Отиди на
Форум "Наука"

Простотия и морална деградация?


Recommended Posts

  • Мнения 110
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

О, я стига! :))))) В момента в цяла Европа сме на дъното. Човек не знае ще оцелее ли до края на месеца, та и с благотворителност ще се занимава. Просто няма пари в момента. Нищо общо с от преди 30 години.

Съвсем излязохме от темата ми се струва...

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В ЕС сме на дъното, ама пак сме много по-добре от Мианмар, Ирак и Либерия ;)

(А какво да кажем за братята гърци? ;))

При нас дъжд от злато да вали, пак ще сме нещастни, ще мрънкаме и ще се оправдаваме , и няма да сме склонни да помагаме на никого :))

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И каква е връзката между обобщения giving-индекс и особеността "безродовост"?

Съществуват (или съответно не) една камара причини човек да дарява или не. Общо състояние на икономиката в дадена държана (дали момента се чувства като подем, застой или криза), данъчна система и стимули, традиции и т.н.

Не е едно и също да имаш плосък данък и почти никаква възможност да приспадаш разходи или пропорционална система с хиляди възможности за приспадане, вкл.  дарения. Има голяма разлика в това да ти удържат автоматично от заплатата нещо като църковен данък и да се отчита като дарение (Германия) или като ревностен католик периодично си внасящ лептата към църквата - сам и колкото решиш (Полша).

Т.е. ако искаме да видим има ли връзка, трябва да се ограничим в малък район с горе-долу сходни икономики, сходни проблеми и данъчно облагане. В нашия случай е най-добре да се ограничим до източна Европа.  Ако приемем, че страните с индекс по-малък от 50 са родови, съответно другите безродови, то в обобщения  Giving Index  най-добре са се представили Словения и Хърватска, съответно 37 и 62 място (и двете с твърдо родови култури), а най-зле Чехия и Литва - 130 и 142 място (и двете страни са по-скоро безродови). Можем ли спекулираме и да направим от това извод, че имаме обратна зависимост между GI и "безродовост"? Ами не, истината е, че не можем тъй като между двата края на класацията е истинска бъркотия. За обратното обаче, че колкото едно общество е по-безродово, толкова е по-щедро и дума не може да става.

п.п. По-напред от нас са "родовите" Словения, Хърватска, Босна, Украйна и Румъния и три безродови - Полша, Естония и Латвия. Зад нас са - родови Сърбия и Русия и безродовите Словакия, Унгария, Чехия и Литва. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минъти, Atom said:

И каква е връзката между обобщения giving-индекс и особеността "безродовост"?

Съществуват (или съответно не) една камара причини човек да дарява или не. Общо състояние на икономиката в дадена държана (дали момента се чувства като подем, застой или криза), данъчна система и стимули, традиции и т.н.

Не е едно и също да имаш плосък данък и почти никаква възможност да приспадаш разходи или пропорционална система с хиляди възможности за приспадане, вкл.  дарения. Има голяма разлика в това да ти удържат автоматично от заплатата нещо като църковен данък и да се отчита като дарение (Германия) или като ревностен католик периодично си внасящ лептата към църквата - сам и колкото решиш (Полша).

Т.е. ако искаме да видим има ли връзка, трябва да се ограничим в малък район с горе-долу сходни икономики, сходни проблеми и данъчно облагане. В нашия случай е най-добре да се ограничим до източна Европа.  Ако приемем, че страните с индекс по-малък от 50 са родови, съответно другите безродови, то в обобщения  Giving Index  най-добре са се представили Словения и Хърватска, съответно 37 и 62 място (и двете с твърдо родови култури), а най-зле Чехия и Литва - 130 и 142 място (и двете страни са по-скоро безродови). Можем ли спекулираме и да направим от това извод, че имаме обратна зависимост между GI и "безродовост"? Ами не, истината е, че не можем тъй като между двата края на класацията е истинска бъркотия. За обратното обаче, че колкото едно общество е по-безродово, толкова е по-щедро и дума не може да става.

 

Много го въртиш..

Пиша за определени корелации, а не за връзки..

Наличието на дадена корелация, не означава че има причинно-следствена връзка, но връзката не може да се отхвърли с просто отричане , както се опитваш да правиш ти..

