Отиди на
Форум "Наука"

Безплатният Windows 10 - иде ли краят на кризата на ОС


Recommended Posts

  • Потребител

След неуспешната виста, новите операционни системи далеч не изискват чак толкова много ресурси. Има един ограничен кръг машини, на които въобще не може да бъде качена седмица или осмица и една друга група, на които все пак XP ще върви по-бързо. Но това са музейни експонати от преди години. Все още повечето офис операции, могат да бъдат извършвани на XP и със стари компютри. Но с много компромиси. В моята ежедневна работа не виждам какво може да ме върне на XP, след като рутинно работя с отворени десетки прозорци и табове, няколко различни програми и тнт. XP НЕ работи добре с отворени голям брой прозорци и табове. Визуализацията е лоша, прехвърлянето между прозорците е затруднено и тнт. Но друг още по-голям проблем е ограничението на системните ресурси. XP просто не индексира достатъчно памет за едновременна работа на няколко съвременни приложения. Така че XP - то може да е добра лека система за някой античен компютър или лаптоп. В института два от апаратите се управляват от 486-ци с качен дос и win 3.11. Друг апарат се управлява от стар лапптоп, к ойто вече и за мултимедия не става и го взех поне да го ползваме за нещо. Той е с XP, както и офискомпютъра на една колежка, която просто я домързява да си прехвърли работните файлове на другия компютър, който съм и приготвил. Но компютрите с които основно се работи са на седмици. Аз ползвам обикновена осмица на двата домашни компютъра. Така че където наистина се работи по начин който да натоварва компютрите, хората ползват модерните операционни системи.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 248
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Нещо не схванах де е връзката между антивирусна и тулбарове?!? Да не говорим, че Хроме ОС изпитва доста по-малка нужда от антивирусна.

То нали си има и виц - какво можели да правят работят програмисти - единия да пише вируси, другия антивирусни, а третия ОС под която да работи всичко това. А както е добре известно вирусите най-добре работят с Майкрософт. :grin:

Очевидно е въпрос на неграмотност да смяташ, че нови функции в нова ОС означава турски сериал и Азис.

Както вече много пъти стана дума една огромна част от потребителите ползват компютъра точно затова. И в интерес на истината като се има предвид какви са новите функции, то определено биха предпочели Азис пред нещо, дето на тях лично изобщо няма да им върши работа. А да имаш нови функции, които не ги разпознават 90% от останалите компютри по света се оказва не особено полезно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нещо не схванах де е връзката между антивирусна и тулбарове?!? Да не говорим, че Хроме ОС изпитва доста по-малка нужда от антивирусна.

То нали си има и виц - какво можели да правят работят програмисти - единия да пише вируси, другия антивирусни, а третия ОС под която да работи всичко това. А както е добре известно вирусите най-добре работят с Майкрософт. :grin:

Както вече много пъти стана дума една огромна част от потребителите ползват компютъра точно затова. И в интерес на истината като се има предвид какви са новите функции, то определено биха предпочели Азис пред нещо, дето на тях лично изобщо няма да им върши работа. А да имаш нови функции, които не ги разпознават 90% от останалите компютри по света се оказва не особено полезно.

Наскоро имах такъв случай. Свален заразен файл сменил търсачката Гугъл на мой познат с някаква друга търсачка и нацвъкал браузъра с тулбарове, които пускат паразитни процеси, работещи за техни цели. При което работата с браузъра става невъзможна, а моят познат само мигаше безпомощно. Търсачката те праща не на страницата, която търсиш, а на някаква друга. Дадох пример, че всеобщо достъпната и безплатна Аваст може да реши този проблем. Ако тя поддържа твоята система, в случая ставаше въпрос за XP. Ако не я поддържа, антивирусната вероятно ще продължи да си работи, но няма да й се обновяват дефинициите, а ще се появяват нови и нови зловредия...Има и други начини да се реши този проблем, разбира се, аз дадох само един лесен и достъпен начин за обикновен потребител.

По форумите има такива, които твърдят, че никога не са ползвали антивирусна и нямат вируси. Въпросът е как знаят, че нямат вируси, щом не ползват специализирана програма?! Не случайно дадох примера с тулбаровете, защото човек може да си отглежда вируси на компа и те видимо да не му пречат. Но когато се случи това, което преживя моят приятел, да не може за си ползва браузъра, тогава нещата бързо се променят. Без специализирана програма нямаш никакъв шанс да разпознаеш зловредието, защото много често на познати сайтове познати файлове са заразени, докато администраторите на сайта не ги открият и поправят. Междувременно може да станеш жертва и да откриеш последиците на зловредието върху своя компютър.

