryan; имам чувството че се появи отнякъде като пратеник на седемте джуджета, които работят по въпроса за превръщането на тиквата в каляска за бала на Пепеляшка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът на Русия е, че има завиден БВП - както се каза сравним с този на Италия - обаче Джини хич не й е добре. Това голямо богатство се съсредоточава в едно 5% от населението, т.нар олигарси, които правят огромно задкулисие. Ако си мислите, че тука е голяма, нямате идея какво е там. Причините са в руския деспотизъм, пряко наследен от ИРИ - и при царя средна класа не е имало почти, за разлика от равновластна Европа, която си я култивира от 15 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минъти, alvassareiro said:

Причините са в руския деспотизъм, пряко наследен от ИРИ - и при царя средна класа не е имало почти, за разлика от равновластна Европа, която си я култивира от 15 век.

Честно да ти кажа, има логика, ама някак ми се губят много неща; ако кажем "буржоазна класа" вместо "средна" не е ли някак си по-точно. И по-какво примерно статута на един занаятчия във Византия (респективно Русия като неин наследник) е по-различен от един такъв в Англия или Германия през 15-16 век? Това ли е единствената разделителна линия - силата и статута на тази средна класа да я наречем.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това е дълга тема, която сме разисквали с години. Най-общо, централизираното византийско общество и Руското не позволяват занаятчиите и търговците да прерастне в солидна буржоа, която да има водеща роля в обществения живот. Общо взето централизирана монархия - деспотия, каквото е името на ромейската държава (деспотия румикон) е антоним на буржоа. Разбира се, Франция, Англия, прерастват в такива през 16-17 век, но вече създанената преди  векове буржоа бързо ги смачква с революции. Буржоа или средна класа обаче така и не се култивира нито в ИРИ, нито в Русия, и всъщност, именно средната класа е най-яркият белег на Западната цивилизация. Колкото е по-ярка, по-озападнено е едно общество. Сравнете Япония с Русия. 

Изтокът - ИРИ и Русия, а и Западът, минават през две крайности, макар и в различна последователност. Или смазващ централизъм, завршващ с някаква форма на феодализация, или обратно - феодализъм, завъшващ с някаква форма на централизъм. Идвете форми не създават средна класа. Тя се култивира в градове-държави, които имат предимно позитивите и на феодализма, и на централизма, и оттам тръгва на север и запад.

Ето една статия по въпроса 

 

Редактирано от alvassareiro
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минъти, alvassareiro said:

риНай-общо, централизираното византийско общество и Руското не позволяват занаятчиите и търговците да прерастне в солидна буржоа, която да има водеща роля в обществения живот.

Леко отклонение, но пак в темата. Понеже тук те нарекоха на шега "тойнбианец", а скоро прочетох книгата на Тойнби за цивилизациите и съм му голям фен, не може да не ти е направил впечатление един пасаж, когато говори за гибелта на Византия като следствие на нейното отслабване след един вид гражданска война между България и Византия за наследството на Империята. Ерго, България даже по-плътно и отдавна от Русия е следвала този Византийски модел през по-голямата част от своето съществуване; даже и в рамките на Османската империя. Тогава не е ли логично българския национален манталитет да е обременен от този икономически модел, продължил най-малкото от времето на Симеон до Руско-турската война? Това не обяснява ли "братските чувства" на много българи към руския византийски модел?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нарекоха ме тойнбианец не на шега. Всъщност, аз съм тойнбианец, и вече 7 години популяризирам Тойнби в този форум. На български има много малко от него, но имма щастието на го чета на руски, английски, испански, португалски и френски. 

Тойнби като цяло се отнася негативно към Византия, смята, че тя възкресява Римската империя в началото на 8 век при исаврите, и оттам насетне влиза в една парализа, като подчинява Църквата. Смята също, че упадъкът на ИРИ се дължи на т.нар. Стогодишна война с България, при което ИРИ, макар и победител, се феодализира. А тази война е чисто идеологическа - подчинението на Църквата от Държавата във Византия води дотам, че империята не допуска съществуването на други православни държави, освен себе си. Т.е църковното единство трябва задължително да мине през териториално. Затова покръстването на България толкова закъснява, няма предишни опити от ИРИ, и се съгласяват едва след като са притистани да ни изгубят от Рим. И вместо да секнат войните, те избуяват с още по-голяма сила. "Ако България и Византия бяха две западни държави, товя нямаше да се случи", цитирам Тойнби.

Не разбирам за кой икономически манталитет говориш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минъти, alvassareiro said:

Не разбирам за кой икономически манталитет говориш?

Да очакваш всичко от държавата и тя да е всесилна. Преди (по соц.време) като докарваха нещо в "плод и зеленчука", а то си беше събитие, бабите казваха: "При Стефчо (продавача) ДАВАТ домати.", а не "продават"; остатък от това в днешния език е "по телевизията дават", "дават пенсиите", "вземат ни данъците" - ТЕ дават и вземат. Не става въпрос за покупко-продажба, а за даване и вземане. Ей за това говоря. Няма значение колко си работил, има значение колко ще ти дадат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минъти, alvassareiro said:

Този манталитет е наследен предимно от соца. 

В дълбока заблуда си, приятелю. Веднага ти ДАВАМ конкретен пример. Срещу апартамента в който живея се издига 20-етажен хотел в центъра на София. Играх си да изчисля приблизително колко стаи има - повече от 200 са. От 2 години го наблюдавам, вечер там не свети нито една стая. няма клиенти. За три години този хотел би се изплатил. Той е ДАДЕН на една бивша мутра, която е била по време на соца портиер в същия хотел. Преди няколко месеца хванаха въпросния ударник с пълен багажник хероин в Гърция, по-натам какво е станало с него не знам. Но този хотел, от който за година могат да се правят поне по 10 млн. евро печалба, си стои така празен на супер място; кой истински собственик би го оставил така? Той е ДАДЕН, затова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Но от соца минаха 26 години, а манталитетът си е тук. Следователно и соца си е тук. Ти мислиш ли, че в България има истински пазар на каквото и да е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минъти, alvassareiro said:

Не.

Ами тогава за какъв западен модел говорим? Щом няма пазар, няма капитализъм. Щом няма капитал, няма инвестиции. Следователно, да живее Византийският икономически модел на преразпределение. Ако под византийско наследство разбираш това, постигнахме пълно единомислие. Аз не на теория изпитах върху собствения си гръб как работи този модел, и трябва да ти кажа, че е добре смазана машина за обезкостяване.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...