Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Преди 19 минути, vorfax said:

Ей това ми е много интересно да попитам един вярващ човек. Как, след като сам признаваш, че си бил заблуден и си сгрешил за нещо толкова грандиозно, може да заявиш, че и в момента не грешиш за съществуването на бог? Можеш ли да кажеш, че си грешил, но е невъзможно и в момента да грешиш?

Всички може да се случи. Никой не е безгрешен.

През 2006 година допусках, че има Бог. В първите години на университета обаче прегърнах атеизма. Мислех си, че той е много по-логичен и разумен.

Но днес съм изчел доста книги, видял съм доста гледни точки. Решението си за повторно преминаване към християнството е на базата на натрупана информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

В общи линии обаче като правило учените са повече атеисти като млади, след което в жизнения им път лека-полека са по-отворени към божествеността.

В световната наука много ярък пример е Антъни Флу. Е айде, той не е от точните науки, но е философ. През по-голямата си част от живота Флу е атеист и е яростен апологет на атеистичното гледище. През 2007 година изненада всички с това, че е стигнал до деизъм и е публикувал книга, в която казва, че има Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

почти всеки, покрай остаряването си, решава да се презастрахова. Демек - човешко е. А и деменцията не прощава. :animatedwink:

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 6 минути, Last roman said:

почти всеки, покрай остаряването си, решава да се презастрахова. Демек - човешко е. А и деменцията не прощава. :animatedwink:

 

То оттук идва облогът на Паскал - ако допуснем, че има Бог, който ще оценява делата ти - вярата е далеч по-сигурна позиция.

Не съм убеден обаче, че трябва всеки път да казваме "деменция". Щото нали, и Стивън Хокинг преди две-три години каза открито, че е атеист. Тогава много крякнаха, че поради деменция е загубил акъла си.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да, то си зависи от гледната точка. Малко хора остават бунтари до края на дните си. Ей го, бай Докинс не се уморява да громи креационисти всякакви. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, SAlexandrov said:

Решението си за повторно преминаване към християнството е на базата на натрупана информация.

Това хубаво, но личните ми впечатления са, че ако вярваш, че има Бог, то нямаш съмнения за това, няма място за колебания. Докато, ако си атеист винаги си имаш едно на ум. И въпросът е как един човек, който признава, че е грешал е в позицията на вярващ, която отрича грешането (в Бог) като опция?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 28 минути, Last roman said:

Ей го, бай Докинс не се уморява да громи креационисти всякакви. :animatedwink:

 

Докинс не е харесван от много негови колеги-атеисти, при това с право. Критикуват го за агресивния си подход. Склонен съм да се съглася. Някак си след смъртта на великия Карл Сейгън (който беше доста по-умерен) не знам как се наложи науката да се популяризира агресивно и всякакви псевдонаучни течения да се громят и изобличават яростно.

Не съм убеден, че този похват обаче работи. Даже напротив. Като гледам изобилието от конспиративни теории, че човек не е бил на Луната, че Земята е плоска, че Луната е холограма, че фармацевтичната мафия ни убива с химиотерапия и че трябва да бягаме панически от лекарствата, защото са "химия", имам чувството, че точно агресивният подход е навредил. Хората, дори и да са неграмотни, много мразят да ги правят на глупаци. Никой не обича да признава, че греши. Резки "катарзиси", отказване от светогледите, това са неща, които се случват рядко.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Just now, vorfax said:

Това хубаво, но личните ми впечатления са, че ако вярваш, че има Бог, то нямаш съмнения за това, няма място за колебания. Докато, ако си атеист винаги си имаш едно на ум. И въпросът е как един човек, който признава, че е грешал е в позицията на вярващ, която отрича грешането (в Бог) като опция?

 

Не е така. Много от вярващите преминават през т.нар. "криза на вярата", и аз също. От друга страна откъде си убеден, че като атеист винаги си имаш едно наум? Не всички атеисти са учени, а и аз познавам някои, които са такива фанатици, че някои средновековни инквизитори биха завидели :) Да, има и такива, които смятат, че религиите трябва да се изкореняват със средновековни методи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 3 минути, vorfax said:

Мисълта ми беше, че в мига, в който един вярващ се усъмни в Бог, той вече е атеист.

