Отиди на
Форум "Наука"

Византийско изкуство


Recommended Posts

  • Потребител

Тъй като напоследък е все по-разпространена теорията, че османската империя е наследник на Византия то следва да включим и османският период на византийското изкуство, има и руски но за него ще оставя да говорят специалистите които изобилстват в Бг. и тук.

"Национален девиз
осм. دولت ابد مدت‎ — Devlet-i Ebed-müddet
бг. „Вечната държава“
В периода 14 - 20 век във Византия настъпва османския период това на практика е най-важният и най-интересният период за съвременните историци които не пестят енергия и време да изследват, анализират и обобщават тази част от световната история. Не случайно в англоезичните форуми най-популярните теми са "Османската империя наследник на Византия", "Кой е най-важния Султан", "Кой е най-великия Велик Везир", "Приносът на Османската империя към ренесанса", "Османско изкуство и култура" и т.н.
Изследователите на този период няма нужда да копаят и да се цапат защото антропологическите и историческите следи са живи и са буквално навскякъде около нас.

След като османците вземат властта по мирен път и след първоначалния период на смут и объркване те се заемат с реформиране и модернизиране на изкуството, а османския образователен модел напрактика работи и до наши дни.
Основни черти:
Премахва се изобразяването на хора със закон.

На шиитите им е разрешено да рисуват куче но тъй като те нямат особено влияние в империята (същото е и в наши дни) този феномен почти не се наблюдава.
Като основен материал заместваш мозайката и фреската се налага гасената вар - така наречената техника варосване.

Бояджията измества художникът.

Характерно за този похват е липсата на претрупаност, чистота, спокойствие за окото, а оттам и отсъствие на ненужно затормозяване на ума. Той - умът и съзнанието могат да си останат деактивирани в очакване на по- важни моменти от ежедневието като отсичането на главата на някой неверник и или неговото изнасилване. В този смисъл османското изкуство трансформира исляма в първата атеистична религия като връща животинската прагматика на мястото на византийската интелектуална разтучителност и мистицизъм.

В интерес на истината и науката трябва да отбележим, че варосването е практикувано и от християнското население - раята или още наричано гяури, но предимно в овощарството като почти единствения естетически ефект е , че дръвчетата изглеждат кото обути в бели чорапки нещо което не можем да кажем за самите гяури които не ползват бельо и си честитят банята.

От османската култура идва почитта към бельото и то става толкова достъпно, че може да се закупи направо от пътя на османско-византийския-юнеско Несебър.

Всичко това е можело да се наблюдава в църкводжамията Св? София в османският и период, за съжаление турците станаха много комерсиални и върнаха църкводжамията в предишния и византийски вид с цел по-големи приходи от туризъм и от криворазбран хуманизъм и комплексарщина.

Връщат се някои позабравени езически сексуални практики като се и усъвършенстват- налага се турската еротична терминология.

Много хубава литература и най-вече музика която е жива и до днес. Също така и някой манджи. И политическа култура да не забравя.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 62
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Хм, и таз добра. Няма как през 14-20 век във Византия да настъпи османски период, защото няма Византия. Не съм и сигурен, че това е най-важният и интересен период за съвременните историци. Казваш, че са забранени образите, което не е вярно - образите в ислямското изкуство са забранени векове преди това, а в православната живопис, за която пишем в тази тема, не само не са забранени, но търпят интересна еволюция. Можем да пишем за османското влияние върху православната живопис и архитектура, защото има такова и е много силно, и ако имам време ще засегна този въпрос. Не да пишем за бояджии и дръвчета....

След като османците вземат властта по мирен път

WHF???

