Отиди на
Форум "Наука"

Защо традиционното четене и писане са отживелица


Recommended Posts

  • Потребител

Докато бяха децата на училище, винаги имах спор/жената доста ме мъмри затова/, че учителите преподават и естетственно оценяват децата според такива четива които хм...са доста старинни. Не по моралната, патриотичната и други поуки ами по темата, начина на писането.... Има доста модерни четива със съвременен текст чрез които също могат да се предадат същите поуки които са нужни за развитието на децата...Но педагозите си имат прикази към които трябва да се държат нали? Така, децата се пулят над написан текст на който добре ако 50-60% разбират думите. Но за каво иде дискуцията е вече пълна тъмнота....

Немогат да прочетат, разберат един роман вече. Средно след 10-15 минути концентрация трябва да има пауза иначе се разпадат....

Но засега никъде не съм чул да преподават, да държат лекции по правилно писане на SMS, правилното употребяване на съкращения и прочиие. Затова мобилният език е пълна боза, с грешки, неизправности. Макар, че статистиката показва, че повече пишем по мобифоните СМС-и от колкото говорим. :book: :book: :book:

Традиционалното писане и четене не е отживелица, но се променя щем нещем.....

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 278
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Добре казано. Впрочем, не си прав за някои неща- нетът си измества класическата телевизия доста добре....

Да, но далече не докрай. Ей ги тука и двете работят при мене ))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност, авторът на темата се е подлъгал по повърхностно-техническото, защото звучи "авангардно", т.е модерно. Иначе, темата е интересна, но за смислено изложение изисква много висока научна подготовка в области, които все още не са изучени. Например, дейността на мозъка, способността му да "работи", запаметява и отразява.

Аз бях тръгнал да търся сериозни материали по въпроса за изследванията на мозъка и ефективността на отделните методи на обучение, но това е доста работа. Пък и авторът на темата изрази някакво непонятно за мен недоволство от английския( установих и, че даже не и хвърлил поглед на статиите, какво остава за друго, жалко за което), че и Конституцията намеси, та като си направих равносметка, установих, че е по-добре основно да следя темата само.

Четенето и писането ще станат отживелица по отношение на начина на събиране на знания, на предаване на информация и прочие, едва когато се стигне теоретично до ниво за пълно и директно предаване на информацията в него, а не опосредена от някаква визуална или слухова символика на информацията. В този смисъл си прав, че това е една футуристична идея. До колко е осъществима - не знам.

За осъществимостта никой не може да ти каже със сигурност. Едно е сигурно- съвременната електронна мултимедия е много далеч от описаното от теб в цитата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо, всяка нова технология е водила до такива теори, поради склонността на хората да теоритизрат в една посока, забравяйки комплексността на явленията.

Телевизията ще измести киното - е, не го измести.

Електронните пари ще изместят хартиените - е не ги изместиха.

Телевизията не измести киното, но видеото със сигурност ще го измести - и това не стана.

Електронните четци ще изместят книгите - е не ги изместиха.

Електронните часовници ще изместят механичните - напротив, производството на последните носи маса пари, защото станаха лукс.

Интернет ще измести всичко - е, не го.

Във ФБ нашият приятел Болярски изразява донякъде основателното притеснение, че роботите и компютрите ще изместят ръчната обработка на дървото. Няма.

Вярното е, че всичко ново изменя света, разширява го и донякъде измества старото, или се съчетава с него.

Ама па да спрем да четем (въпреки усилията, които българското основно образование полага в тази насока от 25 години насам) - изобщо не се надявайте.

И ти си прав, но не съвсем. Еволюцията в технологиите създаде множество клонове, голяма част от които умряха. Така както и човешкият вид не се е развил по права линия и не всяко разклонение е останало в наши дни. Магнетофона жив ли е? А магнитните ленти? А перфокартите? А дискетите? Това са само малка част от популярните изобретения, които ти и аз сме ползвали, а вече са излязли от употреба и че някой се инати да ги включи няма да спре човешкия прогрес.

Баба ми тачеше на стан килими, аз знам какво е да плета, да чепкам вълна или да въртя вретеното. Но електронните станове обезмислиха тази дейност. Не ми посочвай изключения в Родопите, изключенията с това че са изключения потвърждават правилото.