==

Както и да въртим, ние сме много по-малко склонни от североамериканците и още сто нации,две трети от които са по-бедни от нас, да:

 -помагаме на непознати 

- даряваме пари

-отделяме време за благотворителност

Дали и доколко това се дължи на родовост и/или на друга особености на културата ни - дори и това да е въпросът на въпросите, аз не съм твърдял че има такива връзки, а че ще тествам тази хипотеза (последният пост на стр. 3-та)

 

 

Корелацията между богатството, и "помагането на непознати, и "отделянето на време за благотворитеност" е толкова слаба че няма какво да я дискутираме.. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хора, като ви чета, ми идва на ум да ви задам един такъв въпрос: еднакъв манталитет ли имаха хората от Източна и онези от Западна Германия, когато падна Стената? Чел съм изказвания на западногерманци, които твърдяха, че особено родените в ГДР техни сънародници били мързеливи, безотговорни, без инициатива, едва ли не представители на някаква по-различна от тяхната националност. Ами хората от Южна и Северна Корея - погледнете кадрите на онези изцъклени от страх и ужас лица на севернокорейци, скандиращи неистово в прослава на Вожда... В Щатите вестниците пишеха за "хомо саветикус", нещо съвсем различно от руснаците. Чувал съм от дядо си, че преди 1944 г. хората сключвали договор на честна дума, примерно за строеж на къща, и той си действал безотказно. Вие сега можете ли да сключите такъв със строител?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и в две села жителите може така да се различават, че човек да мисли че е в различни държави. :116:

Интересно е да чуем възможните отговори.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, nik1 said:

 

 

Разлики в манталитета има , но коренни различия като разположение върху културната карта между западно и източногерманци  няма..

Т.н. "социализъм" не е създал нови културни особености, само е повлиял в една или друга посока на някои от съществуващите преди разделението

При корейците е същото..

ПС

Що се отнася до attitude toward leisure - не знам, не съм се интересувал. Може да се окаже, че популярната митология за "мързеливите източногерманци" е погрешна ..По-бедните източногерманци  може да са по-малко ценящи почивката от по-богатите и разглезените си братя от западните части и да работят повече от тях..(като работно време) 

Коитo има време, нека да пусне един сърч с attitude toward leisure east germany.и да пише каква е хавата..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, nik1 said:

 

Не намирам нищо за източните провинции

Германците не са отнай-мързеливите нации в Европа, но все пак ценят почивката и свободното си време (leisure) малко повече от колкото ние ги ценим,  а обичат/ценят труда - по-малко отколкото ние го ценим..

Няма никакъв майтап, германците /и не само те/ са по-богати, и съответно "по-разглезени" от нас.

Вижте фигура 5.3.

http://www.tarki.hu/en/research/european_social_report/monostory_eng_2009.pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.01.2016 г. at 7:55, *abi* said:

Много моля да сме коректни! Не темата (в случая авторът ѝ в мое лице), а директора на клиниката в Курило чрез медиите визира хората като "морално деградирали", направо прости. Пределно ясно съм посочила в заглавния постинг от къде са цитатите. Както съм и пределно ясна, че тези клишета не са уместни, дори некоректни и са поредната кофа вода в мелницата смачкваща самочувствието и достойнството на гражданите. Най-лесно е да се каже "деградирали", но това изобщо не обяснява преценката на свидетелите, нито причините за тази преценка и проявеното отношение към ситуацията. Само слага под общ значенател цялото общество, което е повече от некоректно!

Има много голяма разлика между "морално деградирал", "простотия" и евентуалните обяснения, които се опитахме да дадем за причините довели до случилото се. До тук повечето писали сме ползвали предимно социологически проучвания и евентуални заключения извеждани чрез психологията.

Само едно уточнение към този постинг. Написал съм ясно: "Темата визира" еди какво си. Дали съдържанието на първоначалния постинг е авторово мнение или копи/пейст на директора на клиниката в Курило - темата си визира точно това, което съм написал. Не виждам от какво толкова се възмущавате, та чак удебелявания, подчертавания и удивителни. Някъде да съм се обърнал директно към Вас или да съм написал "авторът на темата твърди еди какво си"? Не.

Иначе по въпроса, каквото исках да кажа, вече го казах. Приключвам участието си по същество за момента и за себе си смятам за редно да изчакам, докато се изясни по-подробно и коректно пълната картина около този случай. Очевидно първоначалните сведения по една или друга причина не бяха достатъчни точни и обективни. Чакаме да видим и дали директорът от Курило има нещо ново да каже по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трима на хорце

Разказът на намесилия се: http://www.zovnews.com/bg/marian-ivanov-ot-choveshka-gledna-tochka-reanimirah-dokato-doyde-lineykata-chast-1-/

В края на краищата се оказах права поне за едно от предположенията си: Планински спасител, свикнал да реагира светкавично в екстремни ситуации.

Останалите очевидно не са знаели как де преценят ситуацията особено ако този разказ е истина, а не поредната медийна партенка.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...