Отиди на
Форум "Наука"

ИСТОРИЯ О


Last roman

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 22 минути, Last roman said:

шкумба, аз какво ти бях казвал за писането с червен цвят?

Туй на пумкин го писах но ако е сбъркаемо със стронг ред тогава мога да остана на бригхт блуе.....Но проблем. :bf:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 66
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

пуснах този откъс, щото ми се стори интересен, пък спамърите едва сега го налазили и почнали с лирическите си отклонения :animatedwink:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

е, вече имаме двама героя с наложен преглед на мненията за спам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.12.2017 г. at 18:26, Last roman said:

пуснах този откъс, щото ми се стори интересен, пък спамърите едва сега го налазили и почнали с лирическите си отклонения :animatedwink:

 

Все пак книгата е интересна и е пробив в мисленето на руснаците. Лев е първия който си позволява да признае грешките и истинските цели на руската политика. Е не всичко признава но и това не е малко. Мисля,че трябва да продължиш с обсъждането на книгата и да я анализираме.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Много добър и интересен поглед върху историята ни. Чуждите очи могат да видят неща, за които ние сме слепи. Примерно - ролята на черкезите в избухването на възстанието. Или как руснаците виждат Левски, Ботев и Каравелов. Чудя се как някои не разбират, че чуждото мнения, чуждия поглед върху събития, които за нас са тривиализирани и клиширани, са богатство само по себе си. Благодарности на Римлянина за интересните текстове, които навремето съм пропуснал. Някои от нещата в текстовете и аз съм си ги мислил и без да съм ги чел. Други не, нито пък съм съгласен с тях, но това няма никакво отношение.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За черкезите е взел от Иван Хаджийски.

 

Впрочем, беше се заел да пише история на България от след 1878 без въобще да е чувал за Симеон Радев!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Thorn said:

За черкезите е взел от Иван Хаджийски.

 

Впрочем, беше се заел да пише история на България от след 1878 без въобще да е чувал за Симеон Радев!

Той още не е чувал,нито за Симеон Радев,нито за Захари Стоянов. Изобщо не споменава истинските цели на руската политика на Балканите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За Симеон Радев чу и го ползва. Захари беше известен, но него като какъв да го ползва, освен като извор за хъшовете? След 1885 до смъртта си Захари го играе съучастник и нещо като недогьобелс при недофюрера Стамболов. Всичката му публицистика е тъповата простамболовстка пропаганда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Thorn said:

За Симеон Радев чу и го ползва. Захари беше известен, но него като какъв да го ползва, освен като извор за хъшовете? След 1885 до смъртта си Захари го играе съучастник и нещо като недогьобелс при недофюрера Стамболов. Всичката му публицистика е тъповата простамболовстка пропаганда.

Да чул го е,ама или не разбира български или чете между редовете,щото това дето пише Радев, нещо не го виждам в книгата. Автора изобщо не е чувал за руските претенций и за петата колона. Естественно,че Захари ще ти е такъв трън в очите, истината дето я казва най-боли,нали? Заради такива като него и Стамболов я има България, а на теб това не ти харесва, нали? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ексюз. Не съм на топ/и не мога много да чета от монитора защото почват да ми треперят очите/ във връзка с новите данни за руско турските войни и последиците им. Ако може някой да ми обобщи с три изречения за какво става дума защото виждам някои изказвания и сега водят до лични...хмм.... обиждания. Ексюз за лиричното отклонение. Трийте ме.:bn:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Skubi said:

Ексюз. Не съм на топ/и не мога много да чета от монитора защото почват да ми треперят очите/ във връзка с новите данни за руско турските войни и последиците им. Ако може някой да ми обобщи с три изречения за какво става дума защото виждам някои изказвания и сега водят до лични...хмм.... обиждания. Ексюз за лиричното отклонение. Трийте ме.:bn:

Три реда не става. Започни с Симеон Радев, после Захари Стоянов и после ще ти дам друго, и ще разбереш. Не е лошо и Римлянина да публикува продължението на книгата. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, bulgaroid said:

Три реда не става. Започни с Симеон Радев, после Захари Стоянов и после ще ти дам друго, и ще разбереш. Не е лошо и Римлянина да публикува продължението на книгата. 

Ок.

Прегледах беглово викито за двамата и стана ясно. Единият от богаташки, чорбаджийски произход с отлична и богато образавание, служи така добре, че всеки го кани който контактува с него, турчин, румънец, многократно е посланник умен добър сътрудник. Основава редица весници, масон....

Другият от бедно семейство, не ми стана ясно колко училища е завържил но делово участва във всички тогавашни конфликти, искренно мрази и тези които служат /или поне той така мисли/ чужди интереси включително и руските.

Добре ли съм схванал?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Като мислите, че това е много добър поглед върху историята ни, как интерпретирате дупите под портретите на Ботев и Левски?

On 25.11.2015 г. at 14:51, Last roman said:

Ну что ж. Хороша страна Болгария.
Тем паче, раньше других обещана, а слово не воробей.

Кой кога и на кого е обещавал България?

