Отиди на
Форум "Наука"

Суровото месо или защо и как се консумира


makebulgar

Recommended Posts

  • Мнения 179
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Онези племена в Африка защо не ги боли? Те си я консумират редовно без проблем. Директно от вената на домашното животно (не помня кози или крави бяха, май кози). Животно им прави един вид кръводарение.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за неграта не знам, но тъй като кръвта е богата на желязо /от хемоглобина/, а човешкото тяло се затруднява в отделянето на излишното желязо, пиенето на кръв може да предизвика увреждане на черния дроб, увеличаване на течностите в белите дробове, дехидратация /обезводняване/, ниско кръвно налягане и нервни разстройства. Плюс хепатит и пр. гадории /ако кръвта е инфектирана с патогени/:

http://www.livescience.com/15899-drinking-blood-safe.html

Link to comment
Share on other sites

Едно време  нашите предци преди да разберат как да ползват и запазват огъня са маали сурово месо заедно с плодове, треви/зеленчук, насекоми и квото има.

Ям често сурово месо, да речем веднъж на две седмици , любимото ми е суха кайма от прасенце , ситносмляна подправена със сол подправки , ситнонарязан лук и малко лимонов сок.Това с малко препекан хляб  и айрян за закуска. Става и с ракия, друг алкохол. Другото , тънко нарязан врат ,майсторски тънко, допълнително намачкан , овкусен,добавено малко олио,пресован и престоял около 2 дни, Вкусно е , има риск, но поемам рискове всеки ден, такъв ми е житейския ритъм. 

Сурова риба също, сйомги най вече, например прясна риба , без кост, накълцана на ситно с лук, лимонов сок и добавен копър, прекрасно е , на седмица ям това 2 пъти за вечеря. Въпрос на количество, при малко ядене,говорим за общо на ден една и половина филийки типов хляб споменатото месо или друго , зеленяук и плодове, от всичко това месно суровоядство нищо не боли,

Link to comment
Share on other sites

Пак съм аз. Случи ми се да имам дълги екскурзии с кола в Германия то няколко пъти. В някои хотели на закуска предлагат подправена и обработена сурова кайма, забравих как го наричат там и как му казвате вие в Бг.Нарочно наблюдавах повечето гости, малко предпочетохме това на закуска , но пък персонала ни гледаше с уважение , :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Last roman said:

за неграта не знам, но тъй като кръвта е богата на желязо /от хемоглобина/, а човешкото тяло се затруднява в отделянето на излишното желязо, пиенето на кръв може да предизвика увреждане на черния дроб, увеличаване на течностите в белите дробове, дехидратация /обезводняване/, ниско кръвно налягане и нервни разстройства. Плюс хепатит и пр. гадории /ако кръвта е инфектирана с патогени/:

http://www.livescience.com/15899-drinking-blood-safe.html

Едно време е било обичай в моя род , член от рода като умре или при разни действия някой от нашите ликвидира силен и достоен враг , да се взема малка част от тялото или малко кръв и се дава да бъде докоснато от всички по/важни членове на рода, а каквото остане се дава на най силното куче.Идеята била освен психол. ефект, също и да се запази спомен за тази личност , както и част от него продължава да живее.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

е,те на север си ядат сурово месо поради климатичните особености. ;) 

Иначе не случайно в Стария завет е забранена консумацията на кръв и свинско, поради нетрайността им и високия риск от инфекции.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички консумираме сурово месо, луканките и суджуците какво са?  Пак всички са яли кървавица в която има кръв.Изпържена кръвта става по вкусна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минъти, vvarbanov said:

Всички консумираме сурово месо, луканките и суджуците какво са?  Пак всички са яли кървавица в която има кръв.Изпържена кръвта става по вкусна.

Луканките и суджуците са "изпечени" благодарение на солта. Нищо сурово няма в тях, а вече какво се запазва, като микроелементи едва ли някой може да каже. 

Като ви чета коментарите се чудя, как някои хора могат да твърдят, че храносмилателната ни система е приспособена за вегетарианска храна. Как да стане, като психиката ни е на карнивори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Last roman said:

е,те на север си ядат сурово месо поради климатичните особености. ;) 

Иначе не случайно в Стария завет е забранена консумацията на кръв и свинско, поради нетрайността им и високия риск от инфекции.