Ей сега гледах в топ 40 на vbox7 бране на грозде с машина. И пак казвам, това не са идеи, проекти, прототипи или нещо такова. Това е практиката днес. Това, че някой живее в миналия век си е негов проблем.

Традиционното кино също търпи еволюция. Вече рядко се гледат черно-бели филми. На изчезване или напълно изчезнали са немите филми. Дали можеш да намериш филм в наши дни създаден без аудио поток? Днешното кино се ориентира към огромна резолюция и детайлност, която да осмисли посещаването на киносалоните. Въвежда триизмерните образи и триизмерния звук. Ето защо и традиционното кино е мъртво. Негов наследник е жив, съвсем нов вид.

Писането върху кожа практика ли е в наши дни? А върху парафинови таблети? Никой застъпник на пещерната практика с побуквено писане и четене не отговаря на въпросите, които задавам в темата. Защото те потвърждават неизбежното, независимо колко то противоречи с предразсъдъци, консерватизъм, носталгия или грандомания, че изпитаното е единствена възможност и за следващите поколения.

Връзката е проста - да чете и пише за човека днес е толкова естествено, колкото и да диша. И без да се научи да го прави по класическия начин, няма да може да го прави и на която и да било машина.

Ама тъкмо за това темата ми е интересна :grin: За хората във времето назад е било естествено да вървят пеша, после да яздат и возят в каруци от впрегнати животни, после да се возят с автомобили, парни локомотиви, дирижабли, самолети... В близкото бъдеще и разходката в космоса може да се окаже достъпна услуга. Кой си ти да кажеш, че сега като това не е практика, няма и да бъде???

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дам, темичката на нищо не мяза вече. Предлага някакви футуристично-утопични идеи, неосъществими към момента, и се изражда в спор от типа трябва ли да използваме краката си, след като имаме автомобили.

Предлагам да не се изказваш по теми по които си невеж. Освен, че видео уроците все по-масово се използват в образованието по света, те се въвеждат съвсем официално и финансирано и в българските училища. Незнанието ти не е основание да ми тролиш непрекъснато постовете и да даваш оценки за които не си компетентен.

И престанете да слагате плюсове на постове, които ви издават, че сте далеч от науката!

Иначе, темата е интересна, но за смислено изложение изисква много висока научна подготовка в области, които все още не са изучени. Например, дейността на мозъка, способността му да "работи", запаметява и отразява.

...

...това е една футуристична идея. До колко е осъществима - не знам.

Имам такива данни, както писах, но забравих да ги копна. Правени са изследвания, педагози са се изказали.

А идеята не е футуристична, иновативна е. Футористична означава, че не е реализирана и не се знае как ще изглежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъкането е едно, писането и четенето - съвсем друго. Производството се автоматизира, ама тази човешка дейност не може.

Вземете един гугъл преводач - освен да се хване с него за главата човек, за какво друго става?

 

Еми ето, затова ще си остане традиционното писане и четене засега :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъкането е едно, писането и четенето - съвсем друго. Производството се автоматизира, ама тази човешка дейност не може.

Вземете един гугъл преводач - освен да се хване с него за главата човек, за какво друго става?

Ама ти май напук ми правиш :mad: Книжни писма ли ми пишеш или ползваш електронни? Отговорите ми продължават да стоят без отговори, признавайки тотална капитулация. Стига сте се правили на пещерняци, ами си отворете очите. След 5 години ще вляза в темата и ще ви се изсмея.