Вероятно става въпрос за обещанията между  Сталин, Рузвелт и Чърчил на Ялтенската конференция. Но имат ли значение тези обещания  в днешно време, та да се добавя "а слово не воробей" ?

Освен това многозначително и според мен подигравателно встъпление, нищо интересно няма в самия текст. Може да е превод от някой гимназиален учебник от социалистическото време.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 17.12.2017 г. at 18:08, Skubi said:

Ок.

Прегледах беглово викито за двамата и стана ясно. Единият от богаташки, чорбаджийски произход с отлична и богато образавание, служи така добре, че всеки го кани който контактува с него, турчин, румънец, многократно е посланник умен добър сътрудник. Основава редица весници, масон....

Другият от бедно семейство, не ми стана ясно колко училища е завържил но делово участва във всички тогавашни конфликти, искренно мрази и тези които служат /или поне той така мисли/ чужди интереси включително и руските.

Добре ли съм схванал?

Не става дума за това. Същественото е, че Симеон Радев е автор на "Строителите на съвременна България" (и още на няколко важни книги), който е един от главните трудове за периода след Освобождението, писан от съвременник и е практически задължителен за четене. Вершинин в началото не беше чувал за него, но после го включи.

А Захари през 80-те е съучастник на Стамболов, назначен от него за председател на Народното събрание и писаниците му имат утилитарно-пропагандни функции. Съществените му трудове, заради които го почитаме са са за по-ранен период. 

П. П. Аз го почитам де, но когато цитирах какво пише Захари за някои национални икони, тук имаше голямо кипене на л....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 11 часа, Doris said:

Като мислите, че това е много добър поглед върху историята ни, как интерпретирате дупите под портретите на Ботев и Левски?

Кой кога и на кого е обещавал България?

Вероятно става въпрос за обещанията между  Сталин, Рузвелт и Чърчил на Ялтенската конференция. Но имат ли значение тези обещания  в днешно време, та да се добавя "а слово не воробей" ?

Освен това многозначително и според мен подигравателно встъпление, нищо интересно няма в самия текст. Може да е превод от някой гимназиален учебник от социалистическото време.

Дорис, нищо не си разбрала. Ама хич нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Готова съм да прочета всякакви гледни точки стига стила на автора да ми харесва. В конкретния случай наистина, поне за мен, стила на автора ми носи горчивина. И не заради характеристики на политиците от онова време. Ние си имаме Алеко. Съмнявам се , че автора отдава нужното значение на това към какво се стремят българите тогава, а въобще дали оценява европейската цивилизация в какво се състои. За него изборът е просто в две посоки - запад - изток. Такова чувство добивам поне аз. А дали е чел Ботев и Левски?  Проблемът на българския избор започва от 9 век. За мен просто Русия е поредния случайно-необходим играч в българската история, нищо повече. И собственият и чуждият поглед е ценен повече когато е безпристрастен. Обаче след 500 години робство е много по-лесно да изкараш някой по-низш и силно нуждаещ се от тебе. А и смятам, че текстът е предназначен за руски читатели, които все още трябва да вярват в конкретни неща.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Thorn said:

Не става дума за това. Същественото е, че Симеон Радев е автор на "Строителите на съвременна България" (и още на няколко важни книги), който е един от главните трудове за периода след Освобождението, писан от съвременник и е практически задължителен за четене. Вершинин в началото не беше чувал за него, но после го включи.

А Захари през 80-те е съучастник на Стамболов, назначен от него за председател на Народното събрание и писаниците му имат утилитарно-пропагандни функции. Съществените му трудове, заради които го почитаме са са за по-ранен период. 

П. П. Аз го почитам де, но когато цитирах какво пише Захари за някои национални икони, тук имаше голямо кипене на л....

Кипене викаш? Измислят си разни хора за намесата първо на царска Русия и после на СССР, всичко е само въздух ? Да се чуди човек защо ли му е на Захари и на Радев да обвиняват Русия в нещо дето не е направила? Щото тя няма нищо общо с преврата, нито с убийствата и натиска да не говорим за Балканската и Междусъюзническата войни. И понеже един участник тука питаше да взема да му отговоря. Е тука едно доста интересно четиво по темата за тия дето нямат никакви апетити спрямо България. Ако някой нещо не е съгласен да се обръща лично към Васил Коларов, той същия дето ни донесе комунизма. http://militera.lib.ru/docs/da/avantury/index.html

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та Вершинин някой неща ги е объркал други са му ги разтълкували неправилно, и цялата същественна част му убягва. Това  че консерваторите са за руско управление и така е ясно, това,че княза постепенно се обръща към България се чете между редовете. Ама нито Захари си измисля нито Симеон Радев,бесния натиск продължава и никога не спира. Защото може най-добрия приятел на Русия на балканите да е Сърбия,може да насъскват всички съседи срещу нас ама без нас няма проливи няма империя няма нищо. Това е жалката истина, затова създадоха Македония и Путин наскоро ни показа, че не иска да я види в Българска орбита да вземат македонците да се сетят ,ч е са българи. Затова ПСВ воюваме на страната на Германия, че и втората ! 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...