Не съм убедена, че е за това, вече смятам, че е някакво клише без особена научна стойност - африканските племена я консумират, при това племена живеещи в условия по-опасни от тези в Юдея. И се хранят с месо и кръв. Достатъчно древни са, за да е някаква причина за висока смъртност. Да, съгласна съм, че там се лови и изяжда веднага. Но в такъв случай, а ти си добре запознат как се формулират библ. текстове, заповедта би трябвало да звучи в този дух "месото с кръвта яжте веднага и то да не престоява в домовете ви, защото е нечисто". Но там са категорични месо с кръв не се яде и не се вари месото с кръвта му. Африканците се хранят и с прасета и с други забранени в Библията животни. Малобройността при племената изглежда да се дължи повече на оскъдицата, а не на инфекции от месото+кръв и забранените животни.

?

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минъти, Gia said:

Луканките и суджуците са "изпечени" благодарение на солта. Нищо сурово няма в тях, а вече какво се запазва, като микроелементи едва ли някой може да каже. 

Като ви чета коментарите се чудя, как някои хора могат да твърдят, че храносмилателната ни система е приспособена за вегетарианска храна. Как да стане, като психиката ни е на карнивори.

Дадохме достатъчно примери за директна консумация поне на сурово телешко и риба.

Ето какво прави солта, ако нямаме лед:

ОСОЛЯВАНЕ
Запазването на месото чрез осоляване е било известно още на древните египтяни. Консервиращото действие на солта се състои в това, че като прониква в мускулния сок, тя променя белтъчините и създава високо осмотично налягане, към което гнилостните микроорганизми са особено чувствителни. При концентрация 10% сол се прекратява развитието на повечето от микроорганизмите, причиняващи гниене на месото, но те не загиват. Солта не действува антисептично, а може да бъде дори и носител на микроорганизми, затова преди консервирането е необходимо да се стерилизира, като се загрява в пещ или се вари 5—10 мин.,ако се използува като разтвор. Процесът на осоляване протича най-добре при температура от 3 до 4° С и гъстота на соления разтвор от 18 до 25%. Осоляването на месото може да се извърши по три начина -чрез сухо осоляване, чрез мокро осоляване и чрез смесено осоляване.

Същото прави и изсушаването после.

Не знам дали го "изпича" и какво трябва да разбираме под "изпича", но месото не е готвено.

Под сурово в кулинарията би трябвало да разбираме "не преминало през топлинна обработка".

От този текст поне аз разбирам, че добавянето на сол спира/забавя развалянето на развалянето му. Определено не мисля, че го "готви" - това което разбираме под печене и варене.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минъти, Gia said:

Луканките и суджуците са "изпечени" благодарение на солта. Нищо сурово няма в тях, а вече какво се запазва, като микроелементи едва ли някой може да каже. 

Като ви чета коментарите се чудя, как някои хора могат да твърдят, че храносмилателната ни система е приспособена за вегетарианска храна. Как да стане, като психиката ни е на карнивори.

разликата между осоленото и прясното месо е в съдържанието на вода и натриев хлорид. разликата е и в това, че при осоленото месо са избити микроорганизмите на които им е нужна вода за да живеят, но тя им е отнета от солта. всички останали неща в състава на прясното и осоленото/изсушено месо са едни и същи.

Нито психиката ни, нито физиологията ни е на хищници. Хищниците имат хранисмилателна система пригодена за месо - големи кучешки зъби за разкъсване и кътници за срязване на месо, вкусови рецептори за месо и кръв, висока киселинност на стомашния сок, и къси черва. При хората всичко е различно. 

Психологически също не сме хищници. На едно дете ако му се дадат заек и ябълка, то то няма да разкъса заека със зъби и да го изяде суров, както би направил хищник, а ще изяде ябълката и ще си играе с заека. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И за мисля, че приспособената към вегетарианска храна наша система е погрешно схващане. Ако беше така щяхме да си остане маймуни, а не изяждаме едва ли не каквото ни премине пред погледа. С ядене на треволяк се съмнявам, че се става баш Сапиенс.