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде де, чакам мнението Ви за влиянието на исляма върху православата византийска/българска живопис....И ако може без кучета, бояджии и тн. Аз имам много какво да кажа по тоя въпрос.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иконоборството, макар че там влиянието е по-скоро арменско. Но на изток монотеистите не тачат особено изображенията ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е точно иконоборството. Все пак то се появява, когато ислям почти няма, има араби, заплашващи империята, но религията им като такава ще се развие едва в следващите три-четири века. Но аз имам предвид влиянието на исляма в следиконоборческия период и по-конкретно в епохата на Османската империя.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Хм, и таз добра. Няма как през 14-20 век във Византия да настъпи османски период, защото няма Византия. Не съм и сигурен, че това е най-важният и интересен период за съвременните историци. Казваш, че са забранени образите, което не е вярно - образите в ислямското изкуство са забранени векове преди това, а в православната живопис, за която пишем в тази тема, не само не са забранени, но търпят интересна еволюция. Можем да пишем за османското влияние върху православната живопис и архитектура, защото има такова и е много силно, и ако имам време ще засегна този въпрос. Не да пишем за бояджии и дръвчета....

WHF???

Най-накрая някой да ме разбере. Личи си познавачът...

А ето и една творба на последният преставител на македонския ренесанс - напълно сериозно:

post-8179-0-93945900-1433966183_thumb.jp

Теофан Грек е преставител на македонския ренесанс също.

Хайде сега специалистите да се поупражняват малко.

Относно поста ми по-горе нещо да си чувал за сарказъм ;-)

И между другото дъски и платна не се измазват, грундират се. Мазилка се полага върху стена ;-)

Като се пообразоваш още малко ( това е само професионална констатация която не цели ускърбяване, а има за цел само да подтикне индивида към по-решителни действия за самоусъвършенстване и изпълнение на човешките си задължения чрез по-добра образованост и самокритичност ) ще ти обясня и за кучетата, че сега няма да разбереш.

Надявам се, че оценяваш възпитания тон с който се обръщам към теб

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти тона го остави, имаме си тема, давай по нея. И сериозно, ако може. Ислямът и византийското (православното) изкуство.

Между другото под файла, който си дал, пише, че половината от картините, приписвани на Ел Греко, не са негови.....

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казваш да го карам по темата ( Византийско изкуство ) и аз ти поствам последният чист представител ....

Що, колко хора знаят, че е византийско?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, братята Греко са си византийски, спор няма. Наред с Панселинос и дори Рубльов, но не са последните "чисти" представители. Чистото византийско изкуство е анонимно, то е теология освен всичко друго. Знаем две-три имена, и затова ни е лесно да ги цитираме като чисти представители, най-ярки примери и тн. Но мен ако питаш, много ярък представител на византийското изкуство е и Атонската школа, която получава широк обхват в поствизантийския период и действа някъде към триста години, до появата на нашите възрожденски школи в средата на 18 век.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, сега си точен и ясен. Не приемай думата "чист" в консервативният и смисъл, все пак знаем за тях- братята Греко от къде са тръгнали и каква е закваската. И да то е теология и у тях тя е водеща повярвай ( спомни си проблемите с инквизицията и парадоксът, че Ел Греко и е "официален" художник) тук и с този пример просто се опитвам да извадя леко шокиращ пример който излиза от рамките и знанията на повечето хора, поне тези които познавам.
Знаех си, че може да се дискутира нормално и с кеф даже между българи, благодаря.

Иначе последният път като се драх с представители на другата религия тук в Норвегия имах доста счупени ребра ама те бяха много народ :grin:

Сега съм по-толерантен и повярвай работя всеки ден по въпроса ;)

Казвам го защото май ми се изяснява защо ние българите сме такива и какъв ни е проблема- виж темата за монумента на Самуил.

Наистина бях зает но тези дни ще се поосвободя и ще напиша нещо по темата, този път сериозно защото виждам вълнува те.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, че може да се дискутира нормално, аз дрънкам доста глупости, така че не ми обръщай внимание, макар че като гледам и ти иронизираш и саркизираш, така че пиши смело, имаш какво да кажеш.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...