 

Доста радикално схващане. Хубаво е да дефинираме понятията "вярващ", "агностик" и "атеист".

Вярващият има увереност чрез вяра, че Бог съществува. Това не значи, че не възникват съмнения.

Агностиците не заемат страна по въпроса - те смятат, че има шанс да има Бог, но може и да няма - 50 на 50... Тук Докинс прави някои интересни забележки между "перманентен" или "временен агностик", ама е сложно да навлизаме в тях - който иска, да чете Делюзията Бог.

Атеистите са убедени, че Бог не съществува.

Прочие Докинс прави една много интересна класация за това доколко си вярващ. Пак ми се струва, че вкарва нещата в категории... Но нещата никога не са толкоз черно-бели.

Аз лично си задавам въпроса доколко голяма част от атеистите са наистина атеисти, или са скрити агностици?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така. Атеистите са тези, които не вярват в бог, нищо друго. Някои от тях може да са убедени, че няма бог, някой не са.

Въпроса "Вярваш ли в бог?" има само два възможни отговора. Единят е "да", тогава си вярващ. Другият е "не", тогава си атеист. Други възможости няма.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vorfax said:

Всъщност бог като концепция е тъкмо идея - идеята за свръхбаща, който предначертава как да се държиш. Нещо като Държавата, но наказанията и блаженството са обещани за след смъртта.

Каквото и да е, лично аз не мога да си представя как би протекла човешката история, ако нямаше бог /богове/ идеи за богове...  

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-малкото - нямаше да е толкова истересно. Без екзотични религии, свещени войни, 'боговдъхновена' литература и изкуство, определено щеше да е скука.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Last roman said:

почти всеки, покрай остаряването си, решава да се презастрахова. Демек - човешко е. А и деменцията не прощава. :animatedwink:

 

Отново си точен Римлянино !:) , почти всеки но не и Нероденият като мен:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Gravity said:

Въпроса "Вярваш ли в бог?" има само два възможни отговора. Единят е "да", тогава си вярващ. Другият е "не", тогава си атеист. Други възможости няма.

Очевидно грешиш. Има трети отговор - "може би". Но той може да бъде изречен само от атеист. Повтарям, че атеиста може да се съмнява в наличието на Бог колкото си поиска, но ако вярващ се усъмни в наличието на бог, това автоматично го изхвърля от кръга на вярващите в Него - той става атеист.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

Преди 26 минути, vorfax said:

Очевидно грешиш. Има трети отговор - "може би". Но той може да бъде изречен само от атеист. Повтарям, че атеиста може да се съмнява в наличието на Бог колкото си поиска, но ако вярващ се усъмни в наличието на бог, това автоматично го изхвърля от кръга на вярващите в Него - той става атеист.

Хммм, Вярваш ли в Бог, отговор, мове би, ами не знам още и пр, как смяташ, това не е ли слабост, страх или го наричате първично суеверие . Атеизъм не беше ли друго нещо, ако не е точната дума, тогава твърд Атеист, Безбожник, няма място за мистичен страх при него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, SAlexandrov said:

Доста радикално схващане.

Първата заповед на Господ е да нямаш други богове, а за съмнението, че и този бог съществува смяташ, че е радикално да се каже, че този човек вече не е християнин??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, vorfax said:

Това е евфимизъм за сектант, без извинение! Религията не е мода, че да се мени! Не може да твърдиш, че си християнин и да си противоречиш с Библията. Библията се приема безкритично, несъмнено и без тълкувания. Всичко останало е ерес! Ако някой говори за съвременни течения, нека е ясно, че това са съвременни секти и този някой НЕ Е християнин и не е редно да се изказва от позицията на християнин.

Просто отбелязвам.

Деноминациите се пораждат от нови херменевтични гледни точки, което е промяна в тенденциите. Разбира се, че Библията се изучава и приема чрез тълкуванията! Екзегетично богословие.