Изумителна за мен бе Викторианската кухня (интерпретирана в съвременността по модерни за онова време готварски книги), надявам се поне един човек да е гледал поредиците за хранителните навици през вековете по Вайасат Хистори. Тези пък са яли невъобразими съчетания от всякакви меса в едно ястие, а от животното е оставало само това, което въобще не може да бъде сдъвкано. Ясно е че няма как да не са се тръшвали на по 40 с такова меню, неописуемо за днешните ни т.нар. цивилизовани представи, но е факт, че Сапиенс през вековете позната ни хранителна, история консумира месото със страстта на зловещ хищник.

Ще се посеят съмнения само ако ми се даде пример за доказано вегетариански човекоподобен вид, за какъвто поне аз не знам някакви индикации - може да е обикновен пропуск в знанията разбира се...На ще е интересно и да разберем защо от този мил "човек" са останали само кокалите. 

 

 

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз почнах да се замислям как биха постъпили децата от тея африканските племена. Дали биха се нахвърлили на заека, а?

Предполагам, че изразът "я виж какво сладко зайче" произнесен от децата в този момент би звучал твърде буквално, а и твърде зловещо.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Документални филми по въпроса за кой на какво се нахвърля и как си го приготвя  - с лопата да ги ринеш, всеки ден напоследък. Готвено, обработено, не готвено - стига да не убива (поне не бързо) се изплюсква под всякаква форма.

Ето и малко разнообразни похвати за употребата на кръвта https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_as_food

Добре, суровото-почти необработено месо (само лека марината) трябва да се консумира веднага (ако изобщо ще се прави такова нещо). Въпросът по-скоро се завъртя около това как са се хранели предците ни преди да започнат да се правят на Прометей или да се "светнат" как да си палят сами съчките.

Link to comment
Share on other sites

Eee, какви неща говорите. Били сме станали вегетарианци , глупости. Маймуните били вегетарианци, не е вярно, по правило те са всеядни.Имаме общо в произхода с човекоподобните, а приспособимост по отношение на храната дължим на още от прамаймуните. 

За сегашното суровоядство на месо  , например в моето родословие нямаме традиция да ядем кървавици , кръв и подобни, обаче си ядем сурово месо, никога директно необработено , а подобно както ви казах. Ядем от столетия и много неготвена, сурова риба, тъй като идваме от средиземноморието.Риба приготвена по някакъв начин, осолена,с подправки. лимон, или само сол , лимон и затапена със зехтин почти винаги имам готова.Правим и луканки, пъстърми, филета, дори сега имам две дузини луканчици и суджук с кълцано месо, аз лично приготвям всичко. Преди си правих и кисели млека, сирене, асчак , кисели зелета, трушии, ябълкови оцети и разни други. На балканите има богатство на ферментиралите храни, напитки добити след ферментации.............

Link to comment
Share on other sites

Една <рецепта> позабравена по света ще ви кажа за добри пържолки, така се е съхранявало месо преди 1 , 2 века та и по рано. Пържолки, предпочитам свински, не много тънки, се осоляват като за суджук , подправки и се слагат в чист съд, удобен, по лесни за хигиена са стъклени, например буркан, слага се олио на дъното, притиска се, подрежда се плътно и между слоевете, олио, целта е да се изгони въздуха, пълни се  и за тапа, стопена мас, олио, зехтин. Това се държи на хладно и тъмно, узрява за 10 дена , две седмици, според температурата, издържа близо месец, може и повече , но не са живи да кажат сето едно време са чакали:). В хладилник е добре, не бива да замръзва.Месото се променя, ферментира, пекани на тиган, фурна , скара, грил , панирани  са идеални.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Храносмилателната ни система не е сходна с тази на растителноядните животни, стига с глупости. Ние сме в най добрия случай еволюирали всеядни животни, добре приспособили се към консумация на месо.

Иначе евреите не са примитивни африкански племена и са схванали на по-ранен етап от еволюционното си развитие кое е по-подходящо за консумация в полупустинен климат и кое не. Съответно са създали /религиозни/ табута. И не само те. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минъти, Last roman said:

 

Иначе евреите не са примитивни африкански племена и са схванали на по-ранен етап от еволюционното си развитие кое е по-подходящо за консумация в полупустинен климат и кое не. Съответно са създали /религиозни/ табута. И не само те. 

Не са нашите първи направили това, не са евреите, други са били, още от времето на края на посл. ледников период, виж египет, месопотамия, виж финики и пр.