post-11176-0-35452000-1426351920_thumb.j

Темповете с които технологиите се развиват са необхватни. Онзи трол отгоре ще ми дава примери за буквалния преводач на Гугъл. Какво доказва, че думите на английски език могат да имат няколко значения. А аз да дам ли преводи на хора да им се посмеем на тях?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Според приетата стратегия за ефективно прилагане на информационни технологии в образованието и науката до 2020 г. в България ще бъдат въведени изцяло електронните учебници и помагала. Тази учебна година, поради поредната промяна в учебниците (че всяка власт продължава да си прави експерименти, без видими положителни резултати, т.е. неоправдани от образователна гледна точка), специалистите смогнаха да завършат електронните уроци само за два класа. Естествено, идеята е книжните носители да отпаднат, следвайки световна тенденция поета от Южна Корея, Индия, Китай, Русия, САЩ и др. държави.
Причините вече съм изтъквал, реалността в продажбите и средствата за възприемане на информация също са в полза на електронните пособия, при това от десетина години и с нарастващи темпове, видно и от нашенската образователна политика.
Начина на сдобиват с нова информация от хартия е също пренебрегван и избягван, особено при алтернативи. Настоящият метод на писане на буква следва сложното движение на цялата ръка, пръсти и помощен инструмент - тебешир, химикал и др., освен всичко останало, е и по-бавен. Употребата на клавиатура вместо дълбане, стъргане и мазане с багрила е една съвсем логична стъпка, но съвсем малка от целия процес на промяна начина на образование.
Обърнете внимание, аз пиша за подмяна в образованието, защото в реалността тази подмяна е вече факт. Хората съхраняват в цифров формат милиони пъти повече информация, отколкото на книжен.
Погледнете библиотеката си и ще осъзнаете, че не можете да напълните и 1 флашка с нея.
Погледнете спомените си в снимки и видео, независимо дали сте успели да го заснемете, и ще осъзнаете, че това можеше да е запечатано на харддиск побиращ се в задния ви джоб. Да, можеше да го нарисувате, с вашата ръка.

Все пак нека видим резултатите в чисто образователен аспект, а не само като удобство, пари, екология, време и т.н. В Южна Корея мишката изяде книжката първа.

  • Южна Корея е втора в общата световна класация в ученическите постижения по четене
  • Южна Корея е четвърта в общата световна класация в ученическите постижения по математика
  • Южна Корея е пета в общата световна класация в ученическите постижения по точни науки
  • Южна Корея е най-подобрената образователна система в света. През 1945 г. 78 % от населението е неграмотно. Днес южнокорейците превъзхождат всички европейски държави и САЩ по грамотност.

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Срещам все по-често изисквания домашните, давани в училище, да са напечатани на Word или презентирани на PowerPoint. То не че и на учениците с компютър не е по-удобно.

Още като бях студент водих война една разработка да предам ръкописно, просто защото нямах достъп до компютър, нито излишни пари да го дам друг да го напечата.

В наши дни се сблъсках с истински културен шок, когато си бях на село, а имах да пиша един материал. Истински кошмар! Не мога да преформатирам на хартия, не мога да трия, не мога да размествам, хвърчат листи, пиша по-бавно, отколкото с клавиатура и губя ценни мисли...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление си има и рискове. Нужно е само един криптовирус да ти удари хардиска и всичкият ти дългогодишен труд и цялата ти библиотека със стотици хиляди книги, снимките ти и всякаква друга информация, изгарят. Термина е много подходящ - изгарят, тъй като криптовирусите са нещо подобно на това огън да ти изгори кабинета с библиотеката и архивите. Пълно унищожение!!! Тъй че ползвайте всякакви антивирусни и други програми за защита, щото може да стане лошо. И най-важните неща записвайте на ДВД или дори разпечатвайте на хартия, щото нищо не се знае. Хартията можеш да я оставиш на рафта и да издържи 500 години, а електронната информация постоянно трябва да я съхраняваш на нови носители, да я пазиш от вируси, и един токов удар може да ти унищожи всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3/12/2015 at 0:19, vorfax said:

От 2-3 години разсъждавам върху това и още не съм срещнал смислен аргумент, защо аджеба продължаваме да пишем и четем букви?

В един момент имаше дискети и магнитни ролки. Последваха ги оптични дискове, електронни флашки, магнитни харддискове... Технологията не само се разви, но изхвърли от употреба непрактичните средства за съхраняване и предаване на информация.

Сега да видим друга еволюция:

В един момент човекът е започнал да ползва реч. След това е изобретил буквената/символната писменост. После технологиите са убили със своето чудовищно превъзходство ръчното писане и зрително четене. Но убитото писане и четене още се практикува.

 

Имах възможността да споделя мислите си с една начална учителка миналата година и нейната реакция ми беше повече от изненадваща. Тя е като да кажеш на вярващ фанатик, че няма Бог. Как може да съществува свят без този граал на човешкото знание - Библията, пардон буквара? Четете по-долу.

