Отиди на
Форум "Наука"

Принтируема електроника


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Има ли някой в този форум който се занимава/занимавал/чел или поназнайва нещичко за принтируема/гъвкава/разтеглива електроника? Аз лично започвам проект за прототипиране на принтируеми сензори и би било плюс ако има с кого да коментираме резултатите :) А и за всички на които им се струва интересно - включете се в дискусията!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Без големи претенции - нека дискутираме. Не помня дали съм пускал такава тема или е само е спомената е "3D принтиране".

Давай  Споделяй каквото имаш или питай.

Какви сензори смяташ да принтираш? Термометри, влагомери, електрохимични?...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте отново, 

Малко се забавих с отогова защото имаше странен проблем с регистрацията ми и се наложи да правя нова... 

Както и да е, по темата - Мисля, че не се изказах правилно като казах "сензори", по скоро трябва да ги герерализирам като "електроника" или "изделия". Другото ми хоби е свързано с музика и по тази причина мисля да започна с принтируеми високоговорители.Срещал съм работещи прототипи по чуждестранни форуми.  В момента правя проучване за подходящи полимери и техника на принтиране (ако се сещате за нещо по-достъпно от флексо печат и сито печат моля споделете), като на този етап въобще не говорим за 3D принтиране. 

PS: някой да помогне с материали за органични полимери на български? ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Те полимерите обикновено са органични. Да не бжи да питаш за такива с някакви свойства - електропроводящи? Проводници и полупроводници?

Електропроводящи мастила и лепила можеш да си забъркаш, има ги и в ибей...

 

Принтируеми високоговорители - не знам, трудно, можеш да направиш кондензаторни (мисля), за пиезо -  трябва полимер с такива свойства, термоакустични - въглеродни нанотръби ти трябват по единия начин и модулиран източник на високо напрежение по другия.

 

П.С. По-добре виж за микрофони такива, говорителите не вярвам да ги направиш здрави / трайни. Особено ако са мощни.

Пробвай, може би ако правиш говорители за слушалки ще имаш успех. Не може да очакваш такива напредничави неща да ги има на БГ. Ако искаш на EN ще намеря (има сигутно) а ти ще си ги преведеш.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

точно полимер с пиезо-свойства търся в момента :) В първото видео което пусна се показва за малко проф.  Беллман. Аз се свързах с един от неговите колеги (доста интересни хора) и от разговора ни стигнах до извода,че са необходими 4 слоя и теоретично ще проработи. 1во хартиена основа, после долен електрод от проводящ полимер, среден активен слой от полимер с пиезо свойства и горен електрод. Предполагам ,че със ситопечат ще могат да се принтират един върху друг, и при пускането на сигнала би трябвало всички слоеве да се държат като мембрана.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това и аз можех да ти го кажа, съставът е важен.

Ако ще правишдомашни изпълнения, можеш да си направиш кондензаторен или "плазмен" - искра, вид термоакустичен. И за двата сигналът трябва да е "леко" нестанкартен - като ток и напрежение, като ще ти е по-лесно да получиш сигнал за кондензаторния говорител. Той пък е по-сложен, устройството му е каквото описа, но вместо пиезо, слагаш тънък (слой) диелектрик. Правил съм някога такова нещо. Работи. Ама звукът е...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Термоакустичен високоговорител с многослойни въглеродни нанотръбички. Е не е изпечатан...

 

 

И с еднослойни нанотръбички

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

От дъжд на вятър се появяваш ;) Направо забравям за какво сме говорили.

Тук вече питаш за 3D

Има, но пак много зависи. Може да са проводящи лепила и мастила и полимери, може дори метал - със синтероване или капане / екструдиране. От нискотемпературни флюсове за запояване до нормални си проводници. С въгл нанотрбички има разработено мастило с доста добри показатели. Продава се вече даже такъв "тонер"- carbon nanotube filament.

Говорители:

http://www.instructables.com/id/3D-Printed-Speakers/

http://www.instructables.com/id/3D-Printed-Speaker/

3D принтирана платка:

http://www.instructables.com/id/3D-Printing-3D-Print-A-Solderless-Circuit-Board/

FLSWT8GHP0CQRPH.LARGE.jpg

Имаш всичко. Другото си зависи от тебе.

Успех в проекта!

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...