Link to comment
Share on other sites

Защо се плашите толкова от свинското, на мен би трябвало да ми е забранено, както и алкохола и още неща.Сумати евреи блажат със свинско и след това Бог ги <наказва> с дълъг живот.Познавам доста примери. За мен обяснението е когато избирателно и целенасочено нарушаваш закона изпитваш особена сладост , поне така е при нас.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, *abi* said:

Ще се посеят съмнения само ако ми се даде пример за доказано вегетариански човекоподобен вид, за какъвто поне аз не знам някакви индикации - може да е обикновен пропуск в знанията разбира се...

Разбира се, че има човекоподобни видове които се хранят изключително с растителна храна. Индийците-хиндуисти по религиозни причини ядат само растителна храна, и си живеят съвсем нормално. Горилите също ядат 100% растителна храна, и това не пречи на "сивите гърбове" да стават по 200 кила мускули. Горилите най-много обичат банани и други сладки плодове. Орангутаните също са човекоподобни маймуни и храната им също е основно от плодове по върховете на дърветата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Last roman said:

Храносмилателната ни система не е сходна с тази на растителноядните животни, стига с глупости. Ние сме в най добрия случай еволюирали всеядни животни...

храносмилателната ни система не е като на тревопасни като конете и кравите, но е като на плодоядните маймуни! елементарно е хората като ядящи растителна храна да се сравняват със всички растителноядни. първите хора са били именно плодоядни и ядкоядни, и чак след това са почнали да ядат месо. и не месото ги е направило умни, а захарите от плодовете. 

устата като начало на храносмилателната система на човека си е еволюирала именно за разстителна храна - големи резци с които лесно се отхапват плодове, и кътници за стриване на ядки и семена. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би виетнамците консумират най сурово месото.

 https://youtu.be/UBAu4jj0ae0

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Last roman said:

Храносмилателната ни система не е сходна с тази на растителноядните животни, стига с глупости. Ние сме в най добрия случай еволюирали всеядни животни, добре приспособили се към консумация на месо.

Иначе евреите не са примитивни африкански племена и са схванали на по-ранен етап от еволюционното си развитие кое е по-подходящо за консумация в полупустинен климат и кое не. Съответно са създали /религиозни/ табута. И не само те. 

или са можели да си позволят странни религиозни луксове? За разлика от африканските племена, които ако се правят на интересни рискуват да се затрият напълно.

Може да го давам в напълно погрешна посока, но няма кака да не асоциирам, че индийците правят баш полезното месо свещено. Освен това точно еврейска секта е тази, която във същия този район в рамките на 1000 години по-късно след писмената забрана прави документиран събор, на който се решава, че нищо им няма прасетата, а проблемът с чистота трябва да се тълкува само "сърдечно/душевно" - Деяния на Апостолите.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, makebulgar said:

Разбира се, че има човекоподобни видове които се хранят изключително с растителна храна. Индийците-хиндуисти по религиозни причини ядат само растителна храна, и си живеят съвсем нормално. Горилите също ядат 100% растителна храна, и това не пречи на "сивите гърбове" да стават по 200 кила мускули. Горилите най-много обичат банани и други сладки плодове. Орангутаните също са човекоподобни маймуни и храната им също е основно от плодове по върховете на дърветата. 

От кога се хранят така хиндуистите? Те са Сапиенс. И както много добре знаем Сапиенс си развива различни цивилизационни виждания за храната, но това става постепенно и във времето. Едни се отказват от кравите, други от прасетата, трети от месото въобще. Отказът обаче е религиозно-философски и това не говори особено много за храносмилателната ни система. Иначе самата тя се пренастройва при това дори в рамките на едногодишен хранителен режим - личен опит. След което ако се опита нещо извън режима стомашното разстройство е гарантираното - може да го тествате с пърженото. Логично едни ги боли корем от кръвта, докато Масаите я консумират редовно и без да им създава драми.

И кравите са на трева и са значително тежки. Слоновете пък да не говорим. Тежестта не говори особено много за храносмилателната система. А орангутаните и горилите са маймуни. За да станат Сапиенс им трябва много повече. Това "повече" включва ловни умения, което само по себе си е достатъчно красноречиво по въпроса с какво се хранят предците ни, пред да станат достатъчно способни да отглеждат култури, които да им позволят да твърдят, че са просветени по въпросите за храненето и Свисше.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...