 

Аз, без никакви, ама без абсолютно никакви съмнения съм убеден, че е въпрос на време, и предвид темпото, което се наблюдава на реализиране на смелите мечти от миналото, бих казал много скоро, да речем 30-40 години, този ниско ефективен, разхитителен на ресурси, вреден за личното здраве и пагубен за природата навик ще бъде изкоренен.

Ето причините за това.

1. Традиционната (защото днешното понятие най-малкото се е разширило прибавяйки компютърната грамотност) грамотност е изключително трудна, до там, че половината българи не са я овладели. Имаше и интересни статистики, ама не ми се търси... че 30% от българите не са прочели нито една книга и т.н.

Четенето и писането са изключително трудни неща. Ако ще го правим, трябва да има защо. А има ли, ще посоча по-долу.

2. Инвестира се много пари в традиционното ограмотяване: в обучението на учители, които да те учат на традиционната грамотност, в поддръжката на учебни заведения, на буквари, помагала.

Но това не е всичко. След ограмотяването следва и неговото практикуване. Не съм търсил цифри, но мисля, че никой няма да се усъмни в това, че се хвърлят много пари за производството на книжни хартии, в книжарници, в продавачи, в доставчици. Много се инвестира в самото печатарство.

3. Книжните книги са генерален спонсор на индустрията с очила за развалени очи.

4. Прахосват времето. Това е единствения ресурс, който не можем да компенсираме с нищо друго. Можем дори да си сменим орган в тялото, но не можем да върнем и 1 секунда от ограниченият ни живот. Годините в традиционно ограмотяване в днешно време не само, че се ползват малко, защото хората четат малко и пишат полуграмотно, но и защото става излишно. Една от тези практики е, че документите вече са в електронен вид. Има забрана за съхранението им в ръкописен вариант. Причините са много - от малотрайност, до нечетливост.

5. Екологичният проблем. Книжата черпят природни ресурси, обезлесяват и замърсяват. По официална статистика половината промишлен добив на дървесина е заради печата. Белите дробове на планетата - дъждовните гори - са на път да изчезнат заради тази порочна практика. А 30% от книжните книги никога не стигат до читател. Обезлесяването намалява и биологичното разнообразие.

324 литра вода се използват за производство на 1 кг хартия. Отпадъци, като въглероден диоксид и метан, токсични хлорни съединения, серен диоксид, азотни замърсители и фосфати, опаковки, брак, тонери, превръщат тази индустрия като водещ проблем пред човечеството. Просто на лозунгите звучи по-добре за замърсяването да са причина други неща - коли, фабрики, пожари...

Екологичният проблем от практиката на книжни носители е в световен мащаб. Половината от днешната хартия се добива от рециклиране. Браво. Това няма да върне изтребеното биологично разнообразие там където преди е имало гори. Електрониката също се рециклира, но тук говорим за обем. Моя компютър с монитор и периферни устройства тежи под 10 кг. Сложил съм му скромните 1 TB. В изражение на книги това са 1 073 741 823 бройки книги. Външен (преносим) харддиск от 1 TB тежи под 700 грама и е с цена 100-на лева (под 100 при промоции). Ако съпоставяш 1 милиард книги с нещо в джоба ти, което струва 100 лв., по независимо какви показатели, то сметките са винаги погрешни.

 

Алтернатива, която бих казал света призна, с простият аргумент, че стана по-популярна от книжната е електронната форма на книгите (Амазон продава повече електронни книги, отколкото книжни, считано от някъде 4-5 години). Те са по-евтини, по-компактни, по-безвредни за очите и природата. Отделно в книжен формат не можеш да търсиш, не можеш да отбелязваш, да променяш шрифта или размера, да ползваш речници и справочници, да носиш със себе си навсякъде, да не цапаш от всекидневна употреба.

 

Ето това е алтернатива, каквато е примерно газовата лампа пред кладата с дърва. Но аз говоря за нещо повече.

Ръчното писане и зрително четене са онова, което е флопидисковото устройство в един компютър - просто компонент за който повече няма място.

 

От всичко прочетено до тук - че ръчното писане и зрителното четене са вредни за здравето, замърсяват природата, струват много повече, отколкото съвременните методи за съхраняване и предаване във времето и пространството (говорим за разлика от милиарди и повече пъти), ангажират самостоятелни професии и години от съзнателния живот на почти всеки от света - е логично да заключите, че за такава инвестиция трябва да има някаква много важна причина. В смисъл, когато изчезват биологични видове, иска ни се да е имало защо. А има ли?

 

Моето убеждение е, че и писането и четенето трябва да бъде изпълнявано само от електроника. Основание за това мое убеждение е, че ще бъдат премахнати всички тези посочени по-горе вреди. Малко ли е? Сега, остава да покажа, че тази алтернатива ще върши работа. Малко е излишно, защото тя ВЪРШИ работа - в сегашно време написано.

 

Аз съм грамотен, но не чета субтитри от няколко години. И сега се запитах, защо само тях?? Има си гласови четци и гласово записване. Нямах намерение да мигрирам към тях до деня в който върху един зрелищен филм не срещнах по 3 реда субтитри. За мисловно записване е рано още да се говори, но останалото е вече в ежедневието ни.

С електронен четец може да избереш интонация, тембър, височина, сила, темпо... Колко от тези неща може да ползваш, когато насреща си имаш учител? Можеш ли да дадеш учителя на пауза? А да върнеш мисълта му? А какво става когато не е съвсем здрав, трезвен, старателен или умен? А виждаш ли какво пише от дъното на стаята? Удобно ли ти е прикован на чин? Как мислиш влияе на очите ти, че слънцето огрява само едното ти око? Пишка ти се по време на час? Още ти се спи в 5 часа на лекции в университета, защото не стигат аулите за всички предмети? Образователната система не е направена за да ти е удобна на теб, а твоя живот е подчинен на това образователната система да работи по стереотипи, които са морално износени.

 

Един от най-плашещият аргумент против електронното писане и четене е зависимостта ни от електричество и устройствата, които то ползва. Стокхолмски комплекс по учебник. Принципно идеята, че в училище няма да те учат да пишеш и четеш и че никой няма да може сам да чете и пише звучи много шокиращо. Защо? Ми защото всички ние сме си скъсали задника за да ги усвоим. Затова казвам, че трябва някое и друго поколение да завърши земния си път, за да освободи път на методите отговарящи на съвременните нужди. Но сега ще ви дам един пример, който важи за всеки един от вас, по простата причина, че ме четете на електронен носител. На нито един от вас не се налага да вижда и чете този сайт познавайки програмни езици или машинен език от нули и единици. Нео, ти не чети :grin: А програмните езици са също като книжовните езици, които ползваме в ежедневието си, примерно българският. Тези езици служат за комуникация с хардуера на информационните технологии. Когато те се компилират, програмираната дейност на машините им позволява те да изпълняват възложеното без да чувстват умора, да грешат, да ходят в майчински, на лятна почивка и т.н. Аналогията между двата типа езици е изключително близка. Програмните езици също имат своя семантика, в тях има заложен словоред, логика, дори (много) творчество (аз съм програмирал и за мен това е изкуство). Нещо повече, ако в един програмен код вие сложите една точка, запетая, интервал или друг символ на произволно място това в общия случай ще направи частта или целият код неизползваем. Ако не знаете как се слага запетая в българския език, пак може да имате висока оценка. Ако не знаете къде се поставя в произволен програмен език, оценката ви не може да помръдне от слаб 2, защото това е фатално. Запазените и служебни думи в програмен език са само няколко стотин, но изграждането на една програма се подчинява на изключително строги правила, при това в комплексен вид, който не търпи нито една част да е сгрешена или несинхронизирана с останалите части. И сега на въпроса. Колко от вас знаят PHP, HTML, JAVA, SQL? Натиснете едновременно клавишите Ctrl и U и кажете разбирате ли всичко? И се оказва, че интернет браузъра чете вместо нас. Ама нали не можем да живеем без да четем буква по буква всичко сами? Или просто си въобразяваме това?