Все едно да наречеш прим. протестантите от 16-ти в. еретици...

Движения в богословието

  • Фундаменталистко богословие - буквално възприемане на Св.Писание
  • Ортодоксално богословие - богословието възприето от църквата през вековете и дефинирано на вселенските църковни събори
  • Консервативно богословие - историко-граматическо възприемане на Св.Писание според формата на текста
  • Либерално богословие - митологично възприемане на Св.Писание. Св.Писание тук не се възприема като история, а като общозначим мит.
  • Неоортодоксално богословие - Св.Писание се възприемо като нравствено и доктринално вярно, но исторически недостоверно.
  • Икуменическо богословие - свързано с идеята за обединение на хр. църква и Световния съвет на църквите (по тенденция либерално)
  • Евангелистко или евангелско богословие - консервативно по характер и свързано с разбирането на Библията като боговдъхновеното слово на Бог.
  • Реформаторско богословие - богословие развито от личностите на Реформацията и тените последователи (Мартин Лутер, Жан Калвин, Улрих Цвингли, Джон Нокс и др.)
  • Богословие на освобождението - със социално-икономическа насоченост, породено е от големите икономически неравенства в Южна Америка. Доктрините придобиват не личен а социален аспект.
  • Постмодерно богословие - в което основните схващания на богословите са постмодерни
  • Феминистко богословие - крайността на това движение твърди, че бог е в женски род.

На моменти имам чувството, че никак не познаваш материята, нищо че бодро се изказваш по нея :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Last roman said:

най-малкото - нямаше да е толкова истересно. Без екзотични религии, свещени войни, 'боговдъхновена' литература и изкуство, определено щеше да е скука.

100%ва скука :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Last roman said:

да, то си зависи от гледната точка. Малко хора остават бунтари до края на дните си. Ей го, бай Докинс не се уморява да громи креационисти всякакви. :animatedwink:

Ще му мине меракът. Те са непобедими! :af:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

Хммм, Вярваш ли в Бог, отговор, мове би, ами не знам още и пр, как смяташ, това не е ли слабост, страх или го наричате първично суеверие .

Не знам как го наричате. Аз не съм вярващ и ако кажа, че се съмнявам в бог това няма да преобърне живота ми. онези, които са се посветили на Бог, ето за тях това да обърнеш света им надолу с главата.

Преди 2 минути, laplandetza said:

Атеизъм не беше ли друго нещо, ако не е точната дума, тогава твърд Атеист, Безбожник, няма място за мистичен страх при него.

Твърде меко дефинирате неатеиста, забелязвам тук. Атеиста може да си позволи много своеволия, но вярващ християнин може да изгуби благоразположението на своя бог за безброй провинения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, *abi* said:

Деноминациите се пораждат от нови херменевтични гледни точки, което е промяна в тенденциите.

Пропусна да споменеш, че тази деноминация може да се подложи на херменевтични гледни точки само ако е приложена върху литературна творба! А вярващите в Господ приемат Библията за свещена истина, а не художествена измислица.

Преди 5 минути, *abi* said:

Разбира се, че Библията се изучава и приема чрез тълкуванията!

Безброй са сектите, които го правят. А схоластичните напъни в миналото са родили такива недоразумения като тройния бог, за което вече писах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста вярващи са минали и през съмнения. Вкл. неглижиране на божествената роля в живота им. Светът не се е обръща така лековато с главата надолу. Схващането е, че  Бог е добър, търпелив и всепрощаващ....иначе въобще не би ви търпял, нали? :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, vorfax said:

Пропусна да споменеш, че тази деноминация може да се подложи на херменевтични гледни точки само ако е приложена върху литературна творба! А вярващите в Господ приемат Библията за свещена истина, а не художествена измислица.

Безброй са сектите, които го правят. А схоластичните напъни в миналото са родили такива недоразумения като тройния бог, за което вече писах.

Бъркаш секта и деноминация. Непрекъснато.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...