Във връзка с вица, дори това да е така, ние като потребители сме участници в играта.

Аз пък изобщо не схващам защо смяташ, че новите функции не се разпознават от 90 процента...Как ти хрумна това, къде го прочете?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък изобщо не схващам защо смяташ, че новите функции не се разпознават от 90 процента...Как ти хрумна това, къде го прочете?!

За това, че не се разпознават питай симпатизантите си, защото те го твърдят. Аз пиша, че не представляват интерес за тях, което е нещо ама много по-различно. Както например не е едно и също, дали можеш да различиш Азис от Павароти и дали харесваш Азис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За това, че не се разпознават питай симпатизантите си, защото те го твърдят. Аз пиша, че не представляват интерес за тях, което е нещо ама много по-различно. Както например не е едно и също, дали можеш да различиш Азис от Павароти и дали харесваш Азис.

Майкрософт правят ОС с нови функции, но новите функции вървят само на 10 процента от компютрите по света. На останалите 90 процента от компютрите по света тези нови функции не се разпознават. Това си е чисто твое свободно и безотговорно творчество. Стане ли въпрос за проценти и за цитати, развихряш здраво фантазиите. Да не говорим, че нито Азис, нито Павароти са структурен компонент на коя да е ОС, за да ги вкарваш като аргумент в дискусията за операционните системи.

А да имаш нови функции, които не ги разпознават 90% от останалите компютри по света се оказва не особено полезно.

И в интерес на истината като се има предвид какви са новите функции, то определено биха предпочели Азис пред нещо, дето на тях лично изобщо няма да им върши работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Някой от вас ползвал ли е уиндоус 10? Сега тамън го свалям, и ще го сложа на виртуална машина, да ви кажа що за чудо е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А бре, тоя безплатен лиценз... само 1 година ли е?

От официалния сайт на M$:


"We will offer a free upgrade to Windows 10 for qualified new or existing Windows 7, Windows 8.1 and Windows Phone 8.1 devices that upgrade in the first year! And even better: once a qualified Windows device is upgraded to Windows 10, we will continue to keep it up to date for the supported lifetime of the device, keeping it more secure, and introducing new features and functionality over time – for no additional charge. Sign up with your email today, and we will send you more information about Windows 10 and the upgrade offer in the coming months. "

Безплатно, като форма на ъпгрейд (никой да не се заблуждава, че Windows 10 не е Windows 8.2) ще е само за легалните притежатели на Windows 7, 8, и 8.1

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

На пръв прочит не ми допадна. Интерфейса ми се видя грозен. Въпреки обещанията старт менюта е смотано. Засега съм пробвал само толкова. Уиндоус като уиндоус.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Пробвах уиндоус 10. Пълна бозаджийница. Аз поне не виждам абсолютно нищо, което може да ме накара да мина от 7 на 10. Старт менюта е отвратително и ще трябва да се използва отново класик шел.

Другата голяма новост Кортана повече ще пречи, отколкото помага. Подобни "асистенти" и сега си ги има, опитват се да ти пробутат нахално неща от мейн стрийма и разбира се да похарчиш пари.

Ще има нов браузър-Спартан-якоооо. До момент в който си сваля фаярфокс...

Ще върви на телефони... още по много яко, щото моя е андроидски... и въобще, тия хора не се ли научиха, че десктоп и телефон са нещо различно...

Ще се интегрира на ексбокс... супер якооооо... особено като се има предвид, че не играя игри и нямам ексбокс.

Хървис хъб за бизнеса... не съм бизнесмен и не ми е ясно що за чудо ще е това.

Някакви очила за виртуална реалност... това е толкова сурово, че няма накъде повече.

Това за няколкото работни плота няма да го коментирам, и сега си има програми-не е кой знае какъв прогрес.

Метро в десктопа... много хора са вбесени от това метро, аз включително и няма да го ползвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Майкрософт не правят системи само за мен и за теб. Имаш поне 3 варианта, които обезсмислят твоите наблюдения. Приложенията не са същността на системата.

1. Custom инсталация.

2. Деинсталиране на приложения след обичайна инсталация.

3. Изключване на приложения, които не може да се деинсталират.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Въпроса е, след като новия уиндоус се различава от стария по тия новости, които аз ще изключа-за чий ми е да подменям ОС? Реално погледнато 8.1 е първи сервизен пакет на 8, а 10 е втори сервизен пакет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не само по тези. Беше говорено в темата за преимуществата на самата ОС и не си струва да се повтаря. А някои нови приложения не са излишни, а са удобни за обикновен потребител. Като например вграденият Скайп, PDF, защита (Windows Defender). Приложенията се ползват, деинсталират или изключват, по собствен вкус.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чакай сега малко, вградени програми не могат да бъдат преимущество. Едно време (сега по не свалям уиндоуси) в замундата беше пълно с барани уиндоуси с инсталирани един куп програми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Казах за обикновен потребител, който ще ползва наготово без да се чуди кое как да инсталира. Всичко тръгва и върви в новите системи. В XP трябва да сложиш драйвери, на първо място, ако искаш да подкараш системата. А това не е по силите на всеки обикновен потребител. После защита да слагаш, Скайп...Е това не е ли предимство, да го имаш вградено?