 

Както има програмисти, така ще има и лингвисти, които ще специализират в изучаването на естествени езици, ще усъвършенстват техниките на четенето и писането им от електрониката, ще ги оптимизират и др. Това правим с изкуствените езици. Защото не бива да забравяме, че езиците са създадени от човека за да улеснят комуникацията, преноса и запазването на информацията, а не да имитират средновековно мъчение.

 

 

 

Нещо друго се сетих за четенето. Това също е вече факт, не говорим за бъдеще време. Четенето може да бъде практикувано по един принципно нов начин. Четеното може да реагира на интереса на четящия. Принципа е много прост - датчик отчита колко се разширява зеницата на четящия и така може да създаде база от данни, която да ползва за да му предложи онова, което му е най-полезно или интересно.

 

Помня в един епизод на Вавилон 5 (леле, колко съм дърт, обаче гледайте как фантастичните филми в наши дни са просто реалност) как на едно лапе дадоха пръчица с която то извайваше от дърво своите фантазии, без да учи дърворезба. В наши дни това правим с колите, с пералните, с ножчетата за бръснене... данните се вкарват в електронен вид, там се анализират за минимален разход на ресурси, максимална компактност, максимална здравина, аеродинамика и т.н. после машините извайват желаните форми. Никой не чука ламарини или зялка с резци за да направи кола или стол на маса.

+

Писането с компютър ми помага да си развивам концептуалното мислене (развива ми интелекта демек). Когато пиша, чета какво съм написал и го допълвам и редактирам, като най-често по време на писането спирам да пиша за да осмиля нещата . (Трудно ми е устно в разговор да предам една по-сложна  концепция, та затова пиша, и то пиша с компютър заради по-горното).  Харесва ми да пиша на/с компютър. Вижда се че имам над 6000 съобщения.

Ако пишех на хартия, нямаше да мога да постигна това - щях да драскам, зачертавам и в края на краищатат щях да се откажа да пиша.

---------------------------------------------------------

Малко "раздвижване на мозъци" няма да е излишно смятам:

Нека да кажат застъпниците на писането на хартия- колко съобщения (конценции и идеи) са написали на хартия досега и колко с компютър? .Моля всеки от вас (застъпниците на писането с писалка върху хартия) да се опита да напише следващото си съобщение в тази тема на хартия.. :)

Не честно нали, защитавате позиция, която всъщност не сте склонни да защитите (това май се нарича лицемерие/двуличие или просто всички се връзвате на глупости и истерии :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, nik1 said:

Писането с компютър ми помага да си развивам концептуалното мислене (развива ми интелекта демек). Когато пиша, чета какво съм написал и го допълвам и редактирам, като най-често по време на писането спирам да пиша за да осмиля нещата .

Помня как пишех литературни съчинения в училище. Процедурата беше винаги една и съща. Сядах на земята, бюрото нямаше как да стигне, и подреждах листите си със записки и идеи. После започвах да номерирам идеите и на отделен лист си правих съдържание с тях. После ми се налагаше да препиша крайния резултат, който варираше между 3 и 6 листа. Пишех между редовете, слагах едни жестоки завъртяни стрелки, препращах с бележки от един към друг лист, обръщах ги, губех дирите на това, което ми трябваше... И най-големите зубрачи от класа рядко имаха шестици, каквито аз получавах по литература. Само аз си знаех през какъв ад се минавах, за да постигна този резултат. От дистанцията на времето се чувствам като дивак, на който тепърва е предстояло да се облагодетелства от прогреса.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да си кажа и аз мнението за книжните и електронни книги. Значи според мен нещата стоят горе-долу като с маслените картини и техните репродукции. Има си хора и за едното и за другото. Амазон продават и много книжни книги, та даже са се изхитрили да могат авторите да качат нещо в електронен вариант, готов за печат в ПДФ, и при поискване от клиент дори на 1 бройка, Амазон му я отпечатва и изпраща в книжен вариант. Книжната книга, направена по изкуството на полиграфията и оформлението, си е направо произведение на изкуството. Ако отворите разни аукционни къщи на Запад, ще видите на какви цени се продават редки антикварни книги. Това си е мания за колекционери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изкуството и колекционерството нямат нищо общо с утилитарните нужди, за които е темата. Едно лайно на динозавър може да струва колкото злато, но това не е аргумент, че има знак за равенство между двете консистенции.