А относно Замунда, моля ти се! Каквото предлагат там не е фирмено и поради това не може да се споменава като аргумент на сериозен форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай сега малко, вградени програми не могат да бъдат преимущество.

Не си прав... То ако това беше вярно, що тогава всички Desktop Линукс дистрибуции идват с всичко необходимо, даже и с офис пакети. Ако се замислиш, има причина да е така...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Исках да кажа, че дали програмите ще дойдат с инсталирани с ОС, някой самоук майстор ще ги напъха вътре, или ти сам ще си ги сложиш НЕ Е достойнство на ОС. Достойнство на ОС е да е по бърза, по добре да работи с паметта, да не крашва за щяло и нещяло...

Инкоректус, в Замундата преди имаше самоделки (сега погледнах, поне за уин 8 няма такива). Ето ти едно експи http://www.zamunda.net/details.php?id=116449&comments=1#startcomments

Това, че е с инсталирани програми, драйвери и прочее прави ли го по добро от оригиналното експи? По удобно може би, но по добро... не мисля.

Това с драйверите добра идея, но... аз поне от личния си опит имам малко съмнения. И на стария и новия си комп когато инсталирам било уиндоус 7 било уиндоус 8 интернета не тръгва. Съответно, не дърпа никакви драйвери. Слагам драйвера за интернета, който го имам на диск и чак тогава тръгва, и съответно си дърпа другите драйвери. Обаче, ако сложа някоя програма за актуализация на драйвери, примерно сега ползвам тази https://www.kaldata.com/modules.php?modid=1&action=show&id=2095 задължително ми открива един куп драйвъри като остарели и почва да ги ъпдейтва. Получава се все едно съм с експи, слагам си ръчно драйвер за интернета и после другите драйвери с програма. Тоест, от майкрософт са на прав път, но не са улучили ваксата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Исках да кажа, че дали програмите ще дойдат с инсталирани с ОС, някой самоук майстор ще ги напъха вътре, или ти сам ще си ги сложиш НЕ Е достойнство на ОС. Достойнство на ОС е да е по бърза, по добре да работи с паметта, да не крашва за щяло и нещяло...

Инкоректус, в Замундата преди имаше самоделки (сега погледнах, поне за уин 8 няма такива). Ето ти едно експи http://www.zamunda.net/details.php?id=116449&comments=1#startcomments

Това, че е с инсталирани програми, драйвери и прочее прави ли го по добро от оригиналното експи? По удобно може би, но по добро... не мисля.

Това с драйверите добра идея, но... аз поне от личния си опит имам малко съмнения. И на стария и новия си комп когато инсталирам било уиндоус 7 било уиндоус 8 интернета не тръгва.

Да, това вече е коментирано в темата. Провери и прочети. Новите ОС са бързи, стабилни, не крашват. Специално 8.1 много по-добре работи с паметта от XP.

А Замунда тук не може да се коментира, срамота е, спри се вече. Там се предлага пиратски софтуер. Не можем на сериозен форум да си позволим да обсъждаме това, защото ставаме съпричастни. Поне на думи и за пред хората не може да си позволим да толерираме пиратството по никакъв начин. Няма да имаме нито един морален, социален, икономически аргумент в полза на това явление.

А аз като инсталирам, при мен интернетът на 8.1 тръгва със само един клик. Може после да си слагам нови драйвери или да ъпдейтвам стари, но системата тръгва и всичко работи. Говорех за обикновен потребител, който от това, че системата му тръгва и работи, би имал само полза, а не вреда.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Въпроса не е в пиратството. Въпроса е, че това за което ти говориш като за голямо предимство го има отдавна, не от уиндоус 8, а още от експи. Вярно, дело на пирати, но го има! Абсолютно си прав, че идеята да се премахне простотията с качване на драйвери е нещо свръх голямо. Това е един много голям препъни камък за обикновенните потребители.

Като пробвам уиндоус 7 и уиндоус 8.1 наистина, осмицата зарежда и се гаси по бързо.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По въпроса за бързото пускане и спиране:

Спец. за щайгите мися, че това не е проблем. Те се гасят само когато спре тока :grin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...