Амазон продава повече електронни книги, отколкото хартиени. Когато фактите говорят и боговете мълчат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, vorfax said:

 Когато фактите говорят и боговете мълчат.

Леле, леле - ще мълча тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обаче още се занимаваме с отминалата първа вълна. Аз чета по няколко часа на ден, но почти не от хартия. Новите поколения - също, но за разлика от мен, те и в миналото не са чели хартиени носители. Аз нямах алтернатива, нямах избор.

Ако сте забравили, в темата говоря за нуждата, перспективата и бъдещето побуквеното писане и четене да стане излишно и непотребно. Говоря дори за отпадането на клавиатурата. За това ми се иска да поговорим.

Почти никой на света, а може би и никой, не може да прочете с "голи" ръце и очи какво пише на грамофонните плочи, на магнитните носители, които зареждат цялото уеб пространство, на компакт диск. И въпреки това ги ползваме уверено и без фобията, че губим контрол над информацията и тя може да се изгуби. Защото аз прочетох в темата един единствен аргумент - че ставаме зависими от технологията и ако тя изчезне ние ще бъдем ощетени. На практика е точно така, но какъв точно е смисълът от този вид разсъждения или страхове? Ами че ако днес изчезнат комбайните ние ще трябва да жънем на ръце. Ако днес изчезнат печатниците ние ще трябва да преписваме ръчно. Ако днес изчезнат сателитите ще изгубим комуникацията, с която свикнахме до степен да я смятаме за най-нормалното нещо. Но това аргумент ли е да се откажем от комбайните, печата или Интернета? Отговорът на този въпрос е ясен, но аз го задавам, защото той е същият като за въпросът "Да се откажем ли от възможността технологията да чете и пише вместо нас?".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и ситуации, макар и редки, при които изпозването на хартия е по-удобно. Например някой математически занимания са по-удобни на хартия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Gravity said:

Има и ситуации, макар и редки, при които изпозването на хартия е по-удобно. Например някой математически занимания са по-удобни на хартия.

По-удобно от какво е въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, vorfax said:

 Аз създадох темата с тезата, че ръчното писане и четене вече е излишно на фона на наличните технологии, а ме заливат с конспирации как компютрите са дело на дявола, а интернета на КГБ.

Аз дадох пример за ръчното писане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Традиционното четене... Аз лично винаги предпочитам "истинска" книга, т. е. хартиена, защото самото усещане е друго. А и ме заболяват очите, въпреки модерните екрани, въпреки че слагам компютърни очила и капки за очи... 

За писането може би наистина компютъра има преимущества, но при всички случаи пиша на ръка по-бързо, макар че пиша на компютър от едно 20 години... :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Black Wolf said:

Традиционното четене... Аз лично винаги предпочитам "истинска" книга, т. е. хартиена, защото самото усещане е друго. А и ме заболяват очите, въпреки модерните екрани, въпреки че слагам компютърни очила и капки за очи... 

За писането може би наистина компютъра има преимущества, но при всички случаи пиша на ръка по-бързо, макар че пиша на компютър от едно 20 години... :animatedwink:

И още - хартиеното писане дава възможност за премисляне и на прочетеното.

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи аз не отричам предимствата и на електронното писане и съхранението в цифров вид. Неоспорими са възможностите за съхраняване на огромен обем данни, възможността за лесна редакция( нож с две остриета е обаче), възможността за форматиране, по-лесно и бързо писане, възможността за автоматични корекции на граматическите и синтактични грешки. Недостатъците към момента вече ги посочих. Е, сега ясно, че тези технологии се и развиват, де.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Black Wolf said:

За писането може би наистина компютъра има преимущества, но при всички случаи пиша на ръка по-бързо, макар че пиша на компютър от едно 20 години... :animatedwink:

Може би практиката ти е малка? Аз от училище пишех най-бързо от всички, което включваше и мои уникални съкращения. От тогава, а и на лекции в университета често бях единствения смогнал да запише всичко. Можех да пиша със скоростта, с която говорят по новините. И при все това сега на клавиатурата съм още по-бърз. С ръка не мисля, че бих могъл, но помня болката и грознописа, които бяха цената за тази скорост